Villa en Bouwterrein Kamperboter J. v. Genderen. A. v. d. WEG, Zirarte Bergje," YANKEE SUIKER, Tentoonstelling Advertentiën. Bouwterrein, J. van Genderen. HAAGSCHEN KUNSTKRING. Regeling der Predikbeurten. Langestraat 23, Amersfoort. Notaris Lagerwey, Bouwterrein Bouwterrein Bouwterrein Eén Bouwterrein f 0.45. Fijne Beschuiten. Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen. Zaterdag en Zondag, 8 en 9 April 1905 De Commies der Posterijen der 2e tl. M. Pott, alhier, wordt met ingang Tan 16. dezer verplaatst naar het Hoofd bestuur der Posterijen te 's-Gravenhage. Bij de nieuwe organisatie, die met Juli aanvangt, zal de majoor A. J. P. Metelcrkamp, van het 3e reg. huzaren, worden benoemd tot directeur der rij school te Amersfoort. We ziju met ons bericht, dat de heer Frank v. d. Goes verhinderd was Dins dag a.s. hier te komen spreken wat te haastig geweest. Van een zijde, waar men het weten kan, vernemen we al thans dat de vergadering wel door gaat de heer v. d. Goes, de cancfidaat voor Amersfoort als spreker zal op treden. Bij den uitgever E. J. Fuik te Gravenhage zal in September weder rschijnen de Beets-Kalendervoorl906. De Uitgever werd reeds opnieuw ver eerd daor de Ilooge inteekeningen van H. M. de Koningin en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Er zal dit jaar een keus zijn van 17 verschillende Schilden. De derde lijst wordt thans gepubliceerd de groote bladen van geneeskundigen, die Dr. Blooker, de Amsterdamsche wet houder-medicus aanbevelen voor een candidatuur voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer. Onder de medici uit Amersfoort werd die aanbeveling geteekend door de keeren Dr. F. A. J. Groneman, M. Kamerling H. H. E. Morren. De propaganda Club rust niet. Blij kens een advertentie in dit nummer treedt Jhr. S m i s s a c rt, de bekende schrijver over economische onderwerpen, Donderdag in Amicitia op met een rede over het ontwerp Ziektever e k c r i n g. De Stichtsche Courant deelt mede, dat mr. G. J. Sybrandy uit Amelo, bin nen kort hier voor de tweede maal van dit seizoen, in een openbare vergadering, van de antirevolutionaire propaganda-club Groen van Prinsterer" als spreker zal optreden. Onze medewerker voor de niet-paga- mstische rubriek van ons blad kan dit bericht bevestigen. Tevens deelt hij ons mede, dat het weder optreden van mr. Sybrandy alhier nauw in verband moet staan met een algeheele omkeering, die heeren Sybrandy's zieletoestand in den laatsten tijd moet zijn ondergaan. In een gemoedelijk oogenblikjc moet hij n.l. iets in zich hebben ontdekt, wat men el eens aanduidt met den naam van geweten. En daarbij heeft hij zich herin nerd, dat hij nog steeds vergeten heeft „vergissingen" te herroepen, die hij in de vorige vergadering alhier begaan heeft. De Amersfoortsche bladen met de ingezonden stukken van den heer tynrnan liggen nog steeds op zijn schrijf- afel en nu moet hij alles nog eens nagelezen hebben en daarna heeft hij het plan opgevat weer naar Amersfoort te komen, ten einde in een openbare Vergadering te spreken over: „Sybrandy redivivus of de herboren apostel der z aarheid". Tot zoover onze medewerker. Yoor de juistheid der feiten kunnen we echter niet instaan. las Door den commissaris der Koningin de provincie Utrecht-zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie, elast met liet afnemen van de eind xamens aan leerlingen der hoogcre urgerscholen in de provincie Utrecht, le hoer G. J. Buijs, directeur der H. B. School te Amersfoort; b. tot leden dier commissie de heeren A. G. van Os, J. M. Thiel, F. Wes- eling, B. D. Best dr. Th. Weevers, S. le Vries, J. A. Bruins, W. N. Coenen, C. A. Haviuga. A. P. H. J. van Weezei Errens en dr. P. K. Lulofs, allen ecraar aan de hoogere burgerschool te inersfoort; dr. H. F. Jonkman, directeur au 's rijk hoogere burgerschool te Jtrccht; dr. P. van Mourik, dr. G. van Ier Waals, J. G. de Jong, dr. J. L. loorweg, II. Koldewijn, dr. J. E. En- Jaar, W. Pik, R. R. de Jong en J Itibbe, allen leeraar aan de rijks hoogere urgersohool te Utrecht; dr. A. J. Swart, r. A, Kijlstra, M. ten Bouwhuijs, J. A. Ei. Lublink Weddik, F. P. Visser en J. Meder, allen leeraar aan de ge- neentclijke burgerschool met 5-jarigen ursus te Utrecht; dr. P. C. M. Bos, eeraar aan de 2de hoogere burgerschool net 5-jarigen cursus te Amsterdam; mr. Nanninga Uittcrdijk, leeraar aan de ïoogere burgerschool te Kampen. erder is bepaald, dat het examen :al worden gehouden te Amersfaort. Uit Deventer worden ons enkele plaat- olijke bladen toegezonden, waarin met seer veel lof wordt gewaagd van de tentoonstelling der portefeuille van den Haagschen kunstkring, die lieden en morgen ook in Amicitia wordt geëxpo seerd. Afgaande op die recensies kunnen we onze lezers aanraden, niet te verzuimen eens een kijkje te gaan nemen. Donderdag 6 April werd de jaarvergade ring van „Volkshuisvesting" gehouden. De balans werd goedgekeurd en door een der aanwezige aandeelhouders onderteekend, zoodat daardoor als divi dend over 1904 werd vastgesteld 3% betaalbaar op 10 April 1905 ten kantore der firma Lamaison, Bouwer Co. Als bestuursleden traden af de heeren Herschel en Kam, die terstond herkozen werden. Tot leden der commissie volgens art. 10 der statuten belast met nazien dor rekeningen in 1906 werden gekozen de H.II. J. W. Middelburg, J. G. Kam en J. v. d. Plank, tot hun eventueele plaatsvervangers de IIH. J. C. J. Pels Rijcken, P. A J. Blom en Mr. J. N. Bastert. Na een opmerking van een paar aan deelhouders of 't niet raadzaam was 't Reservefonds nauwer te verbinden aan de kas der Vereeniging en de gelden er van ook te doen voorkomen op de balans, hetwelk een opdracht ill dien geest aan den penningmeester uitlokte, werd de vergadering gesloten. We ontvangen van de „Nederlandsche Vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders" een brochure van de hand van Dr. C. W. Bollaan, getiteld: „De strijd tegen de Lupus". Do schrijver wijst daarin op do ellende, die de lupuslijders vaak hebben te door staan. „De mensdien hebben deze onge lukkige lijders gewoonlijk schuw en somber gemaakt. Waar zij zich vertoon den, gingen de wandelaars vlug op zij, trams en spoorwegwagens liepen leeg, wanneer zij er plaats namen. Van alle kanten zagen zij zich aangestaard door verschrikte oogen. En soms werden ze nageschreeuwd, bespot zelfs uitgejouwd door het domme wreede volk, dat hun ziekte yvijt aan een loszinnig leven Uitvoerig staat de schrijver stil bij de geneesmethode van Niels Rijberg Finsen, die de ontdekking deed, dat licht, zeer sterk en geconcentreerd licht, deze ziekte kan genezen, waarna hij een beroep doet op allen om de vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders te steunen. Ik roep het u allen toe, aldus Dr. B., Burgers van Nederland, helpt ons. Denkt aan de spreuk: „Concordia res parvac crescunt," door vereende krachten, door algemeene medewerking alleen kan iets groots tot stand worden gebracht. Ge weet waaraan, waarvoor en aan wie ge iets geeft. Laat niemand achter blijven, laten allen de handen ineen slaan, opdat dan ook iets tot stand worde gebracht, dat afdoende is en afdoende hulp verschaft aan zoovele lijders, die de hulp, welke wij ze kun nen geven, zoozeer behoeven. Mendelssohn's „Elias" is een prachtig, genotvol, maar ook een hoogst moeilijk werk. Er behoort dan ook voorzeker eenigc moed toe, om met een koor, waarbij de verschillende partijen zoo ongelijkmatig bezet zijn, als bij onze plaatselijke afdeeling van Toonkunst, een dergelijk stuk te durven uitvoeren. Maar als de talentvolle en energieke directeur-, de heer M. W. Petri, een stuk in studie neemt, dan zal en moet het er in, dan is ook de kans op een goede degelijke uitvoering verzekerd. Dat bleek ons ook weer Donderdag avond. Tegenover het groot getal dames, stond een betrekkelijk gering aantal heeren bij tenor en bas en toch kwamen de koren voor het mcerendeel uitstekend tot hun recht. Wel gingen de mannen stemmen soms ietwat verloren en eens meenden wij de heele bas te missen, maar overigens komt naast den heer Petri zeker een woord van lof en hulde toe aan alle zangsters en zangers voor de zuivere uitvoering, die getuigt van ernstig willen en degelijk studeeren. Ook de solisten voldeden ons zeer goed. Mejuffr. Lotte Roosing (alt) was wegens een keelaandoening verhinderd en in haar plaats zong mej. G. van Dokkum uit Utrecht. Wij hadden nog nimmer het genoegen mej. Roosing te hooren, zoodat wij er moeilijk over kunnen oordeeleu of dit een groot ge mis was. In ieder geval is ons de ken nismaking met mej. van Dokkum niet tegengevallen. Li het begin was ze wel wat zwak, maar vooral in het tweede gedeelte genoten we bepaald van haar sympathiek geluid. De heer H. G. van Oort (bas), die de partij van Elias zong had een moeilijke taak. Ziju stem is daarvoor evenwel ten volle berekend, zoodat ook de moeilijkste passage's door hein op hoogst verdien stelijke wijze werden gezongen. De beer R. van Schaik (tenor) is geen onbekende. Bij de vorige uitvoering van Toonkust hadden we ook gelegenheid zijn fraai gevormde stem, zoo vol van geluid, te bewonderen. Ook thans droeg hij weer niet weinig bij tot het succes van den avond, evenals trouwens mej. Joh. van do Linde (sopraan), die zelfs nog een extra bloemenhulde in ontvangst had te nemen. De begeleiding van de orkestklasse der Muziekschool en van mej. J. L. Wolter, was uitstekend. De strijkmuziek klonk thans veel beter dan vorig maal bij de Mis gezangen, en deed het geheel zeer goed tot zijn recht komen. Ongetwijfeld mag Toonkust niet trots terugzien op deze uitvoering. Hetpubliek, waaronder veel dames en heeren van elders, toonde zich dan ook zeer vol daan en gaf meermalen door luid applaus zijn goedkeuring te kennen. Men schrijft aan het „Utr. Dbld.": In het vorige jaar zag ik ergens een afbeelding van den toren der Nieuwe kerk te Delft; een inderdaad indruk wekkend monument. Uit een bijschrift bleek, dat de inwoners van Delft met die van Amersfoort en van Rhenen strijden om de eer wie van hen nu wel den hoogsten toren in hun midden heb ben; doch nu is mij gebleken, dat ook de Utrechtenaren mede moeten strijden en dat dan het kwartet aan de spits voert.Delft. Wat toch staat te lezen in de „Ge schiedenis van de bouwstijlen in de hoofdtijdperken der architectuur", door Eugen Gugel, hoogleeraar voor de bouw kunst aan de Polytechnische School te Delft, derde door den schrijver geheel herziene en bijgewerkte druk", uitgever F. Gouda Quint, Arnhem 1903 op blz 37 1. enz. 13. Toren der Nieuwe Kerk te Delft 108 M. 14. Toreu van den Dom te Utrecht 104 M. Misschien is het der moeite waard, een en ander uwen lezers bekend te maken, daar de Utrechtenaren niet weinig trotsch zijn op htm hoogen Dom, doch de Delftcnaren niet minder op hun slanken toren. Nog kan ik hier melden dat, als ik me goed herinner, in den top van den Delftschen toren staat opgeteekend, dat deze 109 M. hoog is. Naar aanleiding van het bovenstaande ordt aan het Utr. Dbl. van bevoegde zijde medegedeeld, dat de hoogte van den Domtoren te Utrecht niet is 104 M., maar tot de uiterste punt van de wind vaan 109 M. boven den beganen grond ter plaatse. De verschillende tusschenhoogte van den Domtoren zijn, naar het Utr. Dbl. meedeelt als volgt: Hoogte van den len omloop 38.7 M., van den 2en 68.4 M., van den 3en 95 M., van den bol 104.4 M.. van de uiterste punt 109 M. Niettegenstaande de zeer lage bekapping is de Domtoren dus nog iets liooger dan de op 108 M. aangegeven hoogte van den Delftschen toren. meening over de homoeopatliische gc- gcnecswijze verdeeld. Het komt mij voor liberaal te zijn, iedereen die redelijken zin in zijn argu menten kan leggen, te respecteeren en niet het woord te geven aan verdedi gers van eenzijdigheden zonder meer, dat onredelijkheden en dus onwaarheden zullen blijken te zijn. Hadde de schrijver een Homoeopat liische methode a 1 z ij d i g kunnen be lichten, dit protest zoude niet uit mijn pen zijn gevloeid. Lilcraliteit toch is niet e e n- zijdigheid en daarom is het artikel als liberaal in Uw blad misplaatst. Dankend voor de opname Hoogachtend Uw. dw dr. Utrecht 15 April A. DE GROOT. Med. doet. arts. Na dit klemmend betootj zal elk on bevooroordeeld lezer stellig wel over tuigd ziju van „de eenzijdigheid", van „de onjuistheden" enz in ons artikel over de Homocopathie op gezag van den schrijver, wien het „niet lust" blijkbaar om met argumenten voor den dag te komen. Van „algemeenbeden" bedient de schrijver zich in 't geheel niet. Red. Eeml. Men schrijft ons uit Bunschoten: „Donderdagavond omstreeks half tien bemerkte men ten westen van ons dorp een ongewonen rooden gloed. Duidelijk was 't zichtbaar dat er brand was. Meende men aanvankelijk, dat 't buiten onze grenspalen zou zijn, weldra kon digde het luiden der torenklok aan, dat het binnen onze gemeente aan den Eemdijk moest zijn. De brandweer spoedde zich met be kwamen spoed naar de plaats des onheils en daar aangekomen bleek dat de ar beiderswoning van G. Koenen inmiddels al een prooi der vlammen was geworden. De Ecmdijkerbrandwacht, was reeds ter plaatse en had het hare gedaan om het belendend perceel van R. Hoeve Hz. tegen het vuur te bewaren waarin zij volkomen slaagde. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Nog in den zelfden nacht is echter de eigenaar en bewoner dooi de politie in voorloopigc hechtenis ge nomen. Itigezoudeu. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de redacteur! Een vriend der homoeopatliische genees methode in Amersfoort, zendt mij No. 21 van Uw blad waarin een artikel over de homoeopatliische geneeswijze voorkomt. Het lust mij niet, dit artikel dat van grove onjuistheden wemelt, te weer leggen en ik acht ook Uw blad daar voor de plaats niet. Waar de schrijver zich zeiven aan het slot van zijn artikel een onbevoegde noemt, sluit ik mij bij dit oordeel aan en kunnen de lezer voor zooverre zij kunnen lezen met onder scheiding, weten welke waarde aan het opstel moet worden gehecht. Immers om over cenig onderwerp te schrijven moet men er iets van weten, indien men zieh niet wil beperken tot alge meenheden. In de wereld der bevoegden nu, is de Burgerlijke Stand. van 5 tot 8 April 1905. GEBOREN: Gerardus Johannes, van Stermaten en A. van Ruitenbeek Hermanus, z. van II. van Haselen en J. J. Montizaan. Ida, d. v. W Rommers en I. Aartsen. ONDERTROUWD: J. van de Kamp en R. M. Staal. H. Tonnis en M M. de Bruijn A. M. G. Mac Coll en E. II. Boissevain. GEHUWDIlendrikus Vahstal en W. Voortman. OVERLEDENTeunis Bouw, oud 4 maanden. Bertha Smit. Mari nus de Ruyter, oud 1 jaar. Zondag 9 April. Nc«l. Herv. Cicuiceute. St. Joriskerk \oorm. 10 uur, Ds. van Aalst. Nam. 2 uur, l)s. Meiners. s Av. 5'/a uur, Ds. Ter Haar Romeny Evang. I.utli.Kcrlt Voorm 10 uur. Ds. De Mcijere. Reiuonstrantschc Kerk. Voorm. 10'/a uur. H. II. Zaalberg. Morgen geen vergadering van 4'o nniiissa rissen van De Eeiu- laniler. Allen die iels te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van E. VA!* HIJXiilKUEV, Arn- hemsche weg 41. Deugdelijk werk bij billijke prijzen. (Roomboter) staat onder controle. Per Va K.G. f 0.64. Aanbevelend, Teleph. 104. Arnh.straat 35. Sunlightzeep. Schoensmeer in Snippertjeszeep. potjes. Salmiakzeep. Schoensmeer vooi Terpentij nzeep. chroomleer. Houtzeep. Poetspomade. Maypole zeep. Bra idspiritus. Harde groenczeep Schuurlinnen. Bleekpoeder. Terpentijn. Bleekwater. Boenwas (rood, Stijfsel. geel, wit, zwart Glansstijfsel. en bruin). Borax. Zilverpoeder. Blauwsel. Poetskrijt. Stad nabij do AMERSFOORT. o Woudenberg, zal op Woensdag 19 April 1905, om ÏO uur, in bet café „DE AREND" te Amersfoort, publiek verkoop e'n: No. 1. De Villa genaamd ar.nex Koetshuis met Stalling voor 2 Paarden, met grooten Tuin, waarin zware boomen, groot 0.39.33 TT.A., riant gelegen aan den Leusderweg onder Leusden, in de onmiddellijke nabijheid van Amersfoort. Het Huis, van diverse geriefelijkheden voorzien, bevat: beneden 4 kamers, keuken, kelder en provisiekamer; boven 5 kamers benevens grooten zolder, waarop 2 kamers. No. 2. groot 0.17.12 H.A. ten Zuiden van dien tuin langs den Grintweg. Nos. 3 tot 13. Eli' pereeelen mot uitweg ten Noorden van No. 1, achter - elkander van den Leusdorwog tot den Appelweg, te zamen 1.98.74 H.A. Nos. 14 tot 20. Ze veil pereeelen met uitweg, achter elkander gelegen, van No. 1 Westwaarts tot den Appelweg, te zamen 1.09.96 H.A. Nos. 21 tot 30. Tien pereeelen ten Westen van- en langs den Appelweg, te zamen 1.32.00 H.A. No. 31. Oost van den Appelweg en Zuid van Nos. 14 tot 20, groot 0.08.48 H.A. Te veilen afzonderlijk en in diverse Combinatiën; aanvaarding na betaling uiterlijk 19 Juli 1905; de Villa e.a. onverhnurd, het overige verhuurd nos. 2 en 31 tot 1 November 1909; Nos. 3 cn 13 gedeeltelijk mondeling van Augustus tot Augustus, en de overige pereeelen tot 24 December 1905. Dagelijks te zien, behalve do Villa, waarvan de sleutel Maandags, Woensdags en Vrijdags te bekomen is bij den lieer J. W. van Hagen, daartegenover. Bij toewijzing der Villa of Combi natiën kan 73 koopsom als 1 e hypotheek gevestigd blijven a 4 °/0 's jaars. Inlichtingen bij den heer N. TI. van Wielingen te Woudenberg eu bij den Notaris, door wicn biljetten met Situatie- teekening op aanvraag worden toege zonden. per doosje (12 pakjes) Aanbevelend, Teleph. 104. Arnli.straat 25. Schouwburg Utrecht. II o 11 a n tl s e li Blijspel-Ensemble. Directie: A. SAALBORN. Zoutlag 9 April 1995: Blijspel in 5 bedrijven door JUSTUS VAN MAURIK Jr. LachenLachen Orkest onder leiding van den Heer II. KUIJI'ERS. Aanvang half acht ure. OP telkens van ÏO tot 4 uur, in AMICITIA, eener PORTEFEUILE van den Toeguug voor NIET-ledeu 0.25.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3