A. N. J. VOS Stadsnieuws. Advertentiën. Sociëteit Amicitia. cInboedel, Allerlei. GYMNASIUM TE AMERSFOORT. J. H. MOLL, publiek verkoopen: het le leg. infanterie, maar twee rcn later ziet men kolonel Staal weer rug bij den generalen staf, loen als us-chef, in welke betrekking hij I April 1903 tot generaal-majoor ivorderd werd, en welke hij thans voor jt Ministerschap verwisselt. In zake de legerorganisatie stemmen 3 in denkbeelden het meest overeen met t stelsel van zijn ambtsvoorgangers, generaals Eland en Kool, als 't ware mentors van den nieuwen Minister n Oorlog, wiens jong uiterlijk zeker 1- et den 60 jarigen leeftijd verraadt, dien dit jaar bereikte. De Minister van Waterstaat, prof. k raus, heeft ziju sporen verdiend op le r gebied der techniek, speciaal der aterbouwkunde. Door hem zijn vele :t ootsche havenwerken in het buitenland (worpen, met name voor de republiek |e i)i, van welk land hij consul-generaal d Een zeer belangrijke beschrijving die havenwerken verscheen nog rtelings van zijn hand. Is Ook maakte prof. Kraus zich zeer irdienstelijk ten opzichte van Neder- ndsch-Indië, toen hij, deel uitmakende i de commissie voor de werken in Solo-vallei, zich naar Java begaf, ten nde den toestand ter plaatse op te f- inien om met volledige keunis van keu omtrent de voortzetting dier erken te kunnen adviseeren. Door dit bezoek aan Oost-Java werd ij tevens in de gelegenheid gesteld, 1, -o belangrijk advies uit te brengen k utrent de verbetering der havenwerken 3 Soerabaja. Zijn doorwrochte kennis op het terrein ingenieurs-werkzaamheden deed hem ider de hoogleeraren der Polytech- 't sche School te Delft, de aangewezen i zijn, om na den dood van den gleeraar-directeur diei instelling, J. Telders, in 1901 als diens opvolger te treden. In do voorbereiding van den overgang Polytechnische School tot een Tech- t sche Hoogeschool is door hem een -i slaugrijk aandeel genomen; door hem tt een concept-ontwerp van wet daar- r, ie bewerkt, zoodat deze belangrijke i- ebeurteni8 voor een goed deel aan zijn erkzaamheid en voorlichting te danken is. Tot rector-magnificus dernieuwcHooge- :hool benoemd, hield hij bij de opening feestrede tot H. M. de Koningin. De Minister van Koloniën, mr. D. ock, ging na zijn studiën in de rechten staatswetenschappen te Leiden, naar h idië. t- Van Aug. 1880 tot Jan. 1881 was ij advocaat te Semarang, vestigde zich aarna te Batavia tot Maart 1898, aarop n ar Europa terugkeerde. Aug. 1899 vestigde hij zich als dvocaat te Rotterdam, met het doel 'j oor Indische zaken werkzaam te zijn. October 1900 werd hij lid van de 'rov. Staten voor Rotterdam III, in 1901 lid van de Tweede Kamer oor Rotterdam I, verder lid van den iemeenteraad, terwijl hij dit jaar ter anging van mr. G. J. Goekoop ekozen werd tot lid van Ged. Staten an Zuid-Holland. Bij de jongste Kamerverkiezingen in otterdam werd hij bij herstemming erkozen. De nieuwe Minister van Nijverheid, Yeegens, was na zijn promotie erst advocaat, daarna eenigen tijd erkzaam in de journalistiek als Kamer- tcrzichtschrijver van „Het Vaderland," erd later als opvolger van zijn vader, riffier van de Tweede Kamer, in welke inctie hij zich onderscheidde door zijn oorwrochte, heldere afdeelingsverslagen. Hij legde het griffiersambt neder, hij zelf tot lid dier Kamer verko- werd. Na zijn aftreden wijdde hij zich weder itsluitend aan de rechtspractijk. Een «aren arbeid verrichtte liij in 1903, als voorzitter van de Enquête ommissie in zake de spoorwegtoestan- alle verhooreu van die Staatscom- nssie te leiden en het belangrijkste audeel te nemen in de samenstelling het rapport, door dat college uit- ebracht. Een der resultaten van dat werk was ijn benoeming tot lid van den Raad Toezicht op de spoorwegdiensten, edanig hij zich in 't bijzonder bezig ield met de regeling der arbeids- en Wtijden van het personeel. We hebben al zoo lang en zoo vaak kor sociaal democraten over den druk het kapitalisme hooien zuchten en Hgen, dat velen onzer al doof gewor- zijn aan dat oor. Toch kan een ander feit ons plotseling nog eens wakker schudden en den druk- tnden last van het kapitaal scherp loen gevoelen. Een dergelijk voorval had in een ransche garnizoensstad plaats, waar en marketenster een millioen heeft ge kken uit de loterij, 'tls echter niet en li te beschrijven welk een last zij van dat ongewone buitenkansje heeft. Onafge broken krijgt zij aanzoeken ten huwelijk en de bel staat niet stil van brengers van bedelbriefjes van allerlei aard: van meisjes b.v., die wel graag zouden wil len trouwen, maar geen geld voor een uitzet hebben, dat ze nu wel graag van de marketenster zouden willen ontvan gen; of van jongens die zoo dol graag een fiets zouden willen hebben; of van uitvinders, avonturiers, in nood ver keerenden, enz. Drie dagen lang heeft zij niets anders gedaan, dan al maar zulke briefjes lezen, doch nu gooit zij ze onverbiddelijk ongelezen in de snip- permand, die reeds vijf maal geledigd is geworden. Wie had ook kunnen denken, dat het plotseling bezit van een millioen zooveel onaangenaams zou medebrengen. Toch zullen er onder mijn lezers misschien nog wel enkelen zijn, die gedachtig aan het oude gezegde „hebben is hebben, maar krijgen is de kunst," zich niet door „kapitaalvrees" zouden laten weerhouden om zoo'n douceurtje aan te nemen. Yan dat gevoelen zijn ook eenige arme Rijnlandsche gezinnen, van wien lange jaren geleden een bloed verwant naar Californië vertrok. Men hoorde sedert niets nicer van hem, tot dat nu dezer dagen plotseling bericht kwam van zijn overlijden en een be schikbare erfenis van 60.000.000 mark. Zoo'n rijke, „oom uit Amerika" is nog eens een ouwerwetsche, waar je wat aan hebt. De arme bloedverwanten ongeveer een 25 gezinnen vormende, zullen zich nu eens te goed doen. Jammer maar, dat het een Amcrikaan- sche en geen Rijnlandsche ingenieur is, die een machine heeft uitgevonden, waar mee in één uur tijds 3000 confituur taartjes gemaakt kunnen worden. De machine behoeft door slechts drie mannen bediend te worden. Het deeg gaat er aan den eenen kant in en aan den anderen kant komen de taartjes kant en klaar te voorschijn. Zoo'n machine in den trein zou ook nog zoo kwaad niet zijn; tenminste als 't er mee gaat als met een trein ThionvilleMoondorf-losBains. Dezer dagen stopte deze nl. plotseling onder weg. En toen het wachten wat lang duurde, stapten de passagiers naar buiten. Ze zagen de oorzaak van het opont houd. De stoker en machinist hadden twist gekregen, waren handgemeen geworden en daar het vuur niet genoeg zaam kolen meer had, stopte de loco motief. De beide vechtersbazen zetten toen onmiddelijk de kloppartij op den vasten grond voort. Daar ze niet te scheiden waren en het vuur in de loco motief uitdoofde, moesten de reizigers wel te voet de reis naar het naastbij gelegen statiou voortzetten. Zeker een nog heel wat onaangenamer gewaarwording dan die van een villa bewoner te Hamburg. Deze meneer werd de vorige week midden in den nacht wakker door het spel van een blijkbaar bekwamen pianist op de piano, z ij n piano in de aangrenzende kamer. Hij trachtte onopgemerkt te zien wie het was, die hem daar vergastte op een meesterlijk uitgevoerd stuk van Handels „Messias", maar hij kon niets ontdekken en toen hij, na eene lange poos te heb ben geluisterd, de deur van het salon opende, stond de pianist op en trachtte schreiend te vluchten. Maar de heer des huizes belette licm dat. De pianist bleek een inbreker te zijn een musicus, die, door tegenspoed vervolgd, in uitersten nood tot dit „vak" zijn toevlucht nam. Hij was gekomen om te stelen; maar toen hij de mooie piano zag, was de kunstenaar in hem ontwaakt. Hij had niets gezien dan die piano en door een onweerstaanbaren drang gedreven, was hij aan het spelen gegaan. De villabewoner was getroffen door het verhaal van dien zonderlingen in breker. Hij beloofde hem te zullen helpen om weder in de kunstenaarsloop baan te komen en ten slotte verzocht hij hem dien nacht bij hem te gast te blijven en nog wat voor hem te 6pelen, aan welk verzoek de muzikale inbreker gaarne voldeed. Och, de eene dienst is den anderen waard, zal hij gedacht hebben. Vader Cats zou allicht zeggen: „om den wille van de smeer, likt de kat de kaudeleer". Yran spreekwoorden gesproken, in den Gaulois vinden we een aantal spreek wazen of spreekwoorden op het auto mobilisme betrekking hebbende, dus hyper-modern. llicr volgen er eenige: Zeg mij den prijs van uw auto en ik zal u zeggen wie gij zijt. Als men per auto vertrekt, sterft men een beetje. Het automobilisme: Wie ge ook zijt: hier is uw souve- rein. Hij is het, was het, of zal het voort aan zyn. Vertrekken is goed, terugkomen beter. „Le pneu est l'ennemi du bien." In de garage valt het masker af: de mensch blijft, de held is henen. Een gek vindt steeds een grooteren gek, die hein achter zich luat. De mensch wikt.de wegwijzer en de motor beschikt. Bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk hoopt Zondag ten lO'/a uur voor te gaan Ds. J. Beyerman, predi kant te Meppel. Ds. W. J. Meiners, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zal Zondag a.s. de godsdienstoefening ton paleizo het Loo leiden, Op 31 Augustus a.s. zal op het ter ras van Amicitia weder een concert worden gegeven door het Utrechische orkest, ouder directie van don heer Kuijpers. De jaarlijksche tentoonstelling van de door de vereeniging „Floralia", in het voorjaar, ter opkweeking uitgereikte planten zal op 31 Augustus a.s. in De Arend plaats hebben. Het tweede toelatingsexamen voor het gymnasium alhier zal worden ge houden op Maandag en Dinsdag 4 en 5 September. De Maatschappij tot opvoeding van weczen in het huisgezin houdt op 30 Aug. a.s. te Amsterdam een ledenver gadering. De punten ter behandeling zijn. 1. Missive van den heer G. Dijkstra R. Hzn. en 5 anderen, bevattende het verzoek om inlichtingen van het bestuur, betreffende het aan den directeur der maatschappij gegeven ontslag. 2. Voorstel tot wijziging der Statuten. Door de vereeniging Handel en Nij verheid is tegen Donderdag 24 Augustus a.s., een openbare vergadering uitgeschre ven in De Arend. In behandeling zal komen de „Win kelsluiting te 9 uur." Inleider is de voorzitter, de heer S. J. van Duinen. Aangesloten bij het plaatselijk tele- phoonnet: No. 141. C. V. Gerritsen, Utrecht- scheweg. No. 130. E. van Vollenhoven, Johan van Oldenbarneveldlaan. De heer J. Pottjewijd is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school voor m. u. 1. o. te Kampen. De voor hun practische vorming bij de regimenten infanterie gedetacheerde cadetten der Koninklijke Militaire Aca demie zullen 15 Sept. a.s. van die de tacheering ontheven en tot 1 October in het genot van verlof gesteld worden. Op 20 Scpt a.s. zullen de miliciens der lichting 1905, van het wapen der infanterie, die voor korte oefeningin ge- lijfd zijn, alsdan hun eersten oefeningstijd hebben volbracht en niet voor het blij vend gedeelte bestemd zijn, in het ge not van groot verlof worden gesteld. Bij Koninklijk Besluit is wegens langdurigen dienst een voortdurend pen sioen toegekend aan den sergeant majoor Ensinck van het 5e Reg. Inf. ingaande 16 Augustus, ten bedrage van f 480. 's jaars. Naar wij vernemen zal door eenige gehuwde onderwijzers een adres aan den Raad worden verzonden, met het verzoek de vergoeding voor woninghuur, die thans f 50 bedraagt, te verhoogen. Dinsdag a.s. beginnen de openbare scholen te dezer stede weer. Voor vele ouders waarschijnlijk een verlichting. Of de kinderen het ook zoo bijzonder aangenaam zullen vinden is een andere iag. Ze hebben dit jaar een prachtigcn vacantietijd gehad. In geen jaren heeft het weer zich omstreeks dezen tijd zoo goed gehouden als dat dit jaar het geval is. De le luitenant D. J. Gorter, van het 5e regiment infanterie, thans gedetacheex-d bij de normaal schietschool te 's Gra- venhage zal worden ingedeeld bij de compagnie wielrijders, welke zal deel nemen aan de a.s. groote manoeuvers in het zuiden van Limburg. Belanghebbenden maken we attent op de waarschuwing van den gemeente ontvanger aan het hoofd van dit blad, betreffende het voldoen van de gemeen tebelasting. In het XVEHe Landweerdistrict is benoemd tot reserve-kapitein-kwartier meester de gepensioneerde kap.-kwar tiermeester van het O. I. leger P. M. van Ileycop ton Ham. Woensdag is op de gebruikelijke wijze voor het front van den troep de bronzen medaille uitgereikt aan den sergeant Raat van de 2e comp. le bat. 5e reg. infanterie. De heer M. Monasch te Amsterdam heeft de benoeming als opperrabijn voor de gecombineerde ressorten Drente Amersfoort aangenomen. Het zal wellicht 1 Jan. 1906 worden voordat de geeste lijke functie aanvaard wordt. Op 31 Augustus zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina te Pretoria een bazaar ge houden worden ten voordeele van de C. N. scholen. Hiertoe uitgenoodigd van wege een commissie hebben, naar de Volkstem medeeelt, tal van firma's geschenken gegeven, waaronder ook voorkomt BernB en Co., Amersfoort, zeeppoeder. In de zitting der arrondissements rechtbank te Utrecht van Donderdag 17 Augustus werd J. B., 25 j., arbeider, te Amersfoort, bekl. van mishandeling van P. J., veroordeeld tot f 8 boete of 10 dagen hechtenis. Van de hand van den heer J. M. Thiel, leeraar aan de II. B. School alhier, is bij de firma Van der Want en Co. ver schenen '„Eene beschouwing over de pensioenen voor leer- a r e n". Met deze beschouwing heeft de heer Thiel zeer terecht de aandacht gevestigd op een voor leeraren en gemeentebestu ren belangrijke kwestie. Vermoedelijk treedt de wet op 1 Januari e.k. in wer king en biimen drie maanden hoeft dan de leeraar te beslissen of hij zich aan de toepassing der wet al of niet onttrek ken zal. Gedurende vier jaren 12'/,°/, van zijn jaarwedde voor eigen pensioen en dan nog de voortdurende premie van 5% voor weduwenpensioen te storten, zal dat niet voor velen een te zware last? Maar de gemeenten, die van betero con ditie worden door het uittreden van pensioengerechtigden, zullen zij geen maatregelen treffen om aan die personen het inkoopen in de Rijkspensioneering gemakkelijk te maken? Ziedaar vragen, waarbij de schrijver heeft stilgestaan; de uitkomsten van door hem daarbij verrichte wiskundige berekeningen vol gen aan het slot. Schrijver houdt zich overtuigd, dat spoedig alle gemeentelijke leeraren op weinig bezwarende wijze de voordeelen van ouderdom8- en weduwen- en weezen- pensioen deelachtig zullen zijn, indien aan onze gemeentebesturen maar goed de oogen worden geopend. Hij acht de leeraren zelf in de eerste plaats de daar voor aangewezen personen en wenscht door zijn brochure, in hun streven te gemoet te komen. (W. v. M. en G. O.) Evenals vorig jaar zal a.s. Dinsdag weder alhier een manoeuvi-e Worden ge houden voor het personeel van den geneeskundigen dieirst der landmacht. Het terrein van den strijd zal dit jaar zijn de Leusderheide. De hoofdverbandplaats zal daarom vermoedelijk worden opgericht nabij het hotel Oud-Leusden. huis en H. Jansen. Christina Johanna, d. v. B. Christ en T. J. van den Berg. Maria Hendrika, d. v. J. van dei- Voort en II. Corneli8se. GEHUWD: C. P. Boerwinkel en M. G. Worffel. C. II. Valkenburg en W. L. Boerwinkel. P. Boerwinkel en C. J. van Ommen. P. J. Kikkert en A. P. van Eijkelenburg. OYERLEDEXJan de Jong, oud 54 jaar weduwnaar van M. van de Vlasak- kor. Cornelia Eijkelboom, oud 5 maanden. Gijsbertus Kempkes, oud 3 maanden. Johanna Elisabeth Hulst, oud 9 maanden. Jacobus Roost, oud 20 jaar. Maria Elisabeth Wakelkamp, oud 1 jaar. llcsselina Berendse, oiul 1 jaar. MAKKTUKKICHT. Amersfoort, 18 Augustus. Zaudaardappelen per H.L I 1,20 A 1.30 Appelen t 3 a 6 Peren 13a 6 Hoendereiereu per 100 stuks i 4 40 a 4.S0 Boter per k.g. t 1.20 a l..'IO Iiippou 0. 60 a 1 00 Kuikens i 1.— A 1.20 Piepkuikens 0.30 a 0.60 Eenden t 0.90 a 1.20 Hazen f a Wilde konijnen 1 A Tamme konijnen per stuk 1 0.30 a 0.60 Duiven per paar 1 0.40 A 0 00 Magere varkens t 14 a 25 Zengen 50 a 70 Biggen f 8.— a f14 Aangevoerd waren: 20 H.L. Peren 40 H. L Appelen 200 H.L. Zaï,..aardappelen 60,000 stuks Hoendereieren, Eendeneieren 1400 kilo Boter. stuks Vee 55 Magere Var kei ,s 400 Biggen en 20 Zeugen. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij liet over lijden van den heer C. V. GERRITSEN, betuigen wij onzen Hartelijken dunk. D. GERRITTEN. J. GERRITSEN— Voorthuizen. H. GERRITSEN. Ch. GERRITSEN— ROUKfNS. C. V. GERRITSEN. C. H. GERRITSEN— Tkengs. M. D. J. GERRITSEN. Amersfoort, 18 Augustus 1905. liet CONCERT op morgen avond kan wegens onvoorziene omstandigheden NIKT door gaan. HetTweede Toelatingsexamen zal worden gehouden op Maandag en Dinsdag -4 en 5 September. Aangifte van eandidaten wordt ver zocht vétir 25 Aug. bij den Rector IJtr.weg 14. Lijst van onbestelbare poststukken over de eerste helft van Augustus, Brieven: S. Brins Mej. Anna Toonen, Amsterdam; de dames Dieren; Mendels, GroenlooD. U. de Groot, RotterdamR. van Westerlaak, Sloterdijk. Briefkaarten: Mej. T. van der Jagt Leo Willing, G. van de Bongen, Joh. Wy- nands, B. Immig. Mej. Reelink, C. Outmeijer, C. van Es, allen te Amsterdam; mej. E. Klein. Baarn; mej. J. van Buren, den Haag; mej, A. van Wieringen en mej. G. van Versveld te Utrecht. Drukwerken24 stuks. Uit het buitenland terug ontvangen: Brieven: FriLulein H. van Bergen, Bad Pyrmont; Heeren Gebr. Schulz, Oost-Fries land. Briefkaarten Th. Henrietie Feij, Brünn MöhrenJohannes de Lange, Kamphausen; Melle. Adrienne Bercher. Loeelce (les Bains); Gustav Dux, Rauenthal Eltvoille. Patient. Ik kan 's nachts niet slapen, dokter. Arts. Dat zal uw geweten zijn, dat u niet met rust laat, omdat u mijne rekening van verleden jaar nog niet heeft betaald. DE NOTARIS Burgerlijke Stand. van 16 tot 19 Augustus. GEBOREN: JohanLconardus Antoon z. v. G. Krookhui; en G. Jordense. Peti-oneila Elisabeth, d. v. Brandsen en A. van Rouendal. Elbertus, z. v. G. J. van de Wetering en G. Mastenbroek. Johanna Henriette, d. v. L. J. Kamp- te Amersfoort, zal op Donderdag 24 Augustus 1905, des voormiddags unr, in het café „DE AREND" te Amersfoort, OM CONTANT GELD, eene goed on d er li oud en bestaande in: salonameublement, eet kamerameublement, brandkast, schrijf bureau, secretaire, buffet, linnenkast, penantkastjes, ledikanten, veeren bedden met toebehooren, waschtafels, spiegels, schilderijen, bedkastjes, gordijnen, klee- den, karpetten, pendule, klokken. Gouden, en Zilveren voor werpen, w.o. 2 gouden dameshorloges, dito ringen met edelgesteenten; een extra zwaar zilveren olie- en azijnstel, voorts fornuis, kachels, koper-, blik-, glas- en aardewerk, bad met'geiser, voorts wegens afschaffing van équipage een zeer goed onderhouden couveuse, een ezel- of hittenwagentje, diverse paarden tuigen enz. Eene groote partij inmaakflesschen; eene partij boeken en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te zien van 912 en 24 uur.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3