No. 32. Zaterdag 22 April 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Het zoekende Licht. Eenige beschouwingen FEUILLETON. DE EEMLANDER Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der adrertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) omtrent den ünnncleeleu toe stand van Amersfoort. Onder de kleine steden in ons land, zal men geen gemeente aanti effen, welke zich in enkele jaren zóó heeft uitgebreid, als de plaats onzer inwoning. Iemand die, na vijf jaren afwezig te zijn geweest, onze stad weer eens bezoekt, moet wel verbaasd staan voor de ver anderingen, die hij aanschouwt. De twee onaanzienlijke Stationsgebouwtjes met hun beperkte ruimte, welke den indruk niet wekten, dat Amersfoort een knoop punt van verschillende spoorlijnen is, hebben plaats gemaakt voor een flink Centraalstation met eeu uitgestrekt emplacement. De oude omnibus, welke het communi catiemiddel vormde tusschen die beide stations, is ook daarmede verdwenen en als men zich thans uit de fraaie vesti bule van het station met krachtigen arm, door de verschillende deuren heeft heen- geworsteld, vindt men een nette tram gereed staan, om de reizigers stadwaarts te voeren. Waarheen men het oog wendt, over al ziet men nieuwgebouwde huizon. Stonden 5 jaren geleden langs den Utrechtscheu straatweg, voorbij den overweg van de Hollandschc Spoor, nog maar enkele huizen, thans is deze weg niet alleen aan beide zijden bijna volge bouwd, maar een tal van lanen zijn in de richting van van het Centraal-Station aangelegd en reeds gedeeltelijk in een villawijk herschapen. Wandelt men langs den Soesterweg, dan ziet men ook daar een aantal zij straten, welke als 't ware uit den grond zijn verrezen en waarvan menig oud- Amersfoortor wellicht niet eens de na men kent. Op Puntenburg, waaromheen ook ver schillende straten zijn ontstaan, is het noodig geworden een nieuwe school te stichten, terwijl de in de n ibijheid ge legen gemeentelijke gasfabriek, welke eerst eenige jaren geleden nieuw is gebouwd, het gasverbruik reeds zoo heeft zien stijgen, (in 1903 1312150 M', in 1904 1840000 M'), dat de bouw van een nieuwen gashouder noodzakelijk is geworden. Waar wij 5 jaren geleden den tuin Preutschheid is als een reukwerkwaardoor men bedorven lucht tracht te verbergen. Uit het Duitsch van ERNST VAN WILÜENBRUCH. 16). Eindelijk was Anna zich zelve weder meester geworden. „Kom nu mede," zeide zij opstaande. Hij stond eveneens op. „Nu zul je wel niets meer willen zien?" vroeg hij. Zij gevoelde, dat zij hem moest be moedigen. „O ja, wel zeker," antwoordde zij. „Je hebt het mij heloofd en een be lofte moet men houden." Zij legde haar arm in den zijne en deed moeite, een luchtigen toon aan te slaan, oui hem te toonen dat alles voorbij en het park van den toenmaligen bur gemeester Draaf Schimmelpenninck be wonderden, zien we thans rijen platda- kige eenvormige huizen, de Schimmclpen- ninckstraat en loodrecht daarop de Schimmelpenninckkadc. In een ander deel der stad ontdekken wij, dat ook de fraaie boomen van Beekenstein zijn gevallen als offer's van de bouwwoede. Alleen het huis met een deel van den tuin is gebleven, en een geheel complex van straten is rondom verrezen. Aldegondestraat, Beekenstein- sche laan, van Blankeuheyinstraat, Hen drik van Vianden- en Pieter Bothstraat. Ook de Langestraat heeft een heel ander aanzien verkregen. Particuliere huizen tot winkelhuizen verbouwd, ver groote winkelruimten, gemoderniseerde gevels, alles getuigend van toenemende welvaart en koopkracht der ingezetenen. Ontzaglijk zijn de veranderingen, in de laatste 5 jaren tot stand gekomen. Wanneer men bedenkt, dat in één jaar (wij meenen 1902) 384 nieuwe woningen zijn gebouwd, zal men zich wel vereeni gen, met wat wij aan het hoofd van dit artikel schreven. „Onder de kleine Steden in ons land, zal men geen ge meente aantreffen, welke zich in enkele jaren zoo heeft uitgebreid, als de plaats onzer inwoning." Is het nu te verwonderen, dat on6 gemeentelijk budget ook de sporen draagt van die snelle uitbreiding en de daarmede gepaard gaande aanwas der bevolking? Dat do kosten van: het bestuur der gemeente, de politie, den aanleg en het onderhoud van wegen en werken, de gemeentereiniging, het onderwijs het armwezen in die 5 jaar belangrijk hooger zijn geworden en dat door degroole uitgaven, welke in een klein aantal jaren moesten gedaan worden, de schul denlast is toegenomen? Immers neen! Toch schijnt het, dat door deze stijging der uitgaven enkele leden van onzen Raad den schrik om 't hart is geslagen. Pessimistische beschou wingen zijn geleverd over den trcurigen financieelen toestand onzer gemeente. Zelfs heeft men daarin grond gevonden te stemmen tegen het verleenen eener subsidie van f 1750 voor eene inrichting van vakonderwijs, waarvoor toen in 1903 een uitgebreid plan word ingediend, bij Raadsbesluit van 27 Juni reeds eene jaarlijksclie subsidie van f 2500 was toe en vergoten was. Zoo geleidde hij haal verder, tot ze aan het andere einde der reeks kamers in twee kleinere, vriende lijker vertrekken kwamen. „Zie je," zeide hij, voor de eerste kamer stilstaande, „dit had ik gedacht, zou je woonkamer zijn, en daarnaast zou je slapen." Anna keek eens rond. „O ja," meende zij, „hier zou het mij wel bevallen." Zij ging naar het venster. „Daar heb ik juist mijn bloemen vóór mij," zeide zij naar beneden in den tuin ziende. „Dat komt alles prachtig. Maar weet je, wat ik gaarna zou willen? Dat deze kamer een auder behangsel kreeg." Zij liep naar den wand en betastte de dikke, donkerbruine stof, waarmede die bekleed was. „Dat alles is wel prachtig," ging zij voort, „en kostbaar door al dat goud; maar zie je, ik ben nu eenmaal een kind van den tegenwoordigen tijd en zou het gaarne wat lichter en vriende lijker zien." De baron keek uiterst vergenoegd. „Maar Anna," riep hij, dat is ook mijn idee geweest, van het begin af aan! Alle kamers zou ik anders willen laten behangen, om meer licht daarin te krijgen. In Breslau licb ik iets ge zien, een witten ondergrond met gouden en blauwe bloemen, iets echt vriendelijks; gekend, benevens f 1000 voor oprichtings kosten. Wij verklaren niet te begrijpen, dat de financieele toestand der gemeente nu op eens zoo treurig zou geworden zijn en willen trachten aan te toonen, dat de inwoners van Amersfoort, hoewel zij, evenals ieder sterveling, liefst zoo min mogelijk zullen willen betalen, werkelijk niet te klagen hebben over de hooge lasten in hun gemeente. Zooals hiervoren reeds is gezegd, is de uitbreiding der gemeente zeer snel ge schied, zóó snel, dat de uitgaven geen gelijken tred hebben k u n n e n houden met de inkomsten. Al worden er vele huizen gebouwd, dan zijn deze nog niet dadelijk allen bewoond, terwijl niettemin de kosten voor wegen, reiniging, verlichting, politie belangrijk stijgen. Gedurende eenige jaren zal Amersfoort het beeld vertoonen van een kind, dat ietwat uit zijn krachten is gegroeid. Wie een open oog heeft voor het welzijn van dat kind en het tot een sterk en flink mensch wil zien opgroeien, zal het voorschrijven: goede voeding, lichaamsbeweging, frissche lucht. Het zou een verkeerde raadgever zijn, die sprak van: dïoet houden, rust, bin nenshuis blijven. Het komt ons voor, dat degenen, die den bloei der gemeente meenen te be vorderen door in de allereerste plaats de zuinigheid op den voorgrond te stellen, behooren tot de verkeerde raadslieden. Geen diëet worde voorgeschreven, maar krachtige voeding! En wie zal kunnen ontkennen, dat goed onderwijs, in dit verband tot de krachtige voeding moet worden gerekend? Men heeft de aardigheid gehad de opterichten Industrie- en Huishoudschool „de biefstukschool" te noemen. Welnu, wij gunnen dit kleine stukje biefstuk gaarne aan lien, die versterking behoe ven voor den strijd om het bestaan, die hun wacht. Het onderwijs in een gemeente moet goed eu veelzijdig zijn, zal deze tot bloei komen. Onze stad kan daarvan meespreken. Ook al vestigen zich hier thans vele personen, die aangetrokken worden door het natuurschoon, de goede ligging, de lage huishuren, de eerste en voor naamste aantrekkingskracht is ge dat zullen we morgen dadelijk gaan bestellen, nietwaar?" Zij knikte hem toe. „Ja, morgen," zeide zij. Hij greep hare handen; het scheen, als wilde hij haar bedanken. „En andere meubelen mag ik ook laten komen, niet waar? Die oude, zware stoelen met hunne reuschatigc leuningen, die kolossale sofa's, dat is alles toch niets voor jou. Iets fijn», iets luchtigs en sierlijks zullen we ons uit zoeken; dat sta je me toch toe, niet waar? Hou je van rozenhout?" Zij keek hem in de oogen en boog het hoofd. „Alles, wat jou bevalt, zal ook mij bevallen, en wat jij me schenkt neem ik gaarna aan." Een vergenoegde trek kwam op zijn gezicht. Hij maakte eene beweging om haar te kussen, docli eer hij zoover kwam, trok hij het hoofd weder terug De angstige uitdrukking, waarmede hij haar aanzag, verried, dat hij het niet durfde wagen; hij dacht aan hetgeen daar straks had plaats gehad. Anna schoof hare handen langzaam langs zijne armen omhoog, tot ze op zijne schouders rustten. Daar stond hij voor haar, de bezitter van al die pracht en heerlijkheid, tegenover wie zij zich zelve als een bedelares voorkwam; daar stond hij, de sterke man, in wiens armen zij als een glas verbrijzeld ware, indicn GEMEENTE. Gemeente belasting. Opcenten op de pers. belasting. Voor de gemeente Voor de provincie Amersfoort. 3 50 9 Deventer. 3 50 15 (Wordt verhoogd). Zutphen. 3,3 28 9 Middelburg. 4 50 21 Ilarlingen. 5 Va 20'/a 21'/, Zwolle. 4 25 15 Haarlem. 3,9 50—100 9 Gouda. 3V.7. 50 9 Zaandam. 5 7. 50—95 9 Hoorn. 3 Va 7o 50 9 Assen. 5Va7o 50 21 Winschoten. ?7. 50 45'/, Medcmblik. 3 50—70—90 9 Sneek. 5,02 °/o 21'/, Leeuwarden. 3,7 50—70 21 Va Dordrecht. 47s 50—75 9 Zierikzee. 3,6 50—70 21 Bergen op Zoom. 3 50 19 weest „de uitstekende inrichtingen van onderwijs". Blijft het gemeentebestuur op flinke en vrijgevige wijze voor het onderwijs zorgen, dan twijfelen wij er niet aan, dat de ledigstaande huizen ge leidelijk zullen worden bewoond en de ontvangsten weer gelijken tred met de uitgaven zullen gaan houden. Maar wanneer dit laatste nu eens niet het geval wordt, wanneer de gemeente belasting mettertijd verhoogd moet worden, zal dit dan de vestiging van vreemdelingen tegenhouden en het ver trek van inwoners bevorderen? Wij gelooven niet, dat daarvoor ge vaar bestaat. Er zijn plaatsen, waar de belasting lager, ja zelfs buitengewoon laag is. In den omtrek zouden we kun nen noemen Baarn, Zeist, Driebergen. Wanneer gij echter eens een onder zoek wilt instellen naar de huishuren in die plaatsen, de duurte der levens middelen, de gelegenheid voor onderwijs, dan gelooven wij, dat gij, niettegenstaande de hoogere belasting, het beter voor uw beurs zult achten te Amersfoort te blijven. Dooreen genomen bestaat hier geen reden tot klagen. Op vele andere plaatsen zijn de lasten even hoog of hooger dan te Amersfoort. Wij laten hier volgen eenige cijfers uit verschillende deelen van ons land. Met opzet hebben we hier de grootste steden niet genoemd, doch alleen eenige plaatsen, die, wat het zielental aangaat, eenigszins voor vergelijking in aanmer king kunnen komen. Waar voor liet percentagecijfer is geplaatst, beteekent dit, dat de belasting progressief is, en het cijfer is berekend uit een bekend inkomen en belastingbedrag. Mocht dit artikel en de hier ge noemde cijfers onze lezers niet hebben kunnen overtuigen, dat het hier werke lijk nog zoo erg niet is, dan weten ze nu althans, waar ze niet moeten heen gaan, als zij den belastingdruk hier willen gaan ontvluchten. zijne sterke kracht zich tegen haar had gekeerd en smeekte haar, deemoedig als een knaap, al zijn rijkdom aan hare voeten te mogen leggen, en als iemand die zich zijne schuld bewust is, waagde hij het niet, haar te kussen. En waarin bestond dan zijne schuld? Eene onuit sprekelijk medelijden vervulde haar hart, de tranen kwamen haar in de oogen. Maar zij wilde hem geen trauen laten zien; zij dwong zich zelve tot een glimlach, en zoo, terwijl zij toch niet bij machte was, hare tranen terug te dringen, verhief zij zich op de teeneu, en onder tranen eu glimlachjes zocht zij met haren mond den zijnen. Her ademend, als na eene doorgestane pijni ging, boog hij het hoofd tot haar neder eu de kus, dien zij wisselden, was als eene wederzijdsche belofte, dat ze nu een nieuw leven wilden beginnen in het oude, uitgestorven huis. Daarop keerden ze terug naar de zaal, waar het tweede ontbijt voor hen gereed stond. De warme spijzen warén intusschen koud geworden, doch dat bedierf hunne stemming niet; ook was er behalve de warme gerechten eene genoegzame hoeveelheid koud vlccsch om zich behoorlijk te verzadigen. Terwijl de oude Johanu de borden wis selde, schonk de baron haar wijn in, en zij dronk een flink glas. Zij was nu zeer vroolijk, geheel getrouw aau hare roeping als „zon," en de baron, hare „aarde," was gelukkig in haar licht. Het eenige, wat Anna eenigszins hinderde, was de aanblik van den ouden lakei, die zwijgend bediende en, terwijl ze aten en dronken, achter den stoel van zijn heer stond. Onwillekeurig wierp zij nu en dan een blik op hem, en steeds zag zij hem in een zeer vreemde houding, onbeweeg lijk het hoofd naar den grond gericht, als in diep gepeins verzonken, op zijne plaats staan. Blijkbaar dacht hij er nog steeds over, hoe vreeselijk en eigenlijk zonder reden de baron daar straks tegen hem was uitgevaren. Dat deed haar toch leed om den ouden man. Zij ge voelde behoefte, hem iets vriendelijks te zeggen. Tusschen heer en bediende bestond klaarblijkelijk eene spanning; het zou haar lief geweest zijn, indicn zij de verstandhouding tusschen die twee weer tot eene goede had kunnen maken; men8chen, die zoo eenzaam leven, als zij met hen drieën weldra zouden doen, noeten elkander toch verstaan, kunnen niet met vijandige gedachten jegens elkaar omgaan. „Zeg eens, Johann," ving zij zoo on gedwongen mogelijk aan, terwijl zij het hoofd naar hem ophief, „ik moet je werkelijk mijn compliment maken, zoo als hier alles onderhouden is: er is geen stofje, geen vlekje te zien, en het vuur in de haarden Zij brak plotseling af. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1905 | | pagina 1