Stadsnieuws. Advertentiën. E. J. Ruitenberg Openbare Vergadering 8. van LE1JENH0RST Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging De Brompot. De strijd tegen de Onderwijsnovelle. Entree 10 cent. Debat vrij. rooide aan gestolen waar ongeveer f 300 aan geld, een gouden ring met pracli- tigen diamant, beddegoed, manskieeren, een regulateur, enz. enz. alles vermoe delijk te Amsterdam gestolen. De „gnadige Frau" werd dan ook vriendelijk verzocht maar weer naar Amsterdam te gaan, terwijl een der marechaussee's zich beleefd aanbood als cavalier haar te vergezellen om moge lijke ongelukken en vergissingen te voor komen. Dit kon ze hem moeielijk weigeren, al zou ze hem graag weggekeken heb ben, evenals de vier boeren te'Brugge, die met elkaar zaten te kaartspelen, ieder voor zich hoopten, dat de andere drie er uit zouden scheiden, maar toch zoolang bleven door spelen als ze konden. Ze hadden n.l. in een dolle bui met elkaar een weddenschap aangegaan om 72 uur achtereen te blijven doorspelen. Hij, die al dien tijd aan de speeltafel bleef zou f 1000 francs winnen. Er zou geen oogenblik gepauseerd mogen worden, behalve een oogenblikje om te eten. Nu dat hoefde ook niet lang te duren, want ze dronken er voort durend bier bij, zoodat ze geen honger kregen. l)e. eerste twee dagen en nachten ging alles goed en de vier spelers hiel den zich dapper. In don derden nacht echter gleed een van de boeren uit ver moeidheid van zijn stoel en viel in slaap. Hij had de weddenschap verloren en de 1000 francs werden onder de „overwin naars" verdeeld. He dunkt, ze zullen nu voorloopig wel genoeg hebben gekaart, en de ge wonnen duizend francs op een gezelliger manier verteren, dan ze ze hebben „ver diend". Ze zullen er de noodige Ylaam- scbe „druppels" of „pottekes bier" wel voor naar binnen slaau, en een oud Ylaamsch liedeke daarbij zingen, dat het davert. Nieuwe kiezers. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de aangiften om op de kiezerslijst te worden geplaatst, moeten geschieden ter f gemeente-secretarie, vóór Woensdag 15 Februari. Het is vooral met het oog op de alge- meene verkiezingen van dit jaar van veol belang, dat elk die niet tot de belasting-kiezers behoort of niet reeds op de kiezerslijst voorkomt, krachtens een vroeger gedane aaugifte welke niet behoeft te worden herhaald (er zijn ook aangiften die wel moeten herhaald wor den), tijdig zorge dat de noodige aan gifte geschiede. Hr. S. Van Houten schat het aantal niet-kiezers, die wel ecnig kenteeken, hetwelk op kiesrecht aanspraak geeft, bezitten of zich kunnen verwerven, maar onverschillig zijn, op 175,000 of gemid deld 1750 per district. Welken invloed dit cijfer op den uitslag der verkiezingen kan hebben, behoeft geen betoog. Vrijdag 24 Februari geeft het sym- phonie-orkest „Jubal" wederom een uitvoering in Amieitia, terwijl Zondag 20 Februari een volksconcert wordt gegeven. Men deelt ons mede: Woensdag 22 Februari zal ei- een uit voering worden gegeven in Amieitia ten bate van „Liefdadigheid". Het programma, dat met zeer veel zorg is saamgesteld belooft een mooien avond. Voor de noo dige afwisseling is gezorgd: toonee.lstuk- jes en voordrachten, terwijl een goed bezet muziekcorps ook zijn medewerking zal verleenen. Van de tooneelstukjes, waarvoor met zeer veel ijver gerepeteerd wordt, noemen we: Maryke van Scheve- ningen. Afgezien dus nog |van het goede doel, is het te verwachten dat dien avond Amieitia vol zal zijn. Dat hopen we van harte. De lijsten ter intcckening circuleeren reeds. Niemand verzuime, zooveel in zijn vermogen is te doen, om deze uitvoeriug zoo goed mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden. Het hoofddoel is een groot saldo aan „Lief dadigheid" te kunnen afdragen. Dat ieder daartoe meeworke. De heer C. Noorderbos, onderwijzer aan de Openbare Lagere School 3e soort (Beekstraat) is benoemd tot onderwijzer aan een particuliere school in Argentinië. Aan Land en Volk wordt uit Amers foort gemeld: Jhr. mr. II. W. van Aseh van Wijck (het aftr. lid) zal de candidaat der anti-revolutionairen zijn in dit district. De centrale katholieke kiesvereeniging zal die candidatuur overnemen. Hedenavond wordt iu „Ons Huis" een vergadering gehouden door de commissie tot voorbereiding der af deeling van „Het Orocne Kruis", ter bespreking van de propaganda voor de uitbreiding van het ledental. Met ingang van 18 Februari is aan den gepensiotmeerden sergeant-majoor 51. Boukamp, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst toegekend. De heer II. T. v. d. 5[ark is te Leiden geslaagd als candidaat in de rechten. Vrijdag a.s. houdt de Gezondheids commissie haar openbare vergadering ten Raadhuizc. De politie heeft gearresteerd den 18- jarigen Th. M., die verdacht wordt zich te hebben schuldig gem&akt aan diefstal van zinken pijpen. De noodbrug aan den Koppel is thans opgeruimd. Daar de palen nogal diep in den grond geheid waren kostte het heel wat moeite, ze er weder uit te krijgen. Met behulp van een kraan werden ze echter naar boven gehaald. 5Iaandagmiddag omstreeks 4 uur, kwam het zoontje van den hoer 55. op den hoek van den Soestcrweg in aan raking met oen rijtuig. Het knaap je viel, met het noodlottig gevolg dat een dei- wielen van het rijtuig over een der voetjes ging, dat gelukkig niet ernstig gekneusd werd. De officier van gezondheid Giese, bij wicn het knaapje binnengedragen werd, verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna het ventje naar huis werd ge bracht. Maandagavond werd in de „de Arend" de algomeene vergadering gehouden van de afdeehng Amersfoort van den Bond van Oud-onderofficieren. In het door den Secretaris uitge bracht verslag werd vermeld dat de sterkte dcrafdeeling bedraagt 1 bescherm heer, 2 beschermers, 43 burger-donateurs en 112 militaire-donuteurs. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester vernamen we, dat er op 1 Januari 1905 in kas was een batig saldo van f 118.36; bovendien wees het ondersteuningsfonds een bedrag aan van f 150, terwijl het saldo van het Begrafenisfonds een bedrag aanwees van f 590, zoodat de geldmiddelen be vredigend zijn te achten. 5'oor de Vrijzinnige Propaganda Club zal Vrijdag 24 Februari in oen openbare vergadering spreken de heer C. A. Zel- velder, terwijl zich bereid hebben ver klaard te komen spreken in Maart en April, de hoeren G. J. v. d. 5Vielen en Jhr. Smissaert. De openbare vergadering van 24 Fe bruari valt al heel ongelukkig samen met de uitvoering van „Jubal." Maandagmiddag werd op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam, onder zeer veel blijken van belangstelling ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den heer 5Y. v. Esveld in leven directeur der Surinaainsche bank, aldaar. Op de begraafplaats waren aanwezig eenige commissarissen der Bank, verte genwoordigers van de maatschappij „Bon- naire", directeuren van den Kon. 55'est- Indischen Maildienst, de hoofdcommies ter rijkspostspaarbank, aan welke instel ling de overledene eerste ambtenaar is geweest, en vele belangstellenden. Een groot aantal kransen bedekten de lijk kist. Namens de Suriuaamsehe bank werd liet woord gevoerd door mr. Schoch, president-directeur, die in zeer gevoel volle woorden de buitengewone verdien sten van den heer van Esveld schetste. Verder spraken de heeren II. Zaalberg, oud-predikant te Parimaribo en ds. J. II. Boeke, doopsgezind predikant te Amsterdam. Namens de familie bedankte de heer D. F. van Esveld, de broeder van den overledene, voor de botoonde belang stelling. Bij vonnis van het kantongerecht alhier van den 6 Fcbr. 1905 is ver oordeeld P. F. K. wonende te S., we gens overtreding van art. 4552 van het Wetboek van strafrecht, tot eene geld boete van f 5 subs. 3 dagen hechte nis. Bij Kon. besluit is den officier van gezondheid der 2e klasse P. B. Van Leggelo, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, met ingang van 1 Maart 1905, op het daartoe door hem gedaan verzoek, ecu eervol ontslagjverleend uit den militairen dienst; en is die officier van gezondheid, mede met ingang van 1 Maart 1905, benoemd tot reserve-officier van gezondheid dor 2e kl. bij de landmacht. Zaterdagavond zal in Amieitia, in een openbare vergadering spreken, de heer A. II. Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam over „De strijd tegen de Onderwijsnovelle." Het wil ons voorkomen, dat het Co mité van actie tegen de voorgestelde wijzigingen in de Liger Onderwijswet, bijzonder gelukkig is in de keuze van sprekers. Mochten we den vorigen keel den heer Levy, den scherpzinnigen jurist hooien, thans zullen we het genoegen hebben een even logisch als onderhou dend spreker als de heerA. H. Gerhard, te zien optreden. Optal van plaatsen sprak de heer Gerhard reeds over dit onder werp en steeds vermeldden de verslagen, dat liet een waar genot is een vergade ring mot hem als spreker bij te wonen. Wij hopen dat ook Zaterdag de zaal van Amieitia goed bezet zal zijn, niet alleen om den spreker maar ook en meer nog om de zaak. Do door Dr. Kuyper voorgestelde Lager Onderwijswet is in zoo hooge mnte een partijwet, die slechts het bijzonder onderwijs wil om hoog heffen om het openbaar onderwijs te meer afbreuk te doen, dat geen vrij zinnig denkende mag wegblijven van een vergadering, die dient als protest tegen zoo'n wetsontwerp. Laat men toch niet steeds wegblijven van onze verga deringen Do anti-revolutionairen en so ciaal-democraten hebben bijna steeds goed bezette vergadering. Hoe komt dat? Omdat zeer veel vrij zinnigen bijna nimmer op die vergade ringen ontbreken. En dat nemen wij ze niet kwalijk, maar wel dat zij wegblijven van een vergadering die van onzen kant is belegd. En nu is de vergadering van Zaterdag wel niet uitgeschreven dooi de liberale kiesvereeniging of door de vrijzinnige propagandaclub maar do zaak van het openbaar onderwijs is ook onze zaak, vandaar dat we spreken van onze vergadering. Vrijzinnigen van Amersfoort, toont dat de zaak van het openbaar onderwijs ti na aan het harte ligt, blijft niet weg van deze hoogst belangrijke vergadering, zorgt dat de zaal van Amieitia meer dan bezet is, opdat een krachtig een waardig protest ook hier kan worden uitgespro ken tegen de pogingen der clericalen om ons volksonderwijs af te brokkelen tipccnhoff avond. Het was Zaterdagavond vol in Amieitia, heel vol zelfs, allemaal menschen, die gekomen waren om den grooten man te hooien, die van dingen zingt, waar „nette" menschen niet over mogen spreken. Wij zagen een publiek in de zaal, zoo eigenaardig samengesteld uit ver schillende schakeeringen dat men dade lijk het gevoel kreeg, dat er iets bijzonders aan de hand was. Zelfs (als men daar in Amersfoort van mag spreken) de „upper ten" was present, en dat zegt wat, want dat deel van onze bevolking krijgt men niet gauw naar publieke vermakelijk heden. Men kreeg dus den indruk, dat het een deftig iets was, wat men te zien en te hooren zou krijgen. Was het dat? Neen, maar een beetje op liet kantje af, welaan, dat is immers net zoo goed „entre ces deux, il n' y a qu'un pas." De hoofdschotel van den avond van den 4en Fcbr. was Speen li off. Wij durven gerust te zeggen, dat, als diens naam niet op het programma was ver meld geworden, de zaal op geen stukken na zoo vol zou geweest zijn. Niet om dat die andere medewerkende nrtisteu zoo slecht waren, o neen, maar.... ja, ziet tl, die kunnen we nog wel eens meer hooren. In het niet verschijnen van don heer Napoleon de la 5Iar en diens echtgc- noote was het publiek teleurgesteld, maar de heer Bigot en diens welvarende vrouw deden hun best en slaagden er goed in om die teleurstelling te doen vergeten. Bigot is en blijft een goede komiek, maar zoo zijn er meer. Mevr. Speenhof! zingt goed, maar zoo zijn er ook meer, en liet muzikale ge deelte van het progainma, hoe verdien stelijk ook uitgevoerd, zal ook wel dooi de meeste menschen meer gehoord zijn, maar de leider van de zaak, neen diens gelijke hebben wij nog niet gehoord. 5Velk een talent om alleen door dictie dat effect te verkrijgen, wat de heer Spcenhoff blijkbaar zonder moeite bereikt. Zijn stem is zoo volmaakt in harmonie met hetgeen hij zeggen wil, dat wij gelooven, dat wanneer hij zijne liedjes zong in een vreemde taal, wij toch zouden begrijpen, wanneerhettreurig en wanneer het lachverwekkend was. De gave van den heer Speenhof! eigent zich niet voor zulk een groot publiek, dat is niet zijn schuld, maar dat komt door de ontwikkeling van dat publiek. Als een bewijs hoe weinig men de kunst gevoelt, die berust in liet voor dragen van deze coupletten, mag wel blijken uit het feit, dat sommige personen uit het publiek (en niet van de allerlaatste rijen) het niet konden nalaten 0111 de melodie met hunne voeten te aecompagneeren, net, als in een tingel tangel „Ta ra ra boein- dic" gezongen wordt. Neen, heeren trappers daar hebt gij geen bewijs van goeden smaak nice gegeven. Merkwaar dig is het ook, dat er altijd menschen zijn, die gaan lachen, op het oogenblik, waarop het heclcmaal niet in de bedoe ling van den auteur ligt. Zoo b.v. in: „De broek van Jantje", o.i. een der meest gevoelige schetsjes. Toen do spreker liet woord „billen" gebruikte ging er een luid gelach op. „O, juffrouw hoort uwos hét wel hij zegt billen, o, wat onfat soenlijk Het noemen van een dergelijk in den regel bedek: lichaamsdeel, wekt bij een zeker deel van een Noderlandsoh publick altijd nog grootc hilariteit. „Neen, juf frouw, het doet ons voor den heer Speen hot! genoegen dat gij uw penningske geofferd hebt, maar begrepen hebt gij hem niet." Wij durven gerust zeggen velen met ons hebben genoten van des heeren SpeenhotTs coupletten. Het progamm dat bijna hetzelfde was, als van de seance in „de Are ld" bevatte te veel, om alles afzonderlijk te bespreken. liider de ernstige voordrachten die ons vooral troffen noemen wij behalve de bovetige noemde: „De geschiedenis van twee aardige menschen;" „Afscheidsbrief van een leelijke meid", „Briof van een moeder aan haar zoon in de nor" en „Kleine kleuters." Welk een fijne juistheid van expressie, en toch met zulke eenvoudige woorden, hoe schrijnend zijn in het laatstgenoemde de tegenstellingen van kinderen die het goed en die het be roerd hebben. Van de grappige beginnen w e met „De gevolgen van de nieuwe Drankwet". Gp dit gebied is er voor den heer Spcen hoff heel wat vruchtbaar terrein te ont ginnen. „Vegetariërs" en „Vrijevrouwen" hebben ons ook doen schudden van liet lachen, maar werkelijk, dames en heeren, gelooft liet gerust, hetis de voordracht die het doet, want wanneer u dejcoupletjes leest, vindt li de moesten laf en plat. Juist daarom is, wat Speenhoff ons te hooren gaf, kunst, en kunst onder welken vorm ook behoort met eerbied te wor den behandeld. 55 ij althans hebben diep respect voor wat de heer Speenhoff ons Zaterdag te hooren heeft gegeven. Ten slotte nog een vraag. Hoe zou het toch komen, dat zoovele menschen, die niet op een gulden behoeven te kijken zoo goed als nooit in Amieitia gezien worden als er eens een goed toonncelstuk opgevoerd wordt. Dat is toch ook kunst Zou het misschien komen door het hier boven aangehaalde „kantje". SPOKT. Wedstrijduitslagen van Zondag j.l. II. V. C. (Harderw.) U.D. 1. I 18 U. D. 1. H F. II. (Soesterb.) 0—5 Quik H U. V. V. (Utrecht) 0—7 Burgerlijke Stand. van 4 tot 8 I'cbr. 1905. GEBOREN Teunis, z. v. J. van Hoff on G. Wallenburg. Maruius, z. v. 55'. Hofland eu B. van Dutten. Péter, Gerardus, z. v. J. van Door nik en J. de Groot. Mijuder z. v. 51. van Colnijon en L van Dijkhuizen. OAT-ilvLEDEN Een levenloos kind van 11 van Beek en E. Effrink Maria Heintje van Plateringen, oud 2 jaar. 377e Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 6 en 7 Febr. 1905. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwcber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 473 6S95 7618 11307 11333 11339 13073 18352 18544 20781 20782 20799 Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 499 1779 6355 6363 6372 6382 7298 7525 7623 7624 7054 11329 11346 11752 13064 13067 13079 13083 13090 13092 16980 1699018343 18349 18354 18547 18560 20773 20783 20784 20787 20791 20798 Correspondentie. A 4. M. 1 fartolfjk dank. Zaterdag wnvdl het geplaatst. F. 55'. Zoo u ziet hebben we bet al gebruikt. Hartelijk dank. Heden overleed te Nijmegen onze geliefde Vader, Behuwd- eu Grootvader, de Heer C. A4MMUMI.F!*. in don ouderdom van ruim 7*2 jaar. P. II. TEENGS— Noorduijn. J. II C. T. TEENGS. O. IL TEENGS. 3 Februari 1905. Bezoeken kannen niel worden afgewach f. t Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden hij het over lijden van onze geliefde kleindochter en nicht ESTELLA VAN CREWEL, betuigen wij onzen hartcll jkcu «lank. Uit aller naam, 'Wed. A. J. KLASSER. Amersfoort, Februari 1905. Vliem <lic iel» te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van I.. VA* WIJtf«2AAm>rcV, Arn- hemsche weg 41. Dcngdclijk week bij billijke prijy.cn. Kimd- en Varkcnsslagcr GROENMARKT 14. Nclimnrburg Utrecht. Bestuurder B. DELMONTE. Donderdag i» februari 191)5, SUCCES. SUCCES. Blijspel in 4 bedrijven van \Y. BüLLER en O. VOGES, dooi- J. JOIIA. In Limburg, Nóord-Braband, Noord en Zuid-Holland, overal waar ,dc Brom pot" werd opgevoerd, behaalde de Nieuwe Ned. Tooneelv. schitterend succes. Het is dan ook volgens II.II. Critici voor allen zonder onderscheid een blijspel, hetwelk zelfs de grootste hypo- chrondist doet schudden van het lachen. Aanvang half aclit ure. Prijzen der plaatsen: Balcon f 1.75- Stalles f 1.50. Ie Amph., Ie Zijloge^ Baignoires en 2e Amph. f 1.Parterre f0.75. 3e Amph. en 2e Zijloge f 0.50. 4e Amph. en Gaanderij t'0.30. Plaatsbespreking: Yoor aandeelhou ders Dinsdag Yan 10 tot 12 uur, voor hot Publiek dienzelfden dag (na loting) van 1 tot 3 uur. Verder Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Timmerman en Makelaar. WEVEIISISGEl II. op Z4TEKDAO II FBBKIIARI in Amieitia. SPREKER: A. II. «ERHABI», Hoofd eener School te Amsterdam. Oudcriverp

De Eemlander | 1905 | | pagina 3