HAMLET, Veredeling van het ambacht door proeven van bekwaamheid. Advertentiën Representations Frangaises de Mr. De Max. - - - - KORFF's CACAO AMERIKAANSCHE MAÏZENA PUDDING. Naai' wij vernomen heeft de heer C. Prins zijn benoeming tot bestuurslid van de Yerecniging „De Ambachtsschool" voor Amersfoort en omstreken aange nomen. De openbare vergadering gisteren avond uitgeschreven door de afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij, waarin als spreekster zou optre den Mevrouw7 Henriette Roland Holst, kon wegens verhindering van de spreek ster niet doorgaan. Hedenavond zal de ring Amersfoort en omstreken van den Bond van Jou- gelingsvereeniging op Gereformeerden grondslag een feestelijke bijeenkomst houden in kerk A Langegracht. liet woord zal o.a. gevoerd worden door Ds. J. O. Los uit Hilversum. Het toelatingsexamen voor de Rijks academie voor Beeldende kusten te Amsterdam is met gunstig gevolg afge legd door den heer D. Halting. Het was Zaterdag slecht weer en vooral op de Leusderheide was het geen aangenaam verblijf. Jammer genoeg, daar dien dag daar de wedstrijd werd gehouden voor de deelnemers aan de schietoefeningen tot verhooging van s'landB weerkracht. Het woei er hevig en ook de regen plaste gedurig bij stroomen neer, zoodat de deelnemers meermalen genoodzaakt waren een schuilplaats te zoeken om althans niet doornat te worden. Niettegenstaande dat alles, was het ware vuur er in en werd er met veel animo aan den wedstrijd, onder leiding van kapitein Iiogervorst deelgenomen. De uitslag was als volgt: le prijs de 16-jarige J. van Eede met 54 punten (11, 12, 10, 11 en 10,) zilveren horloge met inscriptie; 2c prijs P. Staverman, iugelijks mer 54 punten (10, 12, 12, 11, 9,) vulpenhouder; Se en 4e prijs E. Jansen en J. G. Humana, beide met 52 punten, boekwerken; 5e prijs J. J. Otto, met 51 -punten, kistje sigaren; 6e, 7e en Se prijs Enklaar, Holtrop v. d. Roemer, allen met 50 punten; 9e, 10e en 11e prijs v. d. Pant, Ilcijbroek en Treub, allen met 49 punten; 12e, 13e 14e en 15eprijs Bosch, Micliiels, "VVassink en Geijssen, allen niet 48 punten; 10e en 17e prijs van Goor en Kareis, beiden met 47 punten. Behalve bovenstaande prijzen waren nog een viertal exraprijzen beschikbaar gesteld voor hen die de oefeningen met het kleinste aantal patronen afschoten. Deze prijzen werden als volgt be haald: le prijs zilveren medaille, door J. J. Otto; de 2e, bronzen medaille, door L. Th. van Zwol; de 3e een boek werk, door C. Bosch; de 4e, eveneens een boekwerk, door Enkelaar. De officieren van het 1ste regiment veld-artillerie te Utrecht en te Amers foort zullen op 12 dezer hun jaarlijk- schen jachtrit houden, welke zal eindi gen met een ren op een hindemisbaan op de heide De Paltz, nabij Soest. De le luit. G. Doorman, overgeplaatst van het 2e reg. vest.-art. naar het le leg. veld-artis ingedeeld te Amersfoort. Woensdag 12 Oct. half drie 's mid dags zal een concert worden gegeven in de Luthersche kerk alhier. Het financieele resultaat zal der ver- eeniging „Liefdadigheid" ten goede komen. Waar de sympathie die voor deze vereeniging moet bestaan, op zich zelf reeds redon zal zijn dat velen er prijs op zullen stellen, dan tegenwoordig te zijn, verwacht men terecht dat het mededeelen der namen van de concer tanten die zich welwillend beschikbaar stelden aanleiding zal zijn dat een groot aantal als om strijd zich een plaatsje zal veroveren. De namen zijn de volgende: Mevr. v. D. B. alhier vroeger de sopraan v, h Zalsman-quartet te Haarlem; Mej. B. v. R. en mej. M. IC. riolinisten uit 's-Ha- ge; Mej. II. M. organiste hier lei- stede. We vestigen de aandacht van belang hebbenden op een in dit nummer voorko mend ingezonden stukvan hetBestuurvan de Vereeniging tot veredeling van het Ambacht. Te gelijkertijd ontvangen wij een belangrijk schetsje van de Algemeene grondbeginselen voor de veredeling van het Ambacht, waarvoor we misschien wel eens een plaatsje in ons blad afstaan. Maandag had de herbesteding plaats voor de levering van fourage aan de troepen te paard alhier in garnizoen van 1 November 1904 tot 31 October 1905. Van de zes inschrijvingsbiljetten was het laagste dat van de firma II. Gerritsen alhier met de navolgende prijzen: hooi 60 cents, Stroo 32 cents en haver S3 cents, alles per 10 kilogr. De levering is voorloopig gegund. Bij de Zaterdag, ten overstaan van Notaris Vos gehouden veiling in het Valkjc zijn de huizen met schuurtjes erf en tuin aan den Bisschopsweg ver kocht voor f 6700. Den heer Aug. de Stienhuysen is van af 1 Oct. de levering opgedragen van de brandstoffen ten behoeve van het garnizoen alhier. Bij het tweedaagsche concours van de Militaire Sportvereeniging was de uitslag, als volgt: 1. luitenant der veld-art. Van Reec'e; 2. le luit. der huzaren "Van Beernik; 3. id. Beijnen; 4. id Matlion; 5. id. Si mon; 6. id. baron v. Heemstra; 7. id. Maris; 8. le luit. der veld art. Looyen; 9. ritmeester baron Van Boecop (Den Haag), 10. le luit. der veldart. Prins. De Amersfoortsche tram, vervoerde ook in de maand September van dit jaar weder aanmerkelijk minder passa giers dan in die maand van 1903. Tegen 7492 in September 1903 bedroeg het aantal passagiers over de afgeloopen maand G569. De opbrengst passage was:f 611.27'/a in 1903 en 538.80 in 1904; de totaal- opbrengst respectieve lijk; f637.98 en f 557.45', en de op brengst per dagkilometer f 11.81 en f 10.32. Wij ontvingen bericht, dat het Ita liaansch Opera Quintet onder leiding van den heer M. de Hondt, impressario van de Italiaansche Opera, dat met een eclatant succes een tournee door ons land maakt, ook te Amersfoort een en kel concert zal komen geven en wel op Woensdag 12 October in de Sociëteit Amicitia". De recenticn in de bladen der verschillende steden waar het Quin tet reeds optrad zijn allen vol lof over het artistieke vijftal, dat gevormd wordt door den beroemden tenor Pietro Eer vari: (wel bekend uit de vroegere Ita liaansche Opera), de dames Üuilia Allen (Soprano leggero), Alba de Chiario (so prano lirico), de heeren Pedro Tavaron (primo bariton) en Olinto Sombardi (pri mo basso). Als orkestmeester en ac- compagnateur is aan liet quintet ver bonden Maestro Arturo de Angelis wiens leiding door de verschillende critici hooge lijk geroemd wordt, 't Is dan ook te verwachten, dat ook hier in Amersfoort velen van de gelegenheid gebruik zul len maken om met dit quintet kennis te maken. Tijdige plaats- reserveering zal zeker niet overbodig zijn. Men zendt ons de volgende Rooster der Lezingen 19041905, te houden vanwege beschutsdepartement alhier. November. Volkslezing de heer en mevrouw Bigot. December. Vergadering mot da mes de heer Alb. Vogel. Januari. Volkslezing de heer P. II. Lam- merts. Februari. Vergadering met da mes mej. Sjank Tig- ler Wybrandi. Maart. Vergadering met da mes de heer van den Berg. N.B. Behalve de genoemde lezingen zullen nog eenige volksvoordrachten met lichtbeelden gegeven worden, waarvan de eerste waarschijnlijk medio October zaf plaats hebben. (Een en ander over Japan). Het programma belooft veel en toch dergelijke amusementen, hoe goed en hoe nuttig dan ook, is betrekkelijk van weinig beteekenis in vergelijking met het grootc nut dat het departement hier ter stede sticht. Wij wekken onze lezers op, zich aan te melden als lid. Ze doen een goed werk. Het lidmaatschap bedraagt slechts f 5 en 't is voldoende zich daartoe op te geven bij een der bestuursleden de heeren: J. G. Busch Keizer, J. v. d. Horst Bruyn, N. E. Rost, J. M. Thiel, M. L. Celosse, Dr. Ph. H. Peyrot en C. J. F. Prins Secretaris. Door een 25-tal ouders van meisjes leerlingen der hoogere burgerschool is dezer dagen een adres gericht tot den Gemeenteraad, bevattende het verzoek om ook aan de meisjes, leerlingen der hoogere burgerschool voortaan gymna- stiek-ondenvijs te doen geven. Men moet zich verwonderen, dat uiet reeds lang pogingen wei-den aangewend om de vrouwelijke leerlingen der hoo gere burgerschool gymnastiek-onderwijs te verschaffen. Niemand immers zal beweren, dat meisjes daaraan minder behoefte hebben dan jongens. Toch wer den tot dusver aan de school alhier de meisjes van de gemeenschappelijke gym nastieklessen uitgesloten, zonder dat af zonderlijke lessen voor haar geregeld werden. Aan de meeste koogere burger scholen is dit laatste tegenwoordig wel het geval. In den regel worden de meis jes in twee groepen verdeeld, de groo- ten en de kleineren, die ieder tweemaal per week gymnastiek-onderwijs ontvan gen van eene leerares. Voor de 50 meisjesleerlingen, die thans de hoogere burgerschool bezoeken, zou zulk eene regeling zeer goed ge troffen kunnen worden, zonder dat groote uitgaven uit de gemeentekas er door gevergd zoudeii worden. Wellicht zou de leerares in de gymnastiek die aan meisjes van de Hilversumsche hoogere burgerschool onderwijs geeft, of wel eene uit Utrecht er voor te vinden zijn om enkele uren 's weeks aan de school alhier .werkzaam te zijn. Kantoor Amersfoort. Lijst van onbekende brieven in de 2e helft der maand September. Brieven. Roosebooni, Amsterdam. C. de Kievit, Arnhem. G. Veen, Berguni. J. Liefting, Groningen. Wiedenbrugge, Kralingen, v. Rossuni, Rhencn Wed. Kamsteeg, Rotterdam. M. Wever, Weesp. Uit het Buitenland. Cornelis Linden, Bushauseu. Briefkaarten. Mej. N. v. Buren, Amsterdam. S. Ardonne, J. v. d. Nauten Mej. D. Naber, Arnhem. •T. G. Eskeus, Haarlem. II. Groot, II. J. Baas, Rotterdam, v. d. Horst, Utrecht. Buitenland. T. Wissing, C'harlottenburg. T. Knottnerus, Freudenstadt. J. Nieuhuys, Stalheim. Een vriendelijke uitnoodiging van den heer W. O. J. Nieuwenkamp, die met zijn bekend woonschip „De Zwerver thans buiten de Groote Koppel bij de spoorwegbrug ligt, voerde ons gister middag in deze artistieke en toch zoo gezellig ingerichte ruimten, die zoo juist harmonieeren met het heldere en op wekkende uiterlijk van het vaartuig. Na een kleine vestibule, daarna de voor de omstandigheden tamelijk groote keuken en ook de huiskamer van den lieer Nieuwenkamp te zijn doorgegaan, komt men eindelijk in het ruime atelier, dat door een paar oude eikenhouten kas ten en door eenigo souvenirs, die de Zwerver van zijne reis naar Itidiö heeft medegebracht een aangenamen en pret- tigen indruk maakt. Doch gewerkt wordt er thans niet en al de stalen platen, de etsnaalden en de bijtende vochten, waarmede de artiest zijn kunst gewrochten tot stand brengt, zijn er zorg vuldig uit verwijderd. M ant alle beschik bare plaatsruimte is nu in beslaggenomen door de etsen, de houtsneden en de penteekeningen van den bew-oner. Het talrijkst zijn de etsen en o. i. leggen zij ook het meest sprekende getuigenis af van het groote talent van hun maker. Buitengewoon troffen ons de brug te „Toledo" en de „stad in Spanje" door hun brecdcn en zachten toets. Maar ook liet „Sluisje te Edam" is een zeersym- phatiek werk terwijl „Monnikendam", „Huisje te Edam", „Hofje te Haarlem", „Rlienen" en vooral het „Damrak te Amsterdam" als om strijd onze bewon dering vorderden. Van de houtsneden noemen wij inde eerste plaats de „Brug te Mechelen" en „Oude huizen te Enkhuizen", terwijl de penteekeningen „Kasteel te Koppel bij Doesburgh"enhct„Intericur van de abdij kerk te Rensburg" zeer verdienstelijk mogen genoemd worden. Herinneringen aan de reis van den heer Nieuwenkamp naar Indië vindt men, zooals trouwens te verwachten was, even eens; o. a. Waringinboomen" en de steuiiuingvolle „Ingang van het paleis van den Sultan van Djocjokarta". Doch wij vermeten ons niet van deze expositie meer te zeggen, aangezien de artiest, te beginnen met den dag van heden, zijn atelier openstelt voor alle belangstellenden, die met zijn verdien stelijke werken kennis mochten wensch- ten te maken. En daar wij maar al te goed weten, dat geene beschrijving, hoe goed bedoeld ook, eigen aanschouwing en eigen oordeel kan vervangen, eindigen wij deze korte aankondiging met den w-ensch, dat vele onzer stadgenooten er zich door bewogen zullen voelen van het zoo welwillende aanbod van den heer Nieuwenkamp gebruik te maken.Zij zullen zich een bezoek aan „de Zwerver" niet beklagen. Zaterdag is het eerste nummer ver schenen .an de Stichtschc Courant, hel anti-revolutionaire dagblad voor de provincie ^Utrecht, ouder hoofdredactie vap den heer M. v. d. Berg, tot dusver Iloofd der Christelijke school te Zeven hoven. Zooals onze lezers wellicht weten stond dit blad vroeger onder re dactie van Dr. Kuyper's vleugel-adju dant de Waal Malefijt en ging al meer malen het gerucht, dat het zou worden opgedoekt. Thans nu het van weekblad dagblad is geworden, worden ook in Amersfoort tal van exemplaren ver spreid. Uit het hoofdartikel „Voort varen" nemen we ket volgende over: „We blijven Antirevolutionnair, en be lijden van heeler harte het antir. pro gram van 1878. We willen niet individualistisch op treden, maar het verband bewaren met de op den bodem van dat program ge organiseerde Antirevolutionaire partij in Nederland Mat natuurlijk het verschil van meening in den boezem der partij in sommige opzichten niet uitsluit. Gaarne erkennen wij ook, dat de be ginselen waar onze partij op rust en die in het zooeven genoemde program zijn neergelegd, de beginselen van het Calvinisme zijn. Hieruit volgt in 't minst niet, dat de Antir. partij voorkeur heeft voor een of andere kerk. Niet de dogmatische en kerkelijke, maar de staatkundige begin selen van het Calvinisme beheerschen ons partijleven. Nog veel minder volgt er uit, dat wij de gewetensvrijheid onzer niet-Óalvinis- tische landgenooteu zouden willen aan randen. Integendeel: voor de handha ving ook der vrijheid van hun geweten is het Calvinisme de beste waarborg. Wel volgt er echter uit, dat, waar naar onze staatsregeling het volk zoo grooten invloed uitoefent op de richting van het staatsbestuur, wij alle krachten wil len inspannen om ook aan de Calvinis tische beginselen zooveel mogelijk aan deel in dien invloed te verschaffen. En in het tijdvak dat wij thans be leven is, naar ons inzien, een samen werking van alle Christelijke groepen daartoe verreweg het meest profijtelijk. Het Ministerie dat als vrucht dier sa menwerking thans H. M. de Koningin tel' zijde staat, hopen wij dan ook nog lang op die plaats te zien, en wij hopen het naar de mate van onze kracht te steunen." Bovenstaande duidt voldoende aan welk standpunt de Redactie zal innemen. Verdediging van het Christclijk(?) mi nisterie, zal natuurlijk het voornaamste werk zijn. Men ziet het de anti-revolu- tionairen wapenen zich steeds beter. En wat doen de vrijzinnigen? Nog te veel laten zij het werk aan anderen over. En ook wat de Pers betreft, doen zij niet wat hun plicht is. Ieder vrijzin nige in Amersfoort moet tevens propa gandist zijn voor de Ecmlander. Laat men toch bedenken welk een machtig propagandamiddel men er aan heeft. En in ruime mate ondersteund, zal ons blad in 1905 ongetwijfeld onschatbare diensten kunnen bewijzen. SPOBT. Quik heeft liet nieuwe seizoen goed ingezet. Haar eerste elftal sloeg Zondag j.l. Be Quik uit Zutphen met 32. Met half-time was de stand 31 voor Quik. U. D. I. I. bracht het er minder goed af. Zij verloor te Utrecht met 90 van Hercules n. Het was even wel grootendeels haar scliul niet. Her cules was voltallig, terwijl U. D. I. met invallers speelde en de match begon met slechts 9 spelers. Toen de doelver- clediger, die zich in de ligging van het terrein vergist had, op het veld verscheen was de stand reeds 40 voor Hercules. Wij hopen, dat U. D. I. het een vol gende keer er beter af zal brengen. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De uitvo erende Raad der Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht maakt bekend, dat in December 1904 te Gro ningen, Den Haag en Arnhem gelegen heid zal worden gegeven tot verkrijging van den graad van Gezel of van Meester in het Timmeren, Smeden, Mcubclmaken, Huisschilderen, Metselen en Steenhou- wen, na voldoende daarin afgelegde proeven van bekwaamheid. Deze proeven, afgenomen door Com- missiën van zaakkundigen, bestaan uit 1°. een of meer practische werkstuk ken, welke naar den aard van het vak één, twee of drie weken tijd vorderen; 2°, mondeling, schriftelijk en teeken- kiuistig werk, gedurende één dag voor den Gezel en drie dagen voor den Meester. Aan hen, die voldaan hebben aan de gestelde eiechen, wordt een Diploma uitgereikt, worden reis- en verblijfkosten naar een vastgesteld tarief vergoed; terwijl aan hen, die geslaagd zijn, naar gelang van omstandigheden, nog een vergoeding kan worden toegekend voor het door hen tijdens de proefafneniing gedorven loon. De aangifte van deelnemers moet ge schieden met nauwkeurige opgaaf van naam, woonplaats, ouderdom, beroep en tegenwoordigen werkkring, vóór 15 October a.s. aan het Algemeen Secre tariaat der Vereeniging, Visscliersdijk 41, te VGravenhagc, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Elke aangifte moet gepaard gaan met toezending van f 2.50 per postwissel, welke som verbeurd wordt, ingeval de opgeroepen kandidaat niet verschijnt, en teruggegeven wordt na deelneming aan de proefaflegging. De Uitvoerengo Raad Dr. II. F, R. HUBRECHT, Algem. Voorzitter. S. J. H. TROOSTER B.IIzu., waarna. Algem, Secretaris. Inlichtingen geven ook Dr. P. J. II. Ciïypors, Architect der Rijksmuseum gebouwen, Voorzitter der Technische Commissie, te Roermond, en de Leden dier Commissie: K, P. C, de Bazel, Architect te Bus- sum; Jan Dunselman, schilder te Wa tergraafsmeer; A. J. -der Kinderen, schilder te Laren, in het Gooi; J. A. van der Kloes, leeraar aan de Polytech nische School te Delft; J. J. van Nicu- kerken, architect te 's-Gravenhage; S. J. L. Trooster, architect te Utrecht; D. Wisboom, ingenieur te Arnhem. Burgerlijke Stand. van 1 tot 4 October 1904. GEBOREN: Willem,z. van II.de Win ter en C. van Pluren. Ilcrmina Johan na Antonia, d. van P. Delen en J. J. Boonckamp. Henri Jolian, z. van J. Blom en W. L. d1 Hout. ONDERTROUWD: JacobusEijkelen- burg en Gezina G. Nijkamp. GEPIUWD: Jan Epskamp en Dirkje van Dusschoten. Jan van Rossum en Hendrika A van Mceteren. OVERLEDEN: Joseph Hendriks, oud 3 jaren Corrnelia de Hoop, oud 3 weken. Ilermina van Plateringen, oud 2 jaren Tonia van Bijnen, oud 5 jaren. JACQUES FERMS, Imprésario. Theatre cl'Utrecht. Samedi le 8 Octobre 1004. Représentation Extra-ordinaire avec le concours de: M. UE MAX Prince «le linneinark. Drame in 5 actesde\V. SHAKESPEARE. Adaptation Fianfaise de M. Mrs. ALEX ANDRE DUMAS et MEURICE. Rideau 8 lieurcs. Prix des Places: Balcon et Stalles f 5.0U. lc Atnph. et le r Loge de Cóté f 4.00. Baignoiics et 2me Ampli. f 2.50. Parterre f2.00; 3me Ampli. et 2'»e Loge de Cóté f 1.25; 4m« Ampli. f 0.75 Galerie f 0.50. Pour la location M. M. les Aetiounaires Jeudi de 10 a 12 heures et pour le public leméme jour de 1 i 3 heures; après Vendredi et Samedi de 10 a 12 et de 1 A 3 heures. KIEUW! KIEUW! KIEUW! Bood met goud etiket, per bus K.G. f 1.00, per bus */4 K.G. f 0.52s, per bus K.G. f 0.27" s per pakje f 0.07, o3 pakjes f 0.20. COÖPERATIEVE WIKKEL. V STATIONSSTRAAT hoek OUDE YLASAKKERWEG. f

De Eemlander | 1904 | | pagina 3