J Advertentiën. J. BOLK II Een dubbele Villa G. Wessels, Opruiming Simplex Rijwielen. Aangeboden D. J. SMITS, Het Erfdeel, 3. fontein - Cangeslraaf 32. Sas-JCofficbrandcrij. publiek verkoopen I Een dubbele Villa F. 8. VAN EIJBERGEN, I'i Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. G, OUDRAAD, Sigaren - Tabak - Koffie - Thee. G. G. Ph. L. BOEKELMAN. Piano en Zang, Faiënce de Gouda. S Uitsluitend bij D. J. SMITS, *1 Confiseur, Cuisinier Patissier Dagelijks Vanille-ijs enz. in de Salon Rijwielhandel TABERNAL, Luxe-Meubeltjes. A. J. Boode Gzn., Huis- Plafond- en Rijtuigschilder' Kamerbehanger Waltmann Co., Vaste goederen, Assurantiën, Hypotheken, Bronzen Kunstvoorwerpen. Faiënce de Purmerend. Neemt proef met DESSERT KOFFIE gebrand volgens methode. J, van Genderen, ;etten. Maar we zeggen: geeft door uw H-ganisatie en bij de verkiezing te ken- ïen dat gij een macht zijt in den Staat. Coöperatie, vakorganisatie en po litieke actie dat zijn de drie middelen n den klassenstrijd. Het hangt geheel ïfvan de tegenstanders hoe de klassen strijd zal worden gevoerd. Houden zij zich bedaard, doen ze niet te veel aan reactie, dan is die trijd zoo vredelievend mogelijk en ail bij de revolutie die komen zal <*een druppeltje bloed vloeien. Gaan le regeerders den wettigen weg veria- en dan zal er misschien een vierde middel komen. Wat dat is, kunnen we niet zeggen dat moeten we uitmaken lis het zoover is. lie laatste cursusavond zal worden gehouden op Donderdag 24 November. Het onderwerp is dan: De revolutie van het kapitaal. Door liet Bestuur van „Handel en ijverheid" is het volgende schrijven verzonden, naar aanleiding van den raad van het Bondsbestuur om de actie tegen de coöperatie „Voor allen der li. IJ. S. M." tijdelijk te schorsen. Amersfoort, 8 November 1904. Aan het bestuur van den Nederl. Bond van vereeni- gingen van den Handeldrij- venden Middenstand. Mijne heeren\ Naar aanleiding van Uw gedrukten brief van 26 October j.l., veroorloven wij ons de vrijheid tot te komen met het navolgende: Hoewel sedert de oprichting van het Bondsorgaan U de gelegenheid is ge geven, elke week U te wenden tot de Leden v./d. Boud, heeft het onze be vreemding gewekt, dat U inzake onder handelingen, enz., over de verbruiks- instelling van de Coöperatie: „Voor al len der H. IJ. S. M.," welke U zegt gevoerd te hebben, het stilzwijgen hebt bewaard, wat betreft: tijd, plaats, per sonen, strekking, enz., en 't is naar aan leiding daarvan, dat wij ons de vrijheid veroorloven U eenige inlichting te vra gen. Wij verzoeken U beleefd, ons Uwe voorlichting niet te willen onthouden. 1. Zijn in zake de Coöperatie der H. IJ. S. M. door U alle drie adviseurs d. Bond geraadpleegd? Zoo ja welke redenen bestaan er dan, om al leen het oordeel van de heeren mr. Aalberse en dat van Dr. de Visser be kend te maken, en niet dat van Prof. Jitta? Zoo neen wat stond in den weg om ook deze laatste te raadplegen? 2. Welke onderhandelingen of be sprekingen hebben plaats gehad tus- schen het Bonds Bestuur cn de directie der H. IJ. S. M. over- of in verband met den Steun, door de Maatschappij aan de verbruiks instelling gegeven, van af het tijdstip dat het congres te Rot terdam, aan het B. B. de opdracht deed, de Conclusie van genoemd Congres te gen de Coöperatie der H. IJ. S. M. aan deze Mij. bekend te maken, tot op hot tijdstip, waarop de actie, door U ge noemd de Twentsclie actie, is begon nen? En welke stappen zijn bij de Mij. door U gedaan sinds dit tijdstip tot op dat waarop het B. B. besloot de zaak Com missoriaal te maken? Wij vermcenen dat de aangesloten vereenigingen niet door U onkundig mogen worden gelaten, omtrent een en ander. 3. Maken we ons niet aan onbeschei denheid schuldig, als we U verzoeken, de namen en de maatschappelijke be trekkingen bekend te maken van de personen, die „van wege den Bond" onderhandelen zullen, met de directie van de II. IJ. S. M., in de plaats van de bestuurderen van den Bond? 4. Om welke redenen is aan dellan- delavereenigingen in 't algemeen in over weging gegeven de actie te schorsen, tijdens de onderhandelingen van be doelde commissie, terwijl tot de directie der H IJ. 8. M. niet een dusdanig ver zoek is gericht, maar de Coöperatie ge durende dien tijd kan blijven voortgaan klanten aan de de winkeliers te ontne men? 5. In Uwen brief van 20 October j 1. zegt U: dat nog lang niet alle „midde len zijn uitgeput, om met kans van „slagen, met de M. in overleg te treden." U zult ons zeer verplichten mededee- ling van bedoelde middelen te willen doen. 6. Door het niet voldoen aan de aan vrage van de Zutphensche Handels ver- eeniging, om opgave te verstrekken van de amen der aangesloten vereenigin gen, gevraagd met het doel, pogingen in 't werk te stellen eene alge- meene vergadering te beleggen, heeft naar ons gevoelen, het Dagelijksch Be stuur van den Bond, de 2e alinea van art. 12 der Statuten, gemaakt tot een doode letter. Met het oog op deze alinea van dit art. achten wij het noodig, dat telken jare opgave door het B.B. aan de vereeni gingen worde gedaan, van naam, plaats, enz., van de aangesloten vereenigingen. Als bewijs dat deze opgave geens zins overbodig is, moge dienen, dat wij in de Almelosehe Handelsv ereeniging bij haar optreden, eene aangalotcncZus- tervereeniging hebben gezien. Vergun ons, Mijne Heeren! tenslotte nog een paar bemerkingen. Het heeft bij ons bevreemding gewekt, dat het optreden der Almelosehe Han- delsvereeniging door het B. B. openlijk is afgekeurd. Dat onderhandelingen met het B. B. geroerd werden was aan de aangesloten vereenigingen (behoudens oen paar uitzonderingen) niet bekend. Van waar zouden zij 't weten?Wanneer zelfs deze vereenigingen hiervan onkun dig zijn gelaten, dan is 't van de Al melosehe Handelsvereeniging buiten het verband staande, zeker niet te verwach ten, dat zij er mede bekend ware. Hoe kan dan hot B. B. eene niet aangesloten vereeuiging het euvel dui den, wanneer door hare eene ingrijpende maatregel wordt toegepast, die de be moeiingen van den Bond, niet tegen werkt, maar die ten goede komt, en indien overleg mogelijk ware met de betrokkene directie, oen stoot in de goede richting zoude geven? De eigenaardige opvatting in deze van art. 10 van het huishoudelijk regle ment, zullen we vooi 't oogenblik bui ten beschouwing laten. Uwe afkeuring bevreemd tons te meer, wijl naar ons gevoelen toch vroeger of later maatregelen van tegenweer zouden zijn genomen. Tevens is het onze over tuiging dat de eenmaal begonnen actie, door hulpmiddelen wel eeiugen tijd is te schuiven op de lange baan, maar daarna grootcr van omvang, en krach tiger van doen, zal te voorschijn treden. Ook hier zal blijken dat de natuur gaat boven de leer. De stoffelijke be langen toch van velen, lijden directe seliade, door de eigenaardige werking van de verbruiksinstellingder H.IJ. S. M. Hoe grooter deze instelling wordtdes te grooter zal ook de tegenstand zijn, ondanks zoetsappige beloften of rem mende en dreigende besluiten van ver eenigingen. Wie mocht hopen op eene bevredi gende oplossing langs minnelijken weg, moet door de woorden van Heeren R. van Hasselt en J. A. Ivalff, hoofdamb tenaren der H. IJ. S. M vermeld in de „Midden tandsbond" van 21 October jl. wel alle koop als damp zien verdwijnen. Toch schijnt ons Bondsbestuur nog in de meeuing te verkeeren, dat de di rectie der H. IJ. S. M. zal luisteren naar vertoogen,besprekingen,schrifturen enz. enz. Eene meening die ons naïef voorkomt, tegenover de besliste verkla ringen van genoemde ambtenaren, te meer, wijl deze geheel in overeenstem ming zijn met de gevolgde gedrachts- lijn van de directie der Maatschappij. Het Bestuur der vereeniging „Handel en Nijverheid." Wanneer men alleen afgaat op de dicht- bezette zaal van Amcitia, op de groote aandacht van het publiek, op het war me applaudissement, dat den heer en mevrouw Bigot Donderdagavond ton deel viel, dan kan men stellig zeggen, dat de „volksavond" van het Nut weer bovenmate geslaagd is. Het spel van de twee artisten was voortreffelijk, de keuze van de stukken vooral de afwisseling van ernst en luim was uitstekend. De gedachte, die bij het Nutsbestuur moet hebben voorgezeten, n.l. het volk iets schoons te geven is volkomen ten uit voer gebracht. We hebben geen plaatsruimte om elke voordracht te bespreken en wjjzen slechts op de groote piéteit, waarmee de heerBigothetdiakenhuismannetje wist te typeeren. De „Camera" geeft mischien geen moderne kunst, maar wij blijven dit boek nog altijd waardeeren om de schat van echt Nederlandsche humor, die het boek bevat. Onwilkeurigrezen verschillende tafrccl- jes en typen uit dit kostelijke boek in onzen geest op, toen wij Bigot het Diakenhuismannetje zoo treffend zagen typeeren. Bleek de heer Bigot een specialiteit in het „gapen", zoodat zijn gaapvoor- dracht er verscheidene in de zaal aan het geeuwen .bracht zijn echtgcnoote wist door haar aanstekelijk lachen het publiek te dwingen met haar mee te doen. Vooral in het slotstukje was mevrouw Bigot in haar kracht, als een onverbeterlijke „ratelkans". De groote stilte tijdens de voordrachten, het hartelijk gelach, het warm applaus beloonde de twee acteurs voor hun uitstekend spel. De voordrachten zijn geslaagd. Reeds te 7 uur ongeveer waren alle kaarten (300) voor het volk verkocht. Dus we zeiden het reeds, oogenschijn- lijk kan men tevreden zijn. Maar toch kwam het ons voor, dat legeneu, voor wie dergelijke avonden toch in de eerste plaats bestemd zijn, talrijker hadden vertegenwoordigd kun nen zijn. We zagen in de zaal betrek kelijk weinig werklieden. Natuurlijk moet het bestuur dergelijke lezingen ook voor de leden toegankelijk stellen, maar als het juist is wat w ij vernamen, dat velen die zich zeer goed de uitgave voor het lidmaatschap (f 5.) kunnen getroos ten, gebruik of beter misbruik maken van deze goedkoope manier van genieten, dan verdient zulk een handel wijze strenge afkeuring. Een dergelijke voordracht-avond komt het departement stellig op een f 100, waar maar een bate van hoogstens f 30 tegenover staat. Een f70 wordt dus caiuleau gedaan aan „het volk". Best als dit nu maar werkelijk het volk ten goede komt. We geven het bestuur van het depar tement ernstig in overweging maatregelen te beramen, dat de Volksavonden alleen ten goede komen aan de nutsleden en aan het volk. Daar zich een voldoend aantal deel nemers voor een Engelsohen cursus in „Ons Huis" hebben opgegeven, is met dien cursus een aanvang gemaakt. Vrijdag 25 November zal het Sym- phonieorkest Jubal" een concert geven in Amicitia. Zondag daarop volksuitvoc Men weet mede te deelen dat de heer G. K. G. van Aaken om gezond heidsredenen pensioen heeft gevraagd. De 2e luitenant J. Nijdam, van het 5e regiment infanterie, wordt met 1 December a. s. overgeplaats bij het InstructieBatteljon te Kampen. De verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabriek en alhier, is door B. en W. bepaald op Dinsdag, 22 November 1904 van 's voorin. 10 tot 1 uur. Aan de beurt van aftreding zijn de Heeren II. C. van Dam, C. van der Zoo de Jong, en H. Meursing. In de plaats van den Heer van dei- Zoo de Jong, die zich niet herkies baar stelt, werd in de vergadering van de vereeniging „Handel en Nijverheid" de wcnschelijkheid uitgesproken, dat de Heer S. J. van Duinen, zich candidaat laat stellen. Genoemde Heer heeft zich bereid verklaard aan dien wensch te voldoen. Het Herstellingsoord voor Mitwrmo- gende Mannen dezen zomer te Ermeloo geopend, bleak in een behoefte te voor zien. Van 1 Juni tot I Oct. werden op genomen 18 patiënten, gemiddeld met ruim 50 verpleegdagen elk. Het Comité acht het daarom wensche- lijk ook gedurende de wintermaanden met de opname van patiënten door te gaan, hetgeen mogelijk is door een kleine prijsverhooging, zoodat nu vol ledig pension berekend wordt tegen f 35 's maands. Aanvragen te richten tot het hoofd der inrichting, den heer J. C. C'oenen te Ermeloo, bij wien ook prospecti ver krijgbaar zijn. De afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde Woensdag het beroep van mr. J. Th. de Quesne van Brucliem, te Baarn, te gen het besluit van B. en W. van SoeBt, waarbij aan de Utrechtsche Waterlei dingmaatschappij vergunning is verleend tot het oprichten van eene inrichting met stoommachine en ketel tot het opstuwen van water kadastraal bekend in de gemeente Soest. Umtrent deze zaak rapporteerde de staatsraad mr. Moltzer; dat tegen de gevraagde inrichting bezwaren werden ingebracht, óp grond van vrees voor hinder en nadeelige gevolgen van wa- terouttrekking aan den bodem; voorts dat de hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat al deze bezwaren on gegrond achtte cn Gedep. Staten al leen gevaar duchtten voor brand in de nabijzijnde bosschen door vonken uit den schoorsteen, waaraan echter h. i. door eene voorwaarde zou kunnen wor den tegemoet gekomen; en eindplijk, dat appellant niet is verschenen in de zitting van B. en W. tot het in brengen van bezwaren, zoodat, blijft de Kroon bij de aaugenomen jurisprudentie, op dit punt, appellant uiet-ontvanke- lijk zal worden verklaard in zijn be roep. Het beroep werd namens de Utrecht sche Waterleidingmaatschappij bestreden door mr. H. P. van Heyst, advocaat te Utrecht, die de ingebrachte bezwaren noemde „een storm in een glas water", en er op wees, dat het hier geldt een terrein van II. M. de Koningin-Moeder, die Harerzijds vergunning heeft gege ven en dus blijkbaar geen gevaar van de inrichting voor hare eigendommen ducht. N. R. C. Burgerlijke Stand. van 9 tot 12 Nov 1904. GEBOREN: Alberta, d. van W. van Schothorst en T. Romeijn. Ferdinand, z. van G. J. de Bruijn en A. C. van Zwaai. Ilildegonda, d. van J. der Horst en Hermina Ebing. ONDERTROUWD: J. Kraan en D. Gouw. J. Ileere en II. C. Hienen- kamp. GEHUWD: Chr. Andreas van Veen en J. A. Schoterman. B. Christ en J. van den Berg. - D. J. Koekoek cn W. Dorresteijn. G. Stam en J. W. Kreuzor. J. M. Grenzenberg en Chr. J. N. Schmittman. H. A. van Sloten en J. W. A. de Rooy. OVERLEDEN: Adrianus Pot, oud 8. mnd. Anna Bernardina Massop, ond 72 jaar, ongehuwd. Maria Ver schuur; oud 9 mnd. NOTARIS te Amersfoort zal op Dins dag 29 November 1994, 's avonds 7 uur in het hotel „DE ZWAAN" te Amersfoort, Gemeente Amersfoort aan de Paulus-Buijslaan met Tulneu, Kad. Sectie C Nos. 1328 en 1329 groot 8 aren 70 centiaren. niet Tuinen, Kad. Sectie C Nos. 1364 en 1365 groot 11 aren 45 centia ren, eigenaar de heer JAN BUISMAN te Zeist van sub. I is een huis verhuurd voor f400 sj. inclusief waterleiding sub. II is thans buiten huur. Aanvaarding: sub I in hunrgenot en sub. II in gebruik bij de betaling dei- koopsom op 28 FEBRUARI a. s. of zoo eol vroeger als wordt overeengeko men. Ter bezichtiging vervoege men zich bij den makelaar den heer P. II. van Haselen te Amersfoort. LAVENDELSTRAAT 2. Varkcusslagcrij - - - - - Fijne Vlceschwaren. CEVESTIGP 1&9Q. - Handel in le kwaliteit - Magazijnen: Koestraat, I test elkaut oor: Arnhemsche straat 1. „De Graaf van Atlone.' Xl!I»8UtBBIi 64. Lceraar in Utrcchschestraat b d Hellingstraat 36. Amersfoort Laugeslrant 117 Telophoon No. 98. Kerkstraat 4. Kerkstraat 4. van Ke parat ic-liirirhting voor ltijwieleu en Motoreu. voor dadelijk bij burgermenschen 2 flin ke BUITENMEIDEN voor Werkmeid en MEID-ALLEEN. Adres Dienstbodenkantoor llavik No. 50. W «f» -'Mi»*» LANGESTRAAT 20. f Vellen, -- Voetznkken, Tca-Coscijs - Faniasiekus- «i, SOUS. -- 8- i- r f ij» «to M sjt-w» tjmy tfrdgvs tjt tk u* Kampstraat, Hoek Oliesteeg. Schouwburg Utrecht. Op veelvuldig verlangen: Tooneelvoorstell. door deUtr.Red.Kamer „JAN VAN BEERS," op Zondag- 13 November 1904. Tooneelspel in 4 bedrijven door FELIX PHILIPPI, vrij vertaa'd en voor bet Nederlandsch looneel bewerkt door W. DE HAAN. Orebest onder leiding van den lieer H. KU1.JPERS. Aanvang half acht ure. MAKELAARS AMERSFOORT. KANTOOR Arnkcmschesfraat 7, Interc. telephoon 116. I KUNSTHANDEL. Zim: Speciaal adres voor St. Nicolaas-gescbenken. FRAAIE MODERNE ENCADREMENTS. Gravures en Etsen. Tegelschilderijen. Portretlijaten in brons, koper, Mahonie en andere houtsoorten. PROFESSOR LIEBIG PREANGERKO FEEG JAVAKOFFIE No. 1 JAVAKOFFIE No. 2 SANTASKOFFIE Aanbevelend. Telcph. 104, per halve K. G. f 0,65 per halve K. G. f 0,55 per halve K. G. f 0.50 per halve K- G. f 0.45 per halve K. G. f 0.35 Arnhemschestraat 35,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3