fc.W.F. Reyekers| *n Medelezer De êeneraal fieml, Ontvangen I PEULVRUCHTEN Stadsnieuws. Advertentiën. Soeieteit Ameitia. J. VAN GENDEREN, Borstplaat, I Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging Vrede thuis, o Nieuwe oogst, le kwaliteit J. van Genderen, ♦♦f iemand te Cortgene, en inhoudende ongeveer 4 K. G. scherpe patronen, is nl. tot grooten schrik van ambtenaren en bedienend personeel een der patro nen ontploft, gelukkig echter zonder on gelukken te veroorzaken. Natuurlijk is tegen den afzender pro ces-verbaal opgemaakt, en zal hij er niet zoo gemakkelijk afkomen! Een afzender, die er heelemaal niet af kon komen, d. w. z. van het te ver zenden voorwerp, woont te Dordrecht. Daar wilde 11. 1. eenigeu tijd geleden een handelsfirma een zwaar voorwerp per staatsspoor verzenden. Het verdaan liet Dok gebracht, doch de kraan aldaar was op zulk een gewicht niet berekend. De firma reclameert bij den lioogereu ambtenaar te Rotterdam hoe zij haar vrachtje in den spoorwagen moet krijgen. Maar mijnheer, er is te Dordt een kraan, die liet vereischtc gewicht kan lichten, wordt haar geantwoord. Zie maar hier zijn de stukken. De. kraan moet er al een paar jaar zijn. En zoo was het. De kraan was er al een paar jaar maar opgesteld was zij niet. Bij Koninklijk besluit is aan mr. J. G. H. Prikken, 1ste luitenant kwartier meester bij de dienstdoende schutterij alhier, op verzoek eervol ontslag ver leend. Bij beschikking van den minister van oorlog is de eerste luitenant J. W. K. de Bas van het 5de regiment infanterie benoemd tot adjudant bij dat korps. De wintcriezingen voor de leden van het plaatselijk Nutsdepartement zijn Don derdagavond goed ingezet met een voor lezing van Ibsen's Noorsche Hccrtocht, door den vertaler, den heer Alb. Yogel uit Delft. De lieer Yogel beeft als declamator een goeden naam zoodat liet te verwachten was, dat we iets goeds eii moois zouden hooien. Die verwachting werd niet teleurgesteld eu de aandacht van het publiek ging dan ook geen oogenblik verloren, zoozdfcr wist de heer Y. zijn gehoor te boeien. Het was dan ook een avond van onvermengd kunstgenot en we hopen van harte den heer Yogel hier weer te Tot voorzitter van de Afd. Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van oud-onder officieren is in de plaats ran den heer G. Yink die naar elders is vertrokken gekozen de heer A. Hassing. De oud-v oorzitter werd benoemd tot lid vau verdienste, terwijl hem na mens zijn medebestuurder en een foto grafie in lijst van het afdcelingsbestuur werd aangeboden. De hoogst artistieke photo was vervaardigd door den heer L. B. J. Serré. Onze stadgenoot de heer J. Kooiman verwierf op de Internationale Pluimvee tentoonstelling te Maastricht niet. minder dan 17 prijzen. Hef kruis voor vijftienjarigen Neder landschen d enst als officier is uitgereikt, aan de kapiteins van liet 5c Reg. Inf. .1. Dorré en J P. A. Bisschoff en aan den le luitenant adjudant van het le reg. veldartillerie W. v. d. Koogh. De Statuten van de afd. Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zijn opgenomen in de Staats courant. Bij de ten overstaan van Notaris A. N. J. Vos gehouden veiling, dd. 7 De cember li)U4, in het café „Pauw" te Baarn, is verkocht ais volgt: Perceel 1. Eeu landbouwerswoning aan den Zandvoorterweg te Baarn, groot 9S aren. voor f 4650. Perceel 2. Een perceel weiland nabij den Zautvoorterwegte Baarn, groot 2.75.15 Hectaren, voor f 5600. Perceel 3 Een perceel weiland in den Blokiandspolder nabij de Eembrug in de gemeente Bunschoten, groot 2.16.50 Hectaren, voor f 2200. Perceel 4. Een perceel weiland als- voren, groot 1.96.30 Hectaren, voor f 1800. Perseel 5. Een perceel weiland als- voren, groot 1.29.90 Hectaren, voor 11250. Yoor een goed bezette vergadering van de PropagandaGlub. Groen van Brinsterer sprak gisterenavond mr. G. I. Sybrandi uit Almelo over „Het mi nisterie en de arbeiders." Ofschoon de leer S. een vrij scherpe critiek lever- Ie op de sociale wetgeving van dit iiinisterle kwam hij toch tot de con- ilusie, dat het ministerie veel voor de ubeiders heeft gedaan. In bet debat laarop gewezen, terwijl cr tevens van lie sociale wetten als Arbeidwet, Arbeids contract enz. niet een in het Staatsblad zal komen, ging mr. S. daarop maar niet in. Onder liet debat werd liet 1111 en dan onrustig voornamelijk door bet dom-brutale optreden van den voorzitter Goosens. I11 het volgend nummer volgt een uitvoerig verslag. Bij de wijziging der wet op het La gcr onderwijs in 1901 ouder liet mini- stcrie-Borgesius is in die wet een be paling opgenomen, dat aan gehuwde onderwijzers boven de 28 jaar een mi nimum toelage van f50 moet worden toegekend ter tegemoetkoming in de huishuur. Die iijftijdgrens van 28 jaar is echter niet verplichtend, de gemeentebesturen kunnen deze ook lager stellen, watdau ook bijv. door Nijmegen, Bus6uui e.a. is gedaan, de Rijksbijdrage wordt even wel eerst op 28 jarigen leeftijd ver leend, zoodat dan de geheele toelage voor rekening van de gemeente komt. Een drietal gehuwde onderwijzers te dezer stede hebben nu aan den Raad verzocht, ook in het genot dier toelage te worden gesteld, welk verzoek ons volkomen billijk voorkomt. Is men van oordeel dat een dergelijke tegemoets- koming den gehuwden onderwijzer toekomt, wat de wet erkend, dan zien we geen enkele reden om daarbij te bepalen, dat men dan eerst nog 28 jaar moet zijn. Waar de salarissen geregeld zijn naar het aantal dienstjaren en men dus op 28 jarigen leeftijd toch reeds een hoogcr salaris heeft dan bijv. op 23 jarigen, achten we liet niet bil lijk 0111 dien onderwijzers, het genot dier toelage te ontzeggen. Bij hen toch zal er meer behoefte aan bestaan dan bij oudere onderwijzers. Wij hopen dan ook, dat de Raad hot verzoek niet zal afwijzen, maar de betreffen,de bepaling in de verordening zal wijzigen, zoodat elk gehuwd onderwijzer in het genot zal worden ge steld van de woning- huur. Ingezonden. Buitcnverantwoordelijkheid der Redactie. Amersfoort, 8 December 1904, Aan de Redactie van „de Eemlandcr". Geachte Redactie Hoewel ik steeds niets dan lof heb voor Uwen verslaggever, voor denauw- keurige verslagen, die hij geeft, ver zoek ik U thans echter wel eene kleine rectificatie te willen plaatsen. Um' verslaggever doet het n.l. voor komen, alsof ik, in het debat tegen den heer Reyne uit Haarlem, heb geze^ „Onder alle gezindten, zoowel „onder „Roomschen, Yrijzinnigen en Israëlieten „vindt men belijders van den Christus." Dit is door mij niet gezegd, het zou dan ook onzin zijn, want een 'Israëliet die den Christus heeft beleden is geeu Israëliet meer. Maar wel heb ik ge zegd: „Onder alle gezindten treft men „ware Christenen aan, zoowel onder „Roomschen, Yrijzinnigen, Israëlieten, „enz. als onder de volgers van Dr. Kuy- „per (de antirevolutionnairen)." Het Christelijke blijkt dus niet uit den naam, maar uit de daad moet het blijken. Was het niet Paulus die zeideToon mij Uw geloof uit Uwe werken? Bij voorbaat U dankende voor do plaatsing heb ik de eer te zijn. Uw abonné M. BOUKAMP. Hoe kan ik 111 ij 11 7.0011 een goede toekomst verzekeren. Eenige jaren, als kapitein, bij het Instructie Bataljon te Kampen doorge bracht hebbende, trok het mijn aandacht, dat, waar zooveel jongelieden uit geheel Nederland en vooral uit Holland en Over- ijsel bij dat bataljon in dienst traden, er van de omstreken van Utrecht en Amersfoort bijna geen vertegenwoordi- gers aankwamen. De oorzaak daarvan moet aan onbe kendheid met die inrichting te wijten zijn, want, ook uit andere deelen van liet land, van waar zich weinig jongens aanmeldden, werd dat getal aanzienlijk grooter, nadat, door dagbladen, de aan dacht van de bewoners dier streken, eens op het Instructie Bataljon was gevestigd. Het Bataljon beoogt, kader op te leiden voor de infanterie en dat het daarin slaagde, blijkt, want het leverde reeds meer dan 18.000 jongelieden, in ver schillende rangen aan dat wapen. Ruim 2600 daarvan werden officier, maar 0111 zoover te komen moet de jongeling, bij zijn in diensttreding, reeds een aanzienlijke hoeveelheid wetenschap medebrengen, of, door stalen ijver zich in den dienst de kennis eigen maken, oin op een van de cursussen, die tot dien rang opleiden, te worden toegelaten. Het grootste deel wordt geen officier en het is vooral op hen dut ik de aan dacht wensch te vestigen de aan dacht van ouders uit den kleinen bur gerstand die niet weten hoe zij ge makkelijk en kost doos hun zonen een eervolle en geziene positie in de maat schappij kunnen doen innemen. Om tot het Instructie Bataljon te worden toege laten, moet men eenige stukken over leggen, die ik hier niet zal opnoemen, maar, die men op elk gemeentehuis of op eeu garnizoens-bureel kan te weten komen. Hot beste is, den Commandant van het Bataljon per brief om inlichtingen te vragen. Overigens moet men tusschen de ló'/2 19 jaar zijn, lichamelijk geschikt be vonden worden en eenige ontwikkeling hebben, welke echter elke jongen, die de Lagere s.hool bezocht, bezit. Gewoon lager onderwijs genoten te hebben is voldoende om toegelaten te worden. Het leven in Kampen, moet iederen jongen bevallen, de dienst is niet ver moeiend, de prachtige cantine verschaft met zijn biljarts eu andere spelen, met zijn couranten en tijdschriften aangename afleiding; tegen bespottelijk lage prij zen zijn er tal van kleine gerieflijkheden te bekomen, terwijl het muziekkorps van liet Bataljon er minstens éénmaal in de week een uitvoering geeft. Om wat te kunnen koopen, heeft men geld noodig, welnu, elke volontair ont vangt minstens 10 cent zakgeld per dag en dat is ruimschoots voldoende. Onverstandig doen de ouders die hun zonen nog geld zeilden. Kleeding en alles is kosteloos. De voeding is uitstekend en bestaat uit: voor ontbijt, gort, op h'et middag uur met brood met boter en koffie, 's middags gebraden vleesch, gehakt of worst met aardappelen en groente, gropntcsoep of erwtensoep; kortom uit een voedzamen maaltijd waarbij, zooveel mogelijk, naar afwisseling wordt gestreefd. Toestemming om van Zaterdag 11a 12 uur tot Zondagavond (somtijds Maan dagmorgen) met verlof te gaan, wordt den oppassendeu jongeling, een paar maal in de maand verleend, bovendien kan hij met de Kerstdagen een dag of 10, met Paschen en met Pinksteren een dag of 5 naar huis gaan. Do kinderen vervreemden dus niet van hot gezin, de band met de ouders blijft bestaan. Een half jaar na aankomst draagt ,t de korporaalstrepcn en krijgt bovendieu 14 dagen verlof om thuis voor familie en kennissen eens met die eerste onder soheidingsteckenen te pronken. Binnen het jaar is ieder korporaal, toch gaat niemand naar het regiment voor zijn 17<tc jaar, maar wordt de over blijvende tijd benut om den jongeling verder te ontwikkolen en hem een hoe veelheid kennis te geven, die hem bij het regiment spoediger sergeant kan doen zijn. Weinig bekend is het dat de jeugdi ge korporaal steeds daar in garnizoen komt waar zijn ouders dat wcnschen. Een jongen uit Amersfoort heeft recht daar geplaatst te worden, blijft dus voor het huisgezin bespaard en tevens ouder liet oog der ouders. Heeft hij aanleg voor muziek, dan kan hij bij hot muziekkorps van het Bataljon w orden opgeleid cn menig kra nig stafmuzikant dankt zijn tegenwoor dige positie aan het Instructie Bataljon. Bij de regimenten en vooral hij dat in Amersfoort, is gebrek aan onderoffi eieren; met een beetje goeden wil, kan elk korporaal binnen het jaar examen voor sergeant doen en heeft hij de. gou den strepen, dan behoort hij tot een eervollen stand, waarvan het aanzien, sedert de invoering van den persoonlij ken dienstplicht, nog belangrijk is toe- genomen. Nu staat de weg open om opgeleid te worden tot sergeant-majoor-titulair (dienstdoend luitenant te velde) of, mocht het administratieve deel meer aantrekken, tot sergeant-majoor-admini strateur en adjudant onderoffcier, alle drie goed bezoldigde betrekkingen, die het mogelijk maken zeer goed een ge zin te onderhouden. Is er neiging 0111 den dienst te ver laten, dan heeft ieder na 15 jaren dienst jaren (tellende van af het 16de levens jaar) recht op pensioen. Dat pensioen is natuurlijk bij zoo kor ten diensttijd niet zoo groot, maar neemt toe mot het aantal dienstjaren. Een jongen die op 16 jarigen leeftijd in dienst treedt, heeft als sergeant 31 jaar zijnde, levenslang f 180 's jaars, als ser geant-majoor f 200 enz. Dat gewezen onderofficieren in de maatschappij gewild zijn is bekend. Een voorbeeld, uit eigen ondervinding wensch ik toch nog aan te halen. Gedurende de 22 jaar, die ik als ka pitein bij het Instructie Bataljon door bracht, verlieten van de 8 sergeanten- majoor, die dat korps telt, 4 den dienst met pensioen een als concierge aan de Rijks Hoogere Burgerschool in Zwolle een als administrateur van de Volksgaar keuken te Gouda, een op het stadhuis in Kampen en een op een handelskan toor in Amsterdam, alleen de laatste was sêrgeant-majoor-administrateur. Al deze betrekkingen verzekerden hun een traktement van f700 en meer boven het ijkspensioen. En iioeveel oud-onderofficieren treft men niet aan bij den postdienst, de be lastingen, de spoorwegdiensten om slechts eenige eenvoudige betrekkingen te noe men, dat getal wordt eik jaar grooter eu er is eene lichting merkbaar 0111 in bijna alle passende rijks- en gemeente- betrekking oud-onderofficieren te plaat sen. Neen ook al wordt men geen officier, Kampen opent liet vooruitzicht op eeu goede toekomst, op uitnemende betrek kingen. Tegenwoordig zijnde bij de ontvangst van den Gouverneur-Generaal Van Ileutz die voor zijn vertrek naar Indië het III structie Bataljon, waar ook hij als jon geling in dienst trad, nog eens bezocht, trof mij in dc zoo gevoelvolle cn harte lijke redevoering van den oud-ondcroffi cier J. H. Solkesz, het meest dat deel waarin hij zich tot de ruim 500 volon tairs wendde, zeggende: Gij ziet aan den generaal Yan Heutz „hoever een volontair het in den militai „ren stand brengen kan, maar ook al „wordt ge geen officier dan zult gij, „evenals ik, later dankbaar aan het In structie Bataljon terug denken. Ook ik „heb het niet tot officier gebracht, maar „dat ik een goede eervolle betrekking „in de maatschappij bekleed, dat heb ,ik aan dit Bataljon te danken, waar „ik orde, tucht plichtsbesef loerde, waar „men mij ontwikkelde en den weg wees „0111 vooruit tc komen in de wereld, „de eerste schreden op dien weg hielp „zetten." Zie dal zijn woorden, die elke huis vader uit deze streken, zoowel de een voudige werkman, als de hooger ge plaatste moet kooren, dan zal ook hier het Instructie Bataljon op prijs gesteld worden, dan zullen velen later hun ouders dankbaar zijn, dat ze naar Kam pen mochten gaan. Amersfoort December 1904. E. G. STAAL, Kapitein der Infanterie. SPORT. Morgen gaat U. D. I. I naar Utrecht 0111 een compititio match (le klasse U. P. Y. B.) te spelen tegen U. Y. V. I. vandaar. Burgerlijke Stand. van Dec. 6 tot 9 Dec. 1904. GEBOREN: Ilendrikus Johannes, z. v, H. Kuihs en E van Keulen. Jan Willem, z. v. W. Kraan eu H. Brum- mel. Cornells, z. v. J. Arlar en K. Dijkhuizen. Cornelia, d. v. A. Broensdijk en M. W. Hendriks. Adrianus. z. v. K. Wegman en J. Bak ker.Hendrika Anna, d.vanL. F. van Zwol cn A. van Dam. ONDERTROUWD: J. A. Haverkorn en G. P, Tabernal. D. Spreij en E Mulder. GEHUWDW. van den Eynden en A. Lover. A. F. 'Verstraeten en M. II van Looy. E. Hammer cnK.Luijke- naar. OVERLEDENCornelia Hesselina Kraaykamp, oud 3 j. Sacharias Aller oud 77 j., wednr. van A. van de Geld. Gerrit Lutiger, oud 12 j. gevraagd voor het AI.<>. IIAN- DEE8READ omtrok Arhemschc- weg. Brieven onder lett. K., bureau Hendrik van Viandem traat 28. -- A. J. VAN ZAEINOEN, Confiseur Lniigest.ruat 1. tJcbrokcu 12 reilt, per on.s. Schouwburg Utrecht. van AMSTERDAM. Bestuurder: B. DELMONTE. Iiachcii. Lachen. Zondag 11 December 1904: Blijspel in vier bedrijven van RODERICK BENEDIX, door JAC. DE YOS. LACHEN. LACHEN. Dit door endoor geestig blijspel werd in alle groote steden met enorm succes opgevoerd, terwijl II. H. Critici er allen over eens zijn, dat. ..Door tantes opgevoed" liet blijspel bij uitnemend heid is. ENORM LACHSUCCES. Aanvang balt' acht. Eerste abonneiuentnvoor.stcl- ling op Donderdag 15 Dcc. a. s. 8 uur nam. Opgevoerd wordt: Militair blijspel in 3 bedrijven. Gevolgd door: Blijspel in één bedrijf. Entree voor niet-abonnés f 2.00, 2e rang f 0.75, (militairen f 0.50.) Plaatsbespreking van af Maandag, van 12 tot 2 uur nam. voor societeitslcdon ook van 4 tot 6. DE SECRETARIS. Beckesteinschelaau 34. Kruideniers- en Grut- V terswaren, Sigaren, Alcoholvrije Dranken, Wijnen enz. Nieuwe stukjes APPELEN blankPcl' '/a K.G. f 0,20 Nieuwe (iulandsch zoet) per - 0,82 Nieuwe PEREN (inlandsch ijsbouten)per - 0,50 Nieuwe Per Aanbevelend, Telephoon 104. Arlieiiiscliestrnat 35. Wil men puik kokende hebben, neemt dan proef met KROONERWTEN t GROENE ERWTEN SPL1TERWTEN CAPUCIJNERS WITTE BOONEN BRUINE BOONEN Alleen lo kwaliteit. per liter f 0.16 -0.11 5 ons - 0.15 per liter f 0.16 en - 0.20 -0.16 en -0.18 -0.14 en -0.16 Aanbevelend, Arnliemachestraat 35. w Telephoon 104.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3