J. BOLK Mignon. B. RUITENBERG Hz. Binnenland. IJit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. êreele §pecialileii£n-en Operette-Y eerstelling. Schouwburg - UTRECHT. „De 'Noord-Nederlandsche Opera" Schouwburg - Utrecht Bokkensprongen Bericht de ontvangst der NAJAARSSTOFFEN. KW. JAEGER, KERMIS 1904. AMICITIA. KERMIS 1904. HÈjr* Het Hof van Arbitrage verslagen maar eens na. Een rede van Dr. Kuyper bijv. beslaat eenige kolom men en de weerlegging daarvan door een vrijzinnige meermalen slechts eenige regels. En de verslagen van Telegraaf handelsblad e. a. zijn bijna steeds zoo objectief mogelijk. Dat de Kamerover zichten in (lie bladen Dr. Kuyper wel eens minder mooi uit den strijd laten komen is toch zeker geen wonder. 't Is toch een doodgewone zaak dat een Yrijzinnig blad niet alles goedkeurt wat van een calvinistisch ministerie komt? Of leeft de Sticbtschc Courant soms al in den waan dat de leuze „Allemaal Calvinist' al werkelijkheid geworden is, zoodat alles wat van Dr. Kuyper komt door ieder uitbundig moet geprezen worden? Ook wij raden trouwens Vrijzinnigen aan zooveel mogelijk de Handelingen na te gaan. Anti-revolutionaire sprekers toch weten zich in 't bijzonder verdienstelijk te maken door het geven van „scheeve voorstellingen", zoodat het in den komen den winter zeker nog wel eens te pas kan komen goed op de hoogte te zijn. In Hel \olk lezen we het volgende: Aan een Overijselsch blad hebben wij reeds de mededeeling ontleend, dat dr. Kuyper op een Zondagavond te Brus sel was gezien, bier drinkend in een café. Wij ontvangen thans bevestiging van dat bericht. Het zijn het liberale Kamer lid Lieftinck en deHiddelburgsclievrijz. deni. Herman Snijders die het zagen. Vergissing is onmogelijk; de heer Lief tinck maakte zelfs een praatje met on zen ministerpresident. Naar aanleiding van het vorig bericht hebben wij de opmerking gehoord, wat het er toe doet hoe dr. Kuyper zyn persoolijk leven inricht. Dit is echter een onjuiste opvatting. Dr. Kuyper is de sterkste drijver in Nederland van een richting die op de calvinisatie van het land uitgaat. Terwijl slechts een kleine minderheid in het land volgens zijn gods- dienstigeinzichten den „Engelschen" Zon- dagjverlangt, wordt er stelselmatig op aan gedreven, dat ook voor roomschen, joden, vrijzinnighervormden, ongeloovigen enz. de calvinistische Zondag wordt ingesteld. Op de hatelijkste wijze worden socia listen van zoo iets als heiligschennis beschuldigd, wanneer zij op Zondag ver gaderen of feestvieren. De voornaamste aanstoker van die geestdrijverij is Dr. Kuyper. En nu blijkt dat dezelfde man, zoodra hij meent bui ten het oog van zijn „christenvolk" te zijn, zijn vrome plunje uitschudt en den Zondag, in plaats van in vrome gepein zen, in een Brusselsch café doorbrengt. De reinheid van het openbare leven eischt, dat dit aan de kaak gesteld wordt. liaarn. De cursus voor volwassenen van de afd. Baarn e. o. van den Bond van Ned. Ond. is deze week met "J 5 deelnemers begonnen. Les wordt gege ven in Rekenen en Ned. taal. In de Dinsdagavond gehouden verga dering besloot de afd. van den Bond van Ncd. Ond. aan de candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing de volgende vragen te stellen: 1. Zijt gij voorstander van het openbaar onderwijs? 2. Zijt gij vóór verhooging van het onderwijsbud get? Eventueele gunstige antwoorden zullen gepubliceerd worden. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag, den 25 October 1904, des namiddags ten lure. Punten van behandeling: 1. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School, 3esoort. (Beekstr.) 2. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 3. Voorstel tot verhooging der toelage v./d. Concierge v. h. Raadhuis voor schoonmaak en schoonmaakbohoeften. 4. Begrootingder gezondheidscommissie 5. Request Van den Havenmeester om verhooging van jaarwedde. 6. Voorstel met ontwerp-besluit tot opheffing der betrekking Yan opzichter over het lossen buiten de Kleine Kop pel enz. 7. Voorstel tot verhooging van de jaar wedde van den lsten Gem. Opzichter (met wijziging). 8. Id. van den Gem. opzichter, (met wijzing). 9. Begrooting van het Burg. Armbe stuur voor 1905 met ontwerp-besluit tot toekenning van subsidie. 10. Begrooting van het Burger wees huis voor 1905. 11. Id. der dd. Schutterij. 12. Voorstel tot verhooging van sub sidie aan de muziekvereeniging (met wijziging.) 13. Id. tot het verleenen van eensub eidio aan dc vereenigtng tot bevordering van het vreemdelingen verkeer. Id. met ontwerp besluit tot het ver leenenvan een subsidie aan de Amers foortsche Tramweg-Mij. 15 ld. met ontwerp besluiten inzake heffing van vuur- haven- en tongeld. 16 Begrooting der Gemeente voor 1905 met toelichting, rapporten der afdeelingen, memorie van antwoord en nota van wijzigingen. 17 Benoeming van een tijdelijk lee raar in teekenen aan dc Burgeravond school. 18. Vaststelling van jaarwedden van personeel der B. A. School. Raadsovcrzlcht. De spoedvergadering, waartoe de Baad Woensdag was bijeengeroepen gold de behandeling van liet voorstel van B. en W. tot tijdelijke sluiting van eenige klas sen der Openbare Lagere scholen in dc Beekstraat en Koningstraat. Waar een duidelijke motiveering van dit voorstel achterwege bleef, moesten we ons ver genoegen met het hoorei: van een sta tistiek van het aantal thuisblijvers, waar uit evenwel niet bleek, dat het allen mazelonlijders waren. Het gebrek aan duidelijke motiveering on hel niet aan voeren van deugdelijke gronden voor het voorstel moeten we zeker schrijven op bet spocdeischende van dc zaak, of schoon wc gehoord hebben datrccdscenige weken de mazelen hier heerschen. Uit de discussie was ook niet veel wijsheid te halen. De aangewezen man in deze kwestie de heer Jorisscn was niet present. Ongetwijfeld verhinderden ernstige omstandigheden hem ter Raads zitting te komen, wat juist nu zoo te betreuren viel, daar hij als arts, de eenige in den Raad is, die dc zaak volkomen kan beoordeclen. Uit den mond van den voorzitter hoor den we trouwens, dat de heer Jorissen het eerst de aandacht er op gevestigd had. Mogelijk hadden we dus van hem argumenten vóór liet sluiten derkiassen gehoord. Waar thans een klas waarin 10 gevallen wel en één aan andere school, waarin 17 gevallen voorkwamen niet geslo ten is, kunnen we onzen lezers eigenlijk nog niet volkomen duidelijk meedeelen: waarom het voorstel tot sluiting gedaan werd. De lieeren Plomp, van Eek en Ha mers waren tegen het voorstel. Zij be grepen niet waarom het gedaan werd, vonden het verkeerd de kinderen de straat op te zenden enstemden voor, zoodat het voorstel metalgcmeeue stemmen werd aangenomen. Vernielden we nog dat de heer Ger ritsen weder als Raadslid zitting nam. Mr. J. C. H. Prikken is benoemd tot subsituut Griffier bij de Rechtbank te 's-Gravcnhage. Bij liet gisteren te Rotterdam gehou den examen voor vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek (vak j.) slaagde o. a. Mej. li. Simons alhier. De heer B. C. van Bcrkel, thans ontvanger der registratie voor dc ge rechtelijke acten en der domeinen te 's-Gravenliage is bij Kon. besluit benoemd tot Bewaarder van de hypotheken, bet kadaster en de scheepsbewijzen te Utrecht. Tot secretaris van den Amersfoortschen Bestuurdersbond is benoemd de heer T. Koning, Nieuwstraat. Besloten is tusschen 10 en '20 November een openbare ver gadering te houden, waarin hetArbeids contract behandeld zal worden. Bij de Woensdagavond ten overstaan van Notaris J. Bolk gehouden verkooping van de perceelen aan de Soesterdwars- straat zijn deze toegewezen als volgt: perceel 1 aan den heer J. Wildeman voor f'23'20; pere. 2 en 3 in massa aan den heer D. Schimmel voor, f4450. Het heerenhuis aan den Heiligenberger- weg werd opgehouden. Bij de icn overstaan van Notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping van de in volle werking zijnde stoom-zeeppoeder- fabriek met kantoorgebouwen, erf en tuin, aan de Van Persijn-straat, groot 18 Aren. centiaren, in eigen gebruik bij de firma Bcrns Co., en twee per ceelen bouwterrein elk ter breedte van 1 M. en ter oppervlakte van 5.75 A., werd de massa voor f 13460 verkocht aan den heer G. Bcrns. De kolonel L Brender a Brandis, commt. van het le rcg. infheeft ver zocht wegens ziekte op non-activiteit te worden gesteld- Mevrouw PeerlkampVos heeft ont slag gevraagd als regentes van het Burger- Weesbuis. 26 November Vertrekt een detache ment dor koloniale reserve, sterk 12 onderofficieren en 68 minderen, uit Rotter dam naar O. I. Als commandant is aangewezen dc le-luit. J. Mioulet en als medegeleiders de le-luits. J. G. Sinia en L. J. J. M. Tabbers; eerstgenoemde voor liet O. L. leger, laatstgenoemden resp. van het 9é enSereg.inf.gedetaclieerd bij de kol. reserve. Ritmeester H. G. J. Maas Gcesteranus van het le reg. huzaren, tot voor kor ten tijd le-luit. bij het eskadron ordon nansen te Amersfoort, heeft aan dat es kadron ten geschenke gegeven vier ba zuinen, zooals die bij enkele Duitselie cavallerio-korspen in gebruik zijn. De trompetters van het eskadron oefenen er zich reeds duchtig op en welhaast zal bet kranige korps uitrukken met de nieuwe instumenten en het zangerskoips dat, nu allen van de manoeuvres zijn teruggekeerd, weer flink wordt geoefend. De voordracht voor onderwijzer aan de school in de Beekstraat bestaat uit de lieeren: 1. L. Noorderbos te Haarlemmermeer, 2. II. IJdens te Maarsbergen, 3. P. A. Bos te Beusichem en 4. C. J. Zwagerniaker te Ernielo. Bij deze voordracht is het volgende schrijven gevoegd: In verband niet de herhaaldelijk in Uwe vergadering te kennen gegeven zienswijze, dat liet niet wcnschelijk is een onderwijzer met hoofdactc te benoe men indien niet alleen ter voldoening aan art. 24 der wet op het Lager on derwijs, de benoeming van een onder wijzer met die bevoegdheid niet gevor derd wordt, maar ook zich oen voldoend aantal geschikte onderwijzers zonder hoofdactc hebben aangemeld, moeten wij U opmerkzaam maken, dat C. Noorder bos in het bezit dor hoofdactc is en deze op aandrang van den Arrondisse- ments schoolopziener op de voordracht is geplaatst. Dit schrijven mag op zijn zachtst ge nomen vreemd worden genoemd on geeft voor dc zooveelste maal blijk van de halfslachtigheid van B. en W. Wil men een onderwijzer zonder hoofdactc, goed, maar laat men dan niet om den school opziener to believen een met hoofdacte, No. 1 plaatsen. Zoo iemand maakt zich een illusie er tc zullen komen, maakt kosten door over te komen ten einde zich te presenteeren en wordt (och niet benoemd.. omdat hij de hoogste bc- bcvoegdheid heeft. Wij hopen dat do Raad flinker standpunt zal innemen dan B. en W. en zich niet zal laten beïn vloeden door het veelgebruikte zuinig heidsargument, maar zal stemmen den sollicitant, die de beste waarborgen geeft voor deugdelijk onderwijs. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft over het Blijspel Toontje Soli dair, dat Maandag in Amicitia wordt op gevoerd o. a. het volgende: Een vader, die de ontbering heeft ge kend, die toen hij nog een knaap was zijn brood al moest verdienen, maar die er zich bovenop heeft gewerkt en nu rijk is, heeft een zoon met aspiraties. Hoort deze muziek, dan denkt hij zich musicus, ziet hij schilderen, dan wil hij schilder worden. Nu heeft hij van socia list en gehoordofgelezenendenktzickso- cialist. Na voor innenicur te hebben gestudeerd, komt hij thuis: dc vader denkt nu de belooning voor al zijn zwoegen van vroeger te zullen krijgen; van den zoon die wel kon studeeren zooveel hij wilde, zal worden wat van hem niet is kunnen worden. En de zoon spreekt van socialisme in stee van eerzucht. Groote plannen heeft hij, do zoon, doch er is altoos een maar. Een oogenblik is de vader diep teleur gesteld, maar al tc spoedig doorziet hij den jongen: hij voelt de oude, dat het bij zijn zooveel zwakkeren telg slechts woorden zijn. En hij wanhoopt niet. Tot een grof |middel neemt hij z'n toevlucht. Levendig is dit blijspel. Bekoorlijk is de figuur van den vader in al de gezonde kracht van zijn gewoon menseh-zijn geteekeud. Goddank eens geen idealist. Maar een man van kracht en natuurlijke liefde: liefde, vroeger voor zijn vrouw, nu voor zijn kinderen. Hoeveel houdt hij van den jongen. Iloe wreed stellen diensfratsen hem teleur. Maar hoe spoedig voelt hij zichzelf weer de meerdere. Dit vooral is goed in het stuk, die energie en dat zelfbewustzijn van den man die heeft moe'en vechten 0111 er te komen, diemaarcen heel gewoon menscli is een par- venu met niets bijzonders in zich dan kracht, maar die och zoo overtuigd is dat zijn zoon dweepziek is uit ziekte, uit zwakte. En hoe nu deze gewone mensch, deze parvenu, bij slot van re kening, veel ineer liefde töènt (aau zijn kinderen) dan de zoon meente te zul len toonen (aau de heele menschlieid). Om deze oprechte, zuivere karakter- teekening kan het blijspel behagen. liet werd daarboven zeer goed ge speeld. De voorbereidende werkzaamheden voor de a. s. kermis geven aan Amers- foort's jeugd ongetwijfeld ineer vermaak en plezier dan de kermis zelve kan ge ven. Wanneer men althans de groote, zwaar beladen wagens van het station ziet komen, omgeven door een eere- wacht van honderden jongens dan merkt men aanstonds aan die lachende, en joe lende snaken, dat ze inhunelementzijn. Als feestliederen doen „Kleine Coh n en „We gaan verhuizen" opgeld, en vooral als de wagens leeg zijn en volgeladen worden met de jongens die ook trouwe helpers bleken, klinken deze heerlijke liederen door Amersfoort' straten dat het een lust is. Ondertusschen verschijnen op de ver- verschillende pleinen de tenten en kra men, die ons al eenig idee geven hoe het er de volgende week zal uitzien. In Amicitia en in de Arend zullen als gewoonlijk ook dit jaar wederom voorstellingen worden gegeven. In de Arend krijgen we Stroober en in Ami citia de eerste dagen het Rotterdamsch tooneelgezelschap en daarna het bekende varioté-gezelschap van Henri ter Hall. Dat de gewone attracties van d" kor mis niet ontbreken, de lezer gelieve slechts onze advertentiekolommen in te zien om zich daarvan tc overtuigen. De traditioneele „poffertjes" behoeft men zich niet te ontzeggen, de liefhebbers van stoom-caraussel genoegens kunnen terecht in de goed ingerichte tent van den heer Wolfs enz. enz. Men ziet het voorloopig keus genoeg. Wij hopen nu maar, dat volgende week niet al te rumoerig zal zijn en dat de politie geen al te zware taak zal hebben. Zeker zal het aanbeveling verdienen als de politie eens goed toeziet op het werpen met serpentines en confetti. Er is indertijd een verordening gemaakt tegen het gebruiken van pauwveeren wegens het gevaar voor besmetting, juist iu dezen tijd lijkt ons oppassen dubbel noodig. Burgerlijke Staud. van 19 tot 21 October 1904. GEBOllEN: .Jacoba Frederika, d. van W. H. Verkerk en M. C. J. van Ee. Maria, d. van M. v. d. Berg. Jacobus Gerardus, z. v. P. de Vaal en G. de Vries. Marinus, z. v. H. Hilhorsten H. v. d. Eshof. Berend Willem, z. van G. Speelberg en A. vau Ree. Geertruida, d. van G. Speelberg en A. van Ree. ONDERTROUWD: J. M. Grenzen berg en C. J. A. Schnittmann. GETROUWD: J. van Eykclenburg en G. Nijkamp. L. H. Riezeuhos en C. v. d. Berg. OVERLEDEN: Wilhelmina Adriana Iioogevecn, lj. Elisabeth van 't Hoen- derdaal. Johan Antoon Cornells Wen- uekes, 1 j. Johannes Hilversum, 1 j. SPOBl. Quick II speelt Zondag a.s. op haar terrein een match voor de le kl. U. P. V. B. tegen Hercules III uit Utrecht. U. D. I. I. speelt, eveneens op haar terrein, een match 3e kl. V. V. B. tegen U. V. V. I uit Utrecht. U. D. 1. II gaat naar Soesterberg om eene compe titio-match 2e kl. U. P. V. B. te spelen tegen P. H. vandaar. Alen die te vorderen hebben van- of schuldig zijn aan de nalatenschap van Mejuffrouw Johanna Geertruida Bier- in an gewoond hebbende te Amersfoort (Muurhuizen) en al daar overleden 12 October j.l. worden verzocht daarvan op gave of Jbetaling te doen ten kantore van ondergeteekende Soesterweg 7 te Amersfoort vóór 15 November a.s, Exec ut. Test. Notaris Vcrccuiging Goede/ekeurd bij Kun. Besluit van 28 Juli 190-1, Staatsblad No. 73. Directeur: GerantDAVID KONING Jr llaaudav 24 October. Opera in 3 bedrijven (4 tafercelen). Muziek van ABR. THOMAS- Regisseur: A. SAALBORN. Dirigent: J. DARTILLART. Aanvang hall' acht ure. Hollandsch BLIJSPEL ENSEMBLE Directie; A. SAALBORN. Zondag 23 Oetcber 1904. Lachen! - - - Lachen! Op veelvuldig verknagen, Blijspel in 3 bed rij oen van CARL LAUFS. Vertaler; DüLl'HO. Regie A. SAALBORN. Orchest onder leiding van den heer H. Knijpers Aanvang half acht ure. Prijzen der plaatsen: Bulcon en Stel les f 1.50. le Amph. en le Zijloge f 1. Baignoires en 2e Amph. f 0.75. Parterre f0 50. 3e Amph. en 2e Zijloge f0.56. 4e Amph. en Gaanderij f0.25. Plaatsbespreking; "Voor Aandeelhou ders Zaterdag van 10 tot 11 uur; voor het publick denzelfden dag, met ofzon- der bespreken, van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur en Zondag van 1 toi 3 vur Dames- Heeren- en Militaire Kleedermaker, Utrechtschestraat 21, Amersfoort, Eerste Amersf. Stoomververij en Chemische Wassclierij. A Winkel WEVERSSINGEL 20. Fabriek KAMPPOORT. WOENSDAG 26, DONDERDAG 27 en VRIJDAG 28 OCTOBER. door het gunstig bekeude gezelschap HENlil TER HALL van Amsterdam, geheel nieuw Programma, waaronder FOX TRIO, komische jongleur scène. S1MTON BROTHERS, komische rek- turners. SOLSER en HESSE, HoUandsche Duettisten, Duet MICILELLO-DE COCII, Mej, KöJiLER (nieuw repertoire), de Heer BOLHUIS, Holl. Komiek, enz. enz. enz. Zie groote en kleine biljetten - Orootsucces der nieuwe Bevnc persiflage-revue van HENRI TER HALL. JEntrCe le Hang fO.SO, 2e Rang 1*0.50, Leden lc Bang f0.60. PLAATSBESPREKING.' van 11'2 uur en voor leden ook van 4-6 nam. BUREAU 7 uur. -AANVANG 8 uur.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2