Opera-Concert, i J. BOLK Een koetshuis Vier Huizen - - Groot - - JAC. DEN HERTOGH, Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. Concertzaal „De Jlrend" X X X Najaars- en Winterstoffen, MMUaiiibiUCHT. publiek verkoopen Een groote VILLA De Notaris J. BOLK publiek verkoopen De Notaris J. Bolk verkoopen Italiaansch Opera-Gezelschap G. VERDI. Zondag 11 en Maandag 12 September. Plaatsen te bespreken op beide dagen van af 11 uur 's morgens ONTVANGEN een prachtig assortiment Daghemden, Nachthemden, Pan talons en Corsages, De verkoop geschiedt strikt a CONTANT. Harderwijk. In de omgeving van onze stad schijnt de aardappeloogst zeer mede te vallen. Bij verleden jaar verge leken is de opbrengst zeer ruim. Yan een spint land haalde men toen door elkaar 1 a 2 mud, thans zijn er akkers waar een spint grond 7 a 8 mudden oplevert. Over het algemeen schijnt de qualiteit en grootte ook niet te wenscben over te laten Een onzer ingezetenen rooide een aardappel, wel voldoende voor een klein huisgezinhij woog 1 pond en 3 ons. Er worden tegenwoordig zeer veel garnalen gevangen, en dat daar nogal wat aan verdiend wordt hier ter stede blijkt wel uit het feit dat een ingezetene, die er werk van maakt, de garnalen gepeld te verzenden, een vijftigtal huis gezinnen 's morgens bezig houdt met de pellerij, waarmede sommige f 9. ,s weeks kunnen verdienen. Ook schijnt de vischvangst beter re sultaten af te werpen. Behalve de visch, die op zee verkocht wordt, gaan eiken morgen verscheidene wagens visch naar het station, om met het spoor naar groote plaatsen, vooral naar Utrecht, verzonden te worden. Barucvcld. Dank zij den buiten gewoon drogen zomer, is het jachtveld in deze streken over het algemeen ruim van wild voorzien. Hoewel thans nog alleen de patrijzenjacht geopend is, gebeurt het toch meermalen, dat de ja gers 's avonds een 20-tal dezer vogels thuisbrengen. Ook hazen en fazanten worden in grooten getale aangetroffen. Banrn. De afdeeling Baarn e. o. van den Bond van Ned. Onderwijzers besloot bij genoegzame deelname een cursus voor volwassenen te houden, voor- loopig alleen in de vakken lezen, schrij ven, rekenen en taal. De godsdienstoefening in de Kemon- strantsche kerk zal morgenochtend ge leid worden door ds. J. van Loenen Martinet uit Bussum. Blijkens de advertentie in ons Woens dag nummer van den Doopsgezinden kring zal de catechisatie van Ds. E. M. ten Cate Maandag 12 Septem ber op de gewone uren worden hervat. Wij herinneren er nogmaals aan dat aangifte van nieuwe catechisanten kan geschieden bij den heer B. D. Best. Wijersstraat 3. De afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P. besloot zich te doen vertegen woordigen op de Kiesrechtmeeting, die Zondag in den Haag wordt gehouden. Als afgevaardigde werd gekozen Me- juffr. Hekkenberg. Het urinoir, staande aan de Groen markt is verplaats naar het uiteinde van de Lavendelstraat. We betreuren de plaatsing van deze houten inrichting al daar,daar in de nabijheid (Havik) reeds eene dergelijke gelegenheid voorkomt. Bij besluit van den Minister van Fi nanciën is de 377e Staatsloterij vastge steld, welke aanvangt 21 November en eindigt 10 Februari 1905. De Adjunct-inspecteur van politie E. J. Stellinga, alhier is met ingang van 1. Oct. a s. benoemd tot Inspecteur van politie der 2e klasse te Leeuwarden. In plaats van den overleden Onder keurmeester van vee on vleesch S. van Beek, is door B. en W. benoemd J. J. Yermcij, die Donderdag j.l. als zoo danig werd beëedigd. De kapitein A. J. Ebeling, thans in garnizoen te Nijmegen, vroeger alhier, heeft om gezondheidsredenen een jaar non-activiteit aangevraagd. Te dezer stede is een sub-commissie opgericht van de \ereeniging „Centraal Israëlictisch Krankzinnigen gesticht in Nederland." De Commissie bestaat uit de heereu A. Herschel Bz; M. S. de Pool en Ed. van Yollenhoveu. De Stafmuziek van het 5e Keg. Inf. die' gedurende de groote manoeuvres in Brabant blijft, zal morgen in Eindhoven een concert geven. In de aandeelhoudersvergadering van de Naamlooze Vennootschap „Volks huisvesting" Donderdagavond in Ons Huis gehouden, zijn met algemeene stemmen tot bestuursleden gekozen, de heeren J. C. v. d. Meer, H. C. van Dam, H. Stolp en F. M. van Veen. Behalve de heer Gerritsen en Kroes zal ook nog de heer J. E. van 't Hof (a.r.) candidaat worden voor den Ge meenteraad in district HL Men heeft tegenwoordig niet te klagen, dat er in Amersfoort niets te doen is. De heer Wery zorgt nog al voor de noodige afwisseling. Zoo zal er nu Zon dag en Maandag weer een groot Opera- concert worden gegeven in de Arend door het Italiaansch Opera Gezelschap G. Yerdi. Wij twijfelen er niet aan of de heer Wery kan op goed bezoek re kenen. Gisterenavond is het den fruithande laar B. op de Langestraat duidelijk ge bleken, hij heeft liet naar men zegt ook reeds op andere wijze gemerkt, dat er heel wat Amersfoorters zijn, die zich heftig verontwaardigd toonen over de onmensclielijke behandeling, die hij zijn pleegkind heeft doen ondervinden. Een groote schare volks verzamelde zich voor zijn winkel en het is aan het flin-' ke optreden der politie te danken, dat niet de ruiten bij hem stuk gingen en wellicht erger dingen gebeurd zijn. Al heel spoedig toch vlogen eenige keien naar de winkelruiten zonder deze even wel te treffen, waarop de politie de me nigte uiteenjocg en ieder die nog staan bleef aanmaande door te loopen. De ongewone drukte, juist op dat nauwe gedeelte van de Langestraat deed na tuurlijk iedereen vragen wat er aan 't handje was en zij die nog onbekend waren met B. 's handelwijze werden spoedig door heel wat grage tongen ingelicht. Wij kunnen ons de veront waardiging van ieder weldenkend mensch voorstellen maar hopen dat men er nu geen relletjes van zal gaan maken. B. zal zeker van de Justitie zijn gerechte straf ontvangen en het is hard de vraag of hij ook op andere wijze nog niet veel zwaarder zal gestraft worden door vele koopers. Zij, die belangstellen in de verfraaiing van Amersfoort, en welk Amersfoorter doet dat niet, kunnen nu reeds zien met welk een fraai gebouw onze stad eer lang zal worden verrijkt. In Valkhof's kunstvitrine is namelijk tentoongesteld een „Ontwerp van het hótel-restaurant H. Keichmann." De teckening van den architect W. van Scliaik geeft ons een idee van het in wording zijnde hotel Centraal en we zijn er vast van over tuigd, dat als het zoo eenmaal ook in werkelijkheid staat op de plaats waar het zal moeten komen, in de nabijheid van het station, dat het dan niet alleen als hotel veel zal gebruikt worden, maar dat ook menigeen, die eens even naar buiten wil des zomers avonds van de ge legenheid gebruik zal maken om daar te ankeren. De N. li Cl. schrijft over de groote manoeuvres in Brabant, waaraan door het grootste gedeelte van het garnizoen alhier wordt deelgenomen, het volgende „Heden is een groot gedeelte van het Nederlaiidsche leger in rep en roer, want het oogenblik is aangebroken, waarop de troepen der 2e divisie zich naar Noordbrabant spoeden, tot het hou den der groote manoeuvres. Keeds sedert ongeveer eene week waren de regiments-oefeningen aan den gang, waartoe de gedetacheerde batal jons in kampen waren gelegerd, nabij de garnizoenen, waar zich de staf van de betrokken korpsen bevindt; in de laat ste dagen waren bovendien artillerie en cavalerie ter deelneming aan die oefe ningen aangewezen. Zoo bestond er gelegenheid, om door geleidelijke op klimming van de eenvoudige tot de meer uitgebreide evolutiën over te gaan. Aan deze divisie-manoeuvre, welke tus8ehen Yegliel en Eindhoven zullen plaats vinden, wordt deelgenomen door: het le Eegt. infanterie uit Assen, het 5e regt. infanterie uit Amersfoort, het e regt. infanterie uit Arnhem, de kolo niale reserve, de 2e compagnie genie troepen, het le regt. huzaren uit Deven ter en Zutfen, het le regt. veld-artillerie uit Utrecht en Amersfoort, en vorder de noodige hulpdiensten, geneeskundige dienst, transportwezen, maréchaussee's. Zoo'n dag van opmarsch is ook te beschouwen, als een groote manoeuvre voor de spoorwegmaatschappijen, want er valt heel wat te bedisselen, eerst op het papier, later op het rangeerterrein eer alles ter bestemden plaatse is, zon der het gewone passagiers-en goederen vervoer te stremmen. Op vertraging moet men zich meestal voorbereiden, dat is in den regel het geval, want de grafische voorstellingen van den treinen loop zijn gemakkelijker te voldoen dan het complex van: machines, wagens, wisselverkeer, en vooral de op- en af lading. Toch zijn onze troepen al vrij goed voor die taak voorbereid; eventu- eele vertragingen komen meer voor op kruispunten, dan op de in- of uitlaad- plaatsen. En zoo is die eerste dag van opmarsch, al wordt er nog niet gevochten zonder twijfel voor de troepen als nuttig te beschouwen. In oorlogstijd de hemel beware er ons voor zal de herrie nog wel grooter zijn, dan nu op dezen weg. Als het overal zoo geregend heeft, als in vele plaatsen, dan zal het reisver- maak niet groot geweest zijn; zoo'n 50 a 60 man met pak en zak in oen enge 3e klasse samengeperst royaal is men niet ruimte niet, op zulke dagen kun nen zij hun pret meestal wel op. Maar dat belet niet, dat de goede luim er bij onze Tlollandsche jongens in blijft; zoodat veelal lustige liedjes uit de menschendoozen klinkenen zeer zeker is alle leed vergeten, wanneer het zon- uetje een kijkje komt nemen bij het uitladen op de plaats der bestemming. Daarna wordt vlug naar de kanton- nementen gemarcheerd, en daar is de soldaat vrij! althans in vergelijking met den kazerne dwang. Het hoofdkwartier van den leider, den generaal majoor Prins, bevindt zich te ■Veghcl. Zijn staf bestaat uit de heeren: majoor de Koon, chef v/d staf; kapitein Land, adjunct-chef; luit. André de la Porte, adjudant; luit.-kolonel Douglois, chef der intendance; dir. off. v. gezond heid dr. Kraft, chef v/d geneeskundigen dienst, aan wien zijn toegevoegdoff. v. gezondheid Carpentier; paardenarts le klasse Pijnenberg. En nu de vraag: wie zal'de overwin ning behalen? Dat zal uitgemaakt moeten worden, door de scheidsrechters, alias dwars kijkers zoo als de Japanners zeggen listig en scherpzinnig kijken ze in alle hoeken en gaatjes, deelcn hunne bevin dingen mede, aan den leider, die dan vervolgent, in verband met hetgeen hij zelf zag, hieruit de critiek bij de bespre king distilleert. Dit jaar zijn als scheidsrechters aan gewezen: kolonel Thiange v/d Gen. Staf; kolonel Bn. v. Voorst tot Voorst, v/h regt. Grenadiers en Jagers; koloneljhr. v. d. Wijck, commandant v/h 4e regt. infanterie; kolonel Nierstrasz, v/h 7e regt. inf.; kolonel Braams, comm. v/h le regt. huzaren; luit.-kolonel Swaving, comm v/h le regt. veld-art.; Aan ieder van deze heeren is een staf-officier als hulpscheidsrechter toegevoegd". Ing-ezouden. (Buiten verantwoordelijkheid derredactie) In het raadsverslag d. d. 7 Sept 1904 lees ik dat na een geheime zitting, dooi den Eaad de benoeming van een tijde lijk leeraar in de Natuurkunde heeft plaats gehad. De beoordeeling over de keuze laat ik gaarne aan meer bevoegden over. Over het tijdstip waarop die keuze heeft plaats gehad acht ik het mijn plicht liet volgende in het midden te brengen. In uw verslag lees ik niets van een protest door een of meer raadsleden ge uit tegen de wijze waarop B. en W. mconen de belangen van de leeraren bij het M. O. te moeten behartigen 1) reden waarom ik de Eedactie beleefd verzoek mij in de gelegenheid te stellen langs dezen weg openlijk verzet aan te teekenen tegen de wijze waarop men in Amersfoort ook nu weer met de belangen van de leeraren van 't M. O. omspringt. Immers men voorziet bij het begin van den nieuw en cursus, in een vacature die reeds één jaar te voorzien is ge- woest! Want de beide leeraren in de Natuurkunde zijn het vorig jaar tijdelijk tot 1 Sept. 1904 aangesteld en B. en W. hadden dus b. v. in Juni reeds een voordracht den Eaad kunnen aanbieden voor de vervulling van althans een dei- met Sept. ontstane vacatures. De niet benoemde(n) had(den) dan kunnen uitzien in de vacamie naar een andere betrekking. Nu echter stelt men iemand op een moment dat overal in de vacaturen is voorzien voor 't fait accompli zonder betrekking te moeten zijn. Ieder weldenkend mensch zal het met mij eens zijn dat een dergelijke behandeling van een gemeente ambtenaar die 2 jaren zijn beste krachten heeft ge wijd aan de behartiging van de belangen van het onderwijs meer dan ergerlijk is, en dat onze belangen bij den wet houder van onderwijs Celosse niet in veilige handen verkecren. Laat ons hopen dat deze benoeming de rij van voor liet middelbaar onderwijs schade lijke besluiten zal besluiten. U geachte E. dankende voor de ver leende plaatsruime Hoogachtend E. VAN BEKESTEYN. 1) Of heeft dit soms plaats g-ehad in het onderonsje waarin naar 't schijnt hoe langer hoe meer de belangen der gemeente worden besproken, zonder dat do gemeentenaren er iets van vernemen Burgerlijken Stand. van 7 tot 10 September 1904. GEBOREN: Jacobus, z. van J. G. van den Berg' en J. Hoksbergew. ONDERTROUWD: Jan van Rossum en Hendiika A. van Meeteren. Thomas E. Ilienekamp en Cornelia Heeren. GEHUWD: Lambertus van der Haar en Louisa M. Bakkenes. Jan J. Bijl en Reusje Bakker. Petrus Verhorst en Alberta Krabbe. Jan de Goede en Willemijntje van Vecnedaal. OVERLEDENNicolaas J. Weeldenburg, oud 05 jaren. Petronella Blom, oud 5 weken. Aart van Hell. Evcrarda van Koot, oud 67 jaren ongeh.; Hendrika van Hoff, oud 30 jaar,geh.; Aalte Vonno, oud 1 jaar; IlendrikusOssendrijver, oud 47 jaar, geh. Amersfoort, 9 September. Zamlaardappelen per ri.L 1 1,50 A 1.90 Appelen t 3. a 5. Perer. f3 a 6. Hoendereleren per 100 stuks i 4.10 a 4.50 Boter pel K.G. i 1.10 A 1.25 Kippon i 0 70 A 0.90 Kuikens t 1. A 1.10 Piepki ikens 1 0.30 A 0.60 Eenden t 0.90 A 1.20 Hazen 1 0.— 4 0- Wilde konijnen t 0.A 0 Tamme konijnen per stuk t 0.30 A 0.H0 Duiven per paar 1 0.40 A 0.50 Magere varkens t 10 All Zeugen f 40 A 60 Biggen f 5.A 8.00 Aangevoerd waren: 40 H L. Peren. 70 H.L. Appelen. 250 HL. Zni.drtavduppclen. 50000 stuks Hoendereicren. Eendeneieren, 1400 kilo Boter. stuks Vee. 20 Magere Varkens 450 Biggen en 15 Zeugen. Amersfoort kadaster Sectio B. no. 2910 groot 9 aren 65 centiaren. Verhuurd aan den IIoogEd.Gestr. heer A. J. P. Metelerkamp van Bronckhoort te Amersfoort, tot ultimo December 1909 Betaling der koopsom 13 December a.s. Informatie geeft genoemde Notaris. De Notaris te Amersfoort zal in het Hotel „DE ZWAAN" aan de Utrechtsche straat le Amersfoort op Dinsdag 13Sc|kti-nl l»cr 1»«4 's avonds 7 uur, naar de cischen des tijds ingericht, voor zien van gus-en waterleiding,met tuin te Amersfoort aan de Blankenlieimstraat kadaster, Hectie B 110. 2908 en 2909 groot 17 aren, 25 centiaren. Verhuurd aan den IIoogEdelGcstr. heer A. J. P. Metelerkamp van Bronek- liorst te Amersfoort tot ultimo Decem ber 1909. Betaling der koopsom 13 December 1904. Information geeft genoemde notaris. te Amersfoort zal in het Hotel „DE ZWAAN" aan de Utrechtsche straat te Amersfoort op IMusdag 13 Septem ber 1904, des avonds ten 7 ure met stalling ©11 koetsier.s-boven liuis aan de Blankenlieimstraat te te Amersfoort, zal in het koffiehuis „DE AREND" aan den Arnhemschen weg te Amersfoort op Woeii.sdag 14 Sep tember 1901 's avonds 7 uur publiek aaiicengebouwd, met erven eu tui nen te Amersfoort, aan de Puntanbur- geriaan, bestaande in 2 geheele huizen en 2 beneden- met 2 bovenhuizen, kadaster sectie D Nos. 2096,2697,2698 en 2699, zamen groot 11 aren, 88 centiaren. Kospectievelijk verhuurd tegen jaar- huurprijzen van f235.f 180.1175 f216.1216.terwijl een beneden huis onbewoond is. Betaling der koopsom 14 Dec. 1904. Information geeft genoemde Notaris. door liet Aanvang 8 uur. Bureau 7 uur. Eatrée iCOSDAO f0.25. MAiVNOAO gereserveerde plaatsen f'0.50, le Hang fO.25. welke zending uitmunt door FIJNE KWALITEITEN, KEUKIGE MODELLEN en onberispelijke afwerking. Bovendien voorradig eene enorme sorteering WITTE STIIH- GOEDEREN, waarvan alle mogelijke ONDEEGOEDEEEN, desgewenrclit, in zéér korten tijd tegen lagen prijs geeonfectio w neerd geleverd worden. Aanbevelend, Langestraat 99. G. H. VAN DAM. HIEEBilIAKEKU Langestraat 126, (bij de Kamperbinnenpoort) Amersfoort. HEDEN ONTVANGEN DE NIEUWSTE

De Eemlander | 1904 | | pagina 3