Advertentiën. i. Yier Buizen en eruen J. BOLK Zen huis AlrJp.<I.M.p.d.BsrL)h, Openbare Vergadering De Notaris J. BOLK Publiek verkoopen, li. Vier huizen en erven, Drie huizen Publiek te verkoopen, li. Een blok van vier huizen, Les Affaires sont les Affaires. Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging Durand en Durand, Advocaat en procureur. Bergstraat 33. ALLERZIELEN. J. A. Schoterman in Wijnen De strijd tegen de Onderwijsnovelle. Entree 10 cent. Debat vrij. Tot Notaris tc Middelburg is benoemd de lieer II. li. Struve, Candidaat-notaris ilhier. Door de recherche alhier, en den irigadier der rijksveldwacht te Barne- reld zijn Vrijdagavond een drietal per- onen aangehouden, die zich schuldig lebben gemaakt aan diefstal van een opercn aker te Barneveld. Behalve leze drie personen, zit een persoon, ook chuldig aan dien diefstal, reeds voor- oopig te Utrecht. Zijne drie kameraden zullen hom wel- I ra volgen. Vrijdagavond is door de politie een toeveelhcid vleesch, afkomstig van var- Htens, in beslag genomen. Het kwam hun zeer verdacht voor, waarop direct de onderkeurmeester Yermeij is ontbo den, die het vleesch voor de consumptie heeft afgekeurd, w aarna het onschadelijk is gemaakt. Li Be openbare vergadering, waarin de heer A. II. Gerhard zal spreken over de Ondei wijs-novelle, wordt niet gehou den in de Arend zooals eerst was aange kondigd, maar in Auiicitia. I Wij herinneren er nog even aan dat hedenavond om 8 uur in Amicitia op treedt de dichter-zanger J. II. Speen hof! met zijn „Vrije Tooneel". I; Ten bate van „Kindervoeding" geeft de ordonuansenvereeniging „Wilhelmina" op Zaterdag 11 Februari een uitvoering in de Arend. I De algemcene vergadering van de oudheidkundige vereeuiging „Flehite" wordt Donderdag 9 Februari, des avonds 8 uur ten Kaadhuizc gehouden. ;j Donderdagmiddag omstreeks twee uur ontstond brand ten huize van den heer v. d. S. aan den ouden Vlasakkerweg. Door het spoedig ter plaatse zijn van den slangenwagen van het politie bureau, onder leiding van den adjunct-inspecteur den heer Stellinga en den heer G. de Jager van de Vrijwillige brandweer, gelukte het den brand tot een kamer te beperken. '|g De brand is naar men gist ontstaan door een theelichtje. De hoofdbesteller van het postkantoor maakte zich bij het eerste blusschingsw erk zeur verdienstelijk. Verzekering dekt de schade. j. De 2e-luit. der cav. O.-l. leger W. Sturm van Leeuwen wordt 1 Juni ont heven van zijne detacheering bij het eskadron ordonnansen tc Amersfoort. Op 60 jarigen leeftijd is gisteren te Amsterdam plotseling overleden de heer W. van Esveld, een der directeuren der Surinaainsche Bank daar ter stede. De overledene was hoofdcommies bij de toen sedert kort opgerichte Rijks postspaarbank, toen hij geplaatst werd bij de Surinaamsche Bank te Paramaribo. ■«Daar bleef hij van 1882 tot 1902 werkzaam, de laatste jaren als directeur. Toen de heer Eindhoven uit de directie te Amsterdam trad keerde de beer v. Esveld naar Nederland terug en werd naast den heer d'Angremond directeur. Na het overlijden van laatstgenoemde in Januari 1903 was hij in de directie daar ter stede de oudste directeur. (Hand.) lb In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche onder wijzers zijn de aftredende bestuursleden herkozen, zoodat voor 1905 het bestuur |cder is saamgesteld, als volgt: W. G. asterman, voorzitter, F. Faber, sccre- Iris en Mej. M. J. Boukamp peuning- leesteres. I Er is eenc beweging op touw gezet, om in alle visschersplaatsen aan de Zuiderzee adressen te doen rondgaan, teneinde aan den minister van biunen- landsohe zaken te verzoeken zoodanige sclnkking'en te treffen, dat ook de vis- schers aau de stemmingen kunnen deel nemen. Het adres luidt aldus: w Ondergeteekenden, allen visschers, laezers in de gemeentehet be treurende, dat zij bij de meeste stem mingen voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten van hun, door de wet hun verleende, rechten geen gebruik kunnen maken, doordat zij zich van Maandag tot Zaterdag op zee gegeven, komen bij dezen tot U.E. met het vriendelijk doch dringend verzoek eene schikking te treffen, dat ook zij in de gelegenheid gesteld worden, om van hunne rechten gebruik te maken. Als het nu de bedoeling is de stem ming op Zondag te houden, zullen we in het district Amersfoort zeker ook dien dag voor het vcikiezingswerk krijgen. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van deKies-vereeniging„Amers foort zijn tot bestuursleden gekozen de. heeren A. Zondervan en A. B. v. d Klein. Bij Kon. Besl. van 26 November jl. zijn de nieuwe statuten der Weduwen- en Weezenkas voor de Officieren van de Landmacht goedgekeurd. In die statuten komen o. m. de vol gende bepalingen voor: lo. Bij liet over lijden van een officier of gepensioneerd officier, ook al is hij geen deelgenoot en al heeft hij ook van het recht om deelgenoot der kas te worden afstand gedaan, wordt tot het bestrijden van de kosten zijner begrafenis uit de kas toe gekend eene som van f 100. 2o. Aan gepensioneerde officieren, die voor 1 Januari 1905 gehuwd zijn en niet tot het deelgenootschap der kas zijn toege treden, ook al hebben zij afstand ge daan van het recht om deelgenoot te worden, wordt vergund, alsnog deel genoot te worden mits voor 1 Juli' 1905 en tegen betaling van inleggcldcu en achterstallige contributiën, zooals deze bij de statuten zijn voorgeschreven, met bijvoeging van een interest op interest van 3 ton honderd. 3o. De korting op de pensioenen van de weduwen wegens nog verschuldigde inleggelden bedraagt 5 ten honderd van het verschuldigde bedrag instede van 10 ten honderd. Voorts zijn in de statuten nieuwe bepa lingen opgenomen ten aanzien van het beheer en ten aanzien van de betaling der pensioenen. De administration van de korpsen vau het leger zullen voortaan weinig of geen bemoeienis meer met de instelling hebben. Aa den secretaris der instelling is het doen van alle be talingen opgedragen, terwijl de bedragen, welke ten bate van de instelling worden ontvangen, tijdelijk in 's rijks schatkist worden gedeponeerd of daarin blijven berusten. Alhier is opgericht een vereeniging van schoenmakersknechts, onder den naam van: „Door Eendracht Sterk." Het depót-eskadron van het le regi ment huzaren alhier wordt opgeheven. In de plaats daarvan zullen hier in garnizoen komen een regimentsstaf en 5 veld-escadrons. Er zal dan meerdere stalling benoodig zijn voor ongeveer 50 paarden. Voorloopig schijnt de noodige ruimte verkregen tc zijn, door het huren van een groote schuur, waarin, naar men verneemt, de paarden van de rij- en hoefsmidschool zullen worden ondergebracht. Het eskadron ordonnan sen zal in 1907 naar Ede worden over geplaatst. Ingezontlen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Amsterdam, 2 Februari 1905. Keizersgracht 410. Geachte liedactie. U zoudt ons zeer verplichten met de opname van onderstaand artikel onder de rubriek: ingezonden Stukken U bij voorbaat dankzeggend, verblijven wij inmiddels, Hoogachtend, VAN DER GRAAF Co. Wauruiu geen zwarte lijsten Nog altijd zijn er handelslieden, die tc goeder trouw de publicatie van wan betalers, de zoogen. „zwarte lijsten", aanbevelen als een perfect middel tegen en een geschikte straf op credietmis- bruik. Steeds zijn er ook nog laten we zeggen ondernemers, die specu- lecrende op deze hier en daar gehul digde overtuiging, zulke „zwarte lijsten" uitgeven. Bedoelde handelslieden hebben bet excuus hunner onbekendheid om trent dit aan hun werkkring volkomen vreemd onderwerp. De ondernemers hebben geen excuus; men behoort te weten, wat men nog wel als publieke zaak onderneemt. Op welke gegevens steunt de opne ming van een naam in de zwarte lijst? Voor zoover die opgenomen namen niet gefantaseerd of uit andere, uieestal oude, publicaties overgenomen zijn, in welke beide gevallen de lezer geen waar voor zijn geld krijgt, is de eenige grond voor de publiceering de ervaring van den crediteur van den „opgenomene". Gesteld nu, dat de man van de „zwarte lijst" moeite, tijd en geld beschikbaar heeft en stelt, om voor ieder geval per soonlijk mondeling bij den crediteur, al woont deze ook ver verwijderd, de vol ledigste behoorlijk onderteekende gege vens in te zameleu. Gesteld verder, dat deze inquisiteur bedeeld is met den juridischen blik en de praktische zakelijke bekwaamheid om elk geval, onverschillig den aard van de schuld en van de tegenwerpingen, helder te doorzien, en dat hij ten slotte zich verblijden mag in het bezit eener volmaakte onpartijdigheid, onaantastbaar ook tegenover den crediteur, die toch 's mans begunstiger is. Deze eischen zijn onafwijsbaar voor lieni, die zich opwerpt door zijn „zwarte lijst" om een menscli aan de openbare geringschatting over te geven. Deze eischen stellen is reeds de lijsten ver- oordcelen. Nemen we echter aan, dat een man, die deze zeldzame hoedanigheden in zich verecnigde, niet aan een gewichtigcn werkkring in staat of maatschappij was gebonden, en zich voor dezen arbeid beschikbaar kon stellen. Hij zou staan voor een andere moeilijkheid, die on overkomelijk mag hecten. De eerste voorwaarde voor elk be trouwbaar oordeel is het beproefde „et audi alteram partem", hoor beide par tijen. Waar het hier niet slechts om een eenvoudig oordeel gaat, docli om een soort publieke degradatie, moet deze voorwaarde in haar volle zwaai te wegen. Welnu, in de praktijk is het hooien van den debiteur als algemcene regel ondoenlijk. Men stuit af op onwil, op misverstand. Niemand laat toe, dat anderen ongevraagd en zonder dwingend gezag zich met zijn zaken bemoeien. Naast de algemeene informaties die ook weer geld kosten moet dus de inlichting van den schuldeischer volstaan. En zonder nu nog vau kwade trouw bij den leverancier te reppen: om hoe veel redenen kan betaling niet geweigerd worden, zonder dat onwil of onmacht in 't spel is.? Kan ook de leverancier niet te goeder trouw ineencn in zijn recht te zijn en inderdaad blijken geheel of gedeeltelijk ongelijk te hebben? In al die gevallen hebben we toch niet met candidaten voor de „zwarte lijst" te doen! Is een afnemer, die te goeder trouw meent gelijk tc hebben, doch liet inderdaad niét heeft, een zóó verwerpelijk wezen, dat hij verdient gesignaleerd te worden? Bij consequente toepassing van het stelsel zou drie-kwart van den handel aan signaleering blootstaan. Waarschuwen tegen de beroepsmatige waubetalers, til. a. w. de oplichters van professie, is wij spreken uit ervaring reeds een moeilijke en hoogst ver antwoordelijke arbeid, die o. i. tot de taak van do politie behoort. Wat men onder de zoogenoemde „zwarte lijst" verstaat, is echter van véél wijder strekking. Serieus opgevat en anders wenscht ze tocli niemand? zijn ze een onmogelijkheid. Niemand mag zich verbeelden de bevoegdheid en de noodige waarborgen er toe te bezit ten. Wij zouden ze het liefst een plaatsje gunnen in de Haagsche Gevangenpoort naast de pijnbank, den schandpaal en dergelijke middeleeuwsche instrumenten. VAN DER GRAAF1 Co. Amsterdam. SPORT. Morgen ontvangt Quick II op het voetbalterrein aan den Leusderwcg U. V. V. I uit Utrecht, terwijl U. D. I. II op dat terrein zal spelen tegen F. H. uit Soesterberg. U. D. I. I gaat naar Harderwijk, om te spelen tegen H. V G. I van daar. 377c Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 1 en 2 Fcbr. 1905. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A, G. R. O. Leinwcber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: 1 iis vin f200 op No. 7629. Prijzen van f 70. 488 1792 7625 11342 16972 183 47. v. G. de Gans en A. van der Horst. Jules 'Ihcodorus lleudrikus. z. v. F. I-I. Welling en B. Twaal. Alexander, z. v. G. Bikker en M. van Dijk. Wouterus. Everardus, z. v. E. Rijn en W. Drieenhuizen Hendriks, d. v. L. Maas en A. Arbon. Tijmen Hermanns, z. v. J. van den Brink en W. van de Ilce. - Cornelia, d. v. II. Wagt en J. Laseus. Maria Helena, d. v. W. van Vulpen en A. Bouwman. Corne lia, d. v. G. Gbr. Vicleers en J. M. Genefaas. Everarda Adrians, d. v W. van der Geld en II. Iloksbcrgên. Johannes Cornells, z. v. .1. Hendriks en J. II. Peeman. ONDERTROUWDW.van der Heiden en II. Poort. F. G. de Jong en E. E. van Roosendaal. Q\ERLEl)EN: Adriaans Theodorus van der Pol, oud 22 jaar, ongehuwd. Allen die iet* te schilderen of te behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van I,. TAV WTJNGAAROEN, Ara hemsche weg 41. Heugelijk werk hij billijke prijzen. Te zamen i prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 495 1791 1795 6351 6357 6371 6375 7319 7506 7518 7521 7614 7638 7652 7660 7662 11320 1133S 11351 13063 130S013095 16975 169S2 17000 18318 18321 18334 18339 1S344 18532 18551 20780 en 2078.x Volgende trekkingen geschieden 6—10 Fcbr 1905. Behalve do premie van f 30,000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoogor en de premie van f 3000 voor liet laatst uitgetrokken lol, zijn ingeble- ven de navolgende prijzen2 vap f 1500, 15 van f 1000, 17 van f400, 16 van f200, 52 van f 100 en 10 25 van f 70. Burgerlijke Stand. van 1 tot 4 Fcbr. 1905. GrBOREN Elisabeth, d. v. T. S. van den Berg en H. Kersten. Theo dorus Willem, z v. A. C'. Beijer en M. S. van Zuilen. Johanna Helena, d. te Amersfoort zal in het llotcl „DE ZWAAN" te Amersfoort op Woensdag 8 Februari 1905 des avonds 7 uur de volgende aan den lieer L. ARLAR behoorende pereelen onder Amers foort. aan de Lange Beekstraat (huisnos. 5, 7, 9, 11,) Sectie B nos. 2943, 2944, 2945, 2946, groot samen 4 aren 44 centi aren. Verhuurd voor f 12, 's maands, f 2.75 per week, f 12 en f 12 's maands. daarnaast (huisn. 131517 - 19) Sectie B no. 2847281828492850 samen groot 3 aren 81 centiaren. Verhuurd voor f2.75, f2.75, f2.75 s' weeks en f 12 's maands. onder éen dak (huisno. l-la14b14e met een daarnaast gelegen daartoe lie- hoorend bouwterrein, broed ongeveer 13 Meters aan de Molenstraat onder Leus den nabij de Infanteriekazcrue, Sectie A, nos. 623624625 groot samen 18 aren 10 centiaren. Verhuurd voor f2.f 1.25 en f 1,25 per week. Aanvaarding in huurgenot op den dag van de betaling der koopsom, zijnde 8 Mei a.s. Informatica geeft genoemde Notaris, DE NOTARIS te Amersfoort is voornemens in café „PAUW" aan den Eenmesserweg te Baarn op Oiusdag 7 Februari 1905 'smiddag- 12 uur de volgende goederen behoorende aan den heer Ij. Arlar. Gemeente Haaru. met twee woningen, schuur- tje en erven bock Zandvoortsche- weg en Dijkweg Sectie B nos. 4142 en 4143 groot 2 aren, 19 centiaren. schuurtje en erven aan de Ba- listraat, Sectie B nos. 6712,6713,6714, 6715, groot 5 aren. Betaling der koopsom 7 MEI a. s. op w eiken dag de goederen ook te aan vaarden zijn. Information geeft Notaris BOLK ge noemd. Representation.* <'0<H'F,I,I>'. HENRY HERTZ, Impressario. Theatre «1'Utrecht. III:IUKI:I)I 8 FFVHIFK Bureau 7' heitres. Rideau S heitres. Une scule representation du grand suecès actuel de la Comédie Franfaiso Mme MARGUERITE HIORENO de la Comédie Frangaise .Mr JF-.VN t OitllFI.IV Comédie en 3 actes de Mr OOTAA'E MiRBEAU. Prix <lc* riiu osBalcon f 3. Stalles et Ier Amphitheatre f2.5U. Ires Loges de Cöte f 2.Baignoires, 2mo Ainpb. et Parterre f 1.50. 3mc Ampli. et 2mes Loges de C6té f 1. 4me Amph. f 0.75. Galerie f 0.50. l'oiir la Location: M. M. les Actiouaires Lundi de 10 a 12 heures et pour le Plublic le méme jour de 1 ik 3 heures; ensuite le Mardi et le Mcr- crcdi de 10 a 12 et de 1 a 3 heures. De leden der afdeeling Utrecht van de Alliance Fran^aise hebben, tegen overlegging van eene kaart, die hun wordt toegezonden door liet bestuur der afdeeling, bij liet nemen van drie plaat sen, reductie vau éen plaats, mits op denzelfden rang. Schouwburg Utrecht. Bestuurder B. DELMONTE. /joining 5 Februari 1905. Blijspel in 3 bedrijven uit het Eransch vertaald door ALEX HAGEMAX. Durand en Durand een der meest fijne en geestigste der blijspelen werd opgevoerd door de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, ter gelegenheid van het bezoek van 11. M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik der Nederlanden, aan de Hoofdstad, 6 September 11. Orkest onder leiding van den Heer II. KU IJ PERS. A;iuv:tu"' half acht ure. Schouwburg UTRECHT. Nederlandsche Tooneelvereeniging vim Amsterdam. (Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1895). Opgericht 1 September 1893. Maaudag li Februari I9W.>: Stktc Opvoering van: Een zinnebeeldig spel iu-3 bedrijven van HEEM. HEIJERMANS Jr. In dit stuk treden op de dames VAN DER HORSTVan Der Lugt Melsen, DE, BOER—van Rijk, TERNOOIJ APÈLHasj eisen KJÈI1L en de ALEX POST (Faassen), VAN' DER DOES en HIS SINK. Aanvang 7'/a uur. Ftreelitsebe straat 34. op /.ATERUAU II FEBRUARI in Amicitia. SPREKER: A. H. GER1LIR1), Hoofd eener School tc Amsterdam. Onderwerp

De Eemlander | 1905 | | pagina 3