INBOEDEL, Gordijnen Wasscherij. J. v. Genderen, LIKDOORNPLEISTER, A. N. J. VOS J. o. Send <A. van de VJeg, publiek verkoopen Advertentiën. J. A. MAASSCHALKERWEERD. Vraag Groote Stadslucht. Tinctuur en Zalf Firma A. KAPTIJN, Ds. E. M. ten Cate, van Apeldoorn, hoopt Tweeden Paaschdag des ochtends halt elf in de Luthersche kerk hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring en daarin den H. Doop te bedienen. Gisterenmiddag is er op een overweg van de spoorlijn UtrechtAmersfoort nabij Utrecht een paard en wagen dooi den trein aangereden. Het paard werd gedood en de wagen vernield, terwijl de berijder ongedeerd bleef. De grootc meeting in den Haag tegen de onderwijsnovelle, waar ook verschil lende Amersfoortsche organisaties zullen worden vertegenwoordigd, zal worden gehouden Zondag 3L April of Zondag 7 Mei. Bij de gehouden aanbestedingen voor het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen te Amersfoort is als volgt ingeschreven: W. van Achterbergh voor 12.179; G. Wassink, voor f 13.360; II. Heiligers, voor f12.333; J. Bunnik Jr., voor f 12.075; N. Wolfswinkel, voor 112.400; H. Noorman, voor f 12.795; H. Keizer, voor f 12.650; H. Boks, voor [12.120. Voor de aanbesteding van het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken in de stolling der Geldersche vallei met die in de Betuwe door D. Boks voor f 1835 en W. van Achterbergh voor f 1677. Behoudens goedkeuring van den minister werden de werken aan de laagste inschijvers gegund. Met ingang van 16 April is de com mies der Posterijen le klasse M. Pott overgeplaatst naar de Haag en met 1 Mei wordt hij vervangen door den klerk der Posterijen en Telegrafie 2e klasse R. Sartorius uit Gennep. Mejuffr. A. G. v. d. Berg is Donder dag te Utrecht ook geslaagd voor hot examen Vrije- en Orde- Oefeningen. Bij de gehouden aanbesteding voor de verving van militaire gebouwen en werken te Amersfoort, werd als volgt ingeschreven: Firma Dekker en Boen dermaker te Amsterdam voor f2600; Andries Aberson, te Steenwijk voor f 2590 L. van Wijngaarden, alhier, voor f 2324; A. J. Boode, id., voor f 2329; L. Blok, id., voor f2560; S. H. Massa, id., voor f2550; P. van 't Hof, id., voor f2525; H. van Slooten, id., voor f2430; H. Doesburg te Utrecht, voor f 2449; Albert Wynia te Groningen, voor f2396; J. R van 't Hof, alhier, voor f 2487. Behoudenis ministerieele goedkeuring werd aan den laagsten inschrijver het werk gegund. De jaarlijksche collecte door de com missie van het Fonds tot aanmoediging cn ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland zal worden gehouden op Maandag den 8 Mei e. k., des voorm. te 10 uur. De coöperatieve bouwvereeniging „Eigen Haard", van H. S. M. personeel, is ihans officieel opgericht. Op de Statuten is de Koninklijke goedkeuring aange vraagd, terwijl het voorloopig bestuur bij acclamatie is gekozen als definitief. De Bestuursfunctiën zijn verdeeld als volgt: N. Boaman, Voorzitter, D. F. Boerkoel, Secretaris, A. Ditmar, Penning meester, B, Mol, 2e Secretaris en J. H. van Bilderbeek, 2e Penningmeester. II. Stolp en B. Snijders, Commissarissen. De aanbesteding van den bouw van 64 woningen is binnen eenige weken in het zicht. De verkiezing voor de Tweede Hamer. De minister van binnenlandsche zaken overwegende,dat op Dinsdag 0 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal plaats heeft; gelet op art. 131, tweede cn derde lid, art. 133, eerste lid, en art. 134, derde lid, der kieswet; heeft goedgevonden te bepalen dat in de kiesdistricten, waarin het rijk is ver deeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats heb ben op Vrijdag 16 Juni e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 28 Juni d.a.v. (Stct.) De tentoonstelling van schilderijen, in de zalen der Vereeniging Voor de Kunst te Utrecht bijeeugebracht uit particuliere Utrechtsche verzamelingen belooft zeer belangrijk te zullen worden onder ongeveer 70 inzendingen zijn o.a Israels (vader en zoon), Mauve, Maris Mesdag, Breitner, Bilders, Bles, Bos boom vertegenwoordigd door mooie stukken. Wanneer deze tentoonstelling, die a.s. Zondag opent, 7 Mei zal ge sloten zijn, wordt half Mei de expositie van het monument Schaepman geopend. Deze tentoonstelling zal tot 1 Juni duren; terwijl daarna tot slot het fraaie battik-werk van den heer Lebeau uit Haarlem geëxposeerd en een verkla rende lezing daarbij door den kunste naar zal worden gehouden. Ter viering van het 10-jarig bestaan der vereeniging in het najaar te herdenken, zijn bij het bestuur plannen in overweging. (Utr. Dbl.) Woeusdagavond werd op de kegel baan der sociëteit „Amicitia" een per- soneele wedstrijd gehouden door de leden der kegelclubs: Acht om den Koning, Koroebus en Koekoek. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs P. II. Roukens 92 punten; 2e prijs W. F. N. von Hombracht S9 p.; 3e prijs E. J. J. de Roy van Zuidewijn 87 p.; 4e prijs L. J. Rieber 82 p.; 5e prijs L. Sclïulte 78 p.; 6e prijs M. Meijer 77 p.; 7e prijs J. C. van dei- Meer 75 p.8, en 8e prijs J. L. van der Moer 75 p.—6. Zooals wij reeds V'oensdag meedeel den behaalde Koroebus in den corps wedstrijd de gouden medaille. Na afloop der wedstrijdeu had de uitdeeling der prijzen plaats, door den secretaris van de club „Koroebus" Dr. P. K. Lulofs. In eenige welgekozen woorden wees deze er op, dat de wed strijd volkomen mocht geslaagd heeten, waarom hij dan ook met des te meer genoegen voldeed aan het verzoek zijner mede-commissarissen voor de regeling der wedstrijden, om de prijzen uit te reiken. Verder wilde hij een woord van er kentelijkheid brengen aan het bestuur der sociëteit, dat door financieelen steun er niet weinig toe had medegewerkt, dat de prijzen in aantal en gehalte stegen. Hieraan knoopte hij den wenscli vast, dat bij een eventueele herhaling zoo'n goedgunstige beschikking weer mocht getroffen worden. Na elk der clubs meer afzonderlijk toegesproken te hebben, bracht Dr. Lulofs een woord van dank aan zijn mede-regclings commissarissen voor hun steun en aan alle aanwezige leden voor hun trouwe medewerking. Aan elk der winnaars overhandigde hij daarna met eenige toepasselijke woorden de behaalde prijzen. Bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof is de sergeant bij het 5e regiment infanterie J. R., oud 23 jaren, geboren te Leiden, schuldig verklaard aan l'o. het als fourier, geëmployeerd tot het verrichten van dienst in een magazijn, ontvreemden van hem in voege voorscheven toevertrouwde goe deren, 2o. verduistering, 3o. misdrijf, wat het misdadige betreft, het meest overeenkomende met ontvreemding vau equipementsgoed, 4o. valschheid in ge schrift, een en ander in de inlanterie- kazerne te Amersfoort gepleegd, en te dier zake veroordeeld tot lo. twee maanden militaire gevangenisstraf en 2o. ééne maand gevangenisstraf met degra datie tot den stand van soldaat. Woensdagavond hield het plaatselijk Nutsdepartement een algemeene ver gadering in de Leeskamèr van Amicitia. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had las de secretaris de notulen der vergadering van 3 Maart 1905, die werden goedgekeurd zooals ze door den secretaris waren ontworpen. Als punt 1 van de agenda kwam hierna aan de orde: Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodiek af treden van de heeren J. van der Horst Bruijn en J. M. Thiel, die niet her kiesbaar waren. Bij eerste stemming worden gekozen de heeren D. Gerritsen en Ds. J. L. F. de Meijere. De heer Gerritsen ter vergadering aanwezig ver klaart de benoeming aan te nemen, terwijl aan Ds. de Meyere bericht zal worden gezonden. Hierna komt in behandeling punt 2: Ingekomen stukken, waaronder een aanvraag van „Het groene Kruis" om subsidie. De voorzitter deelt mede, dat het Bestuur in de vooraf gehouden bestuurs vergadering besloten heeft toestemmend te adviseercn, en dan ook voorstelt voor dit jaar uit te trekken f 25. Een vol gend jaar kan er dan verder gezien worden. Op een vraag van den heer Gerritsen antwoordt de voorzitter, dat dit niet een subsidie is in eens, maai- voor dit jaar. Iets anders wordt trouwens ook niet gevraagd. Het voorstel om f 25 subsidie te ver- leenen wordt hierna aangenomen. Verder is ingekomen: Het jaarverslag en de rekening en verantwoording van de Fröbelschool. De voorzitter leest het jaarverslag voor, waarna hij het in discussie brengt. Uit het jaarverslag stippen we het vol gende aan. In tegenstelling met het vorige jaar is een vooruitgang te coustatecren in het aantal leerlingen, dat thans 58 bedraagt verdeeld naar de betaalde schoolgelden als volgt: Schoolgeld 31 Jan. '04. 31 Jan. '05. f 20.8 leerl. 9 leerl. f 15.- 7 3 f 12.50 6 12 f 10.— 15 15 f 7.50 16 17 gratiB. 0 2 waaruit blijkt, dat het gemiddelde schoolgeld voor de 58 tegenwoordige leerlingen is fll'/'i per hoofd. De school werd trouw bezocht. Te betreuren was het, dat de school eenigen tijd wegens de heerschende mazelen moest worden gesloten. De directrice wilde ter tegemoetkoming aan deze stoornis de gewone Kerstvacantie intrek ken, aan welk verzoek het Bestuur om verschillende redenen meende niet te kunnen voldoen. Wijziging in het Bestuur kwam niet voor. Ernstig wordt in het verslag de aan dacht gevet tigd op de groote moeielijkheid in het vinden, het opleiden en het behou den van goede helpsters. In plaats van 3 zijn er thans slechts 2 helpsters aan de school verbonden, die naar haar beste krachten de school dienen gedurende 26 uren per week voor een loon van respectievelijk f 70 en f 50 per jaar. Met het oog op de financiën kan het Bestuur hierin geen verbetering brengen. Zeker zou het in het belang der school zijn, zoo do middelen toelieten een gediplomeerde hulponderwijzercs aan te stellen daar de kiuderen telkens aan jonge meisjes (kinderen nog) van 16 jaar moeten worden overgelaten, en de Directrice bij eventueele ziekte niet vervangen kan worden. Met een dankbetuiging voor de ge noten subsidie eindigt het verslag. De voorzitter zou aan den heer Wesseling, die bestuurslid is der Frö belschool willen vragen, hoe het komt, dat er vorig jaar een vrij aanzienlijk tekort was van f 512, terwijl de rekening voor dit jaar sluit. De heer Wesseling. Dat kouil voornameüjk hierdoor, dat er alles is gedaan om te bezuinigen. Zoo is er bijv. niets gedaan aan het gebouw,- dan het allernoodzakelijkste. Uit het verslag is bovendien gebleken welke lage salaris sen er uitbetaald moesten worden. Daarbij komt nog dat vorig jaar de directrice gedurende geruimen tijd ziek is geweest en daar er aan die school geen bevoegde leerkracht is om haar te vervangen, moest de plaatsvervangster uit den Haag komen. Ook dit jaar zou er echter toch nog een tekort zijn geweest van f 200, maar dit is langs buitengewonen weg gedekt. En nu ik toch over dit punt spreek, aldus de heer Wesseling, zou ik wel een wiUen vragen of we van het hoofd bestuur geen hulp zóuden kunnen ver krijgen, inzake de opleiding van hulp personeel. Dit is tot nog toe geschied door de directrice, die daarin geheel belangloos werd vrijgestaan door mcj. Ilulsteijn, die echter met Mei niet lan ger haar diensten kan verleenen. Het is nu een zaak van veel belang, daar de Industrie- en Huishoudschool ook een cursus zal geven voor opleiding Fröbelschool. We hebben dus twee inrichtingen die elkaar helpen kunnen. Zouden er nu geen stappen kunnen gedaan wordeu bij het Hoofdbestuur om de opleiding te steunen, hetzij door een subsidie te geven aan het Nut, hetzij aan den cursus. De voorzitter. We hebben deze zaak al besproken in de vorige verga dering. De afgevaardigde naar de alge meene vergadering zal er met het Hoofd bestuur over spreken. De heer Wesseling. Maarzon het niet beter zijn als er eens een paar personen heengingen om er van te voren eens over te spreken? De heer F rins deelt mee, dat dit toch kan gebeuren door den afgevaar digde. De heer Gerritsen. Nu we toch over dit punt spreken, kunnen we wel licht tevens daarbij behandelen in hoe verre de Fröbelschool kan gesubsidieerd worden, wanneer de Industrieschool deze inrichting overneemt. De voorzitter. Ook hierover is in de Bestuurs vergadering al gesproken en het Bestuur is er wel toe geneigd de Fröbelschool te voegen bij de Indu strieschool en dan een aanzienlijke subsidie toe te staan. Maar alvorens we hierover beslissen dienen we eerst een gecombineerde vergadering te hebben van de Besturen van het Nut, Industrie school en de Fröbelschool. De heer Gerritsen. Ik kan me daarmede heel goed vereenigen, maar wensch er dan alleen nog op aan te dringen, dat er spoedig een oplos sing zal gevonden worden om elkaar te helpen. De voorzitter. Een oplossing moet er komen, want zooals de Fröbel school op het oogenblik is, kan ze niet blijven zonder groote kosten. De heer Wessseling. Uit naam van den voorzitter der Industrieschool, den heer Bolk, die tot zijn spijt door een andere vergadering verhinderd is hier tegenwoordig te zijn, moet ik mce- deelcu, dat hij zeer ingenomen is met het denkbeeld om een gecombineerde vergadering te houden. Hierna wordt besloten die vergadering reeds Vrijdag 21 April om 2 uur in Ons Huis te houden. Verder zijn nog ingekomen: een verslag van het schoolfonds voor schipperskinderen, verslag van het Hoofd bestuur, aangaande den staat der Maat schappij en zijne verrichtingen gedurende het jaar 1904'05; het vijftiende jaar verslag van de gemengde commissie voor onderwijs belangen en het 6e jaar verslag van Volkshuisvesting. Bij de eventueele mededeelingen wordt door een der leden ter sprake gebracht do verkoop van den grond van de Industrieschool, waarover zich eenige discussie ontspint. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Wij kunnen meedeelen, dat als gevolg van de „gecombineerde" vergadering Vrijdag j.l. gehouden, reeds hedenmiddag ccnspocdeischcnde vergadering gehouden is van 't Nutsdepartement, om hetNuts- bestuur te machtigen in de Fröbelschool kwestie tot-handelen over te gaan. Burgerlijke Stand. van 19 tot 22 April 1905. GEBORENIlendrika, d. van A. van 't Net en H. Hoenderdaal. Geertrui- da, d. van C'. Bosboom en G. van Bo- gerijen. Catharina, d. van H. Bosman en J. van Klooster. Petrus, z. van A. Groenestein en G. Woudenberg. Willemijna Johanna Cornelia, d. van J. Bast en M. L. Boshuizen. ONDERTROUWD: H. van den Es hof en J. vau Klee. T. G. Kolf- schooten en M. Kreikamp. S. Kraan en M. A. Jungwichel. GEHUWD: A. H.Visschcr en J. A. G. Zoetmulder. OVERLEDEN: Antje Schaap, oud 1 mnd. Alida Jacoba Suyderhoud, oud 55 j., wed. van J. Oostermeijer. Catharina Bernhard, oud 74 j., wed. van G. P. Oosterhout Lemke. Jan Bloemendal, oud 21 j., ongeh. Aaltje Van Rueler, oud 64 j., echtgcn. van W. Meijer. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op DONDERDAG 37 APRIL. 1905, des voormiddags 9 uur, op de huize „WEGWIJK" te Amersfoort, aan den Utrechtschen weg, om contant geld (Wegens vertrek naar elders.) Drn dertigen, zeer goed onderhouden bestaande in: salonnmeiiblement, dames- en heeren schrijfburcaux, antieke kasten, dito spiegels, crapaux, kersenhouten slaapkamerameublement, fauteuils, speel tafels, spiegels, pendules, thee-, wasch- en beddentafels, secretaire, buffet, bloe mentafels, gaskronen, staande lampen, schilderijen, (waarvan 1 van G. L. Kiers), vulkachels en andere kachels, haarden, diverse ledikanten, bedden, matrassen w.o. met springvecren, dekens, exmin- ster tapijten, pcrsisch kleed, karpetten, kleedjes, zeilen, looper, eetserviezen, kristal-, porcelein-, glas-, blik-, tin- en aardewerk. Geiser, met bad dames rijwielen, for nuis, droog- en vlaggenstokken, keuken gereedschap, diverse wijnen enz. Voorts tuinstoelen en tafels, en het geen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Ter bezichtiging: particulier op DINSDAG 25 APRIL 1905, tegen be taling van 25 cent en puhlick op WOENSDAG 26 APRIL 1905 beide dagen van 2 tot 4 uur. Catalogussen verkrijgbaar tegen be taling van 35 et. bij den vendumeester J. D. LAMMERTS VAN BUEREN, Langestraat 28. Allen <lie iets te schilderen ofte behangen hebben, wordeu herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van Li. VA!* WLJNOAARDEI, Arn- hemsche weg 41. Deugdelijk werk bij billijke prijzen. Behanger. L.ange.«traat 34. MEIKERSEN. FRAMBOZEN. ABRIKOZEN. PERZIKEN. PEREN. REINE CLAUDEN. MELANGE. ANANAS. per blik. I per flacon. Aanbevelend, Arnkeiuscbe straat. Telephoon 104. a "s s S. - tv It e r s» •9 Roode bessenwijn. Witte bessenwijn. Frambozenwijn. Kersenwijn. Mei wijn. Bisschop wijn. Kardinaalwijn. Frambozenlikeur. Kersenlikeur. Citroenlikeur. Ananaslikeur. Frambozenlimonade. Citroenlimonade. Grenadinelimonade. Aanbevelend, Telepk 104. Arnli.straat 35. Schouwburg Utrecht. Hollandse h Blijspel-Ensemble. Directie: A. SAALBORN. Maandag 34 April 1905 (3e l'aaschdag). Op veelvuldig verlangen: Blijspel in 4 bedrijven, naar het Duitsch van OSCAR BLUMENTIIAL en GUSTAV KADELBBURG. Vertaling van DOLPHO. Regie: A. SAALBORN. Orkest onder leiding van den Heer H. KUIJPERS. Aanvang ball' acht ure. Prijzen der plaatsenBaleon en Stalles f 1.50. le Amph. en le Zijloge f I.Baignoires on 2e Aniph. f0.75. Parterre f 0.50. 3e Amph. en 2e Zijloge f 0.40. 4e Amph. en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: Voor Aandeelhou ders Zaterdag van 10 tot 11 uur; voor het Publiek denzelfden dag niet of zonder bespreken van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur en Maandag van 1 tot 3 uur. Verkrijgbaar bij LASGESTBAAT 33, DROGLST. GOUDA, Urahetbstraat 341. Groothandel in uitsluitend prima qualiteit 8TEE*KOLEN, ANTIIHA- CLETKOEEN en COKES. Levering per schip. Levering per wagon. BELG. ANTHRACIET van de beroemde mijn „CENTRE de GILLY." Verkoop uitsluitend aan den handel op eerste liands mij ncondities. N.B. Voor Noord-Holland een Hinken agent gevraagd.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3