Buitenland. Binnenland. personeel der betrokken scholen gekozen, terwijl deze zes leden 't zevende lid aanwijzen. Van deze verptichting kan evenwel door de Koningin om bijzondere redenen ontheffing worden verleend. In hoofdtrekkan hebben we hiermede het nieuwe wetsontwerp weergegeven. In een onzor volgende nummers komen weop deze voorgestelde wijzigingen terug. De ziekenfondsen te Dresden, die meer dun een half milioen Mk. aan ho noraria voor geneesheeren betalen, heb ben besloten dezen na 40 jaren dienst te pensioneeren, wat 30 tot 50.000 Mk per jaar kosten zal. Het Giornalia d'ltalia deelt mede, dat de justitie zich bezig houdt met knoeie rijen in de administratie der telephonen. De directeuren en ingenieurs der maat schappij die deutelephoondienstbeheeert, zijn gedagvaard. Enkelen hunner o.m. baron Tosssozza, die te Parijs woont, zullen bij rogatoire commissio worden gehoord. Vanderbilt heeft een prijs van 10.000 dollars uitgeloofd voor een wedstrijd van Amerikaansche auto's, die voor het eerst op 8 Oct. verreden wordt. Eerst na 1906 zullen ook vreemdelingen mogen deel nemen aan dezen wedstrijd, die elk jaar zal herhaald worden. Tijdens den wedstrijd voor booten van de marine te Kiel, brak een storm los, die de bootjes tegen elkaar wierp. Op een gegeven oogenblik lagen honderd inenschen te water. Zes matro zen zijn verdronken. Een hagelstorm heeft te Segovia en te Acala veel schade aangericht. Twee herders werden in het veld gedood. Do gebroeders Sibul, terechtstaande ter zake van moord gepleegd op een lid der Hongaarsche Kamer, Eremits, zijn door de jury te Budapest vrijge sproken. De jury, motiveerde haar uit spraak, dat de Sibuls hun daad in een vlaag van verstandsverbijstering bedre ven hadden. In het proces kwam aan ,t licht, dat Eremits de familie Sibul met woeker en bedrog tot den bedelstaf had gebracht. Kaar de Hadrileensche correspondent van de Kölnische Ztg. meldt, neemt het verzet in liberale kringen tegen het ont werp van de overeenkomst met Rome gestadig toe, omdat men haar,beschouwt als een inbreuk op Spar.je's souvereine rechten. De regeering wil de overeenkomst eerst in allerijl in den Senaat er door halen en dan aan de oppositie in het Congres slag leveren. De leiders van de links Btaande groepen beschouwen de over eenkomst als een politieke levenskwestie en willen zoo noodig dwarsdrijverij te baat nemen, om de aanneming ervan te verhinderen. Onvoorwaardelijke voorstan ders van de overeenkomst zijn slechts de aanhangers van den minister president Maura, de Carlisten en de intransigente clericalen. Honderd telefoon-dames die dienst doen op het Holborn-bureau te Londen, heb ben Zaterdagavond het werk neergelegd, om te protesteeren tegen een niet be zoldigde vermeerdering van hare werk zaamheden. Er kwamen maar twintig dames dienst doen en dezen konden on mogelijk alle abonnés die het bureau opbelden, helpen. De dames waren vooraf door de directie gewaarschuwd dat zij, ingeval zij het werk staakten, voorgoed gedaan zouden krijgen. mcnschenleven heilig en onschendbaar is, maar kunt gij mij het bewijs leve ren, dat dit eene waarheid is, die op alle gegevens van toepassing is? Kunt gij dit, dan beken ik eene dwaling be gaan te hebben, die ik diep betreuren zal, maar wier gevolgen ik in elk geval zegenen moet. Spreek vrij uit, beste vriend." Ik draalde met een antwoord. „Maar neen", ging hij nog opgewon dener voort, „ik zal spreken. Ik zal u duidelijk maken, hoe mijn verstand zich met mijn gevoel verzoend heeft. Een mcnschenleven is heilig »n onschend baar Zonder twijfel. De maatschappij i6 in gevaar, als deze stelling niet meer geldig is; maar de zedeleer van onze moderne maatschappij leert ons tevens, dat er omstandigheden zijn, waarvoor deze voornaamste grondslag van het natuurrecht wijken moet. Ik zal hier niet van oorlog of het recht van verde diging spreken, want gij zoudt mij kun- nen antwoorden, dat dan steeds de eene partij schuldig is en een misdaad begaat tegen de andere, maar ik wil u op eene andere omstandigheid wijzen. Doodt de dokter niet het kind op het oogenblik der geboorte, als het daardoor het leven der moeder moet redden? Doodt hij niet het kind in het volle bewustzijn, dat het gezond en levensvatbaar is? Wat deed ik anders als die dokter? Doch neen, deze vergelijking is nog De New York Herald verneemt uit Rio de Janeiro: Een Peruaansck trans portschip heeft op de Amazone bij de samenvloeing met de Napo schipbreuk geleden. De commandant van de troepen en 22 soldaten zijn verdronken. De Indianen hebben twee dorpen in het Acre-gebied geplunderd en 50 be woners gedood- Vrouw Martin die op zoogenaamde spiritistische séances, zekere mevr. Chap- puis geheel onder haar macht wist te krijgen en langs dien weg voor belang rijke bedragen op te lichten, is gisteren te Versailles tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De meeste liberale bladen in Spanje veroordeelen de reeds vermelde over eenkomst met het Vaticaan, omdat nu ook de vroeger niet erkende orden voor taan erkend worden. In een vergadering van üuitsch-liberale studenten te Innsbruck is krachtig ge protesteerd tegen het plan om een Ita- liaansche hooger-onderwijs-cursus als onderdeel van de universiteit, zij 't ook wat de localiteit betreft, daarvan ge scheiden, te Innsbruck te vestigen. De vergadering eischte de vestiging buiten Tyrol. Op de tot |hem gerichte vraag door het liberale parlementslid Sir John Lerig of de Regeering voornemens is bij ver werping van de belasting- en drank wetten het Parlement te ontbinden, heeft Balfour, de Engelsche premier, geant woord, dat dit niet in de bedoeling ligt, maar dat de Regeering in dat geval we gens gemis van voldoenden steun bij haar eigen geestverwanten, zou aftreden. Men beschouwt dit antwoord als een aanmaning aan de meerderheid om op te passen. Opstanden zijn uitgebarsten in ver scheidene steden in de Midden-Aneri- kaansche republiek Honduras. De staat van beleg is afgekondigd voor de hoofd stad. De president, generaal Bonilla, heeft maatregelen getroffen voor het her stel der orde. Uit Montevideo wordt gemeld, dat men alle reden heeft om te gelooven, dat de opstand ten einde loopt. De oj stande- lingen hebben gebrek aan ammunitie en zullen weldra gebrek hebben aan levensmiddelen. Saravia, de leider van den opstand, zou er in toestemmen, indien men hem vroeg, ter wille van den vrede, voor vijf jaren het land te verlaten. De nieuwe Spaanscho douaneta rieven zijn verschillend voor die landen, waarmede geen tractaat bestaat en voor de andere waarmede dat wél het geval is. De maximum-duur der reciprociteits- verdragen zal 5 jaren zijn, maar zij kunnen verlengd worden. Het Australische bondsministerie, zoo wordt uit Sydney geseind heeft een nederlaag geleden bij de be handeling van het voorstel op de scheids gerechten; een voorstel waardoor de bevoorrechting van de werkliedenvereeni- gingen uit de wet werd gelicht, werd aangenomen De oud-eerste-min'ster Dea- kin en de leider der oppositie Rein stemden met de meerderheid Blijkens berichten uit Nieuw-Guinea is de koorts-epidemie aan het afnemen. De inboorlingen houden zich overal kalm. Uit Tientsin wordt aan de Daily Mail geseind, dat talrijke voor den Rand bestemde koelies deserteeren. De gele werklieden die te Johannesburg zijn niet zuiver. Ik doodde mijn kind niet alleen om de moeder te redden, maar de eerste en voornaamste prikkel vond zijn oorsprong in mijne liefde voor het kind zelf. De dokter doodt het kind, dat misschien een leven van geluk en zonneschijn wacht; ik knipte slechts den draad van ellende door; ik schonk mijn ongelukkig kind het beste wat een ge voelig vaderhart geven kan, rust en vrede. Wanneer gij mij echter veroor deelen moet... welaan!" Of zijne uiteenzetting mij nu alles opgehelderd had, ik weet het niet. Zoo veel is echter zeker, dat ik nu vrijer kon ademhalen en rustiger kon naden ken. In plaats van te 'antwoordden, reikte ik hem de hand. Hij begreep, dat deze stomme verzekering, meer bc- teekende dan oen reeks kunstmatige woorden. „Ja, mijn vriend", begon hij na een poos, „ik was in strijd met de overwel digende meerderheid. Onze tijdgeest noemt het humaan, om de kreupelen zorgvuldig te verplegen, mij schijnt het barbaarsch toe. Als ik mij afvraag, hoe ik mijne ouders, of beter gezegd, de zedelijkheidsbegrippen, waaronder zij gebukt gaan, gedankt zoude hebben, als zij mij kreupel in de wereld hadden gebracht en dan met alle zorg, mij tot het tijdstip hadden opgekweekt, waarin ik bewustzijn van mijn ellendig bestaan verkreeg, dan moet ik bekennen, dat aangekomen, weigeren, volgens de Stand ard, in grooteu getale om onder den grond te werken. Het kiesdistrict voor de Provinciale Staten Franeker is een voorbeeld van de macht eener goede organisatie. We kregen daarover interessante me- dedeelingen. Van de 9915 kiezers zijn bij de jong ste Statenverkiezing slechts 894 wegge bleven en daaronder bevinden zich natuurlijk ook overledenen, zieken, zee varenden en om andere reden afwezigen. Men zou, vernemen wij, het district vóór den dag der stemming rondreizende, niet vermoeden, dat er een verkiezing op handen was. Van vrijzinnige zijde was geen enkel aanplakbiljet verspreid, geen enkele meeting belegd. Maar men zorgde er voor, dat de kiezers kwamen stemmen. Ieder, die weg was en over wilde komen, kreeg desverlangd zijn reiskosten vergoed. En de verkiezings- bureaux waren nauwkeurig op de hoogte, wie uit en wie thuis waren. In het be gin van het jaar is er voor gezorgd, dat ieder, die loon-, huur-en spaarbank kiezer worden kon, het inderdaad ook wérd. Het vrijzinnig stemmental is dan ook toegenomen van ruim 2100 in 1898 tot 4100 in 1901 en tot ruim 6600 in 1904. Het bovenstaande ontleenen we aan het Vaderland, en het blad voegt er bijIs hieruit voor Zuid-Holland niet iets te lecren? En wij zouden er bij willen vragen: En voor Amersfoort? Zeker wel. Men schrijft aan het N. v. d. D. Nu er van verschillende zijden mede- deeling wordt gedaan, hoe er hier en daar Jvoor de Statenverkiezingen is ge werkt en middelen worden aangegeven hoe er in het vervolg gewerkt zal moe ten worden, wil de nu, helaas, zoo ge slagen liberale partij terrein herwinnen, nu kan 'tgeen kwaad mede te deelen hoe men in Krommenie de zaak aange pakt heeft. Onmiddellijk bij opening van het stembureau namen twee liberalen daarin plaats, die van tijd tot tijd afgewisseld werden. Om twee uur kwam, als ik't zoo noemen mag, de gehcele verkiezings brigade op de been, mannen, die zich bereid hadden verklaard zich dien dag aan het verkiezingswerk te wijten. Nu werd nagegaan welke kiezers van links hun plicht niet hadden gedaan, en on middellijk togen onze mannen te voet of per rijwiel er op af. Twee rijtuigen waren van 12 uur af in onzen dienst en haalden eerst hen, die te Wormer- veer waren, of die door ouderdom den weg tot het stembureau niet konden afleggen, daarna ook andere kiezers. Om half vijf kou geconstateerd wor den, dat er thans in de gemeente nie mand meer voor Laan en Van Tienen kon komen, behalve misschien 2 met den trein van kwart voor vijf; daarheen dus per rijtuig. En werkelijk er kwam nog 1, die ons rijtuig echter per rijwiel vooruit reed. Wanneer op meer plaatsen aldus ge werkt was, zou de uitslag licht anders geweest zijn dan thans. De Nijm. C't. vermeldt eenige arresta ties van stroopers, w. o dezeIn dezelfde week constateerden deze beide ijverige politiemannen nog een jachtdelict op het jachtterrein van jhr. Van Rijckcvorsel mijn haat, mijn wrok, mijne vertwijfe ling grenzeloos zouden geweest zijn. Wat moet ik donken van eene moraal, die het lijden verbiedt zich in vergetelheid op te lossen? Hoe kan men de onge rijmdheid verdedigen, een wezen, dat door de natuur niet begiftigd is met de organen, om den strijd om liet bestaan te kunnen voeren, door een kunstma tige verplcg ng tot eene zekere hoogte te brengen en dan toch in dien strijd te plaatsen. De scherpe, prozaische mi litaire wetten zijn werkelijk nog mensch lievender en gevoelvoller. Zij wijzen de kreupelen en onbekwamen uit hunne rijen terug, en roepen hun toegij deugt niet voor de zware taak, die u als strij der opgelegd is. Onze christelijke hu maniteit stelt daarentegen de blinden en lammen in rij en gelid en heft met stuiptrekkende weemoed de oogen hemel waarts, wanneer de ongelukkigen niet in staat zijn, de snel opkomende vijan den het hoofd te bieden. Wij noemen het voorschrift van Lycurgus dierlijk, toen hij bevel gaf, misvormde kinderen onmiddellijk na de geboorte te dooden. Dierlijk? Edel en grootmoedig Was zijn bevel en minder hard voor de moeders dan de mcedoogenloozc natuurwet, die op zooveel duizenden geboorten, zoo veel misgeboorten bestemt," Slot volgt) van ICessel, welke bekeuring te meer merkwaardig is, daar de aangehouden strooper lid moet zijn van den Raad van Batenburg. Ook het geweer van dit geachte Raads lid werd in beslag genomen. De anarchistische colporteur Klooster man te Alkmaar moest op Maandag 13 Juni zich laten wapenen voor de schut- terijl waarbij men hem indeelde Daar hij op dien dag niet verscheen, is hem 50 cent boete opgelegd. Ni', moest hij weer op Maandag 20 Juli zich laten wapenen. Hij heeft echter naar De Vrije Socialist mededeelt, het volgend schrijven gezonden aan den commandant der schutterij „Medeburger. Bij deze deel ik u mode, dat ik om gemoedsbezwaren geen deel kan noch wil nemen aan de schutterij. Met vriendelijken groet, E. Kloosterman." Als staaltje van het werken der kcr- kelijken in district IX te Amsterdam deelt men ons mede, dat Zaterdagavond twee kinderen van 14 tot 16 jaar (de een had nog een kort broekje aan) op huisbezoek waren op hot Nassaupleiu. (Het V.) Verschenen is het verslag van het van wege den Nederlandsclien Bond van Vereenigingen vanden Handeldrijvenden Middenstand ingestelde onderzoek naar liet al of niet gewenschte van „wettelijk geregelde winkelsluiting op Zondag." Het onderzoek had plaats, door aan de vereenigingen circulaires en vragen lijsten toe te zenden. De Algcmeene Winkeliers vereeniging te Amsterdam liet voor eigen rekening 10.0 0 vraaglijsten drukken. In hot geheel zijn 30.000 vraaglijsten rondgedeeld. De uitslag van het onderzoek is als volgt: Amsterdam uitgegeven 10.000 vraag lijsten. Ingekomen beantwoorde'vraag lijsten 2407 of 24 van het uitgege ven aantal. Voor geheele sluiting 1796 tegen 261 bij wettelijke regeling. Voor gedeeltelijke sluiting376 tegen 89. Rotterdam. Uitgegeven 2500 vraag lijsten. Ingekomcn235beantwoorde vraag lijsten. Voor geheele sluiting 207 tegen 10. Voor gedeeltelijke sluiting 2. Voor wet telijke regeling 182 tegen 16. Verder zijn van 47 plaatsen uit alle oorden des lands beantwoorde vragen lijsten ontvangen. In Utrecht waren 554 vóór en 80 tegen winkelsluiting 'op Zondag, 475 vóór en 95 tegen wettelijke regeling; in Arn hem waren 265 vóór, 31 tegen sluiting; 231 vóór en 54 tegen wettelijke rege ling enz. Van Noord-Brabant en Limburg is omdat daar op vele plaatsen midden- standsvereenigingen, afdeelingen van de Hanze gevestigd zijn, het beste over zicht verkregen. De meeste dezer afdee lingen werkten gaarne met den Bond mede. Hadden alle middenstandsverecnigiu- gen op gelijke wijze medegewerkt zegt het verslag de uitslag van het onderzoek zou schitterender geweest zijn. Niettegenstaande herhaalde uitnoodigin- gen hebben vele vereenigingen het niet van zich kunnen verkrijgen, aan het ver zoek van den bond te voldoen om de enquête te houden. Door deze hande ling hebben zij de goede zaak niet be vorderd, integendeel zij hebben eene aangelegenheid van groot belang voor den middenstand niet behoorlijk tot hun recht doen komen. Mr. Iroelstra heeft in het Volk een en ander medegedeeld omtrent het lot, dat aan de voorstellen tot Grondwets herziening der sociaal- en der vrijzinnig- democraten in de afdeelingen der Kamer is ten deel gevallen Hij schrijft dat één afdeeling er in 10 minuten moe klaar is gekomen, terwijl de behandeling in andere afdeelingen hoogstens enkele uren heeft geduurd. De rechterzijde heeft zich grootendeels bepaald tot afkeuring van de indiening der voorstellen, zon der op den inhoud daarvan te willen ingaan. Het principiëele karakter der memorie van toelichting tot het sociaal-democra tisch voorstel heeft van conservatief-libe- rale zijde een principiëele bestrijding uitgelokt, zoodat de heer Troelstra al leen hierom reeds een interessante en leerzame schriftelijke gedachtenwisseling verwacht. Bovendien hebben de geavan ceerd-liberalen ook hun standpunt uiteen gezet, opbouwende critiek op de redactie van verschillende belangrijke artikelen geleverd en medegewerkt om de quaestio der Grondwetsherziening goed onderdo oogen te zien. En bij de debatten, aldus ontstaan, heeft menig lid, die oorspron kelijk van plan was, zijn mom te hou den, niet kunnen nalaten de voorstellen te bestrijden, zoodat mr. Troelstra toch „een vrij belangrijk Voorloopigverslag" tegemoet ziet. Tegen drie cent per hal ven liter (kop maat) worden de aardbeien teBergen-op- Zoom verkocht. Men weet er geen raad mee, zoo groot is de overvloed. Van het „agitatie-comité voor Arbeids wet en Arbeidscontract" ontvingen wij een „manifest aan de Nederlandsche arbeiders," waarin met klem wordt op gekomen tegen de ontworpen Arbeids wet en Arbeidscontract. Het comité meent, dat de arbeiders van Nederland zijn overgeleverd aan de willekeur van de patroons als deze „slavenwet" wordt aangenomen. De werkstaking wordt den arbeider „onmogelijk gemaakt" als hij het arbeidscontract heeft geteekend. Daarom, zoo besluit het manifest, „allen front gemaakt tegen dit ontwerp De uitslag van 't referendum in den Bond van Nederlandsche onderwijzers over 't voorstel van 't hoofdbestuur tot steun aan de diamantbewerkers is als volgt: Uitgebracht: 2115 stemmen, vóór 1784 stemmen, tegen 285, blanco 46 stemmen. >an de stemming is deelge nomen door 151 afdeelingen en 6 algc meene leden, 't Geld zal worden afge dragen aan 't Algemeen Steuncomité en komt dus ten goede aan alle georgani seerde uitgesloteneu. Het aangenomen voorstel luidde: Uit het reservefonds worde eene som van f 500 beschikbaar gesteld voor de ka9 van den Algcmeenen Nederlandsclien Diamantbewerkersbond ten behoeve der uitgesloten diamantbewerkers. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de Provinciale Staten in Utrecht, Noord- en Zuid-IIolland waren 20 zetels betrokken, door vrijzinnigen bezet en 4 door kerkelijken. De uitslag is geweest, jdat 21 plaatsen door vrijzinnigen worden ingenomen, 2 door kerkelijken en 1 door een sociaal- demokraat. Vooral de uitslag in Zuid- IIolland geeft ons reden 'tot groote blijd schap. Wij behielden alle 8 zetels tot nog toe door de onzen bezet en wonnen er 3 Haagsche zetels bij. In den Haag werden de aftredende j ledenJhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot (antir.) J. D. baron van Wassenaer van Rosande (C II.) en M. de Mos (antir.) vervangen dooi de heeren: [J. L. van den Toorn (lib.) H. M. de Vries (lib.) en mr. J. Limburg (vrijz. dem.). UIT DE PERS. Bij het doorlezen van de overwinnings- kretcn van de kerkelijke bladen, heb ben wij ons vaak de vraag gesteld: is dit nu ernst of kortswijl? Sommige uitdrukkingen deden bij ons het visioen verrijzen van een genoeglijk glimlachende perscollega, in zijn handen wrijvende van pret over een paar mooie zetten op het journalistieke schaakbord, uitroepende: „Zie, zoo, die is raak. We hebben ze er eens lekker tusschen ge had." Want, wanneer we nagaan, wat de g óe-gemeente wordt voorgezet in som mige bladen van onze geachte tegen standers, dan valt het vaak moeielijk ze ausérieux te nemen. Wat te zeggen b. v. van een uitdruk king als deze, in eene beschouwingovcr den uitslag van de stemming voor de Provinciale Staten: „De kruisbanier werd niet neerge haald; de revolutievaan kwam in het slijk terecht.'' Daar behoort de Turksche trom bij. Wie willen dan toch „de vaan der Re volutie planten." Die verdorven liberalen? Waaruit blijkt dit? Vertel dit eens en staaf dit met bewijzen. Borgesius en de Beaufort, Pierson en van Karnebeek, Drucker en Roëll, v.d. Ylugt en Lieftinck, om er maar eer te noemen. w In uwe verbeelding ziet ge ze al a ter eene barricade, plantende de vaa, der revolutie. „De Kruisbanier werd niet neerge haald. Kijk, waarde lezers, wij behooren tot de on-christelijke partijen, tot de partij des ongeloofs, zooals tenminste onze te genstanders gelieven te beweren, maar toch klonk het ons als spotternij in de ooien, als een profaneeren van ernstige zaken, wanneer we de politieke over winning zien vereenzelvigen met een triumph van den godsdienst op den Anti-Christ. Gesteld, dat de clericale partijen bij deze stemming nu eens de nederlaag geleden hadden, zou dan ook de vaan van Christus in het „slijk gesleurd"zijn? Zou het Christendom er iets door ge leden hebben? Wie ter wereld wil hier in Neder land den godsdienst bemoei elijken, wie wil de „eere Gods", ook al zoo'n ge vleugeld woord, wie tril „de eere Gods" aanranden? Niemand immers. En dat weten onze collega's wèl. We wenschen vrijheid van godsdienst, vrij heid van overtuiging voor ieder. En, dat wenschen de-vrijzinnigen niet

De Eemlander | 1904 | | pagina 2