A. N. J. VOS D.J.SMITS.! Advertentiën. cInboedel, Uit de hand le loop het JCeerenhuis Openbare vergadering Ver eenig ing Voor de JCunst. publiek verkoopen, MUURHUIZEN No. 15, De Notaris J. Bolk, Publiek verkoopen: Een HUIS met TUIN II Een HUIS met SCHUUR III A- Een dubbel HUIS en TUIN Een HUIS c* Vijf Huizen n- Een perceel warmoeziersgrond Araersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. CONCIERGE; Behangerij - Stoffeerderij. Tapijten - Gordijnen. A. J. Boode Gzn., Huis- Plafond- en Rijtuigschilder VRIJZ. PROPAGANDA-CLUB in hel kiesdistrict AMERSFOORT. in „ONS HUIS" te Doorn op Maandag, 29 Mei 's avonds 8 uur. Spreker K. REYNE van Haarlem. OnderwerpDe politieke toestand. UTRECHT. NOBELSTRAAT 12. tkei )ng bii de; 'J. dim dhi zel hu bbi no oin v<* ijjzonder groot belang, is zulk een poed gemaakt, dat het allen schijn had Jsof de tijd tot overweging niet aan de oningin mocht worden gelaten. De minister gaf daardoor aanleiding tot de 'e''i lekende uiting van den heer Troelstra, uw< at het waar karakter van het koning- chap als ornament, als uithangbord der larlementaire meerderheid, nooit zoo iaakt was tentoongesteld. De verdediging an den min., dat men zoo spoedig noest handelen, omdat het reisseizoen as aangebroken, was al bijzonder on- elukkig. Wanneer er gewichtige lands- idangen moeten behartigd worden, dan aat een staatsambtenaar niet op reis. leer terecht heeft de heer v. Houten r op gewezen, dat de minister aan de loningin niet eens den tijd heeft ge- aten om de redevoeringen van de eeren Tan Boneval Faure en van eni Yelderen Rengers, die de ontbinding leetten te hebben noodig gemaakt, in lc Handelingen te lezen. De zaak, lie het geldt, is waarlijk zeer ernstig, u een constitutioneele monarchie moet ten de plaats, die de vorst inneemt, in et oog der natie niet tot kleine ver- ïoudingen terugbrengen. Ook bij de bekende Overijselsche rerkiezingsgeschiedeni8 heeft de minister goede praktijk miskend, door het [tem door den commissaris gezonden oorstel niet ter kennis van de Koningin brengen. Had een liberaal minister hetzelfde gedaan, het verwijt zoude hem :eker getroffen hebben van autocratische minachting van het Koningschap. Deze ekeele Overijselsche geschiedenis is cd staaltje geweest van een zoo zon derling beleid, als onder geen vorig bewind zoude mogelijk zijn geweest. De zaak kon alleen door de wet wor- os'f den geregeld, zoo hield de regeering rhlrol. T n echter de Prov. Staten, die door den minister, als waren zij ambte- laren en geen verkozenen des volks, an plichtverzuim en ongehoorzaamheid aren beschuldigd, tot de verkiezing au leden der Eerste Kamer overgingen, zonder zich om de voorgestelde wet te bekommeren, toen liet de regeering het wetsontwerp in den steek. De nieuwe koers is ook blijkbaar in benoemingen. Iedereen die met aandacht de benoemingen onder deze regeering heeft gadegeslagen, zal wel getroffen zijn door deze beide verschijn selen: dat de invloed van de officieele adviseurs geheel nu], die van niet- offieele adviseurs zeer groot is, en dat de godsdienst denkwijze veel meer in aanmerking wordt genomen dan vroeger. e1 Het best is hierover de voorstanders het ministerie aan het woord te laten. Als voorbeeld kan dienen de uiting van den heer de Savornin Lob man bij de laatste begrootingsdiscussies, en die van den antirevolutionairen dag bladschrijver de Vries, onlangs in de dagbladen vermeld. De wetgevende arbeid van deze regeering kan ook niet geprezen wor den. De drankwet wordt algemeen beschouwd als zeer gebrekkig en voor toepassing bijna onvatbaar. Hen trootst zich, dat onze rechters en ambtenaars verstandige menschen zijn, maar dat is een ongelukkige troost. Wat de beide onderwijswetten betreft: over het Hooger Onderwijs waren bijna geen klachten. Herziening scheen onnoodig, maar de min. wilde zijne instelling, die nu 25 jaren bestaan heeft, de Vrije Univer siteit, op denzelfden voet brengen met de rijksuniversiteiten. Nu geeft de wet op het H. O. daarvoor een voorbeeld de gemeentelijke universiteit te edi nti dij! z< dij >rc nu ooi VOO et t igr lezi ligt chi Amsterdam, die ook op gelijken voet wordt behandeld, met de rijksuniver siteiten. Maar aan deze voorwaarde zoude de Vrije Universiteit, die drie faculteiten (waarvan twee slechts voor een deel bezet) bezit, niet kunnen vol doen. Voor deze instelling werd der halve een veel gemakkelijker te ver vullen eisch gesteld. Zij werd in eene geprivilegieerde positie geplaatst en daarenboven nog in aanmerking gebracht voor een staatssubsidie. Men kan ook moeilijk zeggen, dat deze wet een christelijk karakter heeft; zij opent gelegenheid 0111 hetzelfde te verkrijgen allerlei instellingen, ook aan zulke, die op niet-christelijken grondslag staan. De nu onlangB behandelde wet op het L. O. heeft tot merkwaardig gevolg dat nu de pacificatie, zooals men die noemde, van 18S9 gebroken is. Spreker heeft nooit veel opgehad met deze pacificatie, hij had die pacificatie liever willen zoeken door tegemoetkoming zooveel mogelijk aan grieven tegen de openbare school dan door subsidieering van het bijzonder onderwijs. Hij heeft nooit getwijfeld aan de goede trouw van hen, die deze pacificatie als het eind van den schoolstrijd beschouwden, maar wel altijd gevreesd, dat de voor standers van het bijzonder onderwijs sterken drang zouden uitoefenen op hunne staatkundige leiders om steeds meer van den Staat te vragen. Blijven zij de macht in de Staten Generaal behouden, dan kan men zeker zijn, dat ttij jhi Ifv 'g' zie ia! la. d ;eo k egi i h co eri im .tui rot ce let na He mi P mi iel :pe ;r Iv nog veel meer zal worden gevraagd. Men zal niet rusten voordat de kosten van het bijzonder onderwijs geheel ten laste van den Staat zullen zijn gebracht. Reeds bij deze wet wordt meer gegeven dan noodig is en wel aan de frater- en zusterscholen. Een katholiek lid der Tweede Kamer heeft dit erkend en gevraagd: Hinderen die kloosters en kapellen de heeren soms? Zij hinderen spr. volstrekt niet; hij eerbiedigt den godsdienstzin van andersdenkenden, maar hij vindt het onbillijk, dat boven het budget van eeredienst subsidies door den Staat voor kapellen en kloosters wor den gegeven. De Limburgsche onder wijzers aan gemeentescholen, blijkens hun adres,- vreezen, dat in hunne provincie het leekenondcrwijs geheel door het onderwijs van kloosterlingen zal verdrongen worden tengevolge van deze wet. Indien de R. C. aan de kloosterscholen de voorkeur geven, dan wenscht spr. dat zij volkomen vrij wor den gelaten. Bij den strijd, die in Frankrijk tegen de congregaties is ge voerd, zoude hij niet aan de zijde van Combes, maar aan die der kloosterlingen hebben gestaan. Hij verlangt voor de congregaties geheel en al dezelfde vrij heid, die andere vereenigingen bezitten, maar geen geprivilegieerde positie. De staat moet niet door zijne subsidies pressie uitoefenen ten behoeve van de kloosterscholen. Er zijn nog wetsvoorstellen ingediend, die groote reden tot bezorgdheid geven. Maar de grootste bezorgdheid bij spr. wekt het eigenlijke beginsel van deze regeering; de reden van haar bestaan, naar hare uitlatingen en die harer voorstanders, is, dat zij is een christe lijke regeering. Niemand zal bezwaar hebben tegen een christelijke regeering; het is maar de vraag wat men onder de benaming christen als staatkundige partijnaam verstaat. Het gebruik van den naam van christenen als partijnaam doet terugdenken aan de jaren der achttiende eeuw, toen er een partij was, die zich patriotten noemde. Zij bedoelden met dien naam, dal zij alleen patrottisch waren en hun tegenstanders geen liefheb bers van het vaderland. Zoo is het ook met het woord christelijk; het is om de antithese te doen. De voorstanders van het ministerie zijn alleen christenen, de anderen zijn paganisten. Het is eene aanmatiging, dat R. Katholieken, Chris telijk Gereformeerden en van de andere gezindten zij, die op katholieken en anti-revolutionairen stemmen, alleen aan spraak maken op den naam van ckris tenen! Indien dit ministerie bij uitsluiting christelijk is en vorige waren dat niet, dan moet dit toch blijken doordien vorige regeeringen onchristelijke bestanddeelen in de wetgeving hebben gebracht. Maar dan zou deze regeering zich hebben moeten beijveren om die bestanddeelen te doen verdwijnen; daarvan is echter nimmer iets gebleken. Spr. acht het een geluk voor een volk wanneer er geen strijd wordt gevoerd over geloofszaken, geen godsdiensttwisten woeden. De tegenwoordige Pres. Min. denkt daar anders over, blijkens zijne uitlating in de Kamer, toen hij sprak over een vroegene periode van dofheid en lamlendigheid, die nu Goddank! had plaats gemaakt voor een periode van tegenstellingen, van strijd en wor steling, waardoor een rijk leven is op gebloeid. Dc Min. noemt dat differen- tieering. Als echter die differontieering leidt 'tot splitsing tusschen burgers van een land in christenen en paganisten, tot godsdiensthaat, tot verdachtmaking van den godsdienstzin van staatkundige tegenstanders, tot aanmoediging van schijnheiligheid, dan zou spr. liever die periode van dofheid maar tcrugwenschen. Ten slotte de vraag: wat zal er ge schieden, wanneer de linkerzijde de meerderheid mocht erlangen? Men stelt de vreeselijkste vooruitzichten aan de natie voor. Vooreerst: er zal dan een socialistische regeering komen. Het is onbegrijpelijk, dat ernstige mannen met dien vogelverschrikker manoeuvreeren. Tusschen liberalen en socialisten bestaat op economisch en staatsrechtelijk gebied een onoverkomelijk verschil. Liberalen willen zooveel mogelijk de individueele vrijheid eerbiedigen. Socialisten kunnen hunne idealen alleen verwezenlijken door den meest absoluten staatsdwang. Liberalen trachten den maatschappclijken vrede te bewaren door de belangen der verschillende klassen zoo veel mogelijk met elkander te verzoenen. Socialisten achten den klassenstrijd onmisbaar, ten einde ten slotte aan één klasse het overwicht te verzekeren. Liberalen be schouwen het bijzonder eigendom als den grondslag van de maatschappij. Socialisten willen alle bijzonder eigen dom opheffen en het tot collectief eigen dom van de gemeenschap maken. Indien de liberalen socialistisch gingen regeeren, zouden zij tal hunner be ginselen moeten prijgeven en met pak en zak tot de socialisten overloopen. Trouwens, de socialisten geven genoeg te kennen, dat zij niets voor de verwezen lijking hunner denkbeelden van de liberalen verwachten. Er wordt een ander bezwaar geopperd, dat grooter schijn van waarheid heeft: De liberalen zijn te veel verdeeld. Het is een fout geweest van de liberalen, dat men dikwijls de onderlinge verschil punten veel meer in het licht heeft gesteld dan wat hunne gemeenschap pelijke overtuiging is. Verschil van inzicht zal men bij zelfstandig denkende menschen alijd aantreffen. Ziet men echter thans de programma's in der verschil lende schakeeringen van de liberale partij, dan zal men wel moeten erkennen, dat er tal van hervormingen zijn, waar over eenparig gedacht wordt. Een regeering, die al die hervormingen tot stand zoude willen brengen, zoude zeker wel meer dan vier jaren noodig hebben eer zij aan de hervormingen was geko men, waarover verschil bestaat. Toen het ministerie van 1897 optrad waren de leden daarvan ook niet alle precies van hetzelfde gevoelen over alle mogelijke zakentoch heeft dat minis terie vele hervormingen kunnen tot stand brengen en het verschil van inee ning heeft nimmer tot moeielijkheden geleid; die moeielijkheden bestonden alleen in de verbeelding van de staat kundige tegenstanders. De liberale partij kan met vertrouwen zeggen: Zie op ons verleden. De heel de Savornin Lobman heeft onlangs de meening uitgesproken, dat de liberale partij meent, dat zij alleen bekwaam heid heeft om te regeeren. Aan een dergelijke zelfoverschatting is spr.vreemd en hij vertrouwt alle liberalen met hem. Wij beweren niet het monopolie te be zitten op het gebied van regeering en wetgeving, maar wel geloovcn wij, dat wat de liberale partij sedert 1848 op het gebied van regeering en wetgeving heeft geleverd, haar eenig recht geeft om aanspraak te maken op het vertrou wen dor natie in de toekomst. De rede, die meermalen door applaus werd onderbroken werd aan het slot stormachtig toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat, 't welk in 't volgend nummer komt, maakte alleen de heer Frank van der Goes gebruik. Ook thans ontbraken de heeren clericale woordvoerders weer. De voor zitter, dit bij de sluiting constatecrende, hoopte dat we ook eens in de gelegen heid zouden worden gesteld met de clericalen kennis te maken. D e h e e Sinnige riep hierop: Aanstaande Maandag, zoodat we dan waarschijnlijk van een vergadering dien kant krijgen. Wij hoorden er evenwel nog niets van en hoopen dat het in geen geval een vergadering zal zijn, uitsluitend voor kerkelijke kiezers en dat er debat zal worden gegeven. Anders zou de uitroep van den heer Sinnig eigenlijk wel een beetje groot spraak zijn, terwijl het toch zeker niet in de bedoeling van den heer Sinnige zal hebben gelegen zich daaraan schuldig te maken. Naar aanleiding van het debat van den heer v. d. Goes tegen den heer de Beaufort zendt men ons ter plaatsing de volgende opmerkingen: De heer F. van dei Goes verklaarde, dat volgens de historische lijn liet prole tariaat nu aan de beurt was om zijn denkbeelden te doen zegevieren. De hoogst bekwame socialist Jean Jaurès wijst daar ook op in zijn Ilistoire Socialiste. Op bl. 290 D. I. zegt hij: „De communistische en proletarische revolutie zal heel wat dieper ingrijpen en veel uitgebreider zijn dan do revolutie van het bezit van 4 Augustus 1789" (toen de feudale rechten werden afge schaft). „Maar deze revolutie zal van het proletariaat een nieuwe inspanning ver eischen op het gebied van het denken en de ontwikkeling van nieuwe (zedelijke) vermogens. Die revolutie zal een nieuwe wijze van voortbrenging en verdeeling moeten organiseeren. De proletariërs zullen zich in de orde van werken eigen schappen om te besturen moeten eigen maken, die nu niet bij hen ontwikkeld zijn. De heer F. van der Goes verzekerde dat hij proletariërs in een paar avonden op de hoogte kon brengen van de socialistische beginselen. Als men daarbij let op bovenstaande woorden van Jean Jaurè6, kan men niet anders zeggen dan „Dat is sterk!!!" SI'OKT. De Nederlandsche Atliletiek-Unie heeft aan alle Nederlandsche voetbalvereeni- gingen een circulaire verzonden, waarin krachtig er op wordt aangedrongen, de spelers meer te oefenen in het harde loopen. De volgende alinea, uit de cir culaire overgenomen, zegt dan ook vol doende, welke doel beoogd wordt: „Onze naburen zijn gewoonlijk snelle loopers en de verschillende nederlagen der Hol landers zijn dan ook toe te schrijven aan hunne mindere snelheid". Morgen speelt Quick I een promotie wedstrijd te Wageningen tegen G. V. C. I vandaar. Burgerlijke Stand. van 23 tot 27 Mei GEBOREN: Cornelis, z. v. E. II. C. Genis en J. D. Schrijver. Pennetje Maria, d. v. A. Batavier en F. Vlooi. Everardus Antonius, z. v. A. Dijkhuis en G. K. de Kruyf. Johanna Gezina Woutera, d. v. G. J. van 't Hof en A. Hemmers. Adrianus Antonius, z. v. A. B. Tol en H. Dijkman. ONDERTROUWD: L. J. Vonk en E. Schut. A. Harkema H. E. G. Eggink. B. van Bronkhorst en G. H. van der Linden. GEHUWD: J. J. Feiten en A. Ga mers. G. Stegehuis en J. Veenendaal. G. Knijt en B. Wisselink. A. J. Boode en T. Bulder. T. van Drie en A. Bouwman. B. Hemminga en E. van Daal. J. Fremouw en A. van den Eshof. OVERLEDENLambertus van Eldert, oud 55 jaar echtgenoot van G. Smit. Antonius Marinus Krol, oud 2 dagen. Jozef Schaap oud 3 weken. Heden overleed, in den ouderdom van 83 jaren, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GEERTRUIDA KOELMAN, Weduwe van CASPER KOELMAN. Uit aller naam Wed. W. R. SCHWEMMER Koelman. Amersfoort, 25 Mei 1905. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op l>on<lerdag 8 Juni 1905, des voormiddags 9 uur, te Amersfoort, aan de Schiminel- penninckstraat 12, oin contant geld eenen good onderhouden beboerende tot de nalatenschap van Mevrouw de Wed. OOS- TERMEIJEK, bestaande voorname lijk in: salonameublement, buffet, ma honiehouten linnenkast, dito waschtafels, bedkastjes, speeltafel, portemanteau, crapeaux, ledikanten waaronder 2 En- gelsche met toebehooren, linnengoederen, kleeden, karpetten, tafels, stoelen, spie gels, schilderijen, luxe meubelen, pendules, klokhen enz. Zilveren- en met zilver gemon teerde voorwerpen en eenig antiek poreelcin. Voorts eetservies, keukengereedschap, partij boeken, kristal, koper- tin- blik- glas- en aardewerk en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen; Particulier op DINSDAG 6 JUNI 1905 tegen betaling van 25 cent en publiek op WOENSDAG 7 JUNI 1905, beide dagen van 912 en van 24 uur. bewoond door den heer E. O. Drentli. Te bevragen bij den bewoner. te Amersfoort, zal in hei hotel „DE ZWAAN" aldaar, aan de Utrechtsche straat op Woensdag 14 Juni 19U5 's avonds S uur, Gemeente Amersfoort, aan de Langegracht tot heden „Fröbel- inrichting" Sectie E, Nos. 4953 groot 7 Aren. In gebruik te aanvaarden bij de betaling der koopsom of vroeger. Be zichtiging aan te vragen aan 't gebouw. en TUIS in de Lavendelstraat Sectie E, Nos 4855, groot 2 Aren, 40 centiaren. Verhuurd tot 1 Mei 1907, voor f7.50 's weeks aan Gebrs. SMIT. Tot bezichtiging vervoege men zich tot de bewoners. in de Muurhuizen tegenover dc Kerk straat, Sectie E, Nos. 3391 en 3392 groot 3 Aren 10 centiaren. Een huis daarvan verhuurd aan koopers voor f 5 per week, het andere te aan vaarden bij de betaling der koopsom of vroeger. en EBP aan den Westsingel, Sectie E, No. 4087, groot 42 Aren. Verhuurd voor f 2.50 's weeks aan Van der VEER. naneengebouwd met Erven en Tuinen zooals die zijn afgerasterd be nevens den ACHTERTUIN als BOUW GROND verhuurd aan den Laaglandschen weg Sectie A, Nos. 1404 tot en met 1409 groot 20 Aren 20 centiaren. De huizen verhuurd elk voor f 2.25 per week, en den ACHTERTUIN groot ongeveer 7 Aren tot Augustus a.s. voor f 12.90 achter en annex den vorigen koop Sectie A. No. 1392 groot 41 Aren, 70 centi aren. Verhuurd tot half Augustus 1905 aan diversen voor f 72.80. Koopcn III 0 en D worden ook in Massa gebracht. Ter bezichtiging vervoege men zich tot de bewoners. Betaling der koopsommen van voor noemde goederen 14 September 1905. Het BESTUUR vraagt terstond een inwonend klein gezin; salaris ƒ:500 per jaar, met genot van vuur en licht. Aanmelding, onder overlegging van aanbevelingen, niet in persoon, doch uitsluitend schriftelijk vóór O JUNI e.k. bij den Secretaris, den Heer F. WES- SEEING, Wijersstraat 5, Amersfoort. LASfGESTBAAT 20. 4 Kampstraat, Hoek Olicstceg. ENTREE VRIJ. HERAT. 5f De tentoonstelling der ontwerpen voor een gedenkteeken voor wijlen Mgr. Dr. SCHAEPMAN sluit op Woensdag den 31 Mei ten 5 uur. Leden vrij. Niet Leden 25 et*, entrée. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3