No. 5. Woensdag 18 Januari 1905. 2e Jaargang versciiïjuti Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Wees U Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER' FEUILLETON. VAN ZONLICHT EN DOOD. Woensdags en Zaterdags. llureau Hendrik van Viandenstruat 28 Abonnementsprijs Per jaar f 8-00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels 0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting Aangifte voor de kiezerslijsten van 11)05 noodzakelijk voor den goeden uitslag der aan staande verkiezingen. Aan N o. S van M r. S. v a n II o u- tcn's Staatkundige Brieven, Li" beraal Strijd- cu Werkprogram voor 1905, op 7 Januari 1.1. verschenen, ont kenen wij het volgende: „Wie de kiezerestatistiek (Jaarcijfers 1903, p. 250, v.) kritisch beschouwt moet tot de conclusie komen, dat de te genwoordige regeeringspartijen voor een deel hunne meerderheid aan grootere belangste'ling in on ijver voor de publie ke zaak te danken hebben Terwijl de leiders der voormalige Takkianen de nederlaag door hen in bondgenootschap met Hr. Kuyper geleden, niet hebben kun nen verkroppen en tegen het werk van 1890 een vl'uchteloozen strijd zijn be gonnen, heeft Dr. Ivuyper de strijdbijl begraven en is hij aan het. werk geto gen, om met de katholieken in de sterkst betwiste districten van de ruime bepa ling 1 ,b der kieswet profijt te trekken. Alleen in Enschedé hebben waarschijnlijk alle partijen daarvan gebruik gemaakt. Althans zijn daar naast 8891 kiezers volgens aitikel la, (ambtshalve op de lijsten gebrachte kiezers wegens hunne bij de administratie beleende qualilicatie ter zake van belastingaanslag) nog 3280 die bij aangifte een ander kenmerk van geschiktheid en maatschappelijken welsiand aan de administratie hebben opgegeven. Op Enschedé, waar in de laatste jaren blijkbaar algemeene wel vaart heeft geheerscht, volgen in aantal de districten: Kiezers volgens Kiezers volgens art. l,a: art. l,q Haarlemmermeer 7175 2089 Eist -5643 1796 Beverwijk 7001 1044 Loosduinen 6497 1390 Wijk bij Duurstede 5818 1266 Ilidderkerk 4925 1265 Bodegraven 6329 1233 Doetinchom 8359 1175 Katwijk 6048 1137 Breukelen 5927 1115 Tietjerksteradeel 5709 1110 Gouda 5829 1083 Dokkum 5428 984 Franeker 5797 959 Voor alles: Hees waar. A Oorspronkelijke novelle van G. H. PRIEM. Maandag. Ik schrijf dit met jou pen, lieveling, net de pen, die eenige uren geleden ïog tusschen jou kleine vingers beefde, oen je omzag en bemerkte dat ik achter e stond, mijn hoofd heel dicht bij het ouë, je donkere krulharen kittelend op nijn voorhoofd en wangen. Ik zil op ou stoel, den stoel, die jou lichaampje- ief gedragen heeft. Een vreemde geur jmhangt meIk denk aan jou, aldoor fan jou. Waarom ben je nu weggegaan? Waar- gun ben je nu niet bij me gebleven, •jhéel dicht bij me 1 Gisterenavond, nietwaar? Onder de neranda. In 't midden de Chineesebe Kiezers volgens Kiezers volgons art. l,aart, l,b: Almelo 7127 956 Maastricht 5004 941 Enklniizeu 7840 905 Vertier daalt het cijter der kiezers volgens l,b snel. Terwijl in dc genoemde 18 districten gemiddeld 1351 van deze kiezers gevonden worden, zijn er in de 82 overige slechts 318 per district. In geheel Amsterdam tegenover 52078 kie zers volgens art. l,a slechts 1086 of 120 per district. Deze verse,billen kunnen niet uit de samenstelling der bevolking verklaard worden en evenmin uit een onregelma tige werking der in artikel l,b der kieswet aangenomene kenmerken. Daar entegen ligt de hierboven reeds aange nomen oorzaak der ongelijkheid voor de liand, wanneer men bedenkt, dat van deze districten alleen Franeker nog een liberalen afgevaardigde naar dc Tweede Kamer zendt. l)c werklieden- klasse, voor welke de ruime bepalingen van artikel l,b voornamelijk zijn ge maakt, toont zich tamelijk onverschillig, behalve waar de clericale groepen een district konden veroveren of een voor haar zwak district meenden te moeten versterken. Ruimere toekenning van kiesrecht ambtshalve zou tegenover dit euvel slechts in geringe mate een geneesmid del wezen. Daarbij zou het kwaad zicli slechts verplaatsen van de periode van opmaking der kiezerslijsten tot die waarin de stembus geopend is. De omverschil- ligheid, d e thans leidt tot bet verzuimen der aangifte zou dan leiden tot het ver zuimen van het stemmen, gelijk reeds met de ambtshalve op de kiezerslijsten gcbrachten in zoo ruime mate het geval is, dat de opkomst van hen zeer bevre digend geacht wordt en zelden over schrijdt. Waar de ïnensohen slechts voor eene bepaalden candidaat warm zijn te maken, verhindert niets, reeds nu diens naam op den voorgrond te brengen. In elk geval moet men nu roeien met de riemen, die men heeft. In de tegenwoordige tijdsomstandig heden moet noodzakelijk ook van anti clericale zijde getracht worden, allen, die kiezer kunnen worden en met bet régime.Kuyper niet ingenomen zijn tot aangifte te bewegen. Lenc clericale meerderheid bij de verkiezingen van 1905, dan voor vier jaren in beide Ka- lamp, van boven als avondrood fluiste rend langs bet zoldertje van groen, vol wingerdarmpjes, bengelend naar beneden, de handjes badend in 't zalig Rem- brandtieke licht, dat onderuit stroomde, wann-goud, over ónze handen en onze hoofden. Je zat over me in 't lage stoeltje en je las Waar las je ook weer in Wacht, ik heb 't boek hier nog liggen. Je vroeg me later of je een vouwtje mocht maken om te weten waar je ge bleven was. Zeker, jij mag alles, dat weet je wel llier, juist Ja, ja, nu weet ik alles weer Want och, kijk eens, zooveel geluk in-eens, dan ver droomt het een in 't andere. Maar wat zei je ook weer? •Je vond het mooi, heel mooi. En ik begreep niet dat je 't mooi kón vinden, zoo'n jong meisje, zoo'n pas opluikend leventje, hoe voelde die nu dat dit mooi was? En toen zei je nog iets, toen zei je iets dat óok mooi was, heel uit jc-zeif kwam en 't was héél, héél mooi en ik zag je aan. Ik begreep niet hoe dat alles kon, maar 't jubelde in me van groot geluk. Zou zij, dat jonge meisje, dat kind nog dat ook in zicli voelen branden, zooals ik liet altijd in me heb voelen branden? En ik zag je aan met vreemden eer bied. uiers absoluut meester, bedreigt in hooge mate de bronnen van welvaart en de sociale vrijheid juist der werk lieden-klasse, Het feit, dat de tariofwet haar in de eerste plaafs treft, dringt langzamerhand door. Eveneens wordt zij zich meer en meei bewust, hocvetd de openbare neutrale school niet alleen voor hare ontwikkeling, maar ook voor hare sociale emancipatie heeft gedaan. Zal zij nog meer met schade moeten leeremen den druk eener door de burgerlijke overheid gesteunde kerkelijke tucht weder door eigen ervaring in vollen om vang moeten loeren kennen Laat ailen, die overtuigd zijn dat voor komen beter is d»n genezen, nu waakzaam wezen en voorzoover zijn niet ambtshalve op de kiezerslijsten w orden ingeschreven en toch eefiig bij de wet erkend ken teeken bezitten, er op indachtig zijn, dat in Jijiii a.s. do voor vier jaren be slissende/strijd plaats heeft en vóór den 15en Fdbruari de noodige aangifte doen. Vóór den 8steu Februari worden zij daartoe door den Burgemeester bij alge meene kennisgeving opgeroepen. Het kost niets en de formaliteiten zijn hoogst eönvohdig. Aan de'gemeento-secrotariën is men tusschen 8 en 15 Februari erop ingericht, om hierbij, zoo noodig, behulp zaam te zijn. Men kan verzekerd zijn, dat de cleri- calen dan ook niet zullen stilzitten en door elk dorp en gehucht, hetwelk zij nog in hun belang niet hebben uitge- vischt, opnieuw hunne netten trekken. Om die reden is liberale actie thans van partijstandpunt in de betwiste districten veiliger. Van degenen, welke in die districten uog niet op de lijst staan vree zen de olericalen dat zij niet in hun geest stemmen. Voor een goed deel ligt do beslissing van den verkiezingsstrijd van Juni in don ijver, die in dc eerstvolgende zes weken door de partijen bij de opmaking der kiezerslijsten wordt betoond. Daarom zij ieder in eigen kring waakzaam en werkzaam. Land en Volk een nieuw liberaal dagblad voor Nederland, dat dn bureaux van het vroegere conservatieve dagblad voor 's-Gravenhage en Zuidholland heeft overgenomen schrijft omtrent dien 8steii staatkundigen Brief „In dezen brie! toont mr. S. van IIou- Het liclit van de Chineesche lamp viel op je handen en op de bladen van je boek en op je gezichtje en je lieve ree-oogen en alles aan je was brandend van schoonheid en, kindje, ik had je zoo lief, zoo lief. Zóó lief, ja zonder te kunnen zeggen hóe. O, die machteloozc stem, die ziel die in je schrijnt en gloeit Er is enkel mnar een sche mer van godsheerlijkheid iu je oogen, een droom-glinstering, maar anders niets, niets En ik wou het wel uitsnikken. Mis schien konden mijn tranen je zeggen hoe lief ik je had. Tiet boek gleed van je schoot, je hief je gezichtje op en zag ine aan. Ik bedwong een snik, kuchte even, stond op. „Vond je 't mooi?„ Wat dwaas, nietwaar? om dat nog te vragen Je zei niets, je zag me maar aan, aldoor En ik ben wcggeloopen van de veranda, naar de achterkamer, waar 't licht ver droomde in schaduwen en ik heb uiige- snikt, wild, woest, met heftige scliok- kingen van mijn lichaam En je handje raakte eensklaps mijn schouder aan. Ik zag om. Jc stond daar achter me als een lelie in 't schemerlicht en je mooie, mooie ziel-oogcn zagen me aan. Ik dacht niet meer. Ik voelde alleen ten met cijfers aan, dat de aangifte kiezers juist in die districten het talrijkst zijn, waar de cleriealen bij de laatste algemeene verkiezingen de overwinning behaald hebben. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de cleriealen lnin meerderheid goed deels mogen toeschrijven aan hun meer deren ijver in het kweeken van kiezers. Hadden de liberalen gelijken ijver ontwikkeld, waarschijnlijk ware liet ministerie Kuyper ons bewaard gebleven. Wordt alsnog door de vrijzinnigen grooten ijver ontwikkeld, de kansen dat wij dozen zomer van hot olerieaal mini sterie verlost worden, zijn zeer groot. Zeer terecht wekt mr. Van Houten dan ook op, om in de eerstvolgende weken niet stil te zitten, ïhaar alom zoo veel mogelijk vrijzinnige kiezers op do lijsten te doen brengen. Een onbevangen overweging van wat mr. Van Houten schrijft, dringt echter onweuerstaanbaar nog een andere op merking naar den voorgrond, nl. deze: dat het kiesstelsel-Van Houten niet deugt. Een stelsel, waarbij de grootte van het kiezerscorps afhangt van het ge scharrel, liet ijveren, liet overreden om kiczeis te kweeken waarbij de Cal vinistische en Roomsch-Katholieke geeste lijken altijd zulk een grooten voorsprong hebben zulk een stelsel is in den grond veroordeeld. Wat mr. Van Houten schrijft, bewijst dat een ander, een bree der en ruimer stelsel liet thans gel dende, benepen en bekrompen stelsel moet vervangen. Mr. Van Houten voelt dit blijkbaar zelf. Want reeds bij voorbaat bestrijdt bij de voor de hand liggende gevolg trekking, door te beweren, dat ruimere toekenning van kiesrecht niet zou baten, omdal de kiezers toch zoo onverschillig zijn in het opkomen. Maar ieder gevoelt, dat deze tegen werping buiten de zajik omgaat. Onver schilligheid van kiezers in liet opkomen is zeker een groot euvel, maar dat euvel houdt geen direct verband met het kies stelsel. Het bestaan van dat euvel is geen reden om een slecht stelsel te be houden. Wil men verhand aannemen, dan mag de onverschilligheid juist ten deele aan het slechte stelsel toege schreven worden. De grief is, dat het bestaande stelsel den omvang van het kiezerskorps af hankelijk maakt van toevallige, plaatse- een vreemde heerlijkheid over me komen, als opperste genade, en 't leven zong weer in mij op, mijn droomleven van jeugd, toen 'k was als jij, toea om me ruischte sprookjcsmuzick en mijn oogen in vertrouwen staarden naar 't lenteland der toekomst, dat ligt achter den dood. Maar ik zag tóen het graf nog niet. Ik greep je kleine hand, jo teerc handje, dat was als een witte bloem, als een bloem van mystiek in 't vage licht. Het beefde zacht, maar mijn hand was stil. En 't licht van mijn oogen was stil en mijn lippen bewogen niet. Ik kon liet niet. Ik had het je kunnen zeggen als ik mijn lijf had kunnen plaat sen tusschen het leven en jou, mijn handen had kunnen vouwen om je mooie lokkenkopje als oen helm. Dinsdag. Er is hiernaast een kindje gestorven 't was nog maar zoo'n jong kindje en 't liep zoo dicht bij den dood. Als 't maar mooi weer was, speelde ze altijd buiten, vlak voor mijn raam. Vreemd, maar toen ik hoorde van dat kindje, dacht ik aan jou. Jc bent ook nog zoo'n kindje, wel wat grooter, maar och, veel wijzer ben je toch niet en dat vind ik zoo heerlijk. Ik vind een kindje zoo iets teers, zoo iets uit een ver land, een heel ver land, waarvan we niets anders weten dan wat sprookjes. Ik zou zoo'n kindje vlak naast lijke, ten deele ongeoorloofde, in elk geval geheel willekeurige invloeden. Die grief wordt door het beroep op onver schilligheid, welke onder elk stelsel be staan zal niet weerlegd. Mr. van Houten voert, onbewust, nog een tweeden grond aan, waarom het dringend noodig is met zijn kiesstelsel te breken. Ilij wijst ml. op de mogelijkheid, dat, bij cïe lievigheid van den partijstrijd, onder zijn stelsel, misbruiken plaats heb ben bij het brengen vau nieuwe kiezers op de lijsten. Een stelsel, dat dergelijk geknoei medebrengt, ja er toe uitlokt, is reeds daarom ten ecncmale verwer pelijk. Zoo heelt mr. Van Houten zelf twee afdoende argumenten geleverd, om, zoo spoedig mogelijk, liet menscheüjkerwij- ze-gesproken-volmaakte kiesstelsel door een meer rationeel on objectief werk end stelsel te vervangen." De door Land en Yolk bedoelde wij ziging van kiesstolsei kau echter- bg de bestaande clericale meerderheid in De Staten van vele Provincies en in Do Eerste Kamer vermoedelijk ceue over 4 of 8 jaren worden ter hand genomen. Intusschen hebben wij ons te houden aan den raad om in de eerstvolgende weken uietstil te zitten, maar alom zooveel mogelijk vrijzinnige kiezers op de lijs ten te doen brengen De aangifte moet geschieden tusschen 8 en 15 Februari. Wie nadere in lichting daar omtrent wil hebben, kan zich behalve ter Gemeente-Secretarie aan de Raadhuizen vervoegen bij de Be sturen der afdeoliugen van de Centrale ICiesvereeniging „Amersfoort" of hare secretarissen de hoeren J. J. van der Eist te Amersfoort, W.Derksen te Leusden, J, C. Horsman te Baarn en J. C. Mete- lerkamp te Zeist, voor Amersfoort ook bij liet Bestuur der Vrijzinnige l'ropa- gauda-club en aan liet bureau van dit blad. me willen zetten of over me, het kleine handje in mijn groote hand en ik znu de kleuren willen zien van de gedach ten, die in dat kopje als vlammetjes beven en flikkeren, de schitterkleuren omdat de oogen nog niets doorlaten dan het licht O, wat een droompjes, wat een bonte blije droompjesWat een sprookjes, als dat mondje praten wou Wat voel ik me eenzaam nu je weg bent Ik was vanmorgen al vroeg op en heb gewandeld. 'tWas heerlijk buiten en vooral in 't bosch. Wat later begon 't te regenen, werd 't triestig. Ik ben naar huis gegaan en daar hoorde ik dat liet kindje dood was. Begrijpen doe ik het niet. Ik ben als dat kindje en als jij, ik begrijp zoo weinig. Vanmiddag was 't weer wat beter, al en toe wat zon. Ik ben onder de veranda gaan zitten, op jou stoel. Vóór kon ik niet zitten, dan dacht ik aanhoudend aan dat kindje, dat voor vier dagen nog speelde voor de deur. Ik heb wat ge lezen in Marie BashkirtsefPs Journal- ik hou heel veel van Mario Bashkir, tseff, hoé kan ik niet zeggen. Ik denk dikwijls aan haar en ik sta vaak voor haar portretje stil. Je vroeg me eergisteren wie dat was. Wat heb ik je toen geantwoord? Ik weet het niet meer. Zoo'n doode, die je nooit gezien hebt en nooit gezien kéint hebben, komt je soms zoo bekend voor. Dat

De Eemlander | 1905 | | pagina 1