Binnenland. Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Allerlei. zooveel torpedo's besteld, dat ev twee jaar noodig zal zijn om ze te leveren. De verzending zal groepsgewijze plaats hebben. De Fransche ambassade te Peters burg ontvangt geregeld tal van kleine pakjes, waarin zorgvuldig geborgen hor loges, kruisen portefeuilles, beurzen, enz. van de gesneuvelde Russen die door de Japanners begraven zijn. Journalisten hadden gesproken van berooving van de lijken. Dit was blijkbaar het bergen van de voorwerpen van waarde. Op een automobiel-tocht van Müii- chen naar Wiesbaden zijn twee officieren en een chauffeur op den weg bij Eichstatt deerlijk „van de reis" gekomen. Door den glibbcrigen toestand van den weg slingerde de auto in een slooten't drie tal reizigers kwam er onder te liggen. Een der officieren is zeer ernstig ver wond; de andere en de chauffeur kregen lichtere kwetsure. De Parijsche justitie houdt zich met een proces bezig, dat vooral de Belgen interesseert. Een tandarts staat terecht wegens het in dienst hebben van ongediplomeerde adsistenten. Dat blijken evenwel Belgen te zijn, in hun land ge- dilomeerd. De vraag is nu of die di ploma's zulle n erkend worden. Een sterk staaltje van dierenge- hec'ntheid kon men deze week te Em merik waarnemen. De wed H. kreeg van een landbouwer uit Brasselt een gekochte koe bezorgd. De koe, nauwe lijks op stal, rukte zich los en verwoestte al wat in den stal was, na de vrouw te hebben aangevallen. Het dier draafde do straat op in de richting van Brasselt, doch werd op weg door een voorbijgan ger gegrepen. Alcoholisme en krankzinnigheid. Yan beteokenis zijn de volgende cijfers eener officieele statiestiek. In de Sak sische krankzinnigen-gestichten heeft men kunnen vaststellen dat op de 5125 man nen en 4531 vrouwen die in 1903 zijn opgenomen, 612 gevallen waren die rechtstreeks aan alcoholisme waren toe te schrijven. Natuurlijk is de alcohol in veel grooter mate bij de krankzinnigheid betrokken, dan reeds uit deze cijfers volgt, want onder de 612 gevallen was er niet éen waarbij de oorzaak moest worden gezocht in alcohol-misbruik bij de ouders van de patiënten. En die gevallen worden door psychiaters beschouwd als nog veelvuldiger dan die van krankzinnig heid door persoonlijk drankmisbruik. De wreede oorlog! Aan het station van Samara nam een jong officier, die naar het slagveld moest, van zijn vrouw een hartroerend afscheid. Zij hing aan zijn hals en wilde hem niet loslaten; met geweld moest hij zich losrukken en instappen; op dat oogenblik viel het arme vrouwtje flauw. Daar floot de loco motief 't was den man te machtig: hij zeeg neer en was terstond een lijk. Men bracht de jonge vrouw naar huis; daar kwam zij bij doch ze bleek krankzinnig te zijn geworden Een kelner uit een eersterangs hotel te Rotterdam deed bij de politie aangifte, dat hij door twee Engelschen was opge licht voor een bedrag van 5 pond (f 60). De Engelschen waren bovendien volgens hem, heimelijk en zonder de hotelreke ning te betalen verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en weldra bleek, dat er van oplichting geen sprake was. De twee Engelschen zijn de jockeys W. P. en S. P. In hun bezit is een aandeel in een weddingschap groot 25 pond sterling en van dat aan deel, gaven zij den kelner een vijfde deel omdat hij hen goed bediend had en in hun geest viel. De kelner betaalde zijn aandeel met 5 pond sterling en ontving daarvoor behoorlijk re^u. Dat de jockeys vertrokken zonder hotelreke ning te betalen, was niet bijzonder vreemd, want zij kwamen er meermalen en rekenden dan later af. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat de jockey's naar Velp waren ver trokken. Daarheen begaf zich op last van den officier van justitie een inspec teur, die door tusschcnkomst van den burgemeester van Yelp de vreemdelingen aanhield, en met den veldwachter hier heen bracht. Toevalligerwijs krijgen de jockeys to Yelp een Duitsche courant in handen en zien daaruit dat het paard Wear Grane, waarop hun weddingschap staat, gewonnen heeft met een inzet van 10 tegen 1. Him aandeel van 25 pond sterling kreeg daardoor een waarde van f 3000, waarvan zij den kelner, die hen van oplichting verdacht, nu f 000 uitbetalen moeten. De Engelschen zijn dadelijk vrijgelaten, toen de zaak zich opgehelderd had. Een zonderling echtpaar woont te Zuidwolde (Dr.), bekend onder den naam van „Hendrik en Jacobje". De man is een robuste kerel; de vrouw een tenger sloofje, beiden in de kracht van hun leven. Zij bewonen hun met drie jarig kind een hol. Af en toe wordt de vrede verstoord en dan ranselt de man zijne vrouw, waarop deze dan met haar kind de vlucht neemt en eenige dagen rondzwerft, des nachts slapende in een dennebosch. Eindelijk gevoelt haar man zich dan al te eenzaam en zoekt hij haar weer op; de vrede wordt dan weer gesloten. Herhaaldelijk is reeds getracht dit echtpaar te helpen maar steeds te ver geefs. Zij schijnen hun Nomadenleven boven alles te verkiezen. UIT DE PERS. Het Handelsblad heeft in eenige ar tikelen stelling genomen tegen de in gediende wijzigingen in de Lager-Onder- wijswet. In haar slotartikel wijst dit blad o. a. op het groote gevaar voor de volksontwikkeling, dat er schuilt in de bepaling, dat bijzondere schooltjes met 25 leerlingen in aanmerking kunnen komen voor de rijksbijdrage, die de kosten nagenoeg geheel dekt. Zulke kleine sehooltjes, schrijft het blad, ze zullen onder onze naar de gods dienstige gezindte zoo zeer verdeelde plat telandsbevolking als paddestoelen verrij zon. Immers niet als bij de kweekscholen houdt de minister ten slotte nog dekoor den der beurs in handen. Hier staat na drukkelijk de bijdrage wordt verleend, als aan de voorwaarde is voldaan. In de groote steden, waar elke groep talrijk geuoeg is, of een of meer groote wel ingerichte scholen in 't leven te roepen, zullen de nieuwe bepalingen niet zoo veel kwaad doen maar onbe rekenbaar is de sc hade, die aan de volks ontwikkeling zal worden toegebracht, daar waar de school, die tot dusverre alle dorpskinderen binnen hare muren vereenigde en zoo in 't bezit van een v olledige klasseverdeeling, een voldoend aantal leerkrachten en noodige hulpmid delen voor het onderwijs kon zijn, zal uiteen spatten in drie of vier kleine schooltjes, ondanks do enorme, geldver spilling, alle even treurig bekrompen ingericht. Wat het lot der openbare school zal zijn, van alle zijden leeggepompt, ook zelfs waar de gemeentebesturenhaar wel- gézind zijn, is gemakkelijk te bevroe den. Nog meer dan thans zal 't platte land onbewoonbaar worden, voor hen, die hun kinderen wat willen laten leeren. Over het toekennen van het jus pro movendi aan kweekscholen is het blad wel te spreken en het vindt het, zij het dan ook onder voorbehoud een groote verbetering. Toch heeft het er ernstige bedenkingen tegen, vooral in verband met de wijze, waarop het bedrag dei- subsidie bepaald wordt. Volgens den tweeden grondslag word* aan de kweekschool eene bijdrage van f 800 verstrekt voor elke verkregen akte tot een getal van 12. Volgens deze rege- liug zal dus 't lot der school, de positie harer onderwijzers afhangen van de uitkomsten van een examen, afgenomen door die onderwijzers, de eerste belang hebbenden, zeiven. Wij verdenken of beschuldigen niemand; maar; achten het toch in hooge mate bedenkelijk de menscben zoo te stellen tusschen hun beurs en hun plicht. Maar, zal men zeg gen, het gevaar is niet groot; want bij verschil van meening beslissen de ge committeerden. Wie zoo redeneert, mis kent de bedoeling der voorgestelde re geling; de gecommitteerden zijn noodig, maar de hoofdrol bij 't examen moet toe bedeeld worden aan de ouderwijzers; deze examineeren en geven iuli htingen. Wanneer ten gevolge van een al ol niet gegrond wantrouwen gecommit teerden zich bij het examen te veel op den voorgrond stelden en een goed deel dor taak, die aan de onderwijzers toe komt, op zich namen,, zouden alle voor deden, die 't eiudexamen haeft boven het staatsexamen illusoir worden. Gaarne de verbeteringen acceptee- rendc, die het ontwerp brengen kan, is het blad toch niet blind voor de groote gevaren, die er in schuilen voor de open bare school in 't bijzonder en voor de volksontwikkeling in het algemeen. Het blad besluit dan ook als volgt: De verbeteringen, die worden voor gesteld, of die in kiem in het ontwerp aanwezig zijn, kunnen ons niet blind doen zijn voor het gevaar, dat de volks ontwikkeling dreigt door de achteruit zetting der openbare school, dat „voor werp van de aanhoudende zorg der re- geeriug" volgens de Grondwet; ook de zer regeeriug, die er eene inconsequen tie in ziet, dat het meerendeel dei- uit de openbare kassen voor onderwijs doeleinden beschikbaar gestelde sommen ten goede komen aan de openbare school. Slachtoffers der nieuwe toestanden zul len worden niet alleen „liberalen", maar ook talloos velen uit de minderheden, de katholieke hier, de protestantsche ginds de joodsche bijna overal, die de keus zullen hebben voor hunne kinderen tusschen eene school, waar een leer stelling, althans kerkelijk gekleurd ouder wijs wordt gegeven, dat zij verfoeien, of eene stiefmoederlijk bedeelde open bare school, misschien want niet overal zal zij gehandhaafd kunnen blij ven ver van hun dorp of gehacht. Te laat zullen velen de oogen open gaan Ons volksonderwijs is nog op verre na niet, wat het moest zijnhet staat in tal van opzichten achter bij dat in de Germaansche landen; maar wij wa ren op den goeden weg. Verdere ver beteringen moesten wachten, omdat er geen geld is in de gemeentekassen. Op 's rijks schatkist bleef het oog geves tigd; vandaar moest hulp komen. Nu worden met milde handmillioenen beschikbaar gesteld, maar die zullen ons niet vooruit helpen, integendeel zij zijn bestemd eene versnippering van krach ten mogelijk te maken, waarbij veel van 't geen verkregen was te loor zal gaan. Het wetje is er, liet Overijsel-wetje om de Eerste Kamer met drie leden vol te maken. Dan zijn er weef 50 en het land is gered. Want met 47 gaat liet niet. Er zijn er zelfs die erop vlas sen dat de Hooge Raad zal zeggen bij de eerste beslissing over de Drankwet dat deze niet grondwettig is tot stand gekomen, omdat de Overijsclaars er niet bij waren. Dat moeten wij met eerbied afwachten. "Wel hadden deze stemmen meer er tegen geen invloed gehad op de aanneming, maar je kunt nooit weten wat er uit Overijsel voor argumenten waren gekomen, die mis schien meneer Yan den Biesen en zijn vrienden hadden overtuigd. Yerbeeld je, als de Hooge Raad die Drankwet eens omvergooide, het monument van Ivuy- per's glorie. Maar nu is liet wetje er, en als er genoeg over gepraat is, dan wordt het aangenomen. Als er dan te Zwol geen nieuwe ongelukken gebeuren, dan krij gen we onze Overijselaars weer en kunnen we weer voort. Dat wetje komt zeggen dat.de gewone wetgeving te kort schiet in gevallen als het Overijselsche, en dat er dus een noodw et moet komen. Dit is niet waar, en dat zullen de juristen in de Kamer den Premier wel duidelijk maken. Kuyper was ergens op een Tyrolschen of Zwit- serschen berg, toen Hoven met zijn 22 de zaal uitliepen. Ilij had zijn staatswetten niet bij zich, dacht, laat die Overijselaars naar dc pomp loopen, en klom weer op een andere berg. En er scheen bij de regce- ring niemand thuis te wezen, die het geval kon oplossen. De haan was van 't hok, en bij de kippen was niemand die slag van regeeren had. En nu zit hij met zijn wetje, dat zijn gebrek aan regeeringszorg moet bedek ken en de drie Overijselaars in de Kamer helpen. Onze antirevolutionairen houden het komediebezoek voor zondig. Maar wat drommel, waarom voert dan hun groote baas zulke malle kluchten op? Het Yolk. Nog altijd al hebben we den be kenden Augustusnacht van Versailles reeds meer dan een eeuw achter ons nog altijd heeft een adellijke naam een groote „charme" voor velen, en hec zou interessant zijn eens een onderzoek 111 te stellen naar het aantal malen, dat do winkeliers beetgenomen zijn door men- schcn, die zich ten onrechte tooiden met een schoonklinkenden graven- of baron- nentitel. Zoo is dezer dagen een Brusselsche goudsmid weer het slachtoffer geworden van zijn al te groot vertrouwen in eon „baron". De vorige week kwam n.l. een persoon, zich noemende baron de Snn- tignac, een goudsi ïidswiukel te Brussel binnen en zocht juweelen uit ter waarde van ruim 7000 frrancs, welke in een pakje werden gebonden, waarop hij zijn zegel plaatste. Intuscchen zag hij nog een horlogeketting, die hem beviel en door hem gekocht werd. Ilij had 5 pCt. korting bedongen voor contante beta ling, maar toen hij het bedrag uit zijn brieventasch wilde halen, bleken twee duizend francs te ontbreken. Hij legde daarom althans zoo leek bet het pakje, dat hij al bij zich had gestoken, en den ketting weder op de toonbank, en ging heen om het ont brekende geld te halen. Maar hij bleef weg, en toen de goudsmid, argwaan krij gend, het verzegeld pakje opende, dat sterk op het andere geleek, vond hij slechts papier en kiezelsteentjes. De goudsmid zal nu zeker wel wat voorzichtiger worden, want't is de groote vraag of de politie er wel in slagen zal den gewaanden baron te vangen. Zeker zal er niet veel kans op be staan, indien de Belgische politie veel agenten telt als den schrijver van on- derstaanden sollicitatiebrief, die naar het U. D. meldt, dezer dagen aan het hoofd bureau van politie te Utrecht ontvan gen is. „Aan den Wel Edelheer comosasers van polidie. „Noem ik mijn X., oud 33 Jaar heb ik de eer mijn aan te melden bij u. Dat ik gaarne in aan raaking zou wil len komen voor agent van polidie daar ik zes Jaaren gediedt heb en ongehut ben en vrij van sterken drak ben en u E del heer comosarssers had ikgraane dat u onderzoek naar mijn kon doen aan den luitenand Z. en daar bij nog van mijn gloof proodestand." Wij kunnen uit dit korte briefje niet opmaken, of de schrijver de trots isvan den „luitenant" Z. noch of hij een sie raad is voor de proo'destande" kerk, maar zeker is het, dat hij wel weinig op zijn strafboekje heeft staan, anders kon hij er niet zoo beleefd om vei zoeken „in aan raaking" te komen met de politie. Daar hebben de meeste menscben ten minste in den regel een broertje aan dood, zelfs al voelen ze zich zoo „on schuldig" als een pas geboren wichtje. Barneveld. De pctroleumventer J. K., alhier, wiens kleeren van liever lede met petroleum als doorweekt wa ren, geraakte door zijn lantaarn, die hij 's avonds op zijn borst draagt, in brand, tengevolge waarvan hij aanstonds in lichte laaie stond. Gelukkig slaagde men er in hem spoedig van zijn kleeren te ontdoen. Toch had hij reeds ernstige brandwon den aan hals en hoofd bekomen. Toen onlangs, bij het nemen van het besluit om de raadsvergaderingen met gebed te openen, een tweetal leden zich vau stemming hadden onthouden, wees de voorzitter er op, dat dit ingevolge artikel 20 van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen, verboden was. Dit artikel luidde namelijk als volgt: „Ieder aanwezig raadslid is bij hoofde lijke stemming verplicht zijn stem uit te brengen". Dat hieruit nu zou volgen, dat men zich niet bnite i stemming mocht houden, werd door een der beide leden, hier boven genoemd, ontkend. En 0111 nu allen twijfel te doen ophouden, is thans besloten art. 20 als volgt te lezen: „Ieder aan wezig raadslid is bij hoofdei, stemming verplicht zijn stem nit te brengen met de woorden vóór of tegen". Buurii. Voor lid van den gemeente raad I vacature van Oostruin) zijn offi cieel candidaat gesteld de heeren A. J. Bicker Caarten, chr.-hist., antirev. en roomsch-kath.)jhr. F. L. II. J. Bosch van Drakestein (roomsch-kath., door de bewoners der Lage Yuursehc); A. Hei mans (Arbeiders] artij) en W. Heybroek Jr., (lib.) Blijkens een adverteutie voorkomende in de Harde* wijker Courant zal onze vroegere stadgenoote mej: A. Bauling met ingang van 17 October te Harder wijk een fröbelschool openen voor kin deren van alle gezinden. De cursus in Boekhouden in Ons Huis is 1 October begonnen; terwijl voor Engolsch zich slechts 3 leerlingen hebben aangemeld, zoodat die cursus voorloopig uitgesteld moet worden. De heer R. J. Stcllinga is met ingang van gisteren weder als adjunct-Inspec teur van politie alhier in functie ge treden. Dc uitslag van de jaarlijksche afstands- rit, gehouden door dc officieren van het le Reg. Veldartillerie uit Amersfoort en Utrecht had de volgende uitslag: le prijs: jhr. B. G E, Elias, 2c. prijs: 0. A. Prins, 3e prijs J. II. Carstensen4eprijs M. J. Looyen. Bij de ten Raadhuize gehouden aan besteding voor: lo. dc levering van gordijnen voor het schoolgebouw in de Hellestraat, werd ingeschreven door: firma Fortmann en Hehenkamp, alhier, voor f 79.75; B. II. Kuiper, id., voor f 99.50: J. A. Maarschal- kerweerd, id., voor f 113.70; C. G. D. Geneman te Boschkoop, voor f135; en '2o voor de levering van kachels in gemeld schoolgebouw door: van den Donker, alhier, voorf 154; F. Taber- nal, id. voor f165; C'. van Kalveen, id., voor f 170; Gt Blok, id., voorf 173.40. De levering is den minsten inschrijers gegund. Men deelt ons mede dat het aantal gevallen van mazelen nog steeds toe neemt. Dat de ziekte niet altijd zoo onschuldig is, als vele menschen wel meenen blijkt hieruit dat het aantal sterfgevallen ook vrij beduidend is. Een verstandige maatregel mag het zeker genoemd worden, dat kinderen uit huis gezinnen waar mazelen heerscht niet op school worden toegelaten. Wij hopen dat onze gemeente voor verdere uibrei- ding der ziekte bewaard zal blijven, an ders zullen ook hier ernstige maatrege len bijv. liet sluiten der scholen, zooals dat in naburige gemeenten al is gebeurd, genomen moeten worden. Voor de toepassing der wet op de personeele belasting is de gemeente Amersfoort verdeeld in twee stukken, waarvan het eene stuk is gerangschikt in dc 5de klasse, het andere in de 8ste klasse. In het gedeelte 5de klasse (Amers foort stad), vangt de belastbaarheid aan bij eene huurwaarde van boven f75 en houdt de aanspraak op kinderaftrek op bij eene huurwaarde van boven f 525, terwijl belasting van haardsteden en mo bilair slechts verschuldigd is bij eene huurwaarde van f 120. In het gedeelte 8ste klasse (Amers foort overig deel) zijn die cijfers res pectievelijk f 37,50, f 262,50 en f 60. Daar de vaststelling der grenzen van die gedeeltenreedsheeftplaats gehad vóór de invoering der wet in 1897, toen de bouwwoede hier nog niei in al zijn he vigheid was uitgebroken, is bij die vast stelling niet of althans niet voldoende rekening gehouden met den uitbouw vooral in het Zuidwestelijk deel der stad. Yandaar dat eenige ingezetenen, die op of nabij „de Berg" woonden ten vorigen jare aan den Minister van Fi nancien een adres hebben ingediend, om te verzoeken, dat ook hun wijk in de 5e klasse onder Amersfoort (Stad) zou worden gerangschikt. Ongetwijfeld zul len deze thans met voldoening vernemen, dat bij Koninklijk Besluit aan hun ver zoek is voldaan en dat niet ingang van 1905 o.a. alle huizen langs den ütr. weg tot en met het hotel den Berg en in de aangrenzende wegen (van Cam- penlaan, Regentesselaan enz.) voor de toepassing der personeele belasting tot de 5de klasse zullen belmoren. Het Nutsdepartement zal a.s. Dinsdag 18 October zijn winter-campagnceen zeer vreedzame beginnen met een uitvoering voor het volk. Afgaande op het succes, dat dc zoogenaamde volks avonden het vorige jaar gehad hebben, twijfelen wij er volstrekt niet aan of ook ditmaal zal het departement met een volle zal zijn nuttig streven bekroond zien. Ofschoon bedoeld wordt, dat vooral zij, die weinig kunnen betalen van deze avond zullen profiteéren, is de lezing van dien aard, dat ook dc leden van het Nut stellig in groote getale zullen opkomen. Japan met lichtbeelden is zeker actueel, terwijl ook voor voldoende af wisseling gezorgd is door de belangelooze medewerking van het ons gunstig be kende Symphonie-orchest „Jubal." Wij hopen en verwachten ook, dat onze lezers met belangstelling kennis genomen hebben van het belangrijk en uitvoerig artikel uit ons vorig nummer, dat ons van vriendelijke zijde werd toe gezonden over de Yereeniging: „Volks onderwijs." Moge nu die belangstelling maar niet van platouischen aard blijven, doch omgezet worden in daden. Wanneer weldra het iniatiefgenomen zal worden tot het oprichten van eene afdeeling van Volksonderwijs, dat dan niemand achterblijve om door aanmel ding van het lidmaatschap blijk van belangstelling te geven. Wij achten de confessioneele school niet het instituut van volksopvoeding. Integendeel. Doch dit doet ons niet blind zijn voor het feit, dat de aanhangers van een dergcilijke school niet geaarzeld hebben, daarvoor aanzienlijke geldelijke offers te brengen. Nu de openbare school in [het ge drang dreigt te komen, moeten ook hare voorstanders blijk geven, dat ze-iets er wordt maar heel weinig gevraagd over hebben voor de school, die hen lief is. Bij vonnis van het Kantongerecht te Amersfoort dd. 10 October 1904 zijn: le. H. Yeenendaal, wonende te Amers foort, bekeurd door den onbezoldigden rijksveldwachter H. Bon, 2e. H. Pampers, wonende te Amers foort, bekeurd door den onbezoldigden rijksveldwachter II. Bon, 3e. H. Pampus, wonende te Amersfoot, bekeurd door den rijksveldwachter C. van Doldercn, 4e. J. dc Goede, wonende te Amers foort, bekeurd door den rijksveldwach ter A. Schriemer. 5e. D. van der Veen, wonende te Stoutenburg, bekeurd door den rijks veldwachter A. Schriemer. 6. C. Ruizendaal, wonende te Spaken burg, bekeurd door den rijksveldwachter C. v. Dolderen, 7e. K. de Goede, wónende te Leusden;

De Eemlander | 1904 | | pagina 2