Buitenland. Binnenland. want de tijd ontbreekt me liet zelfs over te lezen wat ik wel geschreven heb, maar wat er staat is de volle waarheid, de post gaat weg en ik weet, dat u er op wacht. Uw dienstwaardige dr., P. BALKEMA. Si» t Annen, 7 Maart 1005. ■>e Antithese in «Ie Practijk. Men heeft „Christelijke" scholen, „Christelijke" krankzinnigen gestichten, „Christelijke" begrafenisvereenigingen, een „Christelijke" bouwvereeniging te Haarlem, een „Christelijke" broodbak kerij te 's Gravenhage. De „Christelijken" zijn op den goeden weg om de „splijtzwam" te doen ont kiemen in bet burgerlijko leven tusschen menschen, die tot verschillende politieke partijen behooren. Men zij evenwel voorzichtig. Men zal zoodoende veroorzaken, dat ook het koopkrachtig publiek zich gaat splitsen in „Christenen" en „Paganistcu," cn men maakt zoodoende het rustig en vreedzaam samenwonen van burgers van het zelfde land hoe langer zoo meer onmogelijk. Deze vorm van strijd zouden wij zéér betreuren en slechts noodgedwongen aanvaarden. De gouverneur van Kameroen meldt, dat er onlusten zijn uitgebroken in het gebied der stammen van Njim Maka, die tusschen de rivieren Njsag en Djak wonen. Volgens bericht zou de koopman Hermann vermoord zijn en zouden de woningen der daar verblij vende Europeanen bedreigd worden. Bij den militairen post aan de Djak heeft de onderofficier een gevecht moeten leveren om den post te redden. Do in Ebolowa geitationneerde com pagnie schutstroepen, onder bevel van oen luitenant Von Sobbe, is 20 Mei naar Kam afgemarcheerd. Een nieuw geformeerde hulp compag nie is dadelijk ter vervanging naar Ebolowa gezonden. De in het district Ebolowa gevestigde Boeli-stam is rustig. Van de Marehall- en Carolinen- eilanden komen berichten omtrent een verschrikkelijken wervelwind die 20 April de eilanden Panopé en Kusate geheel verwoest heeft. Vijf en twintig inboorlingen moeten gedood zijn. Te Offenbach is een meisje van 11 jaar vermoord door een 31 jarige vrouw, zelf moeder van drie kinderen. Het slachtoffer Rosa Cuebert zamelde met haar oom gelden in voor coöperatieven inkoop van kolen en keerde uit een woning midden in de stad, waar ook do familie Lotz woonde niet terug. De oom, die verder gegaan was, wachtte vergeefs op haar. Met een angstig voorgevoel ging de man op onderzoek uit; doch allen, ook vrouw Lotz, ontkenden Rosa gezien te hebben. De politie werd met liet gebeurde in kennis gesteld en w eldra kon w orden aangetoond, dat het kind in een van de woningen, waar ze om een bijdrage had gevraagd, verdwenen moest zijn. Bij een huisonderzoek bij vrouw Lotz, hield deze zich volkomen kalm; doch op zolder vond men eindelijk het lijkje, dat duidelijk sporen van worging toonde. Na haar arrestatie erkende de vrouw dat ze het kind geholpen door baar broeder, vermoord had, om het geld dat de kleine bij zich had, te bemachtigen. Blijkens den later bericht heeft vrouw Lotz bekend, den moord alleen gepleegd te hebben. Het plan daartoe was sedert lang overwogen. Toen Rosa warm van het trappen loopen naar boven kwam, bood vrouw Lotz haar een verfrisschende drank aan, greep een touw, dat achter de keukendeur hing en bedekte voor dat 't zich verweren kon, het gelaat van het kind met een handdoek. Daarna sloeg ze liet touw om het halsje en trok haar slachtoffer omver. Nadat ze het lijkje van alles beroofd bad, sleepte ze het naar den zolder, na het geroofde geld in de pijp van de kachel geborgen te hebben. Toegevend aan de wenschen van het publiek heeft Jef Lambeaux zijn Faune Mordudie door al te ijverige deugdbcsckermers als onzedelijk werd gebrandmerkt, weer naar Luik terugge zonden. Te Morstors in New-Yersey (U. S.) is volgens een bericht in de bladen geen enkele wieg noch een kinderwa geutje. Het feit wordt verklaard, door dat er in de laatste vijf jaar geen enkel kind geboren werd in deze merkwaardige plaats. De Berlijnsche correspondent van het Do.ulsch I olksbatt (Weenen) maakt mel ding van te Berlijn in diplomatiek krin gen loopend gerucht van een op handen zijnde verzoening tusschen den Heiligen Stoel en het Quirinaal, door eerstge noemde gezocht en door het huis Savoye begeerd. De Duitsche kiezer heeft, naar 'theet, zijn goede diensten voor dit doel aangeboden tijdens zijn jongste reis naar Ralië en het bezoek van koningen Mar- gherita aan Wiesbaden zou er ook niet vreemd aan zijn. De Fransche gezant te Fez zal, naar de Times uit Tandsjer verneemt, ernstig protestcercn tegen het besluit van den sultan, om een leening in Duitschland te plaatsen. Verder wordt gemeld, dat de sultan een aantal Moorsche jonge lieden naar Duitschland zal zenden om er een militaire opvoeding te ontvangen. Sedert twee weken staan in Berlijn twee journalisten terecht, die in hun bladen critiek hebben geoefend op de behandeling dor gevangenen in de ge vangenis van Plützensee. De rechtbank maakt zich hierbij aan ongehoorde bepeikingen van de vrijheid der verdediging schuldig en smoort op al te vrijmoedige wijze elke poging van de beklaagde om de waarheid van ie feiten voor wier openbaarmaking zij terecht staan, te bewijzen. Hoe het vonnis zal uitvallen, kan thans niet twijfelachtig meer zijn en de Frankfurter Zeitung maakt terecht de opmerking, dat de rechterlijke macht in Duitschland, indien dergelijke manieren niet verdwijnen, zich niet moet verbazen, wanneer het ver. trouwen in haar uitspraken vermindert, Volgens een uit Melbourne ont vangen bericht, hebben de Jockey-club van Zuid Australië en de Racing-club uit Adelaide stappen gedaan bij de re geering van Australië, om de „bookma kers'' voortaan van alle wedstrijden buiten te sluiten. De Noorsehe regecring zal Vrijdag het Storting officieel in kennis stellen met de weigering van Koning Oskar om de consulaatswet te bekrachtigen en het ontslag van het ministerie aan te nemen. Dat staat gelijk met een kennisgeving aan het Noorsehe volk, en vormt dus een belangrijk punt in de crisis, maar men gelooft niet dat het Storting iets anders doen zal, dan de mededeeliug verzenden naar de commissie die het wetsontwerp heeft opgesteld. Het Engelselic transportschip Sar dinia is te Chania op Creta aangekomen, en heeft daar 550 soldaten aan land gezet. Te Barcelona zijn drie anarchisten in hechtenis genomen. Men geeft geen nadere bijzonderheden. De Spaansche regeering heeft be sloten, „wegens de nadering vanhet heete jaargetijde en den vrij slechten gezond heids toestand van den gezant" het zenden van een gezantschap naar Fez uit te stellen tot het najaar. Een paar dagen geleden i6 een koerier, uit Tandzjer onderweg naar Lowther, den builcngewonen Engelschen gezant, van zijn brieven beroofd. Uit Gent is een bericht ontvangen, dat die stad het onafhankelijkhcidsfeest van Belgie zal vieren met een Water stoet, die 18 Juni zal worden gehouden. De optocht", zoo luidt bet in de aan kondiging van het feest, „zal uit een- en-twintig vaartuigen samengesteld zijn, voorstellend de kunsten, de wetenschap pen, do fraaie letteren, den landbouw, de hofbouwkunde, enz. Er zullen daaren boven tien versierde en bevlagde sleepers zijn, en zes booten voor muziek-korpsen, insgelijks versierd met vaandels, bloemen en wimpels. Het vaartuig „Gent en de vier arrondissementshoofdplaatsen" zullen den stoet sluiten." De oudste student. Het is meermalen voorgekomen dat iemand buitengewoon lang student blijft of, op later leeftijd begint te studeeren, zoodat de doctorstitel eerst wordt ver kregen als men lang niet jong meer is, maar zóó laat als een Rus onlangs deed, promoveert zeker wel niemand. Deze was n.l. over do tachtig, toen hij zich daartoe aanmeldde. Volgens een oude courant studeerde hij aan het eind van de vijftiger jaren te Kharhoff, en van daar vertrok hij in 1863, als ruim veer tig jarig man, naar de Universiteit St. Vladimir te Kieff, waar hij zijn diploma poogde te behalen, maat niet slaagde. Hij begon dus niet vroeg, maar hield bet dan ook een halve eeuw vol. Nu onlangs werd hij, krachtens ministerieel besluit, wederom tot het examen toege laten. Volgens een telefonisch bericht, te Warschau ontvangen uit Lodz, heeft een troep van 600 werklieden een hospitaal van het Roode Kruis bestormd, omdat het gerucht ging dat een hunner kameraden, Maandag gewond, daar ge storven was. Kozakken schoten op liet volk, waarbij 5 menschen ernstig en nog verscheiden licht gewond weiden. Twee duizend man troepen zijn uit Warschau naar Lodz vertrokken. Te Lodz moet de toestand nu zeer hachelijk zijn. Er is bijna geen vleesch meer te krijgen, de kippen die er nog zijn, worden ontzaglijk duur betaald. Meu zegt dat grootvorst Vladimir weigert, den Tsaar te gaan vertegen woordigen te Berlijn bij het huwelijk van den kroonprins, omdat keizer Wilhelm zooveel vriendelijkheden be toont aau prins en prinses Arisoegawa. De Pctersburgsche Razwjct valt den Duitschen keizer heftig aan cn verwijt hem dubbelhartigheid, niet verzuimende 's Keizers kruistocht tegen het gele gevaar in herinnering te brengen. Marokko. De Sultan deelde den Franschen gezant Taillandier mede dat bij de voorstellen van Frankrijk niet kan aannemen. Torres zal dit aan de vertegenwoor digers der mogendheden mededcelen onder bijvoeging dat de Sultan te vinden is voor alle hervormingen die do mogend heden te zamen ingevoerd wenschen te zien cn gaarna zou vernemen hoe de mogendheden denken over het honden van een conferentie te dier zake. Do door den koning van Italië bijeengeroepen landbouwconferentie is 25 Mei in liet kapitool te Rome bijeen gekomen en geopend. Het program, dat uitgewerkt is door een aantal erkende deskundigen, omvat de bekende punten: Stichting van een landbouwinstituut, de functies daarvan en aanwijzing van de fondsen, waardoor de instelling zal worden in het leven gehouden. Tot de werkzaamheden van het In stituut zullen ook behooren de publicatie van rapporten over productie, arbeids voorwaarden, plant- en dierepidemiën etc. etc. Het procos tegen de directie van het Casino de Paris cn den uitvinder van de zoogenaamde tourbillon de la mort, een motorwagen die van een aanzienlijke hoogte reed, dan een verticale cirkel beschreef cn verder reed, bij welk experiment mej. Kandal het leven verloor, werd deswege vervolgd. Alle beklaagden werden vrijgesproken. De rechter overwoog dat alle denkbare voorzichtigheids-maatregelen genomen waren, zoodat de dood van de artieste niet aan het kunststuk zelf kon worden toegeschreven. Evenwel werd erkend, dat de pathologische toestand van de artieste tot de grootste voorzichtigheid aanleiding had moeten wezen. De des kundigen verklaarden, dat de dood ook zonder het verrichten van het kunst stuk had kunnen volgen. Admiraal Montt is van Valparaiso op reis gegaan met een gewichtige op dracht van zijne regeering. Hij zal in de Yereenigde Staten, Japan en Europa de voornaamste werven bezoeken. Chili heeft pas een kruiser verloren cn bezit overigens slechts een aantal verouderde schepen. Het is derhalve noodzakelijk eenige nieuwe schepen daarbij te voegen om haar vloot gelijk te maken aan die van de naburige republieken. Op de Parijschc beurs i6 men getuige geweest van het merkwaardige feit, dat de nederlaag van den bond genoot ter zee correspondeerde met een hausse. De reden daarvan schijnt daarin te liggen, dat men uit den nederlaag een spoedigen vrede heeft gepoetuleerd en dus met moed de Russische papieren ging koopen. Een kleermaker op den Boulevard Montmartre exposeerde d.d. een cari- catuur van den jongen koning van Spanje. Alfonsus slaat te midden van een groep dames, die hem kushandjes toewerpen. Op verzoek van den Spaan- schen ambassade is deze plaat verwij derd; de kleermaker heeft haar nu vervangen door een charge op prins Victor Napoleon. De commissie, van onderzoek naai de knoeierijen bij leveranties voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika heeft thans do enqnete gesloten. Het rapport is als vertrouwelijk meegedeeld door de leden van het parlement. Dat is gebeurd omdat de regeering een noodlot tigen in vloed vreest op den uitslag van de verkiezing te Chichester want geen taal is in staat zegt de Morning Leader om het ontzettende schandaal te karakteii- sceron dat het gevolg zal zijn van de publicatie van het rapport. Het verhaal dat men doet van de verdorvenheid der grootvorsten van Rusland schijnt niets naast de infamiteiten, dat dit stuk ten laste van de Engelsche legeradministra- tie aan het daglicht zal brengen. Terwijl te Parijs eenige terdood- veroordeelden steeds in liet leven worden gelaten omdat de prefect van politie zooveel moeite heeft een geschikte plaats te vinden om de guillotine op te slaan, heeft een groep Kamerleden van de radicale en de socialistische partijen een wetsvoorstel ingediend om de doodstraf af te schaffen. De terdoodveroordeelden, die thans te Parijs hun lot afwachten wij meenen 4 menschen hebben zoo lang gewacht met den dood voor oogen, dat zij daarmee zwaarder dan met de terechtstelling terstond na de uitspraak, zijn gestraft. Het talmen en redetwisten over een geschikte plek om eenige misdadigers van het leven te berooven wordt weer zinwekkend. Dinsdagavond was er een massa volk saamgestroomd vóór en in den tuin van café Ilollandia te Rotterdam. De ver- kiezings-reclame bracht er iets nieuws. De liberale propaganda-club district II had n.l. tot aanbeveling van de can- didatuur van het aftredend Kamerlid, den hr. De Klerk, een fiets- en automobiel tocht georganiseerd. Onder de talrijke deelnemers-propagandisten waren ook dames. Onder ecu oorverdoovend ge jubel zette de vrij lange stoet, met een auto als voorhoede, zich omstreeks negen uur in beweging cn zoo ging het, begunstigd door het prachtige zomeravond-weer, met een rustig gangetje het district door. Langs de straten was veel belang stelling, die zelfs tot gejuich overging, wanneer geestverwanten opschriften als „Kiest D. de Klerk," „geen tnriefsver- hooging," enz. op transparanten lazen. Na een paar uur trappens werd de tocht, in de beste orde volbracht, bij Ilollandia weder ontbonden. Men schrijft uit Almelo aan de „N. C.": Lettende op hetgeen hier nu reeds geschied is, zal in dit district een felle stembusstrijd gestreden worden. In de „Twentschc Courant" (uitgever J. T. Sommer) van j.l. Woensdag komt de volgende ongeteekende advertentie voor: Joodsche kiezers! „Moeten wij mr. Levy, onzen ras genoot stemmen?" De heer Levy wees in zijn Vrijdag avond alhier gehouden rede deze aan beveling!?) met verontwaardiging af met de woorden: „wij zijn staatsburgers.'1 net „Tweusch Zondagsblad" van 1.1. Zondag bevat als een terugslag op bovengenoemde advertentie de volgende annonce: „Joodsche kiezers! „Moeten wij nu nog langer het roomsche krantje van Sommer lezen?" Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de eerste annonce groote verbittering heeft gewekt onder de vrij zinnigen, hetzij Israëliet of niet. De antithese onder de kip pen. Ds. H. de Lang schrijft in De Hervorming Wij meenen dat kippen in den volks mond bekend staan als niet zoo bijzonder snugger. Maar dat kan wel vuige laster wezen. Voor 't minst zijn de kippen, waarvan in de Nederlandsche Kerkbode van 7 Mei j.l. ds. G. Vossers, Herv. pred. te West-Terschelling, vertelt, om den deksel niet voor de poes. Ds. Vossers ijvert voor de evangeli satie in zijne naburige gemeente Hoorn op Terschelling, en vraagt daarvoor gelde- lijken steun. Iemand wiens voorbeeld ds. V. hoopt „dat vele broeders predi kanten zullen volgen" zond hem f '2 en meldde daarbij: Mijn gift voor de evangelisatie zal gedeeltelijk afhangen van mijn kippen. Ik heb besloten om de eieren, die mijne kippen Zondags leggen, te gebruiken als kogels tegen het bolwerk van het koude, kille en versteende modernisme, 't Is opmerkelijk, dat mijne kippen nu zoo goed leggen. Ik heb er zes en ze leggen dikwijls zes eieren De Amsterdamsche Artis. De beide frauie Orang-Oetangs, Kobus en Mieke, wien liet den vorigen zomer vergund werd den geheelcn dag in de open lucht te venoeven en van hun betrekkelijke vrijheid te genieten, hebben, nu het warme weder is aangebroken, hun win terkwartieren verlaten, waarin ze zoo lang verblijf moeiten houden en zijn weder den geheelen dag op het grasveld, dat hun tot speelplaats is aangewezen, te zien. Duidelijk is het waar te nemen, dat het verblijf in de open lucht hun geen kwaad beeft gedaan, integendeel, zoowel in grootte als gewicht zijn ze merkbaar toegenomen. In de vroegere plantenkas zijn nu ook eenige exemplaren van de beide soorten Luiaards te zien de twee- en de drievitigerige. Beginselvaste lui. Te Zegwaard, welks gemeenteraad grootendeels anti revolutionair is, werd dezer dagen door eenige leden der gereformeerde kerk een adres aan dien raad ingezonden tot strekking hebbende de herbergt aldaar Zondags geheel of gedeeltelijl voor het publiek te sluiten. Toen in het laatst van April genoemi adres in stemming kwam, ontbrak een antirevolutionair gemeenteraadslid waardoor de stemmen staakten. Maar met het oog op de weldra ti houden raadsverkiezingen pleegden d antirevolutionairen eens met de kathn lieken overleg, daar zij bevreesd waret anders wel eens hun bondgenooten t kunnen verliezen. In de laatste gehoudo en met gebed geopende en geslote: raadsvergadering kwam het adres wede in stemming, en nu alle leden tegen woordig waren werd het met algemeen stemmen verworpen. UIT DE PERS. Iets over «le jezuïetenorde. Welke vruchten de jezuïetenorde draagt heeft niemand minder dan een zo; gematigd en tegenover het katholicismi billijk onderzoeker als Adolf Ilariiaj in zijne „Dogmeugeschiedenis" in de vol geilde woorden geschetst: „De jezuïeten orde heeft bijna alle doodzonden in oj zichzelf staande gevallen in vergeeflijk, zonden veranderd, zij heeft aldoor aan wijzingen gegeven om in vuil te wroeten de gewetens te verwarren cn in den biecht stoel zonde door zonde te delgen. I): uitgebreide ethische handboeken de jezuïeten zijn deels monsters van schuwclijkheden en bronnen voor h« ontdekken van verschrikkelijke zoudti en vuile gewoonten, wier beschrijvin' en behandeling een kreet van veroni waardiging afperst." De jezuïeten ontkennen alle schul aan kettermoord inderdaad, dat i sterk. Sterk, tegenover de gruwelei die op aansteken van de jezuïten n zoovele landen gewoed hebben. Mei leze de te midden van de gruwelei der Contra-reformatie opgestelde „His:: ria Perssec utorum ecclesiae Bohemiae; „geschiedenis van de vervolging da bolieemsche kerk," verschenen in 1623 men leze welk aandeel in de uitroeiing van het Protestantisme de biechtvade van den keizer, de jezuïet Lonnormair een Martinus de Huerta en andeti jezuïeten gehad hebben. Verlangen zij feiten, onomstootelijki feiten Wij verwijzen hen naar he schrijven van Ignatius van Loyola ii het jaar 1555 aan den „apostel vat Duitschland", Petrus Canisius, gericht (Afgedrukt o. a. in de thans ver nende, door de Orde goedgekeurd: uitgave der „Epistolae et acta Canisi ed", Bramsbergen, Freiburg i. B, 18951 Eberhard Cothein, de beste leveusbt schrijver van Ignatius, zegt ervan„Di gedenkschrift wees den weg aan vo« de oostenrijksche, ja voor de duitschi contra-reformatie in het algemeen, diet het Gezelschap van Jesus moest gaan En het heeft dien weg schrede voce schrede betreden, het heeft de vorstel daarop mede gevoerd." (Ignatius v Halle 1S95. Blz. 731). In dit vernuftige „program der Cot tra-reformatie" wordt niets anders me ronde woorden geëiseht dan het „brutai vertrappen der ketters", die door vet banning, uitzetting uit hun ambt, dood straf uitgeroeid moeten worden. „Igni tius verlangt dat keizer Ferdinand ot middellijk een algemeen godsdienstedio uitvaardigt met volledige kwijtscheld^ van straf voor allen die binnen een maat in de oude kerk terugkeeren. Wie ni dicu tijd op ketterij betrapt wordt moe eerloos en ongeschik voor iedere betrek king zijn, cn als het goed scheen kot den de zoodanigen ook met verbanniu; en gevangenis, misschien ook eenigei niet den dood gestraft worden". Uil drukkelijk zegt Ignatius dat het hei voorloopig ondienstig toeschijnt do spaaa sche inquisitie in haar geheelcn omvao; in te voeren „omdat zij boven het be vattingsvermogen van Duitschland, zooafc het nu gesteld is, schijnt te gaan." k een schrijven van 26 October 1554, Peter Canisius naar Rome zond, be klaagt hij er zich bitter over dat dt duitsche vorsten niet tot maatregels van geweld te brengen zijn, dat meenden dat men ieder zijn gewetens vrijheid moet laten en niemand (ter will' van geloofszaken) al te hard tuchtigen' (Braunsberger I blz. 504). Aan den goeden wil om de ketters t braden heeft het dus den jezuïeten nis ontbroken. Veeleer waren zij bereid dï zoo overvloedig mogelijk te doen, ei als het hun niet in die mate gelukt i- als zij wenschten dan kan hun dit nis als verdienste toegerekend worden. De jezuïeten wijzen gaarne op df prote8tantschc onverdraagzaamheid dei 16de eeuw. 't Is merkwaardig dat df „alleenzaligmakende" haar voorbeeld ct haar rechtvaardiging bij de ketters zoekt, als dat voordeelig schijnt! Wat er de Protestanten slechte geschied is bemantelen wij niet. Schande over dief Protestant die de treurige onverdraag- L

De Eemlander | 1905 | | pagina 2