Binnenland. Uit de Omgeving- Stadsnieuws. Allerlei. nimmer „nemen", tot op zekeren dag hij zelf zoo lang aandrong, dat de czsi- rine toegaf. Maar toen de teekcning voltooid was, moet de czaar maar half ingenomen zijn geweest inet de schepping van zijn gemalin. De teekening stelde voor; den czaar, de kroon op het hoofd en den scepter in de hand, zittende in een kinderwagentje, dat door de keizerin- moeder aan oen touwtje voort wordt getrokken... Zoo vertellen ingewijden van het Pc- terburgsche hof. Hoeveel kost de oorlog aan Japa n Een correspondent van de National Ztg. te Tokio meldt daarover het vol gende: Het onderhoud van een divisie op het oorlogsterrein kost meer dan 2 millioen jen (5 millioen frs.) per inaand. Dienten gevolge zullen de kosten voor alle divisies, wanneer die uit Japan zijn vertrokken, slechts 25 millioen jen in de maand zijn. Met 10 millioen jen voor de vloot komt men dan tot een maandelijksche uitgaaf van 35 millioen jen. Aan den anderen kant heeft Japan de volgende bronnen van inkomsten: 48 millioen jen uit de eerste binncnlandsche leening, 70 millioen uit de buitenlandschc leening, 92 millioen uit de tweede bin- nenlandsche leening en 140 millioen jen uit de belastingen en andere bronnen van inkomsten. Dat geeft een totaal van 350 millioen jen of 3 millioen per maand voor een tijdperk van tien maanden. Mocht de oorlog langer dan tien maan den duren, dan zullen nieuwe kredieten aan het Parlement gevraagd worden. Humor in Casa aan de Universi teit te Gent. Een der kundigste hoog leeraren in de medische faculteit, wiens kliniek een groote vermaardheid heeft, moet wegens zijn leeftijd aftreden, en men beweegt thans in clericale kringen hemel en aarde, om een zeer jeug dig, maar streng-geloovig geneesheer, een jongman zonder eenige klinische ervaring, in zijn plaats te benoemen. De professoren an de medische faculteit, grootendeels clericalen, hebben bij voor baat geprotesteerd, maar nen voorziet toch dat 'tplan gelukken zal. Admiraal Kamimoera, die eindelijk het eskader van Wladiwostok, dat de Ja panners zooveel kwaad heeft berokkend, heeft weten te achterhalen, was een dei- eerste leerlngen van de marineschool te Tokio. Hij is geheel in Japan opgeleid. Tijdens den oorlog met China comman deerde hij den kruiser Akitsoesjimo; hij maakte toen naam in het gevecht van Phoengdo, waarin de Chineesche kruiser Tsao Kiang werd vermeesterd. Ook in den slag aan den mond van de Jaloe was hij en bij de aanvallen op Wei-hai-wei. Een jaar of zes geleden werd Kamimoera door de Japansche regeering opgedragen in En geland een onderzoek in te stellen naai de ontwikkeling van den modernen scheepsbouw. Na zijn terugkeer maakte hij o.a. met een eskader van drie school- schepen een tocht door den Grooten Oceaan. En toen de tegenwoordige oor log uitbrak kreeg hij een kruiser-eska der onder zich, dat de straat van Korea moest beveiligen. Men weet hoe door mist en andere weersinvloeden naast de grootere snel heid der Russische kruisers Kamimoera er niet in kon slagen de Russen in een gevecht to wikkelen, terwijl dozen maar voortgingen kwaad te doen en de Ja panners voor millioenen schade te be rokkenen door het opbrengen of in den grond boren van koopvaardijschepen. In Japan maakte men zich zoo boos op den admiraal, dat men zijn terugroeping eischte, ja, zelfs dat hij de vaderland- sche kunstbewerking van harakiri op zich zelf zou toepassen. Nu juichen de Japanners, dat de re geering zich niet door die tijdelijke volks verbetering heeft laten meeslcepen. In Statesborough (V. S.) is een neger door liet volk afgemaakt. De executie was de gruwelijkste, die men zich herinnert. Het gepeupel wierp den ongclukkigen zwarte honderd liter petro leum over het lichaam, die vervolgens op een brandstapel gebracht de schrik- kelijkste martelingen moest ondergaan. De overheid schijnt alles gedaan te hebben om het lynchen te voorkomen; doch beschikte niet over genoeg troepen om het volk in bedwang te houden. In Oranje, staat New-Yersey, heeft de 23-jarige gouvernante van de kinde ren van Edison, een miss Pardoe, zich van het leven beroofd, uit angst voor het dreigement van leden van de Zwarte hand dat men de kinderen zou ontvoe ren. Het meisje was zoo bang geworden dom- de dreigbrieven van de bende, dat ze tot herstel van gezondheid naar buiten gestuurd moest worden, waar ze een eind aan haar leven maakte. De politie 9chijnt tegen de Zwarte hand niets uit te richten. Want de chantagepogingen houden niet op, ofschoon mén eenvoudig alle Italianen uit de buurt van Ncw- York in hechtenis heeft gebracht. Een heele troep politiemannen zoekt sedert een week naar een kleinen Italiaan, Mannino gehceten. die ontvoerd werd door landgenooten, en voor wien 50.000 dollar losgeld wordt gevraagd. Korten tijd geleden werd een brief van het knaapje ontvangen, waarin hij zijn ouders smeekt het losgeld te sturen, omdat anders zijn vingers afgesneden zullen worden. Men koestert de vrees, dat het volk op de medeleden van de Zwarte hand, zoo een hunner in zijn handen valt, de lynchjustitie zal toepassen. Men schrijft aan De Standaard: Naar aanleiding van een door dr. P. de Jager te Tornaard (Fr.) ontvangen ondcrgc- teekenden brief uit Franeker, waar het hoofddepót van abdijsiroop voor Fries land is gevestigd, in welken brief het hem zeer kwalijk wordt genomen, dat hij tegen 't gebruik van abdijsiroop waar schuwde, schrijft dr. de Jager in een nieuwsblad, hetwelk te Dokkum wordt uitgegeven, dat de abdijsiroop, die als geneesmiddel van bronchitis in de bla den wrordt aanbevolen en afkomstig heet te zijn van het klooster Sana Polo te Carthagena in Spanje, onmogelijk daar vandaan kan zijn, om de eenvoudige reden, dat zulk een klooster niet be staat. Hij kan dit verzekeren daar de Ne- derlandsche consul te Carthagena op een desbetreffende vraag van don heer Schoo arts te Krommenie, aan dezen heeft go- antwoord: „dat een zoodanig klooster te Carthagena niet bestaat en nooit be staan heeft en hij in een boek, dat een lijst bevat van alle Spaansche kloosters tevergeefs den naam van een klooster „Santa Paulo" heeft gezocht. De con sul voegt er aan toe, dat bronchitis in Spanje onbekend is en de Spanjaarden zeer weinig last van verkoudheid heb ben. Waartoe ter wereld de Spanjaar den die abdijsiroop zouden noodig heb ben, is hem een raadsel. Volgens dr De Jager bestaat de ab dijsiroop voor een gedeelte uit saly- cilzuur. Bij het afgraven van een kleiterp te Irnsum bij Grouw zijn ter diepte van ongeveer 1.50 M. beneden denbeganen grond zes putten gevonden. Enkele de zer putten waren van boven bedekt met steenen, één enkele met oen houten deksel, van stevige palen gemaakt, de meeste waren echter niet met een voor werp maar enkel afgesloten door de 1.50 M. dikke aardlaag. Een der put ten is voorzien van een houten beschot een soort ton dus zooals men ook wel in andere terpen gevonden heeft, doch de vijf andere putten zijn opge trokken uit een kleilaag van ongeveer 20 a 25 centimeter dikte. Volgens des kundigen is dit nooit te voren voorge komen. De diameter der putten is niet groot, een man kan er in staan, meer niet. In alle putten vindt men wateren een laag slijk, in een ervan helder wa ter, dat onderzocht is en volkomen zui ver is bevonden. De terpwerkers drin ken daar dagelijks van. Alle dagen is er toevoer wantin alle putten vindtmen wellen, zooals bijv. in de Bonifaciusput te Dokkum die door 7 wellen gevoed wordt en gedurende de jongste aanhou dende droogte, steeds volop helder, frisch water bevatte. Dit water wordt vooraf gefiltreerd en daarna naar een pomp geleid voor algemeen gebruik. In de terp te Irnsum vond men nog allerlei soort urnen, waarvan sommige zijn opgezonden naar het Friesch Museum voor oudheden te Leeuwarden. Men zal 't zoo op 't eerste liooren niet willen gelooven, maar er zijn Zondag op Kijkduin (Loosduinen) onge meen veel baden genomen, 's Morgens niet. Het woei er toen sterk. En 's mid dags had de wind wel niet minder kracht; maar toen kwam toch tegen 3 uur een groot gezelschap mannen en juffrouwen het duin afzetten, met man teltjes en met karbiczen, en die allen hadden een kaartje voor een bad. Ze hebben er een ongewoon gebruik van gemaakt. Eerst de dames. In grijze en zwarte boetekleeren, speciaal voor zeegebruik, kwamen ze al spoedig uit Ide badkoetsjes; en dan ging men de branding in. Daar had de lieer Booth, de vroegere chef van het Leger des Heils, thans leider van een sekte van weder- doopers, postgevat; en daar doopte de heer Booth, een anderhalf uur lang, successievelijk al zijn nieuwe volgelingen. De menschen vouwden de handen op do borst; de heer Booth en een zijner adjudanten hielden de menschen in den rug vast; en dan ging 't languit achter over, driemaal heelemaal onder. Er waren erbij, die er na de operatie meer dood dan levend uitzagen, 't zij dart van de emotie, *t zij van de kou. Er was een oud vrouwtje, toch mins tens een zestigster bij. Het zal zeker de verbazing opwekken van de beoefenaars der zwemkunst, te vernemen, dat zij op zijde gestreefd worden door de blinden. Twee leerlingen van het Blinden-Tnstituut te .Amsterdam, de blinde zusjes Ilendrika Frank, 15 jaar en Anna Frank, 13 jaar, beiden blind van hun geboorte af, mochten dezer dagen na afgelegde proeven in het zwemmen, oen diploma verwerven dat haar werd uitgereikt door de Hollandsche D a m es-Zwem club, in 886 opgericht. Gevolgen van vrije uitoefening: der geneeskunde. Nu bij ons te lande ook telkens stem men opgaan om de uitoefening der ge neeskunde aan iedereen toe te staan, moge het volgende, door ons ontleend aan de, ons welwillend toegezonden Koln. Zeitung van 14 Juli j.l., tot waar schuwing strekken: Voor het gerecht te Berlijn waren kortgeleden de won- derkuren van den timmerman Emil Be ring het onderwerp van behandeling. J)e rechtszaal geleek op het spreek vertrek van een geneesheer, want de getuigen waren mecrendeels ernstig zieke personen, die, als laatste redmiddel de kunst van den „Kurpfuscher" hadden ingeroepen. Een der getuigen was ver lamd en moest door twee mannen de zaal worden binnengedragen. De be klaagde had zich te verantwoorden we gens bedrog en overtreding van de be voegdheid in zijn bedrijf. Op 't einde van April kwam hij bij een vrouw, die reeds sinds 5 jaren verlamd was en zonder hulp niet kon loopen. Hij infor meerde vol belangstelling naar haar lij densgeschiedenis en verklaarde dat hij in staat was haar in zes weken te ge- zen. Het kalme en zekere optreden maakte zoo'n indruk op de patiënte, dat zij zijn hulp aannam. Den volgen den dag kwam hij bij haar met een goudgele vloeistof, die er als honig uit zag en vertelde, dat liet middel bereid was uit 32 soorten kruiden, die haar zeker zouden helpen, wanneer zij s' mor gens en 's avonds een theelepel, in melk opgelost, daarvan zou innemen. De vrouw betaalde met vreugde de 7.50 Mark.... en is er niets beter aan toe dan voor 't gebruik van het middel. Dit was ook 't resultaat bij de ove rige gevallen, waarvoor hij was aange klaagd. Bij een longlijder in een verge vorderd stadium trad hij als „dokter" op, trok een hoogst gewichtig gezicht, beklopte den patiënt aan alle. kantenen verklaarde dat zijn rug vergiftigd was,4* tengevolge van bepaalde spijzen die hij gebruikt had. Ook hier gelukte het be klaagde zijn „geneesmiddel" voor 15 Mark aan den man te brengen. Ook bij den invalide Sch., de boven vermelde, geheel verlamde persoon, die in de zaal moest worden gedragen, gaf beklaagde zich voor dokter uit en be loofde hem in zes weken genezing. Toen de patiënt twijfelde vertelde beklaagde; „hij moest dikwijls voor 't gerecht als medisch deskundige ver schijnen. Ilij gaf nooit ergens last toe dan na voorafgegaan overleg met zijn vriend, professor Bergmann". Deze pa tiënt moest voor 'tgeneesmiddel 5 Mark betalen en nog 2 Mark bovendien voor een inwrijving. Zoo ter loops schreef beklaagde toen ook nog aan de aan bleekzucht lijdende dochter van dezen getuige een „zeker" werkend genees middel voor, waarvoor hij 2 Mark in zijn zak stak. Aan een schijnwerker die aan maag zweren leed, wou beklaagde ook al zijn middel verkoopen, maar deze patiën werd een beetje wantrouwig door de buitengewone resultaten die „mijnheer de dokter hem voorspiegelde; zoodoen de liep hij er niet in en leed geen schade. En nu 't allesgenezend" middel van beklaade? 't Chemisch onderzoek heeft aangetoond, dat 't alleen bestaat uit kunsthonig, met venkel en anijs ge mengd de waarde ervan is 40 Pfennig 't pond, liet middel dat hij voor 't inwrijven gebruikte is een mengsel van bilsen- kruidolic en geest van salmiak; 't on feilbaar middel tegen bleekzucht, een heel gewoon laxeermiddel. De medische expert Dr. Schulz ver zekerde, dat deze „geneesmiddelen" niet in staat waren, de geneeekrachtige werkingen uit te oefenen, die beklaagde zijn patiënten beloofde. Het gerechts hof veroordeelde hem tot een gevan genisstraf van drie maanden. (J/wandblad tegen de Kwakzalverij.) Anderhalf jaar geleden ongeveer ging een zekere meneer Craaijo, een jonge man, van 22 jaar, die werkzaam was op de secretarie te Warsveld bij Zutfen, naar Amerika om zijn geluk in de nieuwe wereld te beproeven. De reden van zijn vertrek, die niet zeer eervol was (volgens de Zutf. Courant) laten we hier buiten beschouwing, en vermel den slechts, dat zijn vader de oude heer Craaijo op de secretarie werkte van Nijmegen. Niet onbelangrijk voor 't goed begrip van 't geen waarop ik da delijk komen zal, is wellicht dat zijn moeder althans eenige van zijn familie leden den naam Kuipers dragen. Ver melden we nu nog, dat de avonturier, om hem zoo maar te noemen, op 't punt staat met een Amerikaansch meisje te trouwen, dan hebben we een stukje levensgeschiedenis meegedeeld, dat his torisch waar is, maar overigens voor het gros van het publiek totaal onbelang rijk is, nog niet zoo belangrijk b. v. als, dat een paard voor Hertog Hendrik met zijn eenen poot in een spijker had ge trapt. En lees nu eens datzelfde verhaal, in den San Francisco Examiner. „Grace de Geus die geëngageerd is (volgt portret). Gelukkig besluit van een roman. Een Washingtonschc schoone gaat trouwen met een zoon van Hollands Eersten Minister en voornaamsten ma gistraat onder Wilbelmina. Everett (Wash.), Juli 13. „Een ongewoon aardige roman zal hier zijn toppunt bereiken binnen eenige dagen door liet huwelijk van een van NVashingtons mooiste meisjes met den zoon van Hollands eerste minister en voornaamsten magistraat. Het jonge meisje is mej. Grace de Geus van 2729 Pine-straat. Zij is de dochter van Con- stabel de Geus. Anton J Craayo-Kuyper is de naam van den jongen man. Hij is de zoon van II L. Craayo-Kuyper, die vooi' zijn leven de plaats inneemt van eersten minister en voornaamsten magistraat van Holland onder koningin Wilhelmina. Het tehuis der Craayo- Kuyperfamilie is te Nijmegen, provincie Gelderland, aan de rivier de Waal. De zoon is drie-en-twintig jaren oud en kwam in de Ycreenigde Staten an- .derhalf jaar geleden om zijn eigen for tuin te bouwen. Hij is een jaar lang in betrekking geweest bij een lood- maatschappij te Everett. Wel opgevoed en van een goede verschijning was hij populair bij beide geslachten en onder zijne vrienden van de Nationale Garde \Nordt hij gemeenzaam de „Graaf" ge noemd. Voordat hij in dit land kwam, behaalde hij een graad aan de Utrechtsche universiteit en werd later de eerste ma gistraat van Zutphen en luitenant bij de 1 lollandsche reserve-garde. „Ik had ruzie met mijn vader en dat was- de reden dat ik naar Amerika ging", zeide hij, sprekend over zijn zaken. „Na eerste magistraat van Zutphen ge worden te zijn, verzocht ik mijn vader mij minister te maken in een der dis tricten. Hij weigerde en ik verliet het huis. Ik had ongelijk, want mijn vader laat zich door niets beïnvloeden dan door een streng plichtsgevoel." Is t niet om uit te schateren, dat in tic 20c eeuw in het meest moderne land dergelijke nonsense en humbug wordt verkocht? Alle Hollandsche bladen nemen dit typisch Amerikaansche sc- satieberichtje over, ieder natuurlijk met zijn eigen opmerkingen daarbij. Slechts ééne courant, de Zutfensche, is zoo verstandig geweest inlichtingen in te winnen, en komt dan ook tot dezelfde slotsom, waartoe ik gekomen ben, dank zij een mijner kennissen, die den ouden heer Craavo meermalen gesproken heeft. Of „vader Abraham" (K.) bizonder met dezen nieuwen zoon ingenomen is, vermeldt de Standaard niet, maar 't is zeer te betwijfelen, zelfs al is het vader schap hoogstens „geestelijk" (DeCraayo's behooren n. 1. tot de a. r. partij.) ISariii volil. Boor Geil. Stilten i6 goedgekeurd liet besluit van den Raad dezer gemeente tot verplaatsing van de openbare lagere school van Zwartebroek naar de buurtschap Terschuur, en is aan betrokken adressanten als beschikking op hun udrest om niet-goedkouring van dat besluit, te kennen gegeven dat cv geen termen bestaan, 0111 aan hun ver zoek te voldoen. Bij gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Baron en Baronesse van Nagell van de Schaffelaar werd Hlaandag aan al hun arbeiders met de vrouwen een diner aangeboden, terwijl 's avonds een prachtig vuurwerk werd afgestoken. Be gemeenterekening over 1903 bedraagt in ontvangst f66621.29 en in uitgaaf f 61224.6!) en sluit dus meteen batig saldo van f 0396.69. Als een staaltje van buitengewone krasheid, kunnen wij nicdedeelcn, dat de bijna 76-jarige heer B. alhier, bij een reisje langs den Rijn, in één middag den Draehcnfels en daarna den op een uur van daal' beginnenden Godesberg te voet bestegen heeft. Van vermoeidheid was hij den ouden heer geen spoor te ont dekken. De welbekende schapenmarkten hebben hier weder een aanvang geno men. Heden waren aangevoerd 979 stuks. l)e handel ging niet vlug hoewel tame lijk hooge prijzen besteed werden. Ha mels golden f 14 a f 16, ooien f 11 A f 13 en lammeren f8 a flO per stuk. Harderwijk. Een deel der leden van de Ned. Herv. Kerk koestert den wensch, dat de Kcrkcraad nogmaals in ernstige overweging moge nemen, Dr. Los van Barnoveld als herder en leeraar te beroepen. Het voornemen bestaat, tot den kerkeraad een desbetreffend verzoek te richten, hetwelk bereids door een 90-tal lidmaten is ondertcekeud. Gelegen heid tot mode-onderteckening bestaat bij den heer II. Karsscn, Kleine Marktstrauat. Leasden. Bij Kon. hesl. van 15 dezer is aan mr. dr. J. A. A. H. dp Beaufort, uithoofde zijner benoeming tot adjunct-commies bij het departement van buitcnlandsche zaken, op zijn verzoek, met ingang van 15 dezer, verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van adjunct-commies bij liet departement van financiën. Xeist. De heer C. Sybrandi, alhier, is te 's-Gravenhagc geslaagd voor liet examen Hoogduitsch L. O. Xij kerk. De heer M. Nuuta, alhier, is te Groningen geslaagd voor het exa men Hoofdacte. I'ieinnrs. Dinsdagmorgen arriveerde hier in twee wagens een bende Zigeuners. Aran den burgemeester verkregen zij ver lof om den nacht in deze gemeente door te brengen. Zij maakten daarvan echter geen gebruik en verwijderden zich in zuidelijk richting, zeer ton genoegen der ingeze tenen, die met zulk een bezoek niet erg gediend zijn. De godsdienstoefening in de Luther- sche kerk zal Zondag geleid worden door ds. C. A. de Meyere, Luthersch predi kant te s Gravenhage. De Ainersfoortsche muziekvereeniging zal morgenmiddag een uitvoering geven in de muziektent aan de Koninginnelaan, waarbij liet volgende programma zal ten gehoore worden gebracht: 1. Dem Tronfolger, marsch, Poreli; 2. Ouverture La Parure, Werkman; 3. La Coquette, valse, Holztzager; 4. Unsere Garde, marsch, Forster; 5. Fan tasie Le Fille du Régiment, Kessels. PAUZE. 6. Haben sie nicht den kleinen Kohn gesehn, sportmarsch, Kessels; 7. Ouver ture Jeanne d'Are, Komzak; 8. New Life, wals, Kenaud; 9 Potpouri popu laire; 10. Finale. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie verzoekt het publiek be leefdelijk om de postzegels op de ter post te verzenden stukken steeds vast te hechten in den rechter bovenhoek van de adreszijde der stukken. Daarmede zal het werk van de stem peling van de postzegels op destukken in het algemeen, maar zeer zeker met de nieuwe clectrische stenipelmachine, aan de postkantoren, waar deze op proef in gebruik genomen zal worden, regel matiger en gemakkelijker kunnen plaats vinden, dan wanneer de postzegels nu hier, dan daar op dc stukken zijn vastgehecht. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat aan een busrechthouder of zijn vertegenwoordi ger alleen worden afgegeven en in de voor een busrechthouder bestemde lockbox alleen worden gelegd de stukken, bestemd voor hemzelf of voor zijn firma, niet die bestemd voor huis- genooten, dienstboden, tijdelijk hij hem inwonenden of voor het personeel zijner firma. Te Amsterdam zijn bij het Middelbaar onderwijs benoemd, tot tijdelijk leeraar in de wis- en werktuigkunde en cosmo- graphie de heer G. C. A. Yalewink en idem in dc Staatswetenschappen de lieer Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn. Bij de godsdienstoefening in de Re- inonstrantsche kerk treedt Zondag 21 Augustus ten 10'/s ure op Professor B D. Eerdmans uit Leiden. De kapt. F. H Boisscvain, van het 9e leg. inf., wordt overgeplaatst bij het 5e reg. inf. te Amersfoort.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2