Binnenland. Allerlei. Uit deJ3mgeving. Stadsnieuws. over. Te Brünn en Nikolsburg leven nog bloedverwanten van hem. Een feit is in elk geval, dat te Brünn een fabrikant woont, die JStössel heet e 1 dat diens familie aanneemt, dat generaal Stössel dezelfde is, die als knaap naar Rusland vertrok en van wien men sedert niets meer hoorde. Aan welke Rus of Japanner zal nu de beurt zijn um zijn buitenlandsche afkomst te zien onthuld? Wij hebben ze bijna allemaal gehad. Kolonel Gaedke geeft in het Berl. Tagebl. een critiek op beide tegenstan ders in den slag bij Tasjikiau. Daarin is hem de Russische artillerie, die hij na den slag van Wafankoe niet al te zeer meer vertrouwde, verbazend meegevallen. De batterijen der Russen waren voortreffelijk opgesteld; zij hadden geen gebruik gemaakt van de door de sappeurs aangelegde stellingen, doch namen uit zichzelf een zeer sterke po sitie in. De batterij op den linkervleugel was zoo goed opgesteld, dat de Japan ners er den geheelen dag niet in slaag den, haar te ontdekken, ofschoon zij met goed gevolg den vijand bleef be schieten. Trouwens, de Japanners slaagden er niet in, een enkele Russische batterij volkomen tot zwijgen te brengon. Hun granaten barsten meestal op ver bazend groote hoogte en zijn daarom vrijwel onschadelijk. Yad. Rusland en Japan. De Russische gezant heeft een bezoek gebracht op het ministerie van buiten landsche zaken te Londen en een lang durige samenspreking met Lansdowne gehouden. De Londen9che avondpers heeft, in navolging \an de ochtendpers, heftige anti-Russische artikelen, deels omdat zij aanneemt dat de Russische kruiser in Kaapsche wateren inderdaad de Smo lensk is, maar bovenal wegens de zaak van de Hipsang (het in den grond geboorde Engelsehe schip) en de uit spraak van het hof voor marine-zaken te Shanghai. De bladen leggen nadruk op de rechtmatige verontwaardiging van de City en de verlamming van het reedersbedrijf, welke een gevolg zijn van het flauwhartige beleid van de re geering tegenover Rusland's tactiek van aanhoudingen op zee. Bijna de geheele pers is het erover eens dat papieren protesten hier niets geven en 1 dat voldoende gebleken is, dat de Engelsehe regeering krachtiger moet aanpakken. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft bericht ont vangen fl«t Kot wai woc-poe (Cliliiöesche ministerie van Buitenlandsche Zaken) den termijn binnen welken de Russische oorlogsschepen te Shangai hersteld moe ten zijn, verlengd heeft tot 28 Augustus 's middags 12 uur. Over de aanvallen op Port-Arthur schrijft Danschenko: 1(3 Juli deden de Japanners een wanhopige poging de stad te nemen. Ze gingen bij duizendtallen den dood te gemoet, zich vooral op twee punten richtende. Zeven aanvallen op den Jupilasu sprongen af als op een rots op de gelederen van de Russische soldaten. Vijf aanvallen op de Groene Bergen werden met zooveel kracht af geslagen, dat de Japanners in wilde vlucht geweren en patroontasschen weg wierpen, en zelfs de schoenen uittrok ken, om spoediger weg te komen. De vijand liet 700 dooden achter. De Ja panners vervingen de troepen, die ge vochten hadden, telkens door nieuwe en voerden hun gewonden mee. (Dat laatste toont aan dat de vlucht toch niet zoo erg paniekmatig was!) 27 Juli deden de Japanners vier nieuwe aanvallen op de Julapipas en zes op de Groene Bergen, en dit op zoo'u vertwijfelde manier dat de ver dedigers geen oogenblik tot rust kwa men. Op 28 en 29 Juli trokken de Russen van de Wolfsbergen terug daar het onmogelijk was deze stelling met een zeer uitgebreid front te behouden. De Ja panners deden geen poging ze te vervolgen Men beweert dat de Japanners 200 zeker waren van de overwinning, dat ze vooraf al een telegram aan den Mikado en de bladen te Tokio, waarin de zegepraal werd gemeld, hadden opgesteld. 20 Juli poogden ze s' nachts de Russen te over rompelen. 60.000 Japanners rukten tegen het 13de regiment op, dat tegenover den 10-maal sterkeren vijand moedig stand hield en hem met de bajonet terug wierp. Nadat nieuwe troepen ge naderd waren, werd nog een aanval gewaagd, waardoor het 13de tot terug trekken werd gebracht. Doch reeds op hetzelfde oogenblik stormde liet 14de regiment nader, en met vereende krach ten werd de vijand weer teruggedreven. Na dat gevecht kropen Japansche gewonden naar de Russen en smeekten ze hen te verbinden. De Japanners moeten op dien dag 10.000 man verlo ren hebben. In het geheel moet het verlies tot op heden 28.000 man zijn. Generaal Eock heeft verklaard, dat als Port-Arthur komt te vallen ook het Japansche leger te gronde zal gaan. Deze generaal is steeds in het gevecht; hij schijnt onvermoeid. Men bericht ook, zegt Danschenko, dat op 24 Juli zes vijandelijke batail- lons op Russische mijnen geraakten. 500 man, steenen en aarde werden hoog in de lucht geslingerd. Eenige oogen- blikken week de nachtelijke duisternis voor een rooden vuurschijn. De Japan ners vluchtten, zooveel geweren achter latende dat gen. Stoessel er nog 24000 laudweerlieden mee kan bewapenen. Danschenko fantaseert vermoedelijk een beetje, wat ook daaruit blijkt, dat hij direct op de 24000 landweerlieden laat volgen: De moreele uitwerking van de mijnen is steeds grooter dan de mate- rieele. Nadat de Russen uit de Wolfs bergen verdreveu waren volgden eenige dagen rust. 8 Aug. hadden de Japanners op de Wolfsbergen 12 zware belege ringsstukken. De uitwerking daarvan was verschrik kelijk. Ze veroorzaakten „groote trech ters" (in de huizen?) doch konden de Russische batterijen niet bereiken. 8 Aug. vielen de Japanners de hoogten van Diaogusehan en Siaogusehan aan en werden teruggeslagen. Zes vijandelijke stukken op de bergkammen werden tot zwijgen gebracht. De Japansche stukken verloren bijna hun geheele bediening. Van tijd tot tijd werd de vijand door het vuur van het Russische fort in ver warring gebracht en moest dan zijn geschut achter de Wolfsbergen brengen, vanwaar de stad direct beschoten kan worden. Een huis en het station werden vernield. Op denzelfdcn dag begon de Japansche infanterie een aanval op de forten en schansen. Ze werden weer teruggeworpen, twee compagnies werden geheel vernietigd. Het bombardement wordt onafgebroken voortgezet. Dagelijks slingert de vijand SÜ0 groote granaten op de stad. De batterijen werken dag en nacht. Een bericht aan de 8 t a 11 d a r d zegt dat Port-Arthur nog een week ge bombardeerd zal worden en dan zal een gelijktijdigen aan\al op deze Rus sische stellingen volgen, onverschillig hoeveel mensehenlevens dat ook kosten moet. I11 Enschedé is ecue vereeniging voo1' den Handeldrijvenden Middenstand op gericht. Onze lezers hebben kennis genomen van een ingezonden stuk van een „aan deelhouder" van H. IJ. S. M. die op kwam tegen het boycotplan; hieronder volge een bestrijding van een Alkmaar- der Middenstander in de Telegraaf. (We verwijzen ook naar: „Verkeerde Coöperatie elders in ons blad.) l>e IIIJ. S. 31. geboycot. Met genoegen las ik het ingezonden stukje van „Aandeelhouder II. IJ. S. M.". Met genoegen, omdat uit de door Z. Ed. voorgestelde représaille blijkt, dat de door deAlmeloosclie Winkeliers-Verceni- ging beraamde boycot doel kan treffen. Terwijl „Aandeelhouder' den midden standers hun domperigheid verwijt, geeft hij zelf blijk van groote kortzich tigheid. Hij begrijpt wél dat de positie verbetering der H. IJ. S.-beambten door coöperatie verkregen, de salaris-rekening der maatschappij ten goede komt; hij begrijpt echter niet, dat dit voordeeltje, verkregen ten koste van duizenden barer klanten, door de winkeliers niet zoo gril aan de H. IJ. S. M. zal worden afge staan. Evenmin schijnt hij te begrijpen, dat de salarisverhooging der beambten, op deze wijze ontweken, niet in ver- houdingzal staan tot de schade de H. IJ. S. M. toegebracht door onzen gemeen- schappelijken boycot. Hat hij tracht op zijn manier een knup pel te werpen en verdeeldheid te zaaien tusschen de kortelings aangesloten mid denstanders, is een bewijs voor zijn naï veteit' Wij, middenstanders, zijn dom genoeg om te meenen, dat steunpilaren der coöperatie als „Aandeelhouder" onzen boycot niet afwachten, om ons hun klandizie te ontiicmon.. Deze „Aandeel houder-winkelier doet (met hoevelen van zijn collega's?) zijn zeep, zout en siga ren, natuurlijk al lang op Hij een coö peratieve vereeniging en kunnen wij aan de klandizie van die heeren niet veel ver liezen. Daarom middenstanders, lachen wij om deze bedreiging! Sluit u aan en blijft aangesloten en tooneu wij, dat er ook met ons, hoewel wij noch kapitalisten, noch arbeider» zijn, rekening dient ge houden te worden! Met mijn beleefde dank aan u, geachte Redactie, Hoogachtend. EEN ALKMAARSCH MIDDENSTANDER. Uit „Vooruit", een liberaal weekblad voor Overllakkoe en Goedereedc, nemen we het volgende artikeltje over: Verkeerde Coöperatie. Voor eenige maanden hebben wij een artikel gewijd aan liet plan der Hol- landsche Spoorwegmaatschappij om voor haar ambtenaren een coöperatieve ver- bruiksverceniging te stichten onder be heer dor Maatschappij. Wij hebben die coöperatie afgekeurd, omdat zij niet be rust op liet ware beginsel. Terwijl toch coöperatie de onafhankelijkheid barer leden moet versterken, boeten de amb tenaren der II. IJ. S. M. er hun zelf standigheid gedeeltelijk bij in. Die co öperatie is niets anders dan een middel voor een machtige maatschappij om haar ambtenaren meer onder zicli te hebben en.... 0111 lounsverhooging te ontgaan, 't Is ecu instelling, waarbij de belang hebbenden mogen toekijken, het bestuur (dat is in Hoofdzaak de 11. IJ. S. M.) deelt de lakens uit. Met coöperatie heeft dit ding dan ook alleen den naam ge meen. Er is meer onbillijks. Coöperatie doet, dat is licht te begrijpen, particuliere handelaars schade. Daarom achten wij haar alleen geoorloofd voor diegenen, wien te zware levensstrijd er door ver licht wordt. Maar ook dan nog, is't niet meer dan billijk, dat tenminste voor allen de voorwaarden van mededinging gelijk zijn. Wat doet nu echter de II. IJ. S. M.? Zij verleent aan hare coöperatie vrij vervoer van de goederen, die zij betrekt. Reeds daardoor krijgt zij een grooton voorsprong op de particuliere mede dingers. 't Is alweer een noodlottig ge volg der particuliere exploitatie van de spoorwegen, waardoor een particuliere maatschappij gunsten kan verlecnen aan een kleine groep op verkeerswegen, die een algemeen belang zijn. 't Is geen wonder, dat de vercenigin- gen uit den Middenstand zich krachtig verzetten tegen de plannen der H. IJ. S. M. Of 't hun iets zal baten, valt te betwijfelen lntusschen moet 't voor den handcldrijvcnden stand al zeer onplei- zierig zijn, wanneer ze thans in 't or gaan der spoorvvegvereeniging (dat zijn de mannen, die in de stakingsdagen o, zoo geroemd werden, omdat zij toen al de spoorwegdirectie vleiden en pluim strijkten), in 't orgaan dus van die orde lievende mannen lezen: „En gij, amb tenaren, die oen „stand" hebt op te hou den, gij, die alzoo uw boodschappen netjes aan huis bezorgd krijgt, hebt gij wel eens eens bedacht, hoe uw vrouwen, die er zelf niet op uit kunnen gaan, worden bedrogen en nog vaak opgelicht bov endien, in den vorm van minder ge wicht en hoogeren prijs?" „Ge zijt in de meeste gevallen weer loos overgeleverd aan de winke liers." Welnu, lezer, dat zijn toch wel zware beschuldigingen tegen den Middenstand en ze worden nog wel uitgesproken door een „Bond van Orde". Zie in zulke taal moeten nu de „Mannen van Orde" de hun oj gedrongen coöperatie verdedigen. Niet veel woorden onzer taal worden zoo vaak gebruikt, als sDinmige vormen van het werkwoord vinden. „Hoe vin- je(-ne)m," vragen de jonge dames el kaar als ze een heer gepasseerd hebben. „O. ik vind....", klinkt 't van alle kan ten, en allen gaan aan lt vinden. Na tuurlijk is dit mutatis mutandis ook op hoeren, ja op alle menschentoepasselijk, en onze oogen kunnen niets nieuws of vreemds zien, of er wordt dadelijk „ge vonden". Al dat goed of slecht vinden brengt ons echter weinig voordeel aan, en wc moeten den rijksveldwachter Reinders te Halfweg benijden, die ge heel onverwachts zoo'n goede vondst deed, doordat hij een pak goed vond, dat de eigenaar goed gevonden had aan den vinder ten geschenke te geven. Toen hij nl. Maandag bij de Zwetbrug het spoor van een otter volgde^ dat naar een poel leidde, vond hij tusschen de takken van een boom een gevulde wit linnen-kussensloop. Bij opening ble||Fcïè sloop te bevatten een volledige hoeren- garderobe nl. een sporthemd, een hemd, een onderbroek, kousen, een pet en een broek; deze laatste, van lichtpilow,leek die van een verpleegde, uit een rijks werk inrichting. Het goed heeft er nog niet lang gelegen, want een dag of tien geleden kampeerden bij' de plaats, waar het pak gevonden werd, een troep zi geuners, die het ongetwijfeld niet zou den hebben laten liggen. Het merkwaardige was, dat op de kus sensloop een briefje gespeld was met de woorden: „Wusch liet uit en hou het dan maar gerust.'u „Niet iedereen is echter even happig op cadeaux; dit bleek nog onlangs, toen een Vlaamsche pastoor van een collega over de- Fransche grens een briefje kreeg, hem meldend, dat hij een tapijt ten ge schenke zou ontvangen. Kort daarop kwam ecjiofficieel bericht hem melden, dat het tapijt te zijner beschikking lag in het donauenkantoor, en dat hij het mocht laten halen mits tegen betaling van 500 francs boete. Men begrijpt, dat de geestelijke niet dadelijk toehapte en behoorlijk tegensputterde. Maar reglement is reglement; de ver zender had het tapijt slechts voor een waarde van 100 franc opgegeven, maai de douanen hadden het 500 fr. waarde geschat en de boete moest dus door den geadresseerde worden betaald. De pastoor, nooit liet voorwerp gezien hebbend en liet dus niet kunnendeschat- ten, vermoedde dat de tolbeambten de waarde overdreven; hij schreef en liep \an bureel, tot bureel, zelfs naar het ministerie om te verkrijgrn dat voor een verkeerde opgaaf toch zulke zware boete niet zou worden toegepast. Hij bracht liet zoo ver, dat men een schatting beval. En weet men wat de uitslag was? De taxateurs ontdekten dat het ge schenk een merkwaardig en wonderschoon oud Aalstersch tapijtwerk was, van mins- 20.000 francs waarde. Onnoodig te zeggen dat de pastoor niet meer pruttelde en zich haastte de geëischte 500 fr. te betalen. Maar nil is 't het tolbestuur dat de lip laat hangen, omdat het zijn dwa ling niet kon herstellen. De douanen waren al even ongeluk kig als een paar jonge Bretagners, die al sedert lang van begeerte brandden om Parijs te zien, maar nog steedfÉpcn voldoende geld bezaten voor zoo'ndurc reis. Daarom verzonnen zij een list. Togen den avond slopen zij in een wag gon eerste en tweede klasse van den trein die 's nachts naar Parijs zou ver trekken en verborgen zich op het water closet. Even later stelde de trein zich in beweging en in den beginne ging alles goed. Nu en dan rammelde wel eens een passagier aan de deur van liet ca binetje, maar trok zich bescheiden terug als hij bemerkte dat deze gesloten was. Ten slotte echter begonnen de passa giers te morren over het voortdurend bezet zijn van een compartiment^ dat bij eenigszins langdurige reizen bepaald onmisbaar zijn kan. De conducteur werd er bij geroepen, maar onze jonge Bre- tagners wachtten zich wel de deur te openen en daar men bij nacht geen slotenmaker krijgen kon, berustten con ducteur en passagiers in het geval tot dat zij te Parijs kwamen. Daarwerd het \V. C. door een slotenmaker geopend en men vond de twee plezierreizigers, die lang niet voor hun plezier uit waren, want zij werden in een lokaal van het station opgesloten en meteen volgenden trein teruggezonden. Zij waren te Parijs geweest zonder Parijs gezien te hebben. 1 Sa a 1*11. Dinsdag a.s. zal de Koning in-Moeder van Soestdijk naar 't Loo vertrekken. Ketst. De volgende week zal alhier in het huwelijksbootje stappen een we duwnaar van 03 Jaar met eene Jongedocli- ter van 25 Jaar. Uus.suiii. Door den gemeente is o. m. besloten tot het voeren van een rechtsgeding met de H. IJ. S. M., om trent onteigening ten behoeve van de uitbreiding van het station Naaiden Bussum. Naar aanleiding van een ver zoek der Ilollandsche Electriciteit-Maat- schappij om concessie voor den aanleg eener geleiding, wordt, op voorstel van B. en \V. besloten, genoemde maatschap pij uit te noodigen een volledig plan in te dienen, waarna de onderhandelingen zullen geopend worden. UcniiiMgcving. Do Burgomoebtoi' en Wediouüers van Amersfoort, Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 18,M (Staatsblad no. 85), Doen te weten, dat de Begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor liet jaar 1905, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 24. Augustus 1904, Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 30 Augustus 1004, 's namiddags ten 1l! 1 ure. Punteu van behandeling: 1. Rekening der gemeente over 1903, met ontwerp-besluit tot voorloopige vast stelling en rekeningen van het Burger lijk Armbestuur, Burgerweeshuis, Schut terij en Kamer van Koophandel, met rapport der commissie tot het nazien daarvan. 2. Voorstel met ontwerp-besluit tot liet beschikken over een deel van het batig saldo der gemeenterekening over 1903 en tot wijziging der gemcente- begrooting voor 1904. 3. Voorstel in zake de verdcelingvan het kiesdistrict Amersfoort in stemdis- tricten. 4. Voorstel met ontwerp besluit tot regeling der jaarwedden van personeel der Burgeravondschool. 5. Voorstel tot reorganisatie dervec- on vleeschkeuring met afdeelingsvcrsla- gen, antwoord en nota van wijzigingen. 0. Voorstel met ontwerp-verordeningen betreffende lediging van privaatputten en heffing en invordering van rechten we gens diensten van de gemeentereiniging. 7. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon lccraar ingeschie- denis aan het gymnasium (aanbevolen J. J. Vermeulen). 8. Aroorstel tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in natuur lijke historie aan het gymnasium (aan bevolen dr. II. E. Nierstrasz). 9. Voorstel tot benoeming van een vast leeraar in nat. historie aan deHoo- gere Burgci school (aanbevolen dr. Th. Weevers). 10. Voorstel tot benoeming van een leeraar in de natuurkunde aan de in richtingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. 11. Samenstelling van het stembu reau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het 3e kiesdistrict (vacature Croockewit). 12 Voorstel tot Vaststelling van jaar wedden van onderwijzend personeel L.O. Mej. M. E. van Gelder, alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor de acte Fransch L. O. Op zijn verzoek is den heer A. Zon den an, alhier, opzichter van weg en werken bij de II. IJ. S. M., eervol ont slag als zoodanig verleend. Onze vroegere stadgenoot Dr. P. Groe- ncboom Jr. thans te Utrecht, koms als no. 2 voor op de aanbeveling voor Rector aan iiet stedelijk gymnasium te Kampen. De Stct. (No. 199) bevat de wijziging in de statuten der vereeniging „De Eem- bode' R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort. Tot juryleden bij het concours Hip- pique te 's Gravenliage zijn o. u. be noemd de heeren majoor Motelerkamp en kapitein Jhr. Rutgers van Rozenburg Bij Kon. besluit is benoemd tot 2e luitenant bij het korps gevormd uit de afd. 's Gravenhage der Nedcrl. Weer- baarheidsvereeniging J. H. A. Modder man, reserve-luitenant bij het 5e regi ment infanterie. De le luitenants der infanterie_ G. B. Noothoven van Goor en A. A. den Hoed worden 2 September gedetacheerd bij de veldartillerie alhier. De heer N. J. A\ e e 1 d e n b u r g, hoog leeraar in de Wijsbegeerte aan het oud- katholieke semenarie alhier is te Rot terdam op 65-jarigen leeftijd overleden. Naar men ons mededeelt zal de Amersfoort8che Muziekvereeniging, Don derdagavond 1 September een concert geven op het stationsplein alhier terwijl, er tevens vuurwerk zal worden afgestoken. De verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad (Kiesdistrict III, vacature Croockewit/ zal plaats hebben Dinsdag 20 September, 1904, de stemming op 27 September en eventuccle herstemming 4 October a.s. De minister van oorlog heeft met betrekking tot de groote manoeuvres in 1904 bepaald dat worden bestemd tot commandant van de 1ste brigade: de kolonel W. A. T. de Meester, comman dant van het 5e reg. infanterie, van en met 0 Sept. tot aan de beëindiging van de oefening op 8 Sept. en van de be ëindiging van de oefening op 9 Sept. af tot aan die van de oefening op 10 Sept., en de kolonel F. N. Thiange van den gcncralen staf, van de beëindiging van de oefening op 8 Sept. af tot aan die van de oefening op 9 Sept. en van de beëindiging van de oefening op 10 Sept. af tot aan die van de oefening op 12 Sept. In verband hiermede zal laatstge noemde hoofdofficier op de even vermelde dagen in zijne functie van scheidsrechter worden vervangen door _den luitenant-

De Eemlander | 1904 | | pagina 2