Bakt» BAKMEEL. J. v. Genderen, Advertentiën Man van zaken Waarom blijft gij thuis? D. Gerritsen. Van GARTZEN's Teleph. 104, Arnh.straat. 35. toe zou leggen om de belasting in onze gemeente op te drijven. O neen, reeds meermalen ondervonden we hoe ook andere heeren met een dergelijk argu ment den goedgeloovigen kiezer mie- leiden. Hoe onzinnig trouwens het geheele gepraat van te duur is, springt dadelijk in het oog, wanneer we bedenken, dat er toch minstens 9 stemmen noodigzijn voor een besluit van den Gemeenteraad. Eén raadslid kan maar één stem uit brengen en door dus te beweren, dat één man de belasting zou opdrijven, geeft men tevens oen brevet van onbe kwaamheid aan de overige raadsleden. Wanneer er door den Raad, mede door toedoen van den heer Gerritsen, beslui ten zijn genomen die de Gemeentegeld kostten, dan hebben meerdere Raads leden daaraan meegewerkt, en mag men toch zeker veronderstellen, dat de be sluiten niet ten nadcele van de gemeente zijn geweest. Wij herhalen het. Het is een grove leugen dat de heer Gerritsen in staat zou zijn „de belasting eenige guldens te ver- hoogen." Wij hopen, dat de kiezers die onware aanbeveling van den heer van 't Hof zullen beantwoorden door Dins dag als een man hun stem uit te bren gen op Gerritsen. zal de heer Gerritsen in den Raad zijn. Dat is in de oogen van alle kiezers die de toekomst niet willen opgeofferd zien aan liet tegenwoordige, eenelieel wat betere aanbeveling, om op hem te stemmen, dan de leuze, door „de Eem bode" aangeheven: „in de eerste ]>lauls bezuiniging De bedoeling van het R. C'. blad, al zegt zij dit niet met ronde woorden, is dezelfde als die, uitgedrukt in de advertentie van het „Bouw- en Niéuws- orgaan'" „Wilt gij dat binnen korten tijd uw belastingbiljet aanmerkelijk wordt verhoogd, „stemt dan als één man op den heer D. Gerritsen". De Eembode gaat zelfs zóóver, dat zij haar kandidaat „met den meeaten nadruk" aanbeveelt, omdat er op de Gemeentelijkc-Begrootiug voor het jaar 1905, op een totaal der uitgaven van bijna zes ton gouds, o. a. een uitgaaf geraamd is ten bedrage van fl "200, voor een nieuw tapijt in de Raadszaal, en niet waar? daar zal wél haar kandi daat de heer Kroes, edoch vermoedelijk niet de heer Gerritsen zijn stem tegen verheffen. Bedoelt de Eembode wellicht dat er geen nieuw tapijt in de Raadszaal noodig is, of dat de Raadsleden wel op de kale planken kunnen zitten, dan wel acht zij een goedkoopcr tapijt wenschelijk? Zij zal toch in ieder geval wel toestemmen dat daarin toch geen aanbeveling van haar kandidaat kan gevonden worden, evenmin als een veroordeeling van den heer Gerritsen. En toch neemt het blad opzettelijk daarvan den schijn aan, er op rekenende dat menigeen zal terugschrik ken voor de schijnbare weelde, welke uit zoodanige uitgave zou moeten blijken, en die alleen door den heer Kroes naar behooren bestreden zou kunnen worden. Dat de heer Gerritsen in zijn 12-jarige werkzaamheid als Raadslid nooit getoond heeft een voorstander te zijn van weelde- uitgaven, terwijl er in dat opzicht van den heer Kroes niets bekend kan zijn, het ontsnapt geheel aan de aandacht van het blad! Zij wil alleen zeggen, de kentoonen geluiden,die mij verschrikten; het was liet lialfvcrstikte gehuil van een hond, erbarmelijk klagend, om hulp roepend. Ik sprong op. „Manne! dat is Manne's stem! Waar kan hij zijn?" „Die vervelende spelbreker! Hoe is hij weer boven gekomen?" hoorde ik Grethe nog toornig roepen. Toen stond ik op het portaal en luisterde. Doch alles was stil. „Manne! Manne!" riep ik en trok de trapdeur open niets te Zien. Ik trad de keuken binnen; daar waren de op passer en de keukenmeid druk bezig; de laatste schoof juist een sissende, dam pende pan van het vuur. ,Waar huilt de hond?" riep ik, Dc soldaat stond met open mond, in de eene hand een afdroogdoek, in dc an dere een bord. „Tk weet het niet, Luitenant; ik was meteen nog beneden en gaf bom worst; ik denk, dat hij in den paardenstal is." Daar wederom het gedempte en toch zoo hevige krabbelen, huilen, jan ken! In liet volgende oogenblik was ik door het flauw verlichte salon ge sneld, en had de deur der kinderkamer geopend. Barmhartige God! Een wolk verstikkenden damp kwam mij te gemoed, een luid klagend schepsel sprong tegen mij op, likkend, kwispel staartend, en vloog toen terug in de met rook gevulde kamer. Dalt zinne- heer Kroes zal beter op de kleintjes passen. Maar hoe zijn, bij dat stelsel van zieli- blind-staren op de kleintjes de groote belangen, ook die van geldelijken aard, door onzen Raad wel eens mis handeld? Als voorbeeld wijzen wij op het bekende feit, dat de Raad enkele jaren geleden geweigerd heeft de Hoogcrc burgerschool aan het Rijk over te doe.11 voor eene jaarlijksche bijdrage der Gemeente van f 8000. En welke bezuini ging heeft die weigering aan de Gemeente kas opgeleverd? Eenvoudig deze: dat de school sedert dien ongeveer het dubbele heelt gekost! Onlangs is, ookwêcrnaar het heette, „ter bezuiniging," de Inrichting tot haar kleinste afmetingen samengeperst, maar de bate daarvan voor de gemeen tekas zal luttel zijn want het Rijkssub sidie wordt aanhoudend verminderd, o.a. voor 1905 wederom met duizend gulden. Het ligt ons allen nog in het geheugen, weike de houding is geweest van het toenmalige Raadslid D. Ger ritsen in de bedoelde zaak. Als man v an z aken heeft hij tóen alles aangewend om den Raad te weer houden „het onderste uit de kan" te willen halen, doch het heeft nietmogen baten! In het algemeen is het „bezuinigings argument," ook bij beslissingen in den Raad, vaak de dekmantel van die per liggende beweegredenen die zich moeilijk laten uitspreken, omdat de wolf nu eenmaal zich gaarne in schaapshuid hult, als hij op zijn prooi wil loeien. Wanneer het gold bezuinigingen voor te stellen, die geen nadeelige gevolgen met zich voerden, lieeftde heerD. Geritsen als Raadslid herhaalde malen getoond zonder aanzien des persoonsals man van zaken het initiatief te kunnen nemen, zooals o.a. gebleken is bij de finantieele regeling der baten van de gasfabriek alhier, waarbij heel andere bedragen in het spel waren dan die van een tapijt in de Raadszaal! En dat deheer D. Gerritsen eenduur Raadslid zou ziju (de Eembode stelt zelfs een belastingverhooging in uitzicht!) is een bewering, die, als verkiezingsleuze, niet anders dan valscli genoemd kan worden. Het ligt voor de hand, dat eene zich aanhoudend uitbreidende gemeente, ook onvermijdelijk de gemeentelijke huishouding kostbaarder zal maken, on verschillig uit welke partij nieuwe leden in den Raad gekozen zullen worden. Hoofdzaak is dus mannen te kiezen die verstand hebben van de behandeling van zaken, een open oog hebben voor de toekomst onzer gemeente. Maar moet het niet onze handeldrij vende middenstand heen, als u i t s 1 u i t e n d bezuiniging het parool in den Raad moet zijn, en als dientengevolge het koopkrachtige publiek in Amersfoort zal afnemen? Bij de laatst gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten betuigden ons enkele vrijzinnigen en ook andere voorstanders van de kandi datuur Bolk die niet gestemd had den, dat ze dit hadden nagelaten meenen- de: „de heer Bolk zou tóch wel gekozen w or dien." Toen liet te laat was, hadden ze er spijt van, dat ze niet ter stembus gegaan waren! Berouw komt na de zoude! Ook uu zijn er onkelen, die meeneii, dat in district Hl geen gevaar is. Doch zij vergissen zich deerlijk. Wanneer loos van angst vloog ik hem na; ik wist, waar het bed van onze lieveling stond ik tastte, niet moeite ademhalend, greep in de kussens en hief het kind er uit ophet lag zwaar in mijn armen. En nu snelde ik uit de doodelijke lucht in het salou. De oppasser had mij na- gcioopen, gezien wat er gaande was en de droevige tijding aan de feesttafel ge bracht. Ik zat met hetschijn baar levenlooze kind voor liet venster, dat ik instinkt- matig geopend had, en voor mij lag sidderend, doodsbleek, niet in staat een woord te spreken, mijn vrouw op de knieei:. „Mijn kind, Rudolf, mijn kind!" Ik hoorde roepen en schreien; ik voelde, dat mijn schoonmoeder het kind uit mijn armen nam, en sprong op en hief mijn vrouwtje van den grond. „Kom, Grethe, wees moedig!" riep mijn schoon moeder, „water Eau de Cologne een dokter!" En Grethe liep bevend naar de tafel, waarop men het kind ge legd had; niet trillende handen ontkleedde zij liet, met trillende handen en een door angst vertrokken gelaat. Men had snel meer licht gemaakt; allen waren in de kamer behalve mijn oudste zwager en de oppasser, die den dokter zochten. Men hoorde slechts liet angstige ademen, het onderdrukte snikken mijner vrouw. „Blijf kalm, Grethe," klonk de stem mijner schoonmoeder, „blijf kalm, mijn lieveling! Zoo, trek haar uu het hemdje er veel kiezers thuis blijven, staan de kansen van den Heer Kroesz eer go e d. De Rooniseh- katholieken, de mannen van kerk A en kerk B. zullen hoogst waarschijnlijk als één man opkomen! Ieder die thuis blijft helpt de kans van den tegeucandidaat verbeteren. Men vergete toch vooral niet, dat het nu van één enkele stem kan afhangen. Waarschijnlijk komt er eene herstem ming en hoe die af zal loopen, wij wagen liet niet, dit te voorspellen. Er is echter een geringe mogelijk heid, dat reeds bij eerste stemming de zaak wordt uitgemaakt. Om te voorkomen, dat daarbij de tegeupartij de overwinning behaalt, mag niemand thuis blijven die óf een voor stander is van de kandidatuur Gerritsen, óf althans aan Gerritsen de voorkeur geeft boven de andere kandidaten. Daarom kiezers uit District IU, ver zuimt niet uw eersten burgerplicht en stemt als cén man op den eersteu kan didaat vau uw stembriefje, dus op Wij maken er onze lezers op attent dat 1 October 1904 de alsdan in om loop zijnde muntbiljetten worden inge trokken. Tot 1 October 1905 kunnen zij nog bij alle Rijkskassen in betaling worden aangenomen. Na dien tijd niet meer. Een ieder ontdoe zich dus tijdig van dit bezit. De 2e-luit-kwartierm. I'. II. Roukens, benoemd bij het 5e reg. int'., wordt ge plaatst ten bureele van den kap.-kwar- tierm. van dat korps tc Amersfooit. Op Zondag 25 Sept. zal te Amers foort een gecombineerde vergadering plaats vinden van dc S. D. A. P. afd. Amersfoort en de Volkskiesverceniging van Baarn, ter bespreking Aan de ver kiezingen in 1905 on federatieve samen werking daarvoor. Bij liet vertrek van den Heer A Nij- lioff, thans Commissaris van politie al hier, bood het politiecorps, als blijk van sympathie, liun Chef bij monde van den Chef-veldwachter J. Weevers, een souvernir aan, zijnde eene prachtige staande klok. Bij Kon: Besluit van 24 dezer is met ingang van 10 October bij het re serve personeel der landmacht, met be stemming voor den dienst bij de landweer, benoemd tot reserve-kapitein iu liet XXXYste landweer district de kapitein J. A. T. II. F. van Rijswijk de Jong, van de dienstdoende schutterij alhier. Bij dc Donderdag ten raadhuize gehou den aanbesteding 1. voor het bouwen van een houten wagenloods op „Ma Retraite" alhier,werd ingeschreven door: S. van den Berg, Hoogland, voor f 790; C. Eggenkamp, Leusden, f 39; W. Hendriksen, alhier, voor f863; N. Wolfswinkel, alhier, voor f949; E. van der Wart, alhier voor f 104G; J. II. van Veen alhier, voor f 1039; Cl. Wassink, alhier, voor f 890; G. J. Schroot, alhier, voor f 1026.44; C'. J. Kuntz, alhier, voor f818; T. van Hoogevest, alhier voor f 825; J. C'. van Eijhcrgen, alhier, voor 794; E. J. Ruitenberg, alhier, voor 1849; K. J. Looijen, 's Gravenhage, voor f888. De gunning is aangehouden. 2. Voor het bouwen van ecu brand spuithuisje aan de voormalige gasfabriek alhier, werd ingeschreven door: H. Lablaus voor f316,80; N. Wolfs- uit." Ik stond er hij en zag, hoe hethleeke gelaat der oude vrouw zich over het hoogroode gezichtje van liet kind boog, hoe zij de zoetzolen wreef en de kleine borst. Geen van ons durfde spreken; een lange stilte, en dan „Zij leeft, het lieve kind, ik voel liet kleine hartje kloppen!" Een paar groote tranen rol den over de wangen der grootmoeder. „Zij leeft!" riep Grethe. .GrooteGod, ik dank U!" Zij nam het kind op, wik kelde het in een deken en snelde weder naar het open venster; frissche zuivere lucht stroomde haar tegen, en zachtjes, zeer zachtjes begon het kind te schreier.. „Schrei maar, mijn lieveling, schrei maar!" hoe heerlijk klonk dat weenen mij op dit oogenblik in do ooren. Ik hield ze beiden omarmd, moeder en kind. „Grethe!" „Rudolf, het zou ook mijn dood ge weest zijn." „Spreek zoo niet, Grethe." De anderen hadden allen de kamer verlaten. Wij stonden, met. dc ons op nieuw geschonken lieveling in dc armen, die nu bleek, maar met groote geopende oogen naar oii6 opzag. Ja, spoedig kun nen geluk en ongeluk een keer nemen. II ordi vervolgd). winkel voor f 340; G. Wassink voor f248E, J. Ruitenberg voor 317'. J. C. van Eijbergcn voor f 224; T. van Hoogevest voor f 220, allen alhier. Dit werk is den minsten inschrijver gegund. Ten voordeelo der Verceniging „Lief dadigheid" alhier, zal over een paar weken een middagconcert worden ge geven in de Luthersche kerk. Men meldt ons, dat eene dame, thans hier wonende, vroeger als sopraan deel uitmakende van het Zalsman-kwartet en twee dames-violisten, leerliugen van Bram Eldering, die reeds dikwijls met succes in verschillende steden van ons land klasieke duo's ten gehoore brachten hun welwillende medewerking toezegden, terwijl eene ons allen als zeer goede organisten bekende stadgenoote even eens welwillend de bespeling van het orgel op zich nam. Het is te wcnschen, dat, nu zoo goede krachten zich inspannen voor „Liefdadigheid", zij de voldoening zullen smaken, zeer velen te doen ge nieten en „Liefdadigheid flink te helpen. Vrijdagavond 13 Sept. hield de afd. Amersfoort de M. t. B. d. Toonkunst hare jaarlijksche vergadering in de Mu ziekschool. De periodiek aftredende bcstuusleden Mr. J. Hevligcrs en W. A. v. d. Bovenkamp werden herkozen, terwijl in de vacature ontstaan, door het be danken van den hcei C. A. Heunks, aan wien de voorzitter eenige wuardee- rende woorden wijdde Mej. C. J. Went- zel werd gekozen. AJsnu werd besloten tot aanvrage der kon. goedkeuring, ten einde als rechts persoon te kunnen optreden. De door't Bestuur ontworpen Statuten werden goedgekeurd. Aan de orde was vervolgenseen herzie ning van het huishoudelijk reglement. Slechts een der artikelen gaf aanleiding tot debat. Ilet gold de kwestie of Commis sarissen van de zangvereeniging lid van liet Bestuur zouden zijn voor alle zaken de zangver. betreffende dan wel of zij het bestuur van advies zouden dienen, liet bestuur stelde het laatste voor aan gezien was gebleken dat de bepaling zooals deze vroeger was geredigeerd tot vele bezwaren in de practijk aan leiding kon geven. De rekening en ver antwoording werd door 2 der aanw ezige ledi n nagezien en in orde bevonden. Er bleek een vrij groot voordeelig sal do in kas te zijn. Ten slotte werd door den secretaris bet jaarverslag voorgelezen, dat aan een der aanwezigen aanleiding gaf om inlichtin gen te vragen De Muziekschool ver keert in bloeiende staat, terwijl bet Volkszangonderwijs, dat zooveel kinde ren een groot genot en nuttige uitspan ning verschaft nog te weinig door bij dragen wordt gesteund om ook op de school aan de Puntenburgciiaan gege ven te worden. In studie genomen worden voor dc eerstvolgende uitvoering de C' dur Messe van Beethoven en ecu Cantate van van Bach. Maandagmorgen, 29 Augustus, heelt op liet Gouvcrnementsplein te Para maribo, op plechtige wijze de onthul ling plaats gevonden van het gedenk- teeken ter eere van de nagedachtenis van jhr. mr. T. A. J. vau Ascli van Wijck, onzen vroegeren burgemeester. De fungeerend voorzitter der Koloniale Staten, de heer F. C. Gelkon, sprak eene rede uit, waarin hij onder meer zeidc het een bijzonder voorrecht te achten in naam van het Surinaamsche volk, als fun geerend voorzitter der Koloniale Staten een woord van hulde te mogen spreken over (lezen waren vriend der kolonie Suri name. „Het is lieden zeide spreker juist 55 jaren geleden dat jhr. T. A. J. van Asch van Wijck te Utrecht het levenslicht aanschouwde. Een schooner dag om den oud-gouverneur voor immer in de gedachtenis der Surinaamsche burgerij door een blijvend monument te doen geboren worden, kon niet wor den uitgebracht." Spreker schetste vervolgen jhr. mr. T. A. J. vau Asch van Wijck iu korte trekken in zijn levensjaren welke hij óf als gouverneur óf als minister van koloniën heeft doorgebracht. „Dc onverbiddelijke dood aldus vervolgde sprekerontrukte ons minis ter Asch van Wijck, die vol christelijke gevoelens van deze wereld scheidde, om, naar wij hopen, de eeuwige zalige rust te genieten. Maar heeft de dood van Ascli van Wijck aan Suriname onttrokken, zijn gedachtenis trotseert iederen dood, zij blijft leven in onze kolonie. Zij zal blijven voortleven bij ons die hem ge kend hebben, zij zal ook voortleven bij hen die na ons komen en wanneer do inwoners der kolonie het monument van v. Asc.h v. Wijck zullen voorbij gaan, zullen zij tot elkander spreken: Ziedaar den man, die ons land cn ons volk oprecht liefhad." Na een woord van dank uitgesproken te hebben aan hen die zich verdienste lijk hebben gemaakt bij het tot stand komen van het monument, verzocht spreker den gouverneur het monument voor het Koloniaal Gouvernement te willen aanvaarden, in de overtuiging dat op die wijze voor hot onderhoud het beste zorg zal gedragen worden. Ten slotte vroeg spreker den gouver neur tot de onthulling van het monu ment van Asch van Wijck te willen overgaan. De gouverneur voldeed onmiddelijk aan dit verzoek. Door effect van het zonlicht had zich reeds terwijl de heer Gelken sprak, de schaduw van een men- schelijke figuur afgeteekend op het witte doek hetwelk voor het gedenkteekeu hing, zoodat het was alsof de overledene zelf' achter het gordijn toeluisterde. Toen nu de gouverneur het gordijn wegtrok verscheen plotseling de beeltenis van v. Asch v. Wijck voor het oog van de groote menigte op het plein, die in ge juich uitbarstte. Na eenige oogenblikken aandachtig bot beeld te hebben aanschouwd, wendde de gouverneur zich niet alleen tot de naastbij staanden, doch iu ruimeren kring tot het ganschc volk op het Gouv. Plein, om een woord te spreken. Zijne Excellentie betuigde zijne inge nomenheid met de onthulling van dit monument ter eere van jhr. van Asch van Wijck, „dien wij allen hoogachten om zijn karakter zoowel als om zijne daden." De gouverneur verklaarde het ten hoog6te te waardeeren, dat Surinam's bevolking dit gedenkteeken had willen wijden aan de nagedachtenis van den man die een warm vriend was van Su riname. Als tegenwoordiger van II. M. de Koningin, meende Zijne Excellentie in dit monument niet alleen een hulde blijk te mogeu zien aan zijn voorganger, maai tevens een bewijs van erkentelijk heid voor betgeen het moederland heeft gedaan en nog bereid is te doen voor Suriname, zoodat het strekken zal de band nauwer aan tc halen. Voor mij, zoo vervolgde de gouver neur, en ook voor volgende gouverneurs, heeft dit monument nog een andere be- teekenis. Geplaatst vlak voor het ge bouw waar van Asch van Wijck leefde en werkte, zal het ons als 't ware da gelijks er aan herinneren, dat ijver en plichtsbetrachting alleen niet voldoende zijn, doch ook vooral liefde voor land on volk noodig zijn. De gouverneur verklaard* gaarne, namens het Koloniaal Gouvernement het monument te willen aanvaarden en gaf de verzekering, dat het steeds iuhoogc eere zou worden gehouden. SPORT. Voor de eerste helft van het voetbal seizoen 1904/05 is het wedstrijdprogram- ma, voorzoover Quik en U. D. I. be treffend als volgt vastgesteld: 2e klasse, competitie D. 2 Oct. Quick Be Quik (Zutphcn) tc Amersfoort. 9 Oct. Robur ct Velocitas Quick, tc Apeldoorn. 27 Nov. Be Quick Quik, te Zutfeu. 18 Dec. Quik Z. V. V. (Zwolle) te .Amersfoort. 2 Oct. Hercules II U. D. I., te Utrecht. 9 U. D. I. U. F. C., te Amers foort. 16 B. F. C. U. I). I., teBus8Um. 23 U. D. I. U. V. V., te Anicrs- f oort. 13 Nov. U. F. C.U. D I., te Utrecht. 18 Dcc. Allen Weerbaar U. D. I. te Bussum. Burgerlijke Stand. v»u 21 tot24 September 1904. GEBORENHermanus Johannes, z. v. J. van der Brom en J. IV. van Beeui. Catrina Mathilda, d. v. J. G. Krijnenen J. Collet. OVERLEDEN: Cornells de Gans. oud 86 jaren, weduwnaar. Agatha E. G. Vahlkamp, oud 77 jaar, w ed. Arres de Brec, oud 5 maaudeu. Ilendriua ter Berg, oud 68 jareu, gehuwd. zelfrijzend „bespaart moeite en tijd". Yerkrijgbaar bij

De Eemlander | 1904 | | pagina 2