Stadsnieuws. Advertentiën. Nieuwe Aardappelen, Vereeniging „Voor de JCunst." Heden ontvangen De tentoonstelling van Battikwerk sluit op DONDERDAG 2 JULI e.k. ten 5 uur. erf, die giftige best mddeelen had, zwart ■emaakt waren. Professor Landouzy nam nog zeven ler"elijke gevallen waar, en bemerkte dat°de noodlottige uitwerking te heviger jg naarmate de temperatuur hooger en dé drager jeugdiger is. Over „uitwerkingen" gesproken,'t zal wel niet vaak voorkomen, dat een gewone donderslag zulk een paniek uobBveroorzaakt als van de week in Dordrecht. Daar werd n. 1. La belle Marseillaise opgevoerd, en tegelijk met de ontplof ing van een helsche machine bij den aanslag in het eerste bedrijf ratelde een donderslag over de stad. Het roode icht van den aanslag op het tooueel deed het vermoeden rijzen dat de bliksem was ingeslagen. Een gegil van brand ging 'in de schouwburg op en vóór de kalmen onder het publiek had den kunnen uitleggen dat het licht op het tooneel bij het spel behoorde, had den enkelen reeds gillend het gebouw verlaten. Een paar dames zijn flauw gevallen. Overigens kwam ieder er met den schrik af. Dat viel dus nog al mee, zooals de man zei, toen hij met zijn bagage en al in den sloot viel. In weerwil van dat meevallertje was 'hij echter van een natte en koude markt thuisgekomen en zal hij bij zijn thuiskomst il even leelijk op zijn nens gekeken hebben als een Haarlemsehe antiquair. Bij dezen vervoegde zich een paar weken geleden een persoon, die voorgaf uit Friesland te komen en in staat te zijn oude Friesche klokken te leveren voor niet te veel geld. De antiquair, waarschijnlijk indachtig aan het oude liedje: „Mijn grootvaders klok is beste klok" bestelde er drie, die weldra dan ook werden bezorgd. De verpakking was zóó keurig, dat geen argwaan werd gekoesterd en, daar onder rembours geleverd was, werd betaald. Doch toen met het uitpakken begonnen werd, bleek de oudheid dei- klokken daaruit, dat het niets anders waren dan stukken en brokken die ge heel geen klok vormden en niets waard waren. Je moet toch maar gelukkig zijn! Daar had je nu bijvoorbeeld van de week in de Kurhausbar een herrie van geweld, maar arrestatiën hadden niet plaats, 't Was er zoo rumoerig, dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen tegen een troep studenten, die zich onhebbelijk gedroegen tegen over andere bezoekers. De rust werd hersteld maar bij hot sluitingsuur te middernacht kwam het tot een klop partij, waarbij een inspecteur van lolitie een slag met een stok op het ïoofd kreeg. Een rechercheur die den dader vastgreep, moest zijn arrestant weder loslaten, omdat diens kameraden van alle kanten doordrongen en met stokken naar den politieman sloegen en zelfs diens hoed met een degen door boorden. Een der studenten, die verwond werd aan het gelaat, werd aan het politie- bureel verbonden. t. Zou niet ongeschikt zijn de jonge menschen, wier brooddronkenheid zoo groot is, eens een vast-kuur te doen ondergaan. Wie weet hoe ze er van zouden opfrisschen. Austir Shaw tenminste, een rijk huis eigenaar te Brooklyn, heeft veertig dagen achtereen niets gegeten en niet alleen is hij nog springlevend, maar hij verklaart ook zich veel gezonder te gevoelen dan vóór dien tijd. Hij had een artikel gelezen in een medisch weekblad, dat hem op dit denk beeld bracht en hij heeft zich bij de uit voering zeer goed bevonden. Zijn oogen zijn helder geworden en zijn stap licht. Gedureude den tijd, dat hij vastte, telde hij zestig polsslagen in de minuut. Van te voren woog mr. Shaw '235 pond, nu weegt hij 175 pond. Hij drinkt geen alcoholische dranken en rookt niet. Mr. Shaw is vader van een tweetal meisjes, tusschen twintig en vijf en twintig jaar oud. Een van dezen eet slechts tweemaal per dag, 's middags en 's avonds. 't Schijnt wel een gezin te zijn dat erfelijk belast is met een zucht tot honger lijden, iets wat nu niet zoo elke dag voorkomt. Maar, daarvoor is het ook Amerikaansch, en bij broeder Jonathan hcerschen soms vreemde toestanden. Vooral ook op het gebied van onder wijs, waarover in de vakbladen soms zeer interessante mededeelingen worden gedaan. Zoo had onlangs op een school te Washington een jongen op het bord geschreven„Roosevelt heeft zijn eer verbeurd door met een neger aan tafel te zitten". De schuldige werd opgespoord en van school gejaagd; maar het hoofd der school, die ongetwijfeld een besliste negerhater moet zijn geweest, liet den jongen politicus weer toe. Op een andere school kwam een heele klas te laat, omdat zij aan een honk balwedstrijd haar hart had opgehaald; de meester deelde een geducht standje uit itaar daarop staakte de klas en in een breed-gemotiveerd en behoor lijk onderteekend stuk vroegen de kwa jongens om ontslag van den te weinig iportlievenden meester. Schoolstakingen zijn anders geen zeldzaamheid in de Ver. Staten. In New-York staakten onlangs 89 leerlin gen, omdat zij niet tevreden waren met het lokaal, waar zij zaten; en in Chicago waren schoolstakingen epidemisch zoodra onderkruipende vrachtrijders geboycotte steenkolen naar school brachten. Het lastige Amerikaanscheschoolvolkje laat zich slecht regecren. En toen op het laatste onderwijs- congres in Sint Louis het gebruik van het Spaansche rietje ter sprake werd gebracht sprongen 4000 onderwijzeressen van haar plaatsen op om met geestdrift een motie te steunen, om dit paedago- gisch hulpmiddel weer in te voeren. Onder de schoolhoofden, onderwijze ressen en onderwijzers van New-York en Chicago heeft men eens een rondvraag gehouden hoc men over kastijden dacht: 90 percent waren er sterk voor. Dat zegt genoeg. Bij de gisteren gehouden candidaat- stelling voor den gemeenteraad zijn candidaat gesteld, in district I de heeren: H. W. van Esveld, J. C. Eolandus Hagedoorn, J. Ger. Kleber en n. Koning; in district H de heeren: A. A. Hamers en P. van Achterbergh, en in district III de heerenA. M. Tromp van Holst, A. Herschel en C. J. Plomp. District I. De candidaatstclling van de heeren II. W. van Esveld en J. C. R o 1 a n- dus Hagedoorn is onderteekend door de volgende kiezers: D. Gerritsen, M. Klasser, F. M. van Veen, A. Zoudervan, J. J. v. d. Eist, E. Klasser, I. M. J. Hoog, J. C. A. Havinga, C. Moerman, G. F. G. de Bruyn, B. D. Best, J. H. v. d. Meiden, II. de Haan, H. Gerritsen, E. Gerst, E. van Coevorden. De candidaatstelling voor den heer J. Ger. Kleber is onderteekend door de volgende kiezers: C. .Jansen, T. van Daal, G. van Eist, Woudenberg, I. A. de Vries, M. van Lingen, J. B. Cornelissen, H. van 't Hof, J. van Keulen, J. W. v. Achterbergh, W. Salomons, J. Hulst, F. Ebert, B. Ruiten berg, L. J. Krook en B. J. Jens. De candidaatstelling voor de hoeren J. Ger. Kleber en H. Koning is onderteekend door de volgende kiezers M. II. Pel, C. M. M. Vermolen, M. van Lingen, H. Pijnenberg, W. B. Pel, J. A. G. de Jong, L. J. Hemels, W. N. Schouten, F. van Zuilen, Ph. A. M. Putman, J. B. J. Vos, H. G. Putman, G. Bouwland, J. Mol, G. Boekenoogen, H. Mets, W. Zeggelaar, en J. van Doorn. De candidaatstelling voor de heeren H. Koning en J. Ger. Kleb er is onderteekend door de volgende kiezers: A. M. Donnet-, H. J. Bast, A. de Boer, E. van de Kamp, G. J. Meuser, J. Stroop, J. van de Werft, E. J. van Ommen, J. Wildeman, J. Sonnema, L. J. de Gans, C. II. van Buuren, W. Salomons, B. Ruitenberg, J. Kraan, J. G. van de Linden, J. van de Kamp. District II. De candidaatstelling voor den heer P. van Achterbergh is onderteekend door de volgende kiezers: L. v. d. Biezenbos, B. Ileilygers, C. van Zwol, E. Schönfeld, M Simons, A. L. van Leer, H. Wiegman, M de Haas, S. J. Cohen, A. G van Os en C. J. F. Prins. De candidaatstelling voor den heer Hamers is onderteekend door de vol gende kiezers: le lijst: H. van Haselen, J. Schaap, H. v. Rossitm, D. J. Smits, G. Koning, A. van den Brink, G. van Nieuwen- huizen, H Keizer, W. Ruitenberg, A. Vonk, B. de Jong en J. Treure. 2e lijst: G. II. Groenestein, W. G Klomp, J. Tlt. van Manen, W. J. Wil- lenborg, P. de Geest, E. W. J. Wen- tink, F. J. Kisner, II. A. de Reuver, M. A. Ramselaar, G. Dirksen, J. Rein- bout, B. II. Kuiper, L. H. ten Brink J. H. van Munster, W. A. J. Peters, F. C. V. Termaat en W. Groenestein. District III. De candidaatstelling voor de heeren A. M. Tromp van Holst en A. Herschel is onderteekend door de volgende kiezers: J. van de Plank, I. van Spiegel, W. van Schaik, F. Faber, H. Donker, A. Bommel, J. Cohen, G. Florijn, G. Schellinger, W. van den Donker. B. Bomas, A. Janse, M. de Pool, S. J. van Duinen, Gerard van Sijsen en C. van Aken. De candidaatstelling voor de heeren C. J. Plomp en A. M. Tromp van Holst is onderteekend door de vol gende kiezers: D. P. Hamers, A. F. Hoogeboom, C. Th. van Beek, A. Knuivers, J. van Loo, P. B. Burgers, H. A. van Bekkum, P. W. L. Zeeman. 1'. Watervis, E. Botti, A. T. R. Vermolen, B. Peereboom, J. van de Heuvel, C. J. van de Heuvel, A. A. van Bekkum, P. Steenbeek, J. H. Brom, W. J. Massa en J J. Kassa. De candidaatstelling voor den heer C. J. Plomp is onderteekend door de volgende kiezers: le lijstII. Teerink, W. Kleber, R. van den Burg, T. Wijnia, II. P. Goos- sens, G. Bennink, E. de Bree, F. Boerwinkel, G. G. Veeneudaal, D. Ruys, B. Kerkhoff, O. D. van Kuijk, H. de Gans, J. de Valk, H. Koning, D. Meester, J. van de Hooft en NV. van Surksuin. 2e lijst: D. Hubers, H. M. E Hubers P. van de Mark, J. E. van Nie, C. W. F. Reyckers, J. Blom, L. O. Verkerk, J. N. Hoogevest. J. G. Berkman Roo senburg, J. II. Kleber, B. van Gelder, G. J. Slothouwer, A. van Gelder, J. C. Kleber en Enter. Mr. W. H. de Beaufort zal het werk Geschiedenis van onzen Tijd" van w ij len prof. dr. P. L. Muiier voortzetten. Als dit nummer verschijnt zijn de herstemmingen al afgeloopen en zal van tal van districten de afloop al wel be kend zijn. Evenals op 16 Juni heeft de heer Valkhoff er weder voor gezorgd, hedenavond nog den uitslag te kunnen meededen, zoodat de nieuwsgierigen niet op de ochtendbladen van Donderdag behoeven te wachten. We twijfelen er niet aan of in de Utrechtschestraat zal wel weer heel wat volk op de been zijn. Van ganscher harte hopen we, dat de uitslag goed zal zijn, d. w. z. dat de kerkelijken zoo weinig mogelijk ze tels zullen krijgen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat het varkcnsvleesch, hetwelk bij de korpsen van het leger op de voor het Rijk meest voordeelige wijze uit de hand wordt aangeschaft, uitsluitend moet worden aangekocht bij als solide bekend staande varkensslachters. Voorts moet het te leveren varkens- vleesch afkomstig zijn van varkens of van deelen van varkens welke zijn voorzien van het stempelmerk van een der ge meentelijke abattoirs hier te lande of van een gemeentelijken keurmeester. In garnizoensplaatsen, waar zich geen abattoir bevindt, noch een gemeentelijke keurmeester is, mag aan de soldaten- menages geen varkensvleesch worden verstrekt. De kapitein-intendant W. P. van Leeuwen, leeraar bij de Iloogere Krijgs school is benoemd tot majoor-intendant, met de bestemming voor de betrekking van intendant bij de 4e divisie infanterie te Amersfoort. Tot kapitein kwartiermeester bij het le regiment huzaren is, in de plaats van den kapitein W. Woudstra, benoemd de le luitenant-kwartiermeester N. Feis, van het 3e regiment huzaren, gedetacheerd bij de Kon. Mil. Academie. Het bouwen van een nieuwe toren met traptoren, doodkapel en het ver- grooten der R. K. kerk te Hamersveld, onder beheer van den architect Herm. Kroes, is gegund aan den aannemer C. J. Kuntz als laagste inschrijver van 9 ingekomen biljetten. Programma van het concert, heden avond te geven op het terras van de sociëteit Amicitia, door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. Jubileums, Feestmarsch, Yan Aken. 2. Ouverture „Giralda", Adam. 3. Neues Jahrhundert, ueues Lebeu Zichrer. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen", Bizet. 5. Ouverture dramatique „Rollon", verplicht nummer concours Tilburg. Parés. 6. a. Serenate, Moszkowski. b. Toreador et Andalouse nus „Bal Costumé", Rubenstein. 7. Ballet „Prophéte" a. Valse, b. Pas de la Redowa, c. Quadrille des Patineurs, d. Galop, Meijerbeer. S. Grande Fantasie dramatique sur des motif6 de l'opéra „Don Juan", Dunkier. In verband met de herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, blijven het Rijkstele graafkantoor en het rijkstelefoonbureel open tot 10 uur 's avonds of zoo veel later als het verkeer het vordert. De sociaal-democraten hebben voor den gemeenteraad geen candidaten ge steld. Naar Het Volk meedeelt heeft de heer G. van Wijland zich terugge trokken, terwijl de heer K. van't Veer Amersfoort heeft verlaten. De V. P. C. heeft besloton de ver kiezing van de kandidaten, gesteld door de vrijzinnige kiesvereeniging, krachtig te steunen. De heer N. G. Kam is aan de Poly technische school te Delft bevorderd tot werktuigkundig ingenieur. Men schrijft uit het district Amersfoort aan de N. C.: Door het bestuur der Christelijk- historische Kiesvereeniging te Soest is aan de hervormde kiezers van Soest een circulaire gezonden, waarin het bestuur, hoewel den uitslag der stem ming in het district betreurende, niette min hulde brengt aan veler toegewijde medewerking en niet het minst aan het prachtig élan, waarmede de kiezers voor de candidatuur De Beaufort hebben ge streden. Op mr. De Beaufort zijn te Soest niet minder dan */j der uitgebrachte stemmen vereenigd en in aanmerking nemend dat de niet-roomsche of doleeren- de kiezers iets meer dan 1/3 van 't totaal maken, waarvan dan nog afgaat een aantal „national scouts" en socialisten, blijkt dat de overgrooto meerderheid der hervormden haar stemmen op mr. De Beaufort uitgebracht heeft. Zelfs van elders zijn onze kiezors, ter stemming opgekomen en alleen door geldige redenen zijn de overigen weg gebleven. Het bestuur constateert met blijdschap dat bij de kiezers zonder eenig effect bleef de beruchte circulaire van dr. De Visser, waarin deze goedvond te vertellen dat mr. De Beaufort c. s. als zij konden, aan de Hervormde Diaconiescholen alle subsidie ontnemen zouden In de stemmencijfers ligt schrijft het bestuur voor de hervormden een krach tige aansporing om bij een volgende ver kiezing met nieuwen moed en verdub belde geestkracht den strijd weder aan te binden; immers onder de gunstigste omstandigheden die zich voor de tegen partij uitzoeken heten en met inspan ning van schier bovenmenschelijke krachten, heeft zij op een totaal van 8561 stemmen niet meer dan 254 boven de volstrekte meerderheid kunnen halen, terwijl nog ongeveer 900 kiezers, waar van zeker niet meer dan hoogst enkelen tot de hunnen behooren, hun stemplicht verzaakten. In de Zaterdag j.l. gehouden 122ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel waren afwezig de heeren J. Sinnige, S. J. van Duinen en H. van Haselen. (Laatsgenoemde met ken nisgeving.) Na voorlezing en vaststelling der notulen, kwamen, behalve eenige jaar verslagen, ter tafel de ingekomen stuk ken, een verslag van het Landbouw onderwijs, 2 bulletins van de Ned. Kamer te Slnyrna, een brochure van dr. Greshof, „Geen sacharine in de huishouding" en een ge'ill. adresboek van industriëelen in Schotland, versierd met illustraties van belangrijke plaatsen. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen: 1. Missive van de Nutscommi6sie, waarin wordt te kennen gegeven dat uit een onderzoek gebleken is, dat be hoefte bestaat aan onderwijs per corres pondentie. De commissie zendt thans een vragenlijst, met verzoek deze vóór 1 Januari ingevuld terug te sturen. Besloten aan het verzoek te voldoen. 2. Verzoek van Unitas en van W. P. de Vries om afschrift van het advies, door de Kamer uitgebracht in zake Naaml. Vennootschappen. Het advies zal worden verzonden naar het orgaan der Kamers, waarnaar ad ressanten zullen verwezen worden. 3. Uitnoodiging van de Kamer te Oldenzaal, om steun van een verzoek aan de H. IJ. S. M-, om den sneltrein van 3.35 uit Amsterdam te doen door- loopen tot Oldenzaal of tot Salzbcrgen. Zal in een volgende vergaderingworden behaudeld. 4. Idem van de Handelssocieteit te Utrecht, om een door haar tot de rechtbank gericht verzoek te steunen, waarin er op wordt aangedrongen om, naast den curator, een commissie van crediteuren te benoemen uit het vak waarin de gefailleerde werkzaam was. Alsvoren. 5. Eenige geschriften van de Tarief- vereeniging, gedeponeerd bij den secre taris, ter lezing. 6. Missive van de Ver. van Ned. Wijnhandelaren, welker doel isWet gevende en uitvoerende machten met haar oordeel over voor den wijnhandel belangrijke onderwerpen in kennis te stellen. Alsvoren. 7. Advies van de commissie uit de Kamer, om voor kennisgeving aan te nemen een verzoekschrift van den Binnen- schippersbond. Aangezien Amersfoort geen zeehaven heeft en ook niet aan een groote rivier gelegen is, kon de commissie er geen onderzoek naar doen: wie in het geschil tusschen de schippers en de scheepsbe vrachters gelijk hebben. De Kamer vereenigt zich met het advies. 8. Een bezwaarschrift tegen de wijzi ging Arbeidswet van de Beurs te Groningen. Besloten aan de ouderteekenaars ken nis te geven dat de Kamer haar instem ming betuigt. 9. Missive van den minister van water staat, handel en nijverheid van 4 Mei, met een afschrift van 's ministers be schikking, houdende benoeming van een voorzitter, secretaris en leden van de commissie van advies voor de spoorweg dienstregeling. Voor keunisgeving. Aan de orde komt de benoeming van een lid der commissie ter beoordeeling van het invoerrecht naar de waarde van goederen, vacature-De Pool. (1 Augustus). Benoemd wordt de heer M. S. de Pool. Nog is ontvangen een schrijven van den minister van W., II. en N, betref fende de wettelijke regeling van hot beroep van accountant. Z. E. deelt daarin mede, dat bij de Regeering het voornemen bestaat een wettelijke rege ling van genoemd beroep voor te bereiden. In 1900 heeft het Ned. Instituut van accountants een proeve van zoodanige regeling, met een nota van toelichting, aan II. M. de Koningin gezonden. Een afdruk van deze stukken is er bijgevoegd. De minister zal gaarne de opmerkingen van de Kamer vernemen. Besloten het advies door een commissie uit de Kamer te doen voorbereiden. In deze commissie worden benoemd de heeren II. C. van Dam en II. Meur- sing. A. D. Men deelt on6 mede, dat het aantal leerlingen voor de Industrieschool nog steeds toeneemt. Zij die zoo heftig tegen deze inrichting gekant zijn, moeten nu eens nauwkeurig gaan informeeren naai de inrichting der school. Zij zullen dan eens zien hoeveel er waar is van de praatjes van zekere zijde tegen de school rondgestrooid. Burgerlijke Stand, van 24 tot 28 Juni. GEBORENCornclis Wilhelm, z. v. C. van Nieuweuhuizen en W. de Gans. Willem, z. v. D. Dijkhuizen en A. J. Staal. Fredcrika Johanna, d. v. W. van der Heiden en II. Poort. Maria Margaretha Huberta d. van A. Schimmel en S. E. Meijer. Jacobus Johannes, z. v. A. G. de Rooij en M. W. C. Broens. Gijsbertus Johannes, z. v. M. 11. J. van Lent en H. Mcrlijn. Petronella, d. v. J. Kruiswijk en M. Veenendaal. OVERLEDEN: Hermina van Vrou wenhoven, oud 81 jaar, weduwe van C. van Wessum. Berendiua Charlotta Margeretha Gersen, oud 54 jaar, echtgenoote van A. Kamp. Matthijs Ravenhorst, oud 77 jaar, wed. van J. Kooij. Als levenloos aange geven een kind van het mannelijk ge- siacht van A. Poort en J. Allez. Egbert Plcij, oud 19 jaar, ongehuwd, Cornelia de Kon, oud 7 dagen. Mat thijs van Dijl, oud 5 jaar. Dirkje Hagenbeuk, oud 41 jaar, echtgenoote van II. Peterse. Johannes Kollcr, oud 70 jaar, wed. van M van As. le soort (Noord-Hollandsche). Kortegracht 16. A. WAGEHAAR. UTRECHT. NOBELSTRAAT 12. Leden vrij. Niet Leden fO.SO. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3