Binnenland. Stadsnieuws. Allerlei. het gezinsleven op deopvoeding, te onderschatten. Wat zouden evenwel onze z.g. „Chris telijke" tegenstanders zeggen van de vol gende redeneering: „De „Christelijke" school leidt op tot het socialisme", en als wij om deze stelling te bewijzen, aanvoerden, wat gebleken is, uit een enquête indertijd door de S. D. A. P. ingesteld n.l. dat in vergelijking het percentage van de socialistische propagandisten, opgeleid op de „Christelijke" school grooter is, dan dat, afkomstig van de openbare school. Sterker nog, de meerderheid van het Partijbestuur van de socialistische partij is afkomstig van de bijzondere school. Nu er maar op los geredeneerd en alle andere omstandigheden, die iemand tot de keuzo van een bepaalde politieke partij brengen over het hoofd gezien en klaar zijn we! De „Christelijke' school vormt socia listen. Let wel, w ij aanvaarden die conclusie niet. Doch op die wijze zou het ons gelukken kunnen een arti kel in elkaar te zetten, zooals dit aan dn Nieuwe Baarnsche is gelukt om eens goed duidelijk te maken hoe slecht toch die bijzondere scholen zijn. liet artikel waarop wij doelden begint aldus: Onze lezers weten dat de antirevolu- tionairepartij steeds heeft beweerd, dat de Staat niet kan schoolmeesteren. De openbare school is een onding door het liberalisme van voor 25 jaar uitgevonden om ons volk „liberaal" te maken. Mooi zoo. De staat kan n i o t school meesteren. En wat willen de anti-revo lutionairen dan thans? Dat de staat en de gemeenten het bijzonder onderwijs betalen, en zich overigens onthoude van bemoeiingen met het gehalte van liet onderwijs, er m. a. w. van afzien, zooals ze dit doet bij het openbaar onderwijs waarborgen te eischen, dat het staats- en gemeentegeld behoorlijk be steed wordt, voor het doel, waarvoor het wordt gegeven, door eischen te stel len omtrent de vakken die onderwezen worden, omtrent de bekwaamheid der onderwijzers, omtrent scholenbouw, om trent de plichtsvervulling van de onder wijzers. Want, niet waar, wanneer staat en gemeente het bijzonder onderwijs onge veer geheel bekostigen dan zullen we het eigenaardig verschijnsel krijgen, dat de onderwijzers, die dan eigenlijk staats- of gemeenteambtenaren geworden zijn, buiten de controle vallen van bet lichaam dat hen betaalt. Zoo'n gevleugeld woord: „de Staat kan niet schoolmeesteren" is een koste lijke uitvinding. Dat onze tegenstanders de openbare school een onding viuden, we vergeven het hun. Maar te durven beweren, dat die door het liberalisme van voor 25 jaar is uit gevonden met het vooropgezet doel ons volk liberaal te maken is van vrijzinni gen kant nooit beweerd en is ook in flagranten strijd met de waarheid. Ieder paedagoog zal het afkeuren indien de school misbruikt wordt tot de propaganda voor een of andere partij. Had nu de N. B. alleen gezegd, dat dit b.v. in hare oogen het onvermijdelijke gevolg moest zijn van het systeem van neutra liteit, er "ware te redeneeren geweest, maar zonder bewijs, een dergelijke ver dachtmaking de wereld in te slingeren, dat is ergelijk. Laten we hier even wijzen op het getrokken, en legde het heel voorzich tig over de voeten van Norine. Hij plukte een varenblad en gebruikte het alswaaier, om de vliegen te verhinderen het meisje in baar slaap te storen. Hij had druk werk. De muggen uit de rivier, door het warme weer plaag- achtig gestemd, vlogen steeds rondom haar met hun eentoonig gegons, en trachtten voortdurend zich neder te zet ten, nu eens op de armen, dan weer op den bals, of op de rood bruine wan gen van het jonge meisje. Yan tijd tot tijd hield onze jonge vriend op, om in stille bewondering te staren op Norine, die in bare half vrouwelijke ontwikke ling, er waarlijk allerliefst uitzag. De dansende muggen schenen met opzet te gaan zitten op de teederste plekjes van de slaapster, als om de aandacht te vestigen op de verschillende schoonhe den van deze meisjes gestalte, reeds bij na tot vrouw ontwikkeld. Zij beroer den met hunne donkere vleugels, de oogleden met hun lange wimpers, de bloote door de zon verbrande armen, de blanke nog maar half gevormde borst, die men door het slecht dichtgemaakte hemd bespeuren kon. In den kring, waarin Bigarreau tot nu toe verkeerd had, had hij onthouding noch eerbaar heid geleerd. Wordt vervolgd). sprekende feit, dat aan do openbare scholen te Amersfoort en omgeving tal van Roomscli-katholieke onderwijzers en onderwijzeressen werkzaam zijn, die dan toch niet het minste bezwaar hebben hunne krachten met ambitie te wijden aandie verderfelijke liberalistische school; danzijn dit ofzeeronnoozele halzen of de bewering dat lint vooropgezette doel van de openbare school is, het volk te liberaliseeren raakt kant noch wal. En wat te denken van een liberale gemeenteraad, die het volk wil libera liseeren door roomsch-katholiekc en ook door antirevolutionaire onderwijzers! Dom volkje toch die vrijzinnigen om zoo bun eigen glazen in te gooien! Wat hier in Amersfoort e. o. het geval is, kan men in alle plaatsen, waar een vrijzinnige gemeenteraad is opmerken: er wordt bij benoeming en bij het onder wijs in den regel er zijn natuurlijk ongunstige uitzonderingen op den godsdienst weinig gelet. En hoe gaat het in de openbare scholen in Limburg b.v.? Daar bijna uitsluitend roomscli-katho- lieke onderwijzers. Die moeten dan toch ook dat gehate „neutrale" onderwijs geven, dat volgens onzen anti-revolutionaire perscollega zulke bedroevend slechte vruchten afwerpt. Te onderstellen, dat daar niet-neutraal on derwijs gegeven wordt, om den eigen lijk oujuisten term maar eens over te nemen, dat ware beleedigend, want dat zou ongehoorzaamheid aan 's lands w et- ten onderstellen. Nadat de Nieuwe Baarnsche een re laas gegeven heeft van de zonden, waar van <le Amsterdamsche schooljeugd zich schuldig maakt (de gegevens zijn ontleend aan de klachten van eenige hoofden van openbare scholen) besluit, dit orgaan zijn waardig artikel aldus: „Het eenige geneesmiddel dat wij te gen het kwaad weten is, dat de school aan de ouders kome. Laat die er voor betalen, laat die de onderwijzers kiezen, en laat de onvermogende uit de Rijks kas worden geholpen. Maak de school vrij, en laat het oude systeem varen. Daar heeft het liberalisme ons land een zeer slechten dienst mee bewezen; het heeft een deel van ons volk met die school in de diepste ellende ge holpen, en nu nog houdt het, zooveel het kan, de opkomst der vrije school tegen, en houdt maar koppig vol, dat de openbare school de eenig goede is. Welnu, men kent den boom aan zijne vrucht. In de hoofdstad de rijks worden dan nu reeds de vruchten geplukt en men roept dat detocstand daar onhoudbaar is. Wc hebben dat reeds jaren lang zien aankomen; het kon niet anders; de „neu trale" school moest wel zulke vruchten afwerpen. Zullen dan nu|cindelijk de oogen open gaan?" Yan ganscher harte hopen wij dat de oogen opengaan, vooral voor de eenzij dige voorlichting van sommige antire volutionaire organen. De Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft aan de Kamer medegedeeld, dat hij den consul-gene raal in Transvaal liever in Johannesburg dan in Pretoria zou vestigen, omdat in Pretoria een consul in de verleiding zou kunnen komen om het oor te leenen aan gevaarlijke politieke inblazingen van niet-Engelsche zijde. Daarover zegt de Transvaalsche I olk- slem. „'t Doet ons leed dat juist een Ne- derlandsch bewindsman met een soort gelijk waardeloos, ja zelfs onzinnig argu ment voor den dag kwam; want het feit dat hij een volk vertegenwoordigt dat zoo innig diep gevoeld heeft voor de Boeren, heeft bij verscheiden onzer Engelsche vrienden, die niet weten welke beteekenis in Nederland wordt gehecht aan 't geen baron van Lyndcn zegt, aan die ministerieele verdachtnia- kerij meer gewicht doen hechten dan 't incident verdiende. Men vertelt in Nederland onderstaand verhaal dat, voor wie zijn menschen kent, helaas niet onwaarschijnlijk klinkt: Tijdens de bijzetting van het lijk van Paul Kruger op het kerkhof bij Den Haag, werd president Steyn als volgt aangesproken door een hem onbekend heer: „De Vrijstaters hadden zich toch wel buiten den oorlog kunnen houden, niet waar?" „Ja", antwoordde presidentSteijn, „als wij ons woord gebroken hadden." En hiermede brak deze zich omdraaiend, het gesprek af. De onbekende lieer was baron van Lynden, thans Nederlandseh minister van buitenlandsche zaken!" Mocht ik de vorige week een adver tentie opnemen, die de nieuwe drankwet min of meer bespottelijk maakte, thans deelt de P. D. C. 't volgende mee om trent de wijze, waarop deze wet reeds heeft gewerkt. „Gisteren zou te Winschoten in het hotel Yrijheid een veiling plaats hebben van compost en gier van wege de ge meente. De nieuwe drankwet is hier reeds in toepassing gebracht. De ho telier was ingelicht en weigerde de veiling tenzij tegen zaalhuur. Hem werd daarvoor f 10 toegezegd. Yolgens art. 15m I van de nieuwe drankwet mag toch tijdens een verkoo- ping, verhuring of verpachting, alsmede twee uren voor het begin en twee uren na den afloop geen sterke drank in het lokaal verkocht worden. En 't ging er leuk toe. „'n Glasje klaore, Rieks!" „'n Glasje fladerac." En dan de kastelein: „'k mug 't nait verkoopen!" Daar is heel wat koffie naar binnen gewerkt." Nu, ze kregen ten minste watbinnen, en kwamen er heel wat beter af, dan de oogenschijnlijk zoo gezegende sla gersknecht te Rotterdam, die dezer du- gen[vaderw,erd;van een drieling. Als eerste gevolg nu van die overrijke vadervreugde is hij broodeloos op straat gekomen. In een krantenbericht toch werd ver meld, dat hij slechts acht gulden ver diende en toen zijn patroon, bij wien hij elf jaren had gediend, dat las, stoof deze woedend op: „zie jij met je drieling dan maar, dat je 't bij een ander beter krijgt" De knecht zoekt nu per advertentie dien „ander". 't Is te hopen, dat hij hem gauw vindt, en dat zijn nieuwe patroon wat minder barsch optreedt dan zijn „ouwe baas." Standjes zijn anders tegenwoordig aan de orde van den dag. Zoo deelt de „Volksonderwijzer" het volgend briefje mee, door een onderwijzer ontvangen, nadat hij een kind naar huis had ge zonden om zich te laten reinigen: „de beest die anna op haar hooft heeft die moet de meester van baai- hooft maar af allen opvrecten danzalhij zijn maag niet overlaaien. die liet u u schrijf is haar moeder, vrouw B." Die „vrouw B." schijnt nog zoo heel min niet te wezen, maar in elk geval trekt ze beter partij voor haar eigen kind dan sommige „moderne" moeders, 't Yolgende „wiegeliedje voor de 20e eeuw" moge dit illustreeren: „Slaap, kindje, slaap! Wij hebben noch koe noch schaap. Je drinkt gesteriliseerde melk, Ze zeggen die is goed voor elk Slaap, kindje, slaap! Slaap, kindje, wees zoet! Je moeder, die meent het goed. Die is naar een vergadering, Ze is lid van een vereeniging Voor 't Stemrecht van de vrouw - Zij heeft geen tijd voor jou. Slaap, kindje, gerust! Ik heb je in slaap gesust. Ik gaf je een dotje in den mond, Een dropje slaapstroop is gezond, Slaap, kindje, gerust! Slaap, kinde, slaap! Ik waak bij 't arme schaap. Als moeder t'huis komt in den nacht, Houd ik bij 't wiegje trouw de wacht Slaap, kindje, slaap! Kaaflsverslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 25 October 190-1 des nam. 1 uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers opent ten l'/i de verga dering, die werd bijgewoond door 15 leden en deelt mede, dat Mr. J. C. II. Prikken bericht van verhindering heeft gezonden. Zonder kennisgeving afwezig de Heer Veis Heyn. De Secretaris Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg leest de notulen der vergade ring van 19. October j.l., die ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen zijn 1° Van den Minister van Binncnland- schc Zaken de goedkeuring van het besluit tot benoeming van den beer A. Winter tot tijdelijk leeraar aan het gymnasium en de II. B. S. 2° Het rapport der afdeelingcn inzake de verordening op het ledigen van pri- vaatputten en de invordering van rechten. 3° Van B. en V. de machtiging tot aanschaffing van eene pneumatische in richting. Wordt z. d. en z. h. sL verleerd. 4" Rapport der afdeelingen inzake huur Koningspoort wordt ingetrokken, daar belanghebbende de aanvrage heeft ingetrokken. 5° Missive van het bestuurderAmersf. Industrie- en huishoudschool om f1750 subsidie. Aan B. en W. om advies. 6° Verzoek van den heer J. C. Snouck, gymnastiekleeraar tot bruikleen van een lokaal der openbare lagere school. 7" Aanvrage van den onderwijzer L. A. Slot, om verlof tot 1 Aug. 1905. Na spoedeiscbend verklaard te zijn, wordt het besluit door den Secretaris voor gelezen. De tijdelijke vervanging wordt door belanghebbende betaald. Het verlof wordt z. d. en z. h. st. verleend. Alsnu komt de agenda aan de beurt. Punt 1. Benoeming van een onder wijzer aan de O. L. School 3e soort (Beekstraat). De heer Gerritsen zou B. en W. inlichtingen willen vragen omtrent de bekende circulaire aan de leden. No. 1 der voordracht is in 't bezit der lioofd- acte en spreker zou de benoeming van een ander om f 125.uit te winnen betreuren. De beste onderwijskrachten blijven dan van de school weg en de school aan de Beekstraat heeft ze juist noodig. Nos. 2, 3 en 4 kunnen ook binnenkort de hoofdacte behalen. Spreker geeft op deze gronden den raad in overweging zich te houden aan de adviezen van de autoriteiten en het Hoofd der school. Weth. Celosse is het met deze beschouwingen geheel eens. Spreker vindt de benoeming van een onderwijzer met hoofdacte meer waarborg. Daar de schoolopziener er prijs op stelt, hebben B. en \V. geen bezwaar hieraan te vol doen. De Raad heeft nu keuze. Waarna tot stemming wordt overgegaan. Op den heer Noorderbos worden 9, IJdens, 4 en Bos, 2 stemmen uitgebi acht, zoodat benoemd is de heer C. Noorder bos te Haarlemmermeer. Punt 2. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middel baar onderwijs. De heer H. P. van den Ham van Ileijst, wordt benoemd met 12 stemmen, tegen 1 op den Heer J. L. van der Moer, terwijl er 2 in blanco waren. Punt 3. Voorstel tot verhooging dei- toelage voor den Concierge van het Raadhuis voor schoonmaak en schoon- maakbehoeften. Z. d. en z. b. st. wordt deze toelage van f 150 gebracht op f 250. Punt 4. Begrooting der gezondheids commissie. Mr. Ileyligers merkt op dat de f 400 uitgetrokken voor woningonderzoek, niet meer door de gezondheidscommissie aan de sub-commissies worden uitbetaald, maar thans door B. enW. Spreker vindt- hierin eene verbetering der administratie. De gezondheidscommissie vindt dit ech ter een openlijk bewijs van wantrouwen. De Voorzitter merkt op, dat op de begrooting de f-100 als nieuwe post is uitgetrokken. Spreker gelooft niet van eenig wantrouwen der afdeelingen. B. en W. hebben door de nieuwe rubriek ver deeling van cijfers gekregen. Mr. Ileyligers verklaart, dat de ge zondheidscommissie steeds heeft uitbe taald en verantwoord. Hetgeen niet besteed werd, strekte in mindering dei- toelage. Spreker echter heeft er niets tegen. De lieer Plomp deelt mede,dat het door hem -werd voorgesteld. Als een be wijs van wantrouwen moet dit niet wor den opgevat. De begrooting moet zijn ingedeeld. Mr. Ileyligers is 't aangenaam dit te hooren. Z. h. st. vastgesteld op f 1350 zoo aan ontvangsten als uitgaven. De lieer Veis Heyn komt ter ver gadering. Punt 5. Request van den Havenmees ter om verhooging van jaarwedde. Z. d. of z. h. st. voor kennisgeving aangenomen. Punt 6. Voorstel met ontwerp-besluit tot opheffing der betrekking van opzich ter over liet lossen buiten de Kleine Koppel enz. Z d. of z. h. st. wordt besloten den heer L. Kames thans gratis te laten wonen aan de Koppelpoort. P u n t 7. \oorstel tot verhooging van de Jaarwedde van den lsten gemeente opzichter (niet wijziging). De wijziging houdt in de jaarwedde thans met f 100 te verhoogen. De heer Van Esveld acht thans het oogenblik niet gekomen voor tracto- mentsverhooging. Den opzichter zou spreker het gaarne gunnen. Waar we de burgerij hoogcre lasten laten dragen, daar kunnen we nu geen tractementen verhoogen. Spreker vindt de motieven min of meer gezocht, namelijk het motief innen van f 200 en dat van de werk zaamheden. Dit jaar is er geen werk voor de ge meente voorgesteld. Het is slechts het opzicht houden over straten enz. Spreker verklaart dan ook niet met grond zijn stem te kunnen verleenen. Weth. Visser zegt, dat de vorig spreker niet goed op de hoogte is va de vereisehte werkzaamheden. Er is vei werk bijgekomen. De opzichter is va den morgen tot den avond werkzaam dikwijls is hij ook buiten de gemeent (jaagpad) werkzaam. Hij geniet teven vrije woning in de Koestraat, maar moe daarvoor toezicht houden en schoonma ken. Hij heeft thans 30 jaar trouwei dienst. Het tractement is niet te hoog maar lager dan in de andere gemeentel van dezelfde grootte. De 2e opzichter moet de gelden innei en vele andere werkzaamheden verrich ten. Het innen der gelden bedraagt nie 200 maar f 600. Spreker wenscht hen f 1000 tractement te geven. Op den duur moet men er toch toe overgaan. De Voorzitter heeft den vorigen spreker niet in de rede willen vallen, maar op 't oogenblik is alleen de jaar wedde van den len opzichter aan de orde. De heer Van Esveld is niet vol daan door het antwoord van Weth. Visser. Het tractement is vóór 3 jaar vastgesteld. Na de herziening mocht hij geen par ticulier werk meer verrichten. Er zijn rijwielen aangeschaft. Wet h. Ce losse vindt dat alle ambte naren behoorlijk gesalarieerd moeten worden. De heer Van Esveld vraagt waar uit blijkt, dat de ambtenaren niet behoor lijk bezoldigd worden. Hij noemt een kort voorbeeld. Een ambtenaar ging naar eene betere plaats en kwam na verloop van 8 dagen terug. Weth. C'elosse vermoedt dat de heer \an Esveld de motieven niet weet, trou wens dit voorbeeld is buiten de zaak. De heer Jorissen merkt op, dat beide sprekers do verhooging gaarne geven. Spreker gelooft, dat we niet moeten bezuinigen op tractementen, maar wel op andere niet noodzakelijke dingen. In stemming gebracht wordt het voor stel f 100 verhooging aangenomen met 15 stemmen tegen 1, die van den heer Van Esveld. Punt 8. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den 2en Gem.-opzich- ter (met wijziging). Wordt z. d. of z. li. st. verhoogd met f 100.— Punt 9. Begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1905 met ontwerp besluit tot toekenning van subsidie. Wordt z. d. of z. h. st. vastgesteld op f 11S07.68 Pu ut 10. Begrooting van het Bur gerweeshuis voor 1905. Z. d. of z. h. st. vastgesteld. De cij fers werden niet genoemd. Punt 11. ld. der dd. Schutterij. Z. d. of Z h.st. vastgesteld op f 1056.25 aan ontvangsten en uitgaven. Punt 12. Voorstel tot verhooging van het subsidie aan de muziekvereeniging (met wijziging). De lieer Plomp vindt dit weelde uitgaven, nij ontkent niet, dat ze genot verschaffen. Uitbreiding van concerten is niet noodzakelijk. Spreker vindt, dat het subsidie niet liooger dan verleden jaar moet gegeven worden. De heer Hamers, sluit zich met het oog op de financiën der gemeecte bij het gesprokene van den heer Plomp aan. De lieer Gerritsen gaat gaarne mede met het voorstel van B. en W. in strijd met de beide vorige sprekers. Muziek voedt op. Spreker zou het niet verleenen van het subsidie betreuren. Het volk stelt hoogen prijs op de concerten. De heer van Esveld, is sterk voor het voorstel van B. en W. Het is eene uitgave, waarvoor de bur gerij genot heeft. Hoeveel te meer uit voeringen er gegeven worden des te beter voor het volk. De heer KI eb er, vereenigt zich met het geen de vorige spreker zegt. Spreker vindt 't eene gelegenheid om aan de menschen genot te verschaffen. De lieer Veis Heyn zal zijne stem tegen het voorstel motiveeren. Er zijn gelegenheden genoeg om goede mu ziek te hooren. Mr. Hevligers zegt dat we voor het subsidie ook dubbele concerten krijgen en zal van harte voor het voorstel van B. en W. stemmen. Weth. Visser vindt het een raar verschijnsel, dat de heer van Esveld, die zoo tegen de verhooging van het tractement der opzichters was, nu zoo voor het subsidie der muziekvereeniging is. Het gevolg van het subsidie zal zijn verplichte concerten op de verjaardagen van H. M. de Kon-ngin en Koningin- Moeder. Wanneer we andere muziek- vereenigingen moeten laten komen, zul len we inecr moeten betalen. Het zal verstandig zijn het voorstel van B. en W. aan te nemen. Het voorstel van B. en W. verhoo- liing tot f 200 werd aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die van de hee-

De Eemlander | 1904 | | pagina 2