Opening van het Magazijn „HET LAM, JACOBS Co. Advertentiën. Gevraagd Opera Italiana, DONDERDAG 23 MAART. LANGESTR. 89. Specialiteit in Lingeries, witte gemaakte ondergoederen, Tricotgoe deren, Corsetten, Zakdoeken, Handschoenen, Kousen, Uitzetten, Luier mandartikelen etc. etc. Prachtige sorteering(men zie de étalage.) Uitgebreide keuze Lage prijzen. Uitsluitend a contant^ Vaste prijzen. Jongste Bediende, P.G. Lamaison Bouwer Co. Te Huur het Heerenhuis staande aan den Grooten Koppel, Gemeente HOOGLANii, met zeer grooten TUIN, thans bewoond door den WelEd.Gestr. heer RIEDEL, Te aanvaarden le Augustus. Verdere inlichtingen te beko men ten kantore der firma J. van VOLLENHOVEN, Groote Koppel. Sociëteit Amicitia. Maandag 27 Maart 's avonds 8 uur Multatuli- Programma. Cavalleria Rusticana, PAGLIACCI. Aanbevelend, n liet elfde boekjaar gehouden, ter af doening van zaken, verband houdende met de belangen der verceniging. In het Bestuur kwaru de functie van penningmeester vacant, door de benoe ming van Jhr. mr. B. W. Th. Sand- berg, tot griffier van de Drentsche Staten. Zijn vertrek zou een onherstel baar verlies zijn geweest, indien niet Jhr. van Reigersberg Versluys zich zoo welwillend had betoond, de functie van penningmeester tijdelijk waar te nemen; in de bestuursvergadering yan 1 Decem ber 1904 werd hij als zoodanig geïnstal leerd. Herinnerd wordt aan het feit, dat de voorzitter den 8en Mei 1904 den leden dor vereeniging met hunne vrouwen een feestavond aanbood in de groote zaal van Amicitia ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging. Het aantal leden steeg met 34, doch verloor door den dood 2, door vertrek 7 en door militiedienst 4 leden, terwijl 1 lid moest geroyeerd worden. Het totaal aan tal leden was op 1 Maart 1905 234. Hoewel aan zieke leden moest worden uitgekeerd f 1231,61, wees het eind cijfer van het elfde boekjaar als reserve fonds f2041,40 aan. Vandaar dat het Bestuur vol ver trouwen de toekomst te gemoet ziet. Met een opwekking om zooveel mogelijk leden voor de vereeniging te werven, eindigde de secretaris zijn verslag. Bij de herdenking van den feestavond wees do secretaris er ook op, dat bij die gelegenheid door hem een uiteenzet ting was gegeven, hoe „Onderlinge Hulp" tot stand kwam en wie daartoe krachtig meewerkten. Die toespraak is aan deleden in druk toegezonden en luidt als volgt: „llit uw midden verkoost ge eon commissie, welke mij opdroeg, bij deze feestelijke gelegenheid eens uiteen te zetten hoe de vereeniging „Onderlinge Hulp' ontstond. Die opdracht is voor mij te meer aangenaam, daar enkele gezegden in een bijeenkomst van werklieden, in October 1893 in het Yerkooplokaal aan de Krommestraat gehouden, waardoor timmerlieden uit Amsterdam zou worden gesproken, welke echter op zich lieten wachten, mij een schoonc gelegenheid gaven, de aanwezigen er op te wijzen, de zorgen voor den zieken kameraad gezamenlijk te dragen. Epn uitnoodi- ging om een vereeniging in 't leven te roepen, die dat beoogde, zou hun wor den toegezonden. De „Amersfoortsche Gourant" gaf een verslag van die momenten en zóo kwam de zaak onder de aandacht van het pubhek. Het gevolg hiervan was, dat de heeren J. C. J. Pels Rijcken en A. Zondervan mij voorstelden, mij hierin behulpzaam te zijn. Onnoodig te zeggen, dat dit aanbod dankbaar door mjj werd aanvaard omdat ik tevens do zekerheid had, dat nu het werk in bekwame handen kwam. Na de voorloopige besprekingen, die ten huize van den heer Pels Rijcken werden gevoerd, werd al spoedig ten Raadhuize een vergadering gehouden met werkgevers en belangstellenden, die het nut eener dergelijke vereeni ging erkenden. Een voorloopig bestuur werd benoemd en onder leiding van den heer Pels Rijcken werd nu op 15 Januari 1894 iu „De Keizerskroon" de eerste openbare vergadering gehouden, welke bijeen komst zeer druk werd bezocht. Aau het einde daarvan toonden vele sympathie met de oprichting en gaven zich reeds eeu twintigtal werklieden op als lid. Daarom w erd dan ook besloten, dat de vereeni ging, die den naam „Onderlinge Hulp" zou voeren, op 1 Maart 1894 in werking zou treden. Tien jaren zijn nu gearbeid aan den bloei onzer vereeniging en het mag gelukkig getuigd, dat er is gearbeid met succes. Tien jaren beheerde jhr. mr. B. W. Th. Sandberg onze financiën, en hij deed dit met uitnemende zorg. Tien jaren gaven alle doctoren Inci ter stede hun gratis advies en waren alle Bestuursleden steeds trouw op hun post. Zou ik niet uit naam van u allen, die mij de eervolle taak toevertrouwden u thans te vertegenwoordigen, hun allen daarvoor dank betuigen Den heer A. Zondervan, die uit hoofde van zijn functie bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij niet in aanmerking w nschte te komen voor een definitieve benoeming in het Be stuur, doch bij de vele besprekingen een practisch man bleek te zijn en ons bevoordeelde met menigen juisten raad, zij mede onzen dank gebracht. De heer Pels Rijcken moest ons uit hoofde van zijn drukke ambtelijkcu bezigheden verlaten zijn vredigen arbeid kwam ons ten goede en toen onze weg door hem was afgebrakend en goed omlijnd, gaf hij zijn voorzitterszetel in volle gerustheid af. Het Eerevoorzitter schap eu de dank der honderden was en blijft zijn loon. In zijn plaats werd tot Bestuurslid gekozen de heer D. Gerritsen, die zoo welwillend was, zich de keuze te laten welgevallen en de functie van Voorzitter te aanvaarden, met de belofte de voetstappen van zijn voorganger te zullen volgen opdat in vrede kon worden ge arbeid aan het belang en den bloei der vereeniging. Niets is door hem onbeproefd gelatan om het Bestuur aangenaam te zijn, de leden te bevredigen en den arbeid, aan zijn functie verbonden, vrucht te doen dragen. Daarom, geachte Voorzitter, breng ik u uit naam van allen den meest oprech ten dank met den wensch, door de ver eeniging geuit, dat u wel zult willen aanvaarden een klein huldeblijk, als be wijs van innige dankbaarheid voor uw werk ten bate van de vereeniging. Mijnheer de Voorzitter, Uit naam van de verecning „Onder linge Hulp" die dankbaar erkent uwen arbeid voor deze vereeniging, welke vrede bestendigde in onze vereeniging; uit naam der trekkende leden bied ik u aan dit aandenken voorstellende, VREDE EN ARBEID. Aanvaard dit kleine aandenken, opdat het u moge anmoedigen in vrede te arbeiden in het belang der minderbe- voorreebten en zulks te blijven doen in het belang van onze zoo uitnemend werkende vereeniging „OnderlingeHulp". Ik heb gezegd" Na het voorlezen van het jaarverslag, zegt de voorzitter: Jk heb dit verslag eerst laten voor lezen in strijd met de gewoonte van andere jaren. Maar dat komt omdat we een tijdelijk penningmeester in oub midden hebben. Na het vertrek van Jhr. Sandberg heeft het Bestuur natuurlijk dadelijk maatregelen moeten nemen om in die vacature te voorzien. Wij zijn zoo gelukkig geweest iemand te vinden, die zich direct disponibel stelde be betrek king over te nemen. Aan het baantje van penningmeester is heel veel werk verbonden en de heer Reigersberg Ver sluys heeft getoond met de grootste nauwgezetheid deze functie waar te nemen. Het Bestuur heeft daarom ge meend om, buiten den heer Reigersberg Versluys om, voor te stellen hem defi nitief als penningmeester te benoemen, ook als een bewijs van vertrouwen in het Bestuur. De vergadering geeft door applaus hare instemming te kennen. Gevraagd of hij de benoeming aan vaardt, verklaart de heer Reigersberg Versluys zich gaarne hiertoe bereid, hopende te kunnen doen voor de ver eeniging alles wat in zijn vermogen is. De voorzitter dankt den heer Reigers berg Versluys ook namens de verga dering. Met een enkel woord wil de lieer Gerritsen ook nog terugdenken aan hel lü-jarig bestaan. Dat is een mooi en aangenaam feest geweest, en voor hem zelf zal het steeds een onvergetelijke dag blijven. Hij dank nogmaals hartelijk voor het mooie cadeau, dat hij bij die gelegenheid van de leden heelt ge kregen. Uit het verslag, aldus de voorzitter, is gebleken dat het 11c jaar een goeden een slecht jaar is geweest. Een goed jaar, omdat we weer veel hebben kun nen doen waai (onze zieke leden, een slecht jaar, omdat meer uitgegeven is dan aan contributie werd ontvangen. Dan is er iets gebeurd wat gelukkig, ten minste om die reden, nog nooit is ge beurd, n.l. een lid moest het Bestuur royecren, omdat hij leefde ten koste van de andere leden. Dat was geen aange name taak, voor we moesten er wel toe overgaan. Komende aan het Bestuurs-voorstel, punt 2 van de agenda, zegt de voorzitter dat dadelijk na het vertrek van Jhr. Sandberg bij het Bestuur de gedachte opkwam om hem te benoemen tot eerclid der vereeniging. Jhr. Sandberg heeft zeer voel voor de vereeniging gedaan, was iemand met enorme werkracht en was steeds bereid het Bestuur allo mogelijke inlichtin gen te verschaffen. Wanneer er dan ook ooit een benoeming tot eerelid moet plaats hebben, dan is het zeker wel in dit geval. Met luid applaus geeft de vergadering haar instemming te kennen, zoodat Jhr. Sandberg bij acclamatie benoemd is tot eerelid van „Onderlinge Hulp." Hierna brengt de penningmeester ver slag uit. Dit wijst aan inkomsten aan een be drag van f 2-117.556 en aan uitgaven f2176.15, zoodat er een batig saldo is van f 241.40. Uit de opgave van uitkeeringen blijkt dat er leden waren die weinig trokken f5 en zelfs f 3.55s maar ook, dat er een lid was aan wien f 95 was uitge keerd. Bij deze rekening valt echter op te merken, dat het batig saldo slechts kon ontstaan door vrijwillige bijdragen en door renten, de uitgaven overtroffen overigens de contributie. Daar niemand het woord verlangd over de rekening, brengt de voorzitter den penningmeester een woord van dank voor het gehouden beheer. De gedele geerden hebben de rekening reeds na gezien en in de Bestuursvergadering is deze goedgekeurd. Hierna komt aan de orde verkiezing van 4 bestuursleden. Herkozen worden de heeren W. Schreuder met 93, J. Nefkens met 95, J. van Wessum mot 94 en B. Lokhorst met 94 stemmen. De heeren van Wessum en Lokhorst ter vergadering aanwezig, verklaren de herbenoeming aan te nemen. Tot gecommiteerden, tot nazien van rekening en verantwoording der penning meester over 1905 worden herkozen de heeren A. M. Tromp van Holst met 83, B. v. d. Water met 81 en C. W. Hol met 78 stemmen. Na bespreking van enkele huishou delijke zaken sluit de voorzitter liieiua de vergadering. Overzicht run de voornaamste wetten enz., die door het ministerie P i e r s on B o r g c s i u s 16.971901 zijn tot stand gekomen Wet tot invoering van den persoonlij ken dienstplicht. Wetten tot betere be scherming en bereclitig van kinderen en jeugdige personen, Leerplichtwet, On gevallenwet, Indische mijnwet, Afschaf fing uitvoerrecht van suiker in Ned. Indië, Woningwet, Wet tot verbetering der Bestuursinrichting in Ned. Indië, Militie- wet, Wet tot regeling van Landweer en opheffing Schutterijen, Wet Staatsexploi tatie van Steenkolenmijnen in Limburg, Wet tot wering van voor den land tuin of boschbouw schadelijke dieren, Wet tot uitbreiding der gelegenheid tot het zonder betalen van Schoolgeld volgen der lessen op de Rijks Hoogere Burger scholen, Uitbreiding herziening straf vonnissen, Wet tot voorkoming van be drog in den boterhandel en Gezond- 1 loidswet. Wedstrijduitslagen op Zondag j.l. de Tubanters (Enschedé)Quik I 1fi U. D. I. II—Heroules IV (Utr.) 1—2. De wedstrijden, die Zondag j.l. voor de 3e klasse N. V. B. gespeeld zijn, zijn oorzaak dat U. D. I. 1 kampioen is geworden van hare afdeeling. Burgerlijke Stand. van IS tot 22 Maart 1905. Geboren: Ilillegonda Johanna, d. v. M. A. Leinweber en II. Westerhoff. Albertus, z. v. II. Oudeman en T. Lockhorst. Paulus Hendrikus, z. v. J. Huizinga en II. Arts. Jannetje, d. v. Zwart en N. Busschoten. Lani- bei'tus, z. v. B. C. van de Bor en W. A. G. Bijvank. Overleden: Jantina Marchiene Bossclier, oud 27 jaar. Judith Wilhelmina Groot, oud 67 jaar. 378e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 20 en 21 Maart 1905. 1000 loten. Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) ziju aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 7012. Prijzen van f 20. 1985 7004 7005 7029 7553 7504 7575 8002 8008 8024 8029 8728 8744 8754 8775 13833 13852 13854 15511 15527 20571 20576 20578 20594 en 20601. Te zamen 26 prijzen. t* Getrouwd. G. VOüTE, lo Luitenant bij de Kol. reserve, en MIES CELOSSE. De Heer en Mevrouw VOüTE CELOSSE, betuigen, ook namens wc- derzijdsche familie, hun hartelijkcn dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Amerfuort 20 Maart 1905. op een kantoor een goed kunnende schrijven en rekenen. Zicli aan te melden 's middags van 24 uur ten kantore van Voordrachten van W. ROYAARDS, le Hang t'l.OO. 2e Rang 1*0.50. Kaarten verkrijgbaar en plaatsen te bespreken Vrijdag en volgende dagen van 122 en voor leden ook van 4G uur namiddags. Mehoinvburg Utrecht. Dir. Cav. M. DE HONDT. Maandag 27 Maart, met medewerking van Sig" OCCHIOLINI en Sig' ISALBEKT1, gevulgd door met medewerking van Sigra ALLEN, en Sigr. GRANADOS. Allen ilic iels te schilderen nfte behangen hebben, worden herinnerd aan hot zich beleefd aanbevelend adres van I.. VAN WIJNGAARDEN, Arn- hemscho weg 41. Deugdelijk week bij billijke prijzen.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3