Stadsnieuws. Allerlei. Tot bederf van de politiek, omdat het aan waalheid in wetgeving en bestuur schade toebrengt, indien men aan de wetgeving regelen der Schrift tracht ten grondslag te leggen waaraan de ecue uitlegger deze, de andere gene beteekenis toeschrijft, of indien personen in wier han den het overheidsgezag, berust, dit uitoefe nen naar regelen die door een groot deel der burgers niet als algemeen gel dig worden erkend. Zoo gevaarlijk is die vermenging van godsdienst en politiek ook, wijl zij leidt tot verkorting dei' vrijheid van denken en spreken. "Wie meent dat hem en zijn geloofsgenooten met uitsluiting van alle anderen de waarheid in geestelijke din gen geschonken is en het zijn plicht acht die waarheid algemeen in den Staat te doen doordringen, zal, zoodra hij maar over voldoende macht beschikt de vrijheid van andersdenkenden niet meer kunnen eerbiedigen. Zijn be ginsel verbiedt het hem. Om nog niet eens hiervan te spreken, dat ettelijken die van Regeering of an dere Overheid iets te wachten of te vragen hebben of van haar afhankelijk zijn, zich wel in acht zullen nemen dat zij hun persoonlijke meening, indien deze van die der Overheid afwijkt, niet uiten. Ja zelfs zullen maar al te velen voor de verleiding bezwijken om een andere dan hun eigen meening voor te wenden, dus te veinzen, wanneer die Overheid niet bovenal naar bekwaamheid eu geschiktheid, maar naar het aan hangen van zekere geloofsovertuiging vraagt. eens zien wat een rommel je krijgt!" Dit aanbod werd aangenomen en eenigen tijd later kwam de boterhandc- laar met de analyse. Er was natuurlijk van alles in, behalve zuivere boter. De winkelier keek heel verwonderd en zei lakoniek: „'t Is goed, dat ik het weet, want nu neem ik stellig geen boter meer van u, want ik heb een monster van uw boter meegegeven." Uit deze ware geschiedenis kan men leeren het nut de botercontröle, de on betrouwbaarheid van sommige boter- kneders en de slimheid van een een voudige winkelier. Deze laatste was bepaald een „goeje" voor de practischc politiek, al kan men daar soms met brutaliteit a la Sybrandy nog meer bereiken, getuige de opgang dien genoemde politicus, maakt. Toch geloof ik, dat hij in brutaalheid nog achterstaat bij het Genuepsche muscbje, dat zijn nestje gebouwd heeft in den jaszak van een vogel verschrikker. De Duitsche moppen-kranten vin den in de Duitsche locaal-spoorwegen steeds een rijke bron, waarvan zij zoo'n overvloedig gebruik maken, dat de vreemdeling wel aan krachtige bij-hulp van de fantasie moet denken. Toch schijnt men daarmee voorzichtig te moeten zijn, want de "Wahrheit" maakt nauwelijks „Dichtung" noodig. Gepasseerden Zondag, lezen we in een dergelijk blad, had een Brunswijkcr famiüe met een particulier spoortje een uitstapje gemaakt en dacht met den laatsten trein terug te koeren. Met moeite bereikte het drietal (het was erg donker en de lucht dreigde met onweer) het station, maar toen zij het bereikt had den, vonden zij noch buiten, noch in het gebouw eenig licht. Het station zat dicht en op geen vademen vertoonde zich een menscheljjk schepsel. „Wij kunnen niet mee", zeide een van het drietal, „want het treintje houdt, als het donker is, niet stil." Wauhoop bij de reizigers. Daar naderde de trein. Snel besloten, daar hem een gelukkige inval bereikte, ontstak de huisvader 6 Zweedsche luci fers tegelijk, daarna deed hij het nog eens. Gelukkig, in den windstillen avond wilden zij branden. De lucifers en het drievuldig „halt" schenen den machinist voldoenden grond om te stoppen en de reizigers op te nemen". Een sterke tegenstelling met dit „hui selijke" tooneel vormt de „uithuizige" bruiloft van een Amerikaansch bruidspaar dat op 2000 mijlen van elkander ver wijderd per telegraaf is gehuwd. De bruidegom bevond zich op Fort Mackenzie, in de staat Wyoming, de bruid in een dorp in de staat Kentucky. Beide waren vergezeld van ccn priester en hunne vrienden, toen zij zich naar het telegraafkantoor begaven, waar de gebruikelijke vragen en antwoorden telegrafisch gewisseld werden. De brui degom is soldaat en kon geen voldoend lang verlof verkrijgen, om voor het huwelijk naar Kentucky te reizen, ter wijl de bruid anderzijds, volgons de zeden van het land, zich niet naar hem mocht begeven, alvorens de huwelijks band was gesloten. Enfinnu hebben ze elkaar dan toch „gekregen", al is 't niet op zoo'n listige wijze als een Haarlemsche winkelier zijn boterleverancicr er tusschcn heelt gekregen. Dat is zoo: Een bekend boterhandclaar had van genoemden winkelier een uitstekend afnemen, zoodat een concurrent, die er achter gekomen was op een goeden dag dienzelfdcn winkelier bezocht, hein boter aanbiedende tegen 5 cent minder per kilo. De winkelier beet toe en den eerstvolgcnden keer moest dc eerste boterhandelaar zonder bestelling vertrek ken. Hij begreep, dat er wat achter zat, informeerde en hoorde eindelijk, dat een concurrent tegen lageren prijs leverde. Dat w as geen wonder. De ander was een knoeier, leverde geen zuivere na tuurboter, enz. „Best mogelijk", sprak de winkelier, „maar wie bewijst datr" De boterhandclaar, wist goeden raad. „Geef mij", zoo sprak hij, ecninonsler van die boter mee, dan zal ik ze door onzen scheidkundige laten onderzoeken en je een rapport sturen. Dan zul je Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort, op Dinsdag den 30 Mei 1905, des namiddags, ten half twee ure. Punten van behandeling: 1. "Voorstel van Burgemeester en Wethouder tot onderhandsche verhuring van het gebouw aan de Kampstraat aan G. van Eist Hzn. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der „Verorde ning regelende het pensionneeren der gemeente-ambtenaren en bedienden te Amersfoort" met adviezen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling ceuer „Ver ordening betreffende den verkoop van sterkeu drank op den openbaren weg" met advies. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijvingen op de begrooting van 1904. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting 1904. ti. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging dor begrooting 1905 en tot betaling uit het artikel „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1905. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Utrechtschestraat no. 20, met adviezen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar verklaring van perceolen in de St. Agathastraat, met adviezen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar verklaring van het perceel aan don Hof, no. 32, met adviezen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het geven van privaatlessen door Mej. J. C. van der Schroeff, met adviezen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouder; betreffende het geven van privaatlessen door Dr. H. J. Reijnders, met adviezen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende toelating van eeu meisje tot het admissie-examen voor het gymnasium. Bij de Godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring op Zondag 28 Mei a s., des voormiddags half elf, hoopt voor te gaan Ds. E. M. ten Cate van Apel doorn. De dienst zal plaats hebben in de Luthersche kerk. In de Renionstrantsche kerk treedt Zondag a.s., te half elf voorm., op 11 G. J. Oldcman uit Dokkum. Mej. R. Simons slaagde te Utrecht voor de acte lager onderwijs. Het „Centrum" verneemt dat onze oud-burgemeester Mr. F. D. graaf Schim- mclpcnninck vermoedelijk baron Schim- melpenninck v. d. Oyc v. Nijenbeek zal opvolgen als commissaris der Koningin in Utrecht. De N. R. G. weet echter mee te deelen dat hiervan bij graaf Schimmel- penninck zelf niets bekend is. Een mooi succes behaalde de Rijks-Normaallessen alhier. Van de tien candidate!], die hebben deelgenomen aan het examen voor onderwijzer of onderwijzeres z ij n e r negen geslaagd. De commies 2c kl. bij dc H. IJ S M. alhier A. I'. L. Bia wordt ingaande 1 Juni overgeplaatst naar Almelo, dit met het oog op de groote uitbreiding van het station Almelo. In de plaats van den heer Bia wordt de commies le kl. stationsdienst H. van Eek, met den buitendienst belast. De commies 2e kl. J. Kamphuis thans werkzaam op het Administratiegebouw te Amsterdam, wordt met ingang van 1 Juni naar hier overgeplaatst. In verband met de lage temperatuur van het water blijft de zwemschool tot nadere aankondiging gesloten. Hij Kou. Besluit zijn benoemd: Bij het wapen der infanterie, tot geueraaal-majoor, dc kolonel van dat wapen op non-activieteit L. Brender A Braudis; tot generaal-majoor, komman- dant der 2e divisie infanterie, de kolo nel G. J. W. Koolemans Beynen, kom- mandant van liet 4de regiment infan terie; Bij het 8e regiment, tot kommandant van het korps, de luitenant-kolonel D. Dc Ronde Brosser, van het 9e regi ment. Het Handelsblad verneemt, dat de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Rotterdam, uit overweging dat zij zich zelf com- promitteeren zou indien zij de candida- tuur handhaafde van den lieer Sybrandy, wiens waarheidsliefde in den laatsten tijd meer dan problematisch gebleken is, besloten heeft die candidatuur in het 4de district alsnog terug te nemen en haar te vervangen door die van den heer P. van der Pols. Een beschamend feit voor onze Amcrsfoortsche anti-revolutionaren, die toonden niet zoo op hun fatsoen en eer gesteld te zijn als hun Rotterdamsche partijgenooten. „De Christelijke" politiek een volksgevaar! door Jul. Keizer, is de titel eener bij de uitge vers Nijgh van Ditmar ver schenen brochure, waarin in het eerste hoofdstuk uiteengezet wordt „wat eigen lijk de „Christelijke politiek is" terwijl in het tweede hoofdstuk, „de Christelijke politiek in de praktijk" behandeld wordt, op het gebied der zedelijke wetgeving, ten aanzien der „gelijkstelling" van het Christelijke volksdeel, en in de sociale wetgeving. De brochure eindigt met een waarschu wing tegen de „Christelijke" politiek. Men meldt het volgende aan de Leeuw. Crt. Den heer C. V. Gerritsen, den can- didaat der vrijz.-dem. voor het district Schoterlaud, die te Gorredijk als sprekei is opgetreden, overkwam met de lieeren die in zijn gezelschap waren, een onge val, dat gelukkig goed is afgeloopen. "Van het rijtuig nl., waarin de hecren waren gezeten, brak onder het rijden de voorste as, ten gevolge waarvan het rijtuig voorover viel. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De val had plaats voor de woning van den heer G. L. van der Zwaag, het aan de beurt van aftreding zijnde Tweede Kamerlid voor Schoterland, zoo dat de lieer Gerritsen dus in Schoterland gevallen is tegenover den heer van der Zwaag. Din; dagavond geeft het Neutrale Mannenkoor „Zauglust", directeur de heer O Akkerman, een uitvoering voor genoodigden in Amicitia. Naar men ons meedeelt, moet deze nog jonge vereeniging, door ernstig willen en ijverige studie het reeds tot een aanmerkelijke hoogte hebben ge bracht, zoodat in alle opzichten mag verwacht worden, dat ze Dinsdagavond iets goeds zal ten gehoore brengen. Bovendien zal ter afwisseling een kwar tet eenige nummers voor twee violen, alt en cello uitvoeren. Bij het te sGravenhage, vanwege de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen gehouden mondeling examen voor candidaat secretaris en ambtenaar ter secretarie werd het di ploma o. a. uitgereikt aan den heer G. Dekker alhier. Bij het Matinee in Amicitia op 1 Juni 's nam. 2','j uur door de kapel van het 5c Reg. Inf., directeur dc heer G. Bik kers, zal het navolgend programma worden uitgevoerd 1. New England's Finest, Clarke; 2. Ouverture „Les Dragons de Villars", Maillart; 3. „Hochzeits-Reigen, Walzer, Bilso; 4. Fantaisie sur l'opéra „Le Postillon dc la jumeau", .Adam; 5. Ouverture „Banditenstrciche", Suppc; 6. L'Inauguaation, gavotte, Van Alken 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Romeo et Juliette, Gounod; 8. Finale. Ben voorwendsel. Dc „Stichtsche Courant",het bekende anti-revolutionaire orgaan voor de provin cie Utrecht bevatte in haar nummer van Dinsdag 23 Mei een artikel, getiteld „Naamlooze Biljetten", waarin do re dactie er op wijst, dat in dit district allerlei ongeteckende biljetten worden verspreid, waarin beschuldigingen voor komen tegen de regeering. Het blad gaat op den inhoud van ge noemde blaadjes niet in, maar beweert, dat iemand die ongeteekend beschuldi gingen de wereld inzendt een lasteraar is. Nu weet het blad zeer goed, dat hoewel „Sommige" blaadjesongctcekend zijn, deze afkomstig zijn van de V. P. C. te Amersfoort. Onder enkele blaadjes staat dit gedrukt, terwijl het bovendien vroeger al eens door den voorzitter der V. P. aan de redactie is meegedeeld. I-Iet geheele artikel lijkt ons een voorwendsel van de St. Ct. om zich op een goedkoope manier van den nog al „lastigen" inhoud dier blaadjes af te maken. Dc V. P. C. zal daarom wijs doen, door voortaan, evenals onder haar meeste propagandablaadjes de afkomst steeds te vermelden, dan slaat ze daar mede de Stichtsche Courant dit wapen uit de hand. In de E e m b o d e prijkt ccn adver tentie met de mededeeling dat Mr. A. baron van Mijnbergen Maandagavond in de Arend een politieke lezing zal houden, doch zonder debatter wijl katholieke kiezers vrijen toegang hebben. Zou hierin opgesloten liggen dat nict-katholieke kiezers geweerd worden? En dan zonder debat! 't Is fraai! Wij geven dan ook onzen geestver wanten den raad de vergadering in geen geval te bezoeken. Men deelt ons nog mede, dat de hoer van Ascli van Wijck den avond voor de stemming zal spreken. 't Lest, het best. Mr. Lezing tan IV. 11. «Ie Beaufort. Donderdagavond werd in Amicitia een openbare vergadering gehouden, uitge schreven door de kiesvereeniging „Amers foort," waarin als spreker optrad Mr. "W. H. de Beaufort, met het onderwerp: De politieke toestand in Neder land. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, sprak de spreker ongeveer als volgt: Wanneer men bijna 40 jaren met bewustzijn het staatkundig leven in zijn land heeft medegeleefd en bijna 30 jaren een werkzaam aandeel heeft genomen, dan wordt men bij een terugblik ge troffen door de groote veranderingen. Veertig jaren geleden was de verhouding der partijen geheel verschillend van thans. Conservatieven en liberalen streden met elkander. Een conservatief ministerie trachtte tweemaal in twee jaren door ontbinding een meerderheid te verkrijgen. Aan de antirevolutionaire partij als regeeringspartij dacht niemand. De antirevolutionairen waren toen met uit zondering van Groen van Prinsterer en Keucheuius eeu fractie van de conser vatieve partij. Hoorde men .destijds de convervatie- ven, dan vernam men veel van de ge varen, die van de zijde der liberalen dreigden, maar dc gevaarlijkste persoon was de toenmalige afgevaardigde van Gouda, de welsprekende oud-predikant. Voor een calvinistische democratie waren de conservatieven uitermate bevreesd. Thans is diezelfde man minister-president. Alles wat in Nederland nog conservatief is steunt hem met kracht en de cal vinistische democraten steken de oorlogs- trompet tegen hem. Destijds woedde tie schoolstrijd, die tot de wet van Mackay van 1889 duurde. Bij de hevige actie tegen dc schoolwet onder leiding van Groen van Prinsterer was het hoofd doel van den strijd wegneming van het woord „christelijk" uit dc schoolwet. Volgens Groen was dit woord een on zedelijk woordenspel, een onheilig bedrog. Beets en Chantepie de la Saussaye ver lieten de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, omdat zij het op dit punt met Groen oneens waren. Thans hebben de volgelingen van Groen reeds tweemaal de onderwijswet in hunnen geest gewijzigd, maar de woorden „christelijke deugden" zijn in de wet hlijven staan. Een ander punt van aanval was de uiidrukking: „Christen dom boven geloofsverdeeldheid," door Thorbecke gebruikt. Dat heette een dor, een dood, een krachteloos beginsel. Thans is de gemeenschappelijke wortel, waaruit dc regeeringspartij gegroeid is, juist dit christendom boven geloofsver deeldheid. Spreker wil het verledene laten rus ten en zich bepalen bij het gebeurde in de laatste jaren. De verkiezingen van 1901 gaven de meerderheid aan de clericalcn. Onze tegenpartij wil dien naam niet aanvaarden,; toch is hij de geijkte term geworden, en inderdaad niet geheel onjuist, wanneer men ziet, dat niet alleen de leider der partij, maar ook velen der leidende mannen tot den geestelijken stand hebben behoord of nog behooren. Geheel afgescheiden van de richting zijn er, nadat het nieuwe bewind optrad dadelijk allerlei dingen gebeurd, die wezen op een nieuwen koers. Vooreerst de verandering in het reglement voor den ministerraad. Er werd meer invloed aan den ministerraad gegeven er werd vaste president aangewezen vot m i n irjfnvi'a a ƒ1 een den ministerraad, Noch Thorbecke, noch Heemskei had dit ooit begeerd. Alleen van Ha! maar het heeft slechts zeer kort geduur, Fransen v. d. Putte heeft reeds dadelij tegen deze nieuwigheid gewaarschum het werd toen verdedigd als een wein; beteekenende verandering. Men hoe echter spoedig gezien, dat het verdi reikte dan men zich voorstelde, alle eerst door de bemoeiingen van dt president met buitenlandsche zake: Men mag wel aannemen, dat het ong lukkige conflict met den min. van bu tenl. zaken hoofdzakelijk aan dei bemoeiingen te wijten is geweest. I buitenlandsche zaken moeten gehc zelfstandig door het hoofd van departement worden bestuurd. Bij interpellatie-van Kol heeft de oud-min: ter van Karnebeek dit op uitnemem wijze in het licht gesteld. Wanneer ee ander minister in de buitenlandse! zaken ingrijpt, kan de minister moeilijk zijn collega desavoueeren genover het buitenland. Een der eerste daden van den mii president is geweest zijne reis na Parijs en Londen ten behoeve d Zuid-Afrikaansche aangelegenheden, d zelfs in het Huis der Lords is bcsproke en die gevolgd is door de nota, well indirect tot de onderwerping der Zui Afrikaansche Republieken heeft gelei Men heeft daardoor Engeland een dien bewezen en aan het bloedvergieten einde gemaakt. Toch heb ik deze tii schcnkomst betreurd. Dat onze hcldhi tige stamgenooten, die alles tot zei wat hun dierbaarst was: het leven hu ner vrouwen en kinderen, voor het b houd hunner onafhankelijkheid hebbe over gehad, de wapenen mocsti ncderleggen, was te voorzien. Maarhi de Nederlandsche regeering daarvo hare bemiddeling moeten verleenen? betwijfel of het toen verrichte heeft de regeering de gevolgen misschii niet geheel voorzien wel door geschiedenis haar tot verdienste worden aangerekend- De gevolgen van de verdere bemo ingen in het buitenland van den min ter-president kennen wij niet. Volgens de dagbladen heeft hij b sprekingeu gehouden met verschillen vorsten en staatslieden, den Keizer Duitschland, den Koning van Italië, d Koning van Saksen en den Koning v België en met ministers van verschillei de landen. Blijkens het antwoord den minister van Binn. zaken bij interpellatie van Kol schijnt hij derg lijke ontmoetingen te zoeken en d niet „over koetjes en kalfjes" te spreke Spr. heeft Nederlandsche staatslied gekend, die zooveel het met de intc nationale beleefdheid strookte dergelij ontmoetingen ontweken. Er kan licht een woord worden gezegd, d verkeerd wordt begrepen, een hoffclij betuiging kan als een belofte wordi beschouwd. Dien schroom kent tegenwoordige minister-president nu Wanneer hij nu maar aan onbeschrooi hcid behoedzaamheid paart; maar voo zichtigheid in het spreken behoort niet zijn op den voorgrond tredende cige schappen. Spr. acht dan ook dez nieuwen koers in het buitenlandsch 1 leid een zeer gevaarlijken koers. Een tweede punt, waaruit veranderit van regceringspraktijk blijkt, is de va houding tot de Kroon. Spr. wense goed begrepen te worden. Verre vi hem om de regecring te beschuldig! van republikeinsche of anti-monarchi neigingen of van gebrek aan eerbi jegens de persoon van de Koningi Hij wijt het meer aan een zekere ervarenheid in de regeeringspraktij achteloosheid in de vormen, misscliii ook een te liooge mate van zelfv trouwen. Dl-, Kuypcr heeft geen eige lijke staatsmansloopbaan achter zie hij heeft als godgeleerde en journal in Nederland een zeer hooge pla: ingenomen. Hij is eenigen tijd lid d Kamer geweest, maar was daar stee in de oppositie en wel laatstelijk leider van de heftigste oppositie tegi de regecring. Daardoor heeft hij hooge gewicht van een correcte co stitutioneele regecringspraktijk nietleeri inzien, en aan de voor oen bewindsro zoo noodigc inachtneming der vormi geen waarde leeren hechten. Met groc verbazing herinnert spr. zich nog, ce te hebben gelezen zijne uiting tegi een buitenlandsch journalist: „Ik een schip naar Antwerpen zenden Het zenden van oorlogsschepen no een buitenlandsche haven kan alle geschieden op voordracht van den mi van marine met speciale machtig" van hot hoofd van den staat. De mi van binnenl. zaken zendt geen schep uit. In het buitenland geven dergelij! uitingen een verkeerden indruk. Maar ook in het binnenlandsch t stuur bij gewichtige beslissingen hei de min. zich tegen de vormen vergrepe Bij dc ontbinding der Eerste Kamer het vorige jaar, een regeeringsdaad

De Eemlander | 1905 | | pagina 2