Buitenland. Binnenland Allerlei. Stadsnieuws. In een verslag betreffende de Krup- sche boekerij die in de laatste vijf jaren een millioen boeken uitgeleend heeft, wordt medegedeeld dat van de 24000 arbeiders der fabrieken thans 40°/0 de vereischte leenkaart bezitten. Van de hoogcrc beambten bedraagt het percen tage 6b, terwijl 37 u/0 van de werklui hun belaugstellingg toonen door het aan vragen van de kaart. De percentage wordt tamelijk hoog geacht, vooral met het oog daarop dat de arbeid in de fa briek zwaar en afmattend is. Ergens in Montenegro legde de politie de hand op iemand, die aange zien werd voor een voortvluchtig Weensch bankier. Bij nader onderzoek bleek de gevangene niemand te zijn dan keizer Jacques Lebaudi, die incognito een reisje maakte. Hij werd dadelijk weer op vrije voeten gesteld. De vice-president van de bank van Japan verklaarde, dat de uitgifte van schatkistproinesscn door de bevolking met een waar enthousiasme was begroet. Ondanks den oorlog is de financieele toestand van Japan zeer bevredigend. De oorlog oefende tot heden toe geen nadeeligen invloed uit op de productie kracht van het land. De uitvoer en in voer beide wijzen op een voortdurende toename. Alle Japanners, van den keizer tot den armsten daglooner, leggen zich zekere besparingen op. Het volk werkt harder en produceert niet alleen meer, doch vermijdt ook de aankoop van ar tikelen, die in aanmerking komen voor den uitvoer. De opbrengst van den oogst wordt ditmaal zeer hoog geschat, op 10 millioen n.l. In het aanstaande finanti- eele jaar 770 millioen voor oorlogsdoel einden gebruikt kunnen worden. Voor loopig bestaat het plan niet zich nog eens tot het buitenland te wenden. Een groot deel van de eerste leening ligt nog in Londen. Een zonderling te Teschen in Silezic, had cenigen tijd voor zijn dood een requiem in de gramaphone gezongen en bepaald, dat het ding zou werken tijdens de lijkmis, die men na zijn be grafenis zou houden. De erfgenamen hebben dien wensch geëerbiedigd, te meer omdat ze 1500 gulden af hadden moeten staan aan de armen, indien ze den lnatstcn wensch van den overledene niet geëerbiedigd hadden. De stakende cigarettenmaaksters te Londen hebben in Trafalgar Squara een meeting gehouden. Dat was voor de eerste keer dat vrouwen zich leenden voor een bctooging. Duizenden lcegloo- pers woonden de bijeenkomst bij, waar mannelijke sprekers de eischen der vrouwen volkomen gerechtvaardig acht ten. Er werd ook heel wat gestort in het stakingsfónd8. Uit Konstantinopel meldt men, dat zich een eenigszins verontrustende spanning openbaart in de Oostenrijksch- Russische verhoudingen met de Porte, ten gevolge van het ernstig verzet van dezer tegen de vermeerdering van het aantal Europeesche officieren der gen darmerie in Macedonië, een verzet, dat zijn oorzaak vindt in de tegenwoor dige moeilijkheden, waarin Rusland zich bevindt. Uit Weenen wordt gomcldt, dat hoewel geen bevestiging nog is ontvan gen, toch wel ecr.ige waarde wordt ge hecht aan de beriehten, dat de Keizerin- Weduwe van Rusland haar steun zou verleend hebben aan verzoeken om libe raler behandeling van Finland en om een grondwet. Deze veranderde houding van de moeder des Tsaren zou in ver band staan met de raadgevingen, ont vangen in den Kopenhaagschen familie kring, waar men haar ernstig gewezen zou hebben op het gevaar, dat het Rijk in de tegenwoordige omstandigheden uit een toenemende binnenlandsche span ning zou dreigen. Het staatsdepartement te Washing ton heeft van den Amerikaanschen ge zant te Petersburg een telegram ont vangen, waaruit blijkt, dat de Russische Regecring er weldra in zal bewilligen, dat Aiuerikaansche joden in Rusland, reizen, en hun passen erkenen. In het dorp Goertzichta zijn door een bende van 50 Bulgaren 4 huizen van Grieken, in brand gestoken, waarbij 4 mannen en 2 vrouwen in de vlam men omkwamen en 8 boeren, die tegen stand boden, werden doodgeschoten. Soldaten zijn de bende nu achterna. Men meldt uit San Domingo, dat de Spaansche consul aan de Regeering aldaar en aan den Amerikaanschen ge zant een formeel protest heeft ingediend te,.en de tenuitvoerlegging van de scheids rechterlijke uitspraak, ten gunste van de New-Yoiksche Maatschappij tot ver betering van de haven van St. Domingo; wordende Spaansch-Duitschc belangen hierdoor benadeeld. Er loopen geruchten, dat twee Duit- schc oorlogsschepen spoedig hier zullen komen om kracht bij te zetten aan de eischen van Spanje en Duitschland. De loods van de Hamburg-Amerikalij- nor „Phoenicia" rapporteert dat hij 50 mijlen van Dover, in de Noordzee een school walvisschen heeft gezien. Bij de nadering van het vuurschip van den „Noord Hinder" scheen het alsof ver scheidene groote stralen stoom hoog in de lucht opstegen. Een weinig later dook een der walvisschen plotseling dicht aan bakboordzijde van het schip op en ver schrikt schijnende, dook hij onder het groote schip door en kwam een halve mijl verder, aan de andere zijde weder boven. De loods verklaarde dat hij nog nimmer te voren zulk een school wal visschen zoo kort bij Dover had gezien. Zouden de Russen deze walvisschen Wellicht voor torpedobooten hebben aangezien? In Mount Vernon, bij New-York, is dynamiet ontploft, dat op den spoor weg gelegd was. In een gehcele wijk werden de ruiten vernield. Verscheide ne menschen zijn gedood en 50 gewond. Van het observatorium op deu Vesuvius wordt gemeld, dat de aschke- gcl, die zich tijdens de laatste uitbarsting had gevormd, Dinsdag met verschi ikkelijk gedruisch is ineengestort. Er volgde een dichte, zwarte aschrcgen, die twee uren aanhield. Een ontmoeting heeft in Marokko in het laatst van October plaats gehad tusschen de Beni-Snassen en de Kabylen. De troepen van den sultan, die tusschen- bciden kwamen, kregen 20 dooden en 7 gekwetsten. De tegenpartij had een verlies van 40 dooden en 50 gekwetsten. Uit Den Haag meldt men aan Het Volk de volgende geruchten die wij ook als niet meer dan geruchten overbren gen: ln ambtenaarskringen blijft hardnek kig het gerucht standhouden, dat enkele ministers willen aftreden, nog vóór het einde van het vierjarig tijdperk, liet totaal vernietigend afdeelingsverslag over Buitenlandsche Zaken moet daaraan niet vreemd zijn. Men wil Melvil loozen om zoo wil het gerucht Buitenland sche Zaken vrij te krijgen voor.... Kui per. Want het moet ontegenzeggelijk vast staan, dat dr. Kuyper zich niet meer bestand voelt tegen een zoo veelomvat- teuden arbeid als aan het departement van Binnenlandsche Zaken. Wel wil hij premier blijven, maar minder wetgevcn- den arbeid doen, wat bij het weinige succes zeer verklaarbaar is. Den laatsten tijd is hij dan ook niet aan het departement verschenen. Het heet dat hij lichtelijk ongesteld is, maar de hoeveelheid arbeid hoopt zich voort durend op. Ook blijft men even hardnekkig vol houden, dat Harte wil verdwijnen en zijn heengaan alleen nog maar wordt teruggehouden door het zoeken naar een opvolger, terwijl het gerucht, als zou De Marcz Oyens de portefeuille van financiën overnemen, onjuist is, Ook hij wil liever weg en in elk ge val staat het vast dat, al mochten de christelijke partijen in HHJö zegevieren, hij zich in geen geval voor een porie- feuille zal beschikbaar stellen. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. De gemeente Didam gaf het hoffelijke voorbeeld om de salarissen der gemeente veldwachters te \erbeteren en meer rekening te houden met hun dienstjaren, liet salaris der veldwachters is toch zeer karig, wanneer men let dat zoo'n man in zijn gemeente een zekere waar digheid moet ophouden, om ontzag in te boezemen. Op plaatsen waar men nog geen gemeeutebode heeft is de achting voor zoo'n veldwachter niet groot, omdat men hem teveel als boodschappenjongen gebruikt. Van 's morgens tot 's avonds is het boodschappen doen. Dan brieven afhalen, vervolgens mandaten bezorgen, bestellingen aan leveranciers enz. Men kan zich geen boodschap bedenken of onze veldwachter is er goed voor en dan soms tien keer per dag dezelfde wande ling heen en weer. De man wordt als het ware aan de taak die op hem rust, onttrokken. Hoe gaarne hij zich ver dienstelijk zou maken om te v\ aken voor de veiligheid der burgerij, is hem dit niet mogelijk, want ook een veldwachter kan niet overal tegelijk zijn. Het is daarom wel gewenscht dat men veld wachters uitsluitend als politiemannen late optreden en met boodschappen een ander belaste. Aan zekere Arasterdamsche school werden de officieele kaartjes van goed gedrag nooit uitgereikt. Op een kwaden dag echter besloot de Schoolvergadering daartoe en den eersten der volgende maand had de „kaartjesregen" plaats. Den dag daaropvolgende gaf een der onderwijzeressen een dochtertje van eeu appclenvcnster, een dubbeltje, met het verzoek bij haar moeder voor een stuiver appels te koopen. Eenige oogenblikkeu later overhandigt de kleine de verlangde waar met het dubbeltje. De juffrouw: „Wat is 't Mien, had je moeder geen centen terug?" Mien: „O, ja wel Juffrouw, maar die andere stuiver is voor den najaarsgroet, dien u me gister meegaf!" (Historisch). Sch. Het, Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft een concurrent gekregen, en wel een waarop het zeker nooit verdacht is geweest. Men heeft ons n.l. verzekerd, dat aan een woning in de Noorderbeek straat in deu Haag een bordje uithangt, waarop geschilderd staat de naam van den bewoner en als diens beroep: „Weer- voorspeller1" wordt aangegeven. Zou mis schien prof. Falb, de weerprofeet, er zijn intrek hebben genomen? Of zou zijn mantel op den bewoner zijn neergevallen? - (N. C.) Watervrees heeft reeds lang gegolden als een der zekerste symptomen van honds dolheid. Toch komt het een enkele maal voor, dat zij wordt geconstateerd bij per sonen, die volstrekt niet aan die gevreesde honden- en menschenziekte lijden, al heeft hun woning soms veel van een hondenhok. Zoo werd onlangs te Arnhem een man uit zijn woning in Klarendal gehaald, die in een erbarnielijkeii toe stand verkeerde, terwijl in zijn woning een ondraaglijke stank heersehte. De man werd naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, ten einde gereinigd te worden. Het bleek, dat hij zich in negen jaar niet gewasschen had, hoogstens een enkele maal in onschuld, maar daar wordt men niet schoon van. De zusters zullen aan dat zaakje, of beter aan dien man heel wat „te klaren" hebben gehad, al kwam hij uit Klaren dal. Laat de „klaarheid" in Klarendal dus te wcnschen over, aan de Rozen gracht groeien niet enkel rozen. Dat ondervond dezer dagen de heer Schlüter, handelaar in gouden en zilveren voor werpen aan de Rozengracht te Amster dam. 's Avonds omstreeks tien uur werd de winkelruit met een steen ingegooid en daaruit een bak met gouden ringen ont vreemd. De dief koos het hazenpad met zijn buit, doch werd onmiddelijk ge volgd. Een jonge dame groep den dief cordaat vast, doch hij slingerde haar van zich en holde voort. tOp den hoek van de Bloemstraat en de 2e Bloemdwars- straat zag hij zich dermate in het nauw gebracht, dat hij den bak met ringen onder de trap van het hoekhuis wierp. Dit was gezien door een jongen van een jaar of veertien, die den bak met den inhoud opraapte en naar den rechtmati- gen eigenaar terugbracht. De vluchteling, een jonge man van 122 jaar, werd naar het bureau Raam poort gebracht. De heer Schlüter kan van geluk spre ken, want van de ongeveer 80 ringen, die in den bak lagen, mist hij er slechts vier. Dit kwam hierdoor, dat het gat in de ruit niet groot genoeg was om den bak rechtstandig naar buiten te halen. Deze moest daarvoor 'schuin gehouden worden en daarbij vielen een aantal rin gen in de uitstalkast. Bovendien werden voor de deur nog een drietal vertrapte ringen gevonden. Op het bureau Raampoort werd op den aangehoudene niets bevonden. Hij ontkende ten sterkste, ofschoon verschil lende getuigen hem herkenden. De verdachte sprak zichzelf tegen. Bij den diefstal had hij zich aan het glas verwond aan de hand en nu werd hem gevraagd hoe hij aan die verwon ding was gekomen. Het antwoord luidde dat hij zijn moeder met de'kachel had geholpen en zich daarbij bezeerd had. En even te voren had hij opgegeven, dat hij geheel alleen op een kamer woonde. llij is dus ook al een van de velen, voor wie een eed blijkbaar noodig is om hen de waarheid te doen tpreken. Toch zijn er, behalve de mennisten, nog altijd, die bezwaren hebben tegen den eed. Zoo weigerden gisteren voor liet Berlijnsche Landgericht eenige dissiden ten den eed af te leggen. De voorzitter herinnerde er de ge tuigen aan, dat alleen de Mennonieten den eed door de belofte mochten ver vangen en dreigde hen met boete en hechtenis. Maar zij lieten zich niet van hun stuk brengen en antwoordden dat zij, volgens den Bijbel, met „ja, ja" of „neen, neen" zouden antwoorden. De voorzitter bereikte niets met langdurige predikaties of met dreigementen. De dissidenten zeiden dat zij zich zouden laten veroordeelen; als God dat gedoogde, zouden zij zich aan de straf onderwer pen, zelfs al moesten zij een jaar lang zitten. Maar, vervolgde de voorzitter, in den Bijbel staat toch ook: „Gij zult de over heid gehoorzamen die macht over u heeft!" Ja antwoordde een van de dissidenten, maar ook: Gij zult Gode meer gehoor zamen dan de menschen. En verder: Doch voor alle dingen, mijne broeders zweert niet! Voorzitter: „Waarstaat dat?" Getuige: In Jacobus V. Ten slotte kregen de onwillige getuigen elk 80 mk. boete, benevens de kosten van de zitting te hunne laste. Mc dunkt, voor vele liefhebbers op theologisch- politiek gebied, maar vooral voor onzen „allerchristelijken" minister op zijn „een zamen post" een heerlijk onderwerp van gedachten. Woensdag a. s. vergadering voor de gemeenteraads verkiezing. Zooveel mo gelijk alle leden van de kiesvereeniging dienen op hun post te zijn niet het oog op het zeer groote belang van deze vergadering. Het mag niet gezegd kun nen worden, dat de keuze plaats gehad heeft door een clubje van een man of twintig. Alle waarlijk vrijzinnigen d.w.z. zij die niet in naam dit zijn, moeten al thans iets van hun gemak of van hun rust willen opofferen, waar het zulk een belangrijke aangelegenheid geldt. Gisteren kwamen de Prov. Staten van Utrecht weder bijeen. Ingekomen was een verzoek om subsidie van doAmers- foortsche Industrie- en Huishoudschool, hetwelk werd gesteld in handen vanGe- deputeerde Staten. Vastgesteld werd een reglement voor de Geldersche en Stiohtsche veenen. Hierna werd in behandeling genomen het nader rapport van de commissie voor het reglement voor de waterschappen in de provincie Utrecht. De volgende vergadering wordt 14 Nov. gehouden. De heer A. Aardema onderwijzer al hier, slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het examen wiskunde. 1. o. Het departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft op Donderdag 10 November 's avonds 8 uur in Amicitia weer een Yolks- avond georganiseerd. De heer en me vrouw P. T. Bigot-Eggers zullen het volgende programma uitvoeren. 1. Mijn eigen Kamer W. Hekking. C. F. T. Bigot. 2. Een geducht standje Greuet d' Ancourt mevr, G. A. M. Bigot. 3. Een rooic Mevr. Wermeskerkeu. hr. C. P. T. Bi got. 3. O! Meneer Edtn. Gondinet. mevr. G. A. M Bigot. 5. tiet diakenhuismannetje. N. Beets, hi. C. P. T. Bigot. tj. Vorstenplicht, Dramatische schets, in éen bedrijf door Nestor de Tière. Dc Vorstin mevr. G. A. M. Bigot—Eggen. De Vorst hr C. P. T. Tigot. 7. Lachebekje Jaeq. Normand. mvr. G. A. M. Bigot. 3. Eeu bankroetje aan mijn nacht rust C P. T. Bigot. hr. C. P. T. Bigot. Ecu gezellig prater, Blijspel in éen bedrijf uaar bet Fransch, Mevr. Dc Villeneuf mevr. G. A. M. Bigot. Trébuchard hr. C. P. T. Bigot. Kaarten a 10 ets. zijr. verkrijgbaar bij L. van Achterborgli, B. Blankenberg en in „Uns Huis". De heer A. A. Verbuig, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Vulkszangschool der afdeeling Baatn van de .Ned.MaatschappijtotBevoidering der Toonkunst." Dinsdag a. s. houdt de vereeuiging „Handel en Nijverheid" haar maandverga dering. Woensdag 9 November, zal de kies verceniging Amersfoort een vergadering houden ter bespreking van de verkie zing voor den Gemeenteraad in dis trict I. De nieuw benoemde luitenant kolonel Jhr. L. A. P. Six alhier, blijft gehand haafd in zijn tegenwoordige betrekking Het uit de afd: Amersfoort van het Ned. Onderwijzers Genootschap en van den Boud van Ned. Onderwijzers ge vormde commité, dat de propaganda tegen de voorgestelde wijzigingen in de Lager onderwijswet zal voeren, be staat uit de heeren: J. v. d. Horst, voorzitter, E. Faber. secretaris. A. Veen penningmeester en W. C. Oosterman. Morgenochtend half tien wordt in do Remonstrantsche kerk een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst voor de gemeente begint in verband daarmee eerst om 11 uur. De Amersfoortsche Bestuurdersbond besloot tegen het einde van November een openbare vergadering te houden om het werkloosheidvraag-stuk te be handelen, wijl er alweder een honderd tal werkloozen zijn aan te wijzen. I oorts ging men over tot het stichten van een Bureau van Arbeidersrecht, waarvoor den eersten tijd -teun zal worden ver zocht uit Utrecht. Als ambtenaar werd aangewezen K. van 't Veer, Havik 20 Met 't oog op de openbare vergade ring waarin het Arbeidscontract zal wor den behandeld, zullen 2000 manifesten van bet Agitatie Comité w orden verspreid, benevens een 5)0 tul manifesten van het N. A. S' over de staking der glas blazers, waarvoor ook geldelijk steun zal worden ingezameld. Als blijk van belangstelling van 11. M. de Koningin-Moeder in de verzameling van de oudheidkundigen vcreeniging Flehité, mocht het museum dezer dagen van II. M. ten geschenke ontvangen twee etsen, groot 14 bij 20 c.M., voor stellende de vóór- en achterzijde van hot koninklijk lustslot Soestdijk. De etsen zijn in 1901 vervaardigd door mejuffrouw II. dc Vries, teBaarn. Uit overweging, dat de hieronder ver melde militieplichtigen geacht worden onmi-baar te zijn hetzij voor het gezin waartoe zij behooren, of waarin zij zijn opgenomen, hetzij voor de personen in wier levensonderhoud zij voorzien, is hun bij Kon. Besl. ontheffing verleend van den werkelijken dienst, welken zij in dit jaar ingevolge art. lil der Mili- tiewet 1901 gehouden zijn te volbren gen: (het jaartal achter den naam bc- teekent het jaar van de 'ichting; de plaatsnaam de plaats van herkomst. E. Kamphorst, 1891, Barnevcld; A. SchooneweUe 1899, -Zwartsluis; II. J. Olde Riekerink 1899, Lonneker; allen van het 5e Reg. Infanterie. Donderdag avond werd in de Toe komst de eerste cursusvergadering ge houden van de afd. Amersfoort van dc S. D. A. P., waarin de heer F. van der Goes het onderwerp: De oorsaken der armoede behandelde. In de eerste plaats, aldus de heer y/d. Goes, dienen we te weten w at we onder armoede verstaan. Ik wensch te spreken over de armoede bij dc arbei ders. Wat is arm of wie zijn arm? We hebben op die vragen geen behoorlijk antwoord gegeven als we zeggen: dat zijn menschen die gebrek lijden, want barbaarsche volkereu zou men niet arin noemen. En als we menschen hebben, die ineenof andere luchtstreek wonen waar geen woningen noodig zijn, dan zullen we de afwezigheid daarvan niet aan merken al9 gebrek. Men is arm als men in zijn behoefte niet kan voorzien. In ons land eu in 't algemeen in die streken waar dierlijk voedsel gewenscht wordt, maar men kan het niet betalen, dan heeft men gebrek. Men zal «venwel niet zeggen dat Chi- neezen of Negers als die bijv. geen vlcesch begeeren, dat ze arm zijn als ze het ontberen. Ik bedoel dit, zoodra de behoeften van een maatschappelijke klasse niet zijn vervuld dan spreekt men van armoede. De vraag of iemand arm is komt dus hierop neer of de behoefte al of niet is vervuld, de arbeiders zullen we dus arm noemen omdat in hun be hoeften niet is voorzien. Een teeken van groote armoede is tegenwoordig als men bijv. niet kan ge bruiken het spoor, omdat het reizen met den trein een algemeen gebruik is, wie het niet kan doen is arm. Dit was bijv. voor 100 jaar toen er geen spoor was natuurlijk niet zoo. Nu bestaat het, en is het een behoefte geworden, kan men er geen gebruik van maken dan is men arm. De armoede is dus de on vervulde behoefte en behoefte is wat de maatschappij aanbiedt. Hoe komt het dat de menschen in armoede zijn? De arbeiders zijn arm. Als iemand, die niet in deze wereld woonde dat hoorde, zou hij zeggen hoe kan dat? Iemand die het geheele jaar doorwerkt, en hij iB arm, dat zou voor zoo iemand onverklaarbaar zijn. Stel u voor, dat hier zoo'n vreemdeling komt en dat ziet en vraagt: hoe komt het, d»t zij die alles maken niets bezitten. Wat zouden wc dan moeten antwoor den? Dc een zou zeggen: dat staat al zoo eeuwen vast en dat is een onver- wrikbare gewoonte. Daar zouden we natuurlijk geen genoegen mee nemen. Wij zouden antw oordenbijra niets wordt zonder arbeid verkregen; zelfs om be hoorlijk van de lucht te genieten is werk noodig. Wij leven in een wereld w aarin dc middelen om dat alles voort tc bren gen, m de eerste plaats de grond, in

De Eemlander | 1904 | | pagina 2