Te koop. Advertentiën. Wei-en hooiland TAPIJT, VAN DER WANT Co. Amersfoort. - - - - m De Stoomververij en D Chemische Wasscherij JC. W. Jaeger, KAMPSTRAAT No. 6. OPENBARE VERHURING verhuren: 19 perceelen WEI-en HOOILAND: Prijs slechts f 60 Op Hoop van Zegen BOEK- KUNST- en HANDELSDRUKKERIJ. 125. I ots het adyies van de plaatselijke afdee- ,1 der S. 1). A. P., zal wel door cmand worden betwist. P Deze verkiezing is in zooverre leer- lam, dat als we liet nog niet wisten, I e al weer hebben kunnen zien wat Buiken vermag. I Ware er vorige keer wat harder ge lurkt de heer Van Duinen was er bij 1 M-ste stemming gekomen, thans werden Hts voor de herstemming alle zeilen jgezet. Was het vorige week in de kringen Br vrijzinnigen tamelijk stil, zoodat men Jin een actie bijna niets merkte, de ;eloopcn weck was het anders. Behalve transparant met: Kiest S. J. van juinen, en de strooibiljetten is er thans ■k ander werk gedaan. Yan dat werk, jaarvoor we eigenlijk in de leer moeten an bij de anti-revolutionairen en de iciaal-dcmokratcn. Wc bedoelen het sbezoek. Daarmede worden steeds ede resultaten bereikt en waar het betwistbaar vaststaat dat èn District I en District I beslist vrijzinnige dis eten zijn, moeten we zorgen dat ze lt ook blijven. Want de anti-revolutiq- na iren beschikken ovör een groot aantal Bopagandisten, die avond aan avond op huisbezoek gaan en daarbij menig kiezer angen" Dat is ook nu weer bewezen, hebben enorm hard gewerkt en dat het trots dat nog niet eens tot 200 mmen hebben kunnen brengen, be- 2ft voor ons geen reden tot gerust- id te zijn, want zij werken steeds vermoeid door en er zijn nog tal van [czers die tot do kleurlooze middenstof ■hoorende, vrij gemakkelijk kunnen U werkt worden. Men denkc daar toch vooral aan. Over het werk der vrijzinnigen kun nen we evenwel ook tevreden zijn en dat het resultaat zoo prachtig is danken we zeker aan die mannen die in de afge lopen dagen onvermoeid in de weer zijn geweest voor onzen candidaat. En gisteren was er vooral veel werk aan den winkel. Er werd in de vroegte eyonwel uitstekend gestemd, zoodat wij om 12 uur al wel wisten, dat de uitslag de winste aan onze zijde zou brengen. Om half twee hadden 420 kiezers reeds hun stem uitgebracht, maar toen begon pos het minst aangename werk, nl. de kiezers halen. Dit wras echter thans ook góed georganiseerd zoodat er nog heel wat mannetjes naar de stembus konden winden gebracht. ■Tegen vijf uur verzamelden zich reeds van personen in het stembureau, dat mpvol was zoodat nog heel wat he rstellenden in den gang moesten chten. De stemming was, als altijd bij j-gelijke gelegenheden, zenuwachtig en ermalen bleek het, dat verschillende eren, moeite hadden hun kalmte te waren. De lieer Yan Duinen was al jdig in stcmmenaantal voor en bleef geregeld \oor. Toen hij zijn 270ste stem kn eg, hadden verscheidene er genoeg pui in het stembureau te blijven, waar [hot bovenmate warm was, en onder het ïprpen vauhij is er, zochten ze luchtiger plaats in den gang. 'oodra, toen de uitslag bekend werd, jrden maatregelen genomen om het nieuwe Raadslid een serenade te brengen. De wakkere mannen van de Amers- föprtsche Muziekvereeniging waren spoe dig bij elkaar en lustig klonk de vroolijke muziek door Amcrsfoort's straten. afloop kwam men gezellig bijeen in hotel de Zwaan en w^rd de overwinning „onder ons" vroolijk gevierd. Tal van personen kwamen daar den heer Yan Duinen gelukweitschen. l>e uitslag «lei* stemming. ;:|De vooruitgang in stemmen aantal van den vrijzinnigen kandidaat bedraagt meer dan 125 stemmen, wat zeer stellig onze verwachtingen ver hoeft overtroffen. ■Met dankbaarheid moet erkend wor den, dat bij deze herstemming op voor beeldige wijze door de Propaganda-; Club gewerkt is, zoodat haar van onze zijde een woord van hartelijke hulde niet mag worden onthouden. «Laat velen, die thans juichen,, den Baren arbeid van genoemde Club ver lichten, door haar door persoonlijken of geldelijken steun liet werken wat gemakkelijker te mak' n. ■Men bedenke, dat er een zeer zwaar jaar in aantocht is. ■Verheugd en tevreden over liet be haalde succes, weiisclien wij nog niet een enkel woord er op te wijzen, dat dit succes voor een deel ook te danken is aan den krachtige steun, aan den vrijzinnigen kandidaat verleend door de Roomsch-Katliolieken. En de heer van Duinen en de vrijzinnigen konden dien mgt een gerust hart aanvaarden, omdat jenover den steun van dien kant ver- Énd, van de zijde der vrijzinuingen en eau de zijde van den lieer van Duinen 'een enkele concessie staat. BJit de Ecmbode blijkt, dat naast waardcering voor den persoon van den voorzitter van Handel en Nijverheid, andere motieven hebben voorgezeten, die de Roomsch-Katliolieken er toe hebben gebracht ontrouw te worden aan de coalitie-vlag. Voor een groot deel schijnt dit te liggen in den persoon van den heer Koning. Deze kandidaat is bij de Rooinsck- katholieken niet de gewilde man. Waarom niet? 't Is ons niet bekend. De heer Koning is in zijn kring zeer gezien en ongetwijfeld een hoogst fatsoen lijk man, zoodat we niet kunnen be vroeden, wat de katholieken tegen hein hebben. Enfin, nu hebben de vrijzinnigen van dien voor ons onverklaarbaren tegenzin tegenden lieer Koning bij de katholieken geprofiteerd zonder we herhalen het, dat er van deze zijde ©enigerlei con cessie is gedaan aan de Roomsch-Katho- liekcn. Ook de Eemlander heeft niet nagelaten heel duidelijk te zeggen, dat ze (len heer van Duinen aanbeval als vooruitstrevend liberaal en als warm voorstander van het openbaar onderwijs, zoodat er verder voor de vrijzinnigen niets anders overblijft, dan dankbaar te zijn voor de ongevraagde hulp, uit het kamp van de tegenpartij. Hard is er gewerkt door de vrijzinni- gen, niet minder hard door de anti revolutionairen. Uit het aantal van 195 stemmen thans op den heer Koning uitgebracht een twintig meer dan de vorige maal blijkt, dat deze reeds bij de eerste stemming alle krachten hebben ingespannen. Welnu, de heer Koning is niet gekozen, doch zoo te vallen is geen schande. Met het oog op het aantal anti revo lutionairen in District 1 is door deze een kracht ontwikkeld, waarvoor wil respect hebben. De vorige maal mochten we schrijven na du eerste stemming, dat op er „waar dige wijze" was gestreden. Toen hadden we de Ecmbode nog niet gelezen, waaruit ons later bleek, dat altijd volgens dit orgaan van aiiti-revoliitionnaire zijde een strooibiljet de wereld ingezonden was, onderteekend door eenigeroomsche kiezers, ter aanbeve ling van den heer Koning. De Dembodebe weert,te weten, dat dit van een anti revoluti- onnair afkomstig is. Dat is dus n ie t in den haak. Iets anders in dit zelfde blaadje is evenmin in den haak. Daarin wordt door een inzender namelijk be weerd, dat, indien de R. IC. kiesver- eenigingden heer van Duinen niet had gekandideerd, dan zou er een ander, een bekend vrijmetselaar, in district I gesteld zijn, die er zeker zou gekomen zijn. Deze mcdedeeling is onwaar. Ten eerste was de heer van Duinen eer in „Amersfoort" dan in „Recht en Orde" gekandideerd en ten tweede is van het kandideeren van een ander geen sprake geweest in de kiesvereeniging. Hoe de „geachte zijde" die de Eem- bodc op dit praatje tracteert, er aan komt Jn het volle vertrouwen, dat door de keuze van den heer van Duinen het vrijzinnig elemeut in den Gemeenteraad is versterkt, wenschcn wij deze losse opmerkingen te besluiten met onze har telijke gclukwenschen aan den heer van Duinen. Van harte hopen wij, dat hij in staat zal zijn in zijn nieuwe kwali teit de gemeente nuttige diensten te bewijzen, terwijl we overtuigd zijn, dat overal waar de vrijzinnige beginselen in onzen raad in het gedrang dreigen te komen we den heer van Duinen op zijn post zullen vinden. Voor den Doopsgezinden Kring al hier, zal Zondagmorgen tc half elf in de Luthersche Kerk een godsdienst oefening worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Dr. Jobs. Dyserinck van Gravenhage. lil de godsdienstoefening, welke Zon dagmorgen in de Remonstrantfiche Kerk wordt gehouden, hoopt voor te gaan Ds. I'. Heeling uit 's Gravenhage. De dienst van aan 0111 half elf. Bij Kon. Besl. is de eerste-luitenant op non activiteit G. van O 1 d e n, van het wapen der infanterie, die, met in gang van 1 Februari, in actieven dienst werd hersteld bij het 5de regiment in fanterie, met ingang van dien datum ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers. Door de recherche alhier is Maandag in verband met een telegram van de politie uit Arnhem alhier inbeslag ge nomen een te Arhem verduisterd rijwiel Bedoeld rijwiel zoowel als de dader zijn door de ijverige nasporingen van den rechercheur v. d. Horst opgespoord. Maandagavond is de dader tot bekente nis gebracht, en Dinsdagmorgen zijn de dader en liet rijwiel overgebracht naar Arnhem. Aan de stemming van gisteren werd o.a. deelgenomen door iemand van bijna 92 jaren, die zijn kiezersplicht nogzon- der bril verrichtte. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen van het circus Oscar-Carré om binnenkort alhier uitvoeringen te geven. Reeds wordt druk naar een geschikt terrein uitgekeken. Gevonden op den ijsbaan nabij Mon nikendam een zilveren armband. Inlich tingen te bekomen aan liet politie bureau. Morgenavond zal de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, een open bare vergadering houden, ten raadlmize des avonds om 8 uur. Maandagmiddag klonk een vreeselijk geschreeuw over het Havik, dat bleek te komen van onder de brug bij den Nieuwen weg. De lieer van E. op het geschreeuw toeloopende ontdekte den kleinen levenmaker, die door het ijs was gezakt en nu blijkbaar zijn afkeer van zoo'n koud bad te kennen gaf. Een ladder was spoedig bij de hand cn de kleine waaghals werd door genoemden heer opgehaald, maar toen ze naar boven wilden, zakte ook de ladder door het ijs, zoodat redder en drenkeling nu te water gingen. Gelukkig was meerdere hulp toegeschoten en gelukte het spoe dig nu de twee drenkelingen op het droge te helpen. Arts Morren verleende geneeskundige hulp. De le-luit. der inf. II. Zeeman, leer ling der hoogere krijgsschool, wordt met Mei gedetacheerd hij le reg. veld-art te Amersfoort. Maandagnacht begon de tabak in het onlangs afgebrande pakhuis van den heer Herschel, op het Zand weer op te vlam men, zoodat het r.oodig was, dat de po litie nog met den slangenwagen naai de „plaats des onheils" rnoest rukken Gelukkig waren de vlammen spoedig weer gebluscht. Gisteren is met No. 125 aangesloten aan het plaatselijk telefoonnet'' de firma van der Want en Co. terwijl als nieuwe abonné zich heeft opgegeven de heer E. van Yollenhoven, van Oldeubarne- veldlaan 40. Op de te 's Gravenhage gehouden tentoonstelling van Avicultura behaalde de lieer Th. J. Welling alhier, een eersten en een tweeden prijs voor de beste koekoek witkuifhanen en een eersten prijs voor de beste hen. Maandagavond haddeu we het ge noegen een voorstelling bij te wonen van de bioscoop van Alberts frères in Amicitia. Deze bioscoop is hier geen onbekende en ieder zal zich nog wel uit de kermisdagen herinneren dat er over de voorstellingen maar oen roep ging: mooi, prachtig. 't Zelfde kunnen we ook nu zeggen eii we zijn er van overtuigd, dat nie mand zich een bezoek aan Amicitia zal beklagen. Er zijn thans geheel nieuwe opnamen bij, zoodat men niet bevreesd behoeft te zijn hetzelfde van de kermis te zien, als dat tenminste een reden zou kunnen zijn, 0111 er thans niet heen te gaan. In 't bijzonder munten uit: De reis naar het onmogelijke en Tafereelcn uit de regecring van Lodewijk XIY, maar ook van de andere platen, w aaronder er zijn met zeer humoristische voorstellingen, zoodat de lachspieren npg al eens in beweging komen, mogen we niet anders getuigen, dan dat ze in liooge mate in teressant en keurig uitgevoerd zijn. Maandagavond werd in de Arend een vergadering gehouden van de afdeeling van het Groene Kruis, dié zéér goed bezocht was. De voorzitter, de heer Rolandus Ila- gedoorn deelde mede, dat reeds een 135 tal personen als lid waren toege treden, maar voegde er bij, dat dit getal nog veel te klein was, wil het Groene Kruis ook maar eenigermate practiseh werkzaam kunnen zijn. Daarom wekle hij de aanwezigen op, zooveel mogelijk propaganda te maken, vooral onder heil voor wie de vereeniging in hoofdzaak is, de werklieden, daar, waar slechts een zeer lage minimum contributie kan gesteld worden, het aantal leden gerust een duizend mag bedragen. Hierna word op voorstel van de com missie van voorbereiding de mininum contributie vastgesteld op 50 ets per lid. De voorzitter stelde voor, alsnog niet over te gaan tot de verkiezing vau een definitief bestuur, maar in plaats daarvan een commissie van 3 leden te benoemen, welke commissie dan reglement en sta tuten kan samenstellen en na vaststel ling daarvan kan men overgaan tot het verkiezen van een bestuur. Dit voorstel wordt aangenomen en als leden dier commissie wijst de voorzitter aan Dr. Groneinau, Air. van Traa en Ds. de Meijere, die zich bereid verklaren in die commissie zitting te nemen. De voorzitter somt nu verschillende zaken op, w elke men zal trachten onder het bereik van de leden te brengen. Yoor alles is echter noodig een groot aanta) leden, vandaar dat een propa- gunda-coniniissie zal moeten worden samengeste d. die zich uitsluitend zal belasten met het werven van leden. Een der aanwezige heeren vindt dit werk aangewezen voor de dames, van daar dat hij hoopt, dat deze zich daar voor bereid zullen verklaren. De voorzitter kan zich hiermee ver- eenigen maar zou toch ook gaarne zien dat enkele andere personen, vooral zij die veel in contact komen met de ar beiders, daar niet buiten bicven. Ook wordt nog in overweging gege ven, samenwerking te zoeken met de hier ter stede bestaande gereformeerde vereeniging voor ziekenverpleging, voor al nu een der leden dier vereeniging ver klaarde, dat die vereeniging geen ker kelijke kleur heeft, Na bespreking van nog enkele zaken werd de vergadering door den voorzitter gesloten. hlaatscuurant No. ilO. Akle-exaiuens omlerwijzcrst. De inspecteurs van het lager onderwijs maken hekend, dat de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs dit jaar aanvangen op 4 April. Deze dag is bestemd voor het schrif telijk examen, terwijl op 12 April d.a.v. de mondelinge examens een aanvang nemen. Zij die aan deze examens willen deel nemen, worden verzocht de stukken, in art. 59 dier wet genoemd, vóór 26 Febr. tc doen toekomen aan den heer school opziener van huil district. Zij die, na met goed gevolg dit exa men afgelegd te hebben, in de gelegen heid wenschcn gesteld te worden om bewijzen van bekwaamheid te geven óf in de vrije en orde oefeningen der gym nastiek, óf in de nuttige handwerken voor meisjes, óf in die beide vakken, belmoren daarvan bij hunne aangifte kennis to geven. Examengeld wordt bij do aangifte niel gestort; doch eerst na oproeping tot het schriftelijk examen. Deze aankondiging, strekkende tot uitvoering van art. 58, tweede lid, dei- wet tot regeling van het lager onderwijs, wordt door de inspecteurs uitsluitend geplaatst in de Nederlandsche Staatscou rant. Januari 1902. De Inspecteurs voornoemd, RoermondL. Michiels. 's-Gravenhage: J. C. Fabius. Zwolle: Th. Ruys J. Pzn. Burgerlijke Stand. van 21 Jan. tot 25 Jan. 1905. GEBOREN: Martje, d. van R. Fon tein en M. van Bagerijen. Johannes Hermanns, z. van P. van Bekkum en A. Wcerdman. Johanua, d. van J. Ver-heuvel en E. Hoksbergen, Hen- drika Alijda, d. van G. Willemsen en J- Plas. ONDERTROUWD: \V. Bouman en G. van Essen. OVERLEDENClarina Egberdina Hckkelman, oud 4 mud. Bernnrdus Eijmor, oud 84 j. wedn. van A. Geerling. Coenraad Smitt, oud 73 j. echtgcn. van H. C. J. Putman Cramer. -Elizabeth de Winter, oud 08 j., echtgen. van G. J.Lauwers Johannes Sikking, oud 62 j., ongh. P. Leo nards, oud 63 j., echtgen. van J. Mater- man. Alijda Arends, oud lj. Johanna Hcndrika Boukamp, oud 25j., ongeil. van onder Amersfoort, Baarn, Kuuselio- ten en lloiiglaHil. BURGEMEESTER en AA ET HOU DERS van AMERSFOORT zullen op Vrijdag den iOcu Februari I905. des voormiddags elf ure in het Koffie huis „Het Valkje" te Amersfoort in het openbaar bij afitlag cn opbod voor den tijd van zes achter eenvolgende jaren, ingegaan met KERSTMIS 1904 en alzoo eindigende 'KERSTMIS 1910, gelegen in de gemeenten Amers foort, Baarn, Bunschoten cn Hoogland, zooals nader up aanplakbiljetten is vermeld. De voorwaarden van verhuring liggen ter lezing ter secretarie der gemeente Amersfoort, terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den opzichter der landerijen, den Heer E. E. van Sweden. Wegens bijzondere omstandigheden een prima dubbel gekeperd koehaar, 4.20 7.00 M. Oelicel nieuw. Tc bevragen onder letters B. L. bureau „Eemlander". Schouwburg HTBEC1IT. Nederlandsche Tooneelvereeuiging va» Amsterdam. (Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1895). Opgericht 1 September 1893 Donderdag 36 Januari 1W05: 242ste Opvoering van: Aaivang 7'/a uur. Telefoonnummer Intercommunaal van is vanaf heden verplaatst van NVcvcrsslugel NTo. 30 naar

De Eemlander | 1905 | | pagina 3