Stadsnieuws. Advertentiën. Muziekuitvoering Kamperboter, per y2 K.G. f 0,60. J. van Genderen. E. J. Ruitenberg Kiesvereeniging AMERSFOORT. Openbare V K. KOK, Langestraat 16. Allerlei. Brillen Cll Pince-nez aanbesteden: Sociëteit Amicitia. G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang, H Neemt (.Zalingen, op DONDERDAG 25 MEI 's avonds 8 uur in AMICITIA. Spreker: Mr. W. H. DE BEAUFORT. De politieke toestand in Nederland. DE WITTE BAZAR. Specialiteit in LINNEN, PELLEN en TAFELGOED. Verkoop der normaal ondergoederen van JANSEN en TILANUS te Friezeveen. ,6 politiek aangelegd, hij komt met zijn viagen hoe langer hoe verder. Hij wil mij eens aan de pols voelen. De heer Josterman is 11 jaar geweest, welnu ik ook, maar tot een vijandig stafofficier egt spreker, je krijgt mijn stafkaarten niet te zien. Hierna sloot de heer Staalman de rgaderiug. Branden, moorden, godsdiensttwisten ■odsdienstige dweperijen, diefstallen om an andere verschrikkelijke dingen maar riet te spreken, zijn tegenwoordig aan lc orde van den dag. Nergens echter schijnen de dieven brutaler op te treden dan in Parijs, rraar in den laatsten tijd nergens zoo- recl wordt gestolen, dan in het paleis ran justitie. Men steelt de overjassen en mantels uit de gangen, en ook de paiapluies, stokken, hoeden en overschoenen. On- js waren de zakken van den procu reur-generaal gevisiteerd en de portefeuille was er uitgenomen. Aan twee rechters werden sigarenko kers ontstolen, een derden ontstal men een wetboek uit den zak van een demi-saison. Van wetboeken schijnt de dief heel veel te houden. Ja, men heeft uitgerekend, dat hij er op zijn minst reeds 30 in zijn bezit moet hebben. Zoo ziet men, dat zelfs de wetten een mensch niet beter maken, wanneer hij zelf niet het ernstig streven heeft, om zich te verbeteren. Ook op financi eel gebied is dit waar, wanneer men tenminste gelooven mag, wat verschillen de Amerikaansche millionaire schrijven over de methode om rijk te worden. Beginnen met arm te zijn", zegt Andrew Carnegie, „zonder steun van anderen zijn eigen loopbaan aanvangen; iet verantwoordelijk heidsgevoel vau een armen jongen moet het 'm doen; dan lelpt elke nederlaag in het gevecht de zenuwen te sterken." Carnegie heeft van zijn jeugd af de gewoonte gehad, om van eiken verdienden dollar twintig centen appart te leggen. Het is dood eenvoudig, als men het slechts vol houdt - „Je zet je neer en denkt ergens aan, waarop toevallig je aandacht valt", beweert Edison, „en wie daaruit geen geld weet te slaan, heeft geen greintje verstand." Hieruit valt af te leiden, dat Edison menig millioen moet hebben weten te bedenken". „Wie rijk wil worden", leeraart Pillsbury, „heeft niet anders te doen dan eenige malen te verdienen wat men noodig heeft". „Eiken stap, dien gij zet, over weeg dien tweemaal", is de theorie van Sir Blundell Maple, „als het niet vlug gaat, gaat het in elk geval zeker." „Geen sterke drank of tabak preekt William Waldorf Astor, „wie zou geld kunnen verdienen, wanneer zijn hoofd niet helder is; dan geen schulden maken, want dat trekt iemand ondaag; maar één ding tegelijk doen, en vasthouden tot het gelukt is". „Om rijk te worden", zegt Henry Clew, „minder uitgeven dan men ont vangt". Dit is zeker de allereenvoudigste van deze verschillende millionairs-handlei- dingen. Verstaat men echter onder rijkdom een groote kinderzegen dan is de methode van de Friesche schoone, die dezen week in 't huwelijk trad, nog zoo kwaad niet. Uit Franeker meldt men i. aan de „Leeuw. Crt." „Op denzelfden dag waarop een zijner kleindochters in 't huwelijk trad, is hier in ondertrouw opgenomen een man van 81 jaar met een jonge dochter van 04 zomers. De bruidegom is het nu voor de derde maal. De jonge vrouw, straks gehuwd is dan de aangehuwde moeder van 5 kinderen en 5 bchuwdkinderen, met een totaal van 51 kleinkinderen, waarvan zestien in één gezin. Je moet maar durven! De heer H. van 't Hof jr. alhier, slaagde te Utrecht voor het examen Tan onderwijzer en voor vrij- en orde eleningen. De dames A. O. G. Munnik, R. Stol berg en M. J. D. Kok, alhier, slaagden te Utrecht voor het examen van onder wijzeres. Onze vroegere stadgenoot de Heer H. Leinweber, ontvanger der gemeente V'ageningon komt als No. 2 voor op aanbeveling voor ontvanger te Hoorn. De Staatscourant (No. 116) bevat de statuten van de vereeniging „Het Groene Kruis» alhier. Donderdagmorgen zijn de batterijen van de ne afdeeling le regiment veld artillerie naar de legerplaats te Olden- broek vertrokken, ten einde aldaar ge durende een tiental dagen practischo oefeningen te houden. De knecht van de Ned. Bell Telephoon Maatschappij Eijskoot thans te Baarn, komt binnenkort te Amersfoort wonen, zeer ten gerieve van de abonne's, die thans ingeval van storingen en defect, spoedig op herstel daarvan kunnen re kenen. Daar thans eerst bericht naar Baarn moet worden gezonden duurt het nog wel eens een of meer dagen eer de knecht hier is. Woensdagmiddag is door den heer II. van Binnendijk, wonende Koestraat 16 alhier, op den Utrechtschen weg, tussclien Soestcrberg en Beekbergen, gevonden een zwart houten kist, inhou dende: een ijzeren dommekracht, (merk „motor Jack") een gevulde oliekan en trechter, een bus carbiet, een bus in houdende pl.m. 6 liter benzine en voorts eeuig poetskatoen. Vermoedelijk is dit uit een zwart geschilderde auto verlo ren, die in de richting van Utrecht reed. Bij beschikking van den minister van oorlog is voor de officieren van het wapen der artillerie, uitgezonderd voor die van het korps rijdende artillerie, een tuniek van donkerblauw ingevoerd la- laken, infanterie-model, met zwart flu- weelen kraag enschouderbedekkingenvar zwart laken, met twee gekruiste kanon nen met kroon, van verguld metaal. In een Donderdagavond gehouden vergadering van de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje» was van eenige leden een motie van afkeuring ingekomen, tegen het optreden van mr. G. J. Sybrandy. Deze motie kwam evenwel niet in be handeling, maar het Bestuur werd op gedragen deze zaak te onderzoeken. Dat is nog eerst zaken doen. Een motie van afkeuring tegen Sybrandy van een anti-revolutionaire kiesvereeni ging, zou dat heer natuurlijk moreel doodverklaren, in de veronderstelling dat de anti-revolutionaire partij nog prijs stelt op eer en fatsoen, wat niet altijd duidelijk uitkomt. Gewoon weg verwerpen ging ook niet, na het ge beurde op de laatste vergadering. Een mooie uitweg dus, het Bestuur zal de zaak onderzoeken. Wat iedereen weet, wat kleine kinde ren weten te vertellen, moet het Bestuur van Nederland en Oranje gaan onder zoeken. Wat moeten die mannen broeders toch harde koppen hebben, dat ze nog niet weten dat Sybrandy een schandelijk leugenaar is. De tot opzichter van fortificatiën der 3e kl. benoemde sergeant van het regi ment genietroepen Th. Rijpstra, komt alhier in garnizoen. Yan goed ingelichte zijde vernemen wij, dat er een fout geslopen is in het officieelc stuk omtrent het woning- onderzoek van een perceel in de Utr. straat, dat wij in ons vorig nummer publiceerden. De beerput die aan den kelder grensde is reeds voor eenige jaren geleden hersteld. De kelder werd niet door den bewoner gebruikt, daar er nog een tweede kelder in dit perceel aanwezig is. Men schrijft uit Westbroek en Aclit- tienhoven De hier bestaande Christelijke kies vereeniging, die tot hiertoe het program van beginselen der Antirevolutionaire partij had aangenomen, maar niet was aangesloten bij het Centraal-comité van Antirevolutionaire kiesvereenigingen, heeft besloten, zich voortaan aan te sluiten bij de Friesche Christelijk His torie partij en heeft ook 't program dezer partij aangenomen. In haar jongste vergadering besloot zij, voorloopig nog geen candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Den 23en dezer zal het aftredend lid dier Kamer voor 't district Amers foort, jhr. mr. II. W. van A6ch van Wijck, hier een politieke lezing houden. Daarna zal beslist worden, of men de zen candidaat zal stellen. Jhr. Van Asch van Wijck leest 22 de zer te Doorn. O. A Ct. Eene mooie overwinning heb ben de vrijzinnigen te Baarn behaald bij de verkiezing voor den gemeenteraad. De kandidaat der vereenigde kerke lijke partijen de heer Kuyer heeft het tegen den heer Ilcijbroek een bekend vrijzinnige, moeten afleggen. Onder presidium van den voorzitter van de „Centrale", onzen stadgenoot, den heer F. M. van Veen had gisteren avond in hotel „de Pol" eene vergade ring plaats, waarin de heer Reyne van Haarlem zijn 77ste politieke redevoering uitsprak in dit seizoen over denpolitie- ken toestand, op een wijze, die zeer naar den smaak scheen te zijn van de meerderheid van het voor de Bilt tal rijk opgekomen publiek. Voorspeld was dat ei1 hoogstens een 40 tal personen zou opkomen. Het dubbele aantal was aanwezig Voor het debat gaven zich op, 5 personen. De heer Van Lent en 4 jeugdige anti-revolutionaren, waarvan een zijn tijd afstoud aan den heer Van Leut waarvoor hij later dankbaar geweest zal zijn. Toen de heer Reyne zich de moeite getroostte, na de heer Van Lent vrij uitvoerig geantwoord te hebben, ook de jongelieden te beantwoorden, verlieten dezen na eenigen tijd onder protest van den spreker de zaal. Verschillende koninklijke besluiten zijn verschenen tot regeling der vredes organisatie van de verschillende wapens en dienstvakken. Voor zoover deze op Amersfoort be trekking hebben, nemen wij er het vol gende uit over: Opgericht wordt een 4e divisie infan terie, waartoe zullen behooren het le, 5e en 9e regiment. De standplaats van de divise-comman dant zal zijn Amersfoort. Op 1 Juli a s. wordt de divisiestaf geformeerd, waartoe zullen behooren: 1 generaal-majoor 1 hoofdofficier en 1 kapitein van den generalen staf, 1 majoor- en 1 kapitein intendant. Het tegenwoordige le regiment hu zaren krijgt den naam van 4e regiment. Hiervan komen in garnizoen: de stof en twee escadrons te Amersfoort, een escadron te Ede en een escadron tc Amsterdam. De escadrons zullen om beurte, telkens gedurende twee jaren, te Amsterdam garnizoen houden. De minister van oorlog zal aan het desbetreffend kon. besluit in geen ge val vóór 1 October 1905 uitvoering geven. Het escadron ordonnansen zal van hier naar Ede worden overgeplaatst. De 5e batterij van het le regiment veldartillerie wordt ingedeeld bij het nieuw op te richten 4e regiment veld artillerie (garnizoen 's Hertogenbosch), terwijl bij eerstgenoemd regiment een nieuwe 5c batterij wordt geformeerd. Voor de controle over de inwendige administratie der korpsen zullen de troe pen alhier ressorteeren onder den con troleur, die Zwolle als standplaats krijgt. Ingevolge de nieuwe formatie zullen bij het 5e reg. infanterie moeten be noemd worden twee kapiteins en twee luitenants van speciale diensten. De le luitenants P. M. Oversluijs, ged. bij de Topogr. Inrichting; H. Bier man, ged. bij de Normaal-Schietschool; N. G. van Gemert, ged. bij het dep. van Oorlog; C. J. Bruijn, W. F. L. van de Metering bijgenaamd de Rooy en en H. J. Offerhaus, ged. bij de militaire verkenningen, allen van het 5e reg, infanterie, zullen na invoering van de nieuwe organisatie uit de sterkte van dit korps worden gevoerd. Van kwaad tot erger. In de N. C. komt liet volgend inge zonden stuk voor Geachte Redactie. Ik voel mij gedrongen in uw blad mede te deeleu, dat uw verslaggever het gebeurde iu de vergadering te Amersfoort in hoofdzaak juist heeft weer gegeven. Toen ik voor eenige maanden ook te Amersfoort sprak, heb ik ten bewijze, dat steeds de liberale ministe ries eenzijdige benoemingen uitbrachten o. a. beweerd, dat er in de provincie N.- Brabant slechts 8 r.-k. notarissen zouden zijn. Ik had deze bewering eens gelezen in een orgaan der rechterzijde. De s.-d. debater, de heer Duijs, bracht geheel buiten de orde der vergadering, buiten het onderwerp van de vorige week, deze oude zaak ter sprake. Toen is door mij gezegd, dat ik om die redenen er niet op behoefde in te gaan. Tc meer meende ik dit, daar de heer Duijs zelf op de eerste vergadering niet het woord had gevoerd. Ik verklaar thans openlijk, M. de R. dat ik tc Amersfoort een onjuiste be wering heb uitgesproken en tengevolge daarvan de eenzijdigheid der liberale benoemingen aan een scherpere bc- oordeeiing heb blootgesteld, dan ze verdient. Zulks doet mij leed en het is me een genoegen dit hier te kunnen verklaren. Was de zaak alleen gebleven onder de aandacht der Amersfoortscke burgers, ik zou dit in de Amersfoort- sche bladen hebben gedaan. Nu het door verslagen in de groote bladen is gekomen ter beoordeeiing van het groote publiek, zie ik gaarne deze regelen in uw blad geplaatst en verzoek ik over name daarvan door allen die van het geval hebben melding gemaakt, inzon derheid door de Amersfoortscke pers. Ik druk daarbij den wensch uit, dat mijn voorbeeld navolging moge vinden, ook bij diegenen onzer tegenstanders, die, hetzij in vergadering of pers, hetzij in het Parlement dingen hebben gezegd welke later bleken onjuist te zijn. Dankend voor de opname, SYBRANDY. Almelo, 17 Mei 1905 De N. C. schrijft over dit stuk liet volgende Men vindt in dit nummer een inge zonden stuk van mr. Sybrandy, waarin hij, met een betuiging van leedwezen, de „onjuiste bewering" door hem te Amersfoort uitgesproken betreffende de 3 roomsch-katliolieke notarissen welke N.-Brabant zon tellen, terugneemt. De betuiging van leedwezen komt te laat. Zij had moeten volgen, zoodra mr. Sybrandy, na de bewering geuit te hebben, zelf bemerkt had wat hij als ontwikkeld man had kunnen en moeten bemerken dat zij onjuist was. Of, in elk geval, onmiddellijk na dat bij op die onjuistheid in de tweede vergadering te Amersfoort door den heer Duijs, met behulp van officieele gegevens, was betrapt. Door toon die zaak „buiten de orde" te verklaren en thans, nu in de gehcele pers en ook onder zijn geestverwanten opschudding ontstaan is over de onge- loofelijke lichtzinnigheid (wij kiezen de allerzachtst mogelijk uitdrukking), waar mede deze propagandist zijn anti-liberale strijdmiddelen kiest, zijn bewering terug te nemen; door voorts, met een vrij moedigheid die aan onbeschaamdheid zeer nabij komt, aan de terugneming een aansporing aan zijn tegenstanders toe te voegen om zijn voorbeeld te vol gen - heeft mr. Sybrandy aan zijn bekentenis zelve als zedelijke waarde ontnomen en blijft liij tegenover liet land staan alle een onbetrouwbaar man, die om eenvoudige lieden voor zijn partij te winnen zijn gaven van het verstand en het woord schromelijk misbruikt. SPORT. Morgen speelt Quick I op haar ter rein aan den Leusderweg een promo- tiematch voor de lc klasse N. V. B. tegen G. V. C. I uit Wageningen. Burgerlijke Statui. van 16 tot 19 Mei GEBORENPetronella, d. van G. Veenendaal en A. Hagenbeuk.Alijda Johanna, d. van N. H. van Dijk en G. van Hamersveld. Hendrik en Feitse, z. van J. Endendijk en A. G. Boer winkel. Johau, z. van H. do Vrije en F. W. M. van Eo. Adrianus, z. van L. de Graaf en C. Verhoef Jan Dirk, z. van T. Zaaijer en W. H. van Esterik. GEHUWDH. J. Arbon en E. van den Brink. J. Beuw en J. A. M. van Wilpen. J. van Nimwegen en E. Smit. OVERLEDEN: Jan te Rulve, oud 75 j., echtgen. van A. Pothoven. in Goud, Double, Zilver, Nikkel en Staal. Reparatie- en Slijpinrielitiug voor Brillen. BRILLEN op voorschrift van h.h. Doctoren bij w. F. A. Instrumentmaker Langestraat 42. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT zullen op Donderdag 8 Juni 1905,'s voormiddags te 11 uren ten Raadlmize publiek Bestek I. Het. uitvoeren van herstellingswerken aan bet Ouster- en Wester- liooftl van «len llemniniul. Bestek II. Het verven van <lei« buitenomtrek, en/,, van bet Sclmolgcbouw en «le onderwijzcrswoniiig a. «I. I.angc Beekstraat. Op franco aanvraag zijn ter Gemeente secretarie verkrijgbaar: bestek I f 0.30 en bestek II a ƒ0.25. Bij franco toe zending 2 l/.j ct. meer. Inlichtingen te bekomen op hot bureau van deu Gemeente-architect, alle werkdagen van 1012 uur. Aanwijzing op plaats en tijd in do bestekken vermeld. Bij gunstig weer van «le Amersfoort selie Miizicli- vereenïging, onder directie van den heer J. A. JOCHEMS op AVoens«lag 24 Jlei a.s. des avonds tc 8 uur. firoote bet llel'st. maar ook kleine schilder- en behang- werken worden gaarne uitgevoerd door L. VAV WIJNOAABtREN, 91 r. S e It i 1 «1 e r, Arnhemschc- weg 41. Lceraar in Utrechtschestraat b d Hellingstraat 36. 0 (Ove ct ons. Alleen ver- rijgbanr bij: Confiseur, Langcstr. 19 «le fijnste kwaliteit Aanbevelend, Teleph. 104. Arnb.straat 35. Timmerman en Makelaar. WEW-RSIXeEl 11. ONBEBWEltP: Oelegcnhcid tot DEBAT. Kaarten verkrijgbaar bij de BESTUREN der Kiesvereeniging Amersfoort en der "VRIJZINNIGE PROPAGANDA CLUB. Opgcrieht 1885. Opgerielit 1885. Dames Nachtjaponnen, Cliemisses, Onderlijfjes, Fautalous, Flanellen, Hokken. UITGEBREIDE KEUZE IN: Heeren Nachthemden, Daghemden, Flanellen. Tricot pantelons. KINDERJURKJES, SCHORTJES, MANTELTJES, nOEDJES, enz. enz. COMPLEETE UITZETTEN en LUIERMANDEN. Aanbevelend,

De Eemlander | 1905 | | pagina 3