Buitenland. Binnenland. Allerlei. Stadsnieuws Van hier gaan we naar Cheribon om kapok te laden, daarna naar Priok. Met oudejaarsavond wordt de heele equipage op oliebollen onthaald en wordt er feest gevierd. Alle bellen en klokken aan boord worden om 12 uur geluid en met het volle matrozenorkest, bestaande uit turksche trom, triangel een paar fluitjes en een harmonica die onder de hand den laatsten adem wel zal uitblazen, wordt een ommegang op de boot ge houden. Nog allerlei vrachtgoederen moeten worden geladen en een massa steenkolen, wat door ongeveer 200 ke- lies wordt bezorgd. We zullen Marseille en Duinkerken op onze terugreis aan doen en daar wel eenige dagen blijven om te lossen We hebben in Indië 14 havens aangedaan, maar kwamen niet overal aan wal; de indruk is echter uit stekend. Tot ziens; maar uit Port-Saïd en de Fransche havens krijgt u nog bericht. Die miskende tegenstanders! De Nieuwe Baar nschc Courant, anti revolutionair orgaan voor Baarn e. o. bevat in zijn nummer van Zater dag 2 Juli een hoofdartikeltje getiteld „Niet juist gezien", waarin dit blad op quasi gemoedelijken toon klaagt over dc miskenning, waaraan de kerkdijken bloot staan. Op de volgende wijze meent de N. B. zijn afkeering te kennen te moe ten geven over de wijze waarop de daden en de woorden der „Christenen" aan kritiek worden blootgesteld: „Toch die zoo diep verachte en gehoonde „Christenen, met schimp en smaad weken „lang overgoten, de meerderheid. „De felle haat sist dan ook op uit de vrij zinnige pers, die dag aan dag voortgaat op „een wijze, die bedenkelijk veel van volks opruiing heeft. Jammer, dat dc N. B. het niet noo- dig oordeelt uit de vrijzinnige organen aanhalingen te doen, waaruit die haat en dat schimpen en smaden blijkt! Dat is altijd klemmender, dan zoo'n bloote medodeoling. Gelukkig toch voor de kerkdijken, dat de wijze, waarop zij den verkiezingsstrijd gevoerd hebben, zoo schitterend afsteekt bij het optre den der vrijzinnigen. Men denke maar aan Syhrandi of aan het beruchte strooibiljet van Middelharnis bijvoorbeeld en aan zooveel andere staaltjes van de eigenaardige opvattingen van sommige „Christelijke"propagan- disten, die wij voor en na in de Eern- landcr met naam en toenaam aan de kaak hebben gesteld. Maar, zegt de N. B. als meiibch zijn we ook eigenlijk geen zier beter dan jullie, maar wij hebben zulke voortref felijke beginselen. Luister maar: „Wie waarlijk de Christenen eenigszins „van nabij kent, weet wel, dat zij zich niet „beter wanen dan andere menschen; kent „hun pleiten, niet op eigen voortreffelijkheid, „maar alleen op de genade. Gods. „Juist de wetenschap, dat zij zeiven er- „barining noodig hebben, doet hen afstaau „van alle hoogheid; en allerminst zijn zij er „op uit zich anderen teu voorbeeld te stellen. Iloe nederig! Doch niet alleen nederig, de kerke- lijken zijn ook goedig. De N. B. cou rant wil zelfs een poging wagen om die arme vrijzinnigen aan „wat meer licht te helpen", want die domme tegenstan ders zien soms voor hoogmoed aan, wat goed beschouwd slechts klinkklare ne derigheid is. En nu dat „meerdere licht". We willen het onze lezers niet onthou den. De Nieuwe Baarnsche heeft het woord de dingen zoo somber in Waarom zou je jaloorsch wezen? Je weet wel, dat ik je lief heb. Jaloerschheid is altoos een beetje belachelijk, maar in ons geval zou ze ongerijmd zijn. Als je daarover eenmaal begint te denken moet je ja- loersch worden op directeurs, schrijvers, journalisten, op het geheele pubhek. Eiken avond maakt het publiek mij het hof. Wat kan het je schelen. Ik heb je lief, zeg ik je, en ik bewijs het door je te trouwen. Als dat niet voldoende is, moet ik denken dat je moeilijk te voldoen bent." Zij trouwden in de laatste dagen van April. Het publiek had Gorgeons schul den en Paulines uitzet betaald, dat alles werd door twee beneficieavonden gedekt. Ze waren beiden bij het publiek zeer geliefd. Na de huwelijksplechtigheid ga ven ze een groot déjeuner en reden daarna, zooals in dien tijd het gebruik was, naar Fontainebleau. Gorgeon straalde, hij was trotsch als een koningszoon. De boomen kregen al bladeren, behalve de eiken, die lieten als groote heeren op zich wichten. Gras en mos spreidden een zacht kleed voor de voeten der beide geheven. Pauline plukte een massa witte viooltjes. Eiken morgen gingen zij vroeg uit en kwamen 's avonds heel laat thuis. Zóó vroeg dat de hagedissen verschrokken, en zóó laat dat dc gonzende meikevers hun om het hoofd vlogen. Den lsten Mei woonden „Spreekt men kalme liberaleu, dan zijn „ze, zoo ze zeggen, vooral hierover veront „waardigd, dat onzerzijds zou worden be- „weerd, dat wij, Christenen, de „Christelijk heid", en daarmee de zedelijkheid" enz. in bezit hebben, „terwijl we onze tegenstanders „dan als heidenen atschilderen die al deze „dingen zouden missen." „Dit verwijt aan ons adres komt ook in „de pers voor; in de roode zoowel als inde .bleeker getinte, en het kan daarom zijn „nut hebben een poging te wagen, onzen „tegenstanders op dit punt aan wat licht te helpen. „Wij zouden alzoo zeggen dat wij in het „bezit zijn van de waarheid; van het Chris tendom, van de Zedelijkheid enz. Dit is vol- „komen juist. Onwillekeurig schoten ons bij liet le zen van deze phrasen eenige leeke dicht jes van den predikant-dichter de Qene- stcl te binnen, iemand die den gods dienst lief had, al stond hij niet op het „standpunt der openbaring": De Waarheid. Aan Mevrouw. Gij hebt de waarheid, eedle vrouw? Vergeef, dat ik meteen Het nog maar half gelooven wou Ik dacht, God had ze alleen, en: Leuze voor Waarheidzoekenden. Waarheid zij het doel slechts van uw streven! Zoekt gij ze ook langs anderen weg als wij... GoedTe beter vruchten draagt ons leven. Want: wat wij niet vinden dat vindt gij. Het klinkt heel anders en wel zoo be scheiden. "We zullen het hierbij laten. Slechts nog een vraag: Wie zijn eigenlijk die wij, die de waarheid hebben? Zijn daar de Roomschkatholieken ook onder begrepen, met hun „alleen - zalig makende kerk." Die behooreu toch ook bij de Chris telijke partijen? Dankbaar voor het reeds ontstoken licht, moeten we toch eindi gen met de vraag om „wat neer licht," want helder is het ons nog niet. Cursiveering van ons. 't Staat met de geldmiddelen van liet Yaticaan niet best. De Paus denkt over ernstige bezuinigings maatregelen en o. a. over het terugbrengen van liet getal kardinalen te Rome. die elk 30.000 lire. traktement genieten, van 30 tot 15. De Rechtbank te Cagliari heeft verscheidene jongelieden, beneden de 18 jaren, tot zes maanden gevangenis straf en zware geldboeten veroordeeld wegens godsdienstige onverdraagzaam heid, door 't bij het voorbijtrekken van een processie aanheffen van de kreet: „Leve Giordano Bruno In de Beicrsche Kamer is door de liberalen een ontwerp ingediend tot in voering der evenredige vertegenwoordi ging. Zij willen dit stelsel nog voor den loopenden zittingstijd van den Land dag zien toepassen. Een hoogleeraar aan de juridische Academie te Eperjel (Hongarije), dr. Julius Mauritz, heeft ziju vroegere bruid, de dochter van een leeraar, op haar ziekbed overvallen en gedood en daar na zichzelf van 't leven beroofd door een pistoolschot. Dowie is in zijn stad Zion terug gekeerd en door de bevolking, die hui zen en winkels versierde, inet geest zij een landelijk feest bij, dat een ge- heelen dag duurde en onder de groote beuken gevierd werd Alle jonge meisjes uit de buurt waren er, burgeresjes, wijn- leestere, boerinnetjes. Pauline werd algemeen bewonderd; men hield haar voor een adellijke dame van een der kasteelen uit de buurt. Ze danste wat ze dansen kon, ofschoon ze zand in de schoentjes kreeg. Toen wandelde man en vrouw bedaard naar hun rijtuig. Van tijd tot tijd keerden zij zich even oin, naar de plek waar het feestterrein zich als een roode vlek vertoonde. De muziek der vedelaars, het gepiep der fluiten, het knarsen der ratels en do ontploffing der voetzoekers het klonk al flauwer en flauwer. Eindelijk hcerschte er volkomen stilte; de maan scheen; er begon oen nachtegaal te slaan. Gor geon was bewogen, enkele tranen vielen langzaam neder. Waarlijk, geen elegisch dichter heeft ooit in gevoeliger stemming verkeerd dan deze komiek. Pauline, die hardop snikte, zei ten laatste lachend. „Wat zouden zij een pret hebben, als ze ons zoo zagen schreienliet is mij te moede alsof wij honderden mijlen van het tooneel verwijderd waren". „Ongelukkig moeten wij er over drie dagen weer heen!" „Gekheid, wij behoeven toch niet altijd te schreienWij kunnen toch wel innig veel van elkander houden, al zijn we niet vroolijk!" drift begroet. Een van de meest in het oog loopende versieringen was een triuinfboog van stuc, die de indruk maakte alsof hij uit stoen was opge bouwd. Op elk blok was de naam van een stad geschilderd, die Dowie op zijn rondreis bezocht. De steden die hem verwelkomd hadden, prijkten in zwarte, zij die hem uitgeworpen hadden (o. a. Londen) in roode letters. Dc expres-trein van Chicago naar Sint-Louis is ontspoord ten gevolge van eene vergissing in den wissel stand. De locomotief stak de wagens in brand; er zijn twintig dooden, waaron der velen verbrand zijn. De drie Turksche Redif-bataljons in Prisren, die in opstand waren geko men wegens den dwang 0111 11a den ge stelden tijd onder de wapens te blijven, zijn weder tot bedaren gebraóht door de verzekering dat zij over 14 dagen met groot verlof zullen gaan. Een ontzettende brand heeft in de gevangenis van Tongeren gewoed. Het geheele gebouw is bijna vernield. Men wist de gedetineerden „in zeker heid" te brengen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen bij den ramp niet voor. Geuvraal vau Heutz. Generaal van Heutz keert 11a een negenjarig verblijf in Indië tijdelijk in het moederland terug, dat hij in 1895 als luitenant-kolonel, na een tweejarig verlof verliet. Aan hem heeft Nederland ongetwij feld veel te danken. Van Heutz is de man geweest door wiens toedoen Groot Atjeh is gepacifi ceerd, de geheele Noord-Oost- en West kust erkennen het Nederlandsche gezag. Overal vindt men thans de sporen van welvaart en rust; wegen verbinden het binnenland met de kustplaatsen; de spoor weg doorsnijdt Atjeh's met bloed ge drenkte velden. De grootendeels door onkunde verspilde millioenen in den Atjeh-oorlog zullen misschien eerlang langs vreedzamen weg terugkomen. Zelfs van Kol moest getuigen dat zijn bezoek aan Atjeh hem overtuigd heeft van de waarheid dermededeelingen, dat daar thans een toestand van rust en vrede hcerscht in het gebied, waar voor weinige jaren het Nederlandsch gezag nog een voorwerp van spot was. In sommige bladen wordt het ver moeden geuit, dat de overkomst van generaal van Heutz in verband staat met het openvallen der betrekking van Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië. Mocht dit het geval zijn, dan is zeker de keuze gevallen op een man, die dit volkomen waardig is en getoond heeft als Bestuurder de rechte man op de rechte plaats te zijn. De Nbr. schrijft: Tusschen Zevenbergen en bewoners van het Slikgat ziju vroeger herhaalde lijk vechtpartijen geleverd en men weet, dat die oude veeten er bij 't volk niet zoo vlug uitgaan. Het was een wegwedstrijd van de Slik gatsche wielervereeniging Stuurt recht, die tal varn lieden uit Zevenbergen naar Slikgat trok. Het was verschrikke lijk warm weer, de zon blakerde de menschen op de gloeiende grindwegen en joeg ze met geweld de bierhuizen in, waar, men weet het genoeg, op de meeste plaatsen sterken drank te krijgen Gorgeon was niet jaloersch Toen hij in het Palais Royal terugkwam, ergerde het hem niet als hij hoorde dat dc oude tooneelspelers zijn vrouw fami liaar aanspraken; dat waren zij zoo ge woon. Zij was bijna hun aangenomen dochter, en zij herinnerde zich nog wel dat zij op hun knieën had gedanst. Wat hem meer hinderde was te zien hoe de leden van het orkest, Pauline's oude bewonderaars, door het lorgnet naar haar keken. Hij werd verstrooid en vergat een paar malen wat hij moest zeggen; dat bemerkten zijn kameraden en lachten hem uit, eerst zachtjes, toen openlijk. Een van hen zei tot hem: „Pas op, je krijgt een 3de roll Een 3de rol is die van den verrader, den ijverzuchtige, den zwartgallige. E11 een kwaadwillige vroeg hem of hij maar niet weer zijn oude rollen zou opvatten. Alle grappen en aanmerkingen kon hij verdragen, maar die jongelui met luin lorgnetneen, dat was hem te machtig Hij paste op dat niemand buiten zijn wil zijn vrouwtje naderde o. a. verge zelde hij haar steeds naar den schouw burg, ook al behoefde hij zelf niet te spelen, en nam haar ook mee, als hij speelde en z ij niet. En Pauline was daar zeer op gesteld. Ze was koket en ze lachte schalks het publiek toe, maar zij beminde haar echtgenoot. is. Natuurlijk werden zoodoende de ge moederen opgewonden, vooral bij de vreemdelingen was het te merken, dat ze een flink glaasje gedronken hadden. Dc eigenlijke twist begon in een z. g. bierhuis, natuurlijk om nietigheden. Maar daar reeds vloeide bloed uit de toege brachte wonden. Maar de groote botsing zou in dc kom van het plaatsje plaats hebben. Woedend stonden de Zevenbergenaren tegenover die van Slikgat. Langen tijd namen zij de meest dreigende houding aan, doch dc brigade der marechaussee van Zevenbergen en de politie belette eiken aanval. Met getrokken sabels ston den zij tegenover de partijen, en een zekere M. 8. ontving zelfs een krach- tigen sabelhouw in de lendenstreek. Maai de beide troepen werden al woedender. Circa half tien werd de toestand het hachelijkst. Uit den tuin van een café houder werden knuppels gehaald en anderen wapenden zich met groote steenen. Persoonlijke vechtpartijen hadden tel kens plaats, er liepen er zelfs bij met bijna afgesneden vingers. Maar dank zij de moedige marechaussee, die niet tus schen beide partijen week, raakten de hoofdpartijen niet met elkander slaags. Thans keerde dc woede der vecht lustige partijen zich tot deze kranige politiemannen en een regen van steenen, zand, grind enz. werd hun deel. De marechaussee maande de menigte tot kalmte aan. Maar een verwoed ge schreeuw overstemde deze waarschuwen de woorden. Herhaaldelijk sommeerde zij Niets hielp. Toen ging de mare chaussee uit de menigte en waarschuwde te zullen schieten als zij niet uiteenging. Maar met een hoonlach werd dit beant woord en inen krijschte: Dat durft ge niet! De marechaussee, ziende dat ook dit niet hielp en dat de toestand ha chelijker werd, grepen hun vuurwapenen en schoten in de lucht. Maar een spot tende wilde lach werd door de menigte geuit, die almaardoor opdrong. Toen schoot de marechaussee op de woeste, tierende menigte. Verschillende nieuwsgierigen, II. v. K., A. v. K. en C. v. M. werden door schampschoten ge- trotfen. Daarna iemand uit Slikgat, ze kere W. v. M., die een levensgevaarlijk schot kreeg in den onderbuik. De beurt was thans aan iemand uit Zevenbergen, M. Schnijdcrberg, die zoo aangeschoten werd, dat 't leven, naar het scheen direct geweken was. Loodzwaar viel de onge lukkige neer. Dc E.E. paters gaven de zen man nog het H. oliesel en spoedig was hij dood Het was verschrikkelijk, en hoewel de rauwe kreetHier ligt er al een dood, door de menigte weerklonk, tot bezinning kwam men nog niet. Toen de marechaussee een twintigtal kogels door haar loopen gejaagd had, durfde men haar nog toeroepen dat ze al haar kogels had opgeschoten. Het is een verschrik kelijke botsing geweest, die nooit zal vergeten worden. „De brutalen hebben de halve wereld" of misschien beter nog „dc heele wereld" dacht zeker de Hr. Wapperom te Papen- drccht. Daar heeft zich n. 1 het volgende eigenaaardige geval voorgedaan. Dooi de inrichting van het nieuwe telephoon- kantoor vanwege de gemeente kunnen de nieuwe bewoners (het gezin van den telefoonhoudcr) geen anderen toegang tot de woning krijgen dan door het eigendom van J. Wapperom, die dat echter niet wil toestaan dan tegen een Gedurende den zomer ging het best, iiet orkest was half ledig, de heeren met hun lorgnet, die Gorgeon zoo hin derden, waren naar hun gewone bad plaatsen. De Markies uit Bretagne, die Pauline had willen trouwen, bracht eenige maanden op zijn goederen door. De jonge echtgenooten leefden vreed zaam en de wittebroodsweken bleven verder ongestoord. Maar in December was de Parijsche wereld terug Weldra werd door de Yereeniging der Toonce- listen een groot bal op den lsten Fe bruari aangekondigd. Gorgeon was Com missaris en zijn vrouw een der Patronessen Deze werden bestormd door heeren die toegangskaarten kwamen halen, en Gor geon zag heel goed in dat hij zijn deur niet voor hen kon sluiten. Wat een zorg! Gestadig liepen er vreemden de trappen op en af, en de hel werd een paar keer stuk getrokken. Gorgeon bleef zooveel mogelijk thuis, maar hij moest in twee rollen repeteeren, en was dus eiken dag van 1 tot 5 uur weg. Kwam hij op weg naar zijn appartementen den een of ander tegen, die een air uit een der vaudevilles waarin Gorgeon speelde, liep te neuriën, dan was hij al een beetje nijdig; was er nog iemand bij zijn vrouw, dan verbeet hij zich van spijt. Maar hij moest zich goed houden, want iedereen was bijzonder beleefd jegens hem. De Markies kwam ook een billet halen; een beetje later kwam hij terug, vergoeding van f 25 's jaars. In de Raadsvergadering bracht dat zaakje de poppen aan 't dansen. De voorzitter had f 5 geboden, volgens hem een alles zins billijk bedrag. De heer A. Visser wilde in geen geval Wapperom's eisch inwilligen. Men had vroeger maatregelen moeten nemen 0111 zulk een onbillijken eisch te voorkomen. De heer Veth wilde een toegang koopen, doch de heer v. d. Graaf vreesde, „dat de vent dan een buitengewonen eisch zou doen.". Ten slotte werd toch maar toegegeven en met 7 tegen 3 stemmen de huursom tot wederopzeggens toegestaan. Zoo zie je, als je maar van de gele genheid weet te profiteeren krijg je je zin. We denken hierbij o a. ook aan de interpellatie Pastoors in zake de stoompont bij Velzen. Het rijk der ponten is nu eindelijk uit, en de beide monsters liggen voortaan stil. Nu, ze hebben ook al beweging genoeg gemaakt in bun kortstondig bestaan. Geen krant is in de laatste vier maanden verschenen, of er stond een meer of minder spot tend stukje over het Velser „vaartuig" in. De Nederlandsche journalistcn-ver- eeniging zal dan ook zeker niet achter wege blijven 0111 den uitvinders-ingeni eurs een „stoffelijk blijk van erkente lijkheid" aan te bieden voor zooveel ge leverd krantenvulsel. Sommige beweren zelfs, dat verschillende redacties al ge tracht hebben hen aan hun bladen te verbinden als vaste mcdevullers van den „moppentrommel." Waarschijnlijk zouden ze als zoodanig geduchte concurrenten worden van het drukfoutendniveltje. Van dat duiveltje-gesproken ecu der bladen vertelde gisteren, dat een direc teur van een groot postkantoor bij zijn jubileum ook een bloeingeschenk kreeg van het „geheele verdere ongeschikt personeel van assistenten, kantoorknechts en bestellers." Bedoeld was natuurlijk: ondergeschikt Haacls verslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort van 1 linsdag 5 Juli, des namiddags 0111 l'/a uur. Voorzitter Jhr. J. W. A. Barehman Wuytiers. Tegenwoordig 13 leden en de waarn. Secretaris Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. Alwezig met ken nisgeving de heeren Weth. Visser, H. J. C'roockewit, C. T. van Beek, en A. M. Tromp van Holst. De notulen der vergadering van 31 Mei w orden gelezen en vastgesteld zoo als zij door den Secretaris zijn ontworpen. Ingekomen zijn: 1. Een besluit van Ged. Staten, hou dende beschikking op een aanslag in de straatbelasting. 2. Een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring af- en overschrij vingen van posten op dc begrooting van 1903. 3. Een besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der ouderhandsche verpachting van terreinen, der gemeente voor de a. s. kermis. 4. Eene niedcdceling van B. en W. dat tot Commies ter Secretarie (afd. Burgerlijke Stand) is benoemd de heer G. A. Munnikhuizen, volontair ter Secre tarie van Naaiden. 5. Eene mededeeling van B. en W. dat de heer Ph. A. Willigenburg, is benoemd tot plaatsvervangend keurmees ter der visch. 6. Voorstel van B. en W. 0111 per adres aan H. M. do Koningin te ver want hij moest er een voor zijn broeder hebben. Later had hy er een noodig voor een lid van zijn club, en zoo kwam en ging hij, tot hij er twaalf maal wa9 geweest. Gorgeon kon goed met een pistool omgaan en dacht over een duel. Maar waarom zou hij duëlleeren? De Markies had hem nooit beleedigd. In tegendeel. Hij maakte den tooneelspeler ziju com pliment, roemde hem, verhief hem in de wolken. „Mijn waarde Gorgeon, u is een alleraardigste komiek. Zooals u de men schen amuseert, kan het niemand anders. Gisteren bijvoorbeeld, heb ik tranen gelachen. Ochwat is u toch een gees tige komiek!" Had de goede man zich boos gemaakt, dan zou iedereen gezegd hebben niet alleen dat hij ongelijk had, maar dat hij gek was. Pauline had haar man nog even har telijk lief als toen ze hem trouwde. Maar ze vond het toch wel plcizierig wat meer menschen te zien en com plimentjes te krijgen. Ze babbelde graag met die welgemanierde heeren van goe den stand, en begreep niet dat ze, naar vrouwenaard, met vuur speelde. Ze wist heel goed op wie ze indruk maakte, en onthield alle dwaasheden die ze aan hoorde. Avonds vertelde zij ze lachend aan haar man. Die lachte niet. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1904 | | pagina 4