Buitenland Voor VrouweriT" Stadsnieuws. Tweede Kamer. Allerlei. „Ons volk is in zijn geheel niet be wust geloovig en niet bewust ongeloovig. Daarom mag het niet worden uiteenge dreven in die twee grootc groepen". De Visser. „De geloofshaat wordt gekweekt door de dienaren der kerkgenootschappen, van de richtingen der Kegeeringsmeer- derheid, die telkens en telkens in de huisgezinnen komen en daar de lieden voorhouden: bedenkt wel, dat onder het liberale bewind uw God verloochend wordt, dat het gaat om uw godsdienst. Dat is het, waardoor in den lande ge loofshaat en godsdiensttwist wordt ge kweekt". Treub. „Tijdvakken van geloofshaat en ge loofstwist hebben nooit tot eer gestrekt van het staatsgezag, waardoor die dingen werden aangeblazen". „Voor de gezondheid van ons volk zijn naar mijn vaste jovertuiging (die) ki. men van geloofshaat niets minder verderfelijk dan alcoholvergif". Van der Vlugt. Toegift. De stille werking van het Christen dom, boven verdeeldheid van geloof, is oneindig algemeener en grooter, dan hetgeen men iu de kerkelijke sfeer met oogen ziet. Het Christendom heeft onze wetgeving en ons bestuur, onze samen leving eu onze zeden doortrokken; maar dat is niet het bijzonder Christendom eener bepaalde kerk. Het is het éétic licht waarvan de onderscheidene geloofs belijdenissen bijzondere stralen zijn; het is het Christendom boven kerkelijke afzondering, gelijk het menschdom is boven de onderscheidene volken en ze allen omvat; gelijk de wetenschap is boven alle vormen en stelsels, waarin ieder, naar de mate van zijn inzicht, de wetenschap zoekt te naderen of haar tracht uit te drukken. Thorbeekc. N. Sch. De gevoelens, die een automobiel renner heeft als hij plotseling in volle vaart zijnde, ontvalt met zijn voertuig, beschrijft de Amerikaan George Arents, met groote nauwgezetheid. De noodlot tige wedstrijd had plaats op 8 October. Arents kende eiken bocht van den w eg, hij had een beste machine en gevoelde zich volkomen kalm. De tocht begon; hij en zijn chauffeur vlogen den weg af. Het ging steeds sneller en de over winning scheen reeds zeker. Op eens, vertelt Arents, voelde ik dat mijn machine trilde, een scherp knarsend geluid drong door in mijn ooren. Als men zoo bere den is als ik, zijn wagen en berijder volkomen een; elke beweging van het voertuig deelt zich dadelijk ntede aan den berijder. Ook de chauffeur Menzel voelde weldra- dat er iets aan haperde. Hij bleef echter bewegingloos aan het stuurrad zitten. De snelheid scheen niet te verminderen doch het knarsende geluid nam iu kracht toe; toen opeens een schok en ik voelde dat mijn lichaam door de lucht vloog. Ook vernam ik een schrille kreet; het moest Menzel, de chauffeur zijn, die ook uit de auto geslingerd was. Het werd donker voor mijn oogen, totdat een grauw licht deze duisternis verbrak. Ik lag in een klein kamertje, een dame boog zich over me cu heel langzaam bespeurde ik dat het mijn vrouw was. Mijn schedel was ge kneusd, mijn gezicht was gewond, een oor was afgerukt en een schouderblad gebroken. Menzel was dood. Een groote schandaal moot ont dekt zijn bij een weldadigheidsfeest te Berlijn. De ontvangst beliep 15U.UOO Mrk. waarvan slechts 500 Mrk. aan de armen toekwamen. 14.500 Mrk. dienden om de „onkostente dekken. En dan behoort nog te worden aangestipt, dat tuin en zaal kosteloos werden ge geven. Een groote schrik heerscht onder de Ieren uit den omtrek van het moe ras van Cloonshiever, drie mijlen van Castlcrea, graafschap iRosconimon. Se dert Zaterdag is het moeras er in be weging gekomen. Maandag had het reeds oen weg van 3/j mijl afgelegd. Verscheidene huizen zijn overstroomd en de bewoners moesten in allerijl de vlucht nemen. Huizen en akkers zijn thans mot slijk en aarde bedekt tot een diepte van 8 tot 10 voet. De spoorweg van French-park is tot Castlerea onder broken. Talrijke aardewerkers trachten een weg daarlangs te openen, doch hun arbeid vordert traag. Die tijd is nu gekomen. Ik heb daar ginds voor eenige maanden mij vrij ge maakt, en toen ik persoonlijk onderzoek deed, kostte het niet veel moeite om u, mejuffrouw, te vinden; om u mijn op rechten, innigen dank te betuigen voor alles, wat gij aan het moederlooze kind gedaan hebt." Wordt vervolgd. Indion het moeras voortgaat te glij den zullen de arme boeren aanzienlijke verliezen ondergaan. Het moeras heeft een uitgestrektheid van elf mijlen. In 1896 had ook een moerasglijding plaats te Iiathmore. Het bewoog zich toen'tot op een afstand van 2 mijlen. Een gezin van 8 leden verloor er bij het leven. In 1901 herhaalde zich hetzelfde natuur verschijnsel te Liscanner, West-Clare. Een groote hoeveelheid vee verdronk daarbij. Uit Belgrado meldt men dat ei- gister een Bussischgezinde betooging in de Skoepschtina is geweest, naar aan leiding van den naamdag van den Tsaar. De voorzitter deelde mede, dat hij eer gisteren de gclukwenschen van de Skoepschtina aan het Russische gezant schap had overgebracht. Wockewiowits stelde daarop voor hoera te roepen voor Rusland en den Tsaar, teneinde aan Servië's sympathie voor het groote Rusland uiting te ge ven. Dit voorstel werd terstond aange nomen. -Voor de rechtbank in Saarbriicken verschenen eergisteren drie politieman nen, beklaagd van den ambtenaarvaneen rijksdrukkeiij omstreeks middernacht, toen hij met een kameraad rustig op straat wandelde, te hebben aangevallen, op den grond geworpen en metidikkestokken te hebben geslagen. Tijdens het vervoer naai de politiewacht en aldaar werd de ar me ambtenaar nog voordurend mishan deld. De dappere politie mannen kregen 10U0 mark boete. Met groote ingenomenheid begroot men te Tokio een aantal Chineesche jonge dames, die zich komen spenen aan de wetenschap, die de Japansche hoofdstad den leergierigen biedt. De hertogin-weduwe Alexandrine van SaksenCoburg cnGotlia is eergister avond om kwart over tienen op het kasteel Callenberg overleden. De over ledene was weduwe van hertog Ernst van Saksen-Coburg-Gotha, die in 1893 overleed. De hertogin bereikte den ge- zegenden leeftijd van 84 jaar. Ze deed veel aan liefdadigheid. Pio Centra de getrouwe kamer dienaar van Paus Leo XHI heeft zijn meester niet lang overleefd. Een be roerte heeft een eind aan zijn leven gemaakt. Centra was evenals Paus Leo XIII in Carpetino geboren en dankte het daaraan, dat deze hem dadelijk naar zijn keuze, als kamerdienaar in dienst nam. Bij een brand in een van de grootste hotels van Minneapolis, kwamen 9 inen- sclicn om het leven. Bij hot instorten van een naburig huis, dat ook in vlammen stond, werd bovendien het inwendige van het hotel onherstelbaar beschadigd. Een trein met Russische reservis ten, die naar het oorlogsterrein vervoerd werden, kwam bij Kattowitsch in bot sing met een anderen trein, waardoor een groot deel van de wagens in elkan der gedrukt werden. Ongeveer 00 per sonen kregen kwetsuren aan de boenen. De correspondent van de M a- 11 n in Tanger deelt mede dat de sul tan van Marokko besloot alle Europeesche ambtenaren te ontslaan. De vreemde gezantschappen zouden zijn aangezocht de ambtenaren naar hun, vaderland te rug te doen keeren. Ook de Eransche militaire missie wordt door dit besluit getroffen en zal Fez moeten verlaten. Alleen de Eransche instructeurs zouden mogen blijven. Frankrijk, dat nogal hoog opgegeven heeft van zijn vreed zaam doordringen in Marokko, zal wel een weinig op zijn neus kijken bij het ontvangen van berichten over het conse- kwent toepassen van liet Parijsche be ginsel. De correspondent gelooft zelfs dat het optreden van den sultan tenge volge zal hebben, het vermeerde ren van de militaire misse. den Haag 23 Dec. Met geweldige inspanning werkt zich de Kamer door de begrooting heen. Avondvergaderingen worden tot laat in den nacht voortgezet ten einde toch maar een' hoofdstuk meer af te doen. Voor de kamerleden is hetwaarlijkgcen gemakkelijke tijd, maar voor den voor zitter is het een hondenbaantje. Som tijds des morgens reeds om tien uur in zijn zetel tot kwart over zessen en dan nog eens van acht tot een of half twee, het is een waarlijk bovenmenscheiijke arbeid. De voorzitter zit er voor. Met deze ingespannen werkzaamheid w erd vooreerst de begrooting van Marine afgedaan. De heer llugenholtz hief als naar gewoonte zijn lange klaagrede aan over het autoritair optreden van den mi nister. Inderdaad er bestaat reden tot klacht, maar ook van de zijde der ma rine-autoriteiten tegen mannen als den lieer llugenholtz, die alles behalve een goeden geest onder de manschappen van de vloot bevorderen. De minister meent het misschien wel goed met de manschappen, hij heeft voor zijn ondergeschikten een warm hart eii wil hun belangen zooveel hij kau bevorderen. Maar hij wil eerst de nien- sclien dwingen in het gareel te loopen waaraan zij zijn ontwassen en dan hunne vrijheid, die thans bedenkelijk wordt aangerand, vergrooten, vergetende dat eene dergelijke handelwijze niet anders dan verbitterend kan werken. Een handelwijze als de schending van het briefgeheim op de Assahan kan, gevoegd bij de allerzonderlingste en be slist afkeurenswaardige uiting van den minister dat een commandant soms tegen de wet moet handelen, niet anders dan ongerustheid verwekken over de wijze waarop een goede geest op de vloot moet worden hersteld. Van de schepen kwam de Kamer we der in de waterstaat terecht, waar de heer Aan Foreest door ging niet be hulp van amendementen op de begroo ting, het departement tot meerde zui nigheid te dwingen. Do bedoeling van den praktischen afgevaardigde is goed maar soms leed deze onder onvoldoend onderzoek van de zaak zelve. Een incident deed zich bij deze be grooting voor toen de minister in weer wil van den krachtigen aandrang iu de Kamer, niet ronduit wilde toezeggen bestekken en teekeningen van werken aan de kamer over te leggen opdat de Kamer kan bcoordeelen of met de noo- dige zuinigheid te werk wordt gegaan. De heer Drucker, als altijd op zijn post en bij de pinken, dreigde met een motie om den minister te dwingen en deze behoefde slechtste kijken rechts en links om te zien dat de vrijzinnig-demo cratische afgevaardigde steun zou krij gen. Hij kroop derhalve in zijn schulp, zelfs niet met gratie zooals gewoonlijk. De posterijen brachten den heer Kete laar en daarna onderscheidene andere afgevaardigden als de heeren Nolting en De Klerk tot scherpe kritiek van het beheer van den minister, 't Is dan toch ook al te bar dat de minister hot vorige jaar voor lotsverbetering eene som van tachtig duizerd gulden in liet uitzicht stelde en liet wetsontwerp, dat daartoe moest strekken heeft aangehou den. Groote teleurstelling in de klingen van de postambtenaren. En terecht. De lieer Ketelaar gispte deze houding en had de voldoening dat de minister ver klaarde dan toch nog maar die tachtig duizend gulden beschikbaar te zullen stellen. Waaróm dat niet eerder gezegd? Ook critiseerde deze spreker vooral het dwaze ïeglement, door den directeurgeneraal gemaakt, waarmee wel commissies van beroep voor de postambtenaren kunnen worden ingesteld maar deze alleen wan neer de ambtenaren aanzegging hebben gekregen dat ze voorgedragen zijn voor ontslag. "Wie zegt evenwel dat deze aan zegging moet geschieden? Ook op dit punt scheen de minister van de dwaasheid overtuigd, maar waar om niet eerder? Ligt dat niet aan liet ongelukkige gebrek aan vertrouwen in ondergeschikte ambtenaren en werk lieden, dat bij dit gcheele ministerie be staat. Stippen wij ten slotte nog aan den aandrang van den heerTydeman op ver betering van het systeem der uitbrei ding van de locale en interlocale tele- plionie en versnelling van den aanleg, en den aandrang van den heer Pijn- ackor Hordijk om verbetering te bren gen in de veiligheidsvoorschriften der zeeschepen en visschersbootcn en wij hebben hot voornaamste van deze be grooting, die weinig nieuws opleverde, gehad. Ook Binnenlandsche Zaken bood wei nig vermeldiiigswaards aan. Klachten over autoritair optreden van burgemees ters, aandrang tot het aanbrengen van wetswijzigingen, hier en daar een paar moppige speeches vandenheerdeStuers en replieken van den minister, die de zaken niet heel ernstig opvat maar blijkt van alles zeer goed op de hoogte te zijn. Bij Justitie was het niet veel anders. De heeren van der Vlugt en Bos dron gen aan op wetsbepalingen tegen de geweldige namaak van allerlei voorwer pen van kunst en kunstnijverheidde minister, die niet heel scheutig is met toezeggingen, maakte hier een uitzon dering en zeide indiening van een wets ontwerp toe. De hoofdzaak van het debat wascveu- wel weer de kwestie van de Noord- Brabantsche bank, waarbij de katholieke heer van Wijnbergen, buitengewoon be hendig, den schijn wist te verwekken dat hij liet optreden der justitie niet goedkeurde, maar zorgvuldig oppaste dat de letter van zijn speech dit niet uitwees. De heer Troelstra pakte den minister forsch aan en critiseerde scherp oen arrest van het Hof te Vllcrtogen- bosch waardoor inderdaad het alleron gelukkigst gevolg ontstaat dat commis sarissen en directeurer die hun plicht verzaken en duizenden ongelukkig maken, straffeloos uitgaau. De Interpellatie van den heer Troel stra over de pogingen tot photographee- ren van Russen op het sociali-ten-congres beteekende weinig. Er zijn hier zaken van internationale pobtie waarover de minister blijkbaar niet vrij uit kan spreken. Intusschen heeft de interpellatie dit goede gevolg gehad dat nog eens duide lijk is uitgekomen dat men in ons vrije land geen spionnendienst verlangt. Ku nog Financiën en Oorlog en dan gaat de Kamer na langen en weinig vruchtbaren arbeid naar huis. „Zoekende zielen" zijn er van vader Adam af al geweest, en zullen er zeker wel altijd blijven, zoolang de twee sek sen nog niet vervangen zijn door het „derde geslacht", dat der „man-vrouwen" of „vrouw-mannen", en zoo lang de menschheid nog een beetje energie en onderzoekingsgcest blijft behouden. We kennen allen het verhaal van Diogenes, die met een lantaarntje ge lukkige nienschen ging zoeken, we heb ben allen wel eens gehoord van den zieken Koning, die alleen genezen kon door het hemd van een gelukkig mensch aan te trekken, en nu boden uitzond naar allo richtingen om een „gelukkige" te zoeken (de eenige gelukkige man in het heele rijk bleek echter helaas geen hemd te bezitten), we hebben allen wel honderd maal in de krant gelezen van hoeren, h. b h. b. h. li. die „nette" kamers zoeken, van „ervaren" en „be kwame" jongelui, die een „hun passende betrekking" zoeken, van „nette" burger boeren, die een „fatsoenlijke weduwe zonder kinderen" zoeken als meid-huis houdster om later enz. een „wettig" huwelijk aan te gaan, van „thee-fabri kanten", die „netto" dames zoeken als agentessen voor de firma, enz. enz. ja, wat en wie en waarnaar hebben we al uict zien zoeken? Het nieuwste, waarnaar „gezocht" wordt is echter, naar het Volk meedeelt oen „liberale propagandist". 't Pleit wel voor de liberalen, dat het zoeken naar zoo iemand als een „nou veauté" wordt beschouwd, maar of 't wel voor de geestdrift der liberalen pleit, dat men zoo'n politieke-commis-voyageur noodig schijnt te hebben? We gaan toch niet aan het „Sybrandyseercn", hoop ik? Doch laat ik mijn lezers de adver tentie niet onthouden, ze kunnen er wellicht hun voordeel mee doen. Gevraagd iemand |van goeden huize en positie, die gedurende enkele maanden bereid is voor politieke propaganda in liberalen zin, bezoeken af te leggen bij industri- eelcn, fabrikanten en derg., tegen salaris en vergoeding van reis- en verblijfkosten. Yereischten welbespraaktheid, goed voorkomen en liefst academischen graad. Brieven onder No. 1900, bureau N. Cl. Nu ik al één nieuw snuifje onder de oogen van mijn lezers heb gebracht, mag ik ook niet nalaten hun aandacht te vestigen op een nieuw soort gram mo phoon-pre ntbrief kaarten. Met het oog op de nieuwe bepaling in de Postwet is deze uitvinding niet van gewicht ontbloot, vooral voor de postambtenaren, die in 't vervolg den heelen dag aan de grammophoon zullen moeten zitten om al de „geposte" brief kaarten te hooren spreken. Wie weet welke spotvogel er gebruik van zal maken om een hem antipatiek postambtenaar in diens eigen kantoor eens heerlijk uit te schelden door middel van zijn spre kende kaart. Volgens het N. Wiener Tbl. worden in elk groot lokaal opname-toestellen neer gezet, die automatisch werken. Men legt de kleine plaat in de gleuf, betaald den vastgestelden prijs en spreekt er uu dapper op los, tot dat de schijf met de opgenomen woorden uit het toestel rolt. Deze is reeds op de eene zijde voorzien van gom, welke men nog slechts heeft te bevochtigen. Is de schijf, welk o nauwelijks de dikte van een vingernagel heeft, op een gewone postkaart of op eene voor het doel artistiek bewerkte prentbriefkaart bevestigd, dan wordt ze als drukwerk tor post bezorgd. De ontvanger steekt de kaart in den miniatuur-grammophoon, richt de stift en laat het werkje afloopen. Alsdan be gint de kaart te spreken en de geadres seerde behoeft slechts de ooren te spitseu, opdat hom niets ontga van wat op de kaart geschreven staat. De plaat heeft veel weerstandsvermogen en word nooit door den poststempel noch door andere indrukken beschadigd; ze kan ook op gerold of opgevouwen worden, zonder dat het schrift er door bedorven wordt. De uitvinder is een ambtenaar, die zich niet een bekende cliocoladefirma ver bonden heeft, om de sprekende prent briefkaart, die reeds in alle Staten wette lijk is beschermd, hare vlucht door de wereld te laten makeu. Thans wordt nog aan de kleine gram- mophoons gearbeid, die tot een spotprijs worden afgegeven, zoodat de aanschaffing van het meest moderne correspondentie middel nauwelijks 10 frauk kosten zal In aansluiting bij het vorige mode- bericht deel ik nog mede, dat de dunne zomerstoffen, die bij uitgang kunnen die nen, meest bestaan uit rose, blauw ol wit cachemiren, dat zich uitstekend leent tot allerlei wijze van garneering of wol len monsseliiic met kleine bloempjes of geheele bouquetjes bestrooid. Men garneert ze ook met kleine touffes bloe men, in 't ceintuur of op de buste. Ook iu het haar, dat weer algemeen hoog wordt gedragen, ziet men bij feestelijke gelegenheden bloemen, maar dan meest gemaakte of fluvveelen strikken, ook wel kleine kransjes van bloemen. De chrysanten (kleine soort) komen daarvoor veel iu aanmerking, ook al voor de kostuums, daar zij lang fijsch blijven. In kleine plaatsen als Amers foort komen bals en dergelijke gelegen heden weinig voor; een enkel particulier feest niet te na gesproken. Ik zal dau ook dit onderwerp niet verder behan delen, daar de belangstelling er wel heel gering voor zal zijn. De lichte ca- chemire stoffen, kumien, als zc Tan goede kwaliteit zijn, best geverfd worden, een trooost voor zuinige huismoeders, wier dochtertjes dan toch ook meekun nen doen op uitvoeringen van muziek school enz. Borduur- en schilder werk kau uitstekend worden toegepast op het toilet; als de jonge dameszclvcn hun japonnetjes maken, (er is genoeg'] gelegenheid om dit te leereu) kost een I nieuw kostuumpje geen groote schatten, I zelfs niet als er kant bij noodig is. Vooral ccru kant wordt veel gebruikt I èn op een smalle voorbaan van den rok I èn verder op de taille; men heeft ze I in alle prijzen en zo voldoet even goed I op wit, rose en blauw. Vergadering van den raad der go meente Amersfoort op Woensdag 28 December 1904, des namiddags half O I twee. Punten van behandeling: 1. Nadere vaststelling van de Ge 1 nicente-begrooting voor 1905. 2. Wijziging Gemeente rekening over 1903. 3. Verzoek van J. C. Snouck inza- I ke bruikleen van een lokaal in eender I openbare Lagere scholen voor het gc- ven van Gymnastiek-onderwijs, met ad- I viezen, 4. Adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van smeden-patroons in Nederland betreffende de uitvoering van werkzaamheden in de Gemeente I op hetsmedenbedrijf betrekkiughebbende, I met adviezen. 5. Verzoek van A. Wéry, te Amen- I foort, om eene vergunning tot verkoop van sterkendrank in het klein in het café en concertzaal „de Arend" als zijnde eene inrichting voor maatschap pelijk verkeer, met voorstel van Buv-J genieester en Wethouders. G. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verorde- I ning regelende de inrichting der plaatse- I lijke politie. 7. Voorstel van Burgemeester en I Wethouders tot onbewoonbaar crkla- I ring van perceel no. 39 in de Teut- I straat (kadastraal bekend sectie no. I 4423). 8. Verzoek van den Directeur der I Naamlooze vennootschap Amersfoortsche I Bouwmaatschappij „dc Eem" betreffen- I de aanleg eener straat, met adviezen. I 9. Voorstel van Burgemeester AVet- I houders tot het afbreken van een ge- I houwtje naast den O. L. Vrouwe toren I en vernieuwing eener muur. 10. Vaststelling Verordening op df I heffing van het vergunningsrecht tooi I don verkoop van sterkendrank in I klein met -Verordening op de invorde- I ving. 11Voorstel van Burgemeester en I Wethouders omtrent loonsregeling va I het personeel bij de Gemeente-reiniginfi I met advies. 12. Wijziging jaarwedden en ptB' I sioens-gronslag van peroneel aan I Burger-.Avondschool. 13. Nadere regeling jaarwedden per- I soneel Lageronderwijs. 14. Regeling gymnastick-onderwij5 I voor meisjes aan de Hoogere Burger- I school. 15. Vaststelling eener vcrordeniugep k de heffing en invordering van vuur-, I haven, en tongold. 16. Verzoek van den Directeur der I Hoogere Bnrgeschool om liem, ingaan- I de 1 Januari 1905, gedurende drie maanden verlof te willen verleenen td I herstel van gezondheid, met adviezen I 17. Benoeming van twee leden va» I het Burgerlijk Armbestuur wegens pe I riodieke aftreding vau de heeren ff- 1 W. van Esveld en B. A. Siddré.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2