St.-NICOLAAS B. Lookhorst De Belle pan NetP^erfi, Ph. Smolders, GEBROKEN C. Okhuizen, VAN GOOR, bij GEZ. Van Sweden Co.. Advertentiën. Mr. Timmerman en Jalouziënmaker Utrechtsche Schouwburg-Mij, Optreden van Mevrouw JANE DEMEY (als gast.) Stoovestraat No. 5, en 12. T e I e p h o o n N o. 29 - AMERSFOORT. - Bieren, Limonades, Bronwateren. -- 40 cent de 5 ons. -- Linnendepot van H. van den BRIEL, te Eindhoven Langestraat 75. Groot en kleinhandel in: Steenkolen, Anthracit en Cokes ingaan, maar dit wil ik opmerken dat de socialistische beginselen steunen op geheel andere grondbegrippen dan de vrijzinnige. Wanneer de liberalen en vrijzinnigdemokraten in Zwolle een on derwijzer willen ontslaan omdat hij bil jetten aanplakte dan noemen zij dat vol doen aan hun rechtsbesef wij noemen dat rechtsverkrachting. Toen de radi cale prof. Treub in Amsterdam oen on derwijzer mee hielp ontslaan, omdat hij minder eerbiedwaardige woorden had gebezigd tegen een hoofd van een school, dan noemen zij dat voldoen aan luin rechtsbesef, wij noemen het rechtsver krachting. Dergelijke voorbeelden zijn er voor 't grijpen, doch zo doen thans minder te zake. Ik heb alleen maar dit willen doen uitkomen, dat er tusschen de vrijzinnigen en de sociaal-demolcra- ten geen punten van overeenkomst be staan dan, dat zij bij de verkiezing in 1305 samen zouden kunneu gaan, tegen de reactionaire, karakterbedervende cle- ricale kliekrcgecring. Repliek. Allereerst beantwoordde de heer lïeyne den heer Van Veen. Zeker ook spr. voelde veel voor samengaan bij den komenden strijd; doch het is wenschelijk dat wij den politieken dampkring zoo zuiver mogelijk houden. Spr. is geen socialisten-vreter, zelf heeft hij in Haarlem indertijd de candidatuur van Mr. Troel stra, die trouwens met spr. op vriend sehappelijken voet slaat, aanbevolen. Maar toch wij moeten nooit het princi- pieele verschil uit het oog verliezen. De klaarheid in de politiek eischt dat wij ook naar de roode richting, de grenzen zoo goed mogelijk afbakenen. Anders zouden de kerkdijken er een wapen uit smeden, waarvan wij veel last kunnen hebben. Het is waar, er zijn op het oogenblik vele zaken die beide partijen begeeren, maar toch zijn wij zeer contrasteërend. Om dat aan te toonen moeten wij tot het theoretische afdalen. De ondergrond onzer politieke overtuiging wordt gevormd door ons wijsgeerig denken. Nu is het allen bekend dat de sociaaldemocraten meerendeels Hegel volgen en diens oischen van de meest strenge centrali satie adopteeren, terwijl de liberalen aan het eigen ik de grootste kracht toeken nen en een volslagen individualisme be geeren. Dit zijn twee zulke groote tegen stellingen, dat hun eindpunten ook geheele tegenovergesteld liggenvan het eene in dc uiterste centralisatie en op heffing van het individueelc ik, en in liet andere in de grootst mogelijke decentralisatie en dc meest mogelijke individueelc vrijheid. Het groote verschil ook in strijdwijze i> daarop geheel gebaseerd. De sociaal demokraten gaan voort langs een afgc bakenden weg volgens een vooropgesteld plan, dat doen de liberalen niet, nooit binden zij zich aan een voorafgemaakt plan, waardoor zij juist in staat zijn zich naai- de wisselende omstandigheden aan dc bijzondere cischen der praktijk aan te passen. Dc vrijzinnigen kennen niet, als mijnheer Stynman een toekomst staat die komen moet zoo zeker als tweemaal twee vier is. Wij zeggen ge kunt geen toekomstbeeld geven, dani ge de omstandigheden, de steeds ver anderende omstandigheden vooral niet kunt kennen. Wat weten wij bijvoorbeeld van de reusachtige macht die de elec tric) teit of een andere natuurkracht over oen kwart eeuw zal ontwikkelen. In 1878 was de eerste electrische machine te I'arijs geëxposeerd. In 1889 waren er tweeduizend, en in 1900 reeds drie tnillioen. Mie weet of niet eens een groote centrale aan duizenden arbeiders de drukkracht levert voor een industrie die geheel de huisnijverheid herstellen zal. Als wij in het ingrijpende raderwerk I der maatschappij een toekomstblik willen slaan, dan dienen wij inde eerste plaats I rekening te houden met de toekomst waarde onzer gegevens. Wat de vraag van den heer van de Roemer betreft, moet spr. erkennen dat die debater het nogal schappelijk heeft gemaakt. Men is overigens zoo gewend van die kerkelijke zijde begroet te wor den met het vliegwiel van Cort van der J.inden en het ornament van Yan Houten. De kwestie door den heer van de Roemer opgeworpen is als een heel zware donderbui die hij maar liever had moe ten ontloopen, Spr. zal geen droog staatsrechterlijk betoog houden, doch wil alleen een paar grepen uit de prac- tijk doen. Dr. Kuyper heeft dikke boeken ge- Isi-hreven, maar steeds dat onderwerp llaton rusten, hij zou in de practijk wel Baten zien hoe hij over het koningschap Idacht. En hij heeft het laten zien, en Ppijkcrs met koppen geslagen. Nooit is Jvan constitutioneele rechten een brutaler Ig'-bruik gemaakt als bij de jongste ka lmei-ontbinding. Toen is ook de kroon ["iet eens den bedenktijd gelaten, maar slonk eenvoudig, teckeneu of niet. Zoo niet dan gaan wij weg en anderen zijn toch op het oogenblik niet te krijgen. Zelfs de Raad van State en dc voor zitters der beide Kamers werden bui ten spel gelaten. Aan den heer van de Roemer geeft spr. den raad nimmer meer donder buien uit te lokken. De heer Boukamp heeft vrij pathe tische ontboezemingen geslaakt, over het door mij gebruikte woord „Paga- nist". Maar ei live men kan toch in de spreektaal niet alles zóó uit laten komen als in de schrijftaal. De heer Boukamp kan niet van mij cischen dat ik zeg paganisten tusschen aanhalingstcekcns. Met den heer Boukamp werpt spr. dien naam verre van zich af, en de rol hen die mecncn op een dergelijke manier als keurmeesters der niet gelijk gezinden te moeten optreden, doet hem denken aan die der Eariseër uit de Schrift. Thans komt spr. tot den heer Stynman. Deze heeft aan spr. verweten dat hij slechts waardelooze kritiek had gele erd, doch indien dit is geschiedt, dan was dat uit zekere reverentie jegens de vergadering. Immers met de algebraïsche formule van een zevental termen wilde hij de vergadering niet lastig vallen. De arbeid is niet de cenigo factor die de waarde der goederen bepaalt. Niet alleen de hoeveelheid arbeid maar ook de tijd, dc plaats. Wel degelijk moeten wij in aanmerking nemen liet prijsverschil in twee' peiioden. Verder zijn van invloed de kansen of men al of niet spoedig de goederen zal kunnen verkoopen. Ook beging de heer Stynman een on juistheid met mij in den mond te geven de bewering als zou alleen een verlok kend toekomstbeeld de aandrang zijn tot dc sociaaldemocratie. Er is meer, ik heb ook gesproken van een menigte schoonklinkende beloften. Gij zegt wel, dat"ge nooit de illusie hebt gekoesterd om aan te zitten aan de gedekte tafel, maar uw geestelijke vader heeft dat wel gedaan. Marx voor spelde een maatschappelijke catastrophe binnen vijf en twintig jaren. Die tijd is al lang om. Het blijkt dus datMar een slecht profeet is. Waar de heer Stynman kapitaalbe sparing onmogelijk acht, wil spr. er op wijzen hoevelen door hun vlijt zich heb ben weten omhoog te werken. Ook Amerika geeft daarin het doorslaand bewijs. Wat den klassenstrijd betreft, het is waar dat Kerdijk en Treub over het temperen van den klassenstrijd hebben gesproken en daarmede feitelijk zijn bestaan erkend, doch zij hebben er wat grooten spijt van. Thans spreken ook zij van belangenstrijd Toen de heer Stynman over de Zuider zee begon is hij van den platten grond der politiek opgeklommen naar het rijk der idealen. Moeten wij de traditie onzer vaderen voort zetten en in ons land niet meer water toelaten als noodig is? Zeker (1c demping der Zuiderzee zal de armoede niet geheel wegnemen, maar spr. heeft het ook slechts als een voor beeld gebruikt om te doen zien dat er nog heel wat arbeid kan verschaft wor den. Als daardoor de vraag en het aanbod in juistere verhouding werden gebracht zou het er voor dc arbeiders heel wat beter uitzien. Hot dempen der Zuiderzee zal veel goeds verrichten en dc uitspraak van den Pranschman die Nederland be zocht waarmaken: „Dieu a créé le monde, exepté la Ilollandc qui a été créé par les Hollaadais. Wat de heer Stynman heeft gezegd over gemeente-exploitatie, iseenidealis me waarvan hij wel bekomen zou als hij belastingbetalend ingezetene van Amsterdam was. Ook Marseille geeft in dat opzicht geen schitterend of bemoedi gend voorbeeld. Het gemeenschappelijk bezit heeft steeds waar het zich vertoonde fiasco geleden wat trouwens niet anders mogelijk was, daar het tegennatuurlijk is. De mensch is geen communlsöschen engel maar een egoistischen duivel, en ge weet het: Chasscz le naturel, il revient au galop. Of op z'n Hollandsch jaag den duivel het raam uit, door liet venster komt hij weer binnen. Geen collectivÏBtische godheid zal die neigingen uit den Marxistischen slaaf jagen. De nieuwe maatschappij zal komen anders als wij ons voorstellen, ander als wij haar wenschen. Daarom moeten wij bij alle beschouwingen niet uit het oog verliezen de toekomstwaarde onzer ideën M ij moeten rekening houden met de wisselende omstandigheden en de toe komst blijmoedig te gemoet gaan. De lezing van den heer Reyne en het hierboven vermelde debat geeft ons (Red. Ecml.) aanleiding tot het maken van eenige opmerkingen. In de eerste plaats betreuren wij het, dat die lezing-betrekkelijk slechts weinig volk heeft getrokken. Het is jammer, om vele redenen, dat deze begaafde spreker niet een grooter auditorium heeft gehad. Zijn rede was ten volle de aan dacht waard, zooals onze lezers ook zeker bespeurd hebben uit het uitvoerige rslag, dat wij in ons vorig nummer opnamen. Zijn keurige uiteenzetting van den stand der politieke partijen steekt mistig af bij hetgeen antirevolutionaire sprekers ons wel eens te liooren gaven. Bijzonder gelukkig was hij o. i. in de ijze waarop hij het groote principicele ei-schil uiteenzette tusschen Vrijzinnigen en Sociaal-democraten. M ij achten het nuttigen noodzakelijk, dat óók van den kant der Vrijzinnigen met kracht en macht bestreden wordt legende, die zoo ijverig door de Clericalen gecolporteerd wordt, als zou den de Sociaal-democraten eigenlijk ge zegd slechts consequente liberalen zijn. Gemeenschappelijk inzicht omtrent het gevaar van liet Clericale fanatisme kan bij herstemming tot tijdelijk samengaan brengen, dit tijdelijk samengaan berust niet op het feit, dat beide partijen stoelen op .denzelfden wortel" der economie. Wc achten het slechte tactiek, daar mee niet openlijk en royaal voor den dag te komen en meenen, dat de Voor zitter van de liberale kiesvéreeniging niet gelukkig was in zijn woordenkeus, toen hij als zijn meening uitdrukte, dat de heer Reyne .wat ver" ging in het optrekken van den hoogen scheidsmuur tusschen Vrijzinnigen |en Sociaaldemo craten. Ons ging de heer Ryne volstrekt niet te ver. Integendeel meenen wij dat hij iu het afbakenen der grenzen van dc verschillende partijen zeer ge lukkig is geweest Wanneer het ooit voor mocht komen, dat wij genoodzaakt zouden zijn een sociaal-democraat aan te bevelen, dan zou dit alleen kunnen zijn, omdat wij van twee kwaden het minste moesten kiezen. En dit staat bij ons vast: In de gegeven politieke omstandighe den schijnt ons een kerkelijke „erger" dan een sociaal-democraat, hoewel de over eenkomst tusschen Roomschen en Cal vinisten met hun „gcmeensehappelijken woitel des gelools" ons veel grooter lijkt, dan die tusschen liberalen en soci aal-democraten. ambtenaar het beekje van handteekening voorzien. De biljetten zijn alleen op werkdagen geldig, afbreken der reis onderweg is niet geoorloofd. Verdere inlichtingen worden op alle stations erstrekt. A. F. K. Graswinckel, en jagers is werk- De kapitein van het reg. gren zaam gesteld ten burcele van den staf der le div. infanterie 's-Gravenhage. Bij beschikking van den minister van oorlog is de le luitenant B. E. Stover, adjudant bij het 5c regt. inf., onder eer volle ontheffing uitzijn betrekking var adjudant bij het korps, werkzaam ge steld bij de normaal schietschool en in verband daarmede overgeplaatst bij don staf der infanterie. Vrijdagavond houdt dc Propaganda club „Groen van Prinsterer" een open bare vergadering in de Kroon, waarin inr. G. J. Sybrandy zal spreken over: Ons ministerie en de arbeiders. Het zal zeker de moeite waard zijn, eens te liooren wat een anti-revolutionair zegt over dc tekortkomingen van liet „Chris telijk" ministerie op het gebied der So ciale wetgeving. Of zou mi'. S. het mi nisterie ook op dat terrein durven ver (ledigen? Het kan zijn men is aan die zijde brutaal genoeg. Gisterenavond is door den feilen wind een gedeelte der schutting, staande om het terrein aan dc Varkensmarkt, om gewaaid. Tengevolge van drukke praktijk heeft Dr. II. M'. Schrcuder tegen 1 Januari a.s. ontslag genomen als geneesheer van het Nieuwe Ziekenfonds. Onjuist is evenwel het bericht dat hij ook bedankt zou hebben als Gemeente heel- en verloskundige. Gerardus, z. van G. Schuur en Entingh en J. van den Hooft'. Dirk Jan, z. van B. A. Deiksen en II. C. Pineda. Abraham Jan, van J. van Ginkcl en F. van Donselaar. Cornelia Jo hanna Catharina, d. van G. van de Riet en F. IIccro. Maiinus, z. van A. Vial en J. Klok. Maria, d. v. E. van den Ham en L. M. Bakkenes. Margaretha Adriana Herniina Lamberta Maria, d. van G. H. J. Bonnier en M. J. G. Ilasselbacht. Antonius Tennis, v. .1. J. de Kruif en W. Bokhers. ONDERTROl M D: J. M. II. van Oven en G. M. II. Serré OVERLEDEN: Hein Mijfje, oud 12 lagen. - Jannetje. Buitenhuis, oud 2 jaar. Gerardus Mosterd, oud G jaar. Jacob Dirk Ovcreem, oud 5 jaar De Heer J. Lindenhovius, te Huiden (Geld.) is met algeuieene stemmen be noemd tot Gemeente-geneesheer te Stellendam (Z. II.) in de plaats van Dr. G. II. Kaiser, vertrokken naar Drach ten. Den 8sten December zal het 25 jaar geleden zijn, dat dc Heer J. G. Gerritsen benoemd werd tot Burgemeester der gemeente Brcskens. Hij is tevens Burgemeester van Groede en Nieuwvlict. In de zitting van de arrond.-rechtbank te Utrecht van Maandag 5 December werd, E. v. d. II. 46 jaar, vrachtrijder te Amersfoort, beklaagd van het door schuld, gevaar doen ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen, te Soest, veroordeeld tot f 6 boete, Subs. G dagen hechtenis. Met ingang van 1 Jan. 1905 wordt bij de H. IJ. S. M. te Mrinterswijk een nieuwe inspectie voor het vervoer en handelszaken opgericht; als Inspecteur zal de Heer J. Atkins optreden, thans werkzaam als adj. inspecteur te Amster dam. Door de oprichting van deze nieuwe inspectie worden de overige inspectiën ecnigzins Gewijzigd o. a. komt stations Amersfoort onder de inspectie Apel doorn. Tot deze inspectie bchooren de lijnen RheineAmersfoort en Dieren Hattcm, als inspecteur zal de keer Jorissen optreden. De stations assistent Strijkers is in gaande 1 Dec. overgeplaatst als stations —opzichter naar Amsterdam. SPORT. Muurhuizcn 05 Amersfoort. Verhuizingen van en naar alle plaatsen ouder garantie. 0|ici'cttcii gezelschap van ilen Schouwburg „FRASCATI" te AMSTERDAM. Directie G. PROT ZOON. U. D. I. I sloeg Zondag j. 1. op haar terrein Hercules Hl uit Utrecht met -2. Burgerlijke Staiul. van Dec. 3 tot 6 Dcc. 1904. GEBOREN: Cornelis M'illebrordus van C. M'. IIol en K. P. Reijmcrs. - Vrijdag 16 Dec. 1904 half aclit Amerikaansche Operette in -1 tafcreelen Muziek van GUSTAVE KERKER. Naar 't Engelsch van 1IUGII MORTON, door A. REIJ DING. Muziek-arrangement en Orkestleiding door M. SAMEIITINI. 80 achtereenvolgende opvoeringen met groot succes te Amsterdam. 150 nieuwe Costumes. Groot kooi en orkest. De dansen enz. ingestudeerd door Mw. MARTHA METJ. In 't tweede tafereel „Pas Chinois", gedanst door Mevr. MARTHA MEIJ en CORYPIIEüN. Regie en décors: PROT. Abonnement op syphons. Onder aanbeveling Telefoonnummer 114. Met ingang van 5 Dec. 1904 wordt op de lijnen der S. S. en N. C. S. een speciaal tarief voor leerlingen van Am bachtsscholen on van industrie en Huis houdscholen van meisjes ingevoerd. Uitgegeven worden boekjes elk be vattende plaatsbewijzen voor twaalf en kele reizen van het meest nabij de plaats van inwoning gelegen S. S. of N. C. S. station naar de plaats waar de school gevestigd is en voor twaalf en kele reizen voor hetzelfde trajeitin omge keerde richting. Bijv. een boekje be vattende 12 enk. reizen van Arnhem naar Ede en 12 enk reizen van Ede naar Arnhem kost f 1.80 of f 0.075 per enk. reis. Bij het aanvragen dezer speciale biljetten moet een verklaring van den directeur of directrice der scho len overgelegd worden, deze verklaringen zijn slechts 3 maanden geldig. Bij het in ontvangstnemen der boek- «„osteumarUt 8, 1© 11 naast de Stadsherberg. jes moet de leerling in presenticvan den jjagazijncu llecsteuiua Groote Spui 1.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3