IJit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. Allerlei. Arts ROLANDUS HAGEDOORN Naamlooze Vennootschap „Volks huisvesting". Zaterdag 13 Augustus 1904, De Eerste Kamer is nu ontbonden, omdat zij haar stem onthield niet aan een wet, welke geheel het regeerings- beleidraakte, een organieke wet, waarmee een ministerie staan of vallen moet- Neen, het gold hier niet de regeling van ons onderwijs in zijn geheel, 01 van 't gehecle hooger onderwijs in 't bijzon der. Ieder weet, dat het aanhangig ont werp voornamelijk beoogde een bevoor rechting van de zoogenaamde Vrije Uui- versiteit. Zij moot en zij zal (dit wil dr. Kityper, er boven op. Nu of nooit. Duizenden rechtzinnige christenen in den lande gevoelen niets voor die in richting. Haar eigen geestverwanten lie ten haar tot heden niet uitgroeien tot iets, dat den naam van Universiteit ver diende. Maar nu heeft dr. Kuyper het er op gezet, dat zij zal gaan gelijken op hetgeen zij heet te zijn. Bleek de Eerste Kamer niet gezind, dat lievelings idee van den heerschzuchtigen minister te helpen verwezenlijken, welnu, dan moest zij maar wijken. En zoo moet alles in den lande bukken voor den wil van één man, wiens waar karakter hoe lan ger hoe meer in het licht treden zal. Hij bekommert zich niet om den raad van zijn geestverwanten als Lohiuau en Woltjer, die een andoren weg aanbevalen 0111 hetzelfde dool te bereiken. Neen, sic volo sic jubeo. Aan den wil van dr. Kuy- pet moet de Troon, moet de Eerste Ka mer, moet het land zich onderwerpen, en zijn wil is hier: de effectus civilis zal worden verleend aan zijn „vrije Uni versiteit!" In hooge mate bedenkelijk acht Dr. Bronsveld deze gebeurtenis voor het prestige van de kroon. Het heeft ver wondering gewekt zoo schrijft hij, dat er zoo'n korte tijd verloopen is tussehen de stemming in de Eerste Kamer en de onderteekening van 't beslint tot ontbinding. Een bewijs voorzeker, dat II. M. de Koningin niet veel tijd van beraad is gegund. Noch de voorzitters der Kamers noch de president van den Raad van State schijnen gehoord te zijn. Dr. Kuyper heeft aan de Koningin mee gedeeld: zoo wil het ministerie het cn niet anders en dadelijk was het doods vonnis in de Eerste Kamer getee- kend. Met het oog op onze constitutie acht Dr. Bronsveld de ontbinding der Eerste Kamer gevaarlijk. Zeker, zoo schrijft hij, de letter der Grondwet geeft aan de regeering het recht om te doen, wat zij nu gedaan heeft. Maar de geest onzer constitutie (het blijkt ook uit de historie,/ gebiedt daartoe slechts als uitersten maatregel over te gaan. Het is immers tot heden voor ons allen een reden van gerust heid geweest, dat wij een Eerste Kamer hadden. Haar zuster onmiddellijk voort gekomen uit een verkiezingsactie, is onstuimiger, hartstochtelijker van aard; zij, de Eerste, staat niet zóó direct bloot aan de ebbe en den vloed der volks- meening. Tegen den stroom van reactie en revolutie staat zij pal als een dam; legen onbesuisde aanvallen van onze vastigheden vormt zij een bolwerk. Maar zij houdt op dat alles te zijn, wanneer zij niet meer wordt dan wat de tender is van een locomotief, vastgehaakt en meegesleept, of wanneer zij als eeir lo comotief, gesteld wordt op een draai schijf, en na elke verkiezing wordt om gezet. Dftn mist zij haar reden van be staan. Dan kunnen wij zulk een verleng stuk, zulk een verkorte editie van de Tweede Kamer wel missen. Maar dan hebben wij een waarborg te minder, dat wij niet zullen worden overgeleverd aan de uitspraken van de verkiezingen zon der meer. Dan stuurt een eerzuchtig minister-president, een partij-ministerie de geheele rege* ringsmachine in zijn richting. Alle vastigheid, alle kracht welke in continuïteit en kalmte steekt, wordt vernietigd. Bracht ik in mijn vorig Allerlei het propaganda maken voor beginselen slechts ter loops ter sprake, thans kan ik niet nalaten tot onderlinge leering en opwekking het volgende eenigszins uit voerige verhaal mee te deelen van een predikant, die „het klassen van de zweep kent'. In „De Jongelingsbode" (anders nu niet zoo'n bizonder sympathiek orgaan) lezen we n.l. het volgende schrijven: M. de RJ Toen ik onlangs, op een zeker dorpje de belangen van onze 'Tehuizen voor Militairen had bepleit, vergezelde de leeraar van dat dorpje mij bij mijn be zoek tot het vermeerderen van onze contribuanten, om mijn aanzoek met een vriendelijk woord te 6teuneu. Dit bleek noodig te zijn. Zonder een woord van protest liet ons niemand gaanmaar, gelukkigook niet zonder bijdrage. „Dominé" zei een weduwe, „'t loopt toch wat al te erg. Dit is nu reeds de derde collectant, dien ge ons op het lij stuurt, in den tijd van bijna een jaar". „Hoor eens moedertje", zei dominé, „het moet nog veel erger worden en gij kunt er u maar vast op gereed maken, dat ik de volgende maand weer met iemand koni, als 't mij maar even luk ken wil". Yol verbazing staarde de boerin den dominé aan, en zei, dat zij er nu een toksken achter stekken" wou, dat zij ditmaal nog wat geven zou, maar het dan ook eens moest ophouden en dat zij zich niet kon begrijpen, hoe dc dominé zoo raar kon doen. „Wel", zei dominé, „vind je dat nu raar? Wat zou er van je koeien terecht komen, als ze niet geregeld werden gemolken?" De oude juffrouw keek dominé aan alsof ze wou zeggen: wat heeft dat sturen van collectanten nu te maken met het melken van koeien? Toen dominé op antwoord bleef wachten, zei ze eindelijk: „Dan werden de koeien droog". „Juist", zei dominé, „en zoo gaat het nu ook met jelui. Jelui zijt niet meer geregeld „gemolken" en stond op het punt om „droog" te worden, toen ik hier kwam, en nu moet ik aan het „melken", want een koe, die geen melk geeft, wordt naar de slachtbank gevoerd cn ik zou jelui daar niet graag zien. Ik spreek in ernst, moedertje, een gemeente die niet geeft, maakt zich zelf geestelijk dood en dat mag ik niet toelaten". Dat is het geheim van het succes der Kuyperianen en sociaal-democraten, dat zij „den Joden een Jood, den Grieken een Griek", den boeren een melkknecht, den arbeiders een arbeider zijn, dat zij hun beelden ontleencn aan het leven en bedrijf van hem, dien zij willen „be werken", cn vooral ook, dat zij onver moeid en vol vuur strijden zonder ophouden. Wij liberalen zijn veel te laksch, en veel te bang om propaganda te maken. Het huisbezoek, het „zieltje Yoor ziejtje" winnen, het zich richten tot ieder persoonlijk, dat wij niet kennen, doet hun partijen aangroeien cn maakt hun gelederen dichter. Maar, laat ik toch buiten de adver tenties tenminste één gedeelte van „de Eemlander" vrij houden van politiek, en liever tot iets anders overgaan, dat ook wel „politiek" is, niaar in een andere beteekenis. 't Verhaal moet waar gebeurd zijn, maar waar weet ik niet meer, en dat doet tenslotte toch ook weinig ter zake. Wel weet ik, dat 't met een trein gebeurd is, die, als de meeste treinen, een zeer heterogeen publiek voortsleepte, tot plotseling met een hevig geknars, gekraak en geschok het ijzeren voertuig midden in de heide stil hield. In eens werden alle raampjes neergelaten enkeken over al angstige gezichten over dc portieren om dc oorzaak van het oponthoud te ontdekken. De conducteurs zijn eruit gesprongen en doen onderzoek. Een ge biedende stem roept: „Wie trok eraan de noodrem hier?" Schreeuwend antwoord.... Gelach De hoofdconducteur met 'n stem als ka pitein voor zijn compagnie: „Nu hoeren asjeblieft, wie heeft aan de noodrem getrokken? Een van u moet het gedaan hebben! Ik zou allen moeten verwijde ren, als ik niet terstond ingelicht word". 'n Oud boertje in linnen kiel komt halverwege een geopende deur uit. Be daard trekt hij aan z'n neuswarmertje. „Als je die stang bedoelt, dan zeg 't maar. Daar heb ik aangetrokken". „Weet u niet, dat er strenge boete op staat, zonder noodzakelijkheid aan de noodrem te trekken? Waarom heb je de rem overgehaald? „Ja zie, meneer de conducteur, weet je hoe dat kwam Kijk 'ns. Die heeren hier zeiden dat ze worstelaars waren cn toen zei ik dat ik ook nog heel wat mans was, al was ik in de zestig. En toen stond er een op, begon aan die stang te trekken maar hij kon 'm niet overkrijgen. „Nou, toen zeg ik wacht maar, dat kan ik nog wel cn ik trok hem over, zoo maar. Uitbundige hilariteit! De hoofdconducteur woedend: „Straf, boete uitstappen!" Soest. De gemeentetoren te Soest, dagteekend uit het laatst der middel eeuwen, verkeert in bouwvalligen toe stand. De gemeente Soest, die de ge hecle kosten der restauratie met kan dragen heeft zich tot de regeering om subsidie gewend. Dr. Cuijpers, de bouw meester, heeft tevens een rapport uit gebracht omtrent de wijze, waarop de vernieuwing dient plaats te hebben; hij zegt daarin o. a.: „dat de gemeentetoren een stuk is van niet geringe bouwkun dige waarde, dat in zijn oorspronkelijken staat voor de toekomst dient bewaard te blijven. liet maken van vier hoek- kapiteclcu zou liet karakter van den bouwtrant schaden; gewenscht is, de huidige houten wijzerborden te vervan gen door ijzeren cirkels mot dito cijfers en deze te vergulden. De traceeringen, welke abusievelijk gedeeltelijk reeds zijn toegemetseld, moeten weer zicht baar worden." Wegens bet belang der zaak heeft bet rijk subsidie toegestaan mits tcekening, bestek en voorwaarden dc goedkeuring der regeering kouden wegdragen. Thans is van den minister die goedkeuring ontvangen, zoodat met de restauratie weldra begonnen kan worden. Harderwijk. Morgen zal bij gun stig weer, de schietvereeniging „Willem Teil" zijn gewonen jaai'lijkschen schiet wedstrijd houden op de banen van het Kol.- Werfdepot. Pennies. Dit jaar is op velerlei gebied juist bet tegenovergestelde van het vorige. Vooral is dit waar met be trekking tot liet landbouwbedrijf. Wan neer men alleen |let op den hooioogst 0111 \an andere landbouwproducten niet te gewagen, boe groot is dan niet bet verschil en boe gunstig steekt dit jaar dan boven bet voorgaande uit. Daarbij komt dat de prijzen der meeste land bouwproducten steeds stijgende zijn. Vooral in hooi is dit merkbaar. Twee scheepsladingen werden deze week af geleverd tegen 30 gulden de 1000 K.G. cn toch wil ieder, die hooi over beeft, tegen die markt niet verkoopen. Het hooi is voortreffelijk gewonnen. In de bergen of aan de schelften vermindert de kwaliteit niet. Men meent dat in de naaste toekomst een hoogere prijs te bedingen valt, dan die thans gemaakt kan w orden. De toekomst zal dit leercn In de godsdienstoefening, Zondag morgen te half elf in de Romonstrant- sche kerk te houden, hoopt vóór te gaan Ds. C. E. Iiooykaus uit Boskoop. Bij den dienst in de Luthersche kerk hoopt Zondag 14 Augustus voor te gaan Ds. J. G. Bu8ch-Keisei' emer. predi kant, alhier. Donderdagmiddag passeerde bet vor stelijk echtpaar op zijn reis naar het Loo onze gemeente. Onder leiding van den mijningenieur I. S. Beyl doen eenige studenten van de Polytechnische school, geologische onderzoekingen oin Amersfoort. Maandag 15 Augustus 's avonds te 8 ure houdt de Vereeniging „Handel en .Nijverheid" haar maandvergadering in „De Zwaan". De agenda bevat ó.a. de volgende punten: 1. Voorstel Be rus: Het besluit der vergadering van b Juli 1901 betreffende het bespreken van candidaten voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken, weder voor 3 jaar te continueeren; cn 2. Bespreking van maatregelen te nemen tegen de IIoll IJzeren Spoorweg Maatschappij naar aanleiding van het besluit der Almelo- sche Haiidelsverecniging. De kapitein A. F. K Graswinckcl van het 5de regiment infanterie is in zijn rang overgeplaatst bij liet regiment grenadiers en jagers. Hedenavond zal in „Ons Huis" ten 8 ure een spoedvergadering worden ge houden van de Naamlooze Vennootschap „Volkshuisvesting." Als punt van be handeling komt op de agenda voor: Opmaken der notarieele akte voor de hypothecaire leening, toegestaan op de vergadering van 25 Mei j.l. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 16 September benoemd tot agent der Rijksverzekeringsbank F. M. L WiUemse, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, te Amersfoort. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsclie zaken dd. 11 dezer is hij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam met ingang van 16 September be noemd tot tweede klerk Mejuffr. M. Chr. Egging, apothekers-assistente, alhier, thans tijdelijk werkzaam bij de Rijksve zekeringsbank te Amsterdam. De heer A. Veenhuizen, commies 2c klas bij de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij alhier, is bevorderd tot commies le klas. De arbeiders bij de H. IJ. S. M. II. Driesma en J. Duursma zijn benoemd tot rangeerder en als arbeider is aange stcld H. Smeman thans los arbeider allen werkzaam alhier. De seinhuiswachter H. Wagt te Bus suui, wordt op verzoek overgeplaatst als arbeider naar Amersfoort. Gisterenavond ruim 6 uur ontstond brand in perceel No. 2 in de Scliim- melpennickstraat bewoond door den beer van Maurik. Het gebouw brandde totaal uit ter wijl de belendende perceelen zeer veel waterschade bekwamen. De heer v. M. moet slechts gedeeltelijk verzekerd zijn. Een „meevallertje" bad Zondag een inwoner van Amersfoort, die voor zijn plezier te Apeldoorn vertoefde. Tijdens de godsdienstoefening werd hem zijn portemonnaie ontrold waarin behalve zijn retourkaartje nog omstreeks een 127 aan klein geld was. Dc bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedetacheerde le luitenant T. C. van Erp zal de groote najaars manoeuvres, welke van 7 tot 15 Sep tembcr a. s. in Limburg worden ge houden met. liet 5e Regiment Infanterie meemaken. Tal van belangstellenden en nieuws gierigen hadden zich Donderdag naar (le Zcisterheide begeven, om daar de oefeningen van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht bij te wonen. Uit de geheele omgeving was men naar het terrein van den strijd gekomen, te voet of te paard, per rijtuig of per fiets en het leverde een eigen- aardigen aanblik op die talrijke lichte toiletjes dc beide te zien doorkruisen. Er 'hecrsclitc dan ook een prettige drukte en men moest, dunkt ons, over een niet geringe verbeeldingskracht be schikken, wilde men in dat spel van den oorlog, ook slechts maar een oogen- blik denken aan den werkelijken krijg. Wel lagen tal van gewonden, met een briefje op de borst vermeldende den aard hunner verwonding, over bet „slag veld" verspreid, en er waren er bij, die zich werkelijk zeer ernstig hielden, maar toch ook, verscheidene soldaten, waaronder zeer zwaar gekwetsten, vat ten de zaak van een meer vroolijken kant op en zoodra zij verbonden waren begonnen zij' een liedje te neuriën of grappen te maken, bepaald uit tevreden- beid, dat ze niet meer mede over de beide behoefden te hollen, wat ons althans een alles behalve aangenaam werk voor kwam. Als we ons niet bedriegen gold bet bij de Boeren voor zulk een groot bewijs van verstandig overleg en groote ge oefendheid in het schieten, dat zij eerst de aanvoerders wegmikten. Hieraan denkeude, kwamen we tot de conclusie dat de vijand, die zich op bet kampter rein ten N. O. van Wallenburg gelegerd bad, niet bestond uit geoefende schutters, want we hebben geen een officier zien vallen, zoodat er bij dc bespreking, die in de rust voor de officieren jover de gehouden manoeuvre werd gehouden, alle aanvoerders present konden zijn. De aanvallende partij, van achter Kampoord optrekkende naar liet Kamp van Zeist, be stond uit de 4 bataljons infanterie van bet 5e regiment, 2 batterijen veldartillerie een half escadron huzaren en het personeel van den geneeskundigen dienst, liet bevel hierover werd gevoerd door overste W. F. K Bischofi' van Ileeniskerck ter wijl de dirigecrend officier van gezond heid 2c klas A A. J. Quanjcr de lei ding bad over het geneeskundig gedeelte Het geheel stond onder leiding van kolonel vV. A- T. de Meester Na den stormloop die te ongeveer 12 uur plaats vond, werden de troepen op bet kampterrein geconcertreerd en werd rust gecommandeerd. De manschappen kregen nu gelegen heid den inwendigen mcnscli te ver sterken en wat uit te rusten. Onder- tusschen gaf de stafmuziek, die hier aanwezig was, eenige nummers te hooren, zoodat ook hier een vroolijke aange name stemming heerschtc Na de rust ondernam men den terugtocht. Voor liet personeel van den geneeskundigen dienst, was de oefening evenwel nog lang niet afgeloopen. Tal van gewonden waren nog op het slag veld achtergebleven en tot laat in den namiddag waren zij nog bezig niet het zorgzaam verbinden en behoedzaam vervoeren van de patiënten, die eerst naar de hulpverbandplaatsen werden gebracht en vandaar naar de hoofdver- bandplaats, welke in de remise van hotel de Berg was opgericht. De oefening werd bijgewoond dooi den generaal-majoor J. Binnendijk", in specteur van deu geneeskundigen dienst, den generaal-majoor A. J. Prins, com mandant dor 2 divisie infanterie, don kolonel F. N. Tbiange, toegevoegd aan den chef van den generalen staf en den kapitein der infanterie R. Dufour, ad judant van den minister van oorlog. van G. Smit cn J. van Daal. Wil- licbnina Clasina, d. van W. Mostert- uiall en W. C. Kraanen. Adriana, d. van P. Hermans en A. C. M. Mark. Catharina Wilhelmina, d. vail W. Vonk en C. K. Flink. (verrit, z. van II. Koenen en G. Barton. Bertus Wickcrt, z. vail W. Timmer en E. de Winter. Johan Wilhelmus, z. van li. ven de l'ol on G. van Westcrlaak. - Hendfika Gerarda, d. v. P. Smink en G. van Velzen. Paula Volcken, d. van jhr. E. A. van Beresteyn en J. C. Frowcin. OVERLEDEN: Johannes Hommers, oud 11 dagen. Johanna Meijer, oud 3 weken. Johanna Ilendrika Jekel, oud 1 jaar. Cornelis van Dijk, oud 3 weken. Bercndiua de Vries, oud 1 jaar. Helena van Hoeijen, oud 4 maanden. Johannes <1 Ileore, oud 7 m. Willem l'olimm, oud 5 jaren. Wilhelmina Gijsbertse, oud 3 dagen. Elizabeth de Vries, oud 11 dagen Sophia van Doorn, oud 1 jaar. Hendrik van Ree, oud 9 in. Jl ARKTUüiRICflT. Amcistoort. 12 Augustus Zandaardappclou per H.L t 1,50 a 2.20 Appelen t 3.a 5. Peren f3 ii 0 Qoendereleren per 100 „tuks i 3.30 a 4.00 Beter pel K.G. t 1 20 a 1.40. Kippen 0 00 a 0.90 Kuikens 1 0.00 a 1.20 Piepkuikens I 0.25 a o.OO Eenden 1 0.00 u 1.20 Hazen 10.a 0 - Wilde konijnen 1 0.- a 0. Tamme konijnen per stuk 1 0.30 a 0.70 Duiven per paar I 0.40 a 0.50 Magere varkeus 112.a 10 Z eug ell I 40 a 00 Biggen t 0.a 9. A augovoerd waren Hl_. Peren. 40 II. L Appelen. 200 ILL. aardappelen. 70000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1500 kilo Boter. stuks Vee. 20 Magere Varkens 300 Biggen en 25 Zeugen. 4^ (i^ 44;. sf» Sf. sja m *f» 'f- sfi «M* De Heer en Mevrouw van BERESTEYN-FKÜWE1N geven kennis van de geboorte van een DOC'HTE K. Amersfoort, 10 Augustus 1904. •fe «fe «4 ex; «4 tfeeh lA V- Stik A li- ta t; li tv De beer en Mevrouw WOUD STRA-de Jong geven kennis van de geboorte van een I) OC 1IT E K. Amersfoort Zandbergen 13 Aug. 1904. Bnrgelijken Stand. van 10 tot 13 Augustus 1904. GEBOREN: Johanna Geertruida, d. van F. T. A. de Gocij en C. dc Witt. Wrouterus Marinus, z. van M. van Groenstijn en J. Bekker. Johan, z. Getrouwd mr. E. S. HOLLANDER en R. VAN VOLLENHO VEN. Rotterdam Amersfoort 11 Augustus 1904. De Heer en Mevrouw JIOL- LANDER-Van Vollenhoven betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belaustelling, bij hun huwe lijk ondervonden. De Heer en Mevrouw S. HOLLANDER-Moerel en de Heer en Mevrouw J. van VOLLENHOYEN- Van Crcvcld betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, bij het huwelijk hunner kinderen onder vonden. Amersfoort, 11 Augustus 1904. hervat Woeiisdag 17 AiigiiNtiiN zijn praktijk. SPOED-VERGADERING van aan deelhouders op 's avonds ten 8 ure, in „ONS HUIS." Punten van behandeling: Opmaken der nota- Het Bestuur rieele akte voor de hypothecaire leening, toegestaan op de ver gadering van 25 Mei j.l.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3