No. 91. Zaterdag 12 November 1904. ie Jaargang Wees U Zelf l r Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". NUMMER 24 Nog eens het reactionaire wetje. FEUILLETON. Voor Vrouwen, DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. linrean Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertcutiën Van 1 tot 5 regels 0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting De aanstaande verkiezing voor den Gemeenteraad te Amersfoort. Woensdag 9 November j.l. heeft de kiesvereeniging Amersfoort in een zeer talrijk bezochte vergadering met groote eenstemmigheid tot haren can- didaat voor de a. s. gemeenteraadsver kiezing geproclameerd, den heer S. J. van Duinen, kofferfabrikant, voorzitter van de Ver eeniging Handel en Nijverheid alhier. Wij meenen] de kiesvereeniging met deze keuze geluk te kunnen wcnschen. De heer Van Duinen heeft getoond voor de publieke belangen tijd en moeite over te hebben, zoodat wij de stellige verwachting koesteren, dat genoemde heer ;bij cventueele keuze tot de „wer kende" leden van den Raad zal belmoren. Daar de heer Van Duinen bovendien als een beslist liberaal bekend staat, zouden wij het een mooi succes "rooi de Propagandaclub en de Kiesvereeniging Amersfoort achten, als liet hun gelukte dezen Vrijzinnigen kandidaat verkozen te krijgen. Het kon, voor wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooien, sinds laug geen geheim meer zijn welken kant wij opgaan met de manier van regeeren van ons zeer christelijk kabinet, en men be hoefde waarlijk geen verwoed partijgan ger of verstokt paganist te zijn om bedenkelijk het hoofd te schudden over het beleid van den heer Kuyper en zijn ministerieele collega's. Toch scheen een deel der vrijzinnigen, n.l. de meer behoudenden onder hen, nog niet overtuigd dat, wat de regeering nastreeft, inderdaad is een volstrekt reactionarisme ja, men mag gerust zeg gen, absolutisme, voor zoover dit laatste uitvoerbaar is in onzen parlementairen staat. En toch kwam het reeds in meer dan één opzicht duidelijk uit, hoezeer men in regeeringskringen aanstuwt op con centratie van macht bij de landsregeering eu versterking van het centrale gezag, wat ten eenenmale strijdt met de aloude begrippen van een gezonde ontwikkeling Wij bestrijden gaarne wat wij niet be grijpen. Juister is het, ons rekenschap te geren en te begrijpen wat wij bestrijden. Verstandig hij, die niet bestrijdt i'oor hij begrepen heeft. et 11 Slot „Ik hoop, dat Bigarreau dan wat be ter zal zijn" voegde hij er bij, „kom dus over twee of drie dagen eens terug." „Ja, maar,® zeide ze, „ik ben nu alleen met vader, en als ik er niet heel zeker van ben, loop ik liever niet weg, het is nu juist zoo druk. Zou u duszoo goed willen zijn, mij te laten waarschu wen, welken dag ik hem zien kan? Wij wonen in de vallei van Serveuxen ik heet Norine Ymcart." „Ja wel! Norine, ik zal je het ant woord zelf komen brengen." „Duizendmaal dank, mijnheer®zij zweeg, terwijl de tranen haar weerover de wangen liepen. „Maar u.,. u zult hem zien, nietwaar mijnheer?" Zij trok daarbij van tusschen haar lijf een bosehje hei.... Wilt u hem dit uit mijn naam van ons staatsleven. Herinnerd behoeft slecht te worden, om een enkele greep te doen, aan de wijziging der gemeente wet, aan de drankwet waarmede men nu op eens ons volk op het lijf valt. Wij herhalen, dat wie gewoon is zich scherp-omlijnd rekenschap te geven van wat er zooal omgaat, niet in twijfel kan verkeeren over den geest die heel dit regeeringsbeleid bezielde. Toch bleven velen betrekkelijk onaangedaan, omdat zij in dc maatregelen der regeering slechts meenden te mogen zien een gevolg van ook door hen gewraakte gebeurtenissen en stroomingen. Zij zagen niet of wilden niet zien, dat men van hoogerband maar al te gretig gebruik maakte van op zichzelf betreurenswaar dige voorvallen oin met schijn van bil lijkheid een stap te kunnen doen in de richting van reaetionisme en concentratie van gezag. Misschien hebben wij daarom minister de Marez Oyens dankbaar te zijn voor zijn postwetje, dat dc oogen der tot-nu- toe-verbliuden zal moeien openen voor het heilloos drijven der regecring, en wij achten het een gelukkig verschijnsel dat b.v. do „Nieuwe Courant" zoo open lijk post vat tegenover dit nieuwe wan product uit dc ministerieele keuken. Het is bekend, dat de wet op de bric- venposteiij tot nu toe aan de postad ministratie de bevoegdheid tot weigeren der verzending alleen van die stukken gaf, ,tc wier aanzien zekerheid of ver moeden bestaat, dat zij stoffen bevatten, die gevaar voor de postambtenaren of schade aan de gelijktijdig te verzenden stukken kunnen doen ontstaan". Stukken dus die stoffelijk gevaar opleveren. Thans wil de regeering aan de post administratie gelijke bevoegdheid geven ten aanzien van „niet gesloten stukken", wanneer hun inhoud „in strijd wordt geacht met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden". Wij aarzelen geen oogenblik dit voor stel van wet volstrekt onaannemelijk te noemen cn om zijn algemecne strekking én oui zijn ongrondwettig karakter. Want, al moge ook dr. Kuyper in „Ons Program" do antirevolutionairen den eed op de grondwet veroorloven „zonder gebondenheid aan littcralistische" uit legging harer bepalingen, van art. 159 onzer grondwet is onmogelijk tweeërlei interpretatie denkbaar. Er zijn weinig bepaling in onze constitutie die zóó geven.... zeg hem, dat ik het te Foute- nclle geplukt heb.... en dat ik hem een kus toezend." De houtvester nam de hei en be loofde de boodschap over te brengen. Norine droogde haar tranen. „Tot wederziens, mijnheer, ik hoop spoedig iotr te vernemen. En zij spoedde zich in de richting van Germaine. Den volgenden dag was Bigarreau veel erger; een bewaarder kwam IJvert zeggen, dat nummer '24 hem wenschte te sproken, er bijvoegende, dat men niet dacht, dat hij den avond halen zou. IJvert ging onmiddellijk naar de infir merie. De zieke ijlde niet meer, hij was bij kennis maar zeer zwak, en de be nauwdheden vermeerderden, zoodat hij met veel moeite ademde. Toen de zuster hem waarschuwde dat zijn landgenoot gekomen was, keerde hij zich om, herkende IJvert dadelijk, en maakte met zijn onderlip zijn gewoon gebaar. „Ik heb niet geboft," fluisterde hij, met een fluitende stem; „als ik maar vijf minuten tijd had gehad, dan zou ik het groote bosch bereikt hebben, en dan had ik in mijn vuistje kunnen lachen... Nu is het uit, ik zal de kerktoren van Yillotte uiet meer zien, mijnheer....® „Kom, kom, beste jongen! gij zijt jong en sterk, ge kunt best beter worden. De jongen schudde van neen. duidelijk zijn eu wier historische basis zóó vaststaat. „Het geheim der aan de post of andere openbare instelling van vervoer toever trouwde brieven, is onschendbaar, behalve op last des regters, in dc gevallen in de wet omschreven" zegt liet grondwets artikel, waarbij geen twijfel kan bestaan of het woord „brieven" moet in den ruimsten zin worden opgevat, niet maar in den zin van „gesloten" stukken. Een brief zonder couvert het „Sociaal Weekblad" wees er terecht op is evengoed een „brief" als een briefkaart dat is; voor beide bestaat het grond wettig geheim zoowel als voor een be slist gesloten stuk. En wanneer de post- wet onderscheid maakt tusschen gesloten en ope stukken, dan betreft dat alleen de kwestie van liet tarief, het lager port, dat men voor minder belangrijke of op grooter schaal verspreide stukken meende te moeten toestaan. Dat nu ook een der „burgerlijke en staatkundige grondregels", zooals onze eerste constitutie van 1798 dit soort bepalingen niet oneigenaardig betitelde, wij bedoelen: de vrijheid van drukpers, vastgelegd in art. 7 onzer grondwet, door dit wetsontwerp feitelijk wordt aangerand, is duidelijk en vindt steun in onze rechtspraak, die als vaststaand aanneemt, dat laatstgenoemde staats burgerlijke vrijheid ingekort wordt reeds door elke bepaling die hinderpalen in den weg legt aan het uitspreken en verspreiden van denkbeelden door de drukpers. Slechts één belemmeren wordt iu de grondwet toegelaten: door de strafwet. Zij alleen kan de uitzonderingen vast stellen, en de rechter alleen mag uit spraak doen of in bepaalde gevallen aan die wet niet is voldaan. En deze macht die alleen des rechters behoort te zijn, zal nu worden gegeven aan de post administratie die geen enkele waarborg aanbiedt en nooit kan aanbieden van een onpartijdig en zaakkundig onderzoek! Het is een terugtreden iu cesaristisehc manieren het woord is o. i. niet te sterk wanneer men dergelijke ge wichtige bevoegdheden gaat toekennen aan ecne administratie. Het doet ons denken aan de beruchte „zwarte kabi netten". Zeker, er wordt heel wat onzedelijke lectuur en vooral illustratie verspreid. Daartegen zal men echter alleen kunnen „Laat ons over wat anders praten," hernam IJvert, „ik heb een boodschap voor je, van een heel lief meisje, dat gij te Serveux gekend hebt, en dat je uiet vergeet." „Norine?" vroeg heel zacht Bigar reau, terwijl zijn reeds doffe oogen, op eens schitterden. „Hebtgehaargezien?" „Ja," antwoordde de houtvester, ter wijl hij de heide uit zijn zak nam," zie hier bloemen, die zij voor je te Fonte- nelle geplukt heeft.... en zij zendt je die met een kus." Bigarreau greep de bloemen, bracht ze onder zijn neus en aan de lippen, als om iets van dien kus van Norine en van den geur van het bosch in te ademen, terwijl zijne oogen vochtig wer den. „Lief meisje.... Er zijn toch nog goede mensehen in de wereld, mijnheer IJvert, en als ik daar ginds bij hen had kunnen blijven, dan zou ik goed geworden zijn,... Ik was al zou veranderd.... maar de hoofdopzichter heeft mij gepakt en.... uit was de pret! Ik zal Noriue nooit terug zien, maar breng haar ook een gedachtenis van mij, wilt u, Mijnheer IJvert?... Geef dan mijn goed eens aan.... daar aan het voeteneind.® Hij doorzocht langzaam zijne zakken, en vond eiudclyk een mes met palm houten heft, zooals de buitenmensehen gewoonlijk bij zich dragen. „Wilt u haar mijn mes geven, het is optreden langs constitutioneelen weg, door verscherping der strafwet. Mocht dat noodig blijken, dan zal daarover nader kunnen worden gesproken. Dat gezonde volksopvoeding een veel beter wapen is tegen dergelijke maatschappe lijke kwalen, dient daarbij wel over wogen. Maar nooit mag het middel tegen die kwaal zijn een aanranding van oen on zer belangrijkste grondwettige vrijheden, gepaard aan een overdracht van bevoegd heid, die alleen den rechter toekomt, op een administratie, op een aantal on verantwoordelijke ambtenaren die daar voor wel het minst geschikt zijn. En dan die strijd met „dc veiligheid van de Staat", met „de openbare orde". De gevolgen van een dergelijke caout- ohouc-bcpaling zijn rdet te overzien. Aan de postambtenaren zal indien de heer de Marez Oyens zijn zin krijgt de absolute macht worden gegeven couranten, manifesten, verkiezingscircu- laires en wat dies meer zij tegen te houden of althans, bv. in verkiezingsdagen, door vertraging nutteloos maken, wanneer de bevoegde ambtenaar dit in strijd acht meteyn opvattingen der maatschappelijke orde! Zoo zal wellicht in de eerste plaats socialistische en anarchistische lectuur belemmerd worden, maar niet minder zal een goed-geloovig katholiek, wien deze macht wordt toevertrouwd, geneigd zijn anti-papi8tische lectuur en' de anti revolutionaire postambtenaar, elk jegens de regeering onvriendelijk strooibiljet strijdig heeten met openbare orde of goede zoden! Dat men daaraan kan ontkomen door verzending onder envelop, bewijst alleen het fai'izeeïsche in deze nieuwe bepaling. Metterdaad wordt het recht om lectuur te verspreiden die uit den booze is, vastgehecht aan de betaling van een paar centen meer! Iu dc praktijk even wel geven die paar centen den doorslag, omdat zij een nieuwe belastiug die met terdaad de doodsteek zou zijn voor de verspreiding van gedrukte stukken. Nog eens, art. 9 der grondwet kent slechts ééue grens voor het daar gefor muleerde grondrecht: de strafwet. En art. 159 erkent het recht om inbreuk te maken op dc onschendbaarheid van het briefgeheim door de wet, maar verwijst de uitvoering dier wet uitdrukkelijk naar den gewonen rechter. Wij hebben hier dus te doen met wel een arm present, eu men zegt, dat het de vriendschap afsnijdt..,, maar daar behoef ik nu niet bang meer voor te zijn.... als Norine het ontvangt, heeft men mijn levensdraad al afgesneden." De houtvester trachtte te vergeefs, hem tot andere gedachten te brengen. „Neen, neen," herhaalde Bigarreau, „ik weet best, dat het uit is, en dat ik het eerst het kerkhof, daar wij aanwer ken moesten zal inwijden.... Ik heb u vooruit gezegd, dat ik mijn tijd niet zou uitdienen.... maar toch, dat is niet de aangenaamste manier om er uit te komen!.... De hoofdopzichter sloeg har der dan ooit.... zoo hard zelfs.... dat ik de lidteekens van zijn knuppel, mede in het graf neem.... Maar.... om op No rine terug te komen, als u haar ziet, moet u haar niet van dood en kerkhof spreken... Zij heeft toch al genoeg ver driet over mijn ongeluk... Maar geef haar het mes en een kus, en zeg haar, dat ze mij heel ver weg hebben ge bracht.... waar ik het veel beterzal heb ben..,. en dat ik steeds aan haar den kende, beu heen gegaan.... Wilt u haar dat alles zeggen, mijnheer?.... het zal volkomen de waarheid zijn...." Een hoestbui belette hem hetverdere spreken, en de liefdezuster verzocht den houtvester te vertrekken, die dan ook ging, nadat hij zijn landgenoot omhelsd had. Den volgenden dag, hep IJvert met een zeer stellige aantasting van grond wettelijke waarborgen, een reeds in zich zelf sterk reactionair streven. Dat bovendien nog sterker uitkomt wanneer men even nadenkt over de gevolgen waartoe een dergelijke wetsbepaling in de praktijk moet leiden. Het „Centrum" moge met gebruike- lijken laster de [opgeworpen bezwaren nu reeds als „een spelletje der oppo sitie" op zijde trachten te zetten, wij zijn er nog niet zoo zeker van dat de geheele rechterzijde die meening zal deelen. In ieder geval is een krachtig verzet tegen dit reactionair en hoogst gevaarlijk oogmerk der regecring plicht van al wat vrijzinnig denkt. De mode bepaalt zich nu verder alleen tot het aanbrengen van wijzigingen in de mantels, de mouwen en de tailles. De rokken behouden hetzelfde model, toch ziet men hoe langer zoo meer tabliers dragen, die de rok aan den voorkant in twee deelen verdeelt; de ruimte begint dan aan weerskanten van de tablier, evenzoo alles van garneering met plissés, bouillounés, volants enz. Dit model kleedt ons langer en eleganter. Van de nieuwe stoffen komt hot Huweel hoe langer zoo moer op den voorgrond het fijn geribte wordt voornamelijk ge bruikt voor het genre tailleur, met trot- teur rokken. Ook voor avondtoiletten wordt fluweel veel gebruikt en wel in lichte kleuren, waarbij het bruin woer domineert. Dergelijke japonnen behoeven niet veel garneering, maar eischen een volmaakte coupe en beste stof. Uit dit laatste zou men allicht coucludeeren tot de groote kostbaarheid van zulke kostuums. Dit valt echter mee. De tegen woordige stoffen zijn veel lichter en minder stijf als vroeger, voegen zich daardoor beter en vallen in prachtige plooien uit; zij hebben dan ook wel de voorkeur boven zijde, omdat zij zelf al het denkbeeld geven van iets warms eu weldadigs. Een andere, wel kostbare mode is het bontwerk. Toch geven Fransche en Engelsche dames hieraan heel wat meer uit dan wij; bontgarni turen van f300.zijn daar geen zeld zaamheid, terwijl bij ons veel meer namaak wordt gedragen, waardoor bont ook bij alle standen wordt gezien. Een dienst- loode schoenen naar Serveux maar toen hij bijna zijn doel bereikt had, en de werkplaats van Viucart zicht baar werd, trachtte hij ter wille van Norine oen meer opgewekt gelaat te verkrijgen. Zij had hem reeds van verre herkend, en kwam hard aanloopeu. „Hoe is hij?" riep zij hijgend. „Beter," antwoordde do houtvester kalm, „hij lijdt niet moer." liet viel hem niet gemakkelijk, het jonge meisje te bedriegen, maar hij meende in den geest van Bigarreau te handelen, die in de eenvoudigheid zijns harten gedacht had, dat die leugen min der wreed voor Norine zou zijn. „O, dank u wel, mijnheer," zeide zij met een zucht van verlichting, „en zal ik hem nu spoedig kunnen zien?" „Helaas, neen mijn kindde dok ter heeft hem verandering van lucht voorgeschreven, men heeft hem ver weg gebracht, naar zijn eigen land.... hij is van morgen vertrokken." De oogen van Norine vulden zich met tranen. „Weg," stamelde zij, „en ik zal hem niet meer zien?" „Hij heeft veel aan je gedacht, en voor zijn vertrek heeft hij mij dit voor je ['gegeven," vervolgde de houtvester, haar het mes overhandigende, „hij droeg mij tevens op, je voor hem te omhelzen." Norine klemde het mes krampachtig iu de handen, begon te snikken maar

De Eemlander | 1904 | | pagina 1