Te koop DAMES ARTIKELEN. Advertentiën, cTCeden is Seopend Gez. van Goor. In de Stem des Yolks lezen we de volgende correspondentie uit Amersfoort „AVeer is er in onze gemeente een aadszetel vacant gekomen en wel die van het lid Prikken, die tot 1909 zit ting' had. De minder sympathieke hou ding van velen tegenover hem, welke zich op verschillende wijze uitte, als gevolg van 's mans onzuivere handeling hij de gemeenteraadsverkiezing in het vorige jaar, zal wel de voornaamste re den geweest zijn, die hem noopte te trachten zijn bezigheden elders te vinden. Alzoo krijgen we dus weer een raads verkiezing en de afdeeling van de S. A. P- heeft reeds besloten aan den kamp 0111 de opengekomen zetel met eigen candidaat mede te doen. Als zoodanig werd door de afd. P. Stijnman aan gewezen. Er zal natuurlijk moeten ge werkt worden en krachtig ook. We wc ten, dat niet alleen door het stellen van een soc.-dem. candidaat dezen ver kozen wordt. Er zijn een aantal factoren, welke velen er van afhouden hun stem op een soc.-dem. uit te brongen; facto ren zooals onwetendheid, verspreide las ter, of de gewone kleine alledaagsche onwaarheden, welke met niet geringe uioeite moeten worden weggenomen. Doch reeds deze week is het werk plan vastgesteld en zal dit in de a. s. Zondagmorgen te houden ledenvergade ring worden besproken. Creen der leden mag dus wegblijven. We vertrouwen, dat voor deze verkiezing met den gewo nen sociaal-democratischen ijver zal w or den gewerkt." Al kunnen we niet spreken van den gewonen vrijzinnigen ijver, we hopen toch dat ook deze verkieziug weer zal laten zien dat in ons kamp hot woord ijver niet onbekend is. Gisterenavond lneld de Yereeniging Handel en Nijverheid" kaar maandvergadering in de Zwaan. Tegen woordig waren 3 bestuursleden en 19 leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend heeft leest de secretaris de notulen van de vergadering van 11 October, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de heer P. J. Frederiks zijn benoeming als lid van het Bestuur niet heeft aangenomen, zoodat wederom een verkiezing moet plaats hebben, om te voorzien in de vacature Yan Hoogstraten. Bij eerste stemming worden uitgebracht 21 stem men, waarvan '2 blanco's. Hiervan ver kreeg de heer G. C. Yeeneudaal 10 stemmen, zoodat deze verkozen is. Op de -vraag van den voorzitter verklaart de heer Veenendaal zijn benoeming te aanvaarden. Alsnu komt aan de orde: Bespreking candidaat voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken bij de aanstaande verkiezing, die 22 November zal plaats hebben. De voorzitter herinnert er aan, dat vroeger geen bespreking der candidaten wordt gehouden. De heer Berns heeft indertijd een voorstel gedaan om ook dit in de toekomst voorloopig niet te doen, maar dit voorstel is verworpen, zoodat thans wel besprekingen kunnen worden gehouden. De voorzitter heeft den heer v. d. Zoo de Jong gevraagd of hij wederom een candidatuur zou willen aanvaarden, maar genoemde heer heeft ontkennend geantwoord. Door een der leden wordt nu als candidaat ge noemd do heer Yan Duinen. Deze ver laat eenige tijd de vergadering en draagt het voorzitterschap over aan den secretaris. Ook deze vindt den heer Yan Duinen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken een zeer geschikt man. De heer Yan Ede gelooft, dat de leer AAin Duinen niet lang in de kou behoeft te loopen, daar het als vast staand mag worden aangenomen, dat ils de heer Van Duinen candidaat ivordt alle leden wel op hem zullen stemmen. De heer Aran Sweden verklaart rich ook zeer ingenomen met deze landidatuur. De heer Luvcx zegt, dat het regle ment niet spreekt van het stellen van amdidaten, maar wel van bespreken. Wat is nu het verschil als we hier :len heer Aran Duinen gaan stellen. De waarnemende voorzitter wijst er op dat sr van geen candidaat stellen sprake kan zijn. Hij ziet slechts één bezwaar, 3at de heer Y"an Duinen verloren zou unnen gaan voor Handel en Nijver heid en dat mag r.iet. De heer Aran Kuyk vraagt of het iog in de bedoeling ligt te adverteeren foor de verkiezing, jas De heer A'sn Ede zou ieder lid l'jiet besluit thuis willen sturen opdat SJeder er door opgewekt zal worden te jaan stemmen. De heer Berns acht dit niet noodig Haar de Pers voldoende voor verspreiding porgt. Het is alleen maar om de kosten, auder bezwaar is er niet tegen. Het voorstelAran Ede wordt hierna aangenomen. De heer Van Duinen komt nu weer ter vergadering en de secretaris deelt hem mede, dat de vergadering de wen- schelijkheid heeft uitgesproken, dat de heer Y'an Duinen zich candidaat zal laten stellen. De lieer Van Duinen ver klaart zich bereid aan den wensch der vergadering te voldoen, hij meent, dat het werk voor de Kamer van Koophan del cn Fabrieken w el niet zoo groot zal zijn, dat hij voor Handel en Nijverheid verloren zal behoeven te gaan. Punt 3 van de agenda luidt: Stemming over naamsverandering van den Bond van Handeldrijvenden middenstand. Nu er een Staatscommissie bestaat voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand stelt het Hoofdbestuur van den Bond voor den naam \an den Bond in dien geest te wijzigen. In de Bestuurs vergadering is deze kwestie behandeld, maar het Bestuur acht het de moeite niet er een voorstel van te maken. De Bond van Horlogemakers heeft een schrij ven gezonden om industrieelen te ver vangen door nijveren, waarop het hoofd bestuur weer voorgesteld heeft als liet voorstel der horlogemakers wordt aan genomen, achter nijveren te voegen in dustrieelen. Het Bestuur is tegen alle drie voorstellen. Do heer Frederiks gelooft, dat het voorstel van het Hoofdbestuur ge rust kan worden aangenomen, men be hoeft toch niet zoo bang te zijn voor een vreemd woord. De heer Luycx is het met den heer Frederiks eens, te meer daar dan in den naam ligt opgesloten, dat ook industrieelen lid kunnen zijn. De heer Koppen is ook voor een korten duidelijken naam en vindt het denkbeeld van den voorzitter om te spreken van Middenstandsbond van Handel en Nijverheid, zeer goed.'De voorzitter wijst er op, dat deze kwestie feitelijk niet besproken kan worden, het gaat om de voorstellen van het Hoofd bestuur. Gestemd wordt over het voorstel om bij den naam te voegen: industrieelen. Dit voorstel wordt aangenomen met 15 tegen 7. De beide andere voorstellen zijn hiermede vervallen. Mededeelingen. In Augustus is een verzoek ont\ angen om een plaat selijke commissie te stichten ter voorbe reiding van een algemeen bureau voor het informatie- en incasso wezen over geheel Nederland. De commissie heeft het rapport ontvangen van Haarlem dat zoo uitstekend is, dat de commissie geen poging heeft gewaagd iets nieuws voor te stellen, daar dit toch ver beneden het Haarlemsehc rapport zou blijven. Yandaar dat ze voorstelt zich geheel aan te sluiten bij Haarlem. De plaatse lijke commissie bestond uit de heeren Berns, van Duinen, Oosterveeu, v. d. Meiden en Houbaer. Ingekomen is een schrijven van mr. J. C. H. Prikken, dat hij als lid be dankt, wegens vertrek naar elders. Ver- der een maandlijst van de Haarlemsche handelsvereeniging over Augustus; een schrijven van den Bond van den Han deldrijvenden Middenstand. Hierin wordt meegedeeld dat het Hoofdbestuur een schrijven heeft ontvangen om een alge- meene vergadering tc houden ter bera ming van afdoende middelen tegen de coöperatie van de Ilollandsche spoor. Het Hoofdbestuur is evenwel van mee ning, dat het nog niet de tijd is om een algemeene agitatie op touw te zetten met kans van slagen. Het geeft ook de vcreenigingen die reeds in actie tegen die coöperatie zijn den raad de actie voorloopig op te schorten, om de onder handelingen af te wachten, die het Hoofdbestuur met die instelling voert. Naar aanleiding daarvan stelt het bestuur voor een schrijven te richten aan het Hoofbcstuur om inlichtingen over de gevoerde onderhandelingen. Komen de inlichtingen, dan zal het bestuur de leden daarmee in kennis stellen. De heer Steenhnysen is in Amersfoort nog onbekend cn heeft nog geen statuten of reglement der vereeni ging ingezien. Hij weet dus nog niet wat H. en N. gedaan heeft en vraagt: wat de vereeniging „Handel en Nijver heid" voor Amersfoort alzoo heeft. De voorzitter zegt den heer de St. toe, dat hem de jaarverslagen zullen worden toegezonden. De heer de Steenhuysen zou beter vinden als de voorzitter het eens in de vergadering uiteenzette. Hierna houdt de heer S. een betoog over de mogelijkheid of in Amersfoort industrie kan bestaan of niet. Hij spreekt over het slechte onderwijs, onkundige werk lieden, lage loonen enz. en vraag tof II. en N. niet wat kan doen om de ont wikkeling der jeugd te bevorderen. De voorzitter wijst er op, dat de in dustrie in Amersfoort wel degelijk is vooruitgegaan. Arooral do Ambachtsschool heeft er veel toe bijgedragen. AVegaan vooruit dat is niet te ontkennen, al gaan we niet zoo hard als we wel zouden willen. De heer van Ede gelooft, dat de besprekingen van den heer de St. mis schien buiten do vereeniging om gaan, maar het toont toch dat de heer de S. een open oog heeft voor de slechte toe standen. Misschien is het slechte onder wijs minder aangenaam te hooren voor de vertegenwoordigers ervan, die in de vergadering zijn, maar hij hoopt dat die er nota van zullen nemen. Overigens heeft Handel en Nijverheid reeds veel voor Amersfoort gedaan. De heer Sc h we miner wijsteer op dat veel handelaars kinderen gebruiken om brood en melk rond te brengen zoodat die kinderen al op zijn als ze op school komen. Misschien kan Handel en Nijverheid daar wat tegen doen. De heer de Steenhuysen wijst op de wenschelijkheid om hier terstede een boter- en eierenmijn tcvestigen. De voorzitter wijst er op dat er reeds lang plannen bestaan 0111 een boter- en eierenmarkt hier te vestigen. Voor een mijn zal hier wel geen plaats zijn. De lieer van Ede is dit met den voorzitter niet eens en gelooft dat hier zeer goed een mijn kan gevestigd worden. Als nieuw lid heeft zich opgegeven de heer F. Nicuwcndijk grossier in boter en eieren. De heer Eggink wijst nog op de ongeregelde postbestelling. De lieer de Steenhuysen zou het wenschclijk vinden dat het Bestuur zich wendt tot de postadministratie om vervroegde bestelling. Het late bestellen zit voornamelijk hierin, dat voor het innen van geld geen aparte beambte is, maar de besteller moet dit tevens doen. De voorzitter wijst er op dat het Be stuur al meermalen deze kwestie heeft besproken. De bestelling 's morgen is ook reeds gewijzigd. Al de brieven die 's morgens om zeven uur hier komen, worden direct besteld. Na nog eenige besprekingen over liet busrecht wordt de vergadering geslo ten. In het Amersfoorlsch Dagblad van Maandag 7 November, lezen we lief volgende; „Uit de officieele kiczersstatistiek blijkt o. m., dat in de gemeente Amersfoort op een mannelijke bevolking van 10.G43 personen slechts 66 loonkiezers voor komen, alzoo 0.61 percent. Na de wijzigingswet van 1900, waarbij de grenzen voor bedoeld kiezerssoort belangrijk verruimd zijn, had men mo gen verwachten, dat het aantal loon kiezers zou zijn vermeerderd. Toch is het tegendeel gebleken. In het eerste jaar der nieuwe kieswet (1897), waarbij de bepalingen veel meer beperkt waren, hadden zich overliet gcheeleland41.555 loon-kiezers laten inschrijven en in het jaar 1904 slechts 28.511. De kleine moeite van aanmelding schijnt voor vele werklieden nog te zwaar te zijn." Het rerwondert ons, dat het Dagblad van meening is, dat het aantal loon kiezers zoo gering is, omdat de kleine moeite van aanmelding voor vele werk lieden nog te zwaar schijnt te zijn. AVij gelooven, dat de oorzaak voor een groot deel hierin is gelegen, dat de mensehen bang zijn belasting te moeten betalen. 't Is het Dagblad toch zeker wel be kend dat er veel moeilijkheden bestaan om loonkiezer te worden, zoodat ten slotte niet de kleine moeite van eigen aangiftte den werklieden weer houdt. maar de, voor velen van hen, groote last, die op die aangifte volgt. A:oor de kaderleden der d. d. schut terij, welke dezen zomer getrouw de vrijwillige schietoefeningen op de Leus- derheide hebben bijgewoond was Maan dagavond in „de Arend" een schietwed strijd uitgeschreven waarvoor zeer fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. Er werd geschoten met geweer tot kamer- sohietoefeningen, elk schutter 10 scho ten. De uitslag was als volgt. Ie prijs sergegnt majoor G. Muijs (na kampstrijd met no. 2.) 2e J. D. Lts. v.Bueren 3e J. AV. v. Achterbergh 4e Adj. Ond-Off. H. v. Gelder 5e sergeant majoor K. v. Heuvelen 6e Korporaal L. T. v. Zwol 7e J. M. v. Ouwerkerk 8e J- J. Otto 9e B. A. van Ruiven 10e sergeant J. P. Knuyvers 11e korporaal D. v. d. Heul 12e v. Eijbergen De prijzen werden met een toepas selijk woord uitgereikt door le luit. Adj. J. Busquet terwijl na afloop de traditioneele schuttersmaaltijd werd ge houden. Sl'OHT. AVedstrijduitslagen van Zondag j. 1. U. D. (Deventer) Quick 1 43. Quick H II. Y. O. (Harderw). 39. U. D' J. I B. F. C. I (Bussem) 41. Het verzoek der voetbalvereeniging U. D. I. om gedurende het seizoen 1904/05, schoolcompetities te mogen houden, is door liet N. A'. B. bestuur goedgekeurd. Naar wij vernemen is de gelegen lieid tot inschrijving reeds van af heden opengesteld. Ingezonden. Bui ten verantwoordelijkheid der Redactie Geaehtr Redahtie! Hiermede verzoeken wij U vriendelijk ons te willen toestaan onderstaande, on der de rubriek „Ingezonden stukken" onder de aandacht van de lezers uwer courant te brengen. Het betreft de staking der glasblazers in de verschillende plaatsen van ons land. Staking: een voor velen in Amers foort niet-sympathiek woord, dat weten we. Doeh door de staking onsympathiek te vinden wordt niet de omstandigheid weggenomen dat in den tijd van heden de noodzakelijkheid de arbeiders dwingt tot dit laatste middel, met z'n menig maal treurige gevolgen. En het is aan hen, die de mogelijkheid van die nood zaak erkennen of zich kunnen voorstel- lon, dat wij onderstaande regelen richten. De glasblazers werden tot het neer leggen van den arbeid genoodzaakt. Het werk van deze arbeiders is wel één van de meest vermoordende weikzaaiuheden, zoo niet de meest, welke er bestaat. Hun arbeid voor de gloeiende vuren, waarbij dan nog de eigenlijke arbeid, het blazen, maakt van deze menschen op zeer jeugdigen leeftijd afgewerkte wezens, tot bijna niets meer in staat. Terwijl anderen op hun jaren nog in de kracht zijn van hun leven, zijn deze werklieden dau reeds onmachtig 0111 voor hun gezin het onderhoud te verdienen. Hun vreeselijke arbeid ontneemt aan hen, al hun kracht, hun gezondheid, cn laat slechts zwakke lichamen over, onbe kwaam tot bijna eiken voldoend botaal- den arbeid. Yoor hen die deze werk lieden wel eens heeft ontmoet of hen aan 't werk gezien, behoeven we dit niet neer te schrijven. De magere ge stalten, met wit-bleeke gezichten, op iedere wang een onnatuurlijke roode vlek doen iedereen een huivering krij gen voor hun werk; het moordende van hun arbeid is aan elk hunner te zien. De vereenigde glasfabrikanten in de verschillende plaatsen wilden het loon van deze menschen verminderen. En zonder een reden welke gerechtvaar digd kan genoemd worden. Integendeel zijn de resultaten in de verschillende bedrijven zelfs gunstig te noemen. Noch- thans werd van de werklieden geëischt dat deze op hun loon, hetwelk in ver band met hun vreeselijken arbeid nog veel tc gering is te noemen, een ver mindering zouden getroosten en dat nog wel onder een mooi lijkende voorspie geling. De vereenigde glasblazers verzetten zich hiertegen en wel met het uiterste middel in hun bezit: de staking. Reeds eenige weken zijn ze nu buiten de fa briek; de vuren zijn gedoofd, de fabrie ken gesloten en de arbeiders buiten hun verdiensten. Zij getroosten zich achter uitgang in hun huishouden en ontbering voor hun rechtvaardige eisch: geen ver mindering van liet toch al te lage loon. Bij dezen strijd op het terrein van den arbeid behoort de sympathie van iedereen beslist aan de zijde der werk lieden. En we zien dan ook dat op de plaatsen van den strijd, in Delft en Schiedam, zoowel van christelijke als van andere zijde de arbeiders finanticel worden gesteund en hun houding als rechtmatig wordt erkend. Ook onze sympathie en steun komt dezen arbei ders toe. AA'ij vragen den lezers uit huil naam om hulp. Hulp in den vorm van geld, hetwelk hen in staat stelt zich niet wegens broodgebrek aan de fabrikanten te moeten overgeven. Hulp, welke hun zeer zeker toekomt en welke wij ver wachter. dat door de lezers, die den ar beid van deze menschen maar eenigs- zins kent, zoo ruim mogelijk zal wor den gegeven. De Bestuurdersbond is bereid gelden voor dit doel aan het adres van K. van 't Areer, Havik 20, in ontvangst to ne men en zal verantwoording van bijdra gen iu de binden geschieden Hulp vra gen we voor deze strijders, opdat niet het gebrek in hun gezin hen weer naar hun leven verwoestenden arbeid zal drij ven, maar zij hun werk alleen behoeven aan te vangen zonder die onrechtmatige vermindering van hun loon. Onzen dank, geachte redactie voor de plaatsing. Het Bestuur van den AMERSF. BESTUURDERSBOND. Burgerlijke Stand. van 2 lot 9 Nov 1904. GEBOREN: Gcrarda, d. van C. Rijn en G. van den Beid. Maria Antonia, d. van A. H. Sauer en J. G. ten Hoopen. Dirkje, d. van A. van Nub en D. van den Berg. Helena Odilia AVilhelmina, d. van Th. C. Ar. ter Maat en A. M. K. Mengelberg. Elisabeth, d. van G. AVitteveen en E. Sukkel. Alijda, d. van J. de Goede en AV. Yeeneu daal. Thomas en Klaas, z. von L. IIuls en A. C. Daalmijer. Maria Alijda Bartholoma, d. van M. de Winkel en II. G. van der Heiden. Elisabeth Johanna Allegonda, d. van I). 0. Stigt en E. J. Molders. a— Johanna Matje, d. van A. Doorn en P. van Soest. Maria Cornelia, d. van II. Opcherper cn G. AVinkelhuis. Maria Johanna, d van B. Leeuwenkamp en H. J. Buitenaars. Henri, z. van F. Chr. van der Y'oort en H. E. M. J. C. Gol. ONDERTROUWD: A. Fleissig en II. P. Nieuwstraten. G. van Beek en B. Spijker. N. Pothoven en D. van Apeldoorn. GE1ROUYVD: J. B. Masseus en AV. M. van Apeldoorn. -J. van Hees en A. S. E. van Beek. J. Dermois cn G. van den Bosch. OATÜRLEDEN: llendrilcus Eybcrgcn, oud 1 j. Gezina Maria Scholte, oud 1 j. - Timotheus Hermanus Johannes Verschuur, oud 3 j. Johannes Rosier, oud S j. Evert Iloegen, oud 1 j. Barbare Geertruida van der Veer, oud 74 j. geh. An na Elisabeth Klein- veld, oud lj. Gijsbertus Johannes van Lent, oud 6 mud. Margaretha van Dijk, oud 1 j. Jansje Niezen, oud 2 j. Theodora Hermina Johanna Baiüand, oud 1 j. AVillem Groonewoud, oud 1 j. Alijda AVilhelmina van, AA'ageningen, oud 3 w. Cornelia Hendriksen, oud 64 j., echtgen. van T. Haverkamp. Heden werden wij verblijd niet de geboorte van een welgeschapen DOCHTER. Dr. AV. VAN SCHOTHORST T. YAN SCHOTHORST Romeyn. Amersfoort 8 Nov. 1904. •le zaak iu Langestraat 75. Onder minzame aanbeveling, MASTDMiUfGEST der 2de Kamer, gebonden iu 10 doelen waarin opgeno men de beraadslagingen over de Begrooting 1898; AAretten op de Volksgezondheid en Volkshuisvesting; Boterwet en Kinderwetten; Leerplichtwet; Ongevallenwet en Technische herziening Kieswet; Indische begrooting en Staatsbegrooting 1901; Indische begrooting 1903; Staatsbegrooting 1903; Stakingswetten enz. HAADhï.IXiiF.A der le Kamer, gebonden iu 2 deelen waarin: Leerplichtwet, Ongevallenwet, Staatsbegrooting 1898 enz. Adres bureau van dit blad.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3