Advertentiën. Damesfiets Vereeniging Ambachtsschool- Pain d'amande - - FOTOGRAFIE. - - Te koop aangeb. A. J. v. Zalingen/ góóiéii óiü dè kastanje? er uit te mikken. Op de Singels waar yooral bij het uit en aangaan der scholen veel kinderen loopen is dit in beoge mate gevaarlijk daar de snuiters naar niets anders zien dan naar de kastanjes. Of er menschen onder de booraen loopen, dat kan ze minder schelen. Zoo zagen we gisteren een jongen loopen op de Westsingel, die een gat in zijn hoofd had opgeloo pan bij die aardigheid. Tot bijwoning van de morgenavond te houden vergadering van de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers zijn o.a. uitgenoodigd de afd. Amersfoort van het Ned. Onder wijzers Genootschap en het plaatselijk Nutï departement. Naar wij vernemen zullen ne heeren J. v. d. Horst en Veen het N. O. G. vertegenwoordigen. In de Staatscourant vinden we de acte van oprichting van het Am ersfo ortsch verkoophuis, voorheen H. J. Bon nier, te Amersfoort. Doel: de voortzetting en de exploitatie van alle zaken tot heden te Amersfoort door den heer H. J. Bonnier gedreven, zijnde de groot handel en kleinhandel in huishoudelijke artikelen, in den ruimsten zin, Duur: tot 1 Januari 1935. Kapitaal: fl00;000," in 100 aandeelen, alle geplaatst en vol gestort. Het bestuur der vennootschap bestaat uit één directeur, onder toezicht van 2 commissarissen. Voor de eerste maal benoemd tot directeur de heer H. J. Bonnier, en tot commissarissen de heeren R. de Haas en P. J. B. Jacobs. Inbreng op 98 aandeelen: de tot dusver door den heer II. J. Bonnier gedreven zaak in huishoudelijke artikelen in den ruimsten zin, met al hetgeen tot die zaak in den ruimsten zin behoort, de daartoe betrekkelijke goederenvoorraad en effec ten en onroerende goederen. Te laat om nog in ons vorig nummer op te nemen, onvingen we van een onzer lezers, onderstaand bericht. Daar het edele kegelspel evenwel in Amers foort nog al veel beoefenaars telt zijn we niet bang „oude kost" te geven in dit geval, waarom wc het dan ook nu nog maar plaatsen. Het jongste kcgelconceur» in „het Volkje" gehouden is in niet geringe mate fortuinlijk geweest voor dejonste kegelclnb hier ter stede. Een viertal leden van U. D. I. mochten toch het genoegen smaken daarbij een prijs te behalen, waaronder zelfs de tweede en derde prijs. Geen wonder dat dit feit door de club zelve feestelijk werd ge vierd, waarom de laatst gehouden club avond dan eigenlijk ook meer een feest avond was. Er werd een onderling con cours gehouden waarbij het zeer lustig toeging. De prijzen hierin werden als volgt behaald: P. Nefkens le prijsA. Nefkens 2 pr.; C. de Jager 3 pr.J. M. v. Ouwerkcrk 4e pr.G. de Jager 5e pr.W. II. Schuilcman 6e pr.; L. Muys, 7e pr.; J. Hijmei. 8e pr.; R de Haas 9e pr.E C. J. Kuyper 10e pr.! P. Sanders 11c pr. De negenprijs werd behaald door den heer A. Nefkens, de P. prijs door den heer P. Sanders. Dat de voorzitter van de sociëteit „de Vereeniging" de heer A. II. van Kalken bij dit onderling concours niet ontbrak, spreekt van zelf.] De uitreiking der prijzen was ook hier weer zijn taak en in goed gekozen bewoordingen wist hij ook hier weer ieder winner zijn prijs aan te bieden. Hierna bleef men nog geruimen tijd onder een vriendschappelijke souper bijeen. Voor de arrondissementsrechtbank te Utrecht stond terecht J. A., machinist der H. IJ. S. M., beschuldigd van door onoplettendheid en onvoorzichtig hande len de mogelijkheid te hebben doen ontstaan van gevaar. J. A., 19 Mei het station Amersfoort binnenkomende met den goederentrein 3928 A was door een onveilig afstands- sein heengereden, waardoor hij haast met zijn trein was gereden op eenige op rechtspoor I staande wagens en rijtuigen, daardoor het gevaar veroor zakende van beschadiging aan wissels, wagens, eigen trein en ontsporing. Uit het verhoor van de getuigen en uit de afgelegde verklaringen van twee deskundigen werden de feiten wettig en overtuigend bewesen. Bekl. heeft ook bekend onvoorzichtig gehandeld te hebben, hoewel hij zijn schuld trachtte te verkleinen door te pogen aan te toonen dat in dit geval volstrekt geen gevaar had kunnen zijn onstaan, daar hij zijn trein volkomen in zijne macht had. Do ambtenaar van het O. M. eischte, in aanmerking nemende dat bekl. reeds door de rechtbank te Haarlem wegens onvoorzichtigheid eenmaal gevonnisd is eene gevangenisstraf van 8 dagen. Bekl. merkte nog op, dat zijn vonnis van voor 14 jaar, hoewel in dezelfde termen vervat als de hier gegeven om schrijving van zijn daad, toch was uit gesproken wegens een geheel ander feit, hij had toen nl. vergeten een kraan van zijn machine na te zien. Uitspraak over S dagen. Zondag 18 September herdacht de afd. Amersfoort e. o. van de Soc: Dein. Arb. Partij het 10-jarig bestaan dei- Partij. Daarvoor was een feestvergade- ring georganiseerd in „De Toekomst," waar het woord werd gevoerd doorden heer Frank v. d. Goes, die in het kort de geschiedenis der Partij naging. Het feestelijk deel der vergadering bestond in muziek, zang en voordrachten. De lieer O. Akkerman vergastte de aanwezigen op zeer mooie muziek op cello en viool terwijl de Jongc- juffr. IV. v. d. Brink op hoogst ver dienstelijke wijze eenige nummers voor piano te hooien gaf. Ook de voordrach ten vielen goed in den smaak zoodat de vergadering over 't geheel zeer goed geslaagd mag heeten. De werkliedenvereemgingjjCultivecren" te Utrecht afdeeling van het Neder- laudsch Werkliedenverbond, had Zon dagmiddag 12 uur een openbare ver- adering uitgeschreven in het lokaal Odéon" waarin de heer N. G. Brou- w e r voorzitter van het Centraal bestuur het woord voerde over „Opneming van de la ndbou warheide ra in de Ongevallenwet.' De vergadering was matig bezet. Amersfoort is een plaats, aldus de lieei Brouwer, die onmiddellijk belang heeft bij de landbouwarbeiders. Door de landbonwdorpen in den omtrek is Amersfoort direkt bij den landbouw be trokken, zoodat het niet te vermoeden was, dat deze vergadering zoo slecht bezocht zou zijn. Ofschoon we eerst het plan hadden de vergadering niet door te laten gaan, wensch ik toch het onderwerp, zij het dan ook zeer ver kort, toe te lichten. De Ongevallenwet, die in 1901 aangenomen, na, zooals u bekend zal zijn, een strubbeling met de Eerste Kamer is een gevolg van de in de laatste jaren gevoerde propaganda, van het rusteloos werken der werklieden par tijen, en van die politieke partijen, die voor de belangen der arbeiders opkomen. Het ministerie-Borgesius heeft die On gevallenwet ingediend, waarin opge nomen zijn de arbeiders in de bouw bedrijven en in de industrie maar buiten gesloten zijn, de landbouwarbeiders en de arbeiders in het visschersbedrijf. Waarom done laatoto bodrijvon fijn uit- gesloten? Om de groote moeilijkheid om de wet in die bedrijven daar te voeren! Dat argument gebruikte men. Bij de Ongevallenwet zijn 629 bedrijven ingeschreven en de landbouw, de hoofd tak of althans een van de hoofdtakken van ons volksbestaan is er buiten. Moet die er dan ook niet in? Het bedrijf is toch lang niet zoo onschuldig als men het wel eens wil doen voorkomen. Daar waar het landbouwbedrijf in 't groot wordt uitgeoefend komen er heel wat machines bij te pas, terwijl ook de om gang met paarden veel gevaar op levert. In landen waar de landbouw wel is op- gencmcn is een sterke toename van on gevallen waar te nemen. Zoo o. a. in Duitschland waar van 1890 tot 1902 het aantal ongevallen steeg van 155 tot 518* op de 100.000 d. i. dus 300 meer. Daar komen dan ook 3 ongevallen in de industrie voor tegen 2 in den land bouw. Laat men de meest gevaarlijke bedrijven in de industrie weg, dan is de verhouding gelijk. Het aantal on gevallen in de middelmatige industrie is gelijk aan dat in den landbouw. In de Kamer verzette men zich even- weltegen de opneming om de omvang rijkheid der bedrijven. Door den heer E o ck werd er opgewezen, dat opneming wel mogelijk was, mits men een andere premieregeling invoerde. Wanneer we nu nagaan, dat een groot gedeelte van ons volk is uitge sloten, dan mag men vragen: waarom? Waarom niet gezocht naar een middel om ook die arbeiders te verzekeren? Zij staan toch al zooveel achter bij de industrie arbeiders, bijv. in de loonen. Ik heb het in den achterhoek van Gel derland zelf kunnen constateeren, dat de landarbeiders ver beneden een ge woon minimum verdienden, 35 en 40 cent per dag. En wat is een gevolg daarvan? Dat vrouwen en kinderen mee moeten, en dan van den vroegen morgen tot den laten avond arbeiden om het schamel loon van den man wat te verhoogen. Men mag verwachten van een ministerie, dat opkomt voor de groote lui, dat zoo'n ministerie de landarbeiders er buiten sluit, maar van een ministerie van de „kleine luyden" dat juist aan die „kleine luyden" zoo veel te danken heeft, men denke aan Zuid-Holland, mag men toch verwach ten, dat het vóór een Hooger Onderwijs wet en vóór een Tariefwet voor op neming der landbouwarbeiders zou ge zorgd hebben. Wanneer men daarop wijst, dan krijgt men ook al evenals in 1901 te hooien: het is zoo moeilijk De tegenwoordige meederheid is ver kregen op een program waarop ook stond opneming der landbouwarbeiders in de ongevallenwet Waarom heeft men nu niet getracht die wetgeving eerst in 't leven te roepen?'t Is noodig dat de landbouwarbeiders bij alle de monstratie, zooals vóór Algemeen kies recht, en tegen het Arbeidscontract, opkomen en ijveren voor de wettelijke bepalingen waarvan ze nu nog verstooten zijn. Dat het landbouwbedrijf steeds gevaarlijker wordt bewijst al weer Duitsch land. Daar steeg toch het aantal onge vallen van 1886 tot 1'. 02 van 10540 tot 119901. Wanneer we nu een ongevallcnwet- geving krijgen voor de landarbeider dan rijst de vraag; zal dat gaan op dezelfde wijze als hij de industrie ar beiders. Men heeft het plan geopperd oin de arbeiders zelf te laten bijdragen maar wanneer de landarbeiders van hun lage loonen nog premie zouden moeten betalen, was de wet geen zegen maar een groote teleurstelling. liet bekende kamerlid \oor Zaandam K. de Boei heeft verschillende mannieren van bij dragen aan de hand gedaan: le zooals bij de industrie, 2e naar de oppervlakten, land, zooals dat in Duitschland gebeurd en 3e naar de opcenten van de grond belasting. Het meest zou misschien aan te bevelen zijn de derde manier, daar dan de landeigenaar betalen moet De bewerkers toch zijn niet meer tevens eigenaars van het land, liet landbezit concentreert zich en komt in handen van enkelen. Dat zou tevens voor heb ben, dat dan de vele kleine boertjes er ook onder zouden vallen. Als we nu nog eens even alles na gaan, komen we dus tot de volgende conclusies: 't Is noodig, dat de landar beiders in de ongevallenwet worden op genomen. De kosten moeten niet be taald worden door de arbeiders maar de landeigenaars. Het argument dat er zoo weinig on gevallen voorkomen is niet steekhoudend. De regeering kan nog met een on gevallen-verzekering komen. Misschien zal ze een dergelijk wetsvoorstel ge bruiken al9 lijmstok voor de kleine luyden vooral van Zuid-Holland, om weer op het kussen te komen. Dat is mo gelijk. Maar als de tegenwoordige re- geering meerderheid blijft is liet nog hard de vraag of we de wet zullen krijgen. Die wet zal niet komen zonder r"T*0**"aU «JIJ-AV. arbeiders. De Leerplichtwet is onvol doende tot stand gekomen om de groote landeigenaars beter m de gelegenheid te stellen de landarbeiders en kinderen te blijven uitbuiten. Daar moet een eind aan komen. Moge deze verga dering het begin zijn van een grootere actie in Amersfoort, zoodat we nog eens een vergadering zullen kunnen houden, die niet door slechts enkelen bezocht maar waar het zoo vol zal zijn, dat er geen enkel plaatsje meer open is. Debat. De heer Stijnman. Wat er ge zegd is, is wel de moeite waard om te hooren, daarom is het te betreuren, dat de opkomst zoo gering is. Ik wil dan ook niet debatteeren maar slechts een tweetal feiten memoreeren. le De werkgevers kunnen zich ook buiten de Rijksverzekeringsbank ver zekeren. Daardoor kunnen ze de on gevallenwet ontduiken, dat is o. a. ge bleken te Schiedam. En dat hebben de arbeiders te danken aan den demo- kratischen Dr. Kuyper, den man van het groot-amendement. Dat moeten de arbeiders voor altijd onthouden. 2e De heer Brouwer heeft vergeten er op te wijzen, dat de sociaaldemo- kraten in de 2e Kamer hebben aange drongen op opname der landarbeiders in de wet. De heer Brouwer. Ik aanvaard gaarne de steun van den heer Stijnman en zijn partijgenooten. Ik heb de so- ciaaldemokraten niet genoemd, even min als de vrijzinnig demokraten, om dat ik de politieke partijen er buiten heb willen laten. Met een woord van dank aan spreker den heer Stijnman en aan de andere aanwezigen sluit de voorzitter hierna de vergadering. Ingezonden. Toet bij stuk houden s. v. p! De heer van B geeft op mijn stukje een antwoord, dat bezwaarlijk dien naam dragen mag. Het bewijs voor de drie punten der in het openbaar uitgesproken akte van beschuldiging') wordt door den heer van B. in zijn tweede stukje al evenmin bij gebracht als in zijn eerste. Zelfs ontkent de heer van B, dat hij als openbaar aanklager, verplicht is het bewijs te leveren. Juist de beschuldigde, meent hij, heeft het bewijs van onschuld te leveren. Deze bewering klinkt uit den mond van een rechtsgeleerde m. al heel zonderling. Toch krijgen wij van den heer v B. nog een soort bewijsvoering te ge nieten: nl: „Zijn B. en W. en de wet houder Celosse niet schuldig aan wat ik hen ten laste heb gelegd dan zijn zij toch wel aan iets anders schuldig En zijn zij al niet aan wat anders seliul dig, dan zijn anderen (de Raad) wel aan wat anders schuldig-" In verstaanbaar Hollandsch heet dat een redeneering van Jan Kalabas. Overigens ben ik niet als pleitbezor ger voor B. en W. opgetreden. Mijn bemoeiing was eenvoudig reactie tegen die van den heer B. Meent hij in het algemeen belang besehuldigingen te moe ten doen, die kant nog wal raken, ik meen mijnerzijds het recht te hebben uit dezelfde beweegreden daartegen te op- ponceren. Want laten we nu eens een koe een koe noemen en de zaak openlijk onder de oogen zien. Aan de jongste salarisregeling bij hot M. O. alhier is tot grondslag genomen de tienklassige school. Vaste leeraren zijn aangesteld voor een school met 10 afdeelingen. Dat er het vorige jaar twaalf afdeelingen waren, was dus een af wij king van den normalen toestand. Zoo kwam het, dat er tijdelijk twee leer aren voor de natuurkunde noodig waren, die dan tevens nog wat wiskunde voor hun rekening konden nemen. Hoe de school er met 1 Sept. 1904 zou uitzien kon niemand in Juni voorspellen. Dat viel pas uit te maken in het midden van Juli, na afloop der overgangs- en toelatings-examens. Toen, maar ook eerst toen, bleek, dat de school met 1 Sept. slechts 10 afdeelingen zou tellen, dus dat er maar één leeraar (het normale ctal) voor natuurkunde noodig zou zijn. Toen werd er dan ook overgegaan tot een oproeping. Dat kon en moelit men doen, omdat de gemeente aan niemand ebonden was. De tijdelijke leeraren waren ook vrij tegenover de gemeente De gemeente had zich niet aan hen en zij zich niet aan de gemeente verbon den dan tot 1 Sept. 1904. De bepaling, dat een leeraar twee maanden te voren ontslag moet vragen, was dan ook op hen niet toepasselijk en wordt er door den heer van B. geheel ten onrechte bijgehaald, waardoor het eenige, wat naar een argument zweemt, hem komt te ontvallen. De eisch van den lieer van B., dat en W. reeds in Juni zaken hadden uoeten regelen, die eerst in het midden teekent dus: eisc-hen dat B. en W. met den helm geboren zullen zijn. Waar de heer van B. spreekt van de ervaringen, die (hij) ten opzichte van de behandeling der leeraren in (zijne) twee jaren (heeft) opgedaan, zonder dat hij toen openlijk verzet daartegcu aan- teekende, daar is het dus meer de heer van B. die thans zich opwerpt om de leeraarsbelangen te verdedigen, dan dat ik mij zou opwerpen om „de stadhuis- politiek tegenover de school" te ver dedigen. Ik ben overtuigd, dat bij den lieer van B. de beste bedoelingen tegenover het leeraren personeel voorzaten. Maar een onhandig verdediger kan de belan gen van den cliënt soms meer schade dan baten. Zoo kan er al heel weinig heil wor den verwacht van het debiteeren zonder meer van stijlbloempjes als „stadhuis- politiek tegenover de school" en „rij van schadelijke besluiten,", geplukt in een tuin, waar de parel der bloemen, die "argument" heet, schaars vertegen woordigd is. Verder zal ik mijnerzijds op de zaak niet ingaan. Het is nóch bevorderlijk aan de leeraarsbelangen nóch aan die van de school, oude koeien uit de sloot te halen. Het ware wenschclijker ge weest, dat de heer van B. die een zoo mager dossier bezit, dat hij leentjebuur bij mij moet gaan spelen, de pen in 't geheel niet in den inkt had gebracht. Dan was mij ook het onaangename van het doen hooren van een protest be spaard gebleven. Hoogachtend F J. M. 1IIIEL. ItiUMlsvoi-slug Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort van heden ten 2 uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barcli- man Wuytiers, opent ten kwart over 2 de vergadering. Tegenwoordig waren 131eden. Afwezig met kennisgeving de heeren Veis Heyn, van Esveld en Mr. van Voorst Vader, 1 vac. Na lezing van de Notulen en vermel ding van ingekomen stukken komt aan de orde: 1. Voorstel tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen van personeel van het Gymnasium en do H. B. S. De Voorzitter, deelt mede, dat de jaarwedde van den leeraar Bruins nier bedraagt f1890 maar f 1900. Zonder li st. wordt aldus besloten. 2. Verzoek van de Kamer van Koop handel en E abri eken te Hoogezand— Sappe meer in zake] wijziging van art. 245 der Gemeentewet, met advies. Overeenkomstig het advies z. h. st. besloten. 3. Voorstel tot het doen eener voordracht op liet fonds Onvoorziene uitgaven dei- gemeente, dienst 1904. Z. li. st. besloten. 4. Verzoek van de leeraren Hoog, en Thiel, om vergunning tot het geven van prievaatlessen, met advies. Overeenkomstig het advies Z. h. st. besloten. 5. Benoeming van een Direetcur- leeraar aan de Burgeravondschool. De Heer Jorissen, vraagt of er meer sollicitanten zijn dan de Heer van der Worp, en waarom er één en niet meer namen op de voordracht voor komen. Hij wenschte hierover in eene geheime zitting inlichtingen te ontvangen. De raad gaat hierop van half 3 tot 12 minuten vóór 3 over in geheime zitting. Na heropening der vergudering wordt de Heer B. van der Worp, benoemd met 11 stemmen tegen 2 op den Heer van Weezei Errens. 0. Benoeming van een Regent van het Burgerweeshuis. Bij eerste stemming verkrijgen de Heeren Krudop 5, Kok 5 en Dr. Grone- uian 3 stemmen. Bij de daarop gevolgde vrije stemming verkrijgen de heeren Krudop 6, Kok en Dr. Groneman 2 stemmen. Thans moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Krudop, en Kok. 2.A'ujj' teflonM 'nök7. 7. Vaststelling van het kohier der Straatbelasting, dienst 1904. Wordt vastgesteld op f6432.45. De Voorzitter deelt nog mede, dut do verordening ingevolge de Woningwet komt te vervallen, daar Ged. Staten eene verordening hebben toegezonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter om 3 uur de vergadering. 1). Zij mogen hier nog eens herhaald wor den: a. de wijze, waarop B. en meenen de belanden van de leeraren bij het M. O. te moeten behartigen verdient, dat er openlijk verzet tegen wordt aaugoteekend. b. onze onderwijs-)belaugen verkeeren bij den wethouder van onderwijs Celosse niej in veilige handen, c. er valt een rij van voor het middelbaar onderwijs schadelijke besluiten te consta teeren. een Adres bureau van dit blad. AMERSFOORT. Beleefde mcdedeeling aan IIH. leden en donateurs, dat de BEGROOT1NG voor 1905 ter visie ligt in het school gebouw. HET BESTUUR. 'i tl i CONFISEUR. vl Langestraat, hoek Varkensm. m Zeer licht, 12 cent per ons. g o e d 1 ij k e n d e en Het beste en goedkoopste adres voor PORTRETTEN is bij p j 5£RRÉ Btreclitschestraatwe, tandhoudendc 42, Amersfoort. Sneciaal ingericht tot het maken van Groepen aan huis zonder prijsverhoo- P - met kunstlicht. Zeer aardig voor Bruiloften of Partijen. Direct ging. Opname te ontbieden. Aanbevelend, L.. B. J. SEBBÉ Fotograaf.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3