Buitenland. Binnenland. Allerlei. Stadsnieuws. slachtoffers van de heersehzucht van enkelen. Lees de weerzinwekkende ver halen van bloedplassen, die men met dijkjes keert; van de begrafenis van enkele duizenden vrienden en vijanden, reeds tot ontbinding overgegaan, die alvorens naast elkander eene laatste rustplaats gevonden te hebben in den schoot der trouwe moederaarde, gansche troepen gieren tot aas hebben gediend. Denk aan de van bloeddorst verwrongen gelaatstrekken der krijgers en vraag dan, hoe liet mogelijk is, dat mannen, die zooveel haat kunstmatig hebben verwekt, of zooveel ontzettende gruwelen hebben bewerkt, althans niets deden om dat alles te voorkomen, vraag dan hoe het mogelijk is, dat men Gods zegen durft inroepen bij zulk een menschenslachting. Waren dit nu nog heidenen, die allen, wij zouden het nog eenigszins verklaar baar vinden. Immers we hebben nu een maal het idee, dat heiden synoniem is met menscheneter of iets van die kracht en dat Christen beteekent bevorderaar van ontwikkeling, beschaving, zedelijk heid enz. Ook hier echter tegenspraak. Hier strijdt, volgens het Handelsblad, een Christenstaat vóór het Christelijk Europa en tegen de heidensche Aziaten. Hoe Christelijk echter Rusland is, blijkt uit dezen ontzettenden oorlog en blijkt ook uit de vervolging, verdrukking en barbaarschheden in het land zelf. Hoe Christelijk Europa is, blijkt wel hieruit, dat tot heden al die Christelijke staten hebben gezwegen, dus hebben gedacht aan het woord van Kaïn: Ben ik mijn broeders hoeder? Dat de grooten der aarde, die het lot van millioenen beheerschen, nu toch eindelijk eens eerlijk waren en niet met het waas van Christelijkheid of den naam zich langer dekten. Dat zij eindelijk eens openlijk zeiden, wat ze bij voortduring in daden toonen, n.l. dat Christelijkheid een mooi ding is, zoo lang het niet met hun eigenbelang in strijd is. Wij hebben grooten eerbied voor het Christelijk beginsel, maar verfoeien het misbruik dat er te dikwijls van gemaakt wordt. De toepassing van dat beginsel door verschillende Christelijke staten is meer malen van dien aard, dat zij, die nooit van Jezus of Zijne leer hoorden, tot beschamend voorbeeld kunnen strekken. We behoeven daartoe slechts de hand in eigen boezem te steken. Eeuwen geleden, vóór de Europeanen Indië bezochten, kwamen daar de Hin- doe's. Van deze heidenen leerden de Inlanders verschillende nuttige zaken betrekking hebbende op de bebouwing van den grond, den verbouw en de bereiding van verschillende produkten. Het waren slechts heidenen, vergeet dat niet. De aanraking met de Christenen, inzonderheid de Nederlanders, zal voor die Inlanders van grooten zegen geweest zijn, deukt misschien iemand in zijne eenvoudigheid en hij moest feitelijk ge lijk hebben, maar.heeft het jammer genoeg niet. Lees bijv. maar eens hoe de Oost-Indische compagnie zich trachtte te verrijken ten koste der oorspronke lijke bewoners, hoe ze geheele eilanden ontvolkte door alle kruidnagelboomen uit te roeien, (anders werd de markt over voerd en de winst te gering) en zie dan hoe thans honderden vrouwen en kin deren Wacht wat, zoo wordt mij met breed handgebaar door dezen of genen toegeroepen. Wacht wat, ge be grijpt van de zaak niets. Nu ik wil bekennen van zulke politiek heb ik zeer weinig verstand, ik geef dit toe, maar bang was gepakt te worden, omdat dan de straf zoo vreeselijk zou zijn. Ilij had plan zich overdag in de bosschen schuil te houden, en dan 's naehts zoolang te reizen, totdat hij ver genoeg van de gevangenis verwijderd was. Dan zou hij trachten eenig werk te vinden. „Ik ben sterk," voegde hij er bij, zijn armen toonende, ik ben niet bang om te werken." Norine was in gedachten verzonken. Uitgestrekt in het gras, terwijl de hal men haar magere borst aanraakten, bleef zij op de ellebogen rusten, met de han den in het haar; de rimpels in haar voorhoofd waren een bewijs, dat zij ern stig nadacht. „Wacht eens," zeide zij na ecnige minuten „ik geloof, dat ik, iets voor je weet... Vader heeft wel eens gezegd, dat hij er over dacht, een leerling te nemen. Hij heeft er nu eigenlijk juist oen noodig, daar de Champonois voor veertien dagen naar huis is. Zoudt gij het vervelend vinden om het klompen maken te leeren?" „O neen," volstrekt niet, „ikhebzoo- veel baantjes gehad, dat ik daaromtrent niet moeilijk ben." „Gij zoudt hier goed verscholen zijn, want men ziet hier zelden iemand an ders dan de houthakkers van Serveux, behalve in den herfst als de jacht open is, maar dan zullen wij al weer ver trokken zijn... Hier zal men je nietko- dit valt toch zeker niet tegen te spreken, Christelijk was het niet, Christelijk kan het dooden van zooveel medcmenschen, die geen ander kwaad hebben gedaan, dan onze voorouders in den krijg tegen Spanje toen zij hunne vrijheid liefhadden, Christelijk kan dat niet zijn, misschien wel politiek, maar dan zal men in elk geval niet kunuen spreken van Christe lijke politiek. Ten slotte om de tegenspraak te ont moeten tusschen Christelijke woorden en overeenkomstige daden, behoeven we niet naar het verleden of niet naar het buitenland. Ook ons huidig Christelijk bewind geeft in dat opzicht te denken. Daarover wellicht een volgende maal. II. T. v. de B. Bovenstaand artikeltje werd ons toe gezonden door een oud-Amersfoorter, die nog steeds vol belangstelling is voor zijn vroegere woonplaats. Gaarne ver leenden we aan zijn bijdrage een plaatsje in ons blad. De vliegmachine van den Brazi liaan Alvarez, is te Hendon beproefd, belast met het gewicht van een mena'ch en bestuurd door een uurwerk. Het toestel steeg zonder ongevallen 1000 H. hoog en daalde zachtkens weer neer, zoodat de proef volkomen geslaagd is en nu met een mensch als bestuurder zal herhaald worden. De post voor draadlooze telegraaf, op het eiland Quessant voor het publiek geopend, bestrijkt van dit meest voor uitgeschoven eiland in den Atlantische Oceaan alle gebieden, welke gelegen zijn op hoogstens 150 K.M. afstand; zoo dra de Administratie beter geregeld is, zal deze afstand nog worden vergroot. Naar dezen post zullen nu, o. a., sche pen die zich binnen de zóne van den toestel bevinden kunnen seinen wanneer zij zich in gevaar bevinden, wat in die streken zeer dikwijls voorkomt, zoodat men spoediger hulp kan zenden. Volgens de Matin wordt binueukort een tweede station voor draadlooze tele- graphie aan de kust der Middellandsche Zee voor het publiek geopend. De koningin van Engeland, die doorgaat voor een der elegantste vrou wen van Europa, besteedt veel zorg aan haar handen en aan de keus van haar kousen. Intusschen krijgt bijna niemand haar bloote handen te zien, haast al tijd draagt zij handschoenen. Als de koningin schrijft, en zij schrijft da gelijks eenige uren, want zij voert de uitgebreide familicorrespondentie, draagt zij aan haar rechterhand een handschoen mot wijden duim en wijsvinger. Bij het doen van een handwerkje heeft zij weer heel andere handschoenen aan, en ver der heeft zij lunch- en diner-handschoe nen, wandelhandschoenen en soireehand schoenen, alle beantwoordende aan ver schillende eischen. Vele dames uit de hooge kringen in Engeland geven zich maandenlang moeite om in 't bezit van een afgelegden handschoen derkoninginte komen. Wat de kousen aangaat, in Parijs loopt jaar in, jaar uit een weefstoel, die uitsluitend kousen voor de Engelsche koningin aflevert. Ze kosten van 25 tot 150 francs het paar. in ,'t laatste geval zijn ze versierd met echte Valen ciennes tusschenzetsels. Er zijn Parijsche dames, die 500 tot 600 francs voor een paar kousen beta len. Deze hebben spiraalvormig gewe ven Valenciennes-tusschen? etsels. men zoeken." „Ja, dat is alles goed en wel, maar zal je vader iemand bij zich willen ne men, die uit de gevangenis ontsnapt is?" „Dat is mijn zaak," antwoordde No rine op vasten toon, met eenigszins dwaze zelfgenoegzaamheid. „Kom maar mede." Hem bij de hand nemende, liepen zij samen langs de beek, totdat hij op eens in een bocht, bij een omgehakte plek de werkplaats van den klompenmaker ontdekte. Norine liet nu haar beschermeling achter een boschje wilgenhout verscholen zitten, en beval hem zich rustig te hou den, tot het oogenblik, dat zij goed zou vinden hem te roepen. „Ik ga met Vader Vincart spreken, verroer je nu niet. Als gij mij driemaal het geluid van den koekoek na hoort bootsen, dan is de zaak in orde. Sta dan op, ik zal je tegemoet komen." Zij stak de beek over, door handig van den eenen grooten steen op den anderen te springen en liep toen, door de stapels gehakt hout naar de werk plaats. ("V V rcrcolyd). De VorwSrts weet mede te deeleil, dat te Berlijn alle Japanners door de politie nagegaan "worden en door hoog geplaatste ambtenaren 't gezantschap wordt bewaakt. De Russische Regeering sehijnt daarom gevraagd te hebben want de last ging uit van het Ministerie van Buitenl. Zaken. Reeds in Augustus moeten de Chi- neezen alle herinneringen aan de vroe gere Keizers, die zich te Moekden be vonden, in veiligheid gebracht hebben, omdat de Russen niet tegen een plun dering wilden waarborgen. Ten minste daartoe werd bevel gegeven. Een wonderlijk heerschap dat achtereenvolgens in alle deftigheid een moeder en haar dochter huwde, verscheen Zaterdag voor den rechter. Voor 22 jaar huwde de kerel een weduwe met twee kinderen, 20 jaar lang leefde men te vreden totdat op eens de dochter uit het eerste huwelijk spoorloos verdween. Door een toeval ontdekte hij onlangs dat de eerste man van zijn vrouw nog leefde en tegelijk waar zijn dochter zich ophield. Een actie tot echtscheiding werd ingesteld, waarvan het resultaat was dat het huwelijk inderdaad ontbonden werd en de tweede man zijn vrouw een inaan- delijksche toelage moest verstrekken. De vrij geworden huisvader ging de wijde wereld in waar de dochter voor de tweede maal verdwijnend hem wel dra volgde. Onlangs nu ervoer de ver laten weduwe dat haar dochter gehuwd wat met haar eersten man. Ze stelde toen een eisch tot betaling van 10 pond in, die haar als verplichte bijdrage in haar onderhoud niet waren uitbetaald. De rechter hield een strenge strafpredi katie en veroordeelde hem tot betaling van de 10 pond. Hoe de trouwlustige zijn kunststukken had kunnen verrichten bleek overigens niet, evenmin of de ju stitie zich verder nog met het zaakje zal inlaten. De Grieksche regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan een loterij, waarvan het doel heet te zijn gelden bijeen te krijgen voor versterking van de nationale vloot. De concessie voor de loterij is verleend aan de Industri- eele Bank van Griekenland, die een commissieloon van 35°/o krijgt. De pre sident van den raad van administratie van deze bank is de heer Rally, de lei der der radicalen, wier steun het minis terie Theotokis wel kan ontberen met andere woorden de regeering is bereid de medewerking van een parlementaire groep te betalen. Het ontslag van Irucopoulo, minister van financiën, wordt hiermede in ver band gebracht. Hoe er gekuipt wordt. Men leest in de Zutph. Ct. De burgemeester van een dorp met een overwegend liberale bevolking was aan de beurt van aftreding. In het ge wone leven is hij liberaal vau opvatting, maar neemt nooit werkdadig deel aan den verkiezingsstrijd, omdat hij dit als burgemeester in strijd met een goede opvatting van zijn ambt acht. Hij is een in zijn gemeente algemeen geacht man, die er vele jaren lang den vrede en de harmonie heeft weten te bewaren, en in de uitoefening van zijn ambt bekend staat als een voorbeeld van onpartijdig heid. Maar toen hij moest aftreden, wilde men toch een kansje wagen om den liberalist te wippen. Er ging onder invloed van drijvers buiten de gemeente een adres aan den minister rond onder de broeders, met verzoek den burgemeester niet te her benoemen en hem te vervangen door een a.-r. burgemeester, waarvoor de persoon, een jong ijveraar a la Sybrandy, reeds was aangewezen. De inhoud van dat adres werd bekend en kon dus weergelegd worden. Maar er gingen ook particuliere brie ven naar den minister, natuurlijk met aantijgingen die het licht niet mochten zien. Toch, dank zij 's ministers vrees voor „seniele" aftakeling, kwam er iets van aan het licht. De burgemeester een bejaarde maar zeer krasse man, werd nl. bij den minis ter ontboden, welk opontbod beteekende: ik wil wel eens zien hoe'n ellendig tob ber die aftredende burgemeester is. Deze bleek evenwel een stevige, ge zonde, krachtige man te zijn zonder eenig spoor van ouderdoms-verzwakking, nóch lichamelijk, nóch geestelijk. „Maar burgemeester, hoe komt het dat u dagelijks per rijtuig naar het gemeentehuis rijdt, dat nog geen tien minuten van uwe woning is", vroeg de minister onvoorzichtiglijk. (Want daardoor kwam aan het licht, hoozeer er t gen de herbenoeming gekuipt was). Wel excellentie, antwoordde de burgemeester geheel overeenkomstig de waarheid ik houd paard en rij tuig, en heb een jong paard, dat bijna niets te doen heeft. Nu kon ik wel tot afschaffing daarvan overgaan, maar ik heb altijd rijtuig gehouden en ben er aan gehecht. Om nu het paard tenmin ste eiken dag wat beweging te geven, laat ik iederen morgen inspannen. Mijn koetsier rijdt dan een half uurtje rond, en brengt mij tegelijk naar het gemeen tehuis. De minister keek vreemd op. Zijn latere iuformatiën, gestaafd door ge zondheidsattesten van 's burgemeesters huisdokters en van een uit Den Haag gezonden arts, bevestigden evenwel vol komen wat de waardige burgervader gad medegedeeld, en deze werd dan ook herbenoemd. Het voorgevallene had echter duide lijk aangetoond, welke middelen wij nemen aan onder de pressie van partij- drijvers waren aangewend om een als liberaal bekend staanden burgemees ter een beentje te lichten. Een koffie praatje, hier of daar opgevangen, leugens en laster worden daarvoor niet te vies geacht. De goede verstandhouding tusschen de overwegende liberale bevolking en de weinige partijgenooten van den mi nister is in de bedoelde gemeente er sedert het voorgevallene niet op verbe terd. Dat laat zich hooien. In allerlei politieke kranten, op alle mo gelijke statyrioko platen en in tallooze vergaderingen van politieke tinnegie pardon, veelweters is de bespottelijkheid der nieuwe drankwet reeds zoo vaak aangetoond, dat ik er ook wel eens iets van mag zeggen al doe ik het slechts door het afdrukken van onderstaande advertentte uit het Utrcchtsch Nieuws blad van 14 Oct. Huwélijlcsaan vraag. Nieuwe Drankwet art. 47. Een weduwnaar met flink Café Re staurant, die met de Nieuwe Drankwet geen buffetjuffrouw mag, zoekt kennis making met een flinke weduwe, met twee zeer knappe dochters, welke geen huwelijksplannen hebben. Geheimhouding op eerewoord verze kerd, franco brieven met] ortretten (welke direct teruggezonden worden) onder motto „Huwelijk", bureau van dit blad. Commentaar is overbodig, evenals bij den volgenden brief, door de redactie van het orgaan der Yereeniging tegen de kwakzalverij ontvangen, en in de jaarvergadering der vereeniging voorge lezen, Mijnheer, In 't afgcloopen jaar werden er in Nederland alleen 667,000 pinkpillcnver kocht. Daar de ledenlijst van uw geëerd blad 667 leden bedraagt, verzoeken wij u nog een drie nulletje? er achter te zetten en dan weder een stukje in uw blad erover te plaatsen. Weet u mijnheer. Schelden dat is klein kinderwerk, nu moet u eens aan het werk gaan en ze geheel dood drukken, maar dan ook doen niet meer zoo janken. Hou moet oud baasie alles zal reg kom zoo als die Transvalers zeggen. Maar voordat zij een patent medecijn de kelder in kan drukken gaan er eerst een paar duizend maandbladen op de flesch. Mijne groeten aan die advocaat in Amsterdam, militaire Apotheker in Am sterdam, arts te Amsterdam, en do postdirecteur te Middelburg. Zeg hun allen dat als ze eens ziek en naar zijn naar een gestudeerde moor denaar moeten gaan hoe vlugger zij ver rekken hoe beter voor de inenschheid, die hun praatjes gelooven. Inmiddels met de meeste hoogachting, (w. g.) Dr. "WILIAMS, uitvinder van de beste middels dezer eeuw. We kunnen niet zeggen, dat de pillen een bepaald gunstigen invloed hebben op de wijze van uitdrukken van den ge bruiker, of zou bet Dr. Wiliams gaan als sommigen bakkers, die hun eigen taartjes niet lusten, en zijn ongemanierd heid alleen te verklaren zijn uit zijn ge brekkige ontwikkeling? Grootmoedig is zijn optreden in elk geval niet, en hij kan gerust een lesje daarin gaan nemen bij den Fransehen professor Doyen die te Parijs èn als champagne-fabrikant, èn als liornme du monde, en óók als chi rurg' als eeu der bekende figuren wordt beschouwd. Iu April werd deze geleerde ontbo den bij een Amerikaansehe mevrouw Crocker, die door haar echtgenoot naar Parijs was gebracht om genezing te vin den voor een ernstig lijden. Reeds was de zieke te Nizza door een Engelseh chirurg behandeld; dit had f 60.000 ge kost, maar niets geholpen. De Ameri kaan wilde het nu bij Doyen probeeren, vooral omdat de professor een scrum uitgevonden had tegen de kwaal zieke. Jj De professor onderzocht mevrotr Crocker en weigerde bij den vergevn den staat van haar ziekte, een operaj te doen. Maar Crocker hield aan en bel f75.000 voor de behandeling van At vrouw. Anderhalve maand lang bezon nu Doyen dagelijks de zieke in hj Vendöme, doch liet zich daarna vertegc woordigen door zijn eerste chirurg omdat hij niet inzag, waarom hij dit hopeloos geval zijn tijd zou verliezn Kort daarop ontving hij een kort barsch briefje van den heer Crocker ifl het verzoek met zijn behandeling opri houden. Eenige dagen later reisde fi .Amerikaan met zijn zieke vrouw na1 Amerika terug, maar vóór aankomst 51 New-York stierf de zieke. r Reeds vóór zijn vertrek had Crocll pogingen gedaan, van Doyen de f 75.0i honorarium terug te ontvangen. formeele klacht is echter eerst de: dagen ingediend. il Doyen die natuurlijk beweert, dat eisch ongegrond is, heeft bekend L maakt dat hij in geen geval wcnschti» beschikken over dit honorarium. B En als grand seigneur hetgeen zich veroorlooven kan! kondigde reeds aan, dat hij de 75.000 guldn wanneer zij hem worden toegewezc aan het instituut Pasteur zal schenk^. I Raadsverslag. i I11 de hedenmiddag onder voorzit!; schap van den burgemeester gehoud. spoedvergadering van den gemeentel-a waren tegenwoordig 13 leden. Afwel de heeren Tromp van Holst en Jorissr met kennisgeviug en verder de heer Kleber van Kalken en Yels Heyn. a Dadelijk na opening deelt de vo zittel- mede, dat geen bezwaren zijnn gebracht tegen de toelating van Jd lieer Gerritsen. Hij verzoekt den wal nemend-secretaris Jhr. Reigersberg Y sluys den heer Gerritsen binnen te li den, die daarop de bij de wet gev- derde beloften aflegt en plaats neen nadat de voorzitter hem geluk heeft wenscht met het vertrouwen dat dek" zers wederom in hem hebben gestel-:. Daarna leest de w.n. secretaris de g tulen voor van do vergadering va:C October, die onveranderd worden go; gekeurd. Hierna deelt de voorzitter il( de welke stukken zijn ingekomen. Aan de orde komt nu punt 2 vang agendac Voorstel tot gedeeltelijke sluiting it enkele scholen. it De voorzitter deelt mede, dat het gel eenige klassen van de scholen Beekstr.f en Koningstraat. De heer Heyligers betreurt il dat B. en "W. geen anderen»! hebben kunnen vinden 0111 tot IV doel te komen, hij vreest nu 1 de remedie erger zal zijn "dandekwac De epedemie is niet tot staan bracht en nu eerst Ged. Staten het li sluit nog moeten goedkeuren, zal nog een tijd duren. De voorzitter ziet geen anderen wfl De onderwijswet bepaalt duidelijk Ged. Staten een besluit tot sluiting ros ten goedkeuren. De heer Plomp is het uit ij staatje van de gezondheidscommissie iu duidelijk geworden of de thuisblijf) allen mazelenlijders zijn, dan wel oh thuisblijven omdat broertje of zusje zii zijn. Hij zou liever niet tot het bes!1 overgaan vooral met het oog opdeii kennis, waar we dan a. h. w. de kt deren heendrijvon. In verband met li geen de heer Heyligers zegt was 1 misschien wcnschelijk dat B. en i eenige dagen vacantie gaven. De voorzitter deelt de cijfers m van de thuisblijvers 71 Beekstraat, Koningstraat, o Puntenburg, 3 HeerSj straat, 25 Katli.school en 27 Helü: straat. 1 De heer Gerritsen is het ef met B. en AA'. dat geen anderen mag gevolgd worden, maar vindt i1 wcnschelijk 0111 gedurende de hangel)] beslissing bij Ged. Staten, de scha' vacantie te geven, in afwachting i het te nemen besluit. De heer Plomp. De heer Gen., sen zegt niet waarom hij het eens met B. en \V. De mazelen zijn uit 1 wet op de besmettelijke ziekten geschr-j en daarom vindt hij dat we niet al® zeer weer dien weg op moeten gal Ik heb dan ook gevraagd waarom - en W. tot hun besluit zijn gekomen De voorzitter deelt mede, dat heer Jorisscn B. en AA'. opmerkza gemaakt heeft op deze kw!estie. Daa: hebben B. en W. een onderzoek in; - gesteld bij de Hoofdcu van scholen advies gevraagd aan de gezondheil commissie. De heer A'a 11 Eek dacht dat school alleen gesloten zou worden wj neer Eet aantal kinderen dat de scb

De Eemlander | 1904 | | pagina 2