Allerlei. Stadsnieuws. te vinden is, of liever waarom citeeren ze niet, dat zou, dunkt ons, wel zooveel bewijskracht bijzetten als een verwij zing naar de pagina van een onbekend boek. Mochten de beeren soms bedoelen het bekende werk van Prof. Buys, De Grondwetdan verzoeken wij ze eens na te lezen wat in deel II, op pap. 778 te lezen staat. Daar zullen ze het vol gende vinden: „De vraag welke in de laatste jaren meer in het bijzonder onzen schoolstrijd behecrscht, te weten deze, of de Staat op eenigerlei wijze het bijzonder onder wijs behoort te steunen, hetzij recht streeks door het toekennen van subsi die 't zij zijdelings door het geven van kosteloos onderwijs op de openbare scholen aan andere dan omvermogenden te verbieden, ligt in zooverre buiten de grondwet, als deze zich over de gelde lijke kwestie niet heelt uitgelaten. I11- tusschen mag veilig dit worden gezegd, dat eenc rechtstreeksche geldelijke on dersteuning met de stellige en duidelijk uitgesproken bedoeling van de grondwet in lijnrechten strijd is. Immers als deze het vestigen van openbare scholen in alle deeleu van Nederland juist daarom heeft voorgeschreven 0111 waarborgen te hebben tegen de overhcersching van de bijzondere school, dan is het in den vollen zin des woords ongerijmd, om die overheersing door geldelijke onder steuning te bevorderen." Wellicht komen de heeren, bij het nalezen van dit citaat wel tot de con clusie, dat zij zich vergist hebben in het weergeven van de meening van Prof. Buys. We hebben slechts enkele punten kunnen aanstippen, genoeg evenwel, naar wij meencn, om te kunnen komen tot de conclusie, dat er veel in de katholieke brochure is, dat in strijd komt met de waarheid, en dus laster is. Een wensch, die eigenlijk aan het begin van het boekje had moeten staan, en die de samenstellers niet zoo op het laatst hadden moeten bedenken als vuurwerk, maar die ze geregeld voor den geest had moeten zweven, willen ook wij uitspreken. Wij bedoelen den slotzin op Bladz. 46.: Moge de strijd der meeningen gevoerd worden eerlijk en zuiver, om zoo te komen tot wat wij alleu moeten nastreven WAARHEID EN RECHT. De legende, dat Darwin zou beweerd hebben, dat de mensch van de apen afstamt begint langzamerhand in 't vergeet boek te geraken. En de meeste menschen leven rustig voort in het zalige bewust zijn, noch volgens Darwin noch volgens henzelf, apen tot grootouders te hebben gehad. Toch zijn er enkelen, wellicht in hun hart niet al te gerust omtrent hun afstamming, die meenen er af en toe openlijk voot te moeten uitkomen, dat ze geen apen noch apenkinderen zijn, en zich beleedigd achten voor een aap te worden gehouden. Zoo ontving, volgens de Katli. Onderw. een Amster- damscli onderwijzer het volgende briefje: Amsterdam, 16/2 1905. Mijn heer onder wijzer ik laad U weten dat ik geen oerang- oetang ben en geen aap en mijn vrouw ook niet dus dat er uit ons bijden ook geen aap geboren is maar wel zou ik denken dat zijn onderwijzer een grooten aap is want anders zou hij niet een kind dat regt van lijf en leden is alle soorten van scheltwoordcn geven ik denk wel als de Hoofd onderwijzer jou als alle beledigingen gaf dat jij daar ook niet lekker onder zou wezen maar denk er om als de groolc aap op je afkomt dat je spijd genoeg zal hebben wand ik heb er nog wel wad voor zoo over om voor mijn vleesch en bloed op te- komen. Geen Aap maar Vader ik laad er het blaadje aanzitten, dat ik rapport weer kan krijgen Tot toelichting strekke, dat de jongen thuis beweerd had, dat de onderwijzer tot hem gezegd zou hebben, terwijl hij in den hoek stond: „Je lacht net als een aap," welk gezegde, daargelaten, of 't onschuldig was of niet, van a tot z gelogen was. O, die jeugd van tegenwoordig! Wat moet er van terecht komen in een tijd was een echte Sileziër en daarom meer dan iemand anders tot in merg en been doordrongen van het respect, 't welk de mindere aan den meerdere is verschul digd. Maar het moest het moest. Met den pels van zijn meester in de handen trad hij diens kamer binnen; toen de baron echter zijn schouders er in wilde steken, liet de oude het klcedingstnk zakken en zeidc: Wordt vervolgd. als de onze, waarin 'tland overstroomd wordt met nog-uiecr-bedcrf-aanbrengcnde boeken. Gelukkig, dat de geestelijkheid een wakend oog houdt op de boek winkels, althans in Duitschland, waar volgens den „Simplicissimus" onlangs het volgende voorviel met een kapelaan die een boekwinkel passeerde. Met een kritischen blik monstert hij de boeken, of er zich niets onder be vindt, wat zijn kudde tot verderf konde strekken. Daar rimpelt zich zijn voor hoofd. hij ziet een elegant gebonden deel met den titel: „Wat moet een jong meisje vóór het huwelijk weten." Wacht deukt hij, daar hebben wij dien brutalen winkelier bij de kladden. Met vasten tred schrijdt hij den winkel binnen. „Och, wilt u me dat boek daar met dien gelen band geven?" Verlegen verbazing bij den winkelier. „Maar, eerwaarde, dat is toch werkelijk niets voor u." „Toch wel, ik wou het eens inzien." „Maar ik kan u verzekeren eerwaarde, dat het heusch niet geschikt is voor u." „Ik wensch het boek te hebben. Daarmee uit. Hoeveel kost het?" „Zes mark." „Hier is zes Mark. Pak het als-'t-u blieft voor mij in." Woedend wierp de kapelaan het geld op de toonbank en verwijderde zich zijn buit. Thuis opent hij dan het on zedelijke boek en bevindt tot zijn groote ontnuchtering dat het een kookboek is. Je moet maar boffen! Want dit is zeker, dat een kookboek voor een kapelaan heel wat geschikter lectuur is dan een inwijding in jongemeisjesge- heimen. Nog meer bofte dezer dagen een arme kerel te Dellys, naar uit het volgende voorval blijkt. Eene rentenierster, de weduwe Borg, overleed eenige maanden geleden in haar huis te Dellys, verscheidene erf genamen achterlatende, die op het eiland Malta woonden. Op verzoek van deze laatsten werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, met het doel een groote som te ont dekken, die naar men geloofde in het bezit der gestorven weduwe was geweest. De opzoekingen bleven evenwel vruch teloos en daarop lieten de erfgenamen de meubelen openbaar verkoopeu. Een arme drommel, Vincent Perez genaamd, kocht voor een bagatel twee oude leuningstoelen. Korten tijd daarna zag men den man, die steeds zeer armoedig gekleed was geweest, eigendommen koopeu en liet hij huizen bouwen. Deze plotselinge verandering wekte het wantrouwen der erfgenamen Borg, die een klacht indienden, en Vincent Perez werd aangehouden, op het oogen- blik dat hij uit Spanje terugkeerde. Men schat de som, door hem in het bekleedsel van een der oude leuning stoelen gevonden, op meer dan honderd duizend gulden. Vergadering v an Connuist- sarissen van l>e Eenilantlcr op ICondagniorgcn a. s. 11 uur. Verslag der Kaads vergadering op '27 Haart. Aanwezig waren de H.H. Oosterveen, Hamers, Tromp van Holst, Gerritsen, Kleber, Hcyligers, Visser, Cclosse, Van Eek, Veis Hein, Plomp, Van Duinen, Van Esveld. De II.H. Van Voorst Vader en Jorissen hadden kennis ge geven, dat zij verhinderd waren de verg. bij de wonen. De voorz. opent de verg. en verzoekt den waarn. secretaris de notulen voor te lezen. Na lezing worden deze onveranderd goedgekeurd. Hierna doet de Voorz. modedeeling van de volgende ingekomen stukken: Goedkeuring straatbelasting van gedep. Staten. Koninklijk besluit, waarbij de rijks subsidie lloogere Burgerschool met f 1000 wordt verminderd en gebracht op f13000. Goedkeuring 3e aanvullingskohicr der inkomstenbel. van 1904. Goedkeuring van gewijzigde verorde ning op tapperijen enz. Mededeeling dat de rijkssubsidie voor het O. L. onderwijs is vastgesteld op f 15625. Kennisgeving van benoeming J. J. Vcrmeij, tot keurmeester visch en vleesch. Verslag over de invoering art. 52 dei- woningwet. Schrijven van Mevr. Willemsteyn, waai in zij meedeelt haar benoeming als lid der comm. van toez. Ij. O. aan te nemen. Mededeeling van Mr. Stenfert Kroese, dat hij zijn benoeming tot Secretaris der gem. onder dankzegging voor het in het in hem gestelde vertrouwen aan neemt. Financieel verslag over het afgeloopen jaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Te behandelen bij gemeente- rekening. Verzoek van den heer C. A. Heunks, onderwijzer aan de O. L. school in dé Koningstraat om 2 maanden verlof om gezondheidsredenen. De Voorz. stelt voor dit spoedeischend te verklaren. Het geneeskundig advies luidt gunstig. B. en "VV. adviseeren het verlof te verleenen Aldus wordt z. d. en z. h. st. besloten. Verzoek van de vereeniging Het Groene Kruis om f 300 subsidie en een gemeentelokaal in bruikleen. Naar B. en \V. om praeadvies. Adres over bouwverordening te be handelen bij punt 11. Adres van den heer J. Klaassen om trent onbeleefde behandeling door den Gem. ontvanger. De Voorz. stelt voor dit over te laten aan B. en W. ter afdoening. De heer Gerritsen vraagt voorlezing van 't adres. Het adres wordt hierop voorgelezen en luidt aldus: Aan den Daad der gemeente Amersfoort. Edelachtbac Heeren Hedenmiddag begaf ondergctcekende zich ten half een ure ten kantore van den Gemeente-Ontvanger ten einde al daar zijne belasting te betalen; hiermede bezig zijnde vroeg ondergeteekende den ontvanger inlichting omtrent het vol gende: „Indertijd diende hij een verzoek in tot vermindering van belasting aan den Baad, waarop hij een oproeping kreeg voor de commissie van aanslag te ver schijnen. Daar hij echter op dien dag verhinderd was te verschijnen, verzocht hij den heer Burgemeester hem een anderen dag aan te wijzen, terwijl hij Z.Ed.Achtb. met den reden dier ver hindering in kennis stelde. Hierop ont ving hij een schrijven, dat er geen reden bestond om hem vermindering van belasting te verleenen. Toen hij hieromtrent den ontvanger vroeg of men hem niet had moeten hooien, kreeg hij ten antwoord: „dat weet ik niet." Toen ondergeteekende hierover zijn verbazing te kennen gaf, antwoordde de ontvanger „dan moet je op de secretarie zijn." Daarop ant woordde ondergeteekende, wanneer hij iets beleefd vroeg, hij kon ei:.chen be leefd te worden gehoord. Daarop mompelde de ontvanger iets, waarop ondergeteekende lioai vroeg: „pardon, wat zegt U," antwoord: „ik zeg niets." Daarna vroeg onderget. of de ontvanger soms wist wanneer hij den Burgemeester kon spreken, waarop hij ten antwoord ontving. „Dat moet je aan den bode vragen, dacht je souis, dat ik concierge was," gevolgd door gemompel. Hierop vroeg ondergetee kende den heer v/d. Stadt, die zeer beleefd was, wie die man was, waarop hij ten antwoord ontving „de ontvanger." Hierop heeft onderget. zich verwijderd, zich verbazende, een ontvanger, dien men acht een man van opvoeding te zijn, zoo onbeschoft te zien optreden tegenover het publick, dat bij hem terecht moet komen. Onderget. acht zich verplicht UEdel Aclitb. met deze feiten in kennis te stellen, opdat het een oorzaak moge worden, dat in liet algemeen Amers- foorts belasting betalende burgers voortaan een meer heusclie behandeling van den betrokken gemeente-ambtenaar mogen oudervinden. UEdelAihlb. onderd. dicn<\ J. KLAASSEN. Ameksfookt, 10 Mrt. 1905. De lieer Gerritsen. De llaad dient te w-eten of dit zich werkelijk zoo toegedragen heeft en welk antwoord aan adressant zal gegeven worden. Kunnen B en W. reeds inlichtingen geven. De Voorz. B. en W. hebben den Ontvanger gehoord. Deze verklaarde dat adressant nalatig was in 't betalen zijner belastingen eii dat hij adressant niet onbeleefd behandeld had. De licei Van Eek. Ik ben van oordeel, dat een gemeenteambtenaar wanneer hem beleefd inlichtingen ge vraagd worden die behoorlijk dient te verstrekken. Of adressant nalatig was in 't betalen der belastingen doet daarbij niets af. De hoer 1'lomp. Mijnheer de Voorz. Ik kan niet beoordeelen of de Ontvanger onbehoorlijk heeft gehandeld. Wanneer adressant, die z. i. te hoog in de inkomsten-belasting was aange slagen en daarover gehoord wenschte te worden, rich tot den verkeerden persoon heeft gewend, dan is liet zaak dat daar over inlichtingen worden verstrekt aan den llaad, opdat het publick wete, hoe zich in een dergelijk geval te gedragen. Ik stel dus voor het adres te ren- voyeeren naar B. en W. om inlichtingen. Aldus wordt besloten. Verzoek van de heer Oh. Kok om eervol ontslag als leeraar aan de II. B. school. Naar B. en W. om praeadvies. Alsnu komt de agenda in behandeling. Punt 1. Voorstel tot wijziging der verordening tot regeling van liet her- halings-onilerwijs met adviezen. De lieer Van Duinen. Mijnheer de Voorz., met groote belangstelling heb ik steeds gevolgd wat gedaan is ter verb 'tering van 't herhalings-onderwijs. Er is veel verbeterd, we zijn in de goede richting. Jammer, dat 't maar tot een zekere hoogte vakonderwijs kan zijn, maar toch kan dit ouderwijs bij jongelui die elementaire kennis aan brengen, waarop later met vrucht kan worden voortgebouwd. Ook de voorgeitelde wijziging is weel een stap in de goede richting, maar ik ben eenigszins verrast, waarom B. en W. het plan van de Commissie van toe zicht aanbevelen boven het plan van 't Hoofd der Herhalingsschool. Ik heb berekend, dat de prijs per lesuur volgens beide plannen gelijk is Volgens het plan van de commissie wordt het bezwaar van de groote tus- schenruimte in den leertijd voor het 3e leerjaar der jongens en de 2 eerste leerjaren der meisjes niet opgeheven. Hctvoorstel van 't Hoofd der Herhalings school is m. i. beter. De heer II e y 1 ige rs. Ook mij lijkt het voorstel van't Hoold beter dan datder Commissie, omdat dit beter in de bezw a ren der groote tusschenruimten voorziet. De hoer Celosse. Ik moet op merken dat het betrokken Hoofd en ook de districtschoolopzicncr zich met het advies der Commissie vereenigd hebben De lieer Plomp Dat 't betrokken Hoofd zich met 't advies der Commissie heeft vereenigd is 111 i. meer een be leefdheidsvorm. 't Hoofd heeft toch in dezen geest geschreven, indien 't door mij voorgest ïde niet voor uitvoering vatbaar wordt geacht, kan ik mij met 't voorstel der Comm. vereenigen. Ook de districtsschoolopziener vindt 'tvan 't Hoofd beter. Wat is de reden dat B. en W. het plan der Comm. superieur achten. De li e e r van Duinen. Er zijn technische bezwaren,» wat het 3e leerjaar betreft voor jongens. Wanneer de dagen langer worden zijn jongens van 15 a 16 jarigen leeftijd, moeilijker 's avonds op de schoolbanken te krijgen. De heer Celosse Dit is zeer zeker een groot bezwaar. Jongens van dien leeftijd kunnen moeilijker gemist worden. En zooals ik reeds zcide districts- schoolopz en Hoofd vereenigen zich beidon met het voorstel der Commissie, De heer Heyligcrs stelt voor 't plan van 't Hoofd in te voeren. De Voorz brengt dit in stemming Vóór stemden de 11. II Plomp, Tromp, van Eek, Gerritsen, Esveld, Hcyligers en van Duinen. Aangenomen dus niet 7 tegen 6 stemmen. D c Yoo r z. stelt nu voor 't ontwerp besluit zoodanig te wijzigen dat daarin wordt opgenomen de zinsnede: zooals door 't Hoofd der Herhalingsschool is voorgesteld Zonder h. st aangenomen. Punt 2 der agenda: Voorstel tot het vragen van tijdelijke vrijstelling van de verplichting om aan meisjes gedurende de middaguren herhalingsondcrwijs te geven. Z. d e. z. h. st. aangenomen. Punt 3 Adres van vrachtrijders be treffende de bezorging van cokes en andere vrachten voor de gasfabriek. De li eer Gerritsen. Mijnheer de Voorz. ik kan mij niet vereenigen niet 't antwoord van B. en W. 't Is m. i. beter, dat, wanneer 't zaken betreft, die niet vatbaar zijn looi- publieke aan besteding. ze nu aan dezen dan aan genen gegund worden. De Voorz. B. eu W. hebben de zaak rijpelijk overwogen en een ant woord gegeven in 't belang der ge meente. De heer Celosse. De bezorging der cokes moet met zorg gebeuren en nu zullen andere vrachtrijders 't ook wel kunnen maar men is nu verzekerd van een goede bezorging. De heer Gerritsen. Dit adres vraagt niets onbillijks. Wanneer andere vrachtrijders aanvraag doen, is 't onbil lijk dat 't steeds aan een gegund wordt De lieer Visser. Er zijn nog nooit klachten ovei de tegenwoordige ïegeling ingekomen. Men moet bedenken, dat er altijd een man, een paard en een wagc-n beschikbaar moeten zijn. De zakken voor de cokes kunnen maar kort gebruikt worden dus de winst op de bezorging is niet van bcteekenis. Maar wil men de bezorging aan meerderen gunnen, dan aan allen het recht mee te doen, dan is publieke aanbesteding de beste weg. De lieer Gerritsen. Ik ben dank baar voor de inlichtingen door don Wethouder verstrekt. B. en W. hebben dus geen bezwaar tegen publieke aan- besieding. Dat andere vrachtrijders de bezorging minder goed zullen doen mist allen grond, misschien doen ze 't even goed, zoo niet beter. In elk ge val kan ik mij best vereenigen met het gevoelen van den wethouder. De lieer Kleber. Ik geloof niet dat er bezwaren zullen zijn bij de Gas- commissie tegen publ. aanbesteding mits een behoorlijk contract geteekend worde, waarbij de gemeente gewaarborgd is voor goede bezorging. Het voorstel wordt hierop z. li. st. gerenvoyeerd naar B en W. ter over leg met de Gas-commiessic Punt 4. Voorstel betreffende afschrij vingen van inkomstenbelasting. Z. d. e. z. h st aangenomen. Punt 5. Af- en overschrijvingen op de begrooting der schutterij over 1904. Z. d. e. z. li. st. aangenomen. Punt 6. Vooratol tot het onttrekken van gemeente terrein aan den openbaren dienst gedurende de kermis en tot ver pachting van standplaatsen. De heer van Duinen. Mijnheer de Voorz. ik wensch alleen te vragen, of dit in overeenstemming is met hel vioeger aangenomen disloeatieplan. De Voorz. Ik kan u de verzekering geven, dat het daarmee geheel in over eenstemming is. Hierop wordt dit punt z. h. st. aan genomen Punt 7 Verzoek van den leeraar der lloogere Burgerschool A. M. Kerkkamp om privaatlessen te mogen geven mei adviezen. Z. d. e. z. li. st toegestaan. Punt 8. Benoeming leerares in de gym nastiek aan de Hoogerc Burgerschool en, Voorstel regeling der jaarwedde met adviezen. De heer Heiligers. Mijnheer de Voorz. ik wensch even mijn stem te motiveereu. No 1 is jong en heeft nog geen gelegenheid gehad in de practijk ervaring op te doen. No. 2 is 5 jaai ouder en is reeds 3 jaar in betrekking geweest. Ik zal dus No. 2 stemmen. Hierop wordt tot stemming overgegaan le stemming No. 1 Mej Rintel 3 st. No.'2 Mej. v. d. Schroef 6 st. en No. 3 Mej. Goudsmit 4 stemmen. Herstemming No. 1. 2 st. No. 2. 8 st. en No. 3. 3 stemmen. Alzoo Mej. J. C. v d. Schroef benoemd De jaarwedde wordt z. d. e. z. k. st overeenkomstig advies vastgesteld. Punt 9. Benoeming onderwijzer bij hel Lager onderwijs. Met algemeene stem men wordt No. 1 der voordracht de hooi Gaasbeek benoemd. Punt 10. Vaststelling jaarwedde per soncel bij het Lager onderwijs. Overeen komstig voorstel wordt de jaarweddi van Mej. Sinnige vastgesteld op f 825 ei van Mej. Mezger op f 750. Punt 11. Bouwverordening met rap porten van de vergaderingen der afdce lingen en antwoord van Burgemeester en Wethouders. De verordening wordt artikclsgewiji aan stemming onderworpen. Bij art. 1 maakt de heer Heyligcrs de opmerking, dat in een alinea niet duidelijk blijkt o! een gezin of één gezin bedoeld wordt. De Voorz. Hierbij is dezelfde deli nitie gebruikt, die ook in de politic verordening voorkomt. De li e e r Heyligcrs. Ik stel vooi deze alinea te wijzigen zooals door di le afdeeling is voorgesteld. De heer Plomp. De voorstelling van den lieer Heyligcrs wensch ik evci te rectifieeeren. Die wijziging is nie: voorgesteld door de le afdeeling maai door cén lid dier afdeeling. Er is echtci m. i. groot bezwaar tegen die wijziging omdat dan de geheele verordening weei in overstemming mei die wijziging zoi gebracht moeten worden. De heer Hcyligers trekt daarop zijn voorstel in. De heer Esveld. Mijnheer dl Voorz., deze verordening schrijft vooi dat men bij 't bouwen minstens 6 M uit de as van den weg moet blijven maar laat overigens de bouwers, gelief vrij. Daarvan heb ik reeds treurigi staaltjes gezien hier in Amersfoort, n andere plaatsen ziet men dat niet. Dik wijls ziet men hier toch huizen b.v. hc voormalig huis van den heer Van dei Want en een in aanbouw zijnd huis aai de Piuitciiburgerlaan, die geheel schee op de as van den weg staan. De Utrechtsehe verordening voorzie daar m. i. beter in. Ik stel daarom vooi dat in art. 4 worde opgenomen, dat df gevellijn moet hebben een gelijkmatij beloop overeenkomstig de richting vai de rooilijn. De heer Van Eek. De uitdruk king „overeekomstig" komt mij nie: duidelijk voor. Ik zou duidelijker vinder „evenwijdig aan de richting van di rooilijn". De heer Van Esveld neemt dezf wijziging over. De heer Celosse meent dat di verordening voldoende in dit geval voor ziet en haalt ten bewijze eenige artiko len aan. Het voorstel Esveld wordt hierop ii stemming gebracht en verworpen.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2