Gez. v. Goor, J. G. DE JAGER ZOON, Advertentiën. publiek verkoopen: eikenhakhout tTénériffe. - - Oudejaarsavond feest. - - G. WESSELS, Jtoomboterfabrieken Notaris J. BOLK 12 groote perceelen Langestraat 75. Dir. S. v. d. MEIJ, Nijkerk. „de}0- vow d-1 Remonstranische kerk. Zondag a.s. ten lO'/ï uul'- Godsdienstoefening yooi- de Gemeente en tegelijk voor jongelieden. Morgenavond 8 uur zal in de Toe komst, Havik 2Ü, een openbare vergade ring worden gehouden, ter bespreking van: De staking der glasblazers. Als sprekers zullen optreden de hoeren J. Huizinga van Kampen eu G. van Erkel van Amsterdam. Naar aanleiding van de pogingen om een afdccliiig Hoogland-Bunschoten op te richten van de Centrale schrijft een anti-revolutionair--blaadje het volgende: „Naar we uit goeden bron vernemen, worden pogingen aangewend, 0111 een Liberale IÖesvereeniging op te richten voor Hoogland en Bunschoten. Waar Hoogland in hoofdzaak een Rooinsche bevolking heeft en Bunschoten bijna uitsluitend uit Anti-Revolutionairen be staat, zou een afzonderlijke kicsvcreeni- ging voor beide plaatsen moeilijk kunnen bestaan, vandaar de poging, om voor beide plaatsen er één op te richten. Zouden hierdoor niet bij vele Anti revolutionairen in onze plaats de oogen opengaan voor de noodzakelijkheid, om zich vaster aaneen te sluiten? Yan harte hopen we, dat velen nu inzien, hoe noodig het is toe te treden als lid tot di'e kie8vereeniging, die op den bodem staat van Gods Woord". Zoo willen toch de „Christelijken" bij uitnemendheid ook profiteeren van de pogingen der „paganisten" om wat politiek leven te brengen. Een spoorslag te meer om ook van onzen kant niet stil te zitten. Tot onderwijzer aan het Instituut P. van der Sluys alhier, is benoemd de heer C. Brouwer van 's Gravernoer. Door onbekende oorzaak brak Zater dagavond brand uit in een huisje achter den molen van den heer Nefkens" De bewoners, een jong getrouwd paar, waren des middags uit de stad gegaan, 0111 de Kerstdagen bij hun ouders door te brengen. Hulp was spoedig genoeg, vooral van de Iufantoriekazerne aanwezig, maar liet mocht niet gelukken het vuur te stuiten, zoodat het huis geheel uitbrandde. Naar wij vernemen was de inboedel niet verzekerd. Dinsdagmorgen geraakte iemand, die sterk aan Bachus geofferd had, 111 de Langegracht, waar hij heel wat ontnuch terd spoedig werd uitgeholpen. Als nieuwe abonné's zijn aangesloten bij het plaatselijk telephoonnet de hcereu J. H. v. d. Meiden, metaal- en ijzer waren, Yan Persijnstraat 8 met No. 122; W. Claes, handelaar in zee- en rivier- visch, Langestraat 11 met No. 124 en G. Gerritsen, boulangerie franjaise Lange straat 79 mot No. 120. Bij de Hollandscke Spoorweg Maat schappij is benoemd tot Inspecteur der comptabiliteit, de heer J. van Arkel, ter standplaats Amsterdam. Tot controleur is benoemd de heer J. P. Adema, thans chef de bureau bij de controle. De instructiewagen van da „Coöpera tieve vereeniging „Voor allen der II. IJ. S. M.", dienende tot opleiding voor machinist en waarin zich modellen, tce keningen enz. bevinden is thans gereed De lessen beginnen 1 Januari 1905, te Amersfoort. Evenals in 1904 zullen de officieren der landmacht in actieven dienst en niet-in-uniform gekleed (dus in burger kleeding), ook gedurende het jaar 1905 weder van legitimatiebewijzen zijn voor zien. De verlofpassen voor alle officieren der landmacht worden, met ingang van 1 Januari 1905, daarentegen geheel buiten gebruik gesteld. Aan officieren der landmacht in burgerklceding zullen door de staatsspoorwegen militaire plaats kaarten nog slechts worden uitgereikt op vertoon van hun legitimatiebewijs of van hun reisorder. Bij verlies van een legitimatie bewijs kunnen de officieren nog slechts militaire plaatskaarten bekomen, op ver toon van een reisorder of wanneer zij in uniform gekleed zijn. De militaire plaatskaart en het legiti matiebewijs vormen één geheel, d. w .z. een officier, niet in uniform reizende op een militaire plaatskaart zonder legiti matiebewijs, wordt beschouwd als zonder geldig plaatsbewijs te reizen. De rijksveldwachter A. Schriemer is overgeplaatst naar Utrecht, terwijl de rijksveldwachter (brig.- tit) J. Kol- leD, van Utrecht naar hier is overge plaatst. De Centrale Anti-revolutionaire kies vereeniging „Nederland en Oranje" in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal Donderdag 5 Januari a. s te Baarn in het hotel „de la Promenade" een algemceuc vergadering houden. Zondagmiddag kregen eenige personen in de Scherbierstraat twist, die zoo hoog liep, dat een vrij sterke politie macht noodig was 0111 de vechtenden te scheiden. Het slot was, dat een der vechtjassen onder een lievig verzet, door een vijftal politieagenten naar het bureau moest worden gebracht, waar hij gelegenheid kreeg zijn roes uit te slapen. Woensdag 21 December heeft de apostel der waaarheid, nir. QJ. Sybran- dy in de Lemmer gesproken. Yolgens het verslag zeide mr. S. 0. a. in zijn re pliek: dat hij er te Meppel op gewezen had dat Troelstra in de Kamer had gezegd aan de arbeiders te kunnen verze keren, als ze staakten een ton gouds per week, welke steun uit Engeland zou komen; dat hij gemeend had, dat hem dit door Gorterwasverweten,maar dat hij, b(j nadere lezing vau het con gresverslag toestemde en erkende, dat Gorters woorden inderdaad op de hou ding van Troclstra tegenover de chris telijke school betrekking hadden; dat een lezer die onbevooroordeeld het con gresverslag las, dat er weliswaar niet direct in sou vinden, daar alles wat aau Gorters woorden voorafging be trekking had op de spoorwegstaking, maar dat hij toegaf, dat er hij hem een misverstand aanwezig was. De lozers zullen zich herinneren, dat mr. S. ook hier de zelfde leugen heeft gedebiteerd. Dat hij nog durft spreken van een misverstand, toont alweer, dat hij nimmer ronduit wil bekennen gelo gen te hebben, maar steeds draait hij et- om heen. Vrijdag had Amersfoort hoog bezoek, zij het dan ook maar voor korten tijd. Niet onze groote Premier vereerde ons stadje met zijn tegenwoordigheid, maar een toch haast even bekend, en wat meer zegt groot minister passeerde ons stadje op zijn doorreis naar Amsterdam. We bedoelen den „Sport-Minister" Kees den Tippelaar, of te wel den heer C. A. A. Dudok de Wit, die den 2en Ja nuari 1904 Amsterdam verliet om de reis rondom de wereld te maken. Een verslaggever vau het Handclsbl. wachtte den „Sport-Minister" alhier op en teekende het een en ander aan om trent de door den heer de Wit opge dane indrukken. We ontleoneu daaraan het volgende „Welk land is u nu wel 't best bevallen?" „O, ontegenzeggelijk Japan, dat is merkwaardig aller merkwaardigst! Welk een overgang als men uil dat vuile China in Japan komt! Dat is het ideaal van een land waar alles zóó degelijk en zóó net is ingericht, Zindelijk! daar hebt ge geen idee van. Te Tokio worden dage lijks in de straten zorgvuldig alle blaad jes weggeveegd, die van de rozenstrui ken vielen; als ge op straat een krant of een brief verscheurt en de stukken op straat werpt, kijken de menschen je leclijk aan. E11 zindelijk dat de Ja panner op zijn lichaam is. Te Tokio alleen zijn niet minder dan ongeveer 800 badhuizen, groote en kleine; van de rijkste tot de armste toe kan daar voor een bagatel of voor niets een lauw bad nemen. Merkwaardig land!" „En de oorlog?" „De oorlog daar merkte je te Tokio niemendal van. „En dan, vervolgde de heer Dudok de Wit, „heb ik natuurlijk in Amerika ook heel w at merkwaardigs gezien, maar dat is in menig opzicht een eigenaar dig land Ge weet toch dat ze mij ge rold hebben? Te St. Louis. Ik had aan een bank geld gewisseld en 250 dollars in den binnenzak van mijn jas gestoken. Naast mij wisselden twee hoeren geld, ieder een paar duizend dollar. Yan de bank begaf ik mij naar het spoorweg station en daar merkte ik dat men mijn jas stuk had gesneden en uiijn geld weg was To en ik bij dun Pullmannwagen,kwam stond daar veel politie om tweeheeren; ik herkende in hen degenen, die mij mot in het bankgebouw- gestaan hadden zij waren ook gerold. Blijkbaar hadden piek-pocketers ons gevolgd en ons han dig beroofd. Er was natuurlijk niets aan te doen, te meer omdat de Bank de nummers der uitgegeven biljetten niet genoteerd had. Hoeveel maal of ze mij in Amerika geïnterviewd hebben, weet ik niet 'k geloof dertien maal. Maar die Amcri- kaansche journalisten fantasceren en verschrikkelijk bij; telkens las ik in de interviews dingen, die ik nooit ver teld heb. Merkw aardig was mijn tocht door de reusachtige vruchtkweekerijen in Calfi- fornië, vooral een rit door sinaasappel boomgaarden was prachtig, de vruchten hingen er toen aan en de meesten waren zoo groot als een klein kinderhoofd. Maar bovenal was ik er over uit, zooals president Roosevelt uiij ontving. Eenzéér hupscheman zijn over-o ver-groot vader was een Hollander, hij heeft met de grootste belangstelling niet mij over Holland gesproken. En de sport in Amerika! Ge moest eens zien hoe ze daar met automobie len werken; bijna alle machines, die gedreven worden door electriciteit. Eén druk op een knop. en de auto rijdt 't nadeel is wel dat je maar zes uren rijden kunt, doch dat is in Amerika geen bezwaar, omdat men overal ge legenheid vindt de accumulatoren weer te laden. Hier zou dat nog niet gaan." Waarzoo veel over de beweerde knoeie rijen bij de eindexamens aan het gym nasium te üoetinchem geschreven is, eronderstellen we, dat onze lezers op de hoogte der zaak zijn. Bij de openbarebehan deling in den Raad der gemeente Doetin- ckem van het rapport der commissie van onderzoek, heeft nu een dor raads leden iets gezegd, dat den heer B. D. Best, alhier het volgende ingezonden stuk doet schrijven in de Nieuwe Rol lerdamsehe Courant: „Mijn kerstgevoel is onaangenaam gestoord Een bom is geworpen in het kleine gebouw mijner kerstvrengdo door den heer Velsink, lid v[d raad der ge meente Doetinchem. Wanneer deze toch in eene openbare raadszitting verklaart dat: „de inspecteur (der gymnasia) beweert dat aan het Doctinchemsche gymnasium niet meer of minder geknoeid wordt dan aan elk ander gymnasium dan spreek 't van zelf dat leéraren aau gymnasia buiton Doetinchem zich deze bes .-huldiging niet klakkeloos la ten aanleunen. Mij dunkt de totale som van de gewaarwordingen, welke deze openlijke verklaring van het Doetin- ehemsche raadslid bij leeraren aan gym nasia zal wekken, zal wel tot een storm van verontwaardiging aangroeien...:... zoo de heor Velsink goede gronden heeft voor zijne verklaring. In afwachting van bewijzen van 's heeren Velsink's beweren, zal wellicht niemand buiten Doetinchem gelooven dat de inspecteur der gymnasia een dergelijk oerdeel ovordegymnasia heeft of geuit heeft, waarom ik den heer Vel sink beleefd maar dringend verzoeken wilde, zijno verklaring te steunen met deugdelijke bewijzen." Levendig kunnen wij ons voorstellen, dat de heer Best onaangenaam getroffen werd door de frappante mededeeling van het Doetinchcmsche raadslid. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat een hooggeplaatst ambtenaar als de Inspec teur onzer gymnasia zich zoo ver zou kunnen vergeten, om een geheele cate gorie van ambtenaren zulke ernstigé be schuldigingen naar het hoofd te slingeren. De heer Eggink, de Inspecteur komt dan ook in een ingezonden stuk in de N. R. Ct. op, tegen de door den heer Velsink gegeven voorstelling. Hij schrijft: „Het verslag van de raadszitting te Doetinchem betreffende de gymnasium- quaestie, voorkomende in uw nummer van Vrijdag 23 December 1904, Eerste Blad A, bevat deze woorden: „De heer „Velsink heeft het hoofdzakelijk over „het rapport van den inspecteur. Waar „deze boweert, dat aan het Doetinchem- „sche gymnasium niet meer of minder „geknoeid wordtdanaau elk andergytu- „nasium, zegt. spr. enz." Deze mededeeling moet ergernis wek ken en heeft dit ook reeds gedaan (zie ingezonden stuk van den heer Best in de N. K. C. van Zondag 25 December 1904, Tweede Blad B.) Derhalve stel ik er prijs op hierwoor- delijk weer te geven, wat door my in mijn rapport aan Burg. en AVcth. van Doetinchem is geschreven: „De commissie beweert op blz. 17 dat „er aan andere gymnasia niet of rain- „der geknoeid wordt. Hoe de commissie „tot deze wetenschap gekomen is, is mij „niet duidelijk. Dit zou eerst kunnen „blijken, wanneer ook daar een soort gelijk onderzoek was ingesteld." Een onbevooroordeelde kan hieruit nooit de gevolgtrekking maken dat ik andere gymnasia van knoeierijen be schuldig, maar aileen dat ik de com missie de bevoegdheid ontzeg zich over andero gymnasia een oordeel aau to matigen." Woensdag 4 Januari treedt de heer P. II. Lamberts op in een volkslezing van wege het Nutsdepartement alhier, met het volgende programma: le. Een carnavalsbeeld door Mr. Lam berts Hurrelbrinck2e Stuntman Roelof door Weremëus Buning en 3e Varia. De toegangsprijs is als gewoonlijk 10 ent. voor „het volk", terwijl dengenen die zeer goed lid van het departement kunnen worden, doch om een of andere reden dit nog niet gedaan hebben, te gen betaling van f 1 gelegenheid ver schaft wordt die lozingen bij te wonen. Een goede maatregel schijnt het ons toe, dat voor alle bezoekers van dezen volksavond maar één toegang wordt opengesteld, n.l. de hoofdingang. De kaarten zijn even als de vorige keer weer verkrijgbaar gesteld in ons Huis, bij den lieer Onnes (firma Blan kenberg en zn.) 011 bij den keer L. van Achterberg, sigarenhandelaar, Varkens- markt. woningen. Voor dit doel is een aanzien lijk kapitaal beschikbaar gesteld. Mejuffrouw 11.11. Hoefhamer, onlangs te Amersfoort overleden, heeft, naar men verneemt, de volgende legaten aan gestichten en instellingen vermaakt: f3900 aan de diaconie der Ned. Herv gemeente te Amersfoort; f0000 aan de kerk der Ned. Herv. gemeente te Amers foort; f 2000 aan het burgerweeshuis te Amersfoort; f2000 aan de Anna Pau- lowna-bewaarschool teAmersfoort; f2000 aan het St. Pieters en Bloklandsgasthuis te Amersfoort; f 2000 aan het Ned. Bijbel genootschap, afd. Amersfoort; 200 aan de vereeniging Fléhitc te Amersfoort; f 2000 aan de Christelijke school te Amersfoort f 4000 aan de Vereeniging tot verbete ring van het lot der blinden in Neder land en Koloniën, afd. Amersfoort f6000aandcHervormdediaconieteElburg f 6000 aan de, Hervormde Diaconie te Nijkerk; f 2000 aan de Weesinrichting te Ncerbossh, f'2000 aan de Martha-stich- tiug te Alfen a/d Rijn; f2000 aan de Werkinrichting voor blinden te Utrecht f 2000 aan de Prins Alexander-stichting te Bennekom; f2000 aan de Prins Ilen drik-stichting te Egmonda/Zce; f4000aan Gustaaf Adolf Vereeniging; f 2000 aan de Vereeniging Tesselschade; f4000 het doofstommeninstituut te Groningen f 4000 aan de Doofstommenvereeniging te Amsterdam; f 4000 aan de verceni ging Hoogeland te Beekbergen; f4000 aan de vereeniging tot evangelisatie onder de Zeevarenden te Rotterdam; f 10,000 aan de Heldringgestichten te Zetten; f 3000 aan de vereeniging tot bevordering der inwendige Zeuding oa- der bestuur van ds. van Dijk te Doe tinchem; f4000 aan het Java-comité te Amsterdam (Zcndingvereeniging)f 5000 aan de Nedcrl. Zeudingsvereeniging te Rotterdam; 1200D aan de Utrechtsche Zeudingsvereeniging. Bovendien heeft juffrouw Hoefhamer opgericht de Hoefhamerstichting, te Amersfoort ten doel hebbendejdeonder steuning van werklieden, die door ouder dom. ziekte of andere oorzaken, den kost niet meer kunnen verdienen, alsook van hun weduwenen de verbetering van hun Burgerlijke Stand. van Dec. 24 tot 28 Dcc. 1904. Geboren: Hendrik, z. vanP. Geurt- 11 en A. van Nijkerk. Geertruida Anna, d. van G. Pb. Ittman on W. L. van As. Willem, z. van J. Overeem en L. van Ingen. Ondertrouwd: W. Th. Pot en J. Dijs. Overleden: Agie Ruijter, oud 58 j. echtg. van A. Peeters; Michiel Hamers, oud 48 j., echtgen. van II. C. van de Bouwmeester; Annetje Florijn oud 7 nmd. te Amersfoort zal op Vrijdag 30 December I00 4 ks morgen 11 uur, op de plaats zelf aau het Spuienbur- gerbosch nabij Amersfoort aan den Die ven weg, uitgenummerd. Aanwijzer HENDRIK JONKER. Betaaldag mits borgstelling 25 Juni 1905- benoodigdheden voor Alle dit werk, in groote keuze ver krijgbaar, bij BERLINER- ol' OUDEJAARSAVONDBOLLEN BOTERSPR1TS SNEEUWBALLEN SAUCIJSE BROODJES PASTEITJES APPELBOLLEN APPELBEIGNETS KOUDE en WARME SCHOTELS. Voor geregelde aflevering gelieve vroegtijdig te bestellen. Minzaam aanbevelend, LANGE8TBAAT. NIJKERK en PUTTEN. - - - Leveranciers van boter aan 's Rijks Zeemacht. Aangesloten bij het ofiieiecl Boter-eontrAleNtation voor Gelderland en Overljsel, onder Kijkstocziclit. SAUCIJSEBROODJES, KALFSRAGOUTBROODJES, PASTEITJES. AMANDINES, ABRICOZEN BEIGNETS, FRAMBOZEN BEIGNETS,^ f Abbelbeignets. Berlinerbollen, Appelbollen. Sneeuwballen en Friesche Boter-Drabbelkoeken. Verkrijgbaar bij A. J. AANf ZAUINtJEN, Langestraat 1. Confiseur «OM'INKIKS. Langestraat UO-U2 b/d Kroiuinestrrant - Telefoon X1S, bevelen zich beleefd aau voor het leveren van: PRIMA IIOLLANDSCIIE WAFELEN, SAUCIJSEBROODJES, APPELBOLLEN,KALFSRAGOUT BROODJES, KALFSVLEESCHPASTE1TJES, KALFSYLEESCHCROQUET- TES, SNEEUWBALLEN, APPELBEIGNETS, BERLLNERBOLLEN, ZWE- SER1KPASTEITJES enz. enz. P. S. Gelieve s. v. p. op het adres te letten.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3