Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Allerlei. alleen nu, maar de politieke geschiede nis wijst het uit, dat de liberalen daar naar altijd gehandeld hebben. Zijn het niet de liberalen geweest die in 1853 de poging, die aangewend werd om den Katholieken te beletten gebruik te maken van hun grondwettig recht om hun kerk naar him eigen zin te or- ganiseeren, hebben veijdeld? Maar waartoe meer woorden verspild, want al die mooie beeldspraak, om den kiezers eens goed duidelijk te maken, dat de liberalen eigenlijk een soort van aanranding van den godsdienst en de kerk in den zin hebben, al die praatjes 't is maar malligheid. Onze collega's weten wel beter. Niemand wil hier een ander krenken in zijn heilige overtuiging. We zijn hier niet in Spanje! Maar en dit is het gevaarlijke van dergelijke dwaasheden door een groot deel van de eenvou- digen wordt dit als ernst beschouwd, en er wordt een godsdienstig fanatisme ge kweekt, dat een slag in het aangezicht geeft aan onze beste traditien. Gelukkig hebben wij genoeg vertrou wen in de nuchterheid van het Neder- landsche volk, dan dat we kunnen ge- looven, dat het zich op den duur door dergelijke middeleeuwsche middelen op sleeptouw zal laten nemen. Gelukkig, want de ellende van den godsdiensthaat k niet te overzien en het is zeker, dat een dergelijk wapen zich ten slotte keert tegen dengenc, die het gebruikt. Met groote verwondering zagen we, dat zelfs een groot blad als dc Maas bode, het bekende Roomsch-katholieke orgaan, dat te Rotterdam uitkomt zich niet ontziet, zijn vreugde over de over winning op de kerkelijken op de vol gende ongetwijfeld comische doch stellig ook onwaardige wijze te uiten: Op ons, op ons Christelijk ministerie, op den godsdienst, op alle positief ge loof zijn met volle lading neergekomen de versmading, de verdachtmaking, de ergelijken leugen en lasterpraat, de booze vertelseltjes, de spotprenten en de verluchte strooibiljetten, de infame och tend- en avondbladen/ der groote liberale pers zoowel als de schunnige blaadjes van Tak, Troelstra en hun trawanten, tot zelfs de mauufaeturen-uitdragerij in de tijdingzaal van een neutrale courant.... Het ging al tegen den godsdienst, opènlijk of bedekt. Zoowel de deftig getabberde heer mr. professor Van der Vlugt, die naar eigen verklaring zijn God alleen maar in de „binnenkaineren" wil belijden, als Troel stra, die alle geloof »den nek wil bre ken" deze beiden en al de vrijzinnige nuancen, die daartusschen liggen, ze hebben het klaar en onomwonden uit gesproken, dat het nu met den gods dienst in het publieke leven maar uit moest zijn, dat men God in het Staats recht voor goed moest worden afgere kend. Die toeleg echter is wel deerlijk mis lukt. Mislukt ook en andermaal het faMe streven van de machten der dui,J /s, die in Troelstra en de zijner/ eïn- carueerd zijn. Mislukt andermaal he*z 'pt der socialisten om zich we./ merken en met de zweep van stra het armelijke en onmachtige jpje libe ralen eerlang naar het Binnenhof te jagen, om daar te regeeren op commando van den schrikkelijken volksdeinagoog Voor beiden zijn wij.JChristenen, door Gods voorzienig bestel bewaard geble ven, de kneveling van den godsdienst en de wederopleving van het socialisme. Door Gods voorzienig bestel. Zeer zeker; maar ook, al zullen de vrij zinnigen daarom glimlachen, door het vurig gebed van velen in den lande, die den ernst der tijden zich uiet wilden ontveinzen, maar hun klacht en hun smeeking gingen opzenden naar Hem, die ten slotte alleen over de lotgevallen der volkeren beslist. De strijd liep immers over hun hei ligste goederen, over datgene wat in loven en sterven hun hoogste opbeu ring is en hun beste troost. Commentaar is hier overbodig. Der gelijk geraas veroordeelt zich zelve. Er zijn, vooral in de laatste weken, zooveel ongelukken vernield, die door automobielen zijn veroorzaakt, dat het den wraaklustigen tuf tulhater „genoegen" zal doen ook eens te Hooren van een ongeluk, dat door de automobilisten zelf is ondergaan. Bij Eisenach is n. 1. een automobiel, die van de Gordon- Bennett-wedrennen terugkeerde door drie mannen aangevallen, die op den weg gingen staan en zoo het voertuig tot stilstand dwongen. De aangevallenen schoten revolvers af op de straatroovers, van wie er een aan de hand werd gewond. Toen er op het gerucht der schoten dorpelingen kwamen aansnellen, namen de roovers de vlucht; gelukkig werden zij 's avonds door de gendarmes opgespoord en ge vangen genomen. Zij zullen nu wel den noodigen tijd aan het „brommen" gezet worden, en vooreerst geen tuftufs meer opwachten, evenmin als de koloniaal W. A. 8., die op een luchtballon zat te wachten, en nu naar het huis van be waring te Botterdam is overgebracht. Genoemde koloniaal, die in een loge ment op het Groote Kerkplein verblijf hield, was op het dak van een aangren zend dak geklommen waar hij, vol gens zijn zeggen een luch ballon op wachtte. Weldra bleek dat deongelukkge krankzinnig was, en, daar in geen enkel gesticht plaats voor hem was, is hij nu voorloopig in het huis van bewaring ondergebracht. Jammer, dat men n plaats van dozen ongelukkige niet den onverlaat heeft kunnen oppakken, die met een oude true een klein meisje dc portemonnaie heeft ontstolen, waarmede haar moeder haar had uitgestuurd om boodschappen te doen. Toen zij op de Rottekade kwam, werd zij door een nog onbekend geble ven jongen aangesproken, die haar vroeg of zij haar portemonnaietje bij zich had, want dan kon hij de f 3,50 in doen, die hij nog altijd aan haar vader schuldig was. liet naicve kind gaf hem haar portemonnaie met f 1,05, doch toen hij zijn buit in handen had ging hij er zoo gauw mogelijk van door, zonder zijn adres achter te laten. Men zij dus op zijn hoede voor al te vriendelijke menschen, ju soms zelfs voor zijn vrien den, zooals uit het volgende blijken kan. In een café te Steijn zaten zekere M. J., nu beklaagde, en eenigo anderen, allen vrienden, te spreken over het be langrijk onderwerp, hoe men precies rechtsomkeert moet maken. M. J. nu was lid van de schutterij van Steijn en huldigde als zoodanig een ander systeem in dezen dan een der vrienden welke als gewezen milicien verzekerde, dat 't bij hem onder dienst heel anders ging. Eerste gevolg: opkomen wederzijds voor de deugdelijkheid van het rechts omkeert maken, zooals 't door hen be- hendiglijk plastisch werd vertoond. Tweede gevolg elkaar uitmaken voor al wat leelijk is. Einde: de 24-jarige M. J. die als zijne vrienden door do veelvuldige rond jes een groot vierkant stuk in zijn kraag had gekregen nam een bierglas en slingerde 't naar de bergplaats van de hersenen zijns vriends, die het rechts omkeert maken op z'n miliciens geëer biedigd wenschte te zien. Dc meergemelde hersenkas bood weer stand aan het in splinters vliegende bier glas, echter niet dan ten koste van een diepe wonde, die bloedde als een fontein, en welke wonde f 10 aan een dokters rekening na zich stoepte, nog niet eens gesproken van de tl dagen niet werken vanwege de Kopfschmerz. Behalve in den kop was er dus na afloop van alles ook nog een bres in de portemonnaie geschoten. De zaak kwam voor de Rechtbank te Maastricht, „Ja, maar kijk eens hier," zei de getroffene, die als getuige ter illustratie van het geval zijn kop aanbood, „kijk eens hier, ik had 't eigenlijk liever niet willen vervolgen." „Waarom niet?" vroeg de president verbaasd. „Ach mijnheer, omdat iiij eigenlijk zoo'n goeie kameraad is", klonk hot antwoord. Nu, dat was gebleken, dunkt ons. Als je er nog zoo'n paar goeie ka meraden op nahoudt, dan beu jehinuen een half jaar zoo dood als de mummie van Rhamses iden hoeveelsten kan ons niet schelen). De officier van Justitie erkennend, dat er bij zijn par ket een verzoek was ingekomen om deze zaak niet te vervolgen, had gemeend hier de vervolging wel te moeten voortzetten en eischtc een maand gevangenisstraf. Het slachtoffer mocht echter voor zijn aandoenlijke vriendschap wel een ridder orde hebben, vooral daar dc op de bc- grooting uitgetrokken som voor deco- ratiën toch al metf 5000 is overschreden, 'n Beetje meer schaadt niet, en nu ons „Christelijk" kabinet zooveel gold be steed heeft om slechts de ijdelheid te streelen, mocht zij om zulk een „naas tenliefde" te beloonen, zeker ook wel iets doen. Siijkcrb. Mr. D. J. Kuipers, te Utrecht is bij Kon. besluit benoemd tot Burgemeester dezer gemeente. Harderwerk. Het contingent sup pletietroepen dat gedurende het jaar 1904 naar Oost-Indië moet worden uitgezonden is verhoogd tot 2425 mili tairen. Daaronder moeten worden begrepen 30 Schrijvers, 40 Sergeanten en 60 Kor poraals der Infanterie, 80 Cavaleristen, zonder kader, 520 Artilleristen en 10 Geniesoldaten. Tevens is bepaald dat aan kader en geoefende manschappen der Artillerie cene gratificatie van f 30o kan worden uitbetaald, terwijl voor onderofficieren van dat wapen de gelegenheid is open gesteld om voor 4 jaren bij liet Indische Leger te worden gedetacheerd. Baarn. Vreemd genoeg voor onze vrij talrijk bevolkte gemeente waren de liberalen tot nog toe niet georganiseerd. Wel zijn er vroeger meermalen pogin gen aangewend om een liberale kies- vereeniging op te richten, maar het gelukte nimmer een bestuur te kunnen vinden. Thans echter is dit anders ge worden, de onlangs opgerichte kiesver- eeniging heeft Zaterdagavond haar regle ment vastgesteld en een definitief bestuur gekozen n.l. dc heeren dr. AJ. A. Thomas, president; W. F. Donath, W. Ileybroek Jr., J. C. Horsman en G. J. Veldhuizen. Reeds zijn een Hink aantal leden uit alle rangen en standen toege treden. Bij de jongste verkiezing voor de Prov. Staten bleken de liberalen over meer stemmen te beschikken, dan de andere partijen te zamen, maar zij waren ook uit hun gewone laksehheid ontwaakt. Maandagavond kwam hier met den Duitschen trein te 9 u. 10 aan het station der H. IJ. S. M., H. M.deKoningin- Moeder aan. Een salonrijtuig was aan den trein gehaakt. De heer Sariemijn, inspecteur van het vervoer, Tergezelde den trein van Amersfoort. Op het perron waren ter verwelkoming tegenwoordig de heer burgemeester van Baarn, baron d'Aulnis, de heer Burge meester van Eemnes, jonkheer Röeli, en dr. Greidanus, hofarts. II. M. was vergezeld van jhr. de Tets, kamerheer, en eene hofdame, zoomede graaf Schimmelpenninck. Na hartelijke verwelkoming en een kort gesprek met voormelde heeren en na eenige oogenblikken in de koninklijke wachtkamer vertoefd te hebben, vertrok II. M. naar Soestdijk. Er was eene groote menigte, zoowel op het afgezette perron, als buiten op het plein, die luide hoera's deed hooren. De afdeeling Amersfoort van den Ned. Typografen Bond besloot het ver zoek tot de patroons te richten jaarlijks eenige vrije dagen met behoud van loon, te willen verleenen Dezelfde afdeeling stelt pogingen in het werk te dezer stede op te richten een vakavondschool. De le luitenant U. J. N. Doornbos, van het le Reg. Veld-art. te Utrecht; vroeger alhier in garnizoen, wordt met ingang van 1 Nov. ovcrgeplaats bij het le Reg. Vesting-art. eveneens te Utrecht in garnizoen. Het theoretisch geneeskundig examen is aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd door den heer I van Daal, oud-leerling der H. B. S. alhier. Voor het eindexamen gymnasium al hier, zijn al de leerlingen geslaagd met name: voor A., (voor de studie theologie rechtsgeleerdheid, enz.) Iv. de Bel, K. G. van der Horst. J. Muller, A. Th. Neeb en W. J. de Vrij; voor B. (natuur en wiskunde, genees kunde) J. Spijkerboer. Afgewezen een extraneus. Tot accountant aan de gemeente-gas fabriek te Baarn is benoemd de heer D. Rciman, alhier. Van 16 Juli tot 14 October zullen de le luitenant O. G. H. Gelderman en de 2e luitenant J. H. A. L. Strij- bosch van het 5e Reg. Infleen cui sus volgen aan de Norinaalsehietscliool te 's Gravenhage. Mej. H. S. E. Burgers, is aan de Universiteit te Utrecht geslaagd voor het le Natuurkundig examen. Dc leerling van den Hoofdcursus te Kampen G. G. P. de Reuver, van het 5e Reg. Inf. alhier, bestemd voor de administratie O. I. Leger, is van hetle naar het 2e studiejaar overgegaan. De 2e Luitenaut G. Doorman, van het 2e Reg. Vest.-art. wordt met ingang van 1 Oct. e.k. overgeplaatst bij hetle Reg. Veld-art. alhier in garnizoen. Ds. J. L. F. de Meyere Joh. Cz., komt voor op het alphabetisch opgemaakt zes tal voor predikant der Evang. Luth. gemeente te Leiden. Onze vroegere stadgeuooten, de heeren A. II. L. de Bel en G. A Brander a Brandis slaagden aan de Polytechnische school te Delft voor technoloog. Met gunstig gevolg is het candidaats- examen in de rechten afgelegd door den heer C. C. van Helsdingen. Gisterenmiddag werd onder toeloop van tal van nieuwsgierigen den Vrijdag avond vermoorden uitdrager C. de M. begraven. Een tweetal kransen dekten de kist. Aan jhr. S. M. van Reigersburg Ver- sluys, Iloofd-commies ter Secretarie dezer gemeente, is op zijn verzoek, bij Kon. besluit eervol ontslag verleend nis plaats vervangend voorzitter van dc bij Kon. besluit van 26 Nov. 1902 ingestelde Plaatselijke commissie, welken haren zetel heeft in de gemeente Goest. Het volgend adres is aan den Raad onzer gemeente verzonden: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, bijna allen be lasting betalende bewoners van den Bis- schopsweg en Achter Luiaard, dat genoemde wegen des avonds bij gemis aan verlichting zeel' duister zijn en dus gevaar opleveren, dat meer in 't bijzonder de Bissebopsweg bij slecht weder in bijna onbogaanbaren toestand verkeert. „Redenen waarom adressanten uw col lege eerbiedig verzoeken, u op de tijden zooals op overige verkeerswegen in dc Gemeente gebruikelijk is, kunstlicht te willen doenaanbrengen on den Bi ssehops weg te willen doen bestraten". Het adres gaat vergezeld van de vol gende memorie van toelichting: Alleen op den hoek der Hendrik van Viandenstraat en Beckensteinsche laan staan gaslantaars, die voor den Bissebops weg geen en voor Achter Luiaard, onvol doende, jazelfs valsch licht verspreiden. Dit licht heeft voor de bewoners Nos. 3542 Achter Luiaard geen waarde, zoodat daar des avonds volslagen duister nis heerscht, wat, met het oog op do sloot langs dien weg en de beek aan het einde daarvan, gevaar kan opleveren. Dat dit gevaar niet twijfelachtig is, bewijst het plaatsen van een particuliere, zij het dan ook een zeer onvolledige, afrastering bij de brug langs de beek. Bovendien geeft de duisternis aanlei ding tot handelingen van ongewenschte voorbijgangers, welke bij voldoend licht achterwege zouden blijven. Door onvoldoenden waterafvoer is de Bisschopsweg bij regenachtig weer onbe gaanbaar wegens de aanwezigheid van groote piassou en modderpoelen, welke niet alleen het verkeer bemoeilijken, maar ook bij de verdamping een hin derlijken stank verspreiden. De dichtheid der bevolking in deze buurt doet dan ook een bestrating als hoognoodig gevoelen. Zaterdag avond vergaderde ten stad- huize de Kamer van Koophandel en Fa brieken onder voorzitterschap van den heer J. Gcr. Kleber. Nadat de voorzit ter mededeeling had gedaan van de in gekomen stukken en besloten was de missive van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, behelzende onder meer een uitnoodiging voor de in 1905 te Luik te houden tentoonstel ling, te laten rusten, ontspon zich een langdurige discussie naar aanleiding van ingekomen adressen inzake het ontwerp-Tariefwet. Het slot was dat met algeineene stemmen werd besloten deze adressen uiet te steunen. Op de vraag van den voorzitter of de Ka mer nog een zelfstandig adres zal rich ten aan de Tweede Kamer werd una niem ontkennend geantwoord. Ingekomen is een misive van de Ka mer te Hoogezand-Sappermeer houden de verzoek om adhaisie op haar adres aan den Minister van Binncnlandsche Zaken om wijziging van art. 245 Ge meentewet (In de Hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingen worden uitsluitend aangeslagen zij, die in de Gemeente hun hoofdverblijf hou den en zij, die er verblijven). Dat arti kel. meent dc Kamer, geeft sommigen vrijstelling en doet andere dubbel be lasten. Zij wenschte te lezen: Inkomens uit beroep of bedrijf worden belast in Gemeente waar deze worden verkregen en inkomens uit anderen hoofde in de Gemeente waar het hoofdverblijf is ge vestigd. Daar dit verzoek feitelijk niet do Ka mer van Koophandel maar wel het Ge meentebestuur aangaat wordt besloten het verzoek aan te nemen voor kennis geving Hierna wordt behandeld het rapport der commissie inzake de eier markt. In hoofdzaak komt het rapport •hierop neer Door het oprichten der boterfabrieken in den omtrek is de aanvoer van stukken boter op de weekmarkt in de laatste jaren zeer achteruit gegaan, zoodat dc ruimte onder de Botermarkt op den Hof voor de boterverkoopsters zeer voldoende kan geacht worden. De oieraanvoor is in de laatstepaarjarenechterzeeraanzienlijk toegenomen vooral door het meer en beter aankweeken van hoenders, het geen oen voor den landbouw zeer loo- nend nevenbedrijf is gebleken. De toevoer hier ter stede is zelfs gestegen tot 2278000, waarvan echter: het gevolg is, dat de overdekte Beurs veel te klein is en de eierenboeren een dubbel zoo groote plaats innemen op den Hof. De verkoop in de open lucht is bij slecht weer beslist nadeelig voor den eierhandel; de eieren toch worden dof en schimmelen licht en zijn dan minder geschikt voor export. Amersfoort is, als kruispunt van spoor wegen, als 't ware aangewezen als groote eiermarkt. Burneveld en Nijkerk beijve ren zich om die markt te krijgeneerst genoemde Gemeente richtte reeds een flinke marktplaats in en de aanvoer is daar dan ook reeds 4 719 000 stuks. De gemiddelde prijs is hier echter 3 cent hooger dan ergens anders, zoodat 't uiet moeilijk zal blijken, de boeren naar Amersfoort te doen komen, te meer omdat de „Y. P. N." door haar fok- stations den pluiinveestapel in den om trek reeds zeer voel heeft verbeterd. Bij doelmatige vergrooting zal dan ook de toevoer beslist grooter worden mits men bij de inrichting der marktplaats rekening boude met de billijke wenschen der belanghebbenden. Een dezer wenschen is, de gelegen heid te openen tot liet plaatsen van een eiermijn, gelijk die te Brielle en te Maastricht bestaan en zeer goed werken, óuk voor de Gemeente. Nu reeds heeft men zekerheid, dat die mijn hier druk zal worden bezocht. Dc Commissie nam in loco den Hof, de Appelmarkt en de Groenmarkt op. Het bleek haar onvoldoende, de bestaande Beurs te vergrooten bijv. dour aankoop van het aanliggend perceel naar de zijde van de Windsteeg. Meer afdoend zou 'tliaar voorkomen, de boter- en eiermarkt te verplaatsen naar de Appelmarkt, in een overdekt gebouwtje waarin een kantoortje voor den afslager, en dan de huidige Beurs af te breken, waardoor de Hof tevens wordt verfraaid, en op de dan ledig komende plaats de aardappehnarkt te doen houden. Zeer ongewenscht zou de commissie 't vinden als boter- en eiermarkt op een andere plaats in de Gemeente werden gehouden. Na eenige discussie wordt liet advies niet algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter brengt nog ter sprake liet ontwerp-Arbeidswet. De Kamer te Amsterdam heeft aau de Tweede Kamer een adres verzonden, meer bepaald omtrent de regeling van het leerlingsstelscl. Wellicht zal aan andere Kamers worden gevraagd adhaesie met dit adres te betuigen; mocht dit echter niet gebeuren dan zou de voor zitter willen voorstellen een zclstandig adres te zenden. Met algemeene stem men wordt besloten het Dagelijksch Bestuur van de Kamer diligent te ver klaren en te machtigen, om zonder daar voor een vergadering te moeten uitschrij ven, naar bevind van zaken met de Arasterdamsclie Kamer te kunnen onder handelen. Na bespreking van nog enkele punten, wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke stand van Amersfoort van 22 tot 28 Juni 1964. Geboren: Jan, z. v. J. Renes en W. van Nijkerk. Zeger. z. v. L. van de Biezeubos en C. de Graaf. Geer- truida Johanna, d. v. II. G. Heijemans en J. de Waal. Roelofje, d. v. B. van Elfrink en D. van Ham. Andreas, z. v. D. van de Kooij en A. Kok. Hendrik, z. v. G. J Koot en M. C. Rietbergen. G'oenraad, z. v. C. van Nimwegen en J. Wouterse. Derkjen, d. v. A. J, de Wilde en I. II. Beren pas. Hendrika Pietertje, I. v. W. Verwey en M. Verwey. Godert Wil lem, z. v. B. W. baron van Dedem en C. G. Servatius. Adtonia, d. v. G. van Noordenburg en M. 1' van Burg steden. Ever, z van R. Heere on J. Muller. Diederich, z. vau O. Berns en 11. G. Cirkel. Overleden: Evert Zijtveld, oud 63 jaren, echtg. van M. J. van Otterloo. Richardus van de Koot, oud 20 da gen, z. van W. v. d. Koot en W. Kaats. Hendrik Kreikamp, oud 48 jaren echt. van J. de Kruif. Maas van den Yijzel, oud 56 jaren, echt. van W. van den Broek.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3