Stadsnieuws. AFWEZIG T. L. BLOK, Concertzaal „De terend". CONCERT in den tuin, van 30 Juli tot en met 15 Aug. ROLANDUS HAGEDOORN, GELD 5W|„ Brandstoffen, L. VAN ACHTERRERGH. Huis- en Decoratieschilder. Zondag 13 Augustus bij gunstig weder werpen, die ons voorbij vliegen, de rogels, die om ons heen schijnen te warrelen, dat alles schijnt op sommige gemoederen te werken als een sterke opwindende stimulans, als een roes. De gelaatsuitdrukking van zulk een persoon verraadt de grootste onrust, een bijna tot extase voerende hartstocht. De vertrokken en slappe gelaatstrekken, dc starre oogen en de saamgetrokken ipieren, gaan soms vergezeld van een soort doodsangst en een tijdelijke be wusteloosheid, die zich uit in een buiten gewone zenuwspanning en zich oplost in een vaak wilde vroolijkheid. De werking naar buiten is niet altijd dezelfde. De eene maal is het een vurige wensch om de grootst mogelijke snelheid te bereiken. Den waanzinnig verlangen naar de grootst mogelijke krachtsont wikkeling verdooft den in een hevige spauning en in een wolk van stof voort razende, die als een halve god tijd en ruimte schijnt te willen overwinnen In de tweede plaats doet zich een gevoel van haat tegen elke hindernis op den weg gevoelen. Eerst uit zich die niet zoo sterk, door een nog niet geheel verloren verantwoordelijkheidsge voel, door een zekeren angst, maar daarna stijgt de woede, tegen al wat bom in den weg komt, mcnech of dier, zoo hoog, dat de vernietiging daarvan den voortstormenden als een rechtvaar dige straf voorkomt; zelfs gebeurt het, dat de liefste wensch van den automo bilist is, een mensch of een dier onder de wielen te krijgen. Een zonsverduistering. Prof. Dr. A. A. Nijland schrijft in bet „Utr. Dagbl.": Den 306ten Augustus e.k. zal een zonsverduistering plaats hebben, die voor Utrecht te 12 uur 17 min. begint en te 2 uur 39 min. eindigt. Tijdens de grootste fase der verduistering, te 1 uur 2S minuten, zal omstreeks sji van dc.zonnc- niiddellijn door de maan bedekt worden. Er blijft dus een zonnesikkel van zoodanigen breedte over, dat een ver mindering van daglicht nauwelijks waar genomen zal kunnen worden. Ook voor Glasgow, Frankfort, Graz en Sofia zal nog één vierde van de zonneiniddellijn onverduisterd blijven, Frankrijk, Italië en Griekenland, om bij Europa te blijven, zien uog slechts een zeer smalleu zonnesikkel, en in sommige streken van Spanje zal de eclips totaal zijn. De „strook van totaliteit," deu 3Usten Augustus e.k. bijna 180 K.M. breed, wordt gevormd door de zich met een snolheid van 50 K. M. per minuut over de aarde voortbewegende maanschaduw. Ze loopt over Labador en den Athintischen Oceaan, bereikt het Spaansche schier eiland bij Oviedo, en loopt den verder over de Balearische eilanden, Tunis, Tripoli, Egypte en Arabië. De astronomen hebben al veel tien tallen van jareu in de totale zoneclip sen levendig belang gesteld. Zoo zeer, dat de strook van totaliteit steeds door talrijke eclipsexpedities van velerlei landaard woidt bezocht. De voornaamste vraagstukken, die van totale zoneclipsen hun oplossing wachten, zijn: lo. dc aard van den geheimzinnigen stralen- krans der zon („corona"), alleen gedurende do weinige minuten van totaliteit waarneembaar; '2o. de samenstelling van de onderste lagen der zonneatmosfeer; 3o. het al of niet bestaan eener in- tramercurieele planeet. Men zal zich misschien berinneren, dat in 1901 een Nederlandsche eclips- expeditie op Sumatra een totale zons verduistering heeft waargenomen, onge lukkig bij niet onbewolkten hemel. De .Eclips commissie" uit de Koninklijke Academie van Wetenschappen heeft ge meend, dat ook dc Spaansche eclips van 30 Augustus a.s. door Nederlanders moet worden waargenomen. En zoo zullen, dank zij den milden steun van eenige particulieren en genootschappen, dezelfde waarnemers, die in 1901 naar Sumatra gingen: prof. Julius, uit Utrecht, dr. Wilterdink, uit Leiden, en bovenge noemde, te Burgos, in Spanje, de zons verduistering waarnemen. Bij hen heeft zich als volontair dc heer W. J. H. Moll, adsistent van prof. Julius, aangesloten. De opzet is ditmaal bescheidener dan in 1901. Toch zijn deu 2den Augustus nog 18 kisten met instrumenten en ge reedschappen, tot een gezamelijk gewicht van 2000 K.G. door den firma Müller te Rotterdam, naar Bilbao verscheept. Met behulp van een lensloozen aktiuo- meter zal men de warmtestraling der corona trachten te meten. Verder zal het spectrum van corona en zonne atmosfeer door twee speeltspectrografen en een prisma-camera gephotographeerd worden. De drie instrumenten zullen vast worden opgesteld en hun licht ont vangen van twee siderostaat-spicgels, die door een uurwerk de beweging des hemels volgen. De duur van totaliteit is voor Burgos 3 minuten, 45 seconden. De waarnemers vertrekken ongeveer 10 Aug. over Parijs, zoodat zij ruim twee weken te Burgos zich kunnen voor bereiden. Zij ziju daarbij zeer afhankelijk va de hulp van Spaansche autoriteiten en particulieren, die hun overigens in ruime mate toegezegd werd. De Spaan sche Minister van Financiën gaf vrijdom van invoerrechten voor de instrumenten. Een terrein, op 2 Iv.M. afstands van Burgos, is door den astronoom Vela uit Madrid voor hen uitgekozen. Het klimaat is te Burgos voor zonnewaarnemiugeu niet ongeschikt. De blakende zonneschijn maakt er volgens een Spaunsch spreek woord drie maanden van liet jaar tot een hel, zoodat de expeditie gegronde hoop koestert, zij het dan ook ten koste van vele droppels zweets, haar waar nemingen met succes te kunnen vol brengen. Er heelt zich te Burgos niet alleen een comité voor huisvesting van vreem delingen, maar zelfs een feestcommissie gevormd. De Nederlandsche gezant te Madrid stuurde mij een te Burgos uit gegeven boekje, waarin als hoofdnum mers van het feestprogramma genoemd worden Eerste-steenlegging voor een Cid-mo- nument; Duivenschieten; Wedstrijd voor amateur-cclips-photo- grafen Stierengevechten. (De stieren uit de stallen van den Hertog van Veragua.) Z. M. Alfonsus XIII zal de feesten bijwonen en de eclips te Burgos waar- waarnemen, tenzij de rouw over den infant Fernando verandering in de plannen mocht brengen. Zutphen. Bij de gisteren in het district Zutphen geiiouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer is gekozen de heer E. Eicftinck (L. U.). Er waren uitgebracht 6801 stemmen waarvan 3838 op den heer Lieftinck en 2963 op den lieer R. P. J. Tutein Nol- thenius. Bij de eerste stemming, op 1 Augus tus, werden er 6787 stemmen uitge bracht, waarvan 3035 op den heer Lieftinck, 2835 op den heer Tutein Nolthenius en 917 op den heer W. 1'. G. Helsdingcn (soc. dein Bij de stemming op 16 Juni j.l. zijn er in liet district Zutphen uitgebracht 7475 geldige stemmen, waarvan de heeren mr. H. Goeman Borgesius (Ij. U P. van der Goes (soc. dem.) en A. S. Talma (until-.) er respectievelijk ver kregen 3484, 623 en 3368. Bijl dc herstemming op 28 Juni zijn er 7613 geldige stemmen uitgebracht waarvan do heer Goeman Borgesius er 4137, de lieer Talma er 3476 had. Het aantal kiezers in het district Zutphen is S175. De kapitein F. A. Nieuwenbuis van het 5e regiment infanterie, is aangewe zen om tijdelijk de betrekking van plaat selijk adjudant waar te nemen voor den kapitein Jhr. P. C. Siberg, die wegens ziekte den dienst zal verlaten. De kapitein-kwartiermeester op non activiteit J. J. van Hille wordt, eerst daags in activiteit hersteld. Bij de wedrennen te Woestduin be haalde Miss Bouncez van kapitein Jhr. Rutgers van Rozenburg den eerste prijs (f 550) in een verkoopsren vlakke baan, afstand 1800 meter. Voor f 700 te koop gesteld, ging het paard voor f 1000 aan luitenant baron van Heemstra over. In „De Zwaan" werd Zaterdag, ouder voorzitterschap van dr. Goethard, een bijeenkomst gehouden der floriotieke afdeeling van de Nederlandsche Bota nische vereeniging. Yerscliillende zeld zame en merkwaardige excursies werden besproken en eenige interessante exem plaren o.a. Chrithiuum Haritinuin opSchou- wen door den heer van Ittersum gevonden. Naar aanleiding van een ingekomen missive, werd het Wcener Nomenclatuur congres door dr. Goethard mot veel waardeering besproken. Vervolgens werden de besprekingen inzake dc bescherming der „wilde" Hora en liet behoud der natuurmonu inenten voortgezet. In verband met reeds verkregen resul taten werden mededeelingcn gedaan. Ook werden regelingen getroffen omtreut de werkzaamheden der afdeeling, vooral betreffende het inzamelen van materiaal op elk botanisch gebied; het uitschrijven van excursies enz. Het onlangs te Weert geopende botanische station maakte ook een onder werp van bespreking uit. Als lid werd toegelaten dr. Tb. Wee vers alhier. De deelnemers aan de vergadering maakten Zondag een excursie in het noordelijk deel van de Geldersche vallei, terwijl Maandag het terrein tusscben Amersfoort en Utrecht bezocht werd. In drie auto's vertrok gisterenmorgen te kwart na elf liet Koninklijk echtpaar met gevolg van Het Loo naar Soestdijk, om een bezoek te brengen aan den erfgraaf von Erbacli en familie, die logeeren bij II. M. de Koningin-Moeder. Bij den terugtocht passeerden de vorstelijke personen omstreeks vijf uur weer onze gemeente. Door den Minister van Oorlog zijn benoemd in do commissie tot keuring van levensmiddelen ten behoeve van het leger, over liet tijdvak van 15 November 1905 tot 15 November 1906, tot lid en voorzitter de majoor-intendant J. van der Werft to 's Gravenhage; tot leden de kapitein-intendant W. A. C. Bijvoet en de le luit.-kwartiermeester W. J. van der Hurk; tot plaatsver vangend voorzitter de majoor-intendant W. P. van Leeuwen te Amersfoort en de kapiteins-intendant D. C. M. de Kan ter en G. Kroeze. Door deze commissie zal in de eerste helft van October a. s. een openbare aanbesteding worden gehouden vau het benoodigde voor de maanden December 1905 tot en met April 1906. (U. D.) Maandagavond werd aan den ploeg baas van de II. IJ. S. M. v. d. Bolt die zijn zilveren huwelijksfeest vierde iu lokaal Odéon in de Kroiumcstraat, een serenade gebracht door het muziek gezelschap „Harmonie" van de werk plaatsen alhier. De kapitein, plaatselijk-adjudant Jhr. P. G. Siberg, alhier, gaat eerstdaags den militairen dienst met pensioen verlaten. Werd de Industrie- eu Huishoudschool de vorige week door de Firma Van Hoogevest en Van Nie, Kamperbinneu- poort, verblijd met een doelmatig wisselbord voor de electrische schelge- leiding, deze week werd haar dooi de Singer-Maatschappij, vertegenwoor diger de heer J. C. Kamp, Westsingel bij deVarkensmarkt, eentrapuaaiiuachine met apparaten ten geschenke aange boden. De le luitenant B. W. baron van De- dem, van het le regiment huzaren, wordt overgeplaatst van bier naar Loidcn. Van de bij de veld-artillerie alhier gedetacheerde leerlingen der Hoogeie Krijgsschool zullen de kapitein W. J. J. Hasselbach en de le luit. H. Zeeman aan de groote najaarsoefeningen in Lim burg deelnemen. Zij worden ingedeeld bij de le afd. van het 4e regiment veld-artillerie te 's Hertogenbosch. De le luit. Schmoutziguer neemt bij de 4e batterij van hier deel aan de oefeningen van het le regt. infanterie. Bij de Maandag gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een nieuwe kosterswoning aan dc kerk van de Ned. herv. gemeente is ingeschreven als volgt: T. van Hoogevest f6179, E. J. Rui tenberg f 6394, J. C. van Eybergen f5875, E. van Keulen 15901', W.Hen driks f7165, C. Bruin te Hoogland f 6710, T. van Daal f 6954, B. Elzenaar f 6490, N. Wolfswinkel f 6400, J. Klaren- beek te Hilversum, f 6392, en J. van Keulen f 5990. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver, J. C. van Eybergen. De miliciens van de lichting 1902 zijn bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapens gekomen. Zij zullen den 28sten weer met onbepaald verlof vertrekken. Als juryleden voor de a.s. groote Land bouwtentoonstelling te Zutphen zullen o.a. fungeeren voor de afdeeling pluimvee, duiven en konijnen, de heeren G. Muys en J. Kooiman alhier. De Amersfoortsche Bestuurdersbond heeft besloten ten gunste der vak organisatie op 3 September a. s. een groote openluchtuiccting te houden, waarvoor een drietal sprekers zullen worden uitgenoodigd. Deze meeting zal een provinciaal karakter dragen. Daarom zullen alle organisaties uit den omtrek, die vak organisatie bedoelen, tot deelname wor den uitgenoodigd. De meeting heeft plaats op een terrein aan den Socsterweg. Een onzer lezers meent, dat wij in het Raads overzicht, opgenomen in ons nummer van 5 Augustus j.l, de ver houding van Mej. van der Schroeff tot de gemeente Amersfoort niet juist hebbeu weergegeven. Te dien opzichte een vergelijking makend met den lieer Snouck stelt hij de kwestie aldus: „De heer Snouck woont en heeft zijn werkkring hier ter stede, zijn belangen liggen dus te Amersfoort. Mej. van der Schroeff woont en heeft haar werkkring te Zeist, haar belangen liggendus daar. Bedoelde juffrouw nu komt enkele uren te Amersfoort les geveu; in het verslag van de Eemlander had dus moeten staan: Zij behoort hier niet thuis maar te Zeist." Wij achten het hier niet de plaats, om debat te voeren over de vraag, of Mej. van der Schroeff volgens art. 74 B. W. al of niet haal" domicilie heeft te Amersfoort, temeer omdat wij en dat staat duidelijk in het Raads- overzicht te lezen van oordeel zijn, dat deze omstandigheid den doorslag niet moet geven. Het gevoelen van de heeren van Esveld en Hamers wêergevend, hebben wij daaraan de opmerking willen vast- knoopen, dat Mej. van der Schroef!, al geeft zij privaat onderwijs te Zeist, alléén als leerares aan de H. B. S. te Amersfoort is verbonden en als ge meenteambtenaar dus hier thuis behoort. Al moest deze opmerkiug ons uit de pen, toch achten wij het een punt van ondergeschikt belang bij de beoordeeling van de vraag of een gymnastieklokaal der gemeente aan particulieren moet worden afgestaan. Goed en voldoend gymnastiekonder wijs, dat is het waar het op aankomt, dat is het werkelijk gemeentebelang. Kan het strekken tot meerdere bloei vau het gymnastiekonderwijs, waarmede het hier maar treurig is gesteld, dan hopen wij, dat de Raad, zonder de domiciliekwestie uittopluizen, aan beide rekwestranten de gevraagde vergunning verleent. Het Friescii Volksblad schrijft: „De gemeente Praneker komt dc eer toe de Woningwet zoo uit te voeren, dat ze werkelijk werkt in het belang van de volkshuisvesting. Andere gemeen ten volstaan tot nu toe met het onbe woonbaar verklaren en doen afbreken van krotten van woningen. Daarmee verdwijnen wel de slechte woningen, maar de bewoners er van worden toch niet goed geholpen. Waar moeten zo heen? Er is dikwijls een tekort van woningen, of de beschikbare woningen zijn te boog van huur, zoodat ze soms genoodzaakt zijn eenigen tijd liuu intrek te nemen in een schuur of te verblijven onder den blooten hemel. Het eenige werkelijk afdoend middel is, dat de ge meente tegelijkertijd met het afkeuren van slechte woningen zorgt voor het bouwen van nieuwe, die ze dan tegen een lagen prijs verhuurt Dat bouwen nu van nieuwe arbeiderswoningen van gemeentewege geschiedt te Eraneker. Deze week zijn er weer een twintigtal aanbesteed." Men ziet, dat dus ook „Volkshuis vesting" alhier werkelijk werkt in het belang van de volkshuisvesting. Die vennootschap toch heeft ook verscheidene krotten doen afbreken en daarvoor flinke gezonde arbeiderswoningen in de plaats gezet. Op 22 en 23 Aug. zal door het 5e reg. inf., onder bevel van kolonel De Meester, in dc omstreken van Amers foort een manoeuvre worden gehouden welke dienstbaar zal worden gemaakt voor den geneeskundigen dienst in het verzorgen, verplegen en vervoeren van gewonden enz. van het gcvechtsvcld naar de alsdan in het leven te roepen verbandplaats-aldeelingen. Leider hiervan zal zijn de dirigeerende officier van gezondheid 2e klasse luit.-kolonel A. van der Moer te Assen. In een ons toegezonden nummer van het Sociaal Weekblad deelt Dr. D. van Embden namens de Haagsche vereeni ging voor vervroegde winkelsluiting de resultaten eener enquête mee. Door een- 200 winkeliers en ruim even zooveel bedienden werden de vragenlijsten terug gezonden. Een beambte bracht nog S00 wiukelierslijsten ingevuld terug; bij de bedienden werd dit ophalen der lijsten nagelaten. Van de 220 bedienden ver klaarden 181 zich voor een sluitingsuur bij wet of verordening, 35 voor een bij onderlinge patroonsovereenkomst, geen enkel tegen het 'invoeren van een ver vroegd sluitingsuur. Het bleek dat „schroom voor misnoegen van den pa troon" een aantal bedienden van de invulling terughield; zelfs vernietigden sommige patroons de biljetten I De rapporteur deelt mede dat van de 999 w inkelierspatroons, wier antwoord in handen der vereenigingen kwam S21 dus 82.1 pCt. zich verklaarde vóór en 178 dus 17.8 pCt. zich verklaarde tegen een regeling der vervroegde winkelslui ting. En van die. 821 voorstanders be geerden wederom een groote meerderheid nl.: 702 uitdrukkelijk een regeling Joor wet of gemeenteverordening, terwijl 119 voorstanders der sluiting omtrent den aard der regeling óf geen voorkeur hadden óf zich voor onderlinge overeen komst verklaarden. De verhoudingscijfers bleven nagenoeg dezelde zoowel in de verschillende be drijven als in de verschillende stadsge deelten en ook in de verschillende be- drijfsgrootten. Van de 731 winkeliers werd 7 uur door 14 als meest gcweuscht sluitingsuur opgegeven, 8 uur door 84, 9 door 605, 91 door 7 en 10 uur door 14. Het tegenwoordig sluitingsuur bleef verre van dien gewenschtcn toestand. Het was 9 uur of vroeger voor 14,9 pet., 10 uur of later voor 81 pot., lO'/a uur of later voor 55 pet., 11 uur ot later voor 27 pet. Nog zij vermeld, dat er volgens het adresboek te 's Gravenhage 3076 win keliers zijn, waarvan dus ongeveer een derde deel aan de enquête deelnam. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekenden over de tweede helft van de maand Juli. Brieven: J an Faber, Amersfoort G. van Berg, AmsterdamA. Berfeloo, Enschedé; Bureau advertentiecourant, Harderwijk; Mevrouw HilversumM. Vermeer, Schiedam; Grimmclt, Winters wijk; B. van Keut, Wed. Pruwer., Briefkaarten: Huiskes, R. de Boer en mevrouw Peier, Amsterdam; B. Deenekamp, Baarn; mej. A. Geluk, Den Haag; mej. M. Vriesema, Leiden; mevr. Van Palenstein, Valkenburg; J. Last, Zwolle. Uit het buitenland terugontvangen: Mile, 's Jacob, Bruxclles; heer en me vrouw dr. J. Schut, Thalen (Harz.) 379c Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 Augustus 1905. 1000 loten. Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwober te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn laan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 937 9-10 95S 2000 2027 2032 2792 2797 2S06 448 4493 5918 10363 11540 1154S 11552 11555 11557 15320 1.5348 15351 15355 17018 17020 17037 20976. Te zamen 26 prijzen. vnvi; itTEvni;\. Dc Burger geneeskundigen hebben zich bereid verklaard de practijk waar te ucineu. litis ter leen aangeboden voor LAND BOUWERS en PARTICULIEREN, zonder levensverzekering. Inlichtingen ontvangt men op brieven met postz. voor antwoord van liet Administratie Kantoor Justus van Effenstraat 19, Utrecht. Spreekuren: 'savonds van 6—9. CEVESTIk» 189Q. - Handel iu le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, ltestelkantoor: Arnliemsclie straat 1. „De Graaf van Atlone." l'treclitsclie weg 44, Amersfoort. door een goed bezet orkest. Vrij entrée. Consumptie verplichtend. AAKVAJKO 8 UB,

De Eemlander | 1905 | | pagina 3