Stadsnieuws. het voorkajuitje tot een studeervertrekje ingericht, de kunstschilder maakte op het dek schetsjes van schepen en dorps kerkjes, die thans de wanden van het woonvertrek versieren. De student moet dezer dagen candi- daats-exainen in de rechten doen, en daarom hebben zij koersgezet naar Leiden, terwijl de vrees voor te druk bezoek hen bovengenoemd bord deed ophangen. De studenten zijn echter zoo weinig bevreesd, dat de ziekte vat op hen zal krijgen, dat er heel wat op bezoek gaan bij hun origineelen collega, die vrij wat opschudding verwekt, al doet hij het niet zooveel als een Harokkaansc.li acrobaat, die zich in Engeland met een Engelsch meisje van 17 jaar volgens Mohammedaanschen ritus had doen trouwen. Toen hij naar Marokko terug was gekeerd eischte de Engelsche consul de terugzending van de jonge Engelsche vrouw omdat deze, naar beweerd wordt, door den acrobaat gedwongen was tot het huwelijk, dat trouwens in Engeland ongeldig is. De acrobaat weigerde en dreigde den consul met zijn revolver, waarna hij ontvluchtte. Later werd hij gevangen genomen. Mis schien geeft dit geval weer nieuwe aanleiding tot geschillen en onderhande lingen, en is het voor de politic van beroep nog weer een aardig zaakje om allerlei gissingen te maken. Van gissingen gesproken, las ik daar juist iets omlrent het woord bakvisch. Vroeger werd altijd aangenomen, dat een bakvisch een visch was te klein nog om gekookt te worden en een meisje, te jong nog, om haar reeds als „dame" te beschouwen. Doch nu komt de „Weltspiegel" vertellen, dat het woord eigenlijk een andere afleiding heeft. De meisjes blij ven dezelfde zoo tusschen 14 en 17 jaar, soms IS en 19, maar het woord moet uiets te maken hebben met bak ken, doch met het Engelsche „back- fish". Haalt de visscher zijn net op en vindt hij tusschen de groote visschen ook halfvolwassen vischjes, nog niet de moeite waard om mee te nemen, dan gaan die terug „back" in Zee. Ze moeten nog wat in hun eigen element blijven, net als onze meisjes, maar die spartelen, evenals jonge vischjes, nogal eens tegen en willen ook voor vol aangezien wor den. 't Gelukt hun echter meestal evenmin als den olifant uit het paardenspel te Bakewell in Engeland, die plotseling zijn eigen baas wilde zijn. Eerst sloeg hij met zijn slurf een bewaker om, waarna het beest met zijn gewicht op den man ging liggen. Toen rende hij den stal in en rammeide de wanden, dat de heele tent er van dreunde. De menschen vluchtten ijlings weg. De directeur van het paardenspel werd vervolgens door het woedende beest omgegooid, en met een van zijn tanden doorboorde het den man het dijbeen. Eindelijk kon men den olifant met zware ketenen vastleggen. Een salvo, afgevuurd door eenige vrijwilligers en yeomen, maakte toen een einde aan zijn roemvol leven. Hij ruste in vrede! Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Brengen bij deze ter kennis van be langhebbenden, dat het Bureau van den Burgerlijken stand voor het publiek ge- een menschelijk lichaam. Hij sloeg met den stok op de trapleuning, zoodat zij kraakte. Ah, wat deed hem dat goed! Als „zij" zoo voor hem gelegen had! Als hij zoo op „haar" had kun nen losslaan, dat hare leden onder zijne slagen verbrijzeld waren als glas! Maar de baron had het werk reeds voor hem gedaan. Hij was nu alleen nog maar nieuwsgierig om te zien, hoe hij het uitgevoerd, hoe hij „haar" toegetakeld had. Met de wellustige begeerte van eene bloeddorstige natuur, die den aan blik van iets afgrijselijks tegemoet gaat, trad liij de bibliotheek binnen, keek rond en bleef verbluft staan: de zaal was ledig. De kamenier, die naast de kamer barer meesteres sliep, was door het rumoer in Anna's slaapkkamer half ont waakt, doch geheel wakker geworden, toen zij den gillenden angstkreet hoorde. Ylug was zij opgestaan, had licht aan gestoken en was de kamer der barones binnengegaan. Daar zag zij Anna's verlaten bed, waaruit de dekens tot op den grond hingen, terwijl de kussens links en rechts dooreengeworpen waren. De deur naar de woonkamer stond open, en op dai oogenblik hoorde zij in do verte Anna's wanhoopskreet. Eerst had zij naar hare kamer willen terugkeeren en het hoofd onder de dekens stoppen; maar toen had zij tot zich zelve gezegd, dat dit niet goed opeud zal zijn op Hemelvaartsdag 1 Juni a.s. van des voormiddags 8';'a tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aan giften van geboorte of overlijden voor hen, die daartoe mondeling of schriftelijk aanvrage doen aan het gemeentehuis, uiterlijk tusschen des voormiddags 8 en 8'/, uur van dien dag. Amersfoort, den 25 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STEXFERT KROESE. Raads verslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort van 30 Mei 1905 dés nam. 11:2 uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barch- man Wuijtiers, opent ten kwart vóór 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 10 leden. Afwezig waren zonder kennisgeving de hoeren: J. Ger. Kleber, X. Veis Hcijn, J. W. Jorissen, C. J. Plomp, A. A. Hamers, C. Th. van Bock en C. J. D. van Eek, De voorzitter verzoekt den Secretaris Mr. J. G. Stenfert Kroese, de notulen te lezen der vergadering van 12 Mei j.l., die werden gearresteerd, zooals zij door den Secretaris waren ontworpen. Ingekomen zijn van Gedeputeerde Staten. 1. De goedkeuring van het primitief Kohier der Inkomstenbelasting dienstjaar 1905. De Voorzitter stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen. 2. De goedkeuring, op het raadsbe sluit tot nadere vaststelling der gem. begrooting voor '04 en '05. 3. De goedkeuring op het raadsbe sluit tot het mogen gebruiken van schoollokalen en meubelen ten behoeve der Industrie- en Huishoudschool. De Voorzitter stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen. 4. Goedkeuring van het raadsbesluit tot steun aan de vereeniging „Het Groene Kruis'. 5. Goedkeuring der overeenkomst tot ruiling van gronden met den Staat. De Voorzitter stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen en deelt mede, dat de stukken ter goedkeuring door den Minister van Oorlog in zijne handen zijn gesteld. 6. Eene lijst van aanmerkingen op de bouwverordening. De Voorzitter stelt voor haar te zenden naar B. en W. om praeadvies. 7. De begrooting voor '06 van de gezondheids-commissie. De Voorzitter stelt voor deze te behandelen bij de gem.-begrooting. 8. Een schrijven van de vereeniging „Het Groene Kruis", waarin dank wordt betuigd voor het subsidie en waarin de gestelde voorwaarden worden aanvaard. 9. Het jaarverslag der Vereeniging „Ambachtsschool". De Voorzitter stelt voor dit ter Secretarie ter inzage der leden te depo- neeren. 10. Een adres van den onderwijzer S. P. Slagter, aan de school 3e soort (Puntenburgerlaan) om militie-verlof van 1 Juni tot 1 Oct. a.s. B. en W. stellen voor het verlof te verleenen, waartoe z. d. en z. h. st. werd besloten. 11. Een adres van het Amersf. Symphonie-orkest om gebruikname van localen van het gebouw in de Koestraat. was, dat mevrouw de barones iets overkomen moest zijn, die arme jonge mevrouw, die zoo goed voor haar was, van wie zij nooit een onvriendelijk woord te hooren kreeg, en dat het haar plicht was, te gaan zien, wat er was voorgevallen. Daarom had zij snel de noodigste kleederen aangetrokken en, bevende over het gehcele lichaam, was zij alle vertrekken doorgeloopen, tot in de bibliotheekzaal. Wat moest zij daar aanschouwen! Een kandelaar lag op den grond; de kaars was niet uitgegaan; de vlam was reeds begonnen een gat in don parket vloer te branden, en eenige schreden verder was nog iets iets langwei pigs, iets wits, dat zich nu juist kreunend begon te bewegen: de jonge barones, die in nachtgewaad, met loshangend haar, buiten kennis op den grond lag. Bij dien aanblik kwamen het meisje de tranen in de oogen. Zij nam de walmende kaars op, knielde bij hare meesteres neer en legde haar hoofd in haren schoot. „Mevrouw de barones," zeide zij „Mevrouw de barones!" Anna sloeg de oogen op, en toen zij hare kamenier herkende, legde zij de armen om den hals van het jonge meisje. „Help mij!" zuchtte zij. „Help mij!" Het meisje ontdeed zich van den mantel, dien zij om de schouders had De Voorzitter stelt voor renvooi naar B. en W. om prae-advies. 12. Adres van de Vereeniging „Rijn- steenfabrikanten" om zekere eischcn te stellen in de bouwverordening. De Voorzitter stelt voor dit te behandelen bij de lijst van aanmerkingen van Ged. Staten op de bouwverordening. 13. Verzoek van den heer VV. Croocke- wit W.A.z., om eervol ontslag als secr.- penningmeestervan het Burger Weeshuis. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor dit ontslag eervol te verleenen, waartoe de Raad z. d. en z. h. st. besloot. Van Regenten is eene voordracht ingekomen ter vervanging van den secr.- penningmeester, waarop zijn geplaatst: de heeren L. A. baron van Ittersum en Th. W. J. Heyligers. Mr. Heylgcrs stelt voor dit als laatste punt der agenda te behandelen, daar hij er niet bij wenscht tegenwoordig te zijn. Hiertoe werd besloten. 14. Een adres van de Coöperatieve vereeniging „Eigen Haard" en den Heer A. v. d. Pol, om aanleg van eene straat tusschen den Appelweg en Leus- derweg, met verzoek eene spoedige beslissing te nemen. Na spoedcischend te zijn verklaard, doet de Secretaris voorlezing van het rapport der commissie van Fabricage. We tb. Visser deelt mede, dat de aanbesteders spoed wenschten, om te kunnen profitceren van het goede seizoen. De Heer Gerritsen heeft zeer zeker geen bezwaar tegen spoed, maar is bang, dat men op het besluit later zal moeten terugkomen. Wet h. Visser zegt, dat er vol strekt geen bezwaar tegen is. Mr. Heyligers vreest, dat de be palingen dan niet zullen voldoen aan de verordening, zooals die zal worden na de aanmerkingen van Ged. Staten. De Voorzitter deelt mede, dat de aanbesteders eerst zullen beginnen met den aanleg van den weg en daarna met bouwen. De Heer van Esvcld zegt geheel onvoorbereid te zijn en daarom bezwaar te moeten maken deze zaak nu af te doen. De Raad moet geenc zaken aannemen, waarover de leden niet heb ben kunnen denken en ter plaatse kunnen onderzoeken. W e t h. V i s s e r merkt op, dat in gevolge het bezwaar van Mr. Heyligers, geen enkele vergunning thans kon ge geven worden. De aanbesteders hebben er geen be lang bij om te knoeien. Spreker acht een breedte van 8 M. voor eene straat voldoende, 20 M. zou natuurlijk beter zijn. De Heer Gerritsen kan zich het bezwaar van den Heer van Es veld niet begrijpen. De Heer van Esveld zegt, dat dit komt omdat de vorige spreker met den toestand op de hoogte is en wij niet. De voorzitter stelt thans voor door stemming uit te maken of deze zaak spoedcischend zal zijn. 9 leden vorklaren zich er voor en de Heer van Esveld, tegen. Z. h. st. werd alstoen besloten. Vervolgens komt de agenda aan de beurt van behandeling. Punt 1. Voorstel van B. en W. tot ondcrhandsche verhuring van het gebouw aan de Kampstraat aan den Heer G. van Eist H.z. Z. d. en z. h. st. besloot de Raad dit te verhuren tegen f 20.per maand. Punt 2. Voorstel van B. en V'. tot wijziging der „Verordening regelende het pensionnceren der Gem.-ambtenaren geslagen, en hing dien haar meesteres om; toen vatte zij haar onder de armen en hielp haar opstaan. Angstig tegen elkaar aangedrukt, gingen de beide vrouwen naar Anna's slaapkamer terug. Daar zonk Anna op een stoel, als be dwelmd voor zich uit starende. De kamenier haalde hare kleederen en begon haar die aan te trekken; een zeker vermoeden zeide haar, dat men zich nog op iets anders voorbereid moest houden. Anna liet haar zwijgend begaan. „Waar is mijn man nu?" vroeg zij na eenigen tijd. „Mijnheer de baron? Dat weet ik niet," antwoordde het meisje. „Wil ik eens naar hem gaan zien?" „Ja, ja, doet dat," zei Anna. Het meisje sloop de kamer uit, den corridor door, de trap op, naar de tweede verdieping. Zij kwam juist bij tijds om te zien, hoe de oude Joliann de kamerdeur van den baron sloot, in zijn eigen kamer ging en met cpne lantaarn in de eene en een stok in de andere hand weder naar buiten kwam. Onhoorbaar gleed zij de trap af; toen kwam zij bij Anna terug. Wordt vervolgd. en bedienden te Amersfoort met adviezen. De Voorzitter merkt op, dat in een der stukken staat, dat de opzichter D. van Schooneveld, sinds 1 Jan. '01 voor pensioen heeft gestort, terwijl dit moet zijn sinds 1 Jan. 1902. Z. d. en z. h. st. wordt overeenkom stig het voorstel besloten. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eoner „Verordening betref fende den verkoop van sterken drank op den openbaren weg," met advies. De Heer Oosterveen kan zich niet vereenigen met de bedoeling van B. en W. Spreker vindt het niet ge wenscht veranda's, tuinen, tot openbaren weg uit te breiden. De argumenten van B. en W. om den Raad over te halen, deelt hij niet. Naar sprekers meening is de verordening in strijd met de strekking der Drankwet. Spreker is dan ook tegen 't maken dezer ver ordening. De Heer Gerritsen is 't vol maakt eens met het gesprokene door den heer Oosterveen. Ilij zal dan ook tegen het voorstel van B. en W. stem men. Mr. Heyligers voelt veel voor de argumenten van den Heer Oosterveen, want door kunstgrepen zal men de be palingen ontduiken. De Voorzitter merkt op, dat de Raad de bevoegdheid heeft om af te wijken van art. 11 der Drankwet Spreker wenscht op de stoepen, enz., de gelegenheid te behouden om 't buiten zitten te bevorderen. De heer Oosterveen beweert, dat het verkoopen van sterken drank op stoepen en dergelijke aanhoorigheden niet do strekking der Drankwet kan zijn. De Voorzitter brengt vervolgens art. I van de verordening in stemming, waarvoor zich 6 leden verklaren, terwijl 4 leden de heeren Tromp van Holst, Mr. van Voorst Vader, Gerritsen en Oostcrvcen tegen stemden. De artt. 3 en 4 worden vervolgens z. d. en z. h. st. aangenomen, terwijl de verordening met 6 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Dezelfde heeren stemden togen. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrijvingen op de be grooting van 1904. Z. d. en z. h. st. besloten. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1904. Z. d. en z. h. st. besloten. Punt 710. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van perceel Utrechtschestraat 20, van per- ceelen in de St. Agathastraat en van het perceel aan den Hof, 32, met ad viezen. De Voorzitter wijst als leden der Raadscommissie aan de heeren: C. J. D. van Eek, A. M. Tromp van Holst en A. H. van Kalken. Punt 10. Voorstel van B. en W. betreffende het geven vdn privaatlessen door Mej. J. C. van der Schroeff, met adviezen. De heer Gerritsen zegt niets tegen dit voorstel te zeggen te hebben. Spreker zou gaarne de desbetreffende verordening zoo gewijzigd zien, dat B. en VV. zich niet meer met de lessen zullen bemoeien. Het zal spreker aan genaam zijn, wanneer het voorstel daartoe van B. en W. uitgaat, anders zal hij het indienen. De Voorzitter zegt het aan B. en VV. over te laten, die in de volgende vergadering een voorstel zullen indie nen. Vervolgens wordt z. h. st. besloten. Punt 11. Voorstel van B. en W. betreffende het geven van privaatlessen door dr. H. J. Reynders, met adviezen. Z. d. en z. h. st. wordt overeenkom stig do adviezen besloten. Punt 12. Voorstel van B. en \V. betreffende toelating van een meisje tot het admissie examen voor het gym nasium. Z. d. en z. h. st. wordt besloten. Waarna aan do beurt komt de be noeming van een 6ecr.-penningm. van het Burger Weeshuis. Mr. Heyligers, verlaat de verga dering. De Voorzitter wijst als stembureau aan de heeren Weth. Visser en Ger ritsen. Uitgebracht worden 9 stemmen op den heer L. A. baron van Ittersum, commies ter secretarie, alhier, die der halve is aangewezen. De Voorzitter, dankt het stembu reau voor hunne bemoeiingen, waarop de vergadering om half 3 wordt geslo ten; echter gaat men op verzoek van den Voorzitter over in eene vergadering met gesloten deuren die niet meer door eene openbare wordt gevolgd. Bij de wedrennen te Woestduin be haalden St. Gerald en Venta van kapitein Jhr. Rutgers van Rozenburg een tweeden en een derden prijs, resp. in een vlakke ren over 2700 Meter en in een id. ver- koopsren over 1300 Meter. De heer Rutgers van Rozenburg? voor f775 eigenaar van Chiselhamp het paard van den heer Bultman, wii van den verkoops-steeplechase. In de Zondag te Zwolle gehot vergadering van den Bond van Vrij nige Propagandavereenigiugen, werd tot bestuurslid gekozen de heer Moerman Jr. alhier. Het hoofdbestuur der Vereenigim E. O. is voor 1905/1906 als i samengestelddr. J. D. v. d. Pl Utrecht, voorzitter; prof. dr. C. VVinl Amsterdam, vice-voorzitter; Henri Goudsmit, Amsterdam, le secrete mej. S. M. Maroniet, Arnhem, 2e si tares; Th. Sanders, Amersfoort, pent meester; prof. C. Eykman, Utrecht T. Niermeyer, Rotterdam, P. Boele Hensbroek, Den Haag. Ter benoeming tot leeraar in Nederlandsche taal en letterkunde e: geschiedenis bij het M. O. te Ara dam wordt door B. en W. al voorgedragen: W. F. Tiemeyer, lee aan de II. B. S. te 's-Gravenhage A. Bruins, idem te Amersfoort. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het besluit, waarbij het aantal Ir der stafmuziekkorpsen is teruggebi van 18 tot 13, daaronder begri kapelmecsteren onderkapelmeester,! bij die korpsen veel ontstemming oorzaakt. IBerdoor is het uitzicht promotie, dat voor titulaire muzika; en leerlingen toch al zeer gering geheel weggenomen. Die ontstemn is nog grooter geworden, nu op k bevel gelast is deel te nemen aas concours op 17 Juni te Tilburg, w voor aanvankelijk nagenoeg geen t willige deelneming was. De cadetten van de Kon. Mil. J demie, dte gedurende de zomermaan bij het 5e reg. infanterie worden gi tacheerd tot het bijwonen van pracfc oefeningen, zijn gisteren in het garnii aangekomen. Hun namen deelden wij reeds vrot mede. De gemeenteraad van Harder heeft aan den heer A. J. Kriegeraï concessie verleend tot het aanleggen een paardentram van het station t de stad, en hem een nader te bepi rentegarantic toegestaan. B. en W. hadden voorgesteld de t van gemeentewege te exploiteeren. Men schrijft aan het Hbl.: Zondagmorgen verzamelden zich het C'entraal-8tation te Amsterdam streeks zeventig dames en heeren, le van de afdeeling Amsterdam der Nat Historische Vereeniging teneinde we van die leerrijke excursies in de nat te houden, zooals deze vereeniginghi leden meermalen 's jaars biedt. De trein bracht de natuurvriet naar Amersfoort, vanwaar het over buiten Stoutenburg naar Iloevela ging. Onderweg kon menig verzame zich verheugen in mooie vondsten zeldzame exemplaren voor herbari insectenverzameling of andere collei van welke curiosa er meerdere op groote Biologische tentoonstelling zti verschijnen, die in de volgende ma in Arti zal gehouden worden, en naar ons werd medegedeeld, hoogst teressant belooft te zullen worden. Een vroolijk opgewekte stemming 1 merkte als gewoonlijk deze leerr wandeling, welke door zulk eenheei Mei-zonnetje begunstigd, in alle opzicl geslaagd mag heeten. Hot zwanenpaar mag zich weer heugen in vermeedering van het gt Een zevental kuikens zijn uit den gekropen en zwemmen thans ondei zorgzamen hoede van het ouderen; vroolijk rond in de Beek bijdeUtre sche poort. Aan belangstelling van de zijde het publiek het hun niet. Thans is ook hier ter stede een but voor arbeidersrecht opgericht. Gerat tigde is de heer K. van 't Veer, Ha 20. Aan genoemd bureau worden gt inlichtingen gegeven inzake omgeval en beroepswet en eventueel voorkoit de arbeidsgeschillen. De heer J. VV. E. Duys, te Amstert zal waarschijnlijk 9 Juni alhier politieke rede houden in Amicitia. Jhr. mr. dr. E. A. van Beret thans leeraar in Staatwetenschappen de H. B. S. met 3-jarigen curse Utrecht, is als zoodanig benoemd de II. B. S. met 5-jarigen cursus aldt Dinsdagmiddag vond de dienstb van den Heer L. aan de Breedesti in de hondenmand een postduif. niet schuwe diertje was het open fi

De Eemlander | 1905 | | pagina 2