Stadsnieuws. Advertentiën. D a n k b e t uiging. het oog op een artikel, dat er in voor komt en dat spreekt van openbaar ma ken van vonnissen, door het niet naleven der verordening, opgeloopen. De Gemeenteraad heeft evenwel met meerderheid van stemmen besloten geen gevolg te ge ten aan de aanmerkingen van Ged. Staten en de verordening ge handhaafd. Harderwijk. Door verschillende eigenaren van tuinen is geklaagd dat er groote hoeveelheden aalbessen waren weggenomen. Uit het onderzoek dat de politie dien tengevolge heeft ingesteld bleek, dat de spreeuwen die door hunne bescherming in. onrustbarend aaatal toenemen, zich in groote zwermen hier nedergelaten hadden, en als de dieven moesten wor den beschouwd. De Staten van Gelderland hebben aan de gemeente Harderwijk voor haar gemeentelijke avondteekenschool voor 1905, 1906 en 1907 een subsidie ver leend van f 280 jaars. Voortaan.zal De Eemlaniler een post later, dus om half acht verschijnen. Onze vroegere stadgenoot de kapitein der Inf. A. AA'. Groote, heeft het Eere voorzitterschap aanvaard der Amstcr- damsche Stenogratie-vereeniging „De Snelschrijver Groote". De le luit. G. van Olden, die 1 Febr. 1905 in actieven dienst wordt hersteld bij het 5e reg. inf., komt dan te Amers foort in garnizoen. Mej. L. M. Rasch, thans te Heem stede, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen van leerares in koken en voedingsleer. Woensdag 20 Juli zal de Ring Hil versum van Christelijke Jongelings-ver- eenigingen een openluchtvergadering houden waarin o. a. als spreker zal optreden ds. D. J. van Aalst Jr., predi kant alhier. Te Delft is Mejuffrouw A. Bauling vroeger alhier, thans te Harderwijk ge slaagd voor de Hoofdacte fröbelen. De 25ste jaarlijksche examens der Nederlandsche Tuonkunstenaars-verecni- ging zijn te 's-Gravenhage in het lokaal Puickri Studio begonnen. Onder de eergisteren geslaagden voor piano (lager onderwijs) komt ook voor Mej. M. C. Heyligers, alhier. Zaterdagmiddag had er aan den over weg aan den Soesterstraatweg by Cock Blomhof een ongeluk plaats dat betrek kelijk vrij goed is afgeloopen. Terwijl de trein, die 1.50. uit Amersfoort ver trekt reeds Jicht bij den overweg was, bevond zich op de lijn een rijtuig met twee dames en twee heeren. De eene boom was reeds gesloten zoodat de koet sier slechts door een haastige wending oen botsing kon voorkomen. Nog juist bijtijds gelukte hem dit, maar de baan- w achteres die door de paarden ter aarde was geworpen kwam met der, trein in aanraking en liep eenige beduidende kwetsuren op. Haar toestand moet even wol bevredigend zijn. Het rijtuig werd nogal beschadigd, de inzittenden kwamen met den schrik vrij. Gisterenmiddag brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan II. M. de IConingin- Mocder te Soestdijk. Tegen ruim twaalf uur passeerden de vorstelijke personen onze gemeente. De Langcstraat had door de vele vlaggen een recht feestelijk aanzien, hetwelk nog verhoogd werd door de vele wachtenden, die zich langs do straten bewogen. Do 4e kl. H. B. S. Leerling Max Willemstijn is geplaatst als leerling der Technisebe afdeeling der Machinis ten school te Amsterdam. De drie heerenhuizen aan de Hendrik van Viandenstraat, kadaster sectie B., nommers 2753, 2754 en 2755, zijn Zaterdag ten overstaan van Notaris A. N. J. Vos verkocht voor f 15.000. Ten overstaan van notaris Johs. Knop pers zijn Zaterdag verkocht: een huis met bouwgrond op het Sasje aan den heer D. de Graaf voor f 1900, en een perceel weiland langs de Kleine Koppel aan den heer P. N. Koppen voor f1660. Reeds gedurende eenige dagen woedt er op de Leusder- en Zeisterheide een hevige hei- en boschbrand. Nauwelijks is op de eene plaats het vuur gestuit of het breekt op een andere weer met vernieuwde woede uit. Eens liet het zich zelfs zoo ernstig aanzien, dat de bewoners van Kampoord huisraad enz. op wagens nloesten laden omdat hun huis veel kans beliep ook door het vuur te worden aangetast. Alle beschikbare manschappen, bene vens officieren en kadersvan hot 5e Reg. Inf. en van het regiment genietroepen rukten herhaaldelijk uit om te trachten iets te doen tegen het vernielende ele ment. Dat dit vooral met de bovenmatige hitte vorige week, geen benijdbaar werk was valt licht te begrijpen. Vooral Zon dag hebben de manschappen heel wat van de brandende zon en den stinkenden rook te lijden gehad. Omtrent de oorzaak van dezen telkens zich herhalende branden valt niet zeker heid niets te zeggen. Sommigen denken, niet zonder eenigen grond aan kwaad willigheid, anderen meenen de oorzaak te moeten zoeken in het nasmeulen van veenachtige plekken en van hout. Ver schillende perceelen dennenhout zijn door het vuur verteerd, liet grootste gedeelte van den troep bleef ook des nachts op het terrein. In Het Volk lezen we dat de afdeeling Amersfoort van de S. D. A. 1'. besloten heeft een verkiezingsfonds te stichten voor 1905 en dat er een feestcommissie is benoemd 0111 te trachten ook hier ter stede het 10-jarig bestaan der Partij feestelijk te herdenken. Uit hetzelfde bericht komen we te weten, dat men zal trachten De Slem des Volks meer dienstbaar te maken aan de propaganda, ook vooral met het oog op de a.s. verkiezingen en dat tot cor respondent is benoemd \V. Hekkenberg. Er is dus ecu andere correspondent benoemd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het post kantoor te Amersfoort gedurende do le helft der maand Juli 1904. Brieven. E. A. M. Abbing, Amersfoort. S. J. Seefat, Amsterdam. J. II. Dordregter, id. C. Kooperen, id. R. Kraan, 's-Gra venhage. Swaentjes, Tilburg. Pieter B. van Veen, AA'oold, D J. Kappen, Bruxel- les. Herman Munster, Dusseldorf. Dus- sart, Luik. C. Geerlings Milan. AY. Hom mel, Bad AVildungen. Madame Alphen, Ouchy. Briefkaarten: A. Kremer, H. J. van Beek, De Vries, Amersfoort. O. Velhorst, Baarn. Schuttenhelm, V-Grauenhage. A. van Dam, id. S. Keyzer, Hilversum. M. M. S. J. Helma id. J. A. van Geldercn, Utrecht. M. Hemmes, id. P. J. Boogaert, P. van Voorthuisen, Wagoningen. G. A. Scheltus, Frankfurt a/M. De feestcommissie voor den koning innedag is ontbonden, omdat ze „be treurt de mindere waardeering van den gemeenteraad, gebleken bij de beraad slagingen omtrent haar verzoek tot het verleenen van een crediet en besluit geen gebruik te maken van het door den Raad onder zoo verzwarende bepalingen ver leend crediet van f 500". De commissie is op haar teenen ge trapt over den cigenaardigen loop van zaken en o. i. niet ten onrechte. Bij de beoordeeling' van deze zaak moet men één ding niet uit het oog verliezen, en wel, dat het eigenlijke ini tiatief niet genomen is door bedoelde commissie, doch door den Burgemeester. AVaar deze juist uitgenoodigd heeft die heeren, die ook bij vorige feesten de leiding in handen hadden, mochten deze heeren in die keuze het bewijs zien dat men ingenomen was met de wijze, waarop zij zich bij vroegere gelegen heden van hun taak hebben gekweten. Toen zij dus, evenals vroegerweer een crediet van f 1000 aanvroegen, had de commissie stellig eenige reden te ver wachten, dat dit ook ditmaal zou wor den toegestaanhadden zij recht gehad te verwachten, dat tenminste de Bur gemeester.voor hunne aanvrage in den bres gesprongen was. Den Raad mag men het niet euvel duiden, dat die het maximum van het geld, waarover uit de gemeentekas mocht worden beschikt tot f 500 beperkte, maar bevreemdend is het, dat, nu er aan deze commissie een zeker officieel cachet ge geven was door het feit, dat het verzoek tot samenstelling ervan uitging van den Burgemeester, dat er geen overleg plaats gehad heeft van te voren tusschen het Dagelijksch Bestuur, en het Bestuur der Commissie, of althans tusschen den Bur gemeester en die Commissie over de wijze, waarop de zaak in den Raad ge bracht zou worden. Nu dit nietgebeurd is, we herhalen het, kon men verwaoh- ton, dat de Commissie denzelfden weg in zou slaan als vroeger. De debatten in den Raad gehouden over deze zaak lezende, krijgt men den indruk, alsof de meeste Raadsleden met den gang van zaken niet op de hoogte geweest zijn. Evenals de commissie kouit. het ook ons voor, alsof men meer gedacht heeft aan een subsidie, dan aaneencrediet. Zonderling is het ook, dat in het of- ficieele stuk van de Commissie gezegd wordt, dat deze bedoelde kinderfeesten te geven voor de scholen voor lager- en meer uitgebreid lager-ondcrwijs, ter wijl door den voorzitter van den ge- terand uitdrukkelijk verklaard werd, dat de scholen van den heer v. d. Nagel en mej. Lessen uitgesloten zouden zijn. Helder is dit alles niet, maar, dat de commissie in do gegeven omstandigheden haar mandaat heeft neergelegd achten we alleszins verklaarbaar. Dat de Openbare Onderwijzers niet zeer ingenomen zijn met de wijziging van de onderwijswet blijkt uit de vol gende aan verschillende onderwijzers hier ter steile gezonden „oproep" tot aansluiting bij den Ned. Onderwijzers bond, uitgaande van de Utrcchtsche Propaganda-commissie(Nieuwe spel ling). Er dreigt gevaar; gevaar voor u, ge vaar voor ons, gevaar voor ons gebele onderwijs Door geen onwillige Eerste Kamer meer gebreideld, zal tans de Regering zijn wil doorvoeren, zo nodig tot in zijn uiterste consequence's. Reeds is een wetsontwerp tot her ziening van enkele artikelen in de AYet op 't Lager Onderwijs ingediend, dat de meest lauwen onder ons doet opschrik ken uit hun tot nog toe zo rustige rust. Aan kweekscholen, zowel biezondere als openbare, wanneer ze slechts naast enkele andere voorwaarden voldoen aan de eis van 4, zegge vier leerkrachten, zal het recht worden gegeven, na een eindexamen, de bevoegdheid van onder wijzer uit te reiken. Hoe meer bevoegd heden er worden uitgereikt, hoe meer geld de school aan rijkssubsidie zal ont vangen (voor elke „geslaagde" f 809) d. w. z. hoe inccr er „slagen", line voordeliger dit. is voor de examinatoren. Aan de biezondere, zowel als aan de openbare scholen, zullen de minima- salarissen geheel voor rekening van 'tRijk komen, doch de voor het open baar onderwijs daartoe benodigde gelden, zullen de gemeenten op een andere wijs weer worden ontnomen, d. w. z. dat bij de tegenwoordige stand van zaken, dus zonder toeneming van het aantal biezon dere scholen, aan deze een som van meer dan twee inillioen gulden meer zal worden uitgekeerd, en voor de openbare schoolf 40.000 (veertig duizend). AVeet gij, wat deze twee wetswijzi gingen voor l! betekenen: lu Zij betekenen een reusachtige aanmaak van onderwijzers, gepaard gaande met aanmerkelike verlaging van het peil hunner ontwikkeling. 2°. Zij betekeneneen aldoor meer overvoeren der markt met een onvcrmijdelike drukking der salarissen als gevolg. 3°. Zij betekenen: het verrijzen van honderden biezondere scholen, op plaatsen waar dat altans voorlopig het minst te verwachten was. 4» Zij betekenende nekslag voor het openbare onderwijs ten plnt- tenlande, waar de bevolking geen weer stand zal kunnen bieden aan de ons welbekende drang, die hen voor hun kinderen de biezondere school doet „kiezen". 5° Zij betekenenvoor velen van ons een op-straat-gezet-worden, met een klein wachtgeld, te veel om te ster ven en te weinig om te leven. (De regering heeft het niet nodig geoordeeld bij deze wetwijziging ook de regeling der wachtgelden te herzien; integendeel, zij heeft er voor gezorgd, liet zo in te richten, dat een wijziging in die geest, door een amendement on mogelijk is.) Zullen wij dit alles kunnen voorko men? Zeer zeker, niet. Hoezeer wij ook in de loop der jaren de grote kracht, die onze vakvereniging kan ontwikkelen, hebben leren kennen, alle rampen, waar mee genoemd wetsontwerp ons bedreigt, te keren, zullen we niet vermogen. Iets kur.nen we echter wel. AA'e moe ten redden wat er te redden valt. Een krachtige vakvereniging kan, trots de sterkste overvoering der markt, altans verlaging der lonen voorkomen. AVe kunnen ageren tegen alles, wat het peil van het onderwijs in deze wet be dreigt, en daardoor ook voorstanders der regoringspolitiek voor onze ideeën in deze winnen. We kunnen de rampen, die de enkeling onder ons bedreigen, te zamen dragen, wanneer wij een krach tig georganiseerd geheel vormen. Kollega's, kent gij Uw plicht, Uw en ons belang Sluit U dan aan bij die 7000, die reeds sedert jaren pal staan voor hun en ook Uw belangen. Sluit U dan aan bij die 7000, die nog geen hunner te gronde lieten gaan, wanneer hij naar hun mening het recht aan zijn zijde had, of buiten schuld in het ongeluk geraakte. Sluit U dan aan bij die 7000, die hun zieken en noodlijdenden, hun we duwen en wezen bijstaan, on voor hun herstellenden op de Luntersc beide een gebouw stichtten, dat daar getuigt van die lieerlike, grote solidariteit van de Nederlandse onderwijzers, Sluit U aan bij de Itouil run Xcilerliiiiilsrlic Ouderwijzers, waarvan de Inspecteur van het Lnger Onderwijs in de 1ste inspectie bij do opening van ons herstellingsoord zei: „ik acht hun stre wn schoon, goed en rechtvaai dig." Sluit U aan, vooral nu, want bedenkt het wol: lie bonna, «tic alleen slaat, weerstaat «le storm uiet. Als „vervolg" opons Raadsoverzicht nemen wij het volgende artikel over van den Inspecteur van het Middelbaar on derwijs, ingezonden in de (Oude) Aniers- foortschc Courant. Geachte Redactie, Naar ik in enkele bladen heb gelezen, heeft mijn advies inzake de aanvrage van mej. Van Eyk van Voorthuysen, om buiten de 22 of 23 uur, die zij weke lijks aan de H. B. school zal hebben te geven, ook nog gedurende een zeker aantal uren aan dn Trompschool te Hil versum werkzaam te mogen zijn, een advies, dat door B. en AV. niet werd overgenomen, aanleiding gegeven aiin een der vroede mannen van denAmers foortschen Raad tot de opmerking, dat hij mot genoegen had gezien, dat B. en AA', niet meer zooveel gewicht hechten aan het advies van den Inspec teur als vroeger wel het geval was. Dat laatste kan mij natuurlijk onverschillig zijn; ik doe, zonder te vragen of mijn advies iemand aangenaam en afwijking daarvan eene verdienste is, wat ik in het belang der school acht. Om gelijk- hebbcn is het mij niet te doen: de waar heid overleeft ons toch allen; óók zelfs het Bestuur eener Gemeente kan van haar ongelijk krijgen. Maar wèl heeft het mij verbaasd, dat de bedoelde vroede man eenige verdien ste ziet in het bloote feit, dat van eenig advies wordt afgeweken, en nóg meer heeft het mijne verwondering gewekt, dat dit advies, na zulk een dwaze inge nomenheid met de bloote afwijking daar van, niet werd overgelegd en bekend gemaakt. Ik zou daartoe kunnen over gaan, maar de kieschheid, die ik als ambtenaar moot betrachten, zelfs tegenover een man, die alles behalve kiesch is uitgevallen, belet het mij: Aan het verkeerde, dat ik in een ander af keur, wil ik mij niet schuldig maken. Ik meen namelijk, dat zulk een advies toebehoort aan B. en AV. der Gemeente, en dat alléén zij liet recht hebben, dit pubhek te maken. Natuurlijk geef ik daartoe gaarne mijne toestemming, zoo die uoodig mocht zijn. AYèl mag ik zeggen, wat ik in deze zaak gedaan heb. Toen het verzoek van mej. A an Eyk van Voorthuysen mij be reikte, gaf ik mij de moeite, even naar Amersfoort te gaan, om met haar te spreken in tegenwoordigheid van den heer AVesseling. Ik wees er haar op, dat 22 A 24 uur per week, metdenoo- dige correctie en voorbereiding, naar mijne meening het maximum is, dat aan een leeraar behoort te worden opge dragen, zal hij een cursus lang, van dag tot dag, de opgewektheid en den lust behouden, zoo noodig voor goed onder wijs. Arooral aan haarals dame, wier zenuw gestel in den regel spoediger lijdt onder zulk eene inspannende bezigheid, raadde ik groote omzichtigheid aan op grond van door mij opgedane ervaringen. AA'èl gevoelde ik iets voor hare sympathie voor eene inrichting als de Trompschool, waaraan zij met zooveel genoegen was werkzaam geweest, maar in zulke zaken moet het gevoel, dat oorzaak van over werken zou kunnen zijn, niet te veel spreken. Verder merkte ik op, dat zij als leerares aan de II. B. S. een salaris van f 2000 geniet, dat periodiek, overeenkomstig de verordening, voor verhooging vatbaar is, en ik vroeg haar ten slotte, wat zij zou doen, zoo zij ge roepen was, om in deze zaak advies uit te brengen. Zij antwoordde, dat zij mijne beschouwing van mijn standpunt rationeel vond, en ik had eene stille hoop, dat zij haar verzoek, om 4'/j uur per week schoolonderwijs te mogen geven aan de Trompschool, zoude terugnemen. Ik heb reden, om te zeggen, dat zij daar aan ernstig gedacht heeft. AVat voor in vloeden tusschenbcide zijn gekomen, 0111 haar te bewegen, die gedachte te laten varen, moge de heer Celosse thans ver klaren; hij zal dat wel weten. Of is daar omtrent ook al niets overgelegd? Ook hier weerhoudt de kieschheid mij, al zou ik gaarne openbaarmaking zien. Nu is mijne vraag niet aan het meergenoemde vroede raadslid, ik meen dat het de heer Jorissen is of mijn advies, met het oog op de ervaringen, die ik in mijne betrekking heb omtrent verloven, verleend aan leeraars en leer- aressen tot herstel van geschokte zenu wen, juist was. Ik richt de vraag ern stig tot vakmenschen met ervaring, of zij 26 a 27 uur per week, ongerekend de correcties, de voorbereiding en het hecn-en-weer-reizen, niet bedenkelijk vinden, en dim alléén to verdedigen, waar wij met een minimumlijder te doen hebben, die een geringen bijslag onmo gelijk kan missen. Komt een volgend jaar hetzelfde ver zoek weder tot mij, dan kan de beer Jorissen zijn compliment aan het Dage lijksch Bestuur misschien herhalen, want ik denk niet, dat ik een ander advies zal uitbrengen, al was de rcquestrnnl mijn eigen broeder of zoon. (w.g.) K. TEN BRUGGENCATE. 's-Gravenhage, 18 Juli 1994. Correspondentie. Den inzender van: „De Eenibodo over uitbreiding van Kiesrecht" moeten wij ïnecdeelen, dat we bezwaar hebben zijn artikel te plaatsen, omdat wij meenen, dat het usance is een be strijding van een artikel in een ander blad eerst aan het desbetreffende blad aan te bieden. Het artikel ligt ter beschikking van den inzender aan ons Bureau. Burgerlijke stand van Amersfoort van 16 tot 29 Juli 1904. Geboren: AVillem, z. van B. Riksen en A. van der Linden. Cornells, z. van G. van Dijk en G. van Mannen. Ilondrikus Johannes AVilhelm, z. van II. J. AA'. Thoiihiiuser en A. J. I'rins. Bartus, z. van A. van Soeren en F. de A'ries. Gerrit AVillem, z. van. G. AA. Jekol en J. 11. Engel. Johanna, d. van F. AV. Meijer en J. van Ee. Maria Sophia, d. van J. van AVijlc en M. F. van dijk. Johannes Bernardus Jozef, z. van J. A. J. Lohmann en C. üonka. Elberta AA'ilhelmina, d. van E. AA'. Koenen en M. Beek. Gehuwd: Johannes II. Smcets en Maria S. J. Rnmselaar. A. Massing en E. A. Jansen. Overleden: Baltus Burgman, oud 79 jaren. Jacoba If I). Munnik, oud 14 j. X7tie Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 18 en 19 Juli 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. It. 0.,Leinweberte Amersfoort (Breedcstr. 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 732 5226 5837 6352 6358 6374 6389 6826 6831 6839 10076 14110 16787 16792 16819 19155 19158 19166 19179 en 19190. Heden overleed te Dordrecht op vierenzeventigjarigen leef tijd onze lieve moeder en be- huwdmoeder Gerarda Johanna Christina (1e Reus 1 weduwe van den heer G. J. van I der Eist van Bleskensgraaf. J. J. VAN DER ELST J. J. A'AN DER ELST— Steen. I Amersfoort 10 Juli 1904. 1 Bezoeken kunnen niet worden j afgewacht. A'oor de belangstelling, ondervon den bij het overlijden van onzen gelief den Echtgenoot en A'ader, zeggen wij onzen hurtelijken dank. Uit aller naam: AVed. AV. R. SCHAVEMMER— Koelman. Amersfoort, 19 Juli 1904. Bij hun vertrek uit Amersfoort brengen de ondergeteekenden hunnen hartelijkcn dank aan de abonne's dei- Nieuwe Amersfoortsche Zwem- en Bad inrichting voor de talrijke bewijzen van sympathie, gedurende hunnen werkkring ondervonden. J. B. H. JEURSEN en Echtgenoote. Amersfoort, 18 Juli 1904.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3