O. 36. Zaterdag 6 Mei 1905. 2e Jaargang (Bijvoegsel). Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees 11 Zelf! Stadsnieuws. Tweede Kamer Allerlei. DE EEMLANDER. Verschijnt ocnsdags en Zaterdags. Etui-can Hendrik van Via ndenstraat 281 Abonneuieutsprijs Per jaarf 3 00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prjjs der adverteutiëu Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Bi! DEN HAAG, 5 Mei 1905. Het is ons doel niet in dit overzicht amc-udeinenten op te noemen, die de behandeling der Onderwijswet lor de rechterzijde om hals gebracht n. Tientallen van wijzigingen waren In links ingediend, maar ook tientallen n verworpen. De rechterzijde klaagt over den langen mr der behandeling. Het is heden, 'ijdag, de negentiende dag en nu eerst n de artikelen afgehandeld, maar van gccringswegc werd ook niet de minste eschictelijkheid betoond. Alles wat leek op meer waarborgen lor 't onderwijs werd op enkele dergeschikte punten na afgewezen. heeren Ketelaar, Bos, Borgesius, pieman en Ter Laan vooral hebben ■li afgesloofd om te redden, wat te dden was, maar alles vergeefs. Goed- I uring vau 't leerplan, geen denken Tegengaan van een onvoldoend Intal leerkrachten op kleine scholen, gewezen. Meer waarborgen van de ichtingcn van de schoollokalen, on- logelijk. En zoo ging het door. En nauwelijks had de Minister van nnenlandsche Zaken zijn veto doen oren, of de geheele rechterzijde liet de stemming haar „tegen" klinken, gumenteeren overbodig achtend. Woensdag en Donderdag kwamen de ancieele specialiteiten aan het woord, i hun oordeel over art. 4, de regeling r uitkeeringen aan de gemeenten, uit TV spreken. Het is bekend, dat Minister Kuyper erop een goocheltoer bedacht heeft, osco waardig. Hot heet in art. 45, dat gemeentebesturen in het vervolg minimumsalarissen voor de openbare derwijzers zullen uitgekeerd krijgen, ar het meerdere, dat de gemeentekas ardoor zou ontvangen, wordt nu afge- kken van de uitkeering uit de pcr- iieelc belasting, verleend volgens de let van 1897, terwijl de schoolbesturen t meerdere bedrag inderdaad wel ont- ngen. Vooral de heeren Van Eaalte en Roëll, isecondeerd door de heeren Trcub en s oefenden een vernietigende critiek deze „onware" wijze van wetgeving, |ior den anders zoo kalmen heer Van aalte terecht gekwalificeerd als de litieke betamelijkheid overschrijdende, e heeren Lohman en Van Idsinga, nevens de Minister van Binncnlandsche I aken putten zich uit in spitsvondigheden gewaagde wetsuitleggingen om deze liak goed te praten; maar konden het et verder brengen, dan aan te toonen, t zulk een wonderlijke wijze van wet- ving alleen verdedigd kon worden met n dooddoener, dat het bijzonder onder- ijs het geld noodig heeft, met andere oorden, dat deze ,wet niets anders is een partijwet van de ergste soort. De volgende week zal de eindstemming houden worden; de uitslag is niet ijfelachtig; aanneming van do wel bij livere stemming van rechts tegen links. En dan schijnt dit wetsontwerp nog bor de Eerste Kamer gejaagd te moeten orden, opdat voor de stembus de buit g binnekome. Zou dit hooge regeerings- |ohaam zich inderdaad tot aflevering van >dk bestelwerk leencn? 't Arbeidscontracten daarmee deeenige ciale wet van deze Regeering moest au do agenda afgevoerd worden. De chterzijde trachtte nog de schuld te leven aan links, terwijl de geheele lin- erzijde notabcnc indertijd vóór gestemd 'ad, om eerst het arbeidscontract, dan onderwijswet te behandelen. Men oct maar durven! Intusschcn nog een paar weken hoog stens en de Tweede Kamer gaat uiteen, om eerst in September terug te komen, waarschijnlijk met heel wat wijzigingen, doch laat ons geen horoscoop trekken; dergelijke bijgeloovigheid past niet onder een „christelijk" bewind. Een practische methode om dieven te vangen of beter gezegd te verschrik ken is onbewust door een dame te Parijs toegepast. Daar woont n. 1. in de Reu de la Justice een rijke, excentrieke weduwe, een zekere mevrouw Derynes, die aan diepe droefgeestigheid lijdt en, wachtende op den dood, haar „cenigen verlosser,'1 haar huis als een grafkapel heeft inge richt. In het midden van het met zwart gedrapeerde salon staat de voor haar bestemde doodkist, met twaalf brandende kaarsen er om heen. Deze kist dient den pikzwarten lievelingskater der zon derlinge weduwe tot legei stede. Nu drongen dezer dagen drie ge maskerde dieven het huis binnen. Reeds ontsteld door het gezicht der doodkist met de brandende kaarsen, kregen de inbrekers een doodsschrik toen uit de kist de groote zwarte kater luid miauwende op hen toesprong. Ten slotte kwam, opgeschrikt door het lawaai, mevrouw Derynes in een wit nachtge waad binnen. Nu was er geen houden meer aan. Alles onderstboven werpende namen de schelmen in panischen angst de vlucht, waar op straat de politie hen aanhield. Sidderend vertelden 'zij deze den waarlijken duivel daarbinnen te hebben aanschouwd. Van zijne Satansche Majesteit ge sproken, in Weenen worden tegenwoor dig streken uitgehaald, die aan niemand minder dan aan hem moeten worden toegeschreven. Daar hebben in den laatsten tijd tal van aanzienlijke personen opgerolde briefkaarten of gewone brieven ontvangen, waarin het doodvonnis over hen uitgesproken wordt. De inhoud van zulk een briefkaart luidt als volgt: Vonnis: Hot hieronder genoemd comité heeft u tot den dood door vergif ver ooi deeld, en elk stuk brood, elke slok water kan u van nu af den dood brengen. VoltrekkingIn den loop van het jaar. Oorzaak: Uw weeldrig leven, van de door liefdadigen bijeengebrachte gelden, ten nadccle van de armen. Redding: Onmiddellijk terugtreden uit al uwe cere(?;posten. Onderteckcnd: Het comité tot uit roeiing van alle schurkachtige menschen. Robespierre. Dat vonnis staat dan geschreven met kleine letters in drukvorm. 't Is te hopen dat de politie er weldra in slagen zal den duivelschen brief schrijver op te sporen, en even gelukkig zal zijn als de Zwitschersche in een dergelijke zaak. Een jaar geleden n. 1. ontvingen professoren aan de hoogeschool te Bazel en aanzienlijke families herhaaldelijk anonyme brieven, waarin allerlei laster praat voorkwam omtrent twee vrouwen, artsen van aanzien. Deze vermoedden al dadelijk dat broodnijd de aanleiding was tot deze correspondentie en weldra viel de verdenking op een derden arts, die niet minder het algemeen aanzien genoot. Om zich dienaangaande zeker heid te verschaffen lieten ze een als bedelaar verkleed man bij den dokter enveloppen te koop aanbieden, die van een geheim kenteeken waren voorzien. De list gelukte. De verdere lastcr- brieven staken in een enveloppe dio het kenteeken droeg. Dadelijk daarop linten ze een aan klacht volgen; de verdachte werd gevat en hij legde een volledige bekentenis af, zich tevens tot schadevergoeding be reid verklarend, indien een strafvervol ging vermeden werd. Men kwam ten slotte overeen dat hij 100.000 francs schadevergoeding zou betalen, waarvan 75.000 ten goede kwamen aan het Bazeler ziekenhuis en 25.000 aan twee Tehuizen voor oude van dagen. Nu, daar kunnen ze heel wat Zwitser- sche kaasjes voor koopen, en den oudjes een versnapering verschaffen. Als ze dan maar aan het Latijnsche distichon denken ("ermoedelijk ten on rechte aan Luther toegeschreven) waarin de eigenschappen van goede kaas als volgt worden gekenschetst: „Non Argus, largus; non Methusalem, Mngdalena; non Habacuc, Lazerus; caseus iste bonus." d. i. Niet Argus (maar) breed; niet Methusalem (maar) Magdalenaniet Habakuk (maar) Lazerus: deze kaas is goed. De verklaring hiervan luidt: Kaas moet niet, evenals Argu6, vele oogen hebben, niet overoud zijn als Methusalem, tranen vertoonen (zweeten) zooals de boetvaardige Magdalena, zij moet niet breiig zijn (de profeet Habakuk kookte volgens de Apokriefen een brei), maar een sterken geur verspreideu, evenals Lazarus van wien in Joh. 11 vs. 39 gezegd wordt: „Hij riekt nu al." Smakelijk eten! In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagmorgen om half tien een gods dienstoefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst voor de Gemeente vangt alsdan om 11 uur aan. Merkwaardig! Bij de toelating van nieuwe leerlingen op de Openbare Lagere scholen te dezer stede op 1 Mei 1.1. was het aantal aan vragen aaainerkelijk grooter dan anders. Op sommige scholen i3 de toevloed zelfs zoo groot, dat, vooral de laagste klassen, overvol zijn. Wat tevens bovenal te denken geeft, is liet betrekkelijk groot aantal verzoeken om overplaatsing van de bijzondere scholen naar de openbare. Met het oog op de laster campagne, die in den laatsten tijd tegen de Open bare school is gevoerd, dringt zich bij ons de vraag op: Zou de lasterbom tegen do openbare school gericht, ver keerd zijn gesprongen? Wij hopen het van harte. Te Amsterdam is benoemd tot leeraar in de wis- en werktuigkunde en cos- mographio bij het Middelbaar onderwijs aldaar: dr. G. C. A. Valewink, tijdelijk leeraar aldaar. Woensdag slaagden te Utrecht voor de acte van onderwijzeres de dames A. Karei, G. B. Kraanen en J. M. Synen, alhier. Van 2 October tot 25 November zullen er bij het 5e reg. inf. alhier, het 8e reg. inf. te Arnhem en bij de normaal schietschool te 's-Gravenhage, wederom voorgangers-curtussen in de gymnastiek worden gehouden voor miliciens der infanterie en der artillerie. De voorziening in de opengevallen gcneraals-plaatsen bij liet leger is tegen Juni tegemoet te zien, waarna alsnog een aanvulling van de hoofdofficiers rangen is te verwachten. Op de a. s. proteslvergadering tegen de aanneming der regeeringsvoorstellen inzake een herziening der Lager On derwijs-wet, op Zondag 7 Mei a. s. te half twee in het „Gebouw voor K. en W." te den Haag zullen als sprekers op treden de heeren mr. J. A. Van Gilse, oud- voorzitter van „Volksonderwijs" en L C. T. Bigot, voorzitter van het „Ned Onderw.-Genootschap". De leden van de linkerzijde van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten- Generaal zijn tot bijwoning uitgenoodigd. Er worden geen toegangskaarten ge zonden, gevraagd namens politieke ver- eenigingen. Ook aan zich aanmeldende departementen van het „Nut" worden deze geweigerd in verband met de uit spraak van de Maatschappij op haar jongste algemeene vergadering. Alleen de afgevaardigden en leden van „Volks onderwijs", het „Ned. Onderw.-Ge- nootschap", den „Bond van Ned. On derwijzers". de „Vereen, van Hoofden van Scholen" en het „Landelijk On- derwij-Comité" kunnen deze ontvangen. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur geraakte een leerling der R. V. jon gensschool in de westsingelgraelit nabij de brug te water. De koopman krijnen, achter den wal. alhier, sprong vau den steiger gekleed te water en mocht het reedszinkendi-n kind van een anders wissen dood redden. Hulde aan den redder voor deze daat van zelf op offering. Te beginnen met 1 Mei j.l worden door de, H. IJ. S. M. tienrittenboekjes afgegeven van Amsterdam naar Haarlem Zandvoort, Rotterdam, Arnhem, Nijme gen, Dordrecht of omgekeerd, van den Haag naar Leiden, Delft en Rotterdam of omgekeerd, van den Haag naar Arn hem en Nijmegen van Rotterdam of omgekeerd en van Rotterdam B. of D. naar Arnhem, Nijmegen en Schiedam of omgekeerd tegen zeer verminderde prijzen. Dezeboekjes zijn niet persoonlijk. Voor het plaatsnemen in de treinen moeten de reizigers de coupons waarop gereisd zal worden door de controle beambten van het station van vertrek laten knip pen. Reizigers aankomende met aansluitende treinen en die het station niet verlaten moeten de coupons aan het loket voor doorgaande reizigers laten knippen. Niet geknipte coupons zijn ongeldig, uitstappen op tusschenstations is niet geoorloofd. Nadere inlichtingen worden op alle stations verstrekt. Met ingaug van 1 Mei is aan het station alhier benoemd tot leerling klerü de Heer J. Th. Ila sing en ingaande 15 Mei den Heer J. de Vroon uit Harderwijk. De wachtmeester Duizendstra, van het 4 escadron, 3e reg. huzaren te 's-Gravenhage wordt 15 Mei a. s, als hoofd scherm meester overgeplaatst hij de rij» en hoefsmidschool te Amersfoort Onze voormalige stadgenoot C. V. Gerritsen heeft voor een hem aange boden caudidatuur voor Haarlem be dankt, doch die van de Centrale libe rale kies/ereeniging te den Held. r aanvaard. Uit 16 sollicitanten is op voordracht van den Commissaris van politie dooi den Heer Burgemeester dezer gemeen ti met ingang van 15 Mei a.s. benoemd tot Adjunct inspicteur van politie de Heer A. Palm, in gelijke betrekking te Wormervcer. De Amersfoortsche Muziek vereeni ging zal Woensdag 10 Mei -s avonds ten 8 uur eene openbare uitvoering geven aan de Koningiunelaan ond-r Directie vau den Heer J. A. Jochems. P'Ogramma. No. 1 Marscli Soldiers in the Park. No. 2 Ouverture Elvira J. Werkman. No 3 Gavotte S'éphauie A. Czibulka. No 4 Fantaisie Le Reconnaissance. Pauze. No. 5 Marscli No. 6 (Ouverture Jbuune d'Arc Jos. K. ssels. No. 7.Wals Symplna Wals A R E Holzman. No. 8. Potpourri Le Trouvére Sur 'L opera de Verdi No. 9 Finale. De ritmeester jhr. E. W. von Wrun- gel auf Lindenberg, eervol ontheven als instructeur hij de rij- en hoefsmid- school te Amersfoort, is iugedeeld bij het le reg. huzaren te Deventer. De le luits. R. O. van Manen en B. W. baron van Dedem, beiden van het le reg. huzaren, zijn van hun detacheering bij de rij- en hoefdsmid- school te Amersfoort ontheven, en in gedeeld bij het depot-eskadron. De le luits. J D. Ninaberen H. A. C. Fabius, beiden van liet 2e reg. huzaren, zijn ontheven van hun de- ti,cheering bij de rij- en hoef-midsehool te Amersfoort en ingedeeld resp. bij het le en 2e eskadron. Op de Industrie- en Huishoudschool is het onderwijs ingericht als volgt: Dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur: I. Dagschool. (Voortgezet lager on derwijs, handwerken knippen, verstellen, koken wasschen en strijken). A. Volledige 3-jarige cursus voor meisjes vau 12 jaar en ouder, die het gewoon lager onderwijs niet vrucht hebben gevolgd. B. Volledige 1 '/.-jarige cursus voor meisjes ouder dan 14 jaar en die uitgebreid lager of middelbaar onderwijs hebben genoten. (Verhoogd schoolgeld). II Fröbelschool. A. Volledige 4-jarige cursus, ter opleiding van Fröbelonder wijzeressen, voor meisjes van 14 jaar on ouder, die het gewoon lager onderwijs met viucht hebben gevolgd. B. Volledige leerschool 3-jarige cursus, voor kinderen van 3 jaar en ouder. (Tegen een vergoeding van f5 extra per jaar, voor melk, is er gelegenheid de kinderen tusschen 12 en 2 te laten overblijven. Vier avonden per week: III. Avondschool. (Herhaling en voort zetting van het lager ouderwijs, toege past op de praktijk, handnaaien, ver stellen, knippen, wasschen en strijken). A. Volledige 2-jarige cursus, des avonds 57 voor meisjes van 12 tot 16 jaar, wier tijd overdag niet of uict geheel voor het onderwijs beschikbaar is: zij kunnen desverlangd bovendien nog kooklessen op de dagschool volgen. B. Volledige 2-jarige cursus, des avonds 79 uur voor uicisjes van 16 jaar eu ouder. Des Woensdags-avonds van 5 tot 8 uur. IV. Herhalingsschool. Kookondcrwijs aan de leerlingen van de hoogste klasse, met welk onderwijs de school dooi de Gemeente Amersfoort belast is. Voor enkele dagen of wel voor één of meer voor- of namiddagen of avon den per week. V. Afzonderlijke cursussen. Vrouwen arbeid voor meisjes boven 12 jaar en voor volwassenen. Woensdag- en Zaterdag-nam. 1—2, 23 en 34 uur: Cursus voor huis vlijt, tevens voorbereidend handwerk- onderwijs, in verschillende afdeelingeu, voor meisjes van 8 tot 12 jaar, die de lagere ichool bezoeken. Woensdag-namiddag 46 en Woens dag-avond 7Va—9l/a uur: Strijkcursus, onderscheidenlijk voor meisjes van 16 jaar en ouder en voor dienstboden. Maan- dag-, Dinsdag- en Donderdagavond 89'/a uur: \ersteloursus voor dienst boden. Een avond per week, 7'/29'/auur: Kookcursus voor dienstboden. Naar ge lang der behoeften kunnen de cursussen aangevuld of uitgebreid worden.

De Eemlander | 1905 | | pagina 5