Buitenland. Stadsnieuws. Allerlei. worden, door „verschrikkelijke onzeker heid en vreeselijke angst voor de naaste toekomst". Die angst, die onzekerheid moeten wel het grootst zijn in streken meteen overwegend katholieke bevolking. Want al zijn er, die er bezwaar tegen maken, dat aan de onderwijsgevende klooster lingen de wettelijke minima, die het Rijk voor zijn rekening neemt, ten volle worden uitgekeerd, onze minister-presi dent zal toch moeilijk anders kunnen. .Zij 't ook nolens volens, hij zal toch moeten handelen overeenkomstig het beginsel van gelijkheid van voordeden voor de beide coalitie-partijen. Eu dan zal het blijken, dat eene onderwijzende congregatie met (ten zeilde bedrag min stens driemaal zooveel doet als een anti revolutionair schoolbestuur, want de sa larissen der Zusters en Broeders zullen terugvloeien in de gemeenschappelijke kas en alweer gebruikt worden tot het bouwen van nieuwe en het uitbreiden van de reeds bestaande scholen. Zoo is is het te venvachten, dat de openbare scholen in katholieke streken vlugger en eerder zullen verdwijnen dan in de andere streken van ons land. De groot scheeps ingerichte schoolpaleizen te Maas tricht, Roermond, Yenlo en Deurne ge ven in dezen te denken. En geen mede lijden zal dien ondergang vertragen. Ileel wat Katholieke collega's hebben zich indertijd bij den R. K. O. B. aan gesloten, hebben zich onder voogdij ge steld van een geestelijk adviseur, die voor hen denkt en spreekt, hebben zich onmondig verklaard, in de hoop op die wijze het oprichten van zuster- en broederscholen te voorkomen. Doch ze zullen zien, dat ze zich schul dig hebben gemaakt aan ernstige zelf misleiding. Het zwaard van Damocles hangt hun boven het hoofd, en geen geestelijk adviseur zal de goedheid heb ben eene poging té doen om het te ver wijderen. Het spreekt vanzelf, dat de openbare onderwijzers onder zulke omstandigheden onmogelijk „bij de pakken kunnen neder- zitten." Wij moeten handelen. In de eerste plaats moeten wij trachten de ernstige gevolgen van de aanneming eener ons nadeelige wetswijziging te voorkomen, door te ijveren voor eene betere regeling en eene gepaste ver hooging der wachtgelden. Deze zaak is gelukkig reeds aan goede handon toe vertrouwd: De algemeene vergadering van ons N. O. G. droeg het Hoofdbe stuur op, alle wettelijke middelen aan te wenden, opdat de herhaaldelijk ge vraagde wijzigingen in de regeling der Mtj'tfi w'S.'J VJli Het Schoolblad hebben kunnen zien, is het hoofdbestuur al begonnen zich van die opdracht te kwijten. Moge zijne uit- uoodiging tot onderteekening van het adres guustig beantwoord worden, opdat het kunne spreken en pleiten uit naam van alle onderwijzers in Nederland, want éénheid in handelen is geboden, thans meer dan ooit! In de tweede plaats moeten wij van ons afslaan Al te lang reeds hebben wij de aantijgingen onzer tegenstanders on verschillig aangehoord of schouderop halend beantwoord meteen „lastermaar, het raakt mijn onderziel niet." Zoo'n houding moge wel een bewijs zijn van veel zelfvertrouwen, ze heeft ook wel iets tegen, zoolang zwijgen toestemmen heet. Wij moeten of- en defensief te werk gaan: alles wat ons en onsonder- wijs valschelijk wordt aangewreven moet wceilegd worden, en op alle werkelijk bestaande verkeerdheden aan den over- blond kind en een zwarte grootehond." „Maar, Grethe, dat zijn niet de trouwste „Ach, Rudolf, ik weet wel wat gij wilt, Gij denkt aan het kleine monster, dat gij vroeger hadt en over wien wij voor het eerst kibbelden; ik kan hem nu eenmaal niet uitstaan, hem niet en alle andere honden niet en ook geen Newfoundlanders." Een oogenblik dacht ik er aan een voudig te bevelen: „De hond blijft van heden af inhuis; ik wil het!" Toen dacht ik aan de vermaning mij ner schoonmoeder, dat ik in dezen tijd mijn vrouw zoo zacht mogelijk behan delen moest, en overigens zou het toch niet gelukkig zijn voor het arme dier; het geheele vrouwelijke deel der familie was tegen hem, de keukenmeid niet uitgezonderd. Daar was hij toch niet tegen opgewassen; het slimste was dus maar, om toe te geven! „Goed, goed, Grethe, ik zal nooit meer over den hond spreken," zeide ik zoo kalm mogelijk en ging de kamer uit. Werkelijk werd er nooit meer over Manne gesproken; ik zag hom ook maar zelden, en als hij mij op mijn weg te gen kwam, heet ik op mijn lippen en eens gaf ik hem een duchtigen slag met mijn rijzweep, opdat hij zou begrijpen, kant moeten wij de aandacht vestigen. Afweren en aanvallen, dat moet onze leus zijn! En in de derde plaats moeten wij de ouders er van overtuigen, dat de open bare school voor ons land de eenig mo gelijke, de eenig-goede is. „De openbare school is voor de meeste ouders een ge sloten bock" zegt de redactie van De Sollicitant. Dat boek moeten wij openen. Genoemde Redactie doet daartoe twee middelen aan de hand: spreekuren voor hoofden en onderwijzers en geregeld huisbezoek. „Gelijk de predikant met of zonder ouderlingen de lidmaten zij ner kerk bezoekt, zoo dient de onder wijzer de ouders der schoolgaande kin deren te bezoeken met of zonder leden der commissie van toezicht." Maar er is nog een ander middel: het beleggen van vergaderingen waartoe de vaders en moeders der schoolgaande kinderen wor den nitgenoodigd. Een week of drie ge leden las ik in 't Berliner Tageblatt een verslag eener vergadering te Berlijn, door onderwijzeressen belegd en door een paar honderd moeders bijgewoond; het doel was: propaganda te maken voor de Fortbildungsschulen. De resultaten waren gunstig, zoo bevredigend, datmet algemeene stemmen besloten werd, zulke bijeenkomsten vaker te doen plaats heb ben. Wat daar ginder mogelijk is, moet ook hier kunnen geschieden. Het schijnt op de wereldtentoonstelling te St. Louis zoowat alles te mislukken. Ook de veel besproken Olympische spe len hebben slechts halve belangstelling gewekt, hoewel het aantal toeschouwers, dat wisselde tusschen de 8 en 10 dui zend, toch nog voldoende mag heetcn. De bladen gedroegen zich echter buiten gewoon koel, in overeenstemming trou wens met het Amerikaansche publiek, dat meer van boksen dan van klassiek worstelen houdt. Ook van het interna tionaal karakter kwam op stuk van za ken weinig terecht. Alleen Griekenland had een heel clubje strijders gezonden Alle landen waren slechts door enkele of geen kamper vertegenwoordigd. Aan den Marathonschen wedloop namen '22 Amerikanen, 17 Grieken, en nog wat audcr volk deel. Een kerel uit Chicago, Hicks geheeten, won. Een Bcrlij- ner, en iemand uit Halle, wonnen bij het hardloopen op den tweeden dag. Een Griek versloeg de anderen in het gewicht heffen. Hij bracht het tot 249 pond. In hamerwerpen, hoog- en ver springen bleken de Amerikanen het best eersten prijs kreeg bij het discoswerpen. De goede oude tijd van Batavus Droog stoppel, die zijn huwelijksreis maakt van Amsterdam naar den Haag, om daar het Mauritshuis te bezichtigen en een paar flanelletjes te koopen in de Yeenestraat, die goeje, ouwe tijd is voorbij, 't Allerminste wat tegenwoordig een „fatsoenlijk" bruidegom zijn bruidje kan aanbieden is een reisje langs den Rijn of een bezoek aan de Grot van Han; de meesten willen nog verder. Hoe verder van Holland des te mooier wordt het, zoo meent men, m ar dat kan soms wel eens leelijk tegenvallen. Het N. v. N. weet althans van een huwelijksreisje te verhalen, dat lang heugen zal. Nu is in den regel een huwelijksreis bestemd om niet weer herhaald te worden, maar al was het dat hij niet meer bij mij behoorde, en toen keek ik naar den anderen kant. Ik had het dier niet in de oogen kuu- nen zien; hij kan zoo mcnschelijk ver wijtend kijken. Boven gekomen vergat ik gewoonlijk het bittere gevoel, want daar stond mijn vrouw en hield een blond kind op den arm en hare heldere -tem riep jubelend: „Wie komt daar, mijn liefje? Papa!" Het was zulk een bekoorlijk tooncel, dat het alle schaduwen uit mijn hart verdreef. Een paar lieve kindcroogen kunnen allen toorn doen verdwijnen; Grethe's eigenzinnigheid, Manne's ver banning alles was vergeten. Ons dochtertje ontgroeide langzamer hand aan de lange kleeren, droeg korte witte jurkjes en gaf duidelijke bewijzen van karakter, dat w il zeggen, van eigen zinnigheid. Zij was nauwelijks een jaar oud, toen zij achter den rug harer ou ders om heimelijk begon te intrigeeren. Ik betrapte haar namelijk op een rendez vous met Manne! Mijn vrouw was uitgegaan, en wel op een dames koffiepartij, ter eere van den verjaardag harer zuster. Yan den dienst tehuis komende hoorde ik in de kinder kamer een ongewoon gejubel, gelach, gejuich, geblaf; en toen ik de deur opende, zag ik mijn veelbelovend doch tertje op het tapijt kruipen, terwijl het kindermeisje naast haar stond en Manne als een razende een bal naliep: hij ap- gewoonte om des noods elk jaar zoo'n reisje nog eens te maken, ik geloof niet, dat het praatje, waarvan hier sprake is, daarvoor te vinden zou zijn. De reis ging naar Zwitserland, doch toen het jonge paar te Bazel aankwam en in een hotel zijn intrek had genomen, kreeg het weldra een bezoek van de politie, die vermoedde, dat zij nihilisten of anarchisten waren en het tweetal meenam naar het bureau. Daar konden ze hun indentiteit niet naar genoegen van den commissaris aantoonen, een beroep op den Nederlandsehen consul baatte niet en de commissaris stelde ten slotte het paar voor de keuze oin of in verzekerde bewaring te blijven, totdat nadere inlichtingen uit Nederland waren ontvangen of de grenzen over gezet te worden. Daar het eerste hun mets aanlokte, kozen de jongelui het laatste en vergezeld van een paar gen darmes werden zij in een wagon 3e kl. over do Duitsehe grens gebracht. Ze hebben toen maar afgezieu van een reis door Zwitserland en zich per expres- trein naar Ostende begeven om van den schrik te bekomen. We hopen dat ze dan ruimschoots schadeloos gesteld zullen worden voor de vernederende behande ling, die ze moesten ondergaan. We kunnen niet zeggen, dat men in Zwit serland de kunst van het reclame ma ken goed verstaat; althans een Amster- damsche paardenslager zou het hun ver beteren. Tc Amsterdam deed n.l. gisteren een paardenslager, die zijn zaak opent, re clame maken door het rondleiden van twee ter doode gedoemde „chevallen", hier en daar opgeknapt met een papie ren roos. Naar de Telegraaf meldt droeg een der beestjes op zij een plakkaat waarop de volgende ontboezeming voor kwam Ons Vonnis. Wij loopen, is 't niet gek, Met ons vonnis om ons nek; En make zoo te same, Yoor onsen baas reclame. Doch niet met onsen zin, Gaan wij zijn winkel in. Nu ik mij toch al bezondigd heb aan 't meedeelen van een dichterlijke ontboezeming, kon ik niet nalaten ook het volgende gedichtje uit de beruchte Hollandschc Lelie aan te halen, waar voor de zooveelstc maal de vergader- woede van vele moeders wordt gehekeld. Ma moet uit. „Och, Maatjelief, och speelt met mij j lr\ 'l- iv«oAia o"s--- „Dat k laatst kreeg van Sint Nicolaas. „Nietwaar? u weet 't nog wel." „Wel, ventjelief, het spijt me zeer, „Ma heeft nu juist vergad'ring weer; „Dus later eens, inijn kleine guit; „Nu kan het niet, want Ma moet uit." „Och maatjelief, och, gaan we nu Vandaag weer eens naar 't strand? „Dan kan ik plassen in de zee „En graven in het zand." „Wel Kareltje,wat jammer weer Er is vanmiddag fancy fair; „Hier is je trommel en je fluit; „Speel daar maarmee, want Ma moet uit." „Och maatjelief, och blijf bij mij; „lk ben zoo ziek, zoo moe; „Mijn hoofdje brandt en doet zoo' npijn „Och, blijf bij mij, och maatje toe." „Vel, 'k heb je 't immer al gezegd, „'k Moet spreken straks op „Vrouwen recht" „Toe, neem wat melk en 'n beschuit; „En slaap dan maar, want Ma moet uit." porteerde juist den weggeworpen kogel en liep in onstuimige vaart de kleine omver. „ik sprong verschrikt toe, maar het kind juichte opnieuw, en het kinder meisje zeide: „liij doet het kind niets geen kwaad; zij spelen dikwijls met elkander; Elze houdt veel van den hond." Waar heeft zij kennis met hein ge maakt?" vroeg ik. „O, beneden, in den tuin. Eens schreeuwde zij erg; toen bracht Philip den hond bij haar; dadelijk was zij stil, en hij liet toe dat zij hem aanvatte, en na dien tijd heb ik hem soms gehaald als Elze schreeuwde. „Weet mevrouw er van?" onder zocht ik verder, en zette mij bij kind en hond op liet tapijt neder. Een halfluid „Neen!" was het ant woord. Mevrouw had Manne eens op het portaal gezien en hem dadelijk weer den tuin in gejaagd. Ik moest in stilte lachen, terwijl ik mij met de twee speelkameraden bezig hield; ik gevoelde eenig leedvermaak. „Het kind heeft veel van haar vader dacht ik met trots. Wacht maar gij blonde dwingeland, als wij beiden ons verbinden zult gij toch aan het kortste eind trekken!" Nu ging het er recht jolig oplos; de babij juichte, Manne blafte zij konden geen van beiden zeggen, hoe «ij, die zich mot ingang van I WCTOItËR oj» ons blad alien- neeren ontvangen de tot dien datuui verschijnende nummers gratis. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de verzameling inlandsche vogels, door Mr. II. A. Lorentz aan de Gemeente ten behoeve van het Gymnasium geschon ken, des Vrijdags namiddags van twee tot vier uren door belangstellenden kan worden bezichtigd. Men gelieve zien aan te melden bij den concierge van het „Werkhuis" West- singel No. 6. Gedaan te Amersfoort den 19 September 1904. De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Amers foort brengt bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn ncdergelegd de opgaven van candidateu voor de verkiezing van een lid van don Gemeenteraad van Amers foort In het 11Ie kiesdistrict, alsmede het naar aanleiding daarvan opgemaakt proces-verbaal. Tevens zijn gemelde opgaven en het proces-verbaal in afschrift aangeplakt en tegen betaling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar. Amersfoort, 20 September 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag, den 21 September 1904, des namiddags ten '2 ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen van per soneel van liet Gymnasium en de Hoo- gere Burgerschool. 2. Verzoek van de Kamer van Koop- Iiaiulel Oil Ffl-t) rieten T-Inng-o^nhd Sappemeer in zake wijziging van art. 245 der gemeentewet, niet advies. 3 Voorstel tot het doen eener voor dracht op het fonds onvoorziene uit gaven der gemeente, dienst 1904. 4. Verzoek van de leeraren Iloog en Thiol om vergunning tot het geven van privaatlessen met adviezen. 5. Benoeming van een Directeur- leeraar aan de Burgeravondschool: aanbevolen: B. van der Worp, Direc teur der Ambachtschool. 6. Idem van een Regent van het Bur gerweeshuis. Voorgedragen: Dr. E. A. F. Grone- man, C. B. Kok, .T. H. Krudop 7. Vaststelling van het kohier der straal belasting dienst 1904. In verband met de a. s. Zaterdag te Utrecht te houden vergadering van on derwijzers in de provincie Utrecht zal er op de Openbars scholen te dezer stede dien dag geen school zijn. heerlijk zij liet. vonden, maar hun ge jubel bewees zulks genoog. En eens klaps zat de oude trouwe kerel recht op naast kleine Elze, als wilde hij zeg gen: „Ziet gij baas, ik ben niet boos op uw; ik heb uw kind lief, ofschoon gij mij slecht behandeld hebt." Intusschcn, het ongeluk slaapt niet, zegt het spreek woord. De deur werd wijd geopend, en op den drempel stond met groote ver baasde oogen Mama Grethe." „k dacht het wel," zeide mijn vrouw; „als ik niet tehuis ben, geschiedt er al tijd wat." „Voort riep zij toornig en de kleine viervoetige indringer liep snel langs haar henen, en met den staart tusschen de pooten de deur uit. Maar zie! Op hetzelfde oogenblik brak onze dochter in een oorverdoovend gesclieeuw los en kroop naar de deur. Mama nam haar van den grond op, maar zij brulde door; zoo erg, dat zij ten slotte buiten adem was en geheel blauw werd. Mama en kindermeid klop ten haar op den rug. „Elze! Elze! stil dan toch. Kijk eens!" Het schreeuwende kind werd naar het venster gedragen; zij tikten zoo hard tegen de ruiten, dat ik bang werd, dat zij aan stukken zouden springen, haar pop werd haar voorgehouden te vergeefs, te vergeefs. lk nam de vlucht, opende Manne, die op het portaal als een arme zondaar Dé bij het 5é l'ëg, iüf'. beiioélnJé 2ö luits. II. J. Ruempol Hamer en D. Buijs komen te Amersfoort in garnizoen. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot tweede luitenant, onderstaande onder officieren: bij het 2e regiment, II. J. Vischer; bij het 5e regiment II. J. Ruempol Hamers en D. Buys; jij het (ie regiment A. A. J. Augustijnbij het 8e regiment R. Lagaay; bij het 10e regi ment P. Key. Tot tweede luitenant kwartiermeester is benoemd bij het 5e regiment infanterie de sergeant Roukcns van het korps. Bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië zijn be noemd tot tweede luitenant: desergeanten van het 5 l eg. infA. D. Verhoeven en J. F. I. Mollinger. Onze vroegere stadgenoot de 2e Luitenant der Inf. O. 1. Leger E. R. Bijleveld is bevorderd tot le Luite nant. Vrijdag 30 September houdt de Ver- eeniging „Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken" een ledenvergade ring, waarin de begrooting voor 1905 aan de- orde komt. Tevens zal een bestuursherkiezing plaats hebben. Gisterenavond had de afdeeling Amers foort van den Metaalbewerkersbond een openbare vergadering uitgeschreven in „De Toekomst", waarin de heer J. A. Lentz van Utrecht zou spreken over „De noodzakelijkheid van' vakor ganisatie". De vergadering was even wel zoo slecht bezet, dat men besloot het onderwerp in een onderonsje te be spreken. De heer Lentz gaf hierna wenken voor het vruchtdragend maken van de propaganda en wekte aanwezige metaalbewerkers op in ieder geval niet den moed te laten zakken, inaar door te blijven werken om de organisatie slevig en krachtig te maken. Zondag zagen we een twintigtal dames en heeren per fiets van den Berg afko men en daar de heer J. G. Slothouwer, consul van den A. N. W. B. vooraan reed, maakten we bij ons zelf uit, dat dit de clubtocht moest zijn van den A. N. \V. B. Groot was de deelneming niet, maar wie vindt nu ook in dezen tijd gelegenheid 0111 een paar dagen van huis te gaan voor een fietstocht. Zoo iets zou dunkt ons althans beter slagen in Juli of Augustus. 's Avonds bleven de fietsers hier en vertrokken Maandag naar Apeldoorn. Bij de Zaterdag in het koffiehuis „Het Valkje" alhier, ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verknoping zijn de 6 huizen met schuurtjes erf en tuin aan de Boschstraat alhier, kadas ter Sectie D nommers 2551 tot en met 2556 en een peicecl bouwterrein aan den Soesterstraatweg alhier kadaster Sectie D. nommer 2436, verkocht aan den heer L. J. Hontelé voor/"7085. Bij de gisterenmiddag gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeente raad, district Hl (vacature Croockewit) zijn candidaat gesteld, de heeren D. Gerritsen, J. R. van 't Hof en H. Kroes. Een gevaarlijk spelletje wordt dezer dagen, nu de wilde kastanjes beginnen te rijpen door tal van jongens gespeeld. Het schijnt, dat ze geen kastanjeboom kunnen voorbij komen of ze moeten er met keien, en geen kleintjes ook, in ineengedoken zat, de trapdeur, en als een pijl uit den boog vloog hij naar beneden. Arme jongen 1 Mama en dochter bleven het verdere gedeelte van den dag uit haar humeur; het kindermeisje liep met roodgeweende oogen; men had haar verweten, dat zij niet te verflouwen was. Waarom kwaamt gij zoo vroeg te rug, Grethe?" vraagde ik aan het souper. „Mij overviel in een6 zoo'n vreemde angst," antwoordde zij, zonder mij aan te zien. „O gij, voorgevoelende engel." „Spot maar, ik heb geen lust, mijn kind te zien sterven aan honden-wur men." „Wees toch niet zoo overdreven; hoe veel duizenden kinderen spelen niet met honden", zeide ik geërgerd. „Met hetzelfde recht zoudt gij het kind altijd in huis kunnen houden, uit vrees dat het anders een dakpan op het hoofd kreeg." „Yoorloopig is de zorg voor het kind het werk der moeder, gij hebt er niets geen verstand van," antwoordde zij uit de hoogte. „Ik weet nog zeer goed, hoe gij aan den dokter vroegt, toen wij niet aanstonds een min konden krijgen, of wij het kind niet voorloopig met goe den ouden Rhijnwijn konden grootbren gen? Als ik het aan u overliet, was het over acht dagen ongelukkig of dood." Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1904 | | pagina 2