Binnenland. Allerlei. JJit de Omgeving^ woon port tot 10 centimes of een ander bedrag te verlagen. De Daily Chronicle geeft een grap pig verhaal van de wijze, waarop de oorlogscorrespondenten het zich gedu rende het lange oponthoud te Feng- kwangtsjeng gemakkelijk maakten. De tenten werden door houten huizen ver vangen en een soort van gemeente werd gesticht. Men had een burgemeester aan gesteld en een gemeenteraad voor een jaar benoemd. Eenige correspondenten legden zich op den handel toe en maak ten als ondernemers goede zaken. An deren traden als geldschieters op, of be gonnen een handel in vogels, totdat het signaal van den opmarsch deze idylle verstoorde. Te Kassa, in Hongarije, is een meeting van dienstboden gehouden, waarop meer dan 300 harer aanwezig waren. Zij hebben besluiten genomen, die per aangeteekenden brief aan al de fa milies der stad zullen worden meege deeld. De keukenmeid van een advo caat, mej. Marie Kesserves, presideerde met een welsprekendheid, die de heelc vergadering tranen ontlokte. De geno men beslissingen komen op het vol gende neder: Alle dienstmeisjes vanKassa moeten eiken dag vrij zijn van 8 uren des avonds en zullen thuis kómen wan neer zij willen. De minnen zullen haar eigen kinderen mogen bij zich houden in de huizen waar zij geplaatst zijn. Be zoeken van mannelijke bloedverwanten en van dorpsgenoo en zullen elk urn- van den dag mogen worden ontvangen. De meisjes zullen met de meesters aan tafel zitten en het minimumloon zal vastgesteld worden door het bureel van de vereeniging van dienstboden. Bij een echtscheidingsproces, door een gemeente-beambte te Weenen aan hangig gemaakt en met de scheiding, op zijn verzoek geëindigd verklaarde de man dat hij zijn huwelijk wilde zien ontbinden, omdat een Gemeenteraadslid hem verzekerd had dat hij geen pro motie kon maken wijl zijn vrouw.... een jodin was! Jacques Lebaudy, Keizer van de Saharah, moet sedert een paar dagen te "Versailles zijn en zich in een hotel on der den naam van „hertog de Rascy" schuilhouden. Hij keert echter spoedig te Brussel terug, waar hij een hotel ge kocht heeft, aan den Chaussée de Char leroi, dat hij als paleis zal doen inrichten. Op een groot zwemconcours bij New-York tusschen de Brooklynbrug en Coney Island, afstand '20 kilometer, is de eerste prijs behaald door Charles Siegfried, die slechts één been heeft. Hij legde het trajekt af in 5 u. 45 min. Na hem kwamen 2 jonge dames (2 beenige) tweede en derde aan en achter haar wel een 30-tal konkurrenten van het sterkere geslacht. In een straat van zuidelijk Londen had dezer dagen een gasontploffing plaats. Van het voetpad werden eenige steenen weggeslingerd en bij het puin vond men een 25 doode ratten. Ook zag men ver scheiden ratten, enkele door de ont ploffing gewond, eeu goed heenkomen zoeken. Het bleek nu, dat er tusschen de pijpen onder den grond een groote verzamelplaats van ratten was, en men vond daar ook overblijfselen van vuur- houtjes. De ratten hadden die naar hun nest gesleept en daar was er blijkbaar, door wrijving of hoe dan ook, een ontvlamd. De perste wedstrijd voor bestuur bare luchtballons van San Louis naar Washington zal wel op een volmaakt fiasco uitloopcn. De eene deelnemer, C'arl Meijers, heeft den strijd moeten opgeven, omdat hij zijn ballon niet meer kon besturen, terwijl hij zelf gevaar liep bij het neerdalen zijn ribben te breken. De andere konkurrent, Tomliuson, kwam zoo slecht vooruit dat hij volgens de laatste berichten nauwelijks 1 gedeelte van den afstand had afgelegd en ten slotte nog een verkeerde richting had genomen, zoodat hij zeer waarschijnlijk de bepalingen van dezen wedstrijd niet zal kunnen nakomen. In tegenwoordigheid der Koningin en der offciëele wereld is 17 Augustus te Andel de gedenknaald onthuld ter ge legenheid van de formeele opening van den nieuwen Maasmond en van schei ding van Maas en Waal. Nauwelijks iemand in Nederiand, die dit niet weet. En toch is 't niet waar! In de Nederl. komt nu zekere S. te Poederoijen, teneinde een veigisscng in onze „aard rijkskundige leerboeken en boekjes" te voorkomen! vertellen dat die gedenk naald niet te vinden is in N. - Brabant en niet te Andel, maar in Gelderland op het gebied van Poederoijen. We wil len 't gaarne aannemen, zegt de Arh. Ct. terecht, maar waarom komt S. daar mee aan, nadat het geheele officiëele Nederland, onze Koningin aan 't hoofd, eerst is om den tuin geleid? Zag Poe deroijen misschien tegen de drukte op en hebben zijn bewoners daarom gecorn- plotteert 0111 te zwijgen? De verdediging van het fort „Durger dam" bestond tot heden uit drie kanon nen van zeer groot kaliber (24 bij 35 c.M.), die sedert een tiental jaren niet beproefd zijn omdat de grondslagen niet tegen den schok bestand zijn. Daar om zijn ze thans van hun plaats ver wijderd, om te Nienwediep weer te wor den opgesteld* De Nieuwe Gorinchemsche Courant meldt: Van veelal goedingelichte zijde vernemen we, dat binnenkort de mi nister van Financiën Harte van Teckc- lenburg zal aftreden en vervangen zal worden door den minister van Water staat, Handel en Nijverheid De Marez Oyens, terwijl dan de heer li. P. J. Tutein Nolthenius als hoofd van dit laatste departement zal worden benoemd. De eendenjacht schijnt in Gorcum geopend te zijn. Wij stadbewoners zijn aan heel veel dingen, zeer vreemde zelfs gewend op het gebied van „huisbezoek". Aan uw deur konit elk oogenblik een of ander u lastig vallen. De koopman in alles, de colporteur, de bedelaar-in eiken-vorm. Men brengt u van alles thuis, gratis, tegen wil en dank. Men haalt „morgen" rapport en gij krijgt gratis een zuur gezicht, een nijdig gebrom, soms een scheldwoord al naar het tem perament van den bezoeker. Totde minst lastige bezoekers behoort de straat muzikant en ook de orgelman maakt het niet te bont. Op dit gebied wacht ons echter „een nieuw genot". Wij zagen in de Cominelinstraat gisterenmiddag een vrouw, die onder den arm een.... pho- nograaf droeg, huis aan huis aanbellen. Als de deur openging werd de hoorn van het instrument naar binnen gesto ken en de be wonei's hoorden een frag ment van een opera, een jolige voor dracht, een orchest of wat dan ook. De vrouw had succes en zal ook wel navolging vinden meldt het N. v. N Men schrijft aan dc Bode: Ik ben te Zwolle geëksamineerd voor de hoofdakte, en helaas niet geslaagd. Dc eksaminator voor Taal en Letter kunde, vroeg me 0. a: E. Wat hebt u gelezen van Dr. Kuyper? Antwoord: Niets. E. Noem eens een belangrijk werk van Dr. Kuyper? Antwoord: Ik ken er geen. E. Dat spijt 111e, maar dan raad ik u aan te lezen.... (titel is mij niet in het geheugen gebleven). E. Wat hebt ge gelezen van Heijermans? Ik noemde een paar werken. E. Hebt u „Kamertjeszonde niet ge lezen? Antwoord: Neen. E. Dan moet u het ook niet lezen. (Ik vernam na afloop, dat de eksa minator was een kristelik schoolhoofd!) De agitatie tegen de If. I.I. S. 91. Het bestuur van de anti-sociaal-democra- tische vereeniging van Nederlandsche spoorwegpersoneel „Rechten Plicht" te '8-Gravenhage heeft besloten, in de ledenvergadering op Maandag 29 Augus tus de volgende motie voor te stellen: Dc vergadering enz., kennis genomen hebbende van de vinnige agitatie die op touw wordt ge zet, vooral in Twente, tegen het goed recht der arbeidersverenigingen om zich op coöperatieven grondslag te or- ganiseeren, en in het bijzonder tegen de coöperatieve vereeniging „Yoor allen der H. IJ. S. M.", in verband met den welwillenden steuu, door de directie van dat personeel aan die coöperatieve vereeniging betoont; constateert, dat deze vereeniging is opgericht uit den boezem van het per soneel, dat de bestuursleden uit en door de leden worden gekozen, dat slechts alleen personeel der II. IJ. S. M. lid der vereeniging kan worden en dat de statuten volgens alle wettelijke regelen zijn goedgekeurd; overwegende, dat de verbruiksinstel- leug van die coöperatieve vereeniging slechts een klein onderdeel vormt van de vele andere nuttige instellingen, welke de zedelijke belangen en de stoffelijke welvaart van de leden onge twijfeld zullen verhoogen; voorts nog overwegende, dat de door de directie der H. IJ. S. M. algemeen niets anders i9 dan dezelfde steun, dien elke vereeniging onder haar personc 1 en ieder der onder oorigen voor zich zelf reeds lang mocht genieten; hoopt dus, dat die aangevangen strijd tus- sche patroons-en winkeliers-v ereenig-ngen anderzijds, spoedig op vredelievende wijze zal worden beslist; stelt echter bij voortzeting van dien heilloozen kamp, aan alle vredelievende organisaties en particuliere personen vóór, om aan leden van die strijdlustige handelsvereenigingen, welke zich ver klaren tegen coöperatie in het algemeen en tegen „Yoor allen der H. IJ. S. M." in het bijzonder, alle klandizie te ont zeggen; noodigt de arbeiders van alle groote Nederlandsche maatschappijen uit, zich onderling coöperatief te vercenigen; en besluit alle eerlijke pogingen nr het werk te zullen stellen, waardoor de co öperatie onder het gansche spoorweg personeel in geheel Nederland zal wor den bevorderd en zal alle wettige mid delen aanwenden, waardoor moties van gelijke strekking door alle zusterver- ecnigingen worden aangenomen. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot vereenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs heeft zich namens die Yereeniging tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek, zijn invloed te willen aanwen den teneinde het daarheen te leiden: a. dat voor alle rijks hoogere burger scholen geldend worde de regel, dat een candidaat tot de eerste klasse wTordt toe gelaten, die eene verklaring kan over leggen van het hoofd der school, dat hij (zij) het uitgebreid lager onderwijs met vrucht gevolgd heeft; b. dat aan de gesubsidieerde gemeen telijke of bijzondere inrichtingen van middelbaar onderwijs de verplichting worde opgelegd denzelfden bovenge- noeinden regel op candidaten voor de eerste klasse toe te passen; c. dat de toelating tot alle gymnasia op dezelfde wijze geregeld worde: d. dat het leerplan van de hoogste klas se der scholen voor uitgebreid lager onderwijs en van de laagste klasse der middelbare school en van het gymnasium herzien worde door eene gemengde commissie van deskundigen uit het uit gebreid lager het middelbaar en het gym nasiaal onderwijs. Aan burgemeester en wethouders van verschillende gemeenten heeft het ge noemde hoofdbestuur het verzoek ge richt, dat zij hun invloed mogen aan wenden, ten einde het daarheen te lei den: a. dat voor de middelbare school, het gymnasium, en de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs geldend worde de regel, dat een candidaat tot de eerste klasse wordt toegelaten, die eene verklaring kan overleggen van het hoofd der school, dat hij (zij) het uit gebreid lager onderwijs met vrucht ge volgd heeft; b. dat het leerplan van de laagsceklasse der scholen voor uitgebreid lager onder wijs en van dc laagste klasse der middelbare school en het gymnasium herzien worde door eene gemengde commiVsie van deskundigen uit het uit gebreid lager, het middelbaar en het gymnasiaal onderwijs. Niet tevreden met Kuyper's sub sidiewet is de Christendemokraat, die herinnert aan het gewijzigd Unie rapport, waarvan de konklusies luidden: 1. Op de lagere school worde, zoo mogelijk door dc Commissiën, die voor het beheer der scholen zijn of worden aangesteld, van hen die niet tot de onver- mogenden behooren een proportioneel schoolgeld geheven, naar bij de wet vast te stellen regelen. 2. De gemeenten worden niet langer belast met de bekostiging van de lagere school. 3. Door het Rijk worde ten behoeve van dc lagere scholen aan de school commissiën een vaste bijdrage uitgekeerd, te berekenen naar regelen bij de wet vast te stellen, naar zoodanigen maatstaf, dat de kosten van een gewone, eenvou dig ingerichte lagere school, voor zoover deze niet uit de schoolgelden te vinden zijn, worden gedekt, en rekening gehou den wordt met uitbreiding van leerstof en vermeerdering van het onderwijzend personeel. 4. De uitkeering van die bijdrage worde, evenals thans, verbonden aan voorwaarden, die de inrichting van het onderwijs vrijlaten en alleen strekken om de besteding der rijks gelden voor het beoogde doel te verzekeren. 5. Yoor zoover dc ingezetenen niet zelve in hun onderwijs voorzien, treden in hun plaats de gemeentebesturen op, met dien verstande echter dat zij op tijd 011 wijze, bij de wet te regelen, het beheer der scholen overdragen aan plaat selijke Schoolcommissiën, te benoemen door de ouders der schoolgaande kinderen. UIT DE PERS. Hoe men in Roomsch Katholieke kringen denkt over de voorvaderen onzer Koningin is bekend. Ten opzichte van de wraardoering der daden van de Oranjevorsten uit de 16e en 17e eeuw huldigen zij denkbeelden die nog al afwijken van die van het niet-katho- lieke deel van het Nederlandsche volk. Dit blijkt weer zeer duidelijk uit een ar tikel voorkomende in het roomsch-ka- tholieke blad de Nieuwe Leihehc Cou rant. Op den avond vóór den 31 Augus tus schreef nl. het Lcidsche Dagblad een feestartikel waarin 0. a. deze woor den voorkwamen: „We maken ons niet los van historie en traditie. Aan den vooravond van den feestdag op 31 Aug, leeft in veler herinnering weder op de onde lands- historie en met de geschiedenis des lands de levensgeschiedenis van een Willem van Oranje, een Prins Maurits, een Frederik Hendrik, een stadhouder- koning Willem III, om alleen deze na men te noemen." De Nieuwe Leidsche Courant toont zich met deze uiting alles behalve in genomen en schrijft: „Dat bovenaangehaalde schrijver de heldendaden der voorvaderen onzer ko ningin wil bezingen, toponder hare voorvaderen waren helden, wij willen de eersten ziju, om dit te onderschrijven. „Maar dm noem ik het een groote onhandigheid van den schrijver on) ter verhooging van die glorie Willem van Oranje den Vader des Vaderlands te noemen. Maken we ons niet los van historie en traditie, dan is er geen groo- ter historische leugen denkbaar. „Een vader verkoopt zijn kinderen niet, hoe dan ook. Een vader, van het vaderland verkoopt zijn vaderland niet, en nog wel onder voorwaarden tot eigen voordeel. Wat in de 16e eeuw gebeurd is, dat baat of schaadt hen niet, die in de 20c eeuw leven. „Er gaat niets af van de glorie, roem, eer die onze koningin bezit, niets af van den eerbied, onderwerping en gehoor zaamheid, die wij onze geliefde vorstin verschuldigd zijn, al noemen wij Willem van Oranje geen vader des vaderlands, al hoeten wij Lodewijk van Nassau een oproerling (zijn inval in Groningen) enz. „De schrijver, die zich niet van de historie losmaakt, kent zeker ook wel de levensgeschiedenis van Maurits en sommigen zijner halfbroeders en ooms, „En al is liet heden de dag niet, 0111 dit te releveeren, wijl we heden liever louter van de feeststemming hadden genoten, nu men op den vooravond van dit nationale feest de waarheid zoo brutaal in het aangezicht slaat, was het ons een gebiedende plicht niet te zwijgen." Hot moet, dunkt ons, alles behalve aangenaam zijn voor Dr. Kuyper en zijn partijgenooten, dat zijn coalitievrien den op die wijze in couranten schrijven over ons "Vorstenhuis. Meerm len is toch van „christelijke" zijde beweerd en zelfs in verkiezings tijden is er zeer druk mee gecolporteerd dat alleen dc „christelijke" partijen op rechte eerbied en liefde hadden voor het Oranjehuis, en dat datdepartijen waren die de hoogheid en het gezag voor ons Vorstenhuis konden hooghouden. E11 al zegt de schrijver dat er niets afgaat „van den eerbied, onderwerping en ge hoorzaamheid die wij aan onze geliefde vorstin verschuldigd zijn", tusschen de regels kan men toch lezen dat de loop der historie aan die zijde in niet gerin ge mate betreurd wordt. „Heeft het een kat naai' zijn zin, Dan neemt zijn gespin Terstond een begin; Maar gaat men hem plagen, Dan zal hij juist niet bijzonder klagen, Ja, er zich veeltijds kal 1110 rul Cl'gedragen Alleen zijn rug Wordt dan zoo rond als een ronde brug,' zoo zong indertijd de School meester in zijn berijmde psychologie van de kat, maar hij had er gerust aan toe kunnen voegen: En zoo vlug Als een mug liegt hij zijn belager aan, niet in den rug Maar vlak in de facie Als een soldaat met veel courazic." Dit bleek althans deze woekin Utrecht, toen daar, ten huize van een juffrouw eeu vergadering van dames plaats had, die 11a de dagelijksche zorgen des le vens van zich afgeschud te hebben, te zamen waren gekomen, om hare ver dere belangen te bespreken. Na zich aan eenige kopjes thee gelaafd te heb ben, mocht men nog wel iets zoets, dat het gehemelte streelde, waarom de vrouw deslniizeseen der dames vroeg nog een klei ne verenaperiugtc willen halen. De juffrouw had ook eene poes, welke de geluk kige moeder was van eenige jongen waarvan achtereenvolgens reeds eenige weggegeven waren, waarom de poes haar overgebleven kroost met de meest moederlijke zorg bewaakte. Ziende, dat een haar onbekend persoon in hare ver trekken doorgedrongen was en vree- zende, dat haar nu weder een harer jongen ontnomen zoude worden, viel zij zonder dralen de juffrouw aan en beet en krabde haar in lippen en wangen, zoo dat de juffrouw overhaast de vluchtmoest nemen, de flesch met het zoete vacht verbrijzeld achterlatende. Het was toen een algemeen ,sauve qui peut", en men had het huis in minder dan geen tijd ontruimd, het terrein geheel aan de kleine verdedigster overlatende. Een en ander veroorzaakte natuurlijk een grooten op loop vaor het huis, totdat twee perso nen van de mannelijke sekse zich aan boden, om het genomen terrein weder te heroveren, waarin zij na eenige moeite slaagden, en de kleine vijandin, die haar terrein niet minder hardnekkig verdedigde dan de Russen Rort-Artlnir, voor de overmacht deden bezwijken. Het arme dier werd voor haar moe derliefde door de twee mannen, die haar voor razend hielden, beloond met verdrinking in de oude gracht, wat wel licht nu niet noodig geweest was. Doch de heldendood van het poesje voor hare kinderen verdient een onderscheiding, die wij bij deze geven. Ook een onderscheiding, maar een andere, geen eervolle, komt toe aan een boerenknecht in Hollands Noorderkwar tier, die het bewijs heeft geleverd, dat ons volk, althans de plattelandsbevolking zijn van ouds bekende nuchterheid en „gemoedelijkheid" nog niet heeft| ver loren. De knecht vroeg nl. een gulden per week opslag, een lam gratis in de wei, en het recht om zoo nu en dan met paard en kar van den boer uitrijden te gaan. Met een quasi-onnoozel gezicht vroeg de boer toen, of hij dan soms ook het gerij voor den knecht moest in spannen, waarop deze doodleuk ant woordde asjeblieft, .baes". Itaarn. De heer W. van Oostrom, die bijna 35 jaar lang zitting had in den Gemeenteraad, heeft wegens gezond heidsredenen zijn mandaat neergelegd. BariieveDl. Woensdag is door de geërfden in de maalschap van (Kootwijk een belangrijk besluit genomen, dat ongetwijfeld van grooten invloed op de verdeeliug der maalschap zal zijn. Op voorstel van liet bestuur is namelijk met algemeene stemmen besloten om een stuk zandduinen nabij Kootwijk, ter groote van bijna 150 H.A., welke gron den zich niet voor een algemeene ver deeling leenen, publiek te laten verkoopen. Is men nu eenmaal met de opmeting en het in kaartbrengen der gronden, waarmede men reeds jaren bezig is, en welk werk nu flink begint op te schieten, gereed gekomen, dan kan de door bijna alle geërfden zoo zeer begeerde verdee ling tegemoet gezien worden. Nijkcrk. Het zal 15 September a.s. vijf en twintig jaar geleden zijn dat de heer H. H. Kievits, hoofd der school met uitgebreid leerplan, hier zijn funtie aan vaardde. Tot 1 September 1894 was de school eene gesubsidieerd bijzondere, na dien datum eene gemeentelijke. Eerst na die verandering werd de school ook voor meisjes toegankelijk gesteld. Tal van jongelui hebben met succes de school van den heer Kievits bezocht en vervullen nu in ons land als daar buiten eervolle betrekkingen en nog altijd is de heer K. met vrucht werkzaam. De datum van 15 September zal voor den lieer KieTils zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Mi«r«lerwljk. Dinsdagmiddag werd bij de politie alhier bekend, dat een vijftal wagens met Zigeunei'9 naar onze gemeente op weg waren. De C. van P. verzamelde hierop de agenten en trok met hen en de rijksveldwacht de troep tegemoet. Aan den Grintweg bij het in aanbouw zijnde Pension-Hótel werd de karavaan ontmoet en werd de geheele troep buiten de stad om door Ilierden naar Nunspect gevoerd. Omdat de politie van Nunspcet niet bij de hand was, brachten onze agenten de troep zeker heidshalve tot bij de kom dier gemeente. Rij Essenburg hield de troep een paar uur rust en van die gelegenheid maakte de bewoner van Essenburg gebruik om een foto te nemen. Blijkbaar hadden de Zigeuners gaarne onze gemeente met een bezoek vereerd, hetgeen duidelijk was waar te nemen aan hunne ontevredenheid toen zij den Grintweg werden opgevoerd. Bij deze gelegenheid werd het gemis aan een voldoend aantal rijwielen bij de politie weder gevoeld. Zeist. Maandagavond omstreeks 9 uur, vond de politie te Zeist, in de laan van Beek en Roijen een groote zooge naamde baliemand, gevuld met koperen, zinken en andere keukengereedschappen, welke gedeeltelijk vernield en in elkaar getrapt w aren. Bij onderzoek is gebleken, dat deze voorwerpen kort te voren uit een onbewoonde villa van den heer F. A. R. A. baron Yan Ittersum, president

De Eemlander | 1904 | | pagina 2