■a 1 Het Stort. Advertentiën. TE KOOP een ADLER-TANDEM le klas 376e Staatsloterij. MAANDAG 18 JULI 1904, J. H. VAN HOEIJEN, Stort J. VAN GENDEREN, zoeken ontheffing van de verplichting tot het hebben van een burgerdagschool. Op voorstel van den Voorzitter spoed- eischend verklaard, wordt tot behande ling overgegaan en het adres z. h. st. aangenomen. 7. Yan het bestuur van het Burger- Weeshuis is ingekomen de rekening over 1903, welke behandeld zal worden bij de Gemeente-rekening over 1903. 8. Van den Schuttersraad der d.d. Schutterij is ingekomen de rekening over 1903, welke eveneens gelijk met de rekening der gemeente behandeld zal worden. 9. Eene mededeeling van den heer J. van Keulen, dat hij voor zich en zijne rechtverkrijgenden de door den Raad gemaakte bepalingen, ten aanzien van het hebben eener brug over de West-singelgracht, aanneemt, 10. Een verzoek van den heer G J. Boode, om eervol ontslag als onderwij zer aan de school 3e soort in de Beek straat, wegens gezondheidsredenen. Naar B. en W. om prae-advies. 11. Een request van bewoners van den Bisschopsweg om bestrating en verlichting, onder aanbieding van koste- loozen afstand van dien weg. 12. Eene dankbetuiging van de con cierge der meisjesschool voor de haar toegekend gratificatie. 13. Een schrijven van het bestuur der vereeniging tot het bouwen en ver beteren van woningen dat de aanvrage om subsidie wordt ingetrokken. 14. Verzoekschrift van G. v. d. Klas horst, cs. tot het invoeren van een Za- terdagavondmarkt. 15. Een adres van de commissie tot feestviering den verjaardag van II.M. de Koningin om een subsidie van f 1000. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verzoek spoedeischend verklaard en z. li. st. tot behandeling besloten. Met het oog op den financieelen toe stand der gemeente stellen B. en W. voor een crediet van f 500. te ver leunen. De heer B1 o mp vraagt of het doel is alle scholen iets te offreeren. De Voorzitter deelt mede, dat slechts aan de lagere scholen iets wordt aan geboden en de scholen van den heer v/d. Nagel, en de meisjesschool er buiten worden gehouden. De heer van Eek vindt, dat het volk aan de kinderfeesten weinig heeft. De Voorzitter, zegt, dat in de eerste plaats kinderfeesten zullen ge houden worden en wanneer de geld middelen zulks toelaten ook andere fe stiviteiten. De heer Joris sen beweert dat deze commissie indertijd is opgericht om te trachten te komen tot veredeling van volksvermakelijkheden en om ruwe tooneelen, te voorkomen. De heer Heiligers vindt dat er in de eerste plaats iets gedaan moet worden voor de kinderen van de min der bedeelden, maar toch ook iets voor het volk. Bij gegoede ingezetenen kan men trachten gelden intezamelen. De he er Kleber heeft niets tegen de volksfeesten, maar wel tegen de wijze, waarop de behandeling thans geschiedt. De commissie had eerst lijsten moeten laten circuleeren en had, wanneer de opgehaalde som niet voldoende bleek, daarna om subsidie bij den Baad moe ten aankloppen. Den Raad wordt nu de pas afgesneden. De heer Plomp vindt, dat de Raad moeielijk kan weigeren, om aan het bezwaar van den vorigen spreker tege moet te komen, spreker is van oordcel, dat we moeten ingaan op het voorstel van B. en W. onder opmerking, dat de commissie voor de volksfeesten eenzelfde bedrag bij de ingezetenen moet inza melen. De heer Ce 1 osse zegt wat de ge meente geeft, moet bijslag zijn. Vreem delingenverkeer heeft ook voorgesteld op den avond van dien dag iets to doen. Het voorstel Plomp wordt ondersteund door den heer Prikken. De Voorzitter zal dan eerst hot voorstel van B. en W. in stemming brengen. De heer Plomp vindt het tegen overgestelde beter. De heer van Esve 1 d heeft geen bezwaar tegen bet voorstel Plomp, wan neer de commissie voor de volksfeesten niet over f1000.te beschikken heeft, kan zij niets doen. Het voorstel Plomp, wordt daarna z. h. st. aangenomen. 16 Een adres van de Amersfoort- sche Tramweginaatsehappij om subsidie. Daarna komt de agenda aan de beurt. Punt 1. Voorstel met ontwerp-ver- ordening betreffende den Burgerlijken Stand. Bij art. 4 van de ontworpen verorde ning wordt een voorstel van den heer Plomp om op een Zon- of feestdag het bureau van den Burgerlijken Stand voor het publiek geopend te hebben van des voorm. 8 tot SL/,wanneer een belang hebbende daartoe aanvrage doet, door B. en W. overgenomen. Daarna wordt de verordening vastgesteld coniform het ontwerp. Punt 2. Benoeming van een Am- tenaar van den Burgerlijken Stand en aanwijzing van de function van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand L. A. baron van Ittersum. Met. 12 stommen tegen 1 op baron van It ersum, wordt de heer G. A. Munniklniizen, benoemd voor de cate gorie bedoeld bij sub. A. van art. 3 der verordening, terwijl de heer L. A. baron van Ittersum, wordt aangewezen voor de function bedoeld sub. B. van dat artikel. Punt 3. Voorstel met ontwerp-besluit tot wijziging van het besluit d.d. 26 Januari 11. inzake den aankoop van het riool, gelegen in den l.eusdcrweg. Z. h. st. wordt aldus besloten Punt 4. Id. met ontwerp-verorde- ningen betreffende de lediging van pi'i- vaatputten en regelende de heffing en invordening van rechten wegens dien sten van de gemeente-reiniging, met afdeelingsverslagen en antwoord. Na breedvoerige discussie, waaraan door verschillende leden werd deelge nomen, wordt dit voorstel door B. en W. teruggenomen, nadat zich tegen art. 1 der verordening 7 van de 13 leden had den verklaard. B. en W. zullen dus met een nieuw voorstel moeten komen De heer van Voorst Vader, verlaat de vergadering. Punt 5. Idem met ontwerp verorde ning op de Banken van leening, enz., met afdeelingsverslagen en antwoord. Na breedvoerige bespreking wordt met kleine wijzigingen, de verordening Z.h.st. vastgesteld. Punt 6. Request Kuyper, inzake leve ring van raadsvcrslagen, met advies, afdeelingsverslagen, en antwoord. Z.h.st. wordt tot niet-inwilliging van het verzoek besloten. Punt 7. Vaststelling van staten van oninbare posten (Inkomstenbelasting) dienst 1900 tot en met 1903. Z. h. st. weid aldus besloten. De bc dragen werden niet opgegeven. Punt 8. Ontwerp-besluit tot het ver- leenen van afschrijving van aanslagen in de Inkomstenbelasting wegens vertrek. Z.h.st. werd aldus besloten. Het afte- schrijven bedrag werd niet genoemd. Punt 9. Benoeming van een onder wijzer aan de openbare lagere school 2e soort. Uit de alphabetische voordracht, be staande uit do heeren: C. P. van den Broek, te Dubbeldam, J. Hooykaas, te Hilversum en M. Moerdijk, te Nunspeet werd benoemd de Hoer C. P. van den Broek, met 8 van de 12 stemmen. Punt 13. Request van Mej. vanEijk van Voorthuisen, leerares aandeH.B.S, om vergunning tot het geven van lessen aan de Trompschool te Hilversum, met adviezen. De Heer van Esveld zegt, datden leeraren voor het geven van privaatlessen eene grens is voorgeschreven. Daar de lessen buiten deze gemeente gegeven worden, kan hij niet- medegaan met het voorstel van B. en W. om dit verlof te geven. Het aantal uren zou zoodoende van 4 a 4'/2 toenemen tot 9 De heer J o ri s s e n zal met het voorstel van B. W. medegaan. De heer Prikken vereenigt zich met B. en \Y. De Directeur der II. B. S. heeft ongunstig geadviseerd. De motieven zijn gezocht en onbetee- kenend. Er wordt gevreesd, dat lesuren voor baar zullen moeten worden waarge nomen. Andere leeraren is toegestaan 4", uur les te geven. Haar zou niet toegestaan mogen worden 1 of hoog stens 2 maal naar Hilversum te gaan, terwijl de Directeur der H. B. S. 4 of 5 maal per rijwiel naar Leusden (Zwarte Bergje) gaat. Er zijn geene redenen om haar ver zoek niet toetestaan. De heer Celosse zegt, dat er te Hilversum bijna geen correctiewerk is en het correctiewerk door deze leerares op de school alhier zeer accuraat wordt ver richt De heer Heyligers zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen om de afkeurende woorden door een der leden gesproken tegenover een gemeenteamb tenaar. De Voorzitter meent geene afkeu rende woorden gehoord te hebben. De heer Plomp vindt, dat men daarom niet tegen het voorstel van B. en W. mag stemmen Bij het uitbren gen van zijn stem moet men zich alleen door het Gemeentebelang laten leiden. De heer Prikke|n protesteert tegen de woorden van den heer Heyligers. Adviezon zijn besproken en geen ge meente-ambtenaren. De heer Celosse. De directeur heeft nooit een der lessen van Mej. van Eijk van Voorthuisen, bijgewoond en brengt thans een dergelijk advies uit. De heer Kleber, zegt, dat andere leeraren wel 4 a 5 leerlingen bij zich aan huis hebben, zouden die dan van hen geen onderwijs krijgen? De vergunning wordt ten slotte toe gestaan met 10 stemmen tegen 2 der hoel-en Heyligers en van Esveld. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering omstreeks 4 uur geslo ten. Daar men nog steeds bezig is niet den verbouw van het raadhuis, waren de meeste sprekers bijna onverstaan baar. Zoo nu en dan kon iets opgevan gen worden. liet tweede toelatings examen voor het gy mnasium zal plaats hebben Maan dag 5 en Dinsdag 6 September De majoor van het 7e Reg: Inf: J.J. Storm van Leeuwen is met 1 Juli over gegaan naar hot 10e Reg: lnf; Te Leiden is bevorderd tot docter in de rechtswetenschap de heer Dominius Gerardus Jacob van Hoytema geb. te Amersfoort, na verdediging van „stel lingen." De bij het 3e Reg. Inf. benoemde kapitein J. Dorré komt te Bergen op Zoom in garnizoen. Bij Kon. besluit van 1 dezer is be noemd tot commissaris van politie te Zalt-Bonmiel C. Koppejan, thans inspec teur van politie te Nijmegen vroeger alhier. Aan het Gereformeerd Gymnasium te Zetten is het eind-examen voor diploma A met gunstig gevolg afgelegd door den heer W. F. G. van Helsdingen Mej. M. C'. Eggink, Apothekersbediende alhier, is Maandag j.l. werkzaam gesteld aan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam. Onze vroegere stadgenoote Mej. M. J. Groeneboom, is benoemd tot Directrice van het Ziekenhuis te Zutphen. Onze vroegere stadgenoot de heer G. D. Rasch, is aan de Universiteit te Utrecht geslaagd voor het examen: can didaat in de Wis- en Natuurkunde. Mr. W. H. de Beaufort van de Treek is benoemd tot bestuurder der Carnegie- stiehting. In „IJe Stem des Volks" weekblad voor de Arbeiderspartij en Officieel Orgaan van den Utrechtschen Bestuurdersbond, onder redactie van J. Oudegeest met medewerking van F. ran der Goes, Hen- nette Roland Holst en Dr. H. Gorter, komt onder het opschrift: Hoogere Poli tiek? het hieronder volgende bericht voor uit Amersfoort (letterlijk geciteerd): „Waarom stemde de liberale wethou- „der Celosse met de anti-revol. vóór de „afschaffing der kermis? Was dit om ze „tot vriend te houden? „Nu onlangs Fransen, r. k. ambtenaar „van den Burgerl. Stand eervol ontslag „kreeg, werd in zijn plaats benoemd jhr. „Van Ilerson, geen katholiek. De Eem- bode was hierover erg boos en zei: „waarom weer geen katholiek benoemd? „Dit schijnt den heer Celosse weer in „angst te hebben gejaagd, althans kort „daarop werd Herson verplaatst naar de „gemeente Serretane, en in zijn plaats is „benoemd eene Munnikhuizen, r. k. „Zie, zoo gaat Celosse 1111 1905, het „jaar zijner aftreding, met 'n gerust „hart tegemoet?" De Amersfoortsche correspondent van de „Stem" heeft reeds meermalen ge toond, dat hij zeer slecht op de hoogte is van Amersfoortsche toestanden en personen en tevens, dat liet bij hem schijnt vast te staan, dat politieke tegen standers altijd onedele nevenbedoelingen hebben bij hunne daden. Doch dit staaltje van ergerlijke verdachtmaking overtreft alle insinuaties, die hij tot nu toe geplaatst heeft weten te krijgen in de „Stem des Volks". Het verwondert ons, dat de Redactie van dit Weekblad zonder eenige commentaar harerzijds dergelijke berichten maar klakkeloos plaatst. Dit getuigt o. i. van groote licht vaardigheid. Ieder toch weet, dat de ambtenaren ter secretarie niet benoemd worden door den heer Celosse, maar door het college van B. en W. Gesteld al, dat er een benoeming plaats luid, die het daglicht niet kon velen, dan is het beneden critiek daarvoor den heer Celosse alleen verantwoordelijk te stellen, waar zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat hij tegen zulk een benoeming gead viseerd heeft. En - de Redactie van de „Stem" zal toch het wel met ons eens zijn, dat bij benoemingen niet op den godsdienst van den candidaat gelet mag worden even-, min als op zijn politieke overtuiging. Het Dagelijksch Bestuur kan er nimmer een verwijt van gemaakt worden, als het een Roomsch-Katholiek ambtenaar benoemt, wel, als het blijkt, dat het ambtenaren benoemt die niet voor hun taak berekend zijn. Of de Eembode er werkelijk aanmerking op gemaakt heeft, dat er pa het vertrek van den Heer „Franzen" (bedoeld is blijkbaar II'. Frans) geen katholiek tot diens opvolger is aangewezen, is ons niet be kend, maar al is dit zoo, het samen vallen van die aanmerking en de benoe ming van een r. k. ambtenaar, geeft nog volstrekt niet het recht tot een der gelijke beschuldiging. Op die wijze ko men de meeste lasterpraatjes in de wereld. Maar, erger wordt het, wanneer men weet dat de feiten waarop de beschul diging gegrondvest zijn vuil tot r. «uivaar zijn. De heer Celosse treedt pas af in het jaar 1907 en de bi-noemde ambtenaar de heer Munnikhuizen is niet roomsch katholiek maar protestant. Na deze toelichting zal de „Stem des Volks" stellig niet nalaten, zijn hatelijke beschuldiging in te trekken en zijn cor respondent te onderhouden over de lichtvaardigheid, waarmee deze, blijkbaar zonder eenig onderzoek beschuldigingen tegen personen formuleert, die kant nog wat raken. Naschrift: Nader blijkt ons, maar we willen aannemen dat het een drukfout is, dat Jhr. Herson moet zijn Baron van Ittersum, terwijl met de „gemeente- serretane" bedoeld wordt de gemeente -eeretarie. De Algemeene vergadering van den Handeldrijvenden Middelstand te U- trocht gehouden benoemde den heer G. Berns tot lid der commissie, welke zal voorbereiden een handels-informatie bureau voor heel Nederland. De overplaatsing van den klerk der posterijen en telegrafie Jonker uaar Dongen is voorloopig ingetrokken. Nadat hij één uur dienst had gedaan in Dongen kwam het bericht, dat hij eerst 1 Augus in plaats van 1 Juli aldaar werkzaam zou worden gesteld. Het Bureau van de Landweer wordt gevestigd in het bureau van de Schut terij, Muurhuizen. Bij het toelatings-examen voor de II. B. school alhier slaagden voor de le klasse: J. C. J. v. Dijk, O. G. J. Gorter, P. N. U. Hartiug, J. Kool, K. Laver- man, D. E. Nolting, H. B. van Rhijn, IT. A. E. J. Seeman, W. v. d. Valk G. D. Veenhuijzen, II. de Veer, Anna de Vries, A. Holland, allen alhier; J. Adriaanse, J. B. Duitgenins te Harder wijk; A. H. Bakker, G. E. Bakker, II, Licsker, J. Liscaljet, P. A. Roggeveen J. Ruijs, Ch. M. Smits te Bussum; Th G H. Bclinfantc te Hoevelaken; J. Ph. Dorresteijn te Woudenberg; Marie E. Spencer Elce, G. van Schuppen, A. F. Yerhoeff te Veenendaal; B. G. Groene veld (voorwaarde!), D. Prins te Bame- veld; Adriaantje A. Jappe Alberts te Naarden; II. van Ramshorst, F. W. J. AVestra te Nijkerk en P. Schut te Nun speet. Afgewezen 10 candidaten. Zooals wij reeds meldden zal op initia tief der afdeeling Amersfoort van don Alg. Ned. Typ. Bond getracht worden te dezer stede een vak-avondschool voor Typografen op te richten. Ten einde het nut van een dergelijke school in wijder kring bekend te maken zal er Maandag 11 Juli des avonds 8 uur in „de Arend" een openbare vergadering worden gehou den, uitgeschreven door genoemde afdee ling. De Amersfoortsche tram vervoerde in Juni dezes jaars 6618 passagiers en had een totaal-opbrengst van f 5C4.47 of per dag-Kilometer f 10.45', tegen 7638 passagiers met f642.47 ontvangst en f 11.90 per dag-Kilometer in 1903 en 6018 passagiers met f541. 3 ont vangst en f 10 03'' per dag-Kilometer in 1902. Werden in het eerste halfjaar van 1902 vervoerd 31.653 passagiers en in 1903 38.680, met een totaal-opbrengst van f 3282.18, het fraaie voorjaar en de koele en drooge zomer van 1904 hebben hun invloed doen gelden op de passag in het eerste halfjaar 1904 werden 36.386 passagiers vervoerd, met een totaal-opbrengst van f 3163.69. Te Bussum is Zondag in den ouder dom van bijna 90 jaar overleden onze roegere stadgenoot Dr. L. E. E. 'ock, die niet alleen als praktiseerend geneesheer maar ook als schrijver van verschillende medische- en anatomische erken veel naam heeft gemaakt. Bij gelegenheid van de feestelijke opening van haar sportterrein aan den Bergweg 50 had de Rotterdainsche Athletiek-vereeniging Blauw-Zw art een nationalen wedstrijd uitgeschreven, waarbij in de afdeeling verspringen de 3e prijs werd behaald door „Adaeus" uit Amersfoort, M. 5. 11. Gisteren had de groote parade plaats van liet garnizoen ter gelegenheid van den verjaardag van II. lv. II. de Prinses van Wied. De parade werd gecommandeerd dooi den Majoor Six van het wapen dei- Artillerie, terwijl de honneurs bewezen werden aan den Kolonel de Meester, commandant van het 5o Rcg. Infanterie. Een oogenblik hebben wij moeten glimlachen, 't Was namelijk oen kluchtig schouwspel, toen de bereden troepen in draf moesten defileeren, en de muziek een galop speelde. De paarden met hun muzikaal gehoor bezorgden hun ruiters menig onaangenaam oogenblik. Verwijzende naar de in dit nummer voorkomende advertentie, maken we er onze lezers attent op, dat het Stort niet meer is een openbare wandelplaats waarop maar ieder zich vrijelijk mag begeven. De kaarten indertijd door den heer Schimmel afgegeven zijn reeds lang vervallen. De heer van Hoeijen heeft namelijk het paviljoen gehuurd maar natuurlijk niet met de bedoeling om Amersfoort's ingezetenen gratis oen fraaie 'uitspanningsplaats te verschaffen. Wie van het Stort wil genieten moet daar ook iets verteren en zij die dit liever niet doen en er toch gebruik van willen maken kunnen dat ook doen, maar moeten zich dan van een kaart voorzien afgegeven door den heer van Hoeijen, tegen betaling van f 2.50. Burgerlijke stand van Amersfoort van 2 tot 5 Juli 1904. Geboren: Aaltje, d. van J. Wi- chard en B. A. Breedenbeek. Reuger, zoon van F. Kroon en G. van de Kamp. Gehuwd: Johannes C'. Guikers en Mechtelina G. M. van den Uithoorn. Reinier A. van der Linden en Rijka van Doorn. Overleden: Alexander M. Meijer, oud 26 j., echtg. van J. C. Verbeek. Maria II Geytenbeek, oud 1 jaar. Jo hanna Klück, oud 40 jaar, ongel) E- vertje Schouten, oud 42 jaren, echtg. van P. van der Meer. Hendrik Boon, oud 18 jaar, ongehuwd. (Heer en Dame) zoo goed als nieuw van f300 voor f175 Adres te bevragen: bureau v d blad. De eerste trekking geschiedt De Collecteur te Amersfoort, A. C. O. LFIMVKItEK, BREEDESTRAAT 22. KAAKTEN voor het Paviljoen, uit sluitend voor vrije wandeling te verkrijgen bij den Huurder it t'2,50 per jaar. (De vroegere kaarten van den Heer SCHIMMEL zijn vervallen). De K K UID15 5 IE IS S 25 A A K langen tijd door den heer J. K. WENDT gedreven wordt thans voortgezet door AHXHi;US< lIi;STlM AT 55. Aan de zaak heeft een groote uitbreiding plaats gehad, zoodat alles wat tot het vak behoort, kan geleverd worden. De verzonden prijscouranten kunnen dit bevestigen. Diegenen, welke geen prijscou ranten ontvingen, kunnen deze op aanvraag franco bezorgd krijgen. Hopende met de meeste nauwkeurigheid de bestellingen uit te voeren, lioud ik mij minzaam aanbevolen. Hoogachtend, Uw dw. dienaar, Telephoon No. 104. J. VAN «ENDEKEN.

De Eemlander | 1904 | | pagina 5