AFBRAAK Inboedel, INBOEDEL, LIKDOORNPLËISTER Advertentiën. AFBRAAK, Vrijwillig- Erfhuis Vrijwillig Erfhuis, S* t^eem proef met: 1 <A. van de V)eg, OPENBARE VERKOOPING De Deurwaarder D. C. PRINS De Deurwaarder D. C. PRINS De Deurwaarden' D. C. PRINS J. VAN GENDEREN, Tinctuur en Zalf dt uiet het recht om te spreken zoo- ge deedt. Ge hebt de Troonrede ngchaald, maar daarin staat ook, dat "idgemeene Volkstoestand tot dank int. Mijn partijgenoot Helsdinge ■rain daartegen op en toonde met ifcrs en statistieken, dat die toestand s behalve prachtig was En de le liberale partij stemde voor die f nca. Gij voelt u dan ook totaal solida.r l't de bezittende klasse. Zelfs als ge opgetreden tegen Dr. Kuyper, dan dat niets dan kleine oppositielust. Bij de begrootings debatten heeft oelstra in de Kamer een rede gehou n, die hij in drieën had verdeeld. Het eerste gedeelte ging tegen de sricaleu. Alle liberalen waren één oor. Het tweede gedeelte ging tegen de icralen. Alle clericalen waren één oor. Het derde gedeelte ging over de |beiders. Alle hecren liepen weg en breeuwden door elkaar. (Rumoer). De heer Sincehge. Het gaat |et aan een dergelijke beschuldiging I IsB slingeren naar de leden der Kamer luider namen te noemen Een stem. Is dat nu debat, wij Hen debat. De heer Duys. Ik zal hut u be- ijzen, als iemand hier in de zaal de ochure bij zich heeft, waarin de rede in Troelstra is afgedrukt. (De heer in 't Veer geeft de brochure). De heer Duys leest nu het gedeelte |m de redevoering van mr. Troelstra |oor, waarop hij doelde. Ge ziet gadcring, als het over de arbeiders aat, dan zijn alle partijen het eens. Mr. Smeengc heeft gesproken over verlaging van het peil van het Jolksonderwijs. Dat is waar, maar gij I ebt alweer niet het recht daarover te 1 preken. Wat hebben de liberalen voor I ct onderwijs gedaan. Hetgeen er op et concentratie-program staat kan Dr. hyper ook ondersteunen. De liberalen hebben hei 7e leerjaar erworpen. En wie hebben de standen I:holen in 't leven geroepen? Een kind dat honger heeft, kan het nderwijs niet volgen. Voor het voor tel om schoolvoeding in de wet op te lemen stemden slechts twee liberalen, dan spreek ik nog niet eens over ctgeen er in liberale gemeenteraden I p dat gebied wordt gedaan. De soc. dem. hebben een voorstel redaan, van verbod van arbeid voor iet leerplichtige kind. Tegen alle libe ralen. Het voorstel om do 3000 schippers- nderen gelegenheid te geven onderwijs volgen, werd afgestemd met 80 jegen 7. Het voorstel om het Herhalingsonder- iijs verplichtend te stellen met '29 egen 48. Ik herhaal het, gij hebt niet iet recht Dr. Kuyper iets te verwijten. Een stem. Dat is geen debat. Een ander. Gij moet bij de vier aar blijven. De heer Duys. Ik moet toch oor hetgeen ik zeg, bewijsmiddelen ocken in het verleden. Daarover hoeft in. Smeenge niet gesproken, dat dank do drommel, maar dan moeten wij toch geven. Sociale hervormingen willen ook de liberalen, maar hoe Er is geen sprake an, dat we van de liberalen boter af ouden zijn. Gij zegt: het arboids-contract- zal iclaas niet behandeld worden. Vraag iet den arbeiders maar eens of dat zoo animer is. De Hoer verhoede het, dat lat schandstuk in behandeling koine. Dat product van Drucher is zoo mooi, dat Kuyper het maar zoo overneemt. Dat zegt genoeg. De landarbeiders moeten worden op- ^nomen in de ongevallenwet. De loc. dem. hebben dat voorgesteld, maar jen waren er allerhande bezwaren. Men moest de toestanden nog bestu- ieeren. Men moet bedenken, de boeren rijn nog niet zoo klassebewust, de vrijz. Jein. behoeven daar nog geen klassen strijd te temperen, dus die boeren kun nen nog wel wachten. Dr. Kuyper heeft nu een ontwerp ingediend, dat haast niet afwijkt van de ongevallenwet, zoo'n werk schijnt bet dus niet te zijn. Tegen dat amendement stemde ook mr. Smeenge. De soc. dem. stelden voor bij een ongeval den arbeider 90 inplaats van 70 uit te koeren. Alle liberalen waren er tegen. Voor de speetwet stemden 6 liberalen. Mr. Smeenge heeft veel overhoop ge haald, maar hij is niet met liefde op gekomen voor sociale hervormingen. Een stem. Dat was niet noodig. 't Is niets dan een politiek geknutsel tussoken de beide partijen. Ook op het gebied van het militairisme heeft mr. Smeenge geen recht van te verwijten. Stemmen. Is dat nu debat? Die heeren moeten zich niet zoo zenuwachtig maken. Ik voorspel van hen n althans niet veel goeds. Eerst bij de laatste begrooting ver klaarde mr. Smeenge tegen te zullen stemmen. Op belastinggebied betalen de arbeiders nog altijd het meeste. De tariefwet is ingediend. Juist, maar wat deed Pierson in '97? Die wilde toch ook de petroleum, de klompen enz. belasten? Maar het successierecht voor buiten 's lands w onende eigenaren is door de liberalen van 8!op 6"„ gebracht. Ik moet eindigen. Met instemming heeft mr. Smeenge de woorden vanj Dr. Kuyper aangehaald: Het is t'e plicht van God opgelegd, liet leed van de menschen te verzuchten. Maar dat zegt niet de Beaufort. Ik zou willen vragen: herkent ge in mr. Smeenge nog den ouden revolutieman, den man van de bar ricaden? (Gelach.) Zij die niet op onzen candidaat stem men kunnen van twee kwaden, den minste slechte kiezen. (Luid applaus.) Stemmen. Zeer juist, daar gaat het om. Goed. Zij die applaudiseereu zullen niet op v. d. Goes stemmen, maar zij erkennen althans door hun applaus, dat de andere candidaten twee kwaden ziju. (Applaus.) Repliek. De heer Smeenge. Het zij mij vergund met een enkel woord te ant woorden op hetgeen door den heer Duys is gesproken. Ik heb wel lust gevoeld om ten opzichte van de perroratie in 't begin uitgesproken mijn dank uit te spreken. Maar ik zal dat toch nier doen, want al is spreker begonnen mij voor te stellen als een bijzonder exemplaar, 't is uit hetgeen hij verder zei gebleken, dat ik er dan toch een ben van de slechtste soort. Vooraf moet ik twee opmerkingen maken. De heer Duys heeft niet geweten welk onderwerp ik vanavond zou behan delen, want anders zou hij niet vol kunnen houden, dat dit een goed debat is. Het onderwerp luidde: wat leerden 4 jaren aan de propagandisten en ik heb gepoogd het bewijs te leveren, dat van hetgeen in 1901 werd beloofd weinig is terecht gekomen. Ten tweede heb ik gepoogd te spreken tot allen, niet tot enkelen. De heer Duys heeft gesproken tot een deel der vergadering en wel tot de arbeiders. Dat is hemelsbreed verschil tusschen ons. Zijn standpunt is gericht op een deel van het volk, terwijl ik als volksvertegenwoordiger meen te moeten opkomen voor de belangen van het geheele volk, van allen. Applaics Dat laat ik niet los. Maar daaruit volgt dan ook, dat de beschouwing van den heer Duys en die van mij geheel anders moeten zijn. Waar hij het voor stelt, alsof de arbeiders belangen die van het algemeen ziju, zullen we het wel niet eens worden. Wat zal moeten gebeuren met het kiezersvolk, ik kom gaarne eens terug om dat uiteen te zetten, maar van avond heb ik slechts gesproken over de afge- loopcn 4 jaar. Alles wat hij dan ook gezegd heeft, dat ik aangeboden heb, gaat buiten mij om. Ik heb zelfs geen naam genoemd, ook niet dien van mr. de Beaufort, al zou ik er dan ook niet tegen opzien, dat wel te doen. De heer Duys zegt: gij hebt geen recht die beschuldigingen uit te spreken. En dan wordt betoogd, dat het van mij pure weelde zou zijn, als ik oppositie voer, omdat nog grooter odium rust op anderen. Zelfs heeft de heer Duys ge zegd, dat ik bij de onderwijswet mijn oppositielust niet heb kunnen bedwingen. De heer Duys. Zoo heb ik het niet gezegd. Neen zoo niet, maar het komt er toch op neer. Gij hebt zelfs gesproken van kleine oppositie, en dat is nog veel erger Ik zeg u mijnheer Duys, op dat gebied wil ik hetzelfde als u, maar ik wil het langzaam aan. Dat komt, omdat gij alleen op de arbeidersbelangen let, maar aan mijn zorgen, zijn de belangen van het geheele volk toevertrouwd. Nu over de Leerplichtwet. Ik zal er niet over debatteeren, want die is niet van dezen tijd, maar ik wil u dit vragen: Nu voeding en klceding niet opge nomen is, zoudt gij nu willen, dat de leerplichtwet niet tot stand was ge komen? Indien men een half ei kan krijgen, hebt ge dan liever een leege dop? De heer Duys. De socialisten heb ben tegen gestemd. Ik doe aan dergelijke politiek niet mee. Er zijn echter verschillende wegen, die naar Rome leiden. Dat alles wat gij opnoemt, niet is gedaan, erken ik, maar het is gedaan omdat men niet een ledige dop wil hebben, als men een half ei kan krijgen. U hebt gesproken over do schippers kinderen. Ik dacht zou ik daarbij ook uitgezonderd worden. De beer Duys. Als voorzitter van den Schippersbond wel. Ik heb het tot mijn spijt niet gehoord, ik had wat meer waardeering verwacht. Dat is een zeer moeilijke kwestie. Wil men geregeld onderwijs' geven, dan moeten alle kinderen aanwal blijven. Daarvoor is dus een groot kapitaal noodig. En waar nu de tegenstand bij de kerkelijke partijen zoo groot is, moet men dan niet elke daad toejuichen, die beoogt vereenigingen in het leven te roepen, om zooveel mogelijk kinderen van boord te halen en in het huis ge zin te brengen. De heer Duys. Zeker. Dan had I' dat moeten zeggen, want anders lijkt het, als of er nog nooit menschen waren opgestaan, dan socia listen, die iets voor de schipperskinderen wilden doen (limvo.) Nu het ouder domspensioen. Ik zeg nog eens ik heb niet betoogd wat er gedaan moest wor den, daarvoor wil ik wel terug komen. Maar het kiezersvolk moet ingelicht worden. Men moet niet enkel zeggen wat gebeuren moet, maar mem inoet ook de dingen kennen, opdat men bij het eindpunt kan oordeelen. Ik heb het voorrecht gehad, zitting de hebben in de pensioencommissie en ik heb het toegejucht, 'dat minister Lely met oen ontwerp kwam, waarin werd aangewezen een weg voor pensionneering, 't Is dus onrechtvaardig te verwijten, dat wij daarover niet mogen spreken, Men moet ook daarop letten en over wegen van wien kunnen we het meeste verwachten. Ook bij het arbeids-contract geldt het weer de vraag van meer of minder. Ik weet wel, dat men in arbeiderskringen er niet geheel over voldaan is. Maar we hebben nog niet in onze wetgeving het beginsel, cat deze materie door de wet moet geregeld worden. Eu nu gaat het zoor moeilijk die beginselen de wet te krijgen. We krijgen niet direct alles en daarom stel ik deze vraag: Omdat ge het uiterste niet kunt krijgen wilt ge daarom niets De heer Duys heeft ook gesproken over de opneming van den landbouw in de ongevallenwet. Nu weet hij zelf meer dus iemand anders, hoeveel moeilijk heden zich daarbij voor doen. De heer Du ijs. Ja juist daarom. De moeilijkheden nu zijn op hot platteland veel grooter. En nu heeft men niet gezegd: wij willen dat uiet, maar wij hebben geen voldoende gege vens om er over te oordeelen. Maar men hoeft gezegd: wij zullen de hand aan den ploeg slaan. Wat volgt er nit dat Kuyper er zoo laat mee gekomen is? Dat hij onwillig is? Neen, maar dat het moeilijk is alles te grocpoeren en nu komt kuyper met iets, dat mij ook niet bevalt. Op de oorlogsuitgaven zal ik niet diep ingaan. Maar de arbeiders moeten ook goed worden ingelicht. De heer Duijs heeft gezegd: bij de laatste be grooting heeft de heer Smeenge gezegd, ik wil uiet meer. De heer Duijs had nu eens de oorlogsbegrootingen van de laatste 19 jaren moeten nagaan. Ik ben gelukkig in het Noorden geboren en daar heeft men een anderen kijk op de zaken dan in het centrum. Herhaaldelijk heb ik dan ook tegen de oorlogsuitga ven geprotesteerd, omdat ik meen, dat wat men op het oogenblik wil, niet is overeenstemming met de draagkracht van het volk. Dat de liberalen niet de belasting naar draagkracht hebben ingevoerd, is toch de verschillende accijnsen afgeschaft En wie heeft de vermogensbelasting en de belasting op bedrijfs- en andere in komsten in 't leven geroepen? Dat heeft Bierson gedaan. Ja die wetten belasten misschien niet zwaar genoeg maar het beginsel is toch niet dan na voel strijd tot stand gekomen. En de vermogensbelasting brengt toch nog 7 mill, op, terwijl de bedrijfsbelasting slechts wordt geheven van meer dan f (100. Die worden dus niet door de arbeiders betaald. Dat zijn ook feiten, die dienen te worden gememoreerd. De liberalen zijn nooit doof geweest als er wat te trekken viel van de bezit- tenden. En al wordt er nog niet genoeg getrokken, het beginsel is er en nog pogen we verder te gaan. (Applaus.) De heer Duijs. Behalve bij de successiebelasting. Nu een enkel woord over het in voerrecht. Het is ook mij niet onbekend, dat Pierson een wet op de invoerrech ten wilae. Maar het is duidelijk als de zon, dat die niet te vergelijken is met de tegenwoordige. De wet Pierson zou slechts 2 mill, opbrengen en er werd bijgevoegd, dat die niet was in den geest van de liberale partij. Dat de spreker aanmerking maakt op het bestaande is zijn recht, maar hij had er toch ook aan moeten denken hoe moeilijk het gaat de staatsmachine op gang te krijgen. Yan '97 tot 1901 is er veel gedaan door de liberalen, die ook vroeger reeds ten doode waren opgeschreven. Zij hebben een wet in 't leven geroepen beoogende verbetering der arb. woningen. Bij de woningwet is het onteigenings- recht geregeld, zoodat het mogelijk werd dat de staatskas open kwam voor betere woningen. Die poging verdient waar deering. Corl. v. d. Linden heeft een drietal wetten ingediend, waardoor hoop ik, menigeen uit het stof zal worden ge heven, waarin hij thans nog verblijft. Diezelfde regeering heeft een eind gemaakt aan het schromelijke onrecht van de plaatsvervanging. Die regeering heeft afgeschaft dat instituut, dat ik zoo diep verachtte, zoodat thans in de ure des gevaars de zoon van den rijke zal staan naast den zoon van den arme. Veel hebben de arbeiders van dat ministerie gekregen en uit alles volgt een warm hart voor de arbeiders. Mijn hart klopt even warm als het uwe, mijnheer Duys. Maar als ik niet mee ga op uw weg, dan doe ik dat, omdat ik den arbeiders zoo spoedig mogelijk wat gun, en omdat ik ze geen minuut later wil laten wachten dan noodig is. (Applaus). Bij de komende verkiezing zal veel te doen ziju. Eu nu moge de heer Duys smalend hebben gesproken over de meerdere belangstelling van vrouwen en jongelieden, mij verwondert dat. Ik blijf er bij, dat het een verblijdend teeken is. Maar. van wie hebben we ge leerd ook de jeugd in de poliiiek te betrekken? Yan wie ook, dat de vrouwen mee moeten werken? Van de socia listen (applaus.) De heer Duys. Dat was de be doeling niet. Ik zal er niet meer van zeggen. Het bestaande is ten nadeele van alle kringen en ik durf U niet aanraden, door ver deeldheid het bestaande de bestendigeu, Laten we dit van de tegenpartij leeren, dat gezamenlijk optreden een gebiedende eisch. Ook dan zal door ons het meest voor de arbeiders kunnen worden ge daan (applaus). De heer Duys krijgt hierna nog eenige minuten voor dupliek, waarop de heer Smeenge in het kort antwoord. De voor zitter sluit daarna de vergadering er op wijzende, dat thans duidelijker dan ooit gebleken is, dat de vrijzinnigen te strijden hebben tegen twee vijanden de anti revolutionairen en de socialisten. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor de stakende timmerlieden te Hil versum. Opbrengst f4,69'/a- Woensdag, 17 Mei 1905. vun eeue belangrijke partij te AMERSFOORT. CONTANT.) is voornemens om op Woensdag, 17 Hei 194)5. des voormiddags ten tien lire, in den tuin van het Café „Berg en Spoorzicht", bewoond door den Heer J. W. HAMEL, aan den Stationsweg te Amersfoort, om contant geld in het Openbaar te verkoopen. Gene belangrijke partij bestaande in: Vele Planken, zoo goed als nieuw, Delen, Balken, Platen, Regels, Richters, Schroten, Latten, Schotten, Deuren, Kozijnen, Ramen en hetgeen verder te voorschijn zal worden ge bracht. Alles daags en 's morgens vóór den verkoop genommerd te zien. Woensdag, 24 Mei 1905. wegens vertrek naar elders te AMERSFOORT. a CONTANT. te Amersfoort is voornemens om op lVoemtdag, 84 Mei 1905, des voor- middags ten ÏO ure precies, ten woonhuize vun den Welodelgestrengen Heer A. SIMONS, aan de Bergstraat No. 17 aldaar, wegens vertrek naar elders, om eoutant geld in liet openbaar te verkoopen: Den deftigen en good onderhouden bestaande in MAHONIEHOUTEN en andere MEUBELEN, waaronder: Spiegelkast, Linnen-, Penant- en andere Kast n, Bureau ministro, Tafels, Spiegels, Schilderijen, Gravures, Canape's, Fau teuils, Stoelen, Pendules met Coupes, Gas- en andere Lampen, Fornuis, Vill en andere Kachels, Tapijt, Vloerkleeden, Karpetten, Loopers, Vloerzeilen, Gor dijnen en Overgordijnen, Ledikanten, Bedden met toebehooron, Mangel met Linnenpers, groot Bad met Geijser, zoo goed als nieuw, antiek porselein, Tafel zilver, waaronder 12 Lepels en Vorken, Soeplepel, 2 Vleeschpennen, 2 Suiker strooiers, Suikervaas en Karaft niet zilver; verder divers Kristal, Porceleiii-, Koper-, Tin-, Blik-, Ijzer-, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. Alles daags vóór den Verkoop op de gewone uren genummerd te bezichtigen Maandag, 15 Mei 1905. wegens vertrek naar elders te AMERSFOORT. i CONTANT. te Amersfoort, is voornemens om op Maandag, tleu 15II Mei ISOli, des namiddags ten een ure precies, ten woonhuize van den Heer K. B. DE RUITER, aan den Paralelweg 8 aldaar, wegens vertrek naar elders, om contant geld, in liet openbaar te verkoopen: Dcu goe<l oiiderhoudeii bestaande in mahoniehouten- en andore meubelen, waaronder: linnenkast, pe nantskastje, tafels, canapé, stoelen spiegels, schilderijen, 2 ledikanten, 3 pits gaskroon, gaseomfoor (3 vlams), gaslamp, vloerkleed, karpetten, gor dijnen, divers koper-, tin-, ijzer-, glas en aardewerk; voorts(ijongen kippen en haan, kippenhok met loop cn het geen vedder te voorschijn zal wor den gebrachl. Soliede goederen mogen worden bijgevoegd. Alles 's morgens vóór den verkoop van af 10 uur genummerd to zien. MENADOKOEFIEper K.G. f 0.65 5 (gebrand volgens ineth. prof. Liebig). PREANGER KOFFIEid. 0.55 9 JAVA KOFFIE No. 1id. 0.50 JAVA KOI FEE No. 2id. „0.45 ffe SANTOS KOFFIEid. 0.35 Z Eevcriug franco elke plaats. Aanbevelend, Aruheiuscliestraat 35, Amersfoort. 9 Telephoon 104. Verkrijgbaar bij LANGE8TRAAT 33, DROGIST.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3