Kamperboter, TE KOOP een Damesfiets. Aanbesteding. Advertentiën. J. aan Arts H. H.E. Morren is van 25 OCT. tot 8 NOV. Adres bureau van dit blad. aanbesteden: per x]2 KG. f070 Telephoon 104, Arnhemschestraat 35" ren Veis Hevn, Plomp, Jorissen, Oos- sterveen en Hamers. Punt 13. Id. tot het vcrleenenvan een subsidie aan de vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer. Z. d. en Z. h. st. werd een subsidie van f 100 verleend. Punt 14. Id. met ontwerp besluit tot het verleenen van een subsidie uan de Amer8f. Tramweg-maatschappij. Z. d. en z. h. st. wordt een subsidie van 1800 verleend. Punt 15. Id. met ontwerp besluiten, inzake heffing van vuur-, haven- enton- geld. Z. d. en z. h. st. is besloten voor een 3 jaarlijkschen termijn 50 te heffen. Punt 16. Begrooting der Gemeente voor 1905 met toelichting, rapporten der afdeelingen, memorie van antwoord en nota van wijzigingen. Algemeene beschouwingen. Deze worden geopend door den heer Gerrisen. Spreker is het eens met B. en W. omtrent den toestand der gemeente financiën. De verhooging der straatbe lasting wordt voorgesteld om de begroo ting te doen kloppen. Sprekei zou wensch'en de groote in komens te treffen door progressie. B. en W. voelen weinig vooreen controleur der gem. financiën. Het verschil tusschen de aanslagen in de bedrijfsbelasting en Inkomsten-belasting is in 't nadeel der gemeente, hetgeen hij als lid der com missie van aanslag in de bedrijfsbelas ting weet. Hij wenschte hiervoor uit sluitend een controleur te benoemen. De verkiezing is thans achter den rug en ik loop geen gevaar meer door een of ander raadslid duur genoemd te wor den. Met de verhocging der tracteinen- ten van Politie en Gom.-reiniging kan spreker zich volmaakt vereenigen. De verlaging van den gasprijs keurtspreker niet goed. Dat het verbruik grooter wordt naar mate de prijzen lagei wor den, is niet juist. Met den tcgenwoor- digon prijs is het gebruik toch verdub beld. Publieke aanbesteding van gordij nen ad f 50 heeft hij gezien, maar niet den post vau f 50.000 voor steenkolen der gasfabriek. Willens en wetens wor den oneerlijke ambtenaren gemaakt. Met het voorstel aan den Raad om trent overlegging der rekening der gas fabriek, wenscht spreker nog verder te gaan. Ieder jaar zou hij wenschen een rapport van een accountant. De com missie is dan olkomcn gedechargeerd. Spreker brengt dank aan B. en W. en Weth. van openbare werken voor de invoeringvanhettweeploegenstelsclaan de gasfabriek en bij gem reiniging. Spreker zou er niet gaarne toe medewerken de H. B. S. los te krijgen vau 't Kijk. Amersfoort moet door goed onderwijs menschen trekken. Amersfoort heeft weinig han del en bijna geen industrie. Het Hoo- gcr-, Middelbaar- en Lager onderwijs moeten goed zijn. Uit principe is hij voor progressie. Wie het grootste inko men heeft, moet ook het meeste beta- talcn. Weth. Visser wenscht alleen te antwoorden, dat de steenkolen aan de gasfabriek niet zoo gekocht zijn. De cene kwaliteit en de andere verschillen zoo zeer. Over het gas zijn geene klach ten ingekomen. Uit de beste kwaliteit steenkolen krijgt men het meeste gas en de stokers hebben in plaats van 11 maar 10 maal te laden. Bij aanbeste ding is de controle moeiclijk. De resul taten zijn goed geweest. In het gemeente-verslag kunnen de heeren alles zien. Accountant vindt spre ker alweer ecne nieuwe positie schep pen. Het tweeploegenstelsel werd inge voerd op verzoek der werklieden, die daardoor minder loon ontvingen. De ploeg heeft goed gewerkt en werd niet opgestookt. Met het tweeploegenstelsel hebbende werklieden zich niet doodgewerkt. Zij gin gen zelfs naar buiten om te stroopen, zoodat Mr van Voorst Vader er nog bij tepasmoest komen. Niettegenstaande de prijs hoog is, neemt het gasverbruik toe, omdat de menschen wel moeten. De heer Gerritsen, twijfelt niet aan de eerlijkheid vau de ambtenaren. Weth. Visser beweert, dat do vorige spreker dit heeft laten doorschemeren. Spreker vraagt daarom om namen. De heer Gerritsen'wijstop Breda, waar 2 jaren geleden gebleken is, dat de gemeente door onderhandsche aan besteding benadeeld was. Weth. Visser. Vermoedens. De heer Gerritsen protesteert liier- egen. Weth. Celo sse, zegt de vorige spre ker alleen verlangt zooveel mogelijk aantebesteden. De ambtenaren mogen niet in verleiding komen. Bij openbare aanbesteding kunnen we eerst beoordeelen, wat het goedkoop ste is. De heer Kleber vindt, dat er al hier zooveel huizen leeg staan. Men moet met de uitgaven voorzichtig zijn. Door i-ogressie jaagt men de menschen met groote inkomens weg. Met alleen open bare aanbestedingen komt men duur uit. De heer Plomp, beweert, dat men het met progressie in beginsel eens kan zijn voor den Staat en niet voor de ge meente. De afdeelingen waren tegen verhooging der straatbelasting. Spreker vindt het niet gowenscht de bouwon dernemers te belasten. Hij is voor ver hooging der Ink. belasting. De heer van Kalken begrijpt, dat het voor B. en W. eene moeilijke taak is geweest de begrooting sluitend te ma ken. Door bezuiniging heeft men de be strating van enkele straten achterwege moeten laten. Men moet voorzichtig zijn met de uitvoering van nieuwe zaken, waar om hij den post voor de Industrieschool wenscht te schiappen. De heer Geritsen, heeft oin rede nen van gezondheid ontslag moeten ne men als lid van de gascommissie. De directeur mag op alle wijzen genoemd worden. Bij aaubestedingen moet de Direc teur weten, wat hij er voor wil geveu. Spreker constateert, dat de financieele toestand der gemeente Amersfoort hard vooruit gaat. Aan den Berg 50% van de huizen verhuurd. Amersfoort is in be tere conditie dan eenige jaren geleden. Hij noemt liet rechthaberij van den heer van Kalken, die nu tegen eene kleine schaal der Industrieschool blijkt te zijn, waar is nu 't onderwijs. Ik ver baas mij over den beer van Kalken, die vroeger een lans er voor brak en op 't oogenblik zoo'n voorstel doet. De heer van Kalken is op 't oogenblik tegen de kleine schaal der school, omdat we te kort komen voor de dagelijksche zaken. Hij is wel een voorstander der Industrieschool op kleine schaal. De heer Jorissen zegt, dat de Raad nog niets van het kleine plan weet. De Industrieschool is dood en begraven. Weth. Cel o sse heeft den heer Jo rissen met verwondering hooren zeggen, dat de Industrieschool dood en begraven is. Genoemde heer heeft de zaak ge steund door zijne stem. Het dag. bestuur heeft gehandeld in den geest van den Raad op grond van de belangstelling in deze zaak. De heer Jorissen zegt, dat de lieer C'elosse wel gestemd heeft voor subsidie maar tegen hypotheek. Waarna de uitgaven aan de beurt komen. bij art. 66. Spreekt Mr. Hcyligcrs over eene schrijfmachine, waardoor de kosten van drukwerk zullen verminderen. bij art. 67. Stelt de lieer van Beek voor f 300 uit te trekken voor een nieuw kleed in de raadzaal. Weth. Visser wil het nog een jaartje met het kleed probeeren. liet moet dan maar opgelapt worden. De li e e r Hamers heeft er ook nietr tegen het tapijt nog een jaar te gebruiken. Het voorstel van den heer van Beek wordt niet ondersteund en maakt dus geen punt van beraadslaging uit. b ij a r t. 1 O 5. Klaagt Mr. Heyligers over den misstand der boomen aan de Kortcgracht. De Voorzitter zegt, dat geene klachten zijn ingekomen en liet hem zelf niet opgevallen is. Mr. Heyligers doet het voor stel, tot vellen der oude boomen en planten der jonge exemplaren, De heer Plomp zou B. en W. om advies willen vragen, de bewoners kunnen dan adressen indienen. Mr. Heyligers zegt, dat de boo men in zoo'n toestand zijn, dat zij moeten vallen. Spreker vereenigt zich met liet denkbeeld van den heer Plomp. bij art. 107. Verzoekt Mr. Heyligers in overleg te treden met het Hoogheem raadschap, inzake doorspoeling dergrach ten. De heer van Esveld onder steunt dit. b ij art. 11 3. Klaagt de lieer van Eek over toezicht over het jaarpad. Weth. Visser zegt, dat de le Gem. Opzichter toezicht houdt. b ij a r t. 11 5. Klaagt de heer van Eek over den bouwvalligen toestand van een gemeentegebouwtje, gebruikt ten dienste der Gem.reinigingeu, gelegen nabij den toren. Een klacht is ingeko men bij de commissie van Fabricage. b ij art. 12 0. Informeert Mr. Hey ligers naar de eier- en botermarkt. De voorzitter zegt, dat in de eerstvolgende vergadering advies van B. en W. zal inkomen. b ij art. 13 3. Stelt de heer Hamers voor deze post te laten vervallen. De zaak is van de baan. Als men met den memoriepost meegaat, dan gaat men in eenig opzicht met het verleenen van subsidie mede. Later wordt meer subsidie gevraagd. Voor onnoodige zaken moeten geene gelden gevoteerd worden. Handhaaft zijn voorstel tot schrapping. De heer Oosterveen vindt nu er eene nadere aanvrage is, het niet noodig den post te schrappen. De heer Jorissen vindt dit een verkeerd standpunt. De post hoort er niet. De li e e r Velsheyn is voor ge- heele afvoering. De zaak is afgedaan. Weth. Celos8e vindt het standpunt van den heer Oosterveen zeer juist. Met een memoriepost aan te 'nemen heeft men nog niets gezegd. De heer Jorissen vraagt waarom B. en W. dan niet met eene suppletoire komen. W e t h. Visser zal stemmen voor schrapping van den post. De voorzitter begrijpt de reden waarom Weth. Visser zulks doet niet. In stemming gebracht verklaren 8 leden zich voor en 8 tegen het voorstel van den heer Hamers. Tegen stemden de heeren: van Eek, Oosterveen, Mr. Heyligers, Tromp van Holst, Celosse, Mr. van Voorst Vader, Gerritsen en van Esveld. Daar de stemmen staken, moet hier over in de volgende vergadering beslist worden. Na sluiting der vergaddiing roept de voorzitter de leden mondeling na 5 mi nuten weer op. Na opening der vergadering verkrijgt do heer Jorissen het woord. Spreker vraagt op welk art. deze vergadering opgeroepen is. De voorzitter merkt op, dat dit gegrond is op de Gemeentewet. De heer Jorissen zegt dat geene oproeping aan allo leden gericht is. Een lid is niet aanwezig. Het bekende voorstel van den heer Hamers komt weder aaii de orde. De stemmen staken thans weder, zoodat het voorstel is verworpen. De heer Jorissen stemt onderprotest voor het voorstel. Bij art. 23 der ontvangsten (verhoo ging met 50% der straatbelasting) stem men de heeren Jorissen, Velsheyn tegen. Waarna de begrooting met algemeene stemmen wordt aangenomen. Punt 17. Benoeming van een tijdelijk leeraar in teekenen aan de Burgeravond school. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer J. Fledderus. Punt 18. Vaststelling van jaarwedden van personeel der B. A. School. Wordt op verzoek van den heer Plomp ondersteund door den heer Gerritsen, teruggenomen door B. en W. De voorzitter merkt nog op, dat hij den genomeu maatregel niet als ge woonte zal aannemen. De begrooting moest echter volgens de wet behandeld worden. Spreker werd in de noodzake lijkheid gebracht omdat de lieer Hamers zijn voorstel niet introk. De lieer Plomp zegt, waar de hoer Hamers zijn voorstel niet wilde terugnemen, de leden op een anderen dag moesten worden opgeroepen. l)e voorzitter beweert de bevoegd heid tot mondeling convoceeren te hebben. De heer Plomp antwoordt, dan hadden we na de eerste stemming wel kunnen uitscheiden, zoodoende krijgt de voorzitter zijn zin. De heer Jorissen gelooft, dat deze vergadering niet wettig is. Alle raads leden zijn niet geconvoceerd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter om 4 uur de vergadering. Gisteren slaagde te Haarlem voor het examen vrije-en orde oefeningen (vak j.) de lieer C'. Moerman onderwijzer al hier. Gisterenavond ontstond op de Lange straat twist tusschen eenige infantristen en huzaren, daar deze hadden gesproken van „dooie" infantristen. De eer weidt spoedig meteenige vuistslagen gewroken, waarn i toegesnelde politie de vechtende scheidde. De 2e luit: kwartierm. II. M. M. Buffart, overgeplaatst van het 5e naar het 10e reg. inf. komt te Haarlem in garnizoen. Bij de hedenmorgen gehouden oefe ningen in het springen met de polsstok heeft de Vaandrig een ernstige kneuzing opgeloopen aan de pols, zoadat hij voorloopig geen dienst meer kan doen. Hedenmorgen ontstond twist ten huize van V. aan de Kouingstraat, die zoo ernstig liep, dat een jongen van 13 jaar naar zijn oudere broeder stak met een oude schaar, waarmede hij hem een ernstige verwonding in de zijde toe bracht. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort van het Nederlandsche Onderwijzersge nootschap is besloten samen te werken met de plaatselijke afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwij in zake de actie tegen de voorgestelde wijzingen in de Lager Onderwijzerswet Door verschillende afdeelingen in de provincie Utrecht van het Nederlandsche Onderwijzers Gonootschap den bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Vereeni ging van Hoofden van Scholen i n Nederland en Volksonderwijs, wordt eene openbare vergadering gehouden op Zaterdag, 29 Octobcra.s., 'savonds 7 uur, in het Gebouw plaats), te Utrecht. voor Kunsten en Wetenschappen (Maria- Als spreker treedt op de lleer C. A. Zelvelder, schoolopziener in het, district Heereveen, met liet onderwerp: „De door de regeering voorgestelde wijzingen van de Wet op het Lager Onderwijs". Er zal ruime gelegenheid tot debat gegeven worden. De Gewestelijke Commisie voor liet Ondersteuningsfonds van het Nedei- landsch Onderwijzersgenootschap in de provincie Utrecht heeft de onderwijzers in de provincie uitgenoodigd tot een vergadering van de leden der sub-com- missie's, de correspondenten en andere belangstellenden in liet O. F. op Zater dag 29 October, des middags om half drie in het Gebouw voor kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats te Utrecht. Het doel der bijeenkomst is de be langen van het Fonds in het algemeen te bespreken; o. a. zal daarbij aan de orde worden gesteld de aanstelling van sub-commissie's en correspondenten in alle genieenten der provincie. »c Kermis Of de dislocatie van de kennis het ge- wenschte gevolg zal hebben? We betwijfe len het. Zeer veol menschen hoorden we er al over praten, dat het nu veel gezelliger was, dat men nu gemakke lijker overal bij kon komen en dat men nu ook niet zoo bang behoeft te zijn onder den voet te geraken. Dut het slagwerk en de waarzeggers geweerd zijn, mag geen verlies worden genoemd en wellicht zal alleen Vrijdag dit gemis ernstig betreurd worden. 't Is natuurlijk ondoenlijk een eenigszins volledig overzicht te geven yan hetgeen er wel te zien valt. Daarom moeten we volstaan met hier en daar wat van mede te deelen. Maandagavond woonden we een voor stelling bij van liet Variété gezelschap in het Theater Nationaal op de Bees tenmarkt. De tent was flink bezet en zij die er geweest zijn, hebben genoten, dat kon men aan de luide bijvalsbetui gingen merken, die den spelers ten deel vielen. Een paar zeer mooie num mers van het programma waren o. a. de drie turners, het trio Orlott' en me juffrouw O. Ilaay met haar gedresseer de honden. Geen halsbrekende, ijzing wekkende toeren aan een trapéze of iets dergelijke kregen we te zien, maar flinke, keurig uitgevoerde krachtoefening gen en standen, getuigende van de groote lenigheid en enorme spierkracht dei- turners. Waar bij dergelijke nummers zoo menigmaal het publiek in angst en vreeze zit of er geen ongeluk zal ge beuren, zoodat het voorgestelde geheel te loor gaat, is dat hierbij volstrekt niet het geval. Wij vonden het bepaald een succes nummer en achten dergelijke oefeningen alleen al een bezoek ten volle waard. Niet minder evenwel ge noten we toen mejuff. Ilaay met haar gedresseerde honden ten tooneelc ver scheen. Eigenaardige hondendressuur kregen we te zien, zoodat meermalen het publiek in schaterlachen uitbarstte. Heel mooi was hierbij de hertenjacht met hindernissen. Ook de andere num mers van het programma werden goed afgespeeld en het slotstuk ,De vrouw baas in huis" was wel geschikt om ge durig weer eens de lachspieren in be weging te brengen. Wie aan het Theater Nationaal een bezoek brengt zal voorzeker zijn avond niet beklagen. Geen wonder dan ook, dat gisteren avond de tent overvol was, zoodat er om 8 uur al'gecnplaatsjemeertekrijgen was. Amicitia had het Maandagavond nog niet bijzonder druk, de zaal was slechts matig bezet, hetgeen te meer te be treuren valt, daar het spel zeer goed was. Ook Dinsdagavond had het publiek grooter kunnen zijn. Stroober 's gezelschap in de Arend trof het Maandag beter. Er was heel wat publiek, dat zich zeer dankbaar toonde en door herhaaldelijk applaus zijn tevredenheid te kennen gaf. Dins dagavond had het bezoek beter kunnen zijn. Mogelijk waren er velen naar het Valkje waar Henri ter Hall een voor stelling gaf. Hier was zeer veel publiek dat zich uitstekend amuseerde. Een van de grootste attracties van de kermis is evenwel de bioscoop met sprekende beelden van Albert Frcres. Zij, die hier niet eens een kijkje gaan nemen, verzuimen bepaald veel, (laai de voorstelling van liet begin tot het einde in een woord prachtig en zeer interessant is. De schitterende kleur effecten, vooral bij het in mooie sprookje „In de diepte der zeeCn" maken het ge heel in liooge mate boeiend. Een ernstig ongeluk, dat betrekkelijk nog zeer goed is afgeloopen had giste ren ochtend plaats onder aan den Utrecht- schenweg. Een paard bespannen voor een rijtuig waarin een dame zat, sloeg op hol en rende in volle vaart tegen een ijzeren lick in, zoodat het hek brak en het paard en rijtuig kantelde. De koetsier en de dame die onder het rijtuig moest worden uitgetrokken, kwam met den schrik vrij, terwijl het paard een snede over den hals had op ge- loopen. Het te Nijmegen gevestigde inspectie bureau, afdeeling weg en werken, der IIoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij wordt 1 November opgeheven. De heer W'. van Doorn, inspecteur aldaar, die den dienst verlaat, blijft tot 1 Mei 19U5 belast met het toezicht op de lijn Nijmegen Cleve. Het toezicht over de anderen lijnen der inspectie-Nijuiegen wordt met in gang van 1 November overgedragen aan de inspectic-Amersfoort, terwijl het toe zicht over de lijnen dier inspectie ver deeld wordt over de inspecties Amsterdam en Apeldoorn. Zondagavond had in een café aan den Weversingel een erustige vechtpartij plaats waarbij do paneelen zelfs uit de deur werden getrapt. De voornaamste kemphanen een paar huzaren sloegen op de vlucht toen een patrouille kwam aanrukken, echter met achterlating van een paar kleedingstukken, zoodat ze hun vechtlust toch nog wel zullen moeten boeten. AFWEZIG. De overige burger geneeskundigen nemen de praktijk waar. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT zullen op Donderdag 27 October 1904. 's voormiddags te elf uur, ten Raad- huize publick Het BOUWKN van een waschkeukcn eu liet Vermaken van de bestaande keuken tot wachtkamer, in het Raadhui» te Aiuer»- foort. Bestek en teekening zijn ter Gemeente- Secretarie op franco aanvraag verkrijg baar a fO,4o. Bij franco toezending 2'/j cent meer. Inlichtingen op liet buren van den GeAeente-architect, alle werkdagen van 10 tot 12 uur. Aanwijzing volgens datum en uur, in het bestek vermeld. Aanbevelend,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3