Buitenland Binnenland. Allerlei Stadsnieuws. Trouwens hoc kon men anders ver wachten van een Minister, die verklaarde dat al het streven er op gericht moet zijn „dat den staat het geven van on derwijs o n in o g e 1 ij k worde gemaakt; het staatsonderwijs moot a f l> r o k k e- 1 e n." Door de werking van deze wet zal inderdaad het staatsonderwijs „afbrok kelen." De tijd om liet geven van staats onderwijs geheel „onmogelijk te maken" is nog niet aangebroken; nog staat de Grondwet in den weg. Men stelt zicli voorloopig tevreden met het zooveel doenlijk verzwakken, hopende het be oogde doel langs dien weg te bereiken, Lukt dit niet, welnu dan zal de grond wettige hinderpaal weggenomen worden, op de wijze als met de Eerste Kamer is geschied. Doch met vertrouwen ziet men de uitkomsten van het afbrokke lingsstelsel tegemoet, overtuigd dat op het platteland de openbare school den strijd tegen den van staatswege finan cieel, door de geestelijkheid moreel en kerkelijk gesteunde bijzondere school niet zal kunnen volhouden. Binnen be trekkelijk korten tijd zullen tal van open bare scholen verdwijnen of, waar ze ge duld worden, in het wezen der zaak in niets verschillen van de christelijke scholen. Dit is de toestand die ons wacht bij 't in werking treden van het voorge stelde ontwerp. Werd daarmee, ook naar onze opvat ting het belang van het kind gebaat; verkreeg men de zekerheid dat het op de bijzondere scholen te geven onderwijs aan alle te stellen cischen beantwoordde, wij zouden nog, ondanks alles, vrede kunnen hebben met de financieclc ver sterking van de bijzondere school. Doch sterker dan ooit te voren openbaart zich thans liet oude verzet togen iedere in menging van de overheid; dit zou zijn „voor een schotel linzenmoos bet eerst geboorterecht verkoopen!" Wel wil men de financieéle hulp der overheid aan vaarden, maar haar het recht vcrlecncn toe te zien dat die gelden inderdaad worden [besteed voor het beoogde doel en dat aan de eischen, door den Staat te stellen in 't belang van het kind, wordt voldaan, dat nooit! „We moeten den Staat terugdringen!" Men behoeft slechts te herlezen wat de S t a n d a a r d- redacteur schreeft in zijn „Ondergang der Vrije Chr. School", De Hinder laag", enz. Alzoo staande voor liet feit dat het ingediende wetsontwerp geen zekerheid biedt, dat de belangen van het kind naar eisch zullen worden behartigd; dat de afbrokkeling der openbare school het onvermijdelijke en gewilde gevolg zal zijn van de invoering; ziende de vruchten van liet bijzonder christelijk onderwijs, zich openbarend in godsdiensthaat, twee dracht en verdeeldheid, en erkennende dat alleen de neutrale openbare school ons nader kan brengen tot het ideaal der democratische, kostelooze Volks school, scharen wij ons aan de zijde van lien, die opkomen voor het onver zwakt handhaven onzer Neutrale Open bare School en het ingediende ontwerp onaannemelijk achten voor allen, die prijsstellen op goed nationaal onderwijs liruger-verlialen. Uit De Volksstem: Ou-Boer vertelt van een godsdienst oefening in lSSO, die Kruger, toen lid van het driemanschap, op de plaats Kleinfohtein geleid had. Het was indruk wekkend geweest, en dat getuigde ook een ouden boer, die na den dienst op stond, maar hij wou den president (die naar men weet, lid was van de Gere formeerde Kerk) toen vragen waarom hij alleen Psalmen en geen Gezangen had laten zingen. Wie een onverdraagzaam antwoord had verwacht kwam verkeerd uit, want vriendelijk antwoordde Paul Kruger „Kijk, broeder, laat ik je een vergc- lijkenis noemen: Zeg nou er is een vader die twee zoons heeft Paul en Jan (de vrager heette juist Jan), en de vader gaf ze elk een stuk grond om te bewer ken en ging toen weg. Zijn order was: jullie bewerk nou die grond tusschen zijn aangewezen bakens, totdat ik terug kom. Nu, Jan heeft zijn stuk bewerkt, doch vader blijft te lang weg en Jan braakt er nog een stukkie bij; maar Jan is te bang om bij te braken. Nu wach ten zij de terugkomst van de vader af Nu is het mogelijk dat de vader, wan neer hij komt, zeggen zal: Paul, jou luiaard, waarom heb je ook niet nog een stukkie bij gebraakt? Of de vader zou ook kunnen zeggen: Jan, jou ver metele jongen, wie heeft je liet recht gegeven land bij te nemen Bij de laatste verkiezing van oen Staatspresident ging de strijd vrij scherp tusschen de aanhangers van Kruger en die van Schalk Burger. Op oen verga dering, waar Kruger gesproken had, viel nu het volgende voor: Een B urge r- man stond op en zei: „Mijnheer de president, ik wilde UlIEd. vragen, waarom hebben we nog geen behoorlijke grondwet Gij zijt nu al 15 jaar president, en nog is de grond wet onvolledig, hetgeen o. i. toch een sterk bewijs is dat u niet bevoegd is voor die liooge positie!" Heel kalm stond de oude president op, doch het was hem aan te zien dat hij zich ecnigszins geërgd had. Met forsche stem vroeg hij: „Is jij 4n getrouwde man?" „Ja, president' was het antwoord. „Het jij kinders?" „Ja president." „Hoe groot is hulle?" De vrager wees zoovvat drie voet hoog. „En waarom is hulle nog niet groot nic?" „Maar, president, hulle is nog te jong!" pareerde de vrager. „Nou ja, mijn broer, net zoo met de grondwet! Het land is nog te jong om een in elk opzicht volmaakte en uitge groeide grondwet te hebben. De lands omstandigheden veranderen jaarlijks, de dingen groeien, zoodat liet moeilijk is wetten vast te stellen. Telkens moeten die wetten gewijzigd worden naar do omstandigheden." De vrager ging zitten onder uitbundi gejuich van het publiek. En toen bij hem aangedrongen werd ook met andere vragen voor den dag te komen, wei gerde hij beslist. De eerste hoogc hoed. In de Times van 10 Januari 1797 staat een bericht over den man, die het eerst een hoogen hoed ging dragen. „John Iletherington, kramer van de Strand" aldus luidt het bericht, „was gisteren voor den Lord Mayor gedag vaard wegens rustverstoring en het ver oorzaken van een samenscholing, Hij werd op vrije vocteu gelaten tegen het storten van een waarborgsom van öOO pond sterling. liet bleek, «lat de wel bekende heer Hetherington op den open baren weg was verschenen met een ding op ziju hoofd, dat hij een zijden hoed noemde, een groot, glimmend voor werp, zeer goed in staat 0111 schroom vallige menschen vrees in te boezemen. De officieren van de Kroon stelden als een feit vast, dat verscheidene vrouwen bij het zien van dit voorwerp zijn flauw gevallen, dat kinderen gilden, en dat een zoon van den looier Thomas dooi de samengestroomde menigte is omver geworpen en zijn rechterarm gebroken heeft Tra cteiueu t sdag. Het was 's avonds in een onzer groote koffiehuizen. Door de gemoedelijke drukte gingen de door-oefende kellners in machinale welwillendheid. Elk oinzet- tafeltjc is dan een eigen wereld en allen te zamen scheppen ongeweten de koffie huisgezelligheid in veel licht en sigaren- damp, niet gul geschater, domino-aan dacht en geklikker op de biljarten. Al een poos stond te midden der zittende volte een bezoeker in bedaarde dron kenschap. Hij stond driepootig voorover op twee boenen en zijn wandelstok en hield zich zoo kranig, bleef meneer. Hij keek bedachtzaam oogenknippend naar een onbestemdheid, sigaar in den mondhoek. En al maar rooken. Hij had de aandacht niet in de woeligheid, alleen de kellners wisten er alles van. Daar kwam er een in vaardige actie voorbij. Aanncme!.... Zeg er es even, o zoo ben jij liet... Nee, dan is 't goed. O ja, zeg hoe heet je ook weer... zeg, aanneme, heb je precies den tijd!., 't Ga wat na... De kellncr was al lang verder eu lachte al in verstandhouding naar het te bedienen tafeltje. De beschonkene was tot liet groote buffet gewankeld, bij de bierpomp. Achter hot buffet was veel duldzaam- heid en er werden stille lachjes gewisseld met bezoekers, die merkten wat er aan liet handje was. De meneer stond in overdenking te rooken en staarde diep- aandachtig naar het bier schenken, stond kellners in den weg en verdroeg vele bescheiden opstoppers; hij staarde en dampte en steunde tot wankelen ge neigd voorover op twee beenen en een stok. Dat ga' niet kwaad zoo, hè... niet kwaad. Aanneme! Potje pils... Of nee, laat ook maar... geen potje pils... Zeg, zeg, niet zoo douwen... zachtjes an hè... Aanncme! Toch maar een potje pils... Toen verscheen de portier-uitsmijter. De beschonkene zag hem nog niet en staarde weer naar do bierpomp. Meneer, mag ik u verzoeken, het café t^ verlaten! Het werd met bedenkelijke beleefd heid gezegd. Zoo... ben jij daar... Hè... De be schonkene kreeg aandrang tot intiem schouderkloppen. Meneer! Asjeblieft, daar is de deur! Mag ik u verzoeken. Laa'n wc nou eerst es effen pra ten... Ik ken je nog wel... Toen pakte de portier hem met be slisten greep achter bij de schouders: Allo, vort! Wat zal 'k nóu hebben! En daar ging de man in zwakke poging tot verweer. Zijn sigaar viel op den grond en met den hoed achter op het hoofd, klonk het nog loom: Hola, Hola! Toen was hij er uit cn alles om de tafeltje» zette zich weer. ("\ad.) Men schrijft aan de N. R. Ct: Een Nederlandsch Hervormde gemeen te in de provincie Utrecht, tijdelijk zon der eigen dominéé. Haar vroegere voor gangers, vooral de laatste, felle tegen standers van de Evangelische Gezangen Gedurende de vacature vervulling der predikbeurten door ring-dominces. Enke len geven als in eigen gemeente ook een gezangvers te zingen. Ondankbaar werk, het zingen vlot niet. Weer is het Zondag. Jonge dominee verzoekt zijn gehoor niet één, doch twee verzen te zingen. Al te erg. Het orgel laat zich hooren, ook de voorganger, de dominee cn nog een enkele. "Verdere kerkgenooten houden boek en mond dicht. Het eerste vers is teneinde cn dominee tracht den organist te bedui den niet door te gaan. Deze begrijpt niet, speelt door. Aan het eind van 't orgelspel verzoek, dominee toch te zingen en nu Psalm 32 verzen 5 en G. Zege vierende 1 dikken. En daar ruischt krach tig door het kerkgebouw: „Wil toch niet stug gelijk een paard, weerstreven, Of als een muil, door domheid voort gedreven," en hetgeen verder volgt. Of domii.ee later weer een ruim ge hoor zal hebben UIT DE PERS. Onder het opschrift: De Kamer na hot reces, schrijft De Standaard: Er word op gerekend, dat de Tweede. Kamer, als zc half Februari bijeen komt, dan nu ook spijkers met koppen zal slaan, e.n de gereedliggende wets ontwerpen zal afdoen Daar Pinksteren dit jaar buitengemeen laat valt (11 en 12 Juni,) zullen de ver kiezingen wel eerst in de week na Pink storen komen, en kan er alzoo best een goed eind in Mei, en dus na Paschen, worden doorgewerkt. Het Arbeidscontract en de Landbouw- vertegenwoordiging wachten op spoedig-e behandeling. De pensioenwet voor de onderwijzers is in staat van wijzen. En dan wachten bovendien nog op afdoening de drie ^Onderwijsontwerpen. Eerst het Hooger-, dan het Middelbaar-, maar óók het Lager Onderwijs-ontwerp. Het Verslag zal deze week nog wel over de Lager Onderwijs-novellc uitko men; en waarop zou men dan wachten? Het Verslag had er al lang moeten zijn, evenals over het Technieumen er mag wel eens onderzocht, waaraan het toch ligt, dat soms de Vpi slagen zoo noodeloos lang worden uitgesteld, maanden na de sectiën. Doch is het Verdag er eenmaal, dan zal de regeering misschien goed doen, met b.v. de Kweekschool-quaestieuit het ontwerp te lichten; en zonder dat bij voegsel is het ontwerp zoo uiterst een voudig, dat de Kamer het op korten ter mijn kan afdoen. Altoos, indien de oppositie geen spaak in het wi -1 steekt. Dat heeft de oppositie van rechts in 1901 niet gedaan. We durven daarom hopen, dat de op positie van links thans dit goede voor beeld volgen zal. Het Handelsblad schrijft naar aanlei ding hiervan het volgende: De Standaard schijnt,|aldus schrijvende, niets bemerkt te hebben van het krachtig verzet dat zich juist heeft geopenbaard tegen het gedeelte van het Lager-Onder- wijs-ontwerp, dat het blad „zoo uiterst eenvoudig" noemt. Eenvoudig, ja voor de bijzondere school, die er bovenmatig in wordt begunstigd met rijksgeld, zon der voldoende waarborgen en in strijd met het gTondwettig voorschrift dat „het open' aar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering.'4 Deze ernstige bezwaren bestonden niet» toen het ontwerp van het vorig ministe rie in 1901 in behandeling was. Het bij zonder onderwijs verkreeg toen gelijke hoogere bedragen uit de rijkskas als aan de openbare scholen worden toegekend. Geen wonder dus dat men in 1901 „van rechts" geen spaak in het wiel stak. Maar nu geldt het de uitkeering van veel hoo gere rijkssubsidicn feitelijk alleen ooi- het bijzonder onderwijs, omdat de bijdra gen aan de gemeenten zullen worden ingehouden op de bestaande uitkeeringen Een geheel ander geval dus. Eu juist een der minst bedenkelijke deelcn van het ontwerp, dat over de kweek scholen, wil De Standaard er uitlich ten. De omgekeerde wereld dus! Voor liefhebbers ran een „fijn stukkie vleesch" zal er heel gauw gelegenheid zijn om eens extra, extra te smullen. Te Volder zul nl. de ontvanger niet minder dan 80 K.G. kikvorschen zitdeelen in 't openbaar verkoopen. Je zou zoo zeggen, hoe komt zoo'n man der an; hij houdt er zeker een machinale kikkerfokkerij met couveuses op na. Maar nee; 't is allemaal gesmok kelde waar. Het had al lang de aandacht der kommiezen getrokken, dat er in het laatste jaar zoo weinig kikvorschen-dou airières, pardon - derrières, werden geimporterd, terwijl dat vroeger zoo druk gebeurde. Zij, de kommiezen nl., waren daarom in den laatsten tijd bizondcr waakzaam en zoodoende is het hun ge lukt te Wolder 3 personen in het veld aan te houden beladen met niet min der dan 80 K.G. kikkerbilletjes. De kommiezen waren zoo vrij dat „vrachtje" in beslag Jte nemen, en de ontvanger zal de 80 K.G. publiek ver koopen, naar men vermoedt per paar, een rechtsch eu een linksch boutje te gelijk. Eet lekker, als jc der trek in hebt! Ik laat 't aan de liefhebbers over even als een bekend staatsman, die dezer dagen door den secretaris cener kiesvereenigiug word gepolst over de aanneming eener eventuccle Candida tuur voor de Tweede Kamer. De secretaris voegde er echter aau toe, dat het distriet 28 plaatsen tek en dat men er op stond dal de candidaat in al die plaatsen een of meermalen voor de kiszers optrad. Dat was den candidaat echter wel wat al te veel eer, en zooals te be grijpen valt bedankte hij voor de can- didaatstelling. De secretaris mompelde echter iets van „ondank is werelds loon." Dat zal de vriendelijke steller van de volgende advertentie, die we in een der Amsterdamsche bladen vonden, ook wel ondervinden. Die advertentie luidt: H.II. Dieven! „Bij den bij ons geplecgden diefstal met braak, Donderdag op Vrijdagnacht, is achtergelaten een vreemde sleutel, welke tegen betaling dezer advertentie- kosten terug te bekomen is. „Drukkerij Kotting". Je ziet, 't wordt iedereen tegenwoor dig zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. De gemakzucht der menschen stelt hoe langer hoe hooger eischen, en velen offeren aan 't gemak zaken op, die hun bepaald dierbaar waren. Zoo lezen we, dat de Chineezon op Java hun staarten laten afsnijden, en wat was eertijds der Chinees dierbaarder dan zijn lange haarstaart Hij was er even zeer, ja wellicht nog meer aau ge hecht als een rechtgeaard schutter aan zijn klompen, een keukenmeid aan haar huzaar of.minister ICuyper aau de „kleine luyden." „Ach, niets is bestendig hier beneên." Donderdag bad ten Raadhuize plaats de openbare aanbesteding voor de levering van fourage voor de paarden van den Gemeente-reinigingsdienst voor het tijdvak van 15 Februari 1905 tot I September 1905. Ingeschreven werd als volgt: A. van de Hoek te Amersfoort, Ilooi 50 cent 10 K.G,; Stroo 35 cent 10 K.G.; Haver 92 cent 10 K.G. J van Vollenhoven te Amersfoort, Haver 77.0 cent 10 K.G. De levering van de haver is gegund aan J. van Vollenhoven, terwijl de levering van hooi en stroo is opgedragen A. van den Hoek. Bij Koninklijk Besluit is op verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de plaatselijke commissie, bedoeld hij artikel 80 der ongevallenwet, 1901 welke haar zetel heeft in deze gemeente, aan den heer mr. J. C. II. Prikken. Als zoodanig is benoemd de heer E. Gerst, districts-inspccteur der spoorwegdiensten ill het tweede district a'hier. Onbestelbare brieven en 2e helft Januari «Vod. Bosma F. de Jong L. Meijer Kets Sr. H. Buisman v. Klaveren M. de Vries H. van Erkelens F. de Roos Muie Sandbcrg Mile N. Burgers briefkaarten 1905. Amsterdam. Harderwijk. Rotterdam. n Haarlem. Amsterdam. Georgetown. Paris. Lausanne. De luit. kolonel der inf. J. Vos, sedert Juni 1903 op non-activiteit, is wegens lichaamsgebreken voor den dienst afge keurd. Het hoofdbestuur der posterijen heeft onlangs bij de brievenbussen strooken doen aanplakken met het opschrift: „Verzoeke uw naam en uw adres op de achterzijde van uwe brieven te vermel den." Dat deze maatregel niet overbo dig is, blijkt duidelijk uit het groote aantal brieven eu briefkaarten, welke om een of andere reden niet kunnen worden besteld cn, na eenigen tijd be waard te zijn, vernietigd worden, omdat zij, bij gebrek aan de noodige aanwij zing, niet aan de afzenders kunnen wor den terugbezorgd. Zoo werden dezer dagen 13033 brieven en 1504S briefkaarten, dus ruim acht- en-twintig-duizend stuks, vernietigd, alle ter post bezorgd in eenzelfde tijdvak van niet meer dan 3 maanden. Wie er prijs op stelt, zijne brieven terug te bekomen als zij door onjuiste adressen of anderszins, niet kunnen wor den bezorgd, doet dus wel, met dezen wenk van het hoofdbestuur der poste rijen ter harte te nemen. lu de Rcmonstransche kerk wordt Zondagmorgen half tien eene godsdienst oefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst voor de gemeente vangt aan om 11 uur. De Ainersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand 5880 betalende passagiers tegen 5560 in dezelfde maand van het vorige jaar. De fiuancieele uit komsten zijn als volgt: 1905 1904 Opbrengst passage f470.60 f466.15 Tienrittenboekjes 147 149 Strooken voor 4 coup. 444 Totaal opbrengst f515.31 f484.38» Opbrengst per dag-kil. f 9.24 - 8.68 Twcerittenbiljetten 858 1220 Hadden we in Januari 1904 veel regen en sneeuw, de afgeloopen maand gaf ons bijna al door helder weer. Dat niet tegenstaande dat de opbrengst toch grooter is, wijst op vooruitgang van de Amersfoortsche tram. De hellingen van deu stationsdjjk zullen beplant worden met deunen. Als nu dezen zomer ook liet plantsoen op het plein wordt aangelegd, zal de sta tionsomgeving zeker een heel wat pret tiger aanblik opleveren 'dan thans het geval is. Wat jammer toch dat zoo weinig niet-leden gehoor hadden gegeven aan de vriendelijke uitnoodigiugvan de „Ver- eeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde eu verlaten kinderen in het Huisgezin" om de j.l. Maandag ge houden jaarvergadering van die hoogst nuttige vereeniging te komen bijwonen. De uitgebrachte verslagen luidden zeer gunstig. De vereeniging telt 144 leden terwijl 26 kinderen door haar verpleegd wor den, waarvan 4 voor eigen rekening. In de beide vacatures in het Bestuur, ontstaan door de periodieke aftreding van Mevrouw Reijnders-Calkoeu en het bedanken van den heer Fels Rijcken, werd voorzien door de herbenoeming der aftredende titulatrice en de benoe ming van dun heer A. Bommel die beiden die keuze welwillend aanvaardden. De jaarrekening wees op een bedrag in Ontvangst van f 3061.61 en in Uit gaaf aan f 2870,69. Met dankbaarheid werd herdacht hoe II. M. de Koningin- Moeder der Vereeniging een bewijs van belangstelling deed toekomen, zoomede eene schenking door twee kindervrien den uit Baarn en ten slotte werd nóg eens dank en hulde gebracht aan allen, die hunne medewerking verleenden aan de weldadigheidsoirée aan 22 December. Vrijdagmorgen is door de Politie alhier, aangehouden een persoon, die trachtte con paar kippen te verkoopen. Bij onderzoek bleek, dat ze ontvreemd waren te Kijkerkerveen. Het ontvreemde werd in beslag ge nomen en met den dader op transport esteld naar Nijkerk. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3c militaire arrondissement, standplaats Arnhem, is de founer J. van der N., oud 36 jaren, geboren te Gouda, die nende bij het le regiment vcld-artillerie, schuldig verklaard aan eerste deseitie in tijd van vrede door, zonder verlof, langer dan twee dagen afwezig te zijn van zijn korps, zonder de reden zijner afwezigheid t n genoegen des rechters te bewijzen, met vrijwillige aangifte na vier weken, misdrijf, wat het misdadige betreft, meest overeenkomende met eerste desertie in tijd van vrede opgevolgd door arrestatie, en te dier zake veroor deeld tot drie maanden militaire detentie, met aftrek van de preventieve hechtenis vanaf 15 December 1904, alsmede iu de proceskosten.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2