B. Lookhorst A. N. J. VOS INBOEDEL, J. BOLK, Stadsnieuws. Advertentiën. E. J. Ruitenberg, deftigen Inboedel, D. Gerritsen Een Medelezer G, OUDRAAD, Sigaren - Tabak - Koffie - Thee. Ver. „Voor De Kunst". A- J. Boode Gzn., Huis- Plafond- en Rijtuigschilder Kamerbehanger Mr. Timmerman en Jalouziënmaker verkoopen: Notaris BOLK publiek verkoopen: publiek verkoopen: I Een huis II vier Huizen lijk niet bestaan van liet leefgeld dei- arbeidersdochters; waarom de ouders van dezen nu bezwaren moeten hebben tegen een huishoudschool is mij niet duidelijk; ik zou denken dat zij inet beide handen de gelegenheid moesten aangrijpen 0111 hun meisjes een goede opleiding te geven, om het even of zij hen die voor 2 jaar of maar voor enkele cursussen kunnen bezorgen. Wie flink voor een of ander vak heeft geleerd, is haar loon ook flink waard! Adres aan den Raad der gem. Amersfoort. Edelachtbare R.H., Geeft met verscliuldigden eerbied te kennen: het Bestuur van de afd. Amersfoort e. 0. van den Bond van Ned. Onder wijzers, dat de aanbeveling voor tijdelijk leeraar in Natuur- en Werktuigkunde aan de B. A. S. naar zijn meening niet de waarborgen in zich draagt te zijn gebaseerd op de geschiktheid van de sollicitanten, om welke reden het den Raad ver zoekt om óf deze voordracht te ren- voyeeren óf bij het doen der keuze zich niet te zeer te laten influenceeren door de volgorde waarin de personeu zijn voorgedragen. 't Welk doende Het Bestuur der afd. Amers foort van den Bond van Ncd. Onderwijzers W. C. OOSTERMAN, "Voorzitter. A. B. v. d. KLEIN, w.ii. Secretaris. iHemtrle vaii Toelichting. Naar aanleiding van nevensgaand adres, zijn we zoo vrij het volgende onder uwe aandacht te brengen. De voordracht voor leeraar in de natuur kunde aan de Burgeravondschool alhier luidt: 1 J. van Drie, 2 F. Faber. We willen aan het uitspreken van ons oordeel over deze voordracht laten vooraf gaan de mededeeling der volgende feiten, die navraag kunnen lijden 1. No. 2. van deze voordracht de heer Fa ber, stond op een vorige voordracht ook reeds no. 2, zoodat hij thans gepasseerd wordt door den heer van Drie; 2. aan deze voordracht is voorafgegaan een bezoek door den Dir. derB. A. S. aan sommi ge sollicitanten in hunne klasse, waarbij het volgende valt te constateeren a. de heereu Kraan en van Dommelen zijn niet bezocht, b. het bezook bij den heer Faber duurde 25 minuten, dat bij den heer van Drie een 3 minuten; 3. de heer Faber heeft reeds veel erva ring op het punt van natuurkundig ouder wijs, de heer van Drie heeft dat hier ter stede nimmer gegeven 4. van den heer Faber woonde de Direc teur het onderwijs in natuurkunde bij, dat op zijn vorzoek bestond in het ondervragen der leerlingen, een onderzoek dus naar do resultaten van het natuurkundig onderwijs; 5. den heer van Drie observeerde hij, ter wijl diens leerlingen aan het schoonschrij ven waren; 6. de heer Faber kan op een zeer gun stige opinio wijzen, van een alleszins des kundige, als de heer Fikkert, schoolopziener in het arr. Amersfoort. De heer Fikkert toch, die toevallig op 23 September j.l. een les in natuurkunde in ?t hoogste leerjaar bij dezen onderwijzer bijwoonde, gaf hem daar over zijn groote tevredenheid te kennen, prees tegenover de leerlingen de heldere en duidelijke behandeling van 't onderwerp en spoorde hen tegelijkertijd aan toch-vooral de school trouw te bezoeken; 7. Dit gunstig oordeel was den Directeur der Burgeravondschool bekend, alsook aan den Voorzitter van de commissie van Toe zicht op het M. O. daar de heer Fikkert den heer Faber gemachtigd had, daarvan ge bruik te maken en zich bereid verklaard, het desgevraagd schriftelijk te willen her halen. Deze feiten geven ons aanleiding tot meer dan één vraag, waarom ten slotte de voor dracht bij ons bevreemding wekte. De methode van vergelijkend onderzoek tusschen de sollicitanten maakt op ons den indruk weinig betrouwbaar te zijn. Wij kunnen ons voorstellen, dat het voor iemand, zoo geheel buiten het lager on derwijs staande, als de heer van der Worp moeilijk is, een vergelijking te treffen tus- schen verschillende verdienstelijke onder wijzers, zooals er toch onder de sollicitan ten voorkomen. Wij betreuren het daarom des te meer, dat de heer van der Worp er toch toe is overgegaan een aanbeveling op te maken, waar het o. i. meer op zijn weg had ge legen, zich in deze materie onbevoegd te verklaren, zooals ook zijn voorganger, de heer Doorn, bij een dergelijke gelegenheid heeft gedaan. Waar de kans bestaat, dat ter verdedi ging der voordracht de deskundigheid van ^en heer van der Worp zal wordeu ge bruikt, meender wij onzen twijfel aan die deskundigheid openlijk te moeten uit spreken. Trouwens de feiten zelf wijzen reeds op het gebrek aan deskundigheid. Immers welk onderwijsman zal het wagen uit het observeereu van drie minuten schrijf- les, het oordeel te durven afleiden, dat die man nu de meest aangewezen persoon is, om natuurkundeles te geven. Ieder vakman weet, dat bij het geven van proeflessen het schrijfonderwijs steeds wordt buitengesloten, omdat daaraan geen betrouwbaar oordeel ontleend kan worden. Wij kunnen deze voordracht ons dan ook niet verklaren, tenzij er bij deze zaak motieven hebben gegolden buiten het on derwijs gelegen. Voor beschuldiging ontbreken ons de be wijzen wel is waar, maar de vraag moet ons van het hart: is het soms voor den Ainersfoortschen onderwijzer profijtelijk zich nóch met vakvereenigen nóch met wat naar politiek zweemt in te laten? Wij zouden dit én voor het onderwijs én voor karakter der ouderwijzers verderfelijk achten. We zijn overtuigd dat de gemeenteraad door discussie zal doen blijken, dat alleen de geschiktheid als maatstaf heeft gediend. Bij de godsdienstoefening in deRemon- strantsche kerk hoopt Zondagmorgen voor te gaan Dr. II. A. Ilaentjes van Haarlem. De le luitenant D. J. Gorter en dc 2e luitenant G. Kuyper van het 5e regiment infanterie, worden van 5 Octo ber tot 31 Januari bij de Normaal Schietschool te 's Gravenhage gede tacheerd, tot het volgen van een gym nastiek-, scherm- en zwemcursus. In de sub-commissie, ingesteld door de Staatscommissie voor de reorganisatie van het onderwijs, om haar voor te lichten omtrent een eventueele reorga nisatie van het voorbereidend hooger onderwijs is o. a. benoemd de heer G. C. Hoogewerff, thans directeur van de H. B. S. te Hilversum. Het 2e Natuurkundig examen is aan de Universiteit te Utrecht afgelegd dooi den heer R. N. van der Eist. In de „Nederlandachc Sport* lezen we: „Een schoone overwinning behaalde luitenant jhr. J. "VV. Godin de Beaufort in Hongarije. De vos-merrie „Marine", vroeger het eigendom van den heer Korthals van tfchooten, thans dienstpaard van luitenant jhr. Godin de Beaufort, gedetacheerd aan het Keizerlijk en Konin klijk Rcitlehrer Institut te ^\eenen, verwierf Donderdag 29 September, met bovengemelden luitenant in het zadel, hoewel zwaar gehandicapt met een ge wicht van 83 K. G., den len prijs in den Grooten militairen Sirez-Stcepleckase te Holies in Hongarije, zijn vijf concurren ten met vele lengten slaande; 2e was Baron Franz von Astrenberg 's „Per-PutzM 741/2 K.G.; 3e luit. Szukenitz's „Kovia 69 l/a K.G." Programma van het concert, Woens dagmiddag half drie in de Lu'herschc kerk te geven ten voordcele van dc vereeniging „Liefdadigheid" met welwil lende medewerking van de dames: me vrouw "V. D.B., sopraan-zangeres al hier, mejuffrouw B. van Rees en me juffrouw M. Kroeze, violisten uit 's-Gra- venhage, en mejuffrouw Henrictte Mez- ger, organiste alhier: 1. Adagio in c kl t. uit de tweede Sonate,voororgel .Mendelssohn. 2. Sonate op. 2 No. 8, g ki. tvoor twee violen Handel. 3. Er weidet seine Heerde, uit „Messias", voor zang Hitndel. 4. Largo in a kl t. uit de eerste Sonate, voor twee violen Bach. 5. Todesschnsneht, t Jezn Ou bist mein, I voor zang Bacil. Mein glitnbiges Herz, l'rohloeke, I voor zang, viool en orgel G. Sonate in e kl. tCorelli. 7. Praeludiuin en fuga in g kl. t. Bach. De le luit. O. II. G. Gelderman en de 2e luit. J. H. A. L. Strijboseh, beiden van liet 5e reg. inf., worden 15 dezer ontheven van hun detachecring te 's-Gra- venhage. De Wachtmeester F. van Gelderen, van het le Reg. Ycld-art alhier, is aan gesteld tot rijksveldwachter, ter stand plaats Amsterdam. Donderdagavond werd in Ons Huis" een ledenvergadering gehouden van de Vereeniging „Am e rsfo o rts che In dustrie- en Huishoudschool." Nadat de voorzitter de heer v. d. Horst Bruyn de vergadering geopend heeft leest do secretaris de notulen van de vergade ring van 8 Maart 1904, die onder dank zegging worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede waarom de vergadering is bijeengeroepen en den gang van zaken na do vorige vergade ring. De heeren Wesseling en Gei ritsen zijn op audiëntie geweest bij den mi nister om alsnog de subsidie op (5000 te brengen. De indruk die dc heeren kregen was zeer gunstig maar 2 Sep tember kwam er een schrijven in van den minister dat hij met het oog op s'lands financiën, op de begrootiug van 1905 het bedrag niet hooger kon stellen dan f 3500. Aan de subsidies van provincie en gemeente was verbonden de voorwaarde, dat bot Rijk f5000 moest geven Nu dit niet liet geval is zijn dus feitelijk die subsidies ook vervallen. Hot ter rein dat de vereeniging reeds in bezit had kan in dezen tijd moeilijk verkocht worden, vandaar dat men daarmee wach ten moet tot het voorjaar. Dc voorzitter vraagt nu of de verga dering het goed vindt om van het groote plan af te stappen. Hij deelt nog mede, dat de Inspecteur de heer de Groot alle mogelijke moeite heeft ge daan om de föüOO te verkrijgen, het geen hem tot zijn spijt niet is gelukt. De vergadering gaat na een mededee ling van den heer Wcsseling omtrent de subsidie van de provincie accoord met het voornemen liet groote plan te laten rusten. De voorzitter wijst er nu op dat voor het nieuwe plan alle sub sidies opnieuw weer moeten worden aan gevraagd. Dc Statuten zijn koninklijk goedgekeurd dus zal het hot beste zijn de vereeniging te laten bestaan, alleen zal er een bestuursverandcring plaats hebben. De heer Middelburg wijst er op dat elk lid nu vrij zal ziju van zijn contri butie voor hel oude plan, hetgeen de voorzitter toestemt, maar hij spreekt de hoop uit dat weinig leden de ver eeniging zullen verlaten. Om misverstand te voorkomen wijst dc secretaris er evenwel op dat niemand als lid is toe getreden op een bepaalde voorwaarde. De meeuiug wordt uitgesproken dat bij een kleiner plan ook de subsidie van het Rijk zal verlaagd worden, maar de beer Wcsseling meent dar men daar voor niet bevreesd behoeft te zijn, daar hij bij het verlecnen van de f 3500 niet zoo bijzonder op het groote plan gelet heeft. Ook dc lieer Ecnninck meent dat de minister zoo vrijgevig mogelijk is geweest, deze zaak hoeft zijn volkomen sympathie, hij kan alleen niet meer uit trekken. De heer Rost wijst cr op dat de vergadering wel zal moeten overwogen dat bij het kleiner plan de Fröbel school zal moeten vervallen, zoodat dan de 1700 jaarlijksche subsidie en de f 15O00 renteloos voorschot van het Nut tevens vervallen, daar dit dan dat geld voor de Fröbelschool zelve moet gebruiken. De secretaris vindt het ook wenschelijk dat de Fröbelschool blijft in den toe stand zooals ze thans is. Lukt evenwel de Industrie school, zoodat we binnen kort een inrichting kunnen verkrijgen naar ons plan dan kan nog altijd de Fröbelschool worden opgenomen, zoodat hij hoopt dat het Nut hierin niet te gauw zal handelen. De secretaris geeft nu een denkbeeld van een kleiner plan. Het bouwen van een school moet men laten varen maar trachten onderdak te komen in een gebouw van de gemeente of in huur- gebouwen. Dan zal de Rijkssubsidie van f 3500 moeten zien verkregen wor den en de daarmede overeenstemmende gemoentesubsidie. De gemeente, zou dan veel gerief kunnen ondervinden door de kookinrichting van de Herhalings school in de Industrieschool onderdak te brengen. liet zal zaak zijn zoo gauw mogelijk te handelen, daar de Gemeente al aan de behandeling van dc begrooting is en ook de minister er spoedig aan toe zal zijn. Afdalen in details acht bij niet mogelijk, maar als liet kleiner plan wordt aangenomen, kan liet bestuur spoedig genoog ge reed zijn. De lieer Kenninck wekt op tot vol houden en niet zoo spoedig liet hoofd in den schoot te leggen. Het is de aan gewezen weg het kleiner plan te aan vaarden. Men moet tot liet laatste toe alles aanwenden om bet doel te berei ken. De heer Middelburg wil gaarne een schema hebben van dat kleiner plan. Alvorens over te gaan tot stemmen daar over zou bij gaarne willen zien wat men zich voorstelt. De heer R o s t zet uit een, dat de Fröbelschool natuurlijk zal vervallen en dat liet geheel op veel kleiner schaal zal worden opgericht. Wel zal in hoofdzaak hetzelfde worden onder wezen, maar veel beperkter Dit doet den heer Prins vragen of dan de school wel reden van bestaan heeft, daar de verschillende vakken hier ter stede al worden onderwezen. liet kleiner plan, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 23 stemmen vóór, 2 tegen en 1 blanco. Dc heeren Gerritsen, v. d. Horst Er.ivn, en Van Esield hoewel veel sym pathie hebbende ook voor liet kleiner plan willen nu liever uit liet bestuur treueu. Tot nieuwe bestuursleden wor den gekozen de heeren: Busch Reiser, Bolk en Kenninck. De lieer Kenninck neemt de benoeming aan terwijl aan de andere heeren, die afwezig zijn bericht zal worden gezonden. Dc heer Wesseling leest nu een zeer voorloopige raming op van het kleinere plan gebaseerd op f (JOOO aan ontvang sten en uitgaven. Dit is in overleg niet deskundigen voorloopig geraamd en kan door het nieuwe bestuur worden uitge werkt. Hierna zegt de heer Wesseling den aftredenden leden hartelijk dank voor al hetgeen zij, in het bijzonder de voorzitter, gedaan hebben voor de Indu strie- en Huishoudschool. De vergadering geeft door applaus hare instemming met die woorden te kennen. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. Dezer dagen overleed alhier een alge meen geacht stadgenoot, de heer L. 1'. C. J. Rieber, gcp. kapitein der Infan terie, die in menige betrekking zich nuttig heeft weten te maken voor zijn omgeving. Hedenmorgen te half twaalf had de teraardebestelling plaats op het oude kerkhof, alwaar zich tal van belangstel lenden verzameld hadden, waaronder wij opmerkten de gep. generaal d e V laming, verscheidene hoofd- en an dere officieren, enkele leden der com missie van liet toezicht op liet M. O. (in welke commissie de overledene jaren lang als secretaris zich verdienstelijk had gemaakt,) eenige leeraren der H. B. School, en vele leden der Loqc Jacob van Campeu" en andere vrien den die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen. De voorzitter der Loge „Jacob van Campeu" bracht in welgekozen bewoordingen hulde aan dc nagedachtenis van den lieer Rieber, zijn goede eigenschappen als mcnsch in het licht stellende. Ecu groot aantal kransen en palmtakken dekten liet graf. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de „Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen" dezen winter we der eenige tentoonstellingen van aqua rellen of voorwerpen, tot liet gebied der Kunstnijverheid bchoorende organiseeren. Zij wenscht aldus voort te gaan op den weg, dien zij sinds eenige jaren met goed gevolg bewandelt en waardoor zij langzamerhand de sympathie en vriend schap van vele onzer stadgenooten heeft weten te verwerven Zcér dikwijls mocht liet haar gelukken op hare exposities aan hare bezoekers van het beste te aanschou wen te geven, wat ons land op het gebied der aquarelleerkunst bezit. Porte feuilles als die van de heeren P. Langer- huizen, Rudolf Kijzer, J. Y'. M.Iiooden- burg, Bingham, Mr. A. van Naamen van Eemiies, Henricus, baron de Vos van Steen- wijk, Deuts vanSchaik en anderen hebben gaandeweg ons publiek met de schoonste waterverfteekeningen onzer eerste Nc- derlandschc altisten kennis doen maken, terwijl ook de vereeuigingeu „Pulchri Studio" en „Arti" steeds gaarne alhier hunne verzamelingen afstonden en de faiences van defabrick, „deNederlanden", de tapijten van de voormalige Amers- foortsebe tapijtfabriek, de meubelen van „Het Binnenhuis" en verleden jaar nog de Japansclie kunstvoorwerpen der firma Wed. Klcykauip te Rotterdam voor eeue gewenschte afwisseling zorgden. Thans circuleert, naar men ons mede deelt, bij lien, die zich in hel laatste jaar alhier metterwoon gevestigd hebben, een lijst ten einde hen uit te noodigen lid van deze vereeniging te worden. Mocht door eenige onschuldige oorzaak deze lijst dezen of genen niet bereiken dan kan bij zich schriftelijk als lid op geven bij den secretaris A. P. II. J. van W eezei Errens, Schimmclpenniuck- straat 28. Hartelijk tlauk voor de talrijke bewijzen van belang stelling bij mijne verkiezing tot lid van den raad, onder vonden. gevraagd voor de Nieuwe Rotte'dam mer, liefst omtrek Soesterstraatweg. Brieven onder letter P., bureau van dit blad. Timmerman en Makelaar. WH4KBSISGKL 11. y,ujui>siK<;KJ. oi. te UTRECHT. De Tentoonstelling en de Biblio theek (bevattende boeken ëlwerken over kunst) zijn dagelijks geopend van 105 uur. N.B. Leden hebben vrijen toegang en kunnen gratis de boekwerken ter lezing ontvangen. Voor het lidmaatschap en voor Zondagskaarten zich aan te melden bij den Suppoost. HET BESTUUR. Kampstraat, Hoek Oliesteeg. Muurkuizen 65 Amersfoort. Verhuizingen van en naar alle plaatsen onder garantie. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Honderdag 27 October 19(11, des voormiddags 9 uur aan het Heerenhuis in dc Schimmelpenninckstraat No. 20 te Amers foort, ten verzoeke van de Hoog AVelGcb. Vrouwe Mevrouw HAITSMA MUL- LIERBarcbman Wuijtiers, (wegens vertrek naar liet Buitenland) publiek om contant geld DEN (GEDEELTELIJKEN; bestaande voornamelijk in: Salon-ameu blement, Slaapkamer - ameublementen, Canapé, Tafels, Eikenhouten en andere Stoelen, Fauteuils, Ledikanten met toe- behooren, Brandkast, Schrijfbureau, Lin nenpers, Hangkast, Spiegels,Schilderijen, Kleeden, Gordijnen, diverse Boeken, Fornuis, Kachels, Gas- en andere Lampen, voorts antiek Porcelein voornamelijk merk Chineesche tempel, antiek Bureau, dito Kast, dito Lichtkroon enz., Keuken- gereeeschap, Glas-, Blik-, Tin- en Aarde werk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Kijkdagen, particulier Dinsdag 25 October van 912 en van 24 uur tegen betaling van f 0. -0. Publiek, Woensdag 26 October van 912 en van 24 uur. te Amersfoort zal op Woensdag; 1D Oetober 1904 's morgens 10 uur ten huize van den heer G. T. OCKHOIIST te Amersfoort Soesterdwarsstraat 21 om contant geld, EEN GEHEELEN bestaande in: MEUBELS, HUISRAAD, HUISHOUDELIJK en KEUKENGE- RIEF. Te zien daags te voren van 1012 en van 2I uur. Notaris te Amersfoort, zal in het Hotel DE ZWAAN aan den Utrechtschestraat aldaar, op Woensdag 19 Oetober 19941, 's avonds 7 uur de volgende panden aan de Soesterdwars straat te Amersfoort. MET SCHUURTJE EN ERF, sectie D Nos. 20 6 en 2022 groot 3 aren 28 centiaren; bewoond geweest door den heer G. T. Ockhorst. EN ERVEN, Sectie D Nos. 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 samen groot 6 aren 73 centiaren. Sub II in 2 perceelen en daarna in Massa. Betaling 19 Januari 1905. Aanvaarding van sub. I bij de beta ling der koopsom en van sub. H in huurgenot dadelijk. Zijnde sub. H verhuurd respectievelijk voor f2.30 per week en f9.50, 9.75 en 19.75 per maand. Ter bezichtiging wende men zich ten kantore van genoemden Notaris,

De Eemlander | 1904 | | pagina 2