O. 38. Zaterdag 13 Mei 1905. 2e Jaargang Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Het zoekendeI.ieht. Een gaskwestie. FEUILLETON. Tweede Kamer DE EEMLANDER. ïi'vsoliijnt ItVoensdags eu Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting Coiicours Hippique. Invoer paarden. De burgemeester van Amersfoort: Gelet op de circulaire van de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financiën, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ten aanzien van den invoer van paarden, bestemd voor het vanwege ,de vereeniging tot bevordering der paar denfokkerij in Nederland", in Juli e. k. te 's-Gravenhage te houden concours hippique afwijking van de bestaande verbodsbepalin gen wordt toegestaan onder voorwaaarde ei. dat aan het eerste kantoor worde overgelegd, een door den Secretaris van het eoucours hippique afgegeven bewijs, dat de paarden voor genoemd concours hippique bestemd zijn. b. dat de paarden voor zooveel zij na afloop van hot concours hippique hier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht, dan na door deu districts veearts te 's-Gravenhage of een zijner plaatsvervangers te ziju gekeurd en gezond bevonden. Nadere inlichtingen omtrent de verbods bepalingen zijn te verkrijgen ter secretarie Amersfoort, 9 Mei 1905. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. In ons verslag van de vergadering van de Vereeniging „Handel en Nijverheid", ivelke Dinsdagavond in do Zwaan gehouden is, komt een zinsnede voor, waarop we even nader de aandacht willen vestigen. We bedoelen het vol gende: „Bij de rondvraag wijst een der leden op het steeds hooger worden der gasrekeningen bij het gebruik van eenzelfde aantal pitten" Ook ons zijn reeds eenige malen klachten daaromtrent tei oore gekomen, maar men houde het ons ten goede we waren van meaning, dat de klagers zelf w el de oorzaak zouden zijn van dat meerder gasverbruik. Daarom gingen wij dan ook niet tot publicatie over, ruaar nu deze kwestie ter sprake is ge- braent in „Handel en Nijverheid" en daar bleek, dat verschillende personen dezelfde minder aangename ervaring hebben opgedaan, meenen we, dat aan deze zaak, wat meer aandacht moet worden geschonken. De voorzitter van „Handel en Nijver hcid" verzocht om gegevens hieromtrent, jen einde inet kans op succes te kunnen Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Cliineesehe wijsheid. V Uit het Duitsch ERNST VAN WILDENBRUCH. 22). Op do bewuste plaats, waar de hoofd weg van het park den straatweg kruiste, hield daarom ook nu het rijtuig stil en heiden stapten uit. Daar lag het weer vóór haar, het park, waaraan zij zoo dikwijls in stille uren had gedacht, waarnaar zij zoo had verlangd, dat zij had lief gekregen, dat haar als een bemiddelaar tusschen haar tegenwoordig en haar toekomstig leven toescheen; daar lag het, en zoo de benaming, die het droeg, ooit daarop had gepast, dan was dit heden het geval: „het Silezisch paradijs." nagaan waar de oorzaak ligt. Dit komt ons zeer goed gezien voor. Het gaat toch niet aan, om meer direct de gasfabriek do schuld te geven. Er zijn mensehen, die redeuccren als volgt: er moet toch een oorzaak voor zijn, en waar zou die anders liggen dan bij de gasfabriek? Veel omhaal wordt bij een dergelijke redeneering niet gebruikt, maar wat meer logica zou toch zeker niet misplaatst zijn. Men moet eerst zoo nauwkeurig mogelijk vaststellen, dat niet een of twee, maar dat een vrij groot aantal personen hooger gasrekeningen thuis krijgt dan vorige maanden. Daarna kan men gaan onderzoeken waar de oorzaak ligt en dan eerst is het tijd om ziju oordeel uit te spreken. Wordt de schuld gevonden bij de gasfabriek, welnu, wij twijfelen er niet aan, of de bevoegde autoriteiten, er opmerkzaam op gemaakt, zullen trachten het euvel te verhelpen. „Handel en Nijverheid" kan hier een goed werk verrichten. Het Bestuur heeft reeds meer malen getoond beleidvol en energiek te kunnen optreden, zoodat ook in deze zaak wel alles zal worden gedaan om tot een goede oplossing te komen. Maar het Bestuur moet daarbij geholpen worden. Zij, die in den laatsteu tijd hun gasrekeningen hooger zien worden, in plaats van lager, wat men toch met het langer worden der dagen verwacht, laten zij hiervan melding doen bij het Bestuur, met opgave van de verschillen. Hoe meer gegevens, hoe meer kans van slagen. Het verdere werk kan men dan gerust aan „Handel en Nijverheid" over laten. Wat er gedaan kan worden, wordt dan ook gedaan. Daarvan kan men verzekerd zijn. Bezijden de waarheid! Op Paasch-Maandag vergaderde te Utrecht de Bond van anti revolutionnaire propagandaclubs, onder voorzitterschap van mr. G. J. Sybrandy. Volgens een verslag in De Zee»w van 26 April sprak mr. Sybrandy daar o. m. hot volgende „De strijd bedoelt oogenschijnlijk de regeeringsmeerderheid, zij is metterdaad ernstiger. Het gaat om den grondslag en de richting van dit Kabinet, welke in dr. Kuyper zich het scherpst uitspreekt. En daarachter licht de eigenlijke be doeling: het tegenstaan der nieuwe idee van ehr. politiek, die positie Aan het kruispunt der wegen bleef Anna staan, beide armen in kinderlijk geluk uitbreidende. „O, Eberhard," sprak zij met een diepen zucht, „hoe heerlijk, hoe schoon!" Aan de ingang van het park, als een grenspaal, stond een machtige eik. Aan den knoestigen stam, eenige voeten boven den grond, was een krans op gehangen, inet gekleurde linten, in het midden waarvan zich een op karton geschreven opschrift vertoonde. „Wat is dat?" vroeg Anna. Zij trad op den boom toe en las: „Treed binnen! Welkome, lieve vrouw, In uw domein van liefde en trouw." Zij keerde zich om. „Van wien is dat?" Eberhard von Fahrenwald stond ver legen vooi haar. Jubelend vloog zij hem om den hals. „Jij, Eberhard? Heb jij dat gedicht?" Glimlachend hield hij haar hoofd in zijne handen. „Gedicht?" antwoordde hij. „Nu, in elk geval zie je wel, dat ik geen groot dichter ben." Zij keek hem in de oogen. „O, dat is nu toch werkelijk een verrukelijke gedachte van je! Op zoo iets, zie je, kan werkelijk slechts zulk een goed mensch komen, als jij bent! Nu moet je mij dien krans echter daar kiest tegen de oude idee van de rationalistische politiek der vrijzin nigen. Deze actie is internationaal; het is niet waar wat Treuh zei, dat alleen in Neder land de vartijgroepeering naar geloofsge schillen heerscht. Frankrijk leert ons dat heter. (Wij eursiveeren). Zie, toen mr. Sybrandy deze woorden sprak, was hij bezijd en de waar heid! Trenb heeft niet gezegd, dat alleen in Nederland de partijen naar geloofsverschillen verdeeld waren. Treub heeft gezegd, dat, als die ge loofsverschillen alles beheerschcn, als deze de scheiding aangeven, men dezen scheidsmuur niet alleen hier in Nederland, maar in alle landen, waar belijders van de beide levensbeschou wingen te vinden zijn, moet aantreffen. En dat is juist niet het geval. Nóch in Pruisen, nóch in Zwitserland, nóch in Engeland, nóch in do Vereeuigde Staten zijn de politieke partijen naar het onderscheid van geloofsverschil ge rangschikt. Alleen daar is de antithese, die door dr. Kuyper op den voorgrond is ge schoven, waar te nemen, w u a r te n- gevolge ra n het dr ij ven van kerkelijke zijde, de vrijzinni- gen tot tegenweer worden gedwongen. In landen als Frankrijk, Spanje, België, waar de kerk het staatsleven beheerscht of zoekt te beheerschen, is de antithese in de politieke partijgroe- peering verwezenlijkt. Dat is heel anders dan mr. Sybrandy aan zijn hoorders mededeelde. Niet omdat wij dit nu zoo belangrijk vinden, deelen wij dat mee, maar om onze kiezers er op te wijzen dat zij niet alles voor waarheid moe ten aannemen, wat hun door anti-rev. sprekers in besloten vergaderingen wordt meegedeeld maar dat het goed is de zaken van twee kanten te bekijken. Er bestaat kans dan m e e r d e w a a r- h e i d te leeren, dan wanneer deze alleen wordt toevertrouwd aan den mond van eenSybrandy. Z. C. C. V. IC. Dc Katholieken en <le Coalitie. Het getal Katholieken, dat geleidelijk leert inzien, hoe het met de tegenwoor dige coalitie den verkeerden weg op- afhalen, opdat ik hem bij mij kan op hangen." „Wil je hem ophangen? Bij jou?" „Ja," verklaarde zij, „dien hang ik in mijn kamer, zoo mogelijk in mijn slaapkamer, en alle avonden als ik naar bed ga, en iederen morgen als ik opsta, lees ik, wat jij geschreven heb." „Goed," zcide hij. „Nu kan ik hem er niet afhalen, want daarvoor is een ladder noodig; maar morgen zal hij in je kamer zijn." Den weg, dien ze de eerste maal waren gegaan, de beukenlaan, wandel den ze ook nu langs. Heden was er geen oproer in de natuur, zooals toen; het dunne, jonge groen hing stil boven hun hoofd; heden behoefde zij zich niet angstig tegen hem aan te drukken; alles was zoo vreedzaam, zoo kalm ook hij, aan wiens arm zij hing. Ja hij was zoo kalm, dat het meer een stille zwaarmoedigheid geleek. Ze sloegen een zijweg in, en nu was het werkelijk een zee van golvende, groene boomtoppen, die haar tegen- ruiachte. De witte kastanjes waren uit gebloeid, maar als robijnen vlamden hier en daar de bloesems der roode tusschen het loof. De hemel baadde in den purperen gloed der ondergaande zon en alles was zoo grootsch, zoo wonderbaar en schoon, dat Anna's hart overvol was van verrukking en zalig heid. gaat, noemt hand over hand toe. Eerst heeft er een den moed gehad, in de N. R. Crt. als woordvoerder voor die vrijere katholieken op te treden, thans wordt hij daarin opgevolgd door „een Roomsch-katholiek II". Deze laatste ziet naar hij zegt twee soorten van Katholieken rechts wat men noemt de echte Roomschen, die zich nergens iets van aantrekken,als hun eigen zaken maar goed gaan (en die gaan goed als ze op de hand van de kerk zijn), die alleen lezen Tijd of Maasbode, die sca pulieren koopen voor alle ziekten, al gelooven ze er niet in. maar ze moeten wel om hun zaak, en van de politiek zich niets aantrekken, want je hoort later toch wel op wie je stemmen moet; links de menschen van degelijke godsdienstige overtuiging, die hun kerk vanharte aanhangen, maaro zooveel anders zouden willen hebben; die zich echter stil houden, omdat, zooals de inzender van 27 April schrijft, dé Katholieke kerk over middelen beschikt om iemand klein te krijgen, en niemand graag mar tclaar wil worden voor zijn principe. En dat is 't, de R.-K. kerk (ten minste do officeele) heeft 't liefst zijn leden klein als 't getal maar groot is. Hoe nu de verhouding is tusschen die linksche en rechtsche Katholieken, weet ik niet, maar dit weet ik dat onze kerk niet gebaat is met een clericalen regeerings- vorm. En daarom laat elk Roomsch-ka tholiek zijn oogen opendoen en zich overtuigen van den huidigen politieken toestandvan mij en velen met mij i: het do vaste overtuiging, dat bij een voortdurend clericaal bestuur de gods diensthaat zal aangroeien en onze kerk ook hier te lande rijp wordt voor be wegingen als van 1870 in Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk, waar, onder de leus los van Rome, de Katholieken zich afscheiden en tot weinig of niets vervallen, en last not least, als de hc- dendaagsche congregatiepolitiek in Fran krijk. Godsdienstvrijheid hebben wij altijd gehad onder liberale regeeringen, en in godsdiensthaat zuilen onze kinde ren opgroeien als de clericalen de re- geering uitmaken. Be «luiten zijn binnen. Met 56 tegen 38 stemmen is de School wetnovelle aangenomen. Yan rechts „O, Eberhard," fluisterde zij, gevoel je je ook zoo gelukkig als ik?" Yol teederheid zag hij op haar neer en drukte zwijgend haren arm. Ze be vonden zich juist op de plaats, waar hij haar indertijd had gezegd, dat zij zijne „zon" zou zijn, en hij de aarde, die om de zon draait. Iloe wild had hij haar toen omarmd, hoe kalm en bedaard was hij nu! Was er iets in hein veranderd sedert dien tijd? Nu, in elk geval was het beter, zooals het thans was. Ze kwamen in de nabijheid van het slot en weder bleef Anna met een uit roep van verrassing staan: van boven tot onder was het groote, oude gebouw met lichte verf opgeschilderd. Eberhard glimlachte. „Het was eigenlijk nog te vroeg in het jaar om te schilderen," zeide hij, maar ik wilde, dat het huis je een riendelijker gezicht zou toonen dan de vorige maal." Zij boog het hoofd in stil gepeins. Elke harer wenschen was in zijn ge heugen neergelegd, als een stuk van groote waarde in de handen van een trouw zaakgelastigde. Ze gingen door de hal met de jacht- tropeeën, die door twee groote, in de hoeken geplaatste candelabers werd verlicht, en soortgelijke candelabers stonden in het portaal; van die groote zware, ouderwetsche luchters, met rechte waren leden, de hoeren de Savornin Lobman en de Yisser, van links 4 leden afwezig. Het was een zuivere partij stemming: coalitie contra anticoalitie. Of de linker groepen niet beter haddon ge daan, na een woord van protest tegen deze partijwet en de wijze, waarop hare behandeling en in hoofdzaak ongewij zigde aanneming is doorgedreven, zich te verwijderen eu geen deel te nemen aan de stemming? Het stigma ware dan nog sprekender gedrukt op dit ontwerp. Men heelt blijkbaar een derge lijke manifestatie, aan onze parlementaire zeden vreemd, niet aangedurfd. De eerste Kamer zal zicli thans wel beijveren dc bestaansreden barer meer derheid te bewijzen, door de wet niet een vloek en zucht af te doen, om den oogst nog voor de verkiezingen binnen te halen. Hoe daarna de houding der Kroon zal zijn, moet worden afgewacht. Voorloopig schijnt het doel bereikt. Met opoffering van het groote arbei dersbelang gelegen in de tot stundko- ming van het Arbeidscontract, waarvoor de overgrootc meerderheid der linker zijde zich had verklaard en op de af doening waarvan vóór de verkiezingen zij had aangedrongen, heeft men deze partijwet doorgedreven. De arbeiders mogen nog eenige dagen en nachten langer wachten, als de millioenenbuit maar veilig is. 't Is ergerlijk, maar waar. N. A. C. DEN HAAG, 11 Mei 1905. Eindelijk is dan de beslissing over de onderwijsnovelle gevallen. Het was te voorzien hoe de uitslag zou zijn, zuiver rechts tegen links. Slechts enkele leden ontbraken op het appèl. De rechterzijde haalt de zuur ver diende penningen binnen. Wel zuur verdiend, niet wijl hare leden zich bijzonder uitgesloofd hebben bij de behandeling van de onderwijswetten. Integendeel, het wachtwoord was zwij gen en dat heeft men trouw opgevolgd. Maar zuur verdiend in dien zin dat ze zwijgend heeft aangehoord de lange lijst van aanklachten tegen hare partijwetgeving, welke tal van sprekers ter linker zijde gedurende armen van geel koper, waarop dikke kaarsen brandden. Op gelijke wijze waren de vestibule en de gangen ver licht; een stil, zwaar, goudachtig licht overal. „Nu gaan wc niet door de bibliotheek maar dadelijk in je kamer," zei de baron, toen ze de trap bestegen had den. Hij voerde haar door een gang en opende aan de linkerzijde een deur, en nu sloeg Anna van verrassing de han den in elkaar; ze bevonden zich in hare vertrekken. De vensters waren geopend en daardoor zag men in het park, en over het park heen in het ruime, groenende landschap. In den haard, tegenover de vensters, knetterde ecu vroolijk vuur van dennenhout; de hars- lucht van het brandende hout vermengde zich met den binnenstroomenden lente geur tot een fijn, welriekend parfum. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1905 | | pagina 1