Stadsnieuws. Advertentiën. Eene Villa Eene Villa A. N. J. VOS Zeven Huizen Zeven Huizen Verkooping Chemische fabriek De Notaris J. BOLK Johs. Knoppers publiek verkoopen: publiek verkoopen Een WINKELHUIS publiek verkoopen: Chemische fabriek en naai' zijne woning vervoerd. Een geneesheer van hier verleende heelkun digen bijstand. Harderwijk. Zondagmiddag om streeks 5 uur ontstond er een begin van brand bij den timmerman B. S. in de Grootepoortstraat. Hoewel de vrijwillige Brandweer dadelijk ter plaatse verscheen, behoefde zij geen water te geven daar het vuur reeds door eenige burgers met emmers water was gcbluscht. Het vuur dat weinig schade aanrichtte schijnt ontstaan te zijn door het in brand geraken van een teerton, die veel rook veroorzaakte. De le luit. O. G. H. Gelderman en de 2c luit. J. H. A. L. Strijbosch, van het 5e regiment infanterie, vertrekken heden ,naar 's-Gravenhage, waar zij tot 14 October een cursus zullen volgen bij de X or maal Schietschool. De nieuwe badmeester aan de -Amers- foortsche bad- en zweminrichting de heer L. Pezie, behaalde bij den, te Zwolle gehouden, nationalen zwemwed strijd een zilveren kampiociisniedaille. De lieer G. J. Buys heeft ontslag genomen als lid van de Commissie be last met het afnemen der eind-examens voor de II. B. S. in de provincie Utrecht. De heer G. \Y. ten Dam, vroeger alhier, thans te Schiedam, staat op de voordracht voor leeraar in de wiskunde, de werktuigkunde en het lijnteekenen aan de II. B. S. en de B. A. S. te Breda. In een Woensdagavond gehouden be stuursvergadering van de Coöperatieve Winkelvereeniging „Ons Voordeel" is besloten de zaak uit te breiden en met het oog daarop den winkel te ver plaatsen naar het perceel op den'hoek van den Ouden Vlasakkerweg en van de Stationsstraat. Hedenavond zal de afdeeling Amers foort van de Ned. Yereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken een huishoudelijke vergadering houden in „De Toekomst". Op de agenda komt o. a. voor: Ontbinding der af deeling. We vermoeden dat het Bestuur met dit voorstel komt omdat het bitter weinig steun ondervindt bij zijn vaak zoo moeielijke werk. En al moge dit al waar zijn toch betreuren we het voorstel daar vooral in Amersfoort zeer veel goeds op het terrein der drankbestrijding kan worden gedaan. We hopen dan ook, dat het voorstel niet alleen zal worden verworpen maar dat de leden en de vrienden der drankbestrijding al het hunne zullen doen om zooveel mogelijk het bestuur bij te staan. De heer A. J. Kricger, ingenieur alhier, heeft bij de regeering concessie aange vraagd voor den aanleg van een locaal- spoorweg Stichtsch Vecnendaalde KlompLunteren, met medegebruik der stations van de twee laatstgenoemde plaatsen. Het eindstation van de ontworpen lijn zal zijn aan het noordeinde van dit dorp; verder loopt de lijn evenwijdig met en ten oosten van den straatweg van de Klomp naar het Ingenschc veer, buigt bij het fort aan de Buursteeg in den voormaligen Nod. Khijnspoorweg en verlaat dien onmiddclijk ten oosten van het station de Klomp, om door Eder- vecn en de buurtschap Doesburg Lunteren te bereiken. Zoo spoedig mogelijk zullen plaatse lijke autoriteiten en belanghebbende par ticulieren tot een bijeenkomst worden uitgenoodigd, waarin bovengenoemd plan zal worden besproken. De vereeniging Handel en Nijverheid hield Dinsdagavond eene vergadering, waar een langdurige discussie plaats had over de vraag of deze vereeniging zich in zou laten met do bespreking van kandidaten voor de Kamer van Koop handel. Een bepaald besluit werd niet geno men, omdat men vrij algemeen van oor deel was, dat daartoe de vergadering te slecht bezocht was. Op de e.v. ver gadering zal deze zaak echter uitgemaakt worden. Ons komt het voor, dat genoemde vereeniging de eenige is hier ter stede, die met kennis van zaken de kiezers van de kamer van Koophandel voldoende kan voorlichten. Politieke kiesvereenigingen, dit zijn we niet den voorzitter, den heer Van Duinen volkomen eens, moeten er zich absoluut buiten houden. Eenige leiding bij de verkiezing van de Kamer van Koop handel schijnt ons echter wel gewenscht, en waar er hier nog geen sprake is van het stellen van kandidaten, doch alleen maar van het bespreken, zullen de aangevoerde bezwaren wel niet over wegend zijn. Programma der muziek-uitvoering hedenavond door de „Amersfoortsche Muziek-vereeniging" te geven in de tent aan de Koninginnelaan: 1 Marsch. 2 Ouverture „Mignonette' 3 Lenteknop, wals 4 Fantaise „Jeanne d'Arc" 5 „Alle negenkegelaan 6 Ouverture „La dame 7 New life, wals 8 Potpourri populaire no. 9. Finale Baumanu. Mathieu, Kessels. feestmarsch Van Aakeu. de eoeur" Duval. Komzak. 7 llenaud. Bij gunstig weer zal de „Amersfoort sche Muziekvereeniging Zondagavond een concert geven in den tuin van „De Arend". Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1 Marsch. 2. Ouverture „La petite duchesse' Riccius. 3. „Gage d'amour" muzurka Bauwens. 4 Valse bleueMargis. 5 Marsch 2e compagnieKessels. li „Alle negen!", kegelaars feestmarsch Van Aaken 7 Ouverture „La dame de coeiu" Duval. 8 Tausendschön, wals Necke. 9 Fautaisic „Lu parure" Werkmaun II) Potpourri populaire uo. 7 Ronaud. 11 Finale. Op verzoek var. de Commissie voor dc feestelijke herdenking van den Ko ninginnedag, plaatsen we het volgende: Nu in de jongste vergadering van het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente op officieele wijze ter kennis is ge bracht van den heer Burgemeester, op wiens initiatief de commissie is tot stand gekomen, dat zij heeft gemeend haar mandaat te moeten neerleggen, meent de Commissie voor de feestelijke herdenking in het openbaar van den verjaardag van 11. M. de Koningin verplicht te zijn, uiteen te te zetten waarom zij in haar jongste vergadering, van 8 Juli, dat besluit nam. De commissie, bestaande uit 34 lo den, meest oud-leden der feest-commis sicn van 1898 en 1901, heeft in haar vergadering van 9 Juni in groote trek ken beraamd, in den ochtend van 31 Augustus 1904 te doen geven een re veille en feesten aan de leerlingen der openbare en bijzondere scholen voor Lager en Meeruitgebreid Lager ouder wijs en in den middag van dien dag een bloemen-corso voor rijwielen, sport karren, enz.; de avondfeesten zullen, als bekend, worden gegeven door Vreemdelingenverkeer", welke vereeni ging alle kosten voor die feestelijkhe den draagt. Alvorens verder te kunnen gaan, bijv. met bespreken van een muziekkorps, het plegen van overleg met de school hoofden omtrent de wijze waarop dezen in hunne scholen den kinderen eenige aangename uren konden bereiden, enz. moest de commissie eenige zekerheid hebben wat dc geldmiddelen betrof. In aanmerking nemende de bijdragen van de burgerij voor de feesten en 1898 en 1901 ontvangen en rekening houdende met de veranderde tijdsomstandigheden, werd er de voorkeur aan gegeven om, evenals in 1898 en 1901, eerst uit de Gemeente-kas een crediet geen: subsidie te vragen. Het vaste voornemen bij het Dage lijksch Bestuur der commissie bestond, dat crediet zoo weinig mogelijk aan te spreken, als het ware het te beschouwen als reserve-kapitaal waaruit zou te dekken zijn het tekort indien de bij dragen der ingezetenen belangrijk min der opbrachten dan geraamd werd de zelfde weg dus, als in 1898 en in 1901 werd bewandeld, toen onder scheidenlijk niets en f 875.94 van de credicten van f 1000 werd gebruikt Het vaste voornemen was óok, dit feest zoo weinig kostbaar mogelijk te doen zijn, waartoe dan ook maatregelen zijn beraamd en belanglooze medewerking bereids werd toegezegd. Bij de overhandiging van het concept adres werd een en ander meegedeeld ter plaatse waar zulks behoort en werd herhaald, dat alléén voor het nog zeer matig onthaal der ruim 4000 school kinderen ten minste een bedrag van f 800 zou noodig wezen. Nochthans werd het request in de Raadszitting van 5 Jub weinig heusch ontvangen en werd door B. en XV. voorgesteld om in plaats van het aan gevraagd crediet van f 1000 te ver- leenen een crediet van f 500, terwijl de Gemeenteraad na zeer lange en ten opzichte van de commissie niet altijd even welwillende en van zekere appre ciatie voor haar streven getuigende discussie zonder hoofdelijke stemming aannam een geamendeerd voorstel ten gevolge waarvan aan de commissie zou w orden verleend een crediet van f 500 onder beding, dat de ingezetenen min stens een gelijk bedrag bijeen zouden brengen, terwijl niet éen stem zich verhief ter verdediging van de crcdiet- aanvrage. De commissie welke immers de feesten .'an 1898 eh 1901 tot aller tevreden heid heeft geleid en thans met zeker wantrouwen werd bejegend, achtte deze nevenbepaling zeer bezwarend en bijna grievend. Na lange discussie, waarin nog zooveel mogelijk getracht is, een vooral voor dc schooljeugd minder ongunstige wending aan de zaak te geven, werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie De commissie, daartoe aangezocht door den heer Burgemeester, welke zich ten doel stelde het feestelijk her denken in het openbaar van den ver jaardag van H. M. de Koningin, vooral door het geven van kinderfeesten en zoo mogelijk door het geven van volks feesten in den ochtend en don middag van 31 Augustus 1904 betreurt de mindere waardeering van den Gemeenteraad, gebleken bij de beraadslagingen omtrent haar verzoek tot verleenen van een crediet; besluit geen gebruik te maken van het door den Raad onder zóo verzwa rende bepalingen verleend crediet; en draagt aan het Dagelijksch Be stuur der commissie op, den Gemeente raad met dit besluit in keunis te stellen. Met op vier na algemeene stemmen is daarna besloten, de commissie te ontbiuden. Van een „occasional"-verslaggever ontvangen wij het volgende: .„In" dc Ambachtsschool. Het was Woensdag 13 dezer een be langrijke dag voor de Ambachtsschool van Amersfoort en Omstreken. De meeste lezers zouden zeggeu: „Daar heb ik in de couranten niets van gemerkt!" Welnu, dc dag was ook niet belangrijk door „besprekingen" over de Ambachtsschool, zooals b. v. die in ou zen Gemeenteraadneen, door g e- beurtenissen in het gebouw der school zelf. Het gold een plechtigheid in intiemen kling, gevormd door het bestuur, den directeur en diens opvolgor de onderwijzers en de leerlingen. Het betrof n. 1. het afscheid van den aftre denden directeur, den heer P. Doorn en de installatie van den nieuwen titu laris, den heer B. van der Worp. Jammer was het, dat van dit eenvoudig samenzijn niet getuigen waren degenen, die altijd er op uit zijn af te geven op de Ambachtsschool, en maar geen vrede schijnen te kunnen hebben met het be leid en liet beheer van haar bestuur. Zij hadden zich dan eens kunnen over tuigen van den goeden geest, die er in de school heerscht, bij de leerlingen zoowel als bij het onderwijzend personeel den goeden geest, die de bron is van de uitnemende werking der school, waarvan o. a. op de laatstgehouden ten toonstelling wel de bewijzen zijn geleverd. In een der bovenzalen waren dan alle leerlingen mei hunne onderwijzers vereenigd, toen de voorzitter, de heer Buijs het woord nam, om hier te midden van allen, die met en onder den heer Doorn gewerkt hebben, dezen een har- telijlc woord van afscheid toe te spreken. De voorzitter zeide onder meer: „Wees er van verzekerd, mijnheer Doorn, dat uw naam altijd aan de Amers foortsche Ambachtsschool zal verbonden blijven; gij zijt in alles wat de sohool betrof de leider geweest, die den koers bepaald hebt in dc onderwijsregelingen, welke gebleken zijn de goede te zijn. Van U ging bezieling en werkkracht uit; kennis en humaniteit hebt gij aan den dag gelegd, waardoor de school werd tot wat zij nu is: een zegen voor velen." Spr. eindigde met dc leerlingen uit te noodigen met hem uit te roepen: „Lang leve dc heer Doorn", welke uitroep door de honderd en zooveel kelen geestdriftig werd gesteund. Dit zal een ieder begrijpen, die weet dat de afgetreden directeur van alle leerlingen een aandenken heeft ontvangen, waar voor de kosten uit eigen beweging door beu waren bijeengebracht. Met bewogen stem nam hierna de heer Doorn het woord. Hij zeide onder meer: „Wat u, mijnheer de Voorziter voor mij geweest is, dat is eigenlijk al leen aan ons beiden bekend, maar ik stel er toch prijs op hier in tegenwoor digheid van zoovelen u nog eens open lijk dank te zeggen, niet alleen om wat ik aan u te danken heb als directeur der school, maar voor alles wat ik van u geleerd heb als mensch in de maat schappij." Daarna richtte spreker eenige harte lijke woorden tot de onderwijzers, ook al verviel spr., zooals hij zeide in her halingen, het was hem een genoegen, hun allen nog eens te bedanken voor de groote medewerking, die hij te allen tijde van hen had mogen ondervinden. „En nu; umijn jongens", onaardig was het te zien, hoo al die jeugdige gezichten zich richtten naar hun bemin den directeur; als een muisje zoo stil luisterden zij allen; „gij allen, kent mij niet even lang, en zoo gaat het mij natuurlijk ook, de jongens van de hoog ste klasse, die ik hier heb zien komen, zijn met mij op een anderen voet, dan die der pas gevormde afdeeling, maar laat ik u zeggen, dat ik van I allen een aangename herinnering medenecm en dat ik hoop later nog wel eens iets van u te hooren, want als het kan volg ik u in de verte. Nogmaals zeg ik u dank voor dc aangename wijze waarop gij mij zoo geheel onverwachts verrust hebt met uw geschenk. Nogmaals jon gens," vervolgde do spr; „denkt er aan, wat ik u vroeger reeds voorhield, dat ieder soldaat zijn maarschalkstaf in zijn ransel draagt, dat is op u ook van toe passing, wat gij hier leert, dat blijvc een ieder zijn gansche leven bij. Het ga u allen goed." Dit pakte. Men kon lie1 den jongens aanzien, dat zij hun directeur met veel leedwezen vertrekken zagen. Daarop wees de voorzitter den heer van der Worp op zijn aangename en toch zoo moeielijke taak, dicliem wachtte. Aangenaam omdat hij hiereen school vindt, die in alle opzichten in orde is en waaraan een geest van samen Werking heerscht tusschen bestuur, directeur, leeraren en leerlingen, zoo goed als maar mogelijk is; waar eenheid be staat ook in het stelsel van onderwijs, waardoor de beste resultaten verkregen zijn Moeilijk omdat hij uit de plaats komt van zulk een buitengewoon sympathiek en bekwaam man als de afgetreden di recteur, „maar", vervolgde de heer Buys, „blijf vol goeden moed, want hier op de Ambachtsschool heerscht bij allen het streven naar samenwerking met L'. Over mij kimt gij altijd be schikken, de onderwijzers zullen u steu nen, welnu wij twijfelen niet of de school zal onder uwe leiding haar eens verkregen goeden naam blijven bebou don". De heer van der Worp bedankte in bescheiden woorden voor het tot hem gesprokene. Spr. begreep hot moeilijke van iemand als den heer Doorn te moeten vervangen, hij zou zijn goeden wil toonen en stelde zich voor, al zijn krachten te wijden aan de belangen der school. Na deze plechtigheid bleef het bestuur niet de beide directeuren nog eenige oogenblikken in comité bijeen terwijl de leerlingen weer aan hun work gin gen. Ten slotte veroorloven w ij ons één opmerking: Wat er ook buitenaf van de Amersfoortsche Ambachtsschool moge gezegd worden, dit staat vast: de geest, die het geheelc mechanisme bij elkaar houdt en in gang zet is goccl, dit is ons Woensdag weer overtuigend ge bleken! Nadei vernemen wij, dat het be stuur den heer Doorn als blijk van waardeering zijner goede diensten een paar schoone gravures in lijst heeft aangeboden. Burgerlijke stand van Amersfoort van 13 tot 16 Juli 1904. Geboren: Jannetje Maria, d. van E. 1. Poeiert en A. van Woudenberg. Albertus Adriunus, z. van M. M. van Eijsden en B. E. van Kempen. Gehuwd: Johannes H. Bmeels en Maria S. J. Ramselaar. Overleden: Peter F. Koops, oud 42 jaren; Gerrit Arlar, oud 52 jaren. MARKTBERICHT. Amerstoort, 15 Juli. Zandaardappeleu per rl L t 2.00 3,00 Appelen 1 0.A 0. Peren 1 0.A 0. Hoendereleron per 100 stuks t 3.35 3.50 Boter per K.G. t 1.15 k 1.30 Kippen 0 30 1.30 Kuikens t 1.a 110 Piepk Linens 1 0.30 0.60 Eenden 1 0.90 k 1.20 Hazen f 0.— k 0.— Wilde kongnen t 0.0. Tamme konijnen per stuk t 0 30 k 0.30 Duiven per paar 1 0.40 a 0.50 Magere varkens 100.—«i 00 Zeugen t 0.40 k 0.50 Biggen t 3.— a 12. Aangevoerd waren HL. Peren. H.L Appelen. 15C H L. Zanaaardappelen. 70000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1100 kilo Boter. sruksVee. Magere Varkens 300 Biggen en 21 Zeugen De Notaris te Amersfoort zal op Zaterdag Juli 19©4 des avond 7 uur (8 uur beginnen) in het koffiehuis „het Volkje" te Amersfoort In dc gemeente Amersfoort. perceel I. mot Schuurtje en tuiii aan de Ju lian van Oldenbarneveldlaan nommer 22 groot 3.23 aren. Verhuurd aan den WelEdG. lieer W. J. Jeltes voor f600 per jaar tot 1 Mei 1905 niet telkens 1 optie jaar en mili taire conditiën. perceel 2. met Schuurtje en Tuin aan dc Ju lian van Oldcnbarneveldlaan nommer 24. groot 3.78 aren. Dit perceel is onbe woond. Te veilen afzonderlijk en in massa. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 22 October 1904. Nadere inlichtingen ten kantore van den notaris Johs. Knoppers Wevers- singel te Amersfoort. Breeder bij biljetten. ]>e Notaris te Amersfoort zal op Zaterdag 23 Juli 1904 des avonds 7 uur in liet hotel „I)F„ VERGULDE ZWAAN" aan de Utrechtsehestraat te Amersfoort In de gemeente AM EBS FOORT. Nos. 17. en ERVEN aan den Soesterst raat weg nos. 85M tot on mot 8520; elk verhuurd voor f 2 05 per week. No. S. on ERE aan den Socsterstraatweg 8521 hook Withoosstraatverhuurd voor f 4 per week. No. 9—15. en ERVEN aan de Withoosstraat nos. 1 tot en met 13 (oneven nummers); elk verhuurd voor f 2.25 per week. Afzonderlijk en in massa's. Aanvaarding bij de betaling der koop" penningen op 22 OCTOBER. 1904. Breeder bij biljetten- der „AMERSFOORT". (voorheen (PICK, LANGE en Co.) te A in e r s f o o r t. te Amersfoort zal in het Hotel „DE VERGULDE ZWAAN" te Amersfoort, op DINSDAG 2 AUGUS TUS 1904 's middags 12 uur. Dc inwerking zijnde, volledig inge richte en van de bestemachineriën, werk tuigen en gereedschappen voorziene „AMERSFOORT" tot bereiding van Aniline verfstoffen te Amersfoort, met woonhuis, fabrieksge bouwen, werkplaatsen, magazijnen, open grond en erven, kadaster Sectie D.nos. 1630 en 1631 groot 3817 M2, met alle daartoe behoorende en in die fabriek aanwezige machineriën, werktuigen, ge reedschappen, de laboratorium-, en ver- vcrijinrichting en voorradige goederen in 5 perccelen en daarna gecombineerd. Perceel 1. de grond met gebouwen 2. dc machineriën en gereed schappen. 3. laboratorium, ververijinrich ting en bibliotheek. 4. kantoorinrichting en diversen, 5. goederen voorraad. Alles zooals specifiek is omschreven bij afzonderlijke catalogus die tijdig verkrijgbaar is bij genoemden Notaris. De fabriek te Amersfoort, een centrum van spoorwegverkeer is allergunstigst gelegen onmiddelijk aan de rivier de „Eem" en daarom, alsmede om de inrichting der gebouwen tot alle doeleinden geschikt. Bezichtiging des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 1012 en van 25 uur. Aanwijzing ter plaatse door den gerant. Informatiën geeft genoemde Notaris, bij wien drie werkdagen vóór en op den dag van den verkoop de veilings- voorwaarden ter inzage liggen.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3